Summer Jazz nu ook op het water Hollandse tuin Cultuur Kunst Kanbier en De Lakenhal Jubilerende Stadsschouwburg brengt hedendaagse 'Gijsbrecht' Raad voor de Kunst vreest bezuiniging De INSDAG 16 AUGUSTUS 1994 Leidse kunstenaars op expositie voor Amnesty Irène Prinsen, de gebroeders Donker, Astrid Beumer en Jan- neke Brinkman-Salentijn. Het zijn maar een paar namen uit de lijst van illustere Leidse kun stenaars die hun werk expose ren in galerie De Burcht. In to taal 32 mensen doen mee aan deze speciale tentoonstelling die van zaterdag 20 augustus tot en met zaterdag 27 augustus te zien is. De tentoonstelling maakt deel uit van de kunstma nifestatie 'Artistieke vrijheid voorAmnesty'. De kunstenaars hebben hun werk ter beschikking gesteld aan de Leidse afdeling van Am nesty International. Na de expo sitie gaan op zondag 28 augus tus de tekeningen, foto's, schil derijen en sculpturen onder de hamer. Als veilingmeester is de bekende Jan-Pieter Glerum aangetrokken. De opbrengst komt ten goede aan Amnesty. Op zaterdag 20 en zaterdag 27 augustus is er tevens een boekenmarkt op het plein voor de Burcht. Nieuw en tweede hands, Europese klassiekers en doktersromans, kookboeken en wetenschappelijke werken gaan daar tussen 10.00 uur en 18.00 uur van de hand. De opbrengst is eveneens bestemd voor Am nesty. LEIDEN In de rubriek Beeldenstorm, af gelopen zaterdag in deze krant, stond een onjuistheid over kun stenaar Jacob Kanbier. Volgens het artikel bekladde Kanbier en kele jaren geleden de gevel van De Lakenhal met hakenkruizen. Dit is niet juist. Kanbier heeft destijds wel van zijn ongenoe gen blijk gegeven door de en tree van het museum van zijn signatuur te voorzien, maar heeft geen hakenkruizen aange bracht. De kunstenaar is nadien de toegang tot De Lakenhal ont zegd. Kanbier laat weten dat hij inmiddels weer welkom is in het museum. Laatste wens Victoire Koop vervuld In de wachtkamer van de af deling klinische oncologie van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) worden tot 21 september bronzen beeldjes tentoongesteld van Victoire Koop. De Oegstgeestse was als arts werkzaam in onder meer het AZL. Van maart 1987 tot maart 1993 werd Victoire Koop in het AZL behandeld voor borstkanker. In de laatste twee jaar van haar leven is zij gaan boetseren. Ze wist in haar beeldjes veel van haar ge voelens tot uitdrukking te brengen. Een grote wens van Victoire Koop was om de bronzen beeldjes ooit een keer in de vitrine van de wachtka mer van klinische oncologie, waar zij zo vele uren wachtend heeft moeten doorbrengen, te kunnen exposeren. Familiele den hebben er voor gezorgd dat die wens nu in vervulling gaat. Er worden 16 verschillen de beeldjes tentoongesteld die in een gelimiteerde oplage van 25 stuks zijn gegoten en, voor een zacht prijsje, te koop zijn. Ook Boedapest doet mee aan herdenking Woodstock Ook Boedapest doet mee aan de herdenking van Wood stock, het popfestival dat 25 jaar geleden in het Amerikaanse plaatsje Bethel bij New York plaatshad. Op een terrein even ten noorden van de Hongaarse hoofdstad barst donderdag het rockfestijn EuroWoodstock los. De organisatie hoopt 150.000 jongeren te trekken. De organisatie heeft weinig geld, maar kan wel beschik ken over andere ingrediënten die popfestivals doorgaans tot een succes maken: grote namen en slechte w.c.'s. Wood- stock-bands als Jethro Tuil, Jefferson Starship en de voor malige band van Frank Zappa, Grandmothers of Inventions komen. EuroWoodstock krijgt verder een sterk oost Euro pees sausje met onder meer Albanees theater en optredens van Russische alternatieve rock bands. De locatie van het festival, gewoonlijk een dumpplek van afval, is vergelijkbaar met de ongeschikte plek waarop Woodstock in 1969 plaatshad. Het terrein op het eiland in de Donau is uitsluitend te bereiken via één brug. Er is ook maar één weg. De prijzen voor het Europese Woodstock zijn in vergelij king met de Amerikaanse tegenhanger laag. Een kaartje voor Woodstock '94 kostte een kleine 300 gulden. In Boeda pest moet iets minder dan vijf gulden (300 forint) per dag worden betaald. Het festival krijgt financiële steun van on der meer de softdrankengigant Pepsico en financier George Soros en duurt een week. Als hoogtepunt van het jubileumjaar presenteert de 100-jarige Amsterdamse Stadsschouwburg op 1 januari 1995 de première van een hedendaagse versie van Vondels 'Gijsbrecht van Amstel'. Direc teur Cox Habbema kondigde dit maandag aan tij dens de presentatie van het definitieve jubileum- programma. „We willen geen herleving van de traditie maar vinden het gewoon leuk een eigen produktie van de 'Gijsbrecht' te maken", aldus haar toelichting. Ellie van Dooren zal Vondels plechtige 17de eeuwse verzen over de belegering van Amsterdam bewerken tot een eigentijds ver haal in begrijpelijke taal. Vondel schreef zijn treurspel voi van de eerste Stadsschouwburg ir invloed van het heersende klimaat nieuwing kwam in 1969 een einde se uitvoeringen op 1 januari. Voorafgaand aan de voorstellingen (op 30 en 31 december, van 1 tot en met 4, 8 en 9 januari en van 11 tpt en met 13 januari) wordt in december een expositie ingericht met kostuums van actrices die ooit de rol van Gijsbrechts vrouw Badeloch hebben gespeeld. Alleen Ellen Vogel is daarvan nog in leven. 'De Nederlandse Munt' zal ter ere van het jubileum in beperkte oplage een munt slaan die de naam 'Gijsbrechtje' krijgt. De viering van het 100-jarig bestaan gaat op 3 september van start met een feest dat de Stads schouwburg in samenwerking met Het Parool or ganiseert. 's Avonds volgt een optreden van To neelgroep Amsterdam en leveren Ischa Meijer en ir de opening 1638. Onder ran toneelver- an de jaarlijk- Connie Palmen als Thomasvaer en Pieternel hun ongetwijfeld puntige commentaar op actuele za ken. Habbema onthulde maandag dat ze dan met 'aartsvijand' Gerardjan Rijnders van haar vertrek kende huisgezelschap de balkonscène uit Shake- speares liefdesverhaal 'Romeo en Julia' zal spelen. Ander hoogtepunt wordt het al eerder aange kondigde 'Ambassadeproject'. Acht landen (Ja pan, Spanje, Groot-Brittannië, Italië, Frankrijk, Canada en Duitsland) zijn op de uitnodiging in gegaan een bijzondere voorstelling van eigen bo dem te presenteren in de periode van 4 tot en met 18 september. Naast een historische foto-expositie in septem ber wordt in oktober het speciale jubileumboek 'Rozen en Tomaten' gepresenteerd. Lambiek Be- rens beschrijft daarin de rijke geschiedenis van het gebouw en zijn bespelers. Tot de opening van Het Muziektheater in 1986 zijn in de Stadsschouwburg ook talloze opera's gepresenteerd. Het theater was de thuisbasis van Nederlandse artiesten als Gr'e Brouwenstijn, Jan Derksen en Christina Deutekom. Ook beroemde buitenlandse zangers als Roberta Alexander, Ka thleen Ferrier, Barbara Hendricks, Luciano Pa- varotti en Elisabeth Schwarzkopf stonden er op de planken, vaak in het kader van het Holland Festival. Vanaf 1 november is voor 25 gulden een cd met een aantal unieke oude opera-fragmenten van voorstellingen in de Stadsschouwburg ver krijgbaar. „We hopen daarmee zoveel winst te maken dat we een operaproduktie met jonge Ne derlandse zangers kunnen financieren", aldus Habbema. Een keur van stijlen op cle negende editie van Leids jazzfestival: Nieuwe cursussen in Droomfabriek ■Eiden De Droomfabriek presenteert op zondag 4 september de ïieuwe cursusbrochure op een speciale open dag. Intuitïeve nsdag lommunicatie en Hawaiaanse dans zijn nieuw op het program- Cf 'Klassiekers' als salsa, Afrikaans drummen, acrobatiek en to- heel staan eveneens in de brochure. De open dag is van 13.00 bur tot 18.00 uur aan de Oude Singel 5. ng St. e p r nlnternationaal salsafestival .30 uurj;oETERMEERDe 'groten' van de salsa komen op wij dag 9 en za terdag 10 september naar Zoetermeer voor het allereerste inter nationale Salsa Festival. Op de gastenlijst staan onder meer Los Hermanos Moreno, Las Chicas de New York, Ray de la Paz en Adalberto Santiago. Ook Nederlandse en Belgische salsasterren zijn aanwezig. Het festival begint om 17.00 uur in het openlucht )t 21 ofwembad bet keerpunt in het Van Tuyllpark in Zoetermeer. io 19 Balletdanser Billy Wilson overleden new york De Amerikaanse balletdanser en choreograaf Billy [Wilson, die furore maakte op Broadway en daarvoor in Neder land, is op 59-jarige leeftijd overleden aan de gevolgen van de r. Klassjimi-nuniteitsziekte aids. Wilson realiseerde in New York, waar hij izondag stierf, spektakelstukken als Bubbling Brown Sugar, dat in 11976 volle zalen trok. Van 1961 tot 1965 was hij eerste danser bij i-l 5.0qhet Nederlandse Nationale Ballet. Wilson, geboren in Philadel phia, leidde in de jaren tachtig zijn eigen compagnie, The Dance 10 uur [Theatre of Boston. Hij werkte daarnaast met het balletensemble end votvan de Newyorkse negerwijk Harlem en de compagnie van Alvin Ailey. ie bezoi Summer Jazz heeft het aantal podia uitgebreid. Als het weer meezit, spelen de bands komende zaterdag niet alleen in het café of op straat maar vaart er ook een boot met muzikanten rond. Eveneens nieuw is de datum van het Leidse jazz festival. Al acht jaar was de vierde zaterdag van augus tus dé dag van Summer Jazz. Datzelfde weekeinde vindt ook het Internatio naal Jazz Festival in Noordwijk plaats. Summer Jazz heeft besloten het de liefhebber niet langer moeilijk te maken. In Lei den is voortaan de derde zaterdag van augustus ge bombardeerd tot jazzdag. LEIDEN LETTY STAM Summer Jazz breekt dit jaar met nog een andere traditie. Het fes tijn begint niet meer 's middags maar 's avonds. „Hoewel de pu blieke belangstelling 's middags best aardig was, bemerkten we steeds meer dat tussen pakweg half zes en zeven uur veel jazz- volk tóch op huis aanging om later op de avond weer terug te komen", zo laat de organisatie weten. Na een stevige discussie besloot Summer Jazz daarom het feest naar de avond te ver schuiven. Wat niet is veranderd, zijn de diverse stijlen die aan bod ko men. Zo speelt Jaap Voeten met de Vincent Henar Funkband swingende jazz. De Surinaam s/Nederlands groep speelt on der meer stukken van Miles Da- vis, Maceo Parker en Sonny Rol lins. De naam is nieuw maar de band staat al jaren op het podi um. Tot 1988 ging het gezel schap door het leven als de Ted Easton Band. Na de dood van de leider speelt het orkest nu onder de naam All that Jazz. Ook een 'ouwetje' is de Frits Jaap Voeten brengt met de Vincent Henar Funkband swingende muziek. foto pr Landesbergen Big Band. Ee mu sici staan nu al 23 jaar op het podium. Op Summer Jazz spe len ze onder meer stukken van Neal Hefti en Count Basie. De Leidse bassist Dolf del Prado draait ook al jaren mee. Zijn Summer Jazz Band bestaat dit keer uit: Ed Baatsen, piano, Kees van Krugten, drums, Koos van de Hout, trompet en Ron van den Bergen, tenorsax. Nie mand minder dan nationaal en internationaal befaamde Eddy Doorenbos begeleidt de man nen vocaal. Zuidamerikaans Een andere bekende is De Schaal van Rigter, met voorman Bob Rigter op tenor. De band speelt mainstream en swingen de blues. De invloeden van Vicio Nova stammen duidelijk uit Zuid-Amerika. Volgens de organisatie doet de formatie lichtelijk denken aan Batida maar dan anders, beter zelfs. Summer Jazz raadt vooral aan goed op Viviany de Godoy te letten, de Braziliaanse zangeres van dit gezelschap. Minder bekend is misschien The Little Steamband, met drie leden van de Leiderdorpse fa milie Blokhuizen. Op piano, drums en bas spelen ze main stream jazz. The Willick Square Jazz Band houdt zich bezig met dixieland. Vorig jaar maakte ze zowel op Keytown als het Noordwijkse jazzfestival furore dus was Sum mer Jazz maar al te graag bereid haar weer naar Leiden te halen: Gina's Band of Blues. Ook Pur ple Item staat voor stevige swing. Cultuurwethouder Pex Lange- berg geeft om 19.00 uur het offi ciële startsein bij café 't Vatte- gat. Programma Summer Jazz 1994: Café De Tregter, Witte Singel 109: 16.00-19.30 uur Shoot Again. 20.00-23.00 uur Karei Boehle Friends. 23.00-02.00 uur: Gina's Band of Blues en Jaap Voeten/Vincent Henar Funk band spelen afwisselend een set. Boisotkade: 20.00-24.00 uur The Little Steamband. Café 't Keizertje, Kaiserstraat 2: 20.00-02.00 uur Willick Squa re Jazz Band. Café l'Esperance, Kaiserstraat 1: 20.00-22.25 uur Landesber gen Big Band. 23.00-02.00 uur Dolf del Prado Band. Café Vattegat's Place, Doeza- straat: 19.00-24.00 uur All that Jazz. Pizzeria Karalis, Doezastraat 5: 20.00-24.00 uur Vicio Novo Band. Eetcafé Pardoeza, Doeza straat 43: 20.00-21.00 uur Purple Item Jazz Band. 21.00-22.00 uur Schaal van Rigter. 22.00-23.00 uur Purple Item Jazz. 23.00- 24.00 uur Schaal van Rigter. winggónder de titel 'De Hollandse Tuin' wordt tot en met 25 sep- >756, Unber een beeldende kunst ig inanifestatie gehouden in tien verschillende tuinen in Leiden )f Oegstgeest. Aan elf Neder- 6.00, andse kunstenaars is gevraagd Ipeciaal voor deze tentoonstel ling een werk of installatie te 6 00'(naken. In deze krant volgen Ne de stadsroute die de bezoe- 20 0tfer voert langs dikwijls onge- i dagTende tuinen en verrassende kunstwerken. eeikunjMagisch Realisme in Duitsland arnhem Schilderijen van kunstenaars als Carel Willink, Pyke 7.00 fKoch en Dick Ket zijn te zien op de tentoonstelling 'Magischer jRealismus in den Niederlanden' in de Kunstgalerie/Orangerie in ide Duitse stad Gera. De 75 werken komen uit de collectie van jhet Gemeentemuseum Arnhem. Deze stad heeft een uitwisse lingsprogramma met Gera. Liefhebbers van het Magisch Realis- Ime kunnen tot en met 16 oktober in de Duitse galerie terecht. Daarna keren de doeken terug naar Arnhem. Van 27 november man va tot en met 12 februari organiseert het Gemeentemuseum een Ma kan i8rote overzichtstentoonstelling van het werk van Dick Ket. De Raad voor de Kunst vreest dat het paarse regeerakkoord zal leiden tot een bezuiniging van de cultuurbegroting met 43 miljoen gulden. Dat terwijl ver tegenwoordigers van de drie paarse partijen meerdere malen te kennen hebben gegeven dat hun partij meer geld wil reser veren voor cultuur. In een brief aan de kabinets formateur en de fractievoorzit ters van de drie paarse partijen schrijft de raad dat bij die ver hoging van het cultuurbudget bedragen werden genoemd van 40 tot 60 miljoen gulden. Maar uit het regeerakkoord blijkt nu dat de cultuursector niet wordt uitgesloten van een generieke subsidiekorting en ef- ficiëntiemaatregelen. Dat komt naar schatting neer op bezuini gingen van respectievelijk 25 miljoen en zes miljoen gulden. Daar komt nog een korting op de begroting van 1995 bij van 12 miljoen gulden als gevolg van eerdere bezuinigingsmaatrege len die nog niet werden geëffec tueerd. De raad betwijfelt of dit wel de intentie is van het paarse ak koord. Hij doet een dringend beroep op een zodanige invul ling daarvan dat in 1995 sprake is van een feitelijke verhoging van het cultuurbudget met 15 miljoen. Daarna moet extra ruimte worden gecreëerd voor cultuur in de orde van grootte van de eerder genoemde 40 tot 60 miljoen gulden. Bij het stadhuis is het een ote drukte. Een omvangrijke iruidsstoet rept zich de trappen ip. In de staart sjorren gasten ïog even snel aan jasjes, dasjes, okken en panties. Halen vlie- ;ensvlug nog een kam door het taar. Of proberen al wandelen- le de corsage op te spelden. Bij le Koornbrug is het nog steeds Iruk. Tegen de pilaren en op rappen hangt, staat en zit stille- ieuwe lichting studen- en. Alles is zo vers, nieuw en inders voor ze dat vooralsnog like bravoure ontbreekt. Bij de bibliotheek wijzen al- een de rijen fietsen op de aan- vezigheid van mensen. Op de iooglandse Kerkgracht slaat de tilte toe. Op nummer zeventien ik de donkergroene poort in, vandel onder het afgebladder- le plafond door en kom terecht stenen tuin. Hoge gemet- elde muren in rood-oranje tin- ren kijken, ondanks de vele ra- _;nz( nen> streng neer op de bezoe- rden c;er- De statige gebouwen van voormalige 'Heilige Geest of De stenen tuin werkt ondanks de 'bloemen' niet uitnodigend. foto loek zuyderduin Arme Wees- en Kinderhuis' zijn ondanks de warme kleuren geenszins uitnodigend. Ik stoor me daar niet aan en ga op een bankje zitten. De be jaarde man die na mij binnen komt wel en maakt gelijk rechtsomkeer. De volgende gas ten voelen zich ook niet op hun gemak. Zij: „Volgens mij mogen we hier niet komen. Is het pri vé." Hij: „Onzin. Het is toch deel van de beeldenroute. Kijk maar, het staat in het krantje" Zij: „Dat kan wel zo zijn maar ik voel me hier een indringer. En dat kunstwerk vind ik nou ook niet zo indrukwekkend." Terwijl hij haar probeert te bewegen tot een wandelingetje door de 'Jon gensplaats' van kunstenaar Ben Raayman is zij de poort al weer uit. Een ander stel laat zich niet intimideren. Sterker nog: het heeft niet eens in de gaten dat zich het plein onalledaags is in gericht. Vastberaden lopen de jongen en het meisje naar een deur, op noch omkijkend. Na even stevig kloppen, meldt een man zich. „Goeiedag, heeft u ook een bibliotheek? Oh, wel twee? En, die zijn niet open vandaag? Dan komen we wel te rug." Even snel als ze versche nen, is het stel weer weg. De stilte slaat weer toe. Het Centrum Beeldende Kunst dat in de linkervleugel huist, is gesloten. Ook in de an dere gebouwen waar het Natio naal Natuurhistorisch Museum zetelt, is niemand te bekennen. Alleen het geluid van een fluit ketel duidt op de aanwezigheid van op z'n minst één mens. Ooit werden de gebouwen be volkt door weesjongens. Zij speelden op de binnenplaats. Inspraak, iets beargumenteren met een kind was een pedago gische opvatting die toen nog geen opgang maakte. De jon gens werden grootgebracht met orde en tucht. Dat principe is terug te vin den in de opstelling Raayman. Zijn ornamenten legde hij in strakke, geometrische rijen. De kunstenaar omschrijft het zelf als 'bloemenveld van ongebak ken klei'. De beslotenheid van de tuin mag bezoekers afschrik ken. De elementen malen er niet om. De 'bloemen' hebben scheuren van de droogte. Hun uiterlijk is pokdalig van de ve nijnige inslag van regendrup pels. Hoeken zijn al afgebrok keld. De natuur maakt zich ook op een andere manier de tuin eigen. Plukken gras en paarde bloemen rukken op. Die wees jongens van toen hadden vast een hinkstapsprong-spel op dit kunstwerkverzonnen. LETTY STAM >pui 2/ 'Zelfportret met penseel' van magisch realist Dick Ket. j foto cpd-archief

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17