Wereldkampioenen onttroond Verstappen jaagt Formule 1-koorts op in Nederland Romario wil best blijven in Brazilië Sport Konychev is sprinters te slim af KHet Motorhuis TOERNOOI tllNSDAG 16 AUGUSTUS 1994 Teams willen sneller onderzoek brand londen De formule 1-teams willen dat de internationale auto sportfederatie (FIA) nog deze maand een vergadering belegt over het ongeval van Jos Verstappen bij de Grand Prix van Duits land, op zondag 31 juli. De FIA gaf het Benetton-team tot 19 ok tober de tijd om zich te verantwoorden. De auto van Verstappen vatte op het circuit van Hockenheim vlam toen tijdens een pitsstop een fout bij het tanken werd ge maakt. Volgens de FIA lag de oorzaak in het verwijderen van een veiligheidsfilter. Benetton heeft nog niet officieel gereageerd op het incident, waarbij de Nederlandse coureur evenals een aantal monteurs lichte brandwonden opliep. De officier van justitie in Mannheim heeft een gerechtelijk onderzoek gelast. De overige formule 1-teams willen dat de FIA snel duidelijkheid verschaft. Zij willen een vergadering op 31 augustus. Een dag eerder komt de FLA in Parijs bijeen om met Benetton over het vlag-incident op Silverstone te praten. Daar negeerde WK-leider Michael Schumacher tijdens de Britse Grand Prix de zwarte vlag, teken om te stoppen. GP Italië gaat toch door monza De Grote Prijs van Italië formule 1 gaat toch door. De internationale autosportfederatie besloot gisteren de race voor zondag 11 september op de kalender te plaatsen. Vrijdag had de FIA nog laten weten dat het circuit van Monza niet aan de veilig heidseisen voldeed. Het circuit wordt voor de Grote Prijs van Italië aangepast. Dat heeft de Italiaanse staatssecretaris Letta zaterdag tegenover FIA- voorzitter Mosley in Cannes bevestigd. Zo wordt de tweede Les- mo-bocht op het circuit sterk gewijzigd, zodat de snelheid meer dan gehalveerd wordt. Stimulerende middelen in koffer atleet victoria» De Nigeriaanse atleet Udeme Ekpeyong is gisteren Ca nada uitgewezen. Op het vliegveld van Victoria werden in de koffer van de loper uit de 4x400 meter-estafette verboden stimu lerende middelen gevonden. Ekpeyong wilde deelnemen aan de Gemenebest Spelen. De 21-jarige Ekpeyong werd met het zelfde vliegtuig naar zijn vaderland teruggestuurd. „Onze sporters moeten ambassadeurs voor Nigeria zijn", reageerde chef d'équi- pe Dan Enajekdo. „We willen geen bedriegers." Om welke mid delen en welke hoeveelheden het ging, werd niet bekend ge maakt. Navratilova niet op US Open manhattan beach De verloren finale op Wimbledon tegen Con- chita Martinez was het laatste enkelspel van Martina Navratilova op een grand slam-toernooi. De 37-jarige speelster heeft in stilte afscheid genomen van de grand slams. Op de US Open ver schijnt ze over twee weken niet. „Mijn lichaam zegt dat ik liever in de hal speel", zei Navratilova in Manhattan Beach, Californië, waar ze werd uitgeschakeld in de tweede ronde. „Voor twee in spannende weken op de US Open mis ik de energie." De in het voormalige Tsjechoslowakije geboren Amerikaanse won het toernooi vier keer: 1983, '84, '86 en '87. Navratilova heeft haar deelneming toegezegd in Tokyo, Zürich, Filderstadt en Oakland. Het worden de laatste enkelpartijen voor de veterane. plt-pri Rio de Janeiro rtrenigde Staten en Japan afgewe- zen. Barcelona en AC Milan zijn ghejlpdien een club uitRio de Janei- de beste clubs van de wereld. A" cvijftien Voor mij is er geen reden ergens anders naartoe te gaan." Barcelona's trainer Cruijff liet al weten dat Romario een be- dat hij de transfersom miljoen gulden wil betalen, Romario gaarne bereid terug te keren naar Brazilië. De beste ■cht.1 voetballer van de wereldtitel- langrijke speler strijd in de Verenigde Staten 3 leeft in onmin met zijn werkge ver Barcelona over de lengte van zijn vakantie. Romario vertelde slechts zijn dertig vakantiedagen op te ne men, doch een eventuele boete ?en,J te betalen. Terwijl de andere Kok/] WK"üangers van Barcelona, on der wie vriend Stoitsjkov, weer l, 3. h in training zijn voor het nieuwe l- seizoen, houdt de spits van we- 'pee.j reldkampioen Brazilië zich op ser, 3 en rond de stranden van Rio de Monti Janeiro bezig met voetvolleybal en ondergaat hij allerlei huldi- :froo] gingen. Hij zal zich pas op 20 'I augustus in Barcelona melden. t, 3.J Johan Cruijff hervatte de trai- ning op 2 augustus. De na straf- Si 4. j schoppen gewonnen WK-finale 1. M tegen Italië was op 17 juli. De te leggen, dan zal ik met een gelukkig gevoel te rugkeren. Ik zal Barcelona al leen verlaten voor Brazilië. Ik heb al aanbiedingen uit de Ver- Er is Ferrari-gekte, Schumacher-adora- tie. Ayrton Senna was 'larger than life', Nigel Mansell is bij zijn leven al een le gende, en in Engeland bijna populair der dan het koningshuis. Prost, Lauda, Hill, Surtees, Fittipaldi zijn onvergete lijke namen in de illustere wereld van de autosport; waarin de Nederlanders altijd een bescheiden rol hebben ge speeld. Jan Lammers is de meest aan sprekende naam, Carel Godin de Beau fort zegt een enkeling nog iets, Gijs van Lennep was de laatste die WK-punten haalde. Maar nu lijkt de Verstappen- Met Jos Verstappen is in ieder geval een nieuw hoofdstuk aangebroken in de vaderlandse autosport. Opa Ver stappen noemde hem, in de euforie van de derde plaats in Grand Prix van Hongarije, zelfs 'de toekomstige we reldkampioen.' De Formule 1 is een heel apart 'cir cus', dat zich sinds 1985 - toen in Zandvoort de laatste GP werd gehou den - vooral buiten de landsgrenzen heeft afgespeeld. Maar het succes van Jos Verstappen zal veel, zo niet alles veranderen. Ineens komen ze tevoor schijn, uit alle hoeken en gaten: de au tosport-liefhebbers, de Formule 1-gek ken. Jarenlang hebben ze zich niet dur ven vertonen. De maatschappelijke weerstand tegen een milieuvervuilend en miljoenenverslindend amuse mentsbedrijf, dat bovendien inspeelde op de lagere instincten van de mens, was te groot. Zeker in Nederland, waar men vaak roomser wil zijn dan de Paus. Maar dit seizoen mag het weer. Het 'Verstappen-effect' heeft de fans naar buiten gejaagd. Imago Het imago van de autosport is ook niet zo slecht meer. Langzamerhand dringt ook het besef door dat het om échte sport gaat. Een coureur die een bolide van meer dan 700 pk ruim anderhalf uur over een circuit jaagt, Is een top sporter. De maatschappelijke kritiek wordt eveneens minder. Tenslotte zorgt de Tour de France, met zijn massale kara vaan volgers, voor minstens zo veel zo niet meer, vervuiling. En het opstijgen van een Boeing 747 vervuilt de lucht net zo erg als de Formule I-bolides in vier GP's. De opmerking dat de Formu le I-wereld een prestigieuze, poenerige daligcltrgcl 11 itriu ia, ia nci z.u gucu van toepassing op andere sporten. Voetbal is ook een bedrijfstak geworden waar miljarden in om gaan, net als tennis, golf, wielrennen en atletiek. In Nederland begint de Formule I- koorts dank zij Verstappen weer flink te stijgen. Vooral in Zandvoort worden de gebeurtenissen met meer dan ge wone belangstelling gevolgd. Te meer omdat het circuit onlangs de A-status weer heeft gekregen. Daarmee zijn alle ambtelijke hindernissen voor een te rugkeer van de Grand Prix uit de weg geruimd. Hans Ernst, de directeur van het circuit, hoopt nu snel zaken te kun nen doen met Bemie Ecclestone, de ei genaar van het Formule I-circus. De Masters, die vorige week in Zand voort werden gehouden, onderstreep ten nog eens de groeiende belangstel ling voor de autosport. Meer dan vijf tigduizend toeschouwers kwamen af op de race, die normaal gesproken nog niet eenvijfde van dat aantal op de been zou hebben gebracht. Een uitge kiende promotiecampagne van een si garettenmerk ten spijt, is is het toch vooral het 'Verstappen-effect' dat de aandacht voor de autosport heeft aan gewakkerd. Dat zal blijken over veer tien dagen, als de 22-jarige Limburger op het Belgische circuit van Francor- champs een 'thuiswedstrijd' rijdt. Nederlandse baanrenners stellen teleur SCOREBORD PRIJSVRAGEN Lucky Ten van maandag 15 augustus: 2 - 3 niet moet denken zich alles kunnen permitteren. Cruijff zei onlangs tijdens een trainings kamp in Nederland dat de spits meteen 'mag vertrekken als hij de benodigde miljoenen op ta fel legt. „Ik maak slechts gebruik van mijn recht op een maand va kantie", zei Romario. „Ik zal mijn dertig dagen hebben. Dat heb ik Barcelona ook verteld, maar ze accepteren het niet. Ik zal waarschijnlijk een boete krij gen, ik weet niet hoe hoog die zal zijn. De baas heeft het recht me te straffen. Maar ik zal het niet accepteren als ze me het hele seizoen op de bank laten. Anderzijds is het voor te stellen dat Cruijff me in het begin re serve zet. De anderen zijn al Brazilianen keerden drie dagen drie weken aan het trainen. Ik later terug in hun vaderland. kan niet opeens opdagen en ei- ,,Ik heb nog twee jaar te gaan sen dat ik meteen in de ploeg bij Barcelona. In mijn contract sta." staat een clausule dat het vijf- Romario benadrukte dat zijn tien miljoen gulden kost als ik lange vakantie geen daad van eerder wil vertrekken. Als een rebellie is. „Ik heb een schoon club uit Rio aanbiedt dat bedrag geweten. Ongeacht het resultaat Twee wereldkampioenen van vorig jaar zijn gisteren op de eerste dag van de titelstrijd tijdens de voorrondes en series op de Paolo Borsellino-wielerbaan in Palermo al onttroond. In de ochtenduren raakten Gary Neiwand (sprint) en Graeme Obree (achtervolging) hun regen boogtruien kwijt. houding te letten. De afstand tussen de borst en het stuur was te kort", legde de onttroonde wereldkampioen uit. „Het ge volg van deze beslissing is dat Miguel Indurain nu ook op zoek moet naar een andere zit dan de skihouding. Hij was van plan op die manier het uurrecord aan te vallen. Ze zoeken me duidelijk. Maaj als ze conse quent zijn gaan ze ook bepaalde manieren van afdalen in de Tour aanpakken. Want zoals Pantani naar beneden dendert is ook niet zoals je normaal op een fiets zit." De Nederlandse baanrenners sloten zich 's ochtends vlekke loos aan bij de resultaten van de collega's op de weg. Zij pres teerden dus ook niets. De drie deelnemers aan de kwalificatie reeks achtervolging, Nijdam, Pieters en Rozendaal, werden uitgeschakeld. Ze schoten dui delijk te kort tegen specialisten als Ermenault, Boardman, Mo- reau en Woods. Het verschil tussen Pieters en de snelste van het veld; Boardman, bedroeg bijna tien seconden. Nijdam gaf meer dan elf tellen toe. En Ro zendaal ruim twintig. Later op de avond bereikten Boardman, Moreau, Fulst en Lehmann de halve finales. Dirk-Jan van Hameren had ook weinig reden tevreden te zijn. De specialist op de een ki lometer tijdrijden eindigde op een roemloze twaalfde plaats in een veld van 24 deelnemers. De drievoudige nationale kam pioen had op een plaats bij de eerste tien gehoopt. Maar tus sen hoop en werkelijkheid gaapte ook voor de 28-jarige wielrenner, die verleden jaar in Noorwegen nog als tiende ein- De Fransman Florian Rousseau prolongeerde 's avonds zijn titel op de een kilometer tijdrijden, waarin de Nederlander Dirk-Jan van Hameren als twaalfde werd geklasseerd. Jelle Nijdam, Peter Pieters en Richard Rozendaal werden in kwalificatieritten achtervolging uitgeschakeld. Zowel Neiwand en Obree ver loren hun titels door invloeden van buitenaf. De sprinter werd uit de strijd geworpen door een knieblessure, de houder van het werelduurrecord door interven tie van de internationale jury. De rechtsprekers van de Inter nationale Wielren Unie UCI oordeelden dat de houding van de Schot volgens artikel 49 on reglementair was. Met deze in greep kwam een einde aan de drie dagen durende klucht rond Obree en zijn rijwiel. Zaterdag en zondag ontstond heibel rond de zadels. Uiteinde lijk bood een Siciliaans jochie van tien jaar uitkomst door zijn zeteltje van zijn mountainbike beschikbaar te stellen. De pro blemen leken opgelost, maar de immer wijze scheidsrechters toonden zich weer eens zo flexi bel als een lantaarnpaal en dis kwalificeerden de titelverdedi ger. De 28-jarige Schot reageerde tamelijk lakoniek op de uitslui ting nadat hij eerst nog zijn kwalificatierit had afgeraffeld. Hij toonde zich nauwelijks boos, wel een beetje teleurge steld. „Ze doen maar. Een uur voor de start wist ik al min of meer dat ze me zochten. Ze waar schuwden me twee keer op de digde, een diepe kloof. „Ik ben hiervan doodziek. Ik heb onder mijn kunnen gepres teerd, want vijf en zes, de Duitser Scheurer, reldbeker verslagen", treurde de Oostenrijker Meidlinger en Van Hameren. „Excuses zijn er de Pool Krejner heb ik dit jaar niet. Het had gewoon beter ge- tijdens wedstrijden om de we- moeten." (Spa) 4.25,801 -4.29,604. I 1.03,163 (gem. 56,995 I- de wereldbeker, zou ik geble ven zijn. Ik kan verzekeren dat tachtig procent van de bericht geving in de kranten uit Bar celona De Profronde van Nederland is doorgaans een mekka voor de snelheidsduivels in het wieler- peloton. Het gros van de etap pes eindigt in een massasprint. Vandaar dat Ronde-directeur Wim Breukink steeds meer snelle jongens in zijn gezellige karavaan mag begroeten. In Breda, gistermorgen ver trekpunt van de vijfdaagse tocht door Midden- en Zuid-Neder land, wemelde het zelfs van de sprinters. Op de geblesseerde Cipollini na gaf nagenoeg de hele wereldtop acte de presen ce. Zelden zal een etappekoers zoveel gerespecteerde (sprinters)namen op de affiche hebben gehad. Een greep uit de verzameling: ervaren rotten als Abdoesjaparov, Van Poppel, Veenstra, Ludwig en Kappes, aanstormende jongeren als de jonge Italiaan Minali, diens landgenoot Baldato, de Duitser Zabel en de Amerikaan Hinca- pie en verder nog lieden als Fi- danza, Martinello (Silvio), i Post, Planckaert en Heynderickx. Bo vendien is het v terde snelheidskanon a Wilfried Nelissen, wee partij. Zij allen visten in Nieuwegein evenwel achter het net. De sprinters en hun ploegmaten verkeken zich op een ontsnap ping van de Rus Konychev en de Italiaanse neo-prof Luca Scinto. Dit duo trok na tachtig kilometer ten aanval en hield tot aan de meet stand. De Rus, Priem, was de snelste van de twee en eigende zich en passant de eerste leiderstrui toe. 'Abdoe' kondigde, op 23 seconden, de komst van het peloton aan. Van Poppel Na de hoogtijdagen in de Tour de France is de wielerploeg van Festina weer eens in opspraak geraakt. Zo blijkt Jean-Paul van Poppel nog altijd geld van vorig jaar tegoed te hebben. Het gaat om een aanzienlijk bedrag aan premies. Desondanks is de Nederland se sprinter van plan er nog een jaar aan vast te knopen bij Fes tina. Hij is niet ongenegen te verkassen, maar vooralsnog zijn er geen betere aanbiedingen voor de man die in de Tour toch Ook Luc Leblanc, een andere topper in de van origine Andor- rese ploeg, klaagt over de beta lingen bij Festina. Hij vraagt zich af waarom het prijzengeld van het in de Tour gewonnen ploegenklassement niet aan de 5 is uitgekeerd. KOERSEN (Pools) 2.46,7 -1.21,7, 2. Impish Rich Ideal van Umdek Toto: winnend 25 plaats 5,40 2,70 koppel 56,40 1745.50. 3, 2040 n 1,70 plaats 1,80 4,40 kop- Derde koers, 2040 i (Van Brederode) 2.46 Vryenesse, 3. Heieen M. Toto: 2. Flyer 3,60 plaats 1,70 3,20 koppel 17,90 trio Overleden: Wout Wagtmans 1930-1994 Een paar jaar geleden had hij nog een racefiets gekocht. Niet meer om op te rijden, maar gewoon om naar te kijken. Om zo te kunnen terugkruipen in de roes van toen. Wouter Wagtmans (64) stierf gisteren en nam de dierbare herinnering aan een glansrijke loopbaan met zich mee. De onvergetelijke beelden van een tijd dat Nederland zijn eerste hausse in de wielerhistorie be leefde. Dat de eerste gele trui en in de Tour werden behaald, en prompt ook weer ingele verd. Vanaf die tijd, vanaf de tijd dat Wim van Est (de eerste) en Wout Wagtmans (de meesten) gele truien gingen verzamelen, kon Nederland bij de toenma lige Tourdirecteur Jacques Goddet niet meer kapot en was Pellenaars met zijn ploeg een graag geziene gast. En ei genlijk is het toen pas goed be gonnen: de populariteit voor het fietsen nam snel toe, het heldendom en het geld ook... In Sint Willebrord, de thuisha ven van Wagtmans en Van Est was dat toen goed te merken. Beiden hadden er hun eigen supporters-schare. De rond borstige en extroverte Wim .van Est verzamelde de sneller over te halen fans achter zich, Wagtmans' legioen' was klei ner van omvang en bestond uit fijnproevers. Beide kampen rolden nog wel eens met elkaar over de straat, en soms bleef het niet bij de vuisten... OnrWagtmans op zijn waarde te kunnen schatten, moest je inderdaad een beetje een fijn proever zijn. Goddet was zo'n fijnproever, met een goed ont wikkelde neus voor wielerta- lent en had al snel in de gaten dat hij met een unieke renner te maken had. De spichtige Wout Wagtmans - scherp pro fiel, vinnige ogen - was een mannetje om te koesteren. Wout Wagtmans reed vaak in het geel omdat hij snel kon fi nishen, hij hield het ook nog lang vol omdat hij in de bergen moeilijk uit het wiel gereden 'kon worden, maar een hele Tour lang lukte nooit. Daar voor was zijn lichaam mis schien net iets te frêle. In '54 reed hij zeven dagen in het ■v>v> geel, in '55 twee en in '56 droeg Wagtmans zelfs vijf da gen voor 'Parijs' nog de lei derstrui. Maar ineens was het over. Hij zou tenslotte als zes de eindigen, daarna in de Tour nooit meer van zich doen spreken en in '61 het besluit nemen, op 31-jarige leeftijd, te stoppen. Daarna hoorde aanvankelijk niemand meer iets van hem, want Wout trok doodgemoe dereerd met een transportwa gen over de hem bekende Eu ropese wegen, om het bedrijf van zijn schoonfamilie op die manier voort te zetten. En om de kost te verdienen voor zich zelf en zijn vrouw. Maar hij deed nog een keer van zich spreken. Niet met de benen maar met de mond, door openlijk over het gebruik van doping te praten. Het was een opzienbarend interview toentertijd, actueel door de af faire met Jean Mallejac op de Mont Ventoux. Wagtmans toen: 'Geen renner rijdt een grote koers of een ronde alleen op een biefstuk'. En: 'Geld om een dure verzorging te nemen had ik niet en dan ga jp zelf zoeken. Je hebt ergens de naam van een of ander prepa raat opgevangen en je gaat het kopen. In het buitenland (lees: Bélgië, red) is het immers vrij te krijgen. Ik weet dat er geslikt wordt alsof het suikergoed van Sinterklaas is'. Wagtmans begon, naar eigen zeggen, 'steeds weken voor een ronde met me te laten pre pareren. En als de tijd daar was kon ik voor mezelf vaststellen dat de eerste spuiten een uit werking begonnen te krijgen'. Hij bracht het in elf jaar tot 35 overwinningen, vergaarde de meeste roem in de Tour. Ne derlands wegkampioen bij de profs werd hij vreemd genoeg nooit, wel twee keer tweede en drie keer derde. Het markeert de wispelturigheid in karakter en carrière van Wout Wagt- Gisteren stierf Wagtmans. Wim van Est was tot het laatste moment een van zijn trouwste bezoekers. „Dat Wout en ik niet met elkaar konden op schieten, dat maakten de men sen er maar van. Wij hebben veel geschreeuwd tegen elkaar, maar samen nog veel meer ge lachen. Hij was een een lol broek, een eeuwige lolbroek. Al had hij de laatste tijd niet veel praatjes meer. Hij werd stil, hij wist maar al te goed dat hij zou sterven." UVS-terrein 'Kikkerpolder' Vanavond: UVS-Roodenburg Docos-Lugdunum Aanvang: 19.00 uur_ de (Langeweg) 3.18,0 - 1.23,2, 2. koppel 60,50 trio 487,61 Zesde koers, 2380 m: 1. Goliath Boshoeve (Pools) 3.13,3 -1.21,2, 2. Fresco Rose, 3. 3 plaats 3,80 4,50 koppel 40,90 trio 1511,20. Zevende koers, 2040 m: 1. Flits Atlantic (Hauber) 2.44,5 - 1.20,6, 2. Pomolli, 3 Fanka Norton. Toto: winnend 5,70 plaats 2,80 2,50 koppel 7,70 trio 85,20 dubbel it gestart: Tarragon Lobell. Toto: winnend 2,60 plaats 3,40 6,70 koppel 30,70 trio 258,40. Negende koers, 2700 m: 1. Benji Hanover (Van Dooyeweerd jr) 3.41,4 - 1.22,0, 2. Frizbie Gerron, 3. Edward H. Niet gestart: Donna Berkum. Toto. winnend 2,20 plaats 1,90 2,40 koppel 4,60 trio 41,80. Tiende koers, 2040 rn. 1. Hurry Medo (Im- ming) 2.46,3 - 1.21,5, 2. Happy Face, 3 Ferdy Nobo. Niet gestart: Go You Aster. To to: winnend 3,60 plaats 1,80 1,70 koppel 6,70 trio 98,90. Elfde koers, 2040 m: 1 Henk H (Leeman) 2.48,6 - 1.22,6, 2. Gunga Zuydhoeve SPORT OP TV EURO. E 39-18.47 Ned 2. Sportj EURO: E 23.25-23 45 Did 1. Spoi 00.00-01 00 EURO Snc 18.45-19.10 RTL Sp< 19.30-20.00 EURO 20,00-22.30 EURO- 21 45-22.00 RTL 5Sportr 22.30-00.00 EURO. Boks- 2Z30-22 55 BRT^: Spor 05.45-06 00 Did I V Sport 09.00-10.00 EURO: 2 13 00-15.00 EURO: EK A t gestart: Fay Cash. Toto: winnend 4,50 plaats 2,60 1,40 kop pel 5,40 trio 121,30. Omzet totalisator: 190.536,00. VERMOORD - De wielrenner Edin Roberto Nova (34), win naar van de Ronde van Guate mala in 1984 en '88 en natio naal kampioen, is vermoord. Onbekenden vuurden vier ko gels op hem af in een boetiek in Jalapa, op 150 kilometer van de hoofdstad. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19