Jonge klanten blijven weg Leiden 'Politie Oxford is een stuk beter uitgerust dan de Leidse' Tatoeages niet alleen voor zeebonken'' Bibliotheek vaker open Twee uitwisselingen bij 50-jarige stedenband Beren springen voor diploma MAANDAG 15 AUGUSTUS 1994 9 fongeren mishandelen man eiden Een groep jongeren heeft vannacht een 22-jarige Leide- iaar mishandeld in het Van der Werfpark. De groep schopte en loeg iedereen die ze tegenkwam. Het slachtoffer liep een gebro- en neus op. De politie kon de groep niet meer achterhalen. Videorecorders gestolen eidenDieven hebben vannacht uit een elektronicawinkel aan iet Vijf Meiplein enkele videorecorders gestolen. Om binnen te :omen braken zij een etalageruit. De kraak nam slechts enkele beslag. Vrouw aangevallen bij geldautomaat .eiden Een 28-jarige Leidse vrouw is zaterdag aangevallen door ien onbekende man bij de geldautomaat aan het Vijf Meiplein. De man was vermoedelijk uit op haar bankpas, maar kwam daar liet aan toe aangezien de vrouw er in slaagde een alarmtoestel- etje in werking te stellen waarop de overvaller vluchtte. De centrale bibliotheek aan de Nieuwstraat is met ingang van 1 september ook in de ochtendu ren open. Vanaf die datum kun nen bezoekers van alle diensten - boeken lenen en terugbren gen - gebruikmaken. Daar staat tegenover dat vanaf 11 septem ber de bibliotheek ook weer op zondag opengaat, van 12-16 uur. Ook de vestiging in de Me- renwijk verruimt de openings tijden. Vanaf 1 september is die op donderdagmiddag open van 13.30-17 uur. xford annemiek ruygrok eiderdorper Jan den Hertog is r tijdens de party in Exeter [all, Kidlington, nog van onder, e indruk hoe goed zijn colle- a's van de Oxfordse politie van 11e hedendaagse gemakken ijn voorzien: computers in de [agens, laserapparatuur om bij ngelukken ter plekke te meten. Wij staan altijd met een lintje fat aan te klooien. Zij drukken p een paar knoppies en ze ;ebben de exacte maten te pak- |en. Bij ongelukken hebben ze en helikopter, die razendsnel sr plekke kan zijn." Verder is iet Den Hertog, die nog drie baanden van zijn politie-oplei- ling te gaan heeft, opgevallen lat het politiekorps in Oxford jitstekend is georganiseerd. Zaterdag stapte hij bij zijn lollega's van Oxford in een van le grote patrouillewagens: (Geen kleine jongen hoor. Een -liter. Terwijl wij het met een ,6—litertje moeten doen." On- Jerweg werden ze opgeroepen lat er een ernstig ongeluk was 'gebeurd. „We kwamen ter plek- fe en er zat een auto totaal in de kreukels. De bestuurder zat behoorlijk klem. Die moest er door de brandweer worden uit gezaagd. De mede-passagier was uit de wagen gelopen en had tegen een boer daar gezegd dat er niks met hem aan de hand was. Dus we riepen de brandweer en de helikopter op voor die goser die nog in de wa gen zat. Laat die ander nou in eens in elkaar zakken en binnen een paar minuten overlijden. Reanimatie mocht niet baten. Ja, dat was effe een heel naar begin van onze uitwisseling. Daar ben ik wel ondersteboven van. Het waren twee knullen van begin twintig. Die ander is zwaar gewond met de helikop ter afgevoerd." Zwervers Collega's van Den Hertog heb ben zaterdag in Oxford gepa trouilleerd: „Een paai' zwervers van de straat geplukt." Anderen mochten bij de voetbalwedstrijd Oxford United tegen Huil City een paar lastige hooligans mee helpen oppakken. Daar hebben de jongens van de UVS-B-junioren, die deze wedstrijd bijwoonden, niks van gemerkt. „Hardstikke gaaf, joh, zo'n match". Ze hebben anders wel smadelijk met 2-0 verloren van Oxford, dus erg inspirerend was de wedstrijd kennelijk niet. Maar ze hebben het vreselijk naar hun zin, Frank van Pola- nen, Michiel van der Somme, Maikel Leugering, Ren Bonari- us, Leon Wagenaar en alle an deren. „We zijn ondergebracht bij erg rijke mensen. Sommigen hebben zelfs een zwembad." En dinsdag kunnen zij revanche nemen tegen een ander elftal van dezelfde club. De cricketers van Ajax bren gen het er al niet beter vanaf. Met '14 overs' over - wat dat dan ook mag betekenen - ein digt de match zondagmiddag in het voordeel van Eynsham. Maarten Kersten (van galerie Li ga Nieuw Beelden) probeert de onwetende verslaggever nog het een en ander aan spelregels bij te brengen, maar zijn pogingen zijn aan dovemansoren gericht. De indruk die na de wedstrijd achterblijft is exact dezelfde als de typering die collega Ruud Paauw ooit over dit erg Britse spel gaf: „Je kunt rustig een glaasje port gaan drinken, een Aan de viering van de 50-jarige stedenband Leiden-Oxford in 1996 worden mogelijk twee uitwisselingen gekoppeld: één Leiden-Oxford, en één vice versa. Die mogelijkheid opper de Marilyn Chipperfield, se cretaris van de Oxford-Leiden Link, gisteren tijdens de aan komst van de Leidenaars in Oxford. Op 26 maart 1996 is het pre cies 50 jaar geleden dat de band tussen de Britse en Ne derlandse uniyerisiteitssteden een feit werd. Reden om in elk geval de uitwisselingen rond. die datum te laten plaatsheb ben en niet, zoals de laatste ja ren het geval is, in de zomer. „Een verjaardag vier je ook niet in augustus wanneer hij in maart valt, omdat het dan misschien mooier weer is", zegt mevrouw Chipperfield. Of de dubbele uitwisseling daad werkelijk doorgaat, zal komen de dinsdag ongetwijfeld wor den besproken tijdens de ge zamenlijke vergadering van beide comités in het stadhuis van Oxford. sandwich eten en een hele lan- Terluin won een wedstrijd tegen ge discussie voeren, want als je Witney, terwijl Ruud Aalbers- terugkomt, is er niets gebeurd berg remise speelde. Leider van dat je niet had kunnen missen." de ploeg, Jovan Pajcin geniet Een erg ontspannend spel dus. niettemin: „Verliezen is ook een Ook de schakers zat het tot nu beetje genieten van de catastro- toe niet zo mee. Alleen Marcel fe." Vandaag hoopt hij tegen Cowley revanche te kunnen ne- De schermers hebben even min hun Britse tegenstanders kunnen verslaan. Groepsleider Rancuret weet te melden dat op floret de Britten met 17 tegen 8 wonnen, op degen zelfs met 18 tegen 1. „Maar het is hier een gezellig onderonsje. We gaan ook wel naar de uitwisseling met Krefeld. Daar is het alle maal wat professioneler. Erik Kerkvliet van de Leidse imkersvereniging is erg te spre ken over zijn recente ervaringen in Oxford. Alleen onderhouden de imkers hier in Engeland hun kassen minder dan de Neder landers. „Houtrot, vuile kasten en zo. Dat is niet onze stijl van bijen houden. Wij willen dat het er allemaal mooi uitziet. Hier in Engeland denken ze meer aan de opbrengst, de honing.". Za terdag hebben ze lezingen over insekten gehad - „daarin zijn wij ook genteresseerd, zelf hou den we elk jaar een avond over insekten" - en onder meer in de tuinen van Blenheim Palace ge wandeld. „De graaf van Marl borough woont daar en hij schijnt zijn zoon te hebben on terfd. Daar heeft iedereen de mond van vol hier. Ons interes seert dat niet zo." Vandaag be zoeken zij een Britse imkersver eniging. „Het leuke van deze uitwisseling is dat je echt met imkers in contact komt. Als je zelf ergens op vakantie gaat, lukt dat niet zo." Huwelijksreis Een huwelijksreis houden tij dens een uitwisseling. Dat doen Eric en Wendy Boogaard. Vrij dag zijn ze getrouwd, gisteren kwamen ze in Oxford aan. „Ei genlijk wilden we niet op huwe lijksreis, maar ik heb hier een tante wonen. En toen zei m'n moeder: 'joh, ga lekker naar je tante een paar dagen'. Dus dat doen we. We zijn net aangeko men, we hebben de zee nog in onze benen." De Engelse heuvels zaten hardloper Jos van Zijp een beetje dwars tijdens de halve marathon die hij gistermiddag liep. Maar hij heeft hem uitgelo pen. „Op welke plaats ik ben te rechtgekomen, weet ik niet pre cies. Wat ik ook moeilijk vond, dat ze hier in mijlen reke- i. Daar moet je erg aan wen- t de club doven uit Leiden het meest in Oxford opvalt, is dat zij korting krijgen in de bus. „Dat systeem kennen wij in Holland niet, "aldus Roger Tiesema. De mensen van het Rode Kruis hebben bij een evene ment in Banbury geassisteerd. „Geen ernstige ongevallen. Ook al was er een wedstrijd met paarden. Het gaat hier in Enge land eigenlijk net zo als bij ons met hulpverlening. Wat ons op valt is de Engelse perfectie waar je altijd over hoort. Die bestaat echt." De cricketers zijn inmiddels pub-waards vertrokken. De ei genaar van de 'Queens Head' heeft een Amerikaanse blues band ingehuurd. En die mag maar tot half elf optreden. Dus spoed is geboden. Zo gaat dat in Engeland in het algemeen. Hoe wel: „Ze doen om elf uur de lui ken dicht en dan hebben we ge woon een privé-party. Tot in de kleine uurtjes." Oldtimers x In Woubrugge reed I V/ gisteren de geschie denis van de auto voorbij. Een rit van tientallen oldti mers trok veel bekijks. Kinderrechtswinkel slaat in Leiden nog niet aan De Kinderrechts winkel, sinds 24 september 1993 een vast onderdeel van de Leidse Rechtswinkel aan de Ketelboe- tersteeg 11, heeft te weinig klandizie. Volgens de Leidse Rechtswinkel komt dat omdat weinig jongeren afweten van het bestaan van de Kinderrechtswinkel. De Leidse Rechtswinkel gaat nu proberen om de Kinderrechtswin kel meer bekendheid te geven. Hoewel de Kinderrechtswinkel nu bijna een jaar bestaat heb ben nog maar enige tientallen kinderen van deze instelling ge bruikgemaakt. In een stad als Amsterdam weten jaarlijks hon derden kinderen de weg naar deze laagdrempelige vorm van rechtshulp te vinden. Ook in Leiden en omgeving moeten er echter veel jongeren (tot 21 jaar) zijn die behoefte hebben aan advies en begeleiding op ju ridisch gebied. Het gaat daarbij om zaken als voogdij en ali mentatie bij echtscheiding, naamsverandering en proble men op school. De Kinder rechtswinkel, onderdeel van de afdeling personen- en familie recht, wordt bemand door me dewerkers die zich hebben ge specialiseerd in jeugdrecht. Zij staan op woensdag- en vrijdag middag klaar tijdens een spreekuur van drie tot vijf uur. Tot op heden is het echter erg rustig op het spreekuur; gemid deld is er maar één cliënt in de twee weken. Volgens Majory Brech van de Kinderrechtswinkel gaat de voorlichting op de scholen dit igenlijk pas goed van start. „De scholen hadden wat tijd nodig om onze bezoeken in hun roosters te verwerken. Wij verwachten veel van die voor lichting omdat je daarmee de kinderen direct kan aanspreken. Verder hebben we natuurlijk veel posters opgehangen en fol ders neergelegd in bijvoorbeeld buurthuizen." De Kinderrechtswinkel is niet ontmoedigd door de lage op komst. „We hebben toch aardig wat jongeren kunnen helpen. Het is natuurlijk wel zo dat we vooral adviezen geven, doorver wijzen en soms ook wel jonge- r de rechts zaal. We zijn rechtenstudenten in opleiding, dus het eigenlijke rechtswerk moeten we aan de echte advocaten overlaten", Tot op heden zijn het vooral jongeren tussen 16 en 21 jaar die het spreekuur hebben be zocht. Met name onderwerpen als studiefinanciering en echt scheidingen kwamen naar vo ren. „Maar we kregen ook wel jongeren die waren weggelopen van huis en al met diverse in stanties te maken hadden ge had. In dat geval kunnen we niet zoveel meer doen, afgezien van doorverwijzen", stelt Brach. Tatoo- en pierce-show druk bezocht De tatoeage is niet langer voor behouden aan ruige zeebonken. En voor een ring door wenk brauw of tepel hoefje niet meer te verkeren in duistere SM-krin- gen. Ook gewone mensen slaan massaal aan het tatoeëren en piercen. De Tattoo-show giste ren in het Anthonius Clubhuis in Leiden was daarvan het le vende bewijs. Het liep storm in de feestzaal aan de Lange Mare. Leidenaar Eus de Bruin, orga nisator van de Tattoo-show, kijkt bij de ingang tevreden om zich heen. Bezoekers staan in de rij om binnen te komen. De organisator ziet vele bekenden en groet zich suf. „Het is net be gonnen en ik ben nu al hele maal schor," raspt Eus. Het lijkt wel alsof iedereen in het tattoo- wereldje elkaar kent. Dat is vol gens Eus ook wel een beetje zo. „Er is een harde kem die je overal tegenkomt bij tattoo- shows en tattoo-conventies. Als je ze elkaar dan weer ziet, dan bekijk je eikaars tatoeages. Zo van: dit heb ik er weer bij en wat is er bij jou bijgekomen?," vertelt de organisator. Veel be zoekers van de Tattoo-show dragen mouwloze shirts, waar uit beschilderde armen steken. Armen vol Indianen, Noorman nen, prehistorische dieren, spinnen en doodskoppen. Som migen beschikken over een 'lief prentje, zoals een roosje of een vlinder. Op de rug van een boom van een kerel prijkt de beeltenis van zijn geliefde, na getekend van een foto. „Alles is mogelijk op tatoeëergebied. Vroeger kon je alleen een slech te pin-up of een tijger laten ta toeëren, maar de kwaliteit is veel beter geworden. Veel tatoe- eerders komen rechtstreeks van de kunstacademie af," aldus Eus. Eus heeft 'top-tatoeëerders uit het hele land' uitgenodigd voor de show. Ze hebben alle maal hun handen vol. Op het podium speelt de band een paar stevige rocknummers, maar het doordringende geluid van de tatoeëernaald is alom te horen. Het is alsof tandartsen bezig zijn met het boren van Zien en gezien worden met je tatoeages, daar draaide het gisteren om tijdens de Tattoo-show. foto ben de bruyn kiezen. „Pijn doet het niet," ver telt Eus, „Het is meer een irri tant branderig gevoel." De be zoeker in de stand van tattoo- kunstenaar Ronald Bonkerk geeft geen krimp. Bonkerk trekt het vel van zijn onderbeen strak en brengt eerst de contouren aan. De huid rondom de teke ning wordt steeds roder. Als het kunstwerk klaar is, gaat ook zijn vriend voor de bijl. Hij wil de zelfde prent, op dezelfde plaats. Jezelf trakteren op een tekeniftg die nooit meer van je lijf afgaat is een trend. „Het neemt een gi gantische vlucht," weet Eus. „Bij tatoeëren dacht men vroe ger altijd aan zeelieden en hoe ren. Dat beeld is lang blijven hangen, maar dat is aan het ver anderen. Iedereen is 'in the mood' voor een tattoo. Jong en oud. Ook die man in driedelig kostuum." Zelf merkt Eus dat ook in zijn tattoo-winkel in Lei den. „Laatst kreeg ik nog een Katwijker in de zaak. De man was 72, had nog nooit een tat too gehad, maar wilde er nu wel eentje." Het draait bij het tatoeëren allemaal om het versieren van het lichaam, legt Eus uit. „Ga je daarin een stapje verder, dan kom je uit bij piercing." Dennis van de winkel 'Skindeep' in Am sterdam is een piereer van het eerste uur. Zijn tong is ook doorboord. Aan de boven en onderkant zitten zilveren kogel tjes. „Nee, met eten heb ik geen last," zegt hij terwijl hij over zijn kolossale buik wrijft. Zijn ge slachtsdeel zit 'ook helemaal vol' met piercings. „Waarom ie mand het doet? Dat is voor ie dereen verschillend. De een kickt op de pijn, de ander wil iets in zichzelf overwinnen, weer een ander beschouwt het puur als een sieraad. Je hebt ook mensen die hun seksleven een impuls willen geven." Dat laatste is volgens Dennis alleen maar zinvol voor mensen die al een goed seksleven hebben. „Als je piercing nodig hebt om er nog iéts van te maken, dan heb je een ander probleem. In dat geval raad ik het af." Vol gens Dennis is de navel mo menteel de meest populaire plek voor een piercing. Maar wat aanrommelen in de piercing kan tegenwoordig niet meer, vertelt Dennis. Piercers moeten aan strenge regels vol doen op het gebied van hygië ne. „Je krijgt een pak papier van de GGD waarin staat waar je je als piereer aan moet houden. En ze komen vaak langs voor controle. Heus, je kunt beter een tandartspraktijk beginnen. Dan hoor je nooit wat." iden» Teddyberen, pluche konijnen en andere knuffels dwarrelden zaterdag aan parachutes door de cht tijdens de vakantiefeesten in de Leidse Stevenshof. Kinderen konden een 'beren spring-diploma' be- achtigen als ze hun knuffel lieten springen. Via een vliegerlijn werd het speelgoedbeest naar boven geta- ïld en op zestig meter hoogte losgelaten. Door de harde wind waaiden de knuffels soms een flink eind eg. Dan weer bleef er een beer steken in een boom. Hele hordes kinderen maakten er een sport van om knuffel als eerste uit de lucht te grijpen. Door de drukte op het kleine veld in het wijkpark kon vliege- ar Peter Gaulhofen zijn draai niet goed vinden tijdens de vliegershow. Een reddingsvlieger van ongeveer er bij vier meter bleef op de grond. Het gevaarte kwam niet snel genoeg hoog in de lucht en dat vond aulhofen te riskant. Hij was bang om iemand te verwonden. „Ik ben liever op het strand. Daar heb je alle limte," aldus de vliegeraar. foto holvast/mark lamers

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9