Leiden Eerste handtekeningen voor referendum gezet Uitwisseling Leiden- Oxford is een succes 'Jullie moeten hier zelf een paradijs van maken' Vrouwen slachtoffer van nep-controleurs Leidenaar schept vrouw door te hoge snelheid D66 kapittelt burgemeester DINSDAG 16 AUGUSTUS 1994 13 VAN Dronken student sleept steiger mee leiden Een dronken 19-jarige student heeft vannacht al zijn bu ren aan de Herengracht gewekt bij een poging zijn huis binnen te komen. De jongen kon bij thuiskomst zijn sleutel niet vinden. Toen bovendien zijn huisgenoten niet wakker werden van de bel, besloot hij een bouwsteiger uit de Groenesteeg, 300 meter verderop, te slepen om op die manier zijn huis binnen te klim men. De omwonenden konden dat niet waarderen en waar schuwden de politie. Die heeft de jongen uiteindelijk in bed ge stopt, nadat deze de steiger had teruggebracht. Bromfietser valt leiden Een 16-jarige jongen uit Sassenheim is gistermiddag met nekletsel en een hersenschudding naar het academisch zieken huis vervoerd nadat hij op de Gooimeerlaan in Leiden met zijn bromfiets was gevallen. Ter hoogte van de Veluwemeerlaan raakte de jongen een stoeprand waarna hij de macht over het stuur van zijn brommer verloor. Auto schept fietsster leiden Een 35-jarige fietsster uit Leiden liep gisteren snijwon- den en een gecompliceerde beenbreuk op toen zij op de krui sing Voorschoterweg/Delftse Jaagpad werd geschept door een auto. De vrouw stak vanaf het Delftse Jaagpad de weg over en negeerde daarbij een rood verkeerslicht. Stichting wacht niet op Leidse gemeenteraad leiden annet van aarsen Twee maal hebben nep-contro leurs gisteren toegeslagen in Leiden. Beide keren waren hoogbejaarde vrouwen het slachtoffer. Zij zagen hun 'gas ten' vertrekken met een flinke hoeveelheid geld. De 81-jarige bewoonster van de Lammenschansweg kreeg gistermiddag een man aan de deur die zich voordeed als poli- tie-agent. De man verzocht de vrouw haar 'pas dan wel pen ning' te tonen en meldde dat hij kwam controleren of ze haar geld goed had opgeborgen. Hij wist te vertellen dat ze een half "I jaar geleden slachtoffer was van een 'nep-controleur' en dat hij y kwam kijken of ze haar zaakjes g nu wel goed had geregeld. "Nationale allure zwemvierdaagse De 19de zwemvierdaagse van Leiden is een bijzondere omdat de twee gemeentelijke zwemba den De Zijl en De Vliet tevens de podia zijn voor de 25ste na tionale zwemvierdaagse. Het zwemfestijn begint maandag 22 augustus. De organisatie is in handen van onder meer iTeidse zwemverenigingen, de commis sie LZ4D, EHBO, gemeente en reddingsbrigade. Deelnemers betalen zes gulden waarvoor in de week van 22 tot en met 26 augustus tussen 19 en 20.30 uur vier keer mag worden gezwom men in een van de twee ge noemde baden. In de zwem- week mag van zwembad wor den gewisseld. Per keer moet 500 meter worden afgelegd. De zwemmers bepalen hun eigen tempo, mogen onderweg rusten maar moeten in het water blij ven. Aan het einde van de vier keer 500 meter ligt een medaille te wachten. Muzikanten en dis co's verhogen de sfeer op alle avonden van De oude dame geloofde het verhaal - in november had ze inderdaad kennis gemaakt met een nep-controleur die er met twee geldkistjes vandoor ging - en toonde een envelop met 800 gulden. De 'politie-agent' griste het geld weg en maakte zich uit de voeten. Het slachtoffer ge looft achteraf dat de man de zelfde is als de controleur die haar zes maanden geleden de geldkistjes afhandig maakte. Eerder op de dag kreeg een 84-jarige vrouw uit de Bloemis- tenlaan twee mannen aan de deur die zich voordeden als me- terstandopnemers. Terwijl de ene man de vrouw bezighield wist de andere man een porte monnee uit een tas te stelen, die op tafel stond. De buit be droeg 320 gulden. De Stichting tot Behoud van het Koninklijk Militair Inva lidenhuis gaat definitief een referendum aanvragen over het bestemmingsplan Hoge Rijndijk 25. Gisteravond is begonnen met de inzameling van de 1500 vereiste hand tekeningen van kiesgerechtigden. Later zijn er nog eens drieduizend handtekeningen nodig. Het is voor het eerst in Leiden en in Nederland dat een referendumaanvraag vanuit de bevolking wordt gedaan. De Leidse referen dumverordening uit 1992 biedt die mogelijkheid. achterkant van het gemeentelij ke monument. Daartoe waren enige dragers van de erepen ning uitgenodigd, onder wie het vroegere PvdA-raadslid Elly Kerckhoffs. De achterbouw plus een monumentale bomengroep dreigen te worden gesloopt en omgezaagd om de bouw van twee flats met koopwoningen mogelijk te maken. „Dit is geen bouwen op open plekken meer. Er wordt hier gesloopt en ge rooid. Zulke dingen kunnen ook elders in Leiden gebeuren", al dus E. Gibbels, bestuurslid van de stichting. Met het referendum proberen de omwonenden de gemeente raad van deze bouwplannen af te brengen. De vereniging Oud Leiden, de bond Heemschut en het Cuypersgenootschap, instel lingen die zich beijveren voor behoud van monumenten, heb ben zich solidair verklaard. „Het gaat dus duidelijk niet meer om de omwonenden alleen." Als het referendum doorgaat, dan kan de Leidse bevolking zich te gelijk met de verkiezingen voor de provinciale staten in maart 1995, uitspreken over de toe komst van het gebied. Voorzitter D. Krantz van de stichting durft er niet meer op te vertrouwen dat de gemeente raad zelf het initiatief neemt tot een referendum. De stichting had de fracties benaderd met de vraag hoe zij op 30 augustus gaan reageren op het voorstel tot een referendum van M. Vlasveld van Leiden Weer Ge zellig/De Groenen. Tot uiterlijk gisteren konden de fracties rea geren. De stichting wilde ruim voor 30 augustus, als de raad ook moet besluiten over het ge noemde bestemmingsplan, we ten hoe de verhoudingen liggen om nog tijd over te houden voor het vergaren van handtekenin gen. Volgens Krantz zijn Vlasveld en de SP voor, is D66 op mis schien enkele uitzonderingen na tegen, is het CDA vaag, de WD 'terughoudend' en hebben PvdA en Groen Links niet gerea geerd. „Wat veelzeggend is." Gisteravond was er in de Kernstraat een volksoploopje. De stichting liet de eerste hand tekeningen zetten bij de vroege re serre en de eetzaal, aan de oxford/leiden annemiek ruygrok Het zit er bijna op voor de 110 Leidenaars die in het kader van de stedenband de Britse twee- lingstad Oxford met een bezoek hebben ver eerd. Vannacht keren zij via Harwich huis waarts. Gisteravond werd de groep in het prachtige stadhuis van Oxford ontvangen door burgemeester Bill Buckingham. Deze zei in een toespraak tot de aanwezige gasten en hun gast heren en -vrouwen dat een stedenband geen achterhaalde gelegenheid is en dat de band tussen Leiden en Oxford 'voor eeuwig' moet blijven. Dit naar aanleiding van een vraag van een BBC-verslaggever. „Het is goed voor allen die hier aan meewerken en het is ook deze keer weer een succes gebleken." Voorzitter Eric Füemon van de Leiden-Ox- ford-uitwisseling kondigde vervolgens aan dat het vijftigjarig bestaan van de stedenband, in maart 1996, grootscheeps gevierd zal worden. „Daar gaan wij morgenochtend (dinsdag dus) met de gezamenlijke comités voor het eerst over vergaderen." Ook hij denkt dat jaar aan een dubbele uit wisseling. „Daar kun je nauwelijks omheen." VW-directeur Cees Hugens weet te vertellen dat de mogelijkheid wordt onderzocht van een 'Leidse tentoonstelling' in Oxford. „Wellicht dat een paar kunstwerken uit De Lakenhal in het Ashmolian Museum van Oxford komen te han gen. En verder zouden we de winkeliers bij de uitwisseling moeten betrekken." Het is nog allemaal toekomstmuziek. Maar een feit is dat deze 48ste uitwisseling opnieuw een groot aantal mensen enthousiast maakt. Over publiciteit hebben de Leidenaars niet te klagen: de Oxford Mail wijdde gisteren maar liefst twee artikeltjes én een commentaar aan de samenwerking van de Leidse en de Oxfordse politie: 'Inspecteur Van der Valk helpt inspec teur Morse', kopte de krant, verwijzend naar de Nederlandse en Britse televisiehelden. Ook de BBC laat zich niet onbetuigd: behalve de lokale radio-omroep, BBC-Oxford, wijdt ook 'Radio 5', de landelijke omroep in Londen, een uitzen ding aan de uitwisseling. Deze wordt donder dagochtend uitgezonden. „Ik reed wel te hard, maar het was een overzichtelijke kruising. Ik zag die mevrouw en ik dacht dat ze zou stoppen. Maar ja, dat deed ze dus niet." Door die ver keerde inschatting van een 39- jarige Leidenaar, werd ongeveer anderhalf jaar geleden op de Katwijkse Parklaan een 79-jari- ge vrouw aangereden waardoor ze haar heup brak en ernstig hersenletsel opliep. De Leide naar werd gisteren door de Leidse kantonrechter Van Leeu wen veroordeeld tot een boete van driehonderd gulden. Uit technisch onderzoek van de politie was gebleken dat de man ruim zeventig kilometer per uur had gereden in plaats van de toegestane vijftig kilo meter. Volgens officier van jus titie Gerard was dat de reden dat het ongeluk gebeurde. „Uit het rapport van de politie bleek dat als deze meneer maar vijftig had gereden, hij de vrouw niet r die dat 2 De Regenboog y| rr De basisschool 'De Regen- I boog' in Nieuwe Wetering wordt met sluiting bedreigd. Alleen een fusie kan de school nog redden. Elly Kerckhoff, gezeten in de vensterbank van de achterbouw van het Militair Invalidenhuis, zet de eerste handtekening onder de referendu maanvraag. Bestuursleden van de voor behoud ijverende stichting kij ken toe. FOTO HENK BOUWMAN Driehonderd gulden boete leiden/katwuk valerie leenheer geraakt zou hebben", zo zei zij. „Doordat hij zo hard reed, kon de vrouw moeilijk inschatten of ze nog veilig kon oversteken met haar fiets. Ze dacht het te halenmaar dat iukte niet. De Leidenaar was het daar niet mee eens. „Ik denk dat het ongeluk ook was gebeurd als ik langzaam had gereden, alleen was de klap dan minder hard geweest. Die mevrouw lette ge woon niet op." Toch had de Leidenaar wel spijt van zijn rij gedrag. „Het is natuurlijk wel SCHAKELINGEN Een mens is en blijft een ingewikkeld wezen. Onder die her senpan van ons komen via ingewikkelde schakelingen soms de meest vreemde gedachten tot stand. Een mens is in staat om 's morgens volmondig en enthousiast ja te zeggen tegen een leuk plan om een paar uur later met een strak gezicht over hetzelfde idee een neen uit te spreken. Een voorbeeld daarvan is oud-wethouder S. de Vreeze. Na zijn vertrek als wethouder kreeg hij een baantje als directeur van de Vereniging Open Monumenten. Wel is hij in de Leid se gemeenteraad gebleven, voor de PvdA. Als lid van die gemeenteraadsfractie is hij er voorstander van dat een deel van het Koninklijk Militair Invalidenhuis aan de Hoge Rijndijk in Leiden wordt gesloopt. Maar als di recteur van de Vereniging Open Monumenten wordt hij ge acht te vechten voor het behoud van het monument, zo no dig zelfs actie te ondernemen of anderen in hun strijd voor behoud te steunen. Een aantal actievoerders heeft zelfs plannen klaar liggen om een referendum te organiseren over het Invalidenhuis. Een prachtig onderwerp, zo dacht het NOS-journaal: een pasopgerichte Vereniging Open Monumenten waarvan de directeur in Leiden woont en stedelingen die vechten voor behoud van een stukje erfgoed. Drie vliegen in een klap. Di recteur De Vreeze werd voor de camera genood om daar eens wat aardigs over te zeggen. Maar die voorzag tijdig de rottigheid die uit zijn dubbelfunctie als raadslid en directeur zou voortvloeien. Hij loodste de NOS naar de instortende Laurentiuskerk te Voorschoten. Met alle respect, dat was natuurlijk minder spetterend dan een reportage over de perikelen rond het In- validentehuis. Want namen als die van de schrijver Biesheu vel en oud-burgemeester Waal - een paar van de strijdmak kers voor behoud van het huis - doen het natuurlijk lekker. Wat had er bovendien beter geweest voor de nieuwe Vereni ging Open Monumenten als de directeur zich voor het oog van de natie lovend over dergeljke acties had uitgelaten? Zo ging toch een stukje belangrijke publiciteit van de naar hon derdduizenden leden hongerende vereniging de mist in. Iemand heeft verschillende petten op, zo heet het als je veel baantjes hebt waar je steeds om andere redenen ook weer andere standpunten kunt innemen. Je kunt dus als directeur roepen dat het monument moet blijven, maar een paar uur later als gemeenteraadslid voor de sloop stemmen. De Vreeze heeft als raadslid juist gehandeld, lijkt mij. Het zou vreemd zijn geweest als hij nu als raadslid van stand punt was veranderd omdat hij sinds kort directeur is van de Vereniging Open Monumenten. Dat mag trouwens niet. Als raadslid heeft hij gezworen het algemeen belang te dienen en niet op voorhand de belangen van particuliere organisa- Maar een beste beurt voor ten en haar directeur was 1 publiciteit in de landelij ke pers is niet bepaald een goede start voor de nieuwe club. Iri een stad als Leiden, vol monu menten en een ongebrei delde bouwlust van de gemeente, is het de vraag hoe vaak De Vreeze nog voor dit soort onverkwik kelijke situaties komt te staan. Heel wat schake lingen en zekeringetjes onder zijn hersenpan ko men nog onder zware druk te staan. de Vereniging Opi De toch Monumen- echt gewond is geraakt. Dat i heel jammer." Ondanks de verklaring van de Leidenaar was de politierechter het toch met de officier eens. „Het is heel tragisch wat er ge beurd is. Een gebroken heup op die leeftijd, dat zet die mensen meteen enorm achteruit. Ook al was het een verkeerde inschat ting, een ongeluk, de dader moet er toch voor gestraft wor den." RIOLERING - De Amphoraweg in Leiden krijgt riolering en in de Morsweg, wordt die verwij derd. Het werk begint in sep tember. Aan de Morsweg staan alleen nog onbewoonbare pan den die worden gesloopt. Aan de Amphoraweg staan be drijfspanden die riolering nodig hebben. Als de rioolbuizen zijn gelegd, wordt de Amphoraweg Opening El Cid-week universiteit Studenten scholen nog een beetje onwennig s week, de kennismakingsweek met Leiden. leiden dorith ligtvoet „Het paradijs ligt ergens tussen, de Wassenaarseweg en het Ra penburg, maar u moet er zelf een waar' paradijs van zien te maken." Met deze raad aan de nieuwe studenten opende L. Leertouwer, rector magnificus van de Leidse universiteit giste ren de El Cid-week. De vergelijking van Leertou wer kwam niet uit de lucht val len. 'Het paradijs in Leiden' is dit jaar het thema van de El Cid-week, de traditionele ope ning van het Leidse studiejaar. Of de universiteit volledig aan deze beschrijving beantwoordt is echter de vraag. Alle sprekers stonden even stil bij de gevaren die de universiteit bedreigen, zoals de steeds verdergaande verlaging van studietoelagen, de tempobeurs en verkorting van de studieduur. Ondanks deze problemen vonden de rector magnificus, loco-burgemeester Tj. van Rij en El Cid-voorzitter C. Kwestro dat de Leidse universiteit alles in zich heeft om een paradijs te worden voor nieuwe studenten. Maar daar moeten jullie dan wel zelf wat van maken, was de teneur van hun boodschap. De honderden studenten in de Hooglandse Kerk luisterden rustig naar de toespraken. Via twee televisieschermen en mi crofoons kon iedereen de spre kers zien en horen. Ouderejaars - die de nieuwe studenten deze week in groepen door de stad heen leiden - hadden hun ge nummerde borden alvast op schoot. Een hulpmiddel waar mee ze na afloop hun eigen groepje eerstejaars snel om zich heen wisten te groeperen. Van Rij ging uitgebreid in op de verhouding tussen de Leidse bevolking en de studentenge meenschap. „Beide groepen zijn aan elkaar gewend en we ten met elkaar om te gaan", was zijn mening. „Studenten orga niseren feesten en werken in de rechtswinkel. De bewoners van deze stad denken als ze jullie zien 'Jammer dat de vakantie voorbij is' en 'Wat vervelend dat al die affiches tijdens zo'n week op de mooie Leidse bruggen worden geplakt'. Maar ze den ken ook dat jullie ze wel weer weghalen." Van Rij voegde daar haatdragend aan toe: „Anders krijgen jullie van de gemeente de rekening gepresenteerd." C. Kwestro, voorzitter van de El Cid-commissie, was de enige die de nieuwe studenten durfde te waarschuwen om vooral niet te hard te studeren. „Je studen tentijd is een mooie tijd, dus laat je niet op je kop zitten door een tempobeurs of vijfjarenre- geling. Verstop je niet vijf jaar lang achter de boeken, maar weet een balans te vinden tus sen studeren en het vereni gingsleven", was haar raad aan de groentjes. Kwestro stond ook stil bij het initatief van de El Cid-commis- sie om alle nieuwe studenten een mok te geven. Deze vervan gen de duizenden koffiebeker- tjes die tijdens de El Cid-week de universiteit en omgeving be vuilen. Kwestro reikte de eerste mok uit aan Leertouwer, die de mok enthousiast in ontvangst Burgemeester C. Goekoop slaat de gemeenteraad over en voert bovendien een 'onstandvastig beleid'. Dat menen de D66- raadsleden J. Sorgdrager en W. Egels. Zij hebben enkele schrif telijke viagen ingediend over het koffieshopsbeleid. Het zint de twee niet dat zij uit de krant moeten lezen wat Goekoops be leidsvoornemens zijn. De D66'ers doelen op stukken in deze krant waarin Goekoop een nog radicalere aanpak van de koffieshops aankondigt. Die hardere aanpak valt bij nadere beschouwing tegen, al dus de D66'ers want met de ge meenteraad is afgesproken dat het aantal koffieshops in een jaar wordt teruggebracht tot vijftien. Goekoop gaat in de krant weer uit van twee jaar. D66 noemt het optreden van de burgemeester slecht voor het aanzien van de politiek. „Vele burgers zullen dit niet begrij pen." Miljoenenorder dochter Heerema leiden paul van der koou Een onderdeel van de Leidse Heerema groep, De Groot Offshore Ltd, heeft een miljoe nenorder in de wacht gesleept. Voor 13,6 miljoen gulden levert het bedrijf de bovenbouw van een platform voor een gasveld van het Amerikaanse bedrijf Amoco. Ook installeert De Groot gascompressoren. Het meeste werk wordt verricht op de constructiewerf in het Engel se Great Yarmouth. Het plat form ligt voor de kust van zuid oost Engeland.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13