Politiek betreurt vertrek van generaal Van der Vlis J Onze Top 5 van deze week. ch Overheid kan goede mensen alleen houden als ze betaalt Binnenland Weggebruikers kennen de nieuwe regels niet O 0 0 O 0 Japanse overgave herdacht Overtollige RDM'ers nu ondergebracht bij Start Hoofdbestuur VVD stemt in met regeerakkoord 'Actie rugzakgestart tegen vakantievierende vluchteling 2.29 1.69 Wegens succes verlengd. 1.39 DINSDAG 16 AUGUSTUS 1994 Man bij spel in hoofd geschoten Rotterdam» Een 22-jarige Rotterdammer heeft zondagnacht bij een machtsspelletje zijn 19-jarige vriend met een antiek wapen een loden kogel in het hoofd geschoten. De twee mannen had den de gewoonte om als één een sigaret opstak de ander dreigde dat hij er ook een moest. Toen de 19-jarige een sigaret opstak, eiste zijn vriend er ook een. Om zijn eis kracht bij te zetten, pak te hij het wapen en hield het op anderhalve meter afstand van het hoofd van zijn vriend. Plotseling zou de trekker zijn afgegaan en had de vriend een kogel in zijn hoofd. De loden kogel is in middels verwijderd. Het slachtoffer maakt het redelijk. Zijn vriend is gearresteerd. 'Dood arrestant niet schuld van politie' ridderkerk» De dood van een 40-jarige suïcidale Ridderkerkse politiecel afgelopen zondag is niet het gevolg van grove fouten bij de politie. Dit zegt een woordvoerster van de Riagg in Rotterdam-Zuid. De arrestant werd op last van de rech- ter-commissaris vorige week donderdag opgesloten in de Rid derkerkse politiecel wegens brandstichting in een vuilcontainer. Zondag lag hij met een hoofdwond in zijn cel. Enige uren later overleed hij in een ziekenhuis. Of hij zelfmoord heeft gepleegd of is gevallen, is niet duidelijk. De rijksrecherche onderzoekt de zaak. Politiesurveillant krijgt geen wapen Politiesurveillanten krijgen geen dienstwapen. Dat hebben de ministers van binnenlandse zaken en justitie laten weten aan de burgemeester van Nijmegen die daarom had ge vraagd. De burgemeester wil de politiesurveillanten inzetten voor toezicht op straat, vooral 's avonds en 's nachts. Volgens hem is dat riskant werk waarbij een pistool een onmisbare aan vulling is op de wapenstok en de handboeien die iedere surveil lant al heeft. Volgens de ministers moet 'het werk van de surveil lant zodanig zijn, dat hij niet in gevaarlijke situaties terecht komt'. Politiesurveillanten beschikken ook niet over alle kennis van de doorsnee-agent omdat hun opleiding korter en beperkter Gratis 06-nummer over carpoolstrook verkeer en waterstaat heeft giste ren een speciale 06-lijn geopend, waar automobilisten met hun vragen over de veranderingen aan de carpoolwisselstrook bij Muiden terecht kunnen. Het gratis telefoonummer (06-0182) is elke dag, behalve zondag, te bellen. Vanaf vrijdag plaatst Rijks waterstaat langs de Al en de A6 billboards met de mededeling dat de wisselstrook voorlopig 's morgens dicht is. De komende iveken gebruikt Rijkswaterstaat om de verkeersborden en infor matiepanelen langs de Al en A6 aan te passen. Tot die werk zaamheden klaar zijn, blijft de zeven kilometer lange strook in de middenberm van de Al in de ochtendspits gesloten. In de middag blijft de strook geopend voor het verkeer richting Gooi. Weer geding over opvang verslaafden Maastricht De bewoners van de villawijk Sint Pieter in Maas tricht stappen opnieuw naar de rechter om te verhinderen dat er een opvangcentrum voor drugverslaafden in hun wijk komt. Dat heeft de vorige week opgerichte vereniging 'Leefbaarheid Sint Pieter' (700 leden) gisteren bekendgemaakt. De bewoners span den vorige week een kort geding aan maar dtrrechtbank wees de eis af. De klagers zijn naar de bestuurskamer van de rechtbank doorverwezen voor eventuele verdere stappen tegen de ge meente. Ze zijn bang dat de wijk verloedert. De meeste weggebruikers ken nen de drie jaar geleden inge voerde nieuwe verkeersregels en -tekens niet. Door dit gebrek aan kennis is de verkeersveilig heid sindsdien dan ook nauwe lijks verbeterd. Dat concludeert de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) in een onderzoek dat in opdracht van het ministerie van verkeer en waterstaat werd uit- Uit de studie blijkt dat slechts 14 procent van de ondervraagde weggebruikers de wijzigingen in het RW 1990 (Reglement Ver- keersregels en Verkeerstekens) kent. Hierdoor kunnen gevaar - lijke situaties ontstaan op bij voorbeeld zebra's, rotondes en kruispunten. Zo weten veel niet dat fietsers en bromfietsers sinds de wijzigin gen in het RW op bepaalde plaatsen rechtsaf mogen als ze voor een rood verkeerslicht staan. Veel weggebruikers ken nen ook de maximum snelheid buiten de bebouwde kom niet. De SWOV stelt voor dat er campagnes komen om de ver- keerskennis van de weggebrui ker te vergroten. Volgens de stichting blijkt uit het onder zoek dat automobilisten dat zelf ook willen. i verkeer en gaat hef rapport grondig bestuderen en dan be kijken hoe het onder meer de voorlichting over de nieuwe verkeersregels het best kan aan pakken, aldus een Woordvoer der. Rotterdam cpd naar Deltametaal overgaan. ,,Dat uitleenbureau was veel be ter geweest. Dat had in eerste aanleg werkgelegenheid bete kend, nu komt iedereen eerst in de WW", stelt FNV-bestuurder Rutger Meijer, die vanwege alle commotie is opgestapt als ver tegenwoordiger van zijn vak bond in de leiding van Delta metaal. Van werken bij RDM kwam gisteren overigens weinig te recht. Het personeel, in verwar ring gebracht door de uiteenlo pende verhalen van Deltame taal, blokkeerde de poort van de werf in Heijplaat en eiste voor vier uur gistermiddag ophelde ring. Vanaf vanmorgen acht uur krijgen de 260 overtollig gewor den personeelsleden te horen of zij weg moeten of bij een van de vier nieuwe BV's van RDM te recht zullen komen. De 260 medewerkers van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij (RDM) die op ba sis van het overlevingsplan van het moederconcern Begemann overtollig zijn geworden, wor den ondergebracht bij uitzend bureau Start. Dat zijn de vak bonden en de directie van de noodlijdende werf gistermiddag overeengekomen. Het extra overleg was nodig geworden, omdat de Stichting Deltametaal die aanvankelijk honderd mensen zou onder brengen bij metaalbedrijven in het Rijnmond-gebied, zich vrij dagavond plotseling terugtrok. De reden daarvan is nog steeds niet bekend. Hoewel de Industriebond FNV meewerkt aan afspraak, blijft het er de vo keur aan geven dat de RDM' den haag Honderden mensen zijn gisteren naar het Indisch Monument in Den Haag gegaan voor de jaarlijkse herdenking van de Japanse overga ve en de bevrijding van het voormalig Nederland-lndië. Demissionair premier Lubbers, vertegenwoordigers van de vroegere geallieerden en het le ger en de Wassenaarder F. Hunger waren er ook. Hunger herdenkt elk jaar: „Ik ben een kampkind. Op m'n tiende kwam ik in het kamp bij Bangki- nang op Sumatra. Ik was nog in de groei en heb daar een zwak hart aan overgehouden. Mijn zuster is in het kamp overleden. Het was ontzettend zwaar in het kamp, maar ook erna. Ik moest in Nederland nog mijn school afmaken. Daar heb ik grote problemen mee gehad. Later ben ik ge trouwd met een vrouw die ook in het kamp heeft gezeten. Dat is ontzettend belangrijk voor me geweest. We begrijpen elkaar en kunnen erover pratenfotoanp toussaint kluiters Besluit Defensiechef is 'beetje voorbarig' De politiek heeft teleurgesteld gereageerd op het besluit van de chef van de Defensiestaf, generaal A.K. van der Vlis (53), om zijn functie neer te leggen. Van der Vlis trad gisteren af omdat hij vindt dal in het regeerakkoord te veel wordt bezuinigd op Defensie. Van der Vlis wordt op gevolgd door zijn plaatsvervanger, luitenant-generaal der mariniers H.G.B. van den Breemen (53). den haag gpd-anp Jonge Socialisten tegen deelname PvdA re resultaten opgeleverd. Kok hoopt eind deze week een nieuw kabinet te kunnen pre senteren. Afgesproken is dat in tegenstelling tot andere jaren de onderhandelaars niet eerst de departementen verde len en dan de bewindslieden er bij zoeken, maar dat de kwali teit van de kandidaten van iede re partij mee zal wegen bij de uiteindelijke zetelverdeling. Demissionair minister Ter Beek (PvdA) betreurt het besluit van Van der Vlis maar is het niet met zijn hoogste militaire advi seur eens dat de herstructure ring van het leger door de extra 'korting van 900 miljoen niet verantwoord uit te voeren is. De fracties van WD, PvdA en D66 vinden dat Van der Vlis zijn besluit te vroeg heeft genomen. De toekomstige oppositiepartij CDA zei bij monde van het Ka merlid Mateman 'respect en be grip' te hebben voor diens stap. De militaire vakbond Acom en de Federatie van Verenigingen van Nederlandse officieren zijn het eens met Van der Vlis dat de hervorming van de strijdkrach ten op losse schroeven komt te staan door de 'paarse' bezuini gingsplannen. Van der Vlis lichtte gisteren Ter Beek en het defensieperso neel in. De generaal is ruim twee jaar chef van de Defensie staf geweest en zou medio vol gend jaar met pensioen gaan. In een interview zei hij dit voorjaar te zullen vertrekken indien er nog ingrijpend zou worden be zuinigd op Defensie. Hij heeft zich aan zijn woord gehouden, nu er naar zijn overtuiging 'on voldoende waarborgen' in het regeerakkoord van PvdA, WD en D66 zitten voor een verant woorde voortzetting van de uit voering van de Prioriteitennota. In deze nota is vastgelegd dab met behoud van een aantal tra ditionele beveiligingstaken, de krijgsmacht wordt verkleind en zich concentreert op crisisbe heersing (vredesoperaties) WD-leider Bolkestein zei gis teren het besluit van de gene raal 'jammer' en 'een beetje voorbarig' te vinden. „De voor waarde voor de bezuinigingen is dat de defensienota uitge voerd moet worden. Als er te weinig geld is voor de herstruc turering dan moet er geld bij." Zijn PvdA-collega Wallage zei gisteravond in NOVA dat hij vindt dat niet ambtenaren maar politici de politieke afwegingen dienen te maken. Met zijn be sluit op te stappen is Van der Vlis naar de mening van de PvdA'er op de plaats van de po litiek gaan zitten. D66-leider Van Mierlo betreurt het besluit van Van der Vlis en vindt het ook onnodig te vinden omdat in het akkoord is vastgelegd dat de prioriteitennota uitgevoerd moet worden. Van der Vlis' opvolger, Van den Breemen, zou medio 1995 aantreden als nieuwe Chef De- fensiestad, zo had de minister raad eerder dit jaar besloten. Van den Breemen heeft laten weten wel te kunnen leven met het 'paarse' regeerakkoord. Het hoofdbestuur en de voorzit ters van de kamercentrales van de WD zijn gisteravond una niem akkoord gegaan met de plannen van het nieuwe kabinet van PvdA, WD en D66. WD- onderhandelaar Bolkestein en partijvoorzitter Hoekzema meldden na afloop dat er alleen nog wat zorgen Die gingen over de sociale» uitkeringen (hoogte en duur moet over twee jaar wél ter dis cussie kunnen staan), de bezui nigingen op defensie (te veel), het aantal extra agenten (te wei nig). Hoekzema zei gisteren een duidelijke liberale filosofie in het regeerakkoord te zien. Hij stelde nadrukkelijk dat de rege ringsploeg zich moet houden aan de maatregelen die erin staan. „De regeringsploeg moet krachtig optreden. Dat zal niet altijd gemakkelijk zijn. Daar zul len ze hard voor moeten wer ken." De Jonge Socialisten (JS) heb ben zich gisteren tegen de deel name van de PvdA aan de paar se coalitie uitgesproken. Vol gens de jongerenorganisatie van de PvdA klinken in het regeer akkoord de ideeën uit het ver kiezingsprogramma en de be loften uit de campagne niet door. De kritiek richt zich vooral op de bezuinigingen op de soci ale zekerheid, het hoger onder wijs en de studiefinanciering. De formatie-besprekingen hebben gisteren nog geen nade- Mandela krijgt anti-racisme onderscheiding johannesburg anp De Zuidafrikaanse president Nelson Mandela heeft gister avond van de Anne Frankstich ting een onderscheiding gekre gen voor zijn jarenlange strijd tegen de apartheid. Mandela kreeg de onder scheiding toen hij een reizende tentoonstelling over Anne Frank opende. De tentoonstelling is volgens de Zuidafrikaanse leider al door 50.000 Zuidafrikanen bezocht. Hij is volgens Mandela 'bijzonder interessant omdat wij ons net hebben losgemaakt van de onrechtvaardigheden van apartheid. Deze tentoon stelling onderzoekt het verleden met het doel te helen, te verzoe nen en te bouwen voor de toe komst'. CM Karnemelk, pak 1 liter CM Achterham, verpakt, per 100 gram CM Fries suikerbrood l2r79T of CM Muesli-notenbrood i3r29l, verpakt, 400 gram CM Roomboter stroopwafels, pak 8 stuks CM Keukenrollen, i -7n wit, pak 2 stuks l./y Kansloze asielzoekers worden sinds gisteren binnen een et maal weer het land uitgezet. Zo hoopt Justitie het probleem van de asieltoeristen die onder het mom van vluchteling naar Ne derland komen voor een goed kope vakantie in een van de veertien asielzoekerscentra op te lossen. De 'actie rugzak' is gisteren van start gegaan. Alle Roemeense 'asielzoekers' worden direct doorverwezen naar het onderzoek- en opvang centrum (OC) in Schalkhaar. Daar zitten 22 mensen van Jus titie om te beoordelen of er sprake is van een terechte asiel aanvraag of dat de boel wordt belazerd. Deugen de argumen ten voor het verzoek niet, dan worden de asielzoekers direct het land uitgezet of tot hun uit zetting vastgehouden in een huis van bewaring. Justitie hoopt zo een einde te maken aan de razend populaire 'asielvakanties'. Vooral de laatste tijd vragen enkele hon derden Oosteuropeanen, voor namelijk Roemenen, asiel aan. De asielzoekers melden zich vaak vrolijk lachend met hun rugzak bij één van de veertien opvangcentra, zegt J. Eijpe van het vluchtelingencentrum in Schalkhaar. Voorheen duurde het maal acht dagen tot enkele behandeling was genomen. Al die tijd kregen de asielzoekers gratis onderdak en zakgeld in het asielzoekerscentrum. In de omgeving maakten ze zich soms ook nog schuldig aan win keldiefstal of woninginbraken. 'Actie rugzak' is alleen gericht op Roemenen. „Deze mensen, die zelf heel goed weten dat hun aanvraag geen schijn van kans heeft, maken misbruik van de voorzieningen in Nederland voor de opvang van asielzoe kers. Ze nemen ruimte in van Het asielzoekerscentrum in Schalkhaar. foto anp frans van der linde gen. Wie toerist is een hotel of gaat r ping", aldus Eijpe. Onze kristalactie is verlengd t/m zaterdag 8 oktober a.s.. Volle spaarkaarten kunt u inleveren t/m 5 november a.s.. Deze week krijgt u een extra kristalzegel bij... *Hak sperziebonen, spinazie en doperwten/wortelen, 0 comblpak, 3 potten a 330 ml MfJT 3.Z" CM Weekendbroodjes, div. soorten**, c Franse baguette, verpakt, per stuk Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 20 augustus a.s_ Verkrijgbaar van 's Landsgrootstekruidenier blijft op de kleintjes letten. Hoogte van salaris Nordholt geeft spanningsveld met bedrijfsleven weer g haag louis burgers Ook zonder zijn toelagen zou Eric Nordholt, in geschaald in salarisschaal 18, niet slecht hebben verdiend. Met een maandinkomen van (bruto) ruim 14.000 gulden en een 'gewone' onkosten vergoeding, kan de gemiddelde Nederlander re delijk uit de voeten. Zijn toelagen van nog eens 60.000 gulden plaat sen de Amsterdamse hoofdcommissaris van po litie echter in een aparte categorie. Waarschijn lijk als enige ambtenaar in Nederland verdient hij meer dan de minister-president. Daarmee doorbrak deze hooggeplaatste diender in 1987 de ongeschreven wet dat geen enkele ambtenaar meer verdient dan een staatssecretaris. In het departementale stelsel van rangen en standen past het niet dat een medewerker meer verdient dan de bestuurder aan wie hij verantwoording verschuldigd is. Burgemeester Van Thijn van Amsterdam moest die richtlijn in 1987 verlaten, omdat hij anders Nordholt niet kon overhalen van Groningen naar de hoofdstad te verkassen. Het is een van de beste voorbeelden van het mechanisme dat de overheid alleen de beste mensen kan behou den als ze bereid is fors geld op tafel te leggen. Topmanagers in het bedrijfsleven verdienen ge middeld zes ton per jaar. Hun inkomens vari ëren van 2 tot 2,5 miljoen (Shell, Heineken, Poly- Gram) tot onder de twee ton (Vredestein en ideële organisaties als Algemene Spaarbank Ne derland en Triodosbank). De inkomens in de vrije sector wijken daar niet noemenswaardig van af. Topadvocaten kunnen tot een miljoen verdienen, notarissen halen 'gemiddeld' 340.000 gulden, en apothekers komen op rond vier ton. Het inkomen van Nordholt van rond 240.000 per jaar steekt daarbij wat schril af. Hij is korpschef van rond vijfduizend politiemensen in een stad 'waar alles samenkomt'. Zijn bijzondere positie kon hij bereiken door gebruik te maken van een ingesleten systeem van toelagen. Zo wist hij zijn inkomsten extra op te vijzelen. De commissaris sen Wiarda (Utrecht) en Brandt (Den Haag) ont vangen 'slechts' 13.000 gulden extra, Hessing van Rotterdam krijgt 28.000 gulden extra. Volgens dr. Ted Thöne van het Utrechtse Haye Management Consultants is het een gegeven dat het spanningsveld tussen bedrijfsleven en over heid door de toegenomen inkomensverschillen steeds groter wordt. „Ik merk dat het bedrijfsle ven voor een aantal zware bestuurlijke posities in vergelijking met de overheid meer geld biedt." Haye Management Consultants adviseert onder nemingen over de honorering van hun top managers. Ook overheidsdiensten vragen zich steeds vaker af hoe zij hun topmensen moeten belonen. Net als in het bedrijfsleven wordt daar bij gekeken naar het geëiste resultaat en de risi co's die de topambtenaren daarbij lopen. Vol gens Thöne zouden de verschillen kleiner moe ten worden, hoewel hij tegelijkertijd wel consta teert dat de beloningen in beide sectoren al steeds vaker op vergelijkbare wijze worden vast gesteld. Ook de Centrale van Middelbare en Hogere Functionarissen bij Overheid en Onderwijs (CM- HF) ziet in de zaak-Nordholt een nieuw bewijs dat het hele systeem van de vaststelling van ambtenarensalarissen grondig moet worden herzien. Dat zal ook de belangrijkste inbreng van de CMEIF worden in het komende CAO-overleg, aldus adjunct-directeur Adri de Groot. Het gaat erom de salarissen bij de overheid meer in overeenstemming te brengen met die in de marktsector. De CMHF wil dat bereiken door de salarisschalen op te splitsen in drie lagen. Schaal 1 tot 8 (van jong administratief medewerkster tot politiewachtmeester) zouden moeten blijven zoals ze nu zijn: vaste schalen met periodieke verhogingen per functiejaar. De schalen 8 tot 13 (afdelingsdirecteur, schooldirecteur) worden 'open', met minimum- en maximum-grenzen en een jaarlijkse beoordeling. Vanaf schaal 13 zou de CAO moeten worden afgeschaft. Top ambtenaren kunnen dan individuele afspraken maken. De koppeling van de salarissen aan die van politieke bestuurders blijft echter ook in die situatie een knelpunt. De Groot: „Die koppeling zou moeten verdwij nen. Als de overheid betere mensen in dienst wil nemen, moet ze bereid zijn die ook beter te be talen, zelfs als dat zou betekenen dat een politie- :r gaat verdienen dan de burge- Het beste zou zijn, aldus de CMHF, dat er net als in 1966 weereen 'Toxopeus-ronde' komt waar bij de overheidssalarissen structureel verhoogd en de toelagen gelijktijdig worden beperkt. Het effect van de 'Toxopeus-ronde' is inmiddels weggeëbd: ze laatste groeien de laatste jaren weer. De Groot: „In de CAO worden dergelijke functioneringstoelagen of arbeidsmarkttoelagen ook genoemd." Ze zijn vaak bedoeld om ambte naren die aan hun maximum zitten extra te kun nen belonen en zo te voorkomen dat ze worden weggekocht door het bedrijfsleven. Voor de politiekorpsen zijn inmiddels richtlijnen vastgesteld. Daaraan voldoet de regeling van Nordholt in geen enkel opzicht. De nieuwe Am sterdamse burgemeester, Schelto Patijn, vindt echter dat hij niet aan dat contract mag tornen. Misschien getuigt dat ook wel van wijsheid. Bo nusregelingen die officieel verdwijnen, hebben nu eenmaal de neiging elders op het salaris strookje onder een nieuwe noemer terug te ko men. Uiteindelijk is het immers toch de markt die bepaalt hoeveel een goede manager waard

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3