Het vredesdividend was voor generaal Van der Vlis op Carlos 'de Jakhals' was een middelmatige terrorist Feiten &Meningen Kurden al tien jaar in actie voor autonomie DINSDAG 16 AUGUSTUS 1994 Op 15 augustus 1984 kwamen de guerrilla strijders van de Koerdische Arbeiderspartij (PKK) uit de bergen tevoorschijn en over vielen een dorp en een militaire post in het zuidoosten van Turkije. Tien jaar later wordt de strijd om een onafhankelijk Koer- distan nog steeds in alle hevigheid voortge zet en eist dagelijks zeker tien mensenle- Overal in Turkije zijn verscherpte veilig heidsmaatregelen genomen om te verhin deren dat openlijk wordt gedemonstreerd om de aandacht te vestigen op de autono- miestrijd van de Koerden, die reeds tien jaar duurt. De politie heeft inmiddels velen die desondanks betoogden, gearresteerd. Turkse functionarissen zeggen dat het le ger, dat dit jaar een groot offensief is begon.- nen. aan de winnende hand is. Het Turkse leger wist dit jaar 2.600 guerrillastrijders te doden, terwijl de rebellen 1.100 mensen, onder wie burgers en leden van de veilig- I heidskrachten, om he1" leven brachten. De guerrillastrijders bestrijden die cijfers. Beloftes van premier Tansu (filler om de I Koerden enige culturele rechten te verlenen moet ze nog waarmaken. Van radio- of tele visie-uitzendingen in de Koerdische taal of Koerdisch onderwijs op school is (nog) geen sprake. Meer dan de helft van de twaalf mil joen Turkse Koerden leeft in de zuidooste lijke provincies. Na tien jaar oorlog heeft het Koerdische probleem Turkije bovendien in conflict ge bracht met zijn westerse bondgenoten, ze ker na de detentie dit jaar van acht Koerdi sche parlementsleden, die ontkennen ban den te onderhouden met de guerrillastrij ders. De PKK zag zijn gewapend ledenaantal van 300 in 1984 tot ruim 3.000 nu groeien. De rebellen zeggen zelfs over nog meer strijders te beschikken. De PKK vloeit voort uit een groep radicale linkse Koerdische studenten op de universiteit van .Ankara in de jaren zeventig. Na terugkeer in hun ge boortesteden en -dorpen formeerden ze in 1978 clandestien de PKK. Hun militaire op leiding kregen ze in Libanon en via het noorden van Irak infiltreerden ze weer in Turkije. Begin dit jaar kwam de Turkse legercam- pagne onder kritiek toen 10.000 Koerden naar het noorden van Irak uitweken om aan de gevechten te ontsnappen en na berich ten dat honderden dorpen in het zuidoos ten door de Turkse soldaten werden geëva cueerd werden. De regering hield vol dat de evacuaties voor de veiligheid van de dorps bewoners plaatsvonden. Turkije zegt een legitieme strijd te voeren tegen terroristen. De guerrillastrijders heb ben al vaker hele families van dorpswach ten uitgemoord die op de loonlijst van het leger stonden en ook heeft de PKK de ver antwoordelijkheid opgeëist voor bomaan slagen in het westen van het land, vele hier van in toeristische centra als Istanbul, Kusadasi en Antalya. ANKARA AP Het opstappen van Nederlands hoogste militair, de vier-sterrengeneraal Arie van der Vlis, heeft de prille paarse coalitie niet meteen in paniek ge bracht. Moedig, maar voorbarig, zeggen de politici die eind vorige week besloten tot een extra bezuiniging van bijna een miljard gulden op defensie. Van der Vlis meldde een half jaar geleden al dat hij dat soort gehap in zijn toch al fors krimpend budget niet zou pikken. Dat de chef van de legerstaf er nu, een jaartje voor zijn pensionering de brui aan geeft, was dus enigszins te voorzien. Nederlands hoogste generaal, zo heet het, had er op kunnen vertrouwen dat de nieu we regering een mouw aan zijn probleem zou passen. Dat valt te bezien. De drie paar se fracties hebben ieder zo hun eigen ma nieren in gedachten om de pijn voor de strijdkrachten te verzachten. Een politieke loopgravenoorlog ligt dus in het verschiet. Van der Vlis heeft de ongewisse afloop daarvan terecht niet af willen wachten, zo becommentariëren kringen binnen de krijgsmacht zijn vertrek. De militaire bon den leverden eind vorige week al forse kri tiek op de extra bezuiniging die het regeer akkoord de krijgsmacht toebedeelt. Zij zien gaandeweg het spookbeeld opdoemen van een leger zonder wapens. De Federatie van Verenigingen van Neder landse Officieren hoopt nu maar dat de de monstratieve aftocht wordt begrepen als een signaal dat het goed menens is. „Je kunt je leger niet her en der in de wereld kostbare vredesoperaties laten uitvoeren, en dan denken dat je ook nog voor een ap pel en een ei je eigen land kunt verdedi gen", zo luidt de les die de militaire bonden aan het vertrek van Van der Vlis verbinden. DIVIDEND Snijdt het regeerakkoord echt zo diep? Er is de afgelopen jaren al zo'n negen miljard aan bezuinigingen geboekt, waarvan de ko mende vier jaren nog vier miljard moet worden gerealiseerd. Van der Vlis kon daar nog net mee leven. „Het was duidelijk dat we na de Koude Oorlog moesten afslan ken", zei hij een half jaar terug in een inter view. Maar hij voegde daar wel aan toe dat de grens was bereikt. „Het vredesdividend is op". Demissionair minister Ter Beek van defen sie verzekerde meteen na het vroegtijdig af zwaaien van de generaal dat de extra bezui niging van 900 miljoen geen inbreuk is op de prioriteitennota. In dat stuk werd begin vorig jaar die voor Van der Vlis nog net be gaanbare weg voor de afgeslankte krijgs macht uitgestippeld. Het regeerakkoord zinspeelt op vergaande internationale sa menwerking, waardoor de taak van de krijgsmacht de komende jaren wat zou kunnen worden verlicht. Het leger kan dan met wat minder personeel en materieel toe dan voorzien. Probleem is echter dat de paarse partijen met elkaar hebben afgesproken dat bijna de helft van de extra bezuiniging, namelijk 438 Van der Vlis (rechts) bekijkt samen met majoor I miljoen gulden, volgend jaar al wordt bin nengehaald. Dat betekent onherroepelijk dat geplande investeringen naar latere jaren moeten worden verschoven, oordelen des kundigen binnen en buiten de krijgsmacht. Welke investeringen dat zijn, kan de le gerstaf in eërste instantie zelf uitmaken. Er kan beknibbeld worden op de aanschaf van transporthelicopters voor de Luchtmobiele Brigade, maar ook op (onderhoud van) ge bouwen. Nog meer bezuinigen op perso neel is ondenkbaar. Zo neemt het schrik beeld van een leger dat onvoldoende is be wapend in militaire kringen steeds vastere vormen aan. De paarse fracties brengen daar tegenin dat lok een stafkaart. de pijn wat kan worden verlicht door de krijgsmacht mee te laten delen in de 400 miljoen gulden die wordt uitgetrokken voor intensivering van internationale samenwer king. Dit als tegemoetkoming in de kosten van internationale vredesoperaties. Maar de spoeling is dun. Zo is die 400 miljoen mede bedoeld voor hulp aan Midden- en Oost- Europa, mondiaal milieubeleid en ontwik kelingssamenwerking. Hoe het geld wordt verdeeld is onduidelijk. De verdeelsleutel verschilt per politieke par tij. Zo pleit de militaire expert Van der Doel van het Instituut voor Internationale Be trekkingen Clingendael, die klaar staat om als WD'er een kamerzetel in te nemen, een forse financiële inbreng van ontwikkelings samenwerking bij militaire vredesoperaties. Het is te voorzien dat dit hem in oorlog brengt met de PvdA. Van der Vlis past voor dergelijk geharrewar. Toen het kabinet besloot de dienstplicht af te schaffen dacht hij ook al aan aftreden. Destijds zag hij daar nog van af omdat hij het niet verantwoord vond een volop reor ganiserend leger in de steek te laten. Nu hij alsnog opstapt, gebeurt dat in de weten schap dat hij geen leegte achter laat. Hij zou in de loop van volgend jaar toch met pen sioen gaan. In april van dit jaar benoemde de ministterraad de luitenant-generaal der mariniers H.G.B. van den Breemen tot zijn foto anp ed oudenaarden opvolger. Van den Breemen haastte zich gisteren te verklaren dat hij wel met de ex tra bezuiniging kan leven. Met hem, Bra bander van oorsprong, krijgt de (nieuwe) minister van defensie een heel wat schap- pelijker defensiechef aan zijn zij dan het ge val was met de Fries Van der Vlis. Minister Ter Beek liet de oren de laatste tijd dan ook al opmerkelijk vaak naar de nieuwe stafchef hangen. Wil Van den Breemen op evenveel gehoor binnen de krijgsmacht kan rekenen, dan zal hij daar nu eerst heel wat achter docht moeten bestrijden. DEN HAAG HENK POSTMAI 'Carlos was lang niet zo slim als hij dacht' Hier volgen enkele uitspra ken van publicisten en ande re deskundigen die de terro rist Carlos door de jaren heb ben gevolgd: David Yallop, de Britse au teur van het in 1993 versche nen boek 'De jacht op de jak hals' voor het Britse televisie station ITN: „Er zullen veel mensen zijn president As sad van Syrië, Saddam Hoes sein van Irakdie deze man dood willen zien. Hij is een wandelende encyclope die, niet alleen van de ter reurdaden waarvoor hij ver antwoordelijk was, maar van alles dat de laatste 25 jaar op dat gebied is gebeurd." Professor Paul Wilkinson, directeur van het Onder zoeksinstituut voor Bestude ring van Conflicten en Terro risme: „Hij is uitermate ge vaarlijk, wreed en ijdel, maar lang niet zo slim als hij dacht dat hij was. Hij was een van de meest gevaarlijke en ac tieve terroristen van de jaren zeventig, maar sindsdien is zijn belangrijkheid aanzien lijk verminderd." Ronnie Payne, schrijver van het boek 'The Carlos Com plex' in een interview met de BBC-televisie: „Hij was zeer rustig, naar mijn idee omdat hij zijn langste tijd had ge had. Hij kwam voort uit de studentenrevoluties, uit de grote revoluties van Latijns- Amerika, dat dreef hem in zijn carrière. Toen kwam hij in het Sovjet-systeem. Hij was altijd een werktuig van de KGB. Toen het Sovjet-sys teem instortte en het rustiger werd in Zuid-Amerika, was er geen steun meer voor hem." Colin Smith, een andere Britse publicist, in een inter view met BBC-radio vanuit Nicosia: „Ik denk dat hij zich al enige tijd probeerde te ver schuilen. Wat ik vermoed dat is gebeurd, is dat iemand het op een akkoordje heeft ge gooid en dat hij als prijs werd overhandigd." LONDEN AP Ilich Ramirez Sanchez, beter bekend als Carlos, naar wie alle inlichtingendiensten j arenlang hebben gezocht, is eigenlijk maar een middelmatige terro rist. „De Palestijnse zaak, waar voor hij zei te strijden, interes seerde hem nauwelijks. Carlos is een gewetenloze huurmoor denaar, die slechts in geld is ge ïnteresseerd." Dat zegt David Yallop, de Britse auteur van het boek 'De jacht op de jakhals'. Yallop is dé des kundige waar het gaat om de terrorist Carlos. Anderhalfjaar lang was Yallop op zoek naar de man die bovenaan de opspo ringslijsten van de meeste in lichtingendiensten stond. De Britse auteur kende de inhoud van de dossiers over Carlos, sprak met zijn vader, zijn broer en zijn ex-vriendinnen. Hij voerde gesprekken met leden van het Volksfront voor de Be vrijding van Palestina, waarvoor Carlos werkte, met PLO-voorzit- ter Arafat en de Libische leider Gaddafi. En uiteindelijk ook met Carlos zelf. Dat was in 1992, in de Syri sche hoofdstad Damascus. „Ik was verbaasd dat ik oog in oog stond met de meest gezochte terrorist. Wat de inlichtingen diensten niet gelukt was, lukte mij wel. En dan te bedenken dat Carlos al vijfjaar in Damascus woont", zei Yallop vorig jaar in een vraaggesprek met deze krant. „Dat ik hem te spreken kreeg, had ik te danken aan een boodschap die ik bij me had van zijn vader. Carlos was daar zeer in geïnteresseerd." Ilich Ramirez Sanchez werd in 1949 geboren in Venezuela, waar hij een deel van zijn jeugd doorbracht. Later verhuisde hij met zijn moeder en zijn broer Lenin naar Londen. Na de mid delbare school studeerde hij in Moskou aan de Lumumba Uni versiteit, een instelling voor stu denten uit de Derde Wereld. Hij deed mee aan een demonstratie van Iraanse studenten, van wie de sjah de paspoorten had inge nomen zodat ze niet naar hun vaderland konden terugkeren. Hij werd gearresteerd, omdat hij de ruiten van de Iraanse am bassade had ingegooid. Uitein delijk werd hij van de universi- 't getrapt. Carlos belandde in jordanië, ar hij een terreuropleiding volgde bij het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina. Hij raakte diep onder de indruk van Waddi Hadad, de leider van het front. Maar Hadad, zijn leer meester, had geen hoge pet op a Carlos. Pas na lang zeuren mocht Carlos naar Parijs, naar het Europese kantoor van het Volksfront. Hij moest zich be wijzen met aanslagen, maar die liepen allemaal op een misluk king uit. De moordaanslag op de Jordaanse ambassadeur in Londen ging niet door, omdat de Zwarte September een ri valiserende Palestijnse terreur organisatie Carlos vóór was. Ook de tweede opdracht, in 1973, mislukte. Carlos moest Jo seph Edward Sieff doden, de joodse president-directeur van het warenhuis Marks and Spen cer. Hij ging naar de woning van zijn slachtoffer en sleurde Sieff de badkamer in. De eerste kogel De grootste faam vergaarde Carlos met de gijzeling van OPEC-ministers in Wenen in 1975. Op de gewonde politieman weg. Ilich Ramirez Sanchez vlak voor zijn arresta tie in Sudan, foto reuter ketste af op de tanden van Sieff. Daarna weigerde het wapen en moest Carlos vluchten, omdat de vrouw van Sieff inmiddels de politie had gebeld. Toch kreeg Carlos de naam de meest beruchte terrorist te zijn. „Zijn faam is niet in overeen stemming met de werkelijk heid", zegt Yallop. „Carlos zijn een hoop terreurdaden in de schoenen geschoven, die hij nooit heeft gepleegd. De aan slag op de Israëlische atleten tij dens de Olympische Spelen van München, in 1972, bijvoor beeld. Onzin, Carlos zat toen gewoon in Londen. Hij zou ook het brein zijn achter de gijzeling van een aantal joden in de trein van Bratislava naar Wenen, wat ertoe leidde dat het Oostenrijk se doorgangskamp voor joodse emigranten uit de Sovjetunie werd gesloten. Het is niet waar, Carlos was op dat moment in Beiroet", zegt Yallop. Niettemin heeft Carlos een aan tal opzienbarende terreurdaden op zijn naam staan, ook al was de uitvoering in sommige geval len ronduit stuntelig. Carlos was de man achter de gijzeling in de Franse ambassade in Den Haag (1974), maar zou eigenlijk zelf hebben meegedaan als de Ja panse terroristen de weg niet waren kwijt geraakt en toen niet meer op Carlos hebben ge wacht. Carlos ging toen maar terug naar Parijs en gooide een handgranaat tussen het publiek van het café Drugstore om de Franse regering onder druk te zetten de eisen van de gijzelne mers in Den Haag in te willigen. De grootste faam vergaarde Carlos met de gijzeling van de OPEC-ministers in Wenen in 1975. Maar ook hier werd het doel de moord op de Saudi- sche sjeik Yamani en de Iraanse olieminister Amouzegar niet bereikt. Carlos moest de twee vermoorden in opdracht van de Iraakse leider Saddam Hoes sein, die woedend was omdat Saudi-Arabië en Iran de olieprijs kunstmatig laag hielden. En Saddam had de oliedollars hard nodig om zijn oorlog tegen Iran te kunnen beginnen. Carlos faalde. Zijn plan de gijzelaars naar Libië te brengen, stuitte op verzet van Gaddafi. Hij week uit naar Algiers om vandaaruit naar Bagdad te vliegen, maar het vliegtuig kon die afstand niet in foto dragen reddingswerkers een foto reuter één keer overbruggen. Carlos liet daarop alle ministers in Al giers vrij, tegen betaling van 20 miljoen dollar. „Op dat moment lieten de Pa- lestijnen Carlos vallen", zegt Yallop. „Ze waren ziedend en voelden zich verraden. Carlos bleek niet meer te zijn dan een in geld geïnteresseerde crimi neel. Maar hij had inmiddels wel naam gemaakt en was bo vendien te koop. Hij werd door Arabische leiders ingehuurd voor tal van klusjes, terwijl het Westen Carlos overal de schuld van gaf. De inlichtingendien sten hebben op uitgekiende wij ze gebruik van hem gemaakt. Dankzij Carlos bleef de Koude Oorlog tot opluchting van de wapenfabrikanten in stand. DEN HAAG JOS HEYMANS

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2