Massale inwijding van Syrisch-orthodoxe kerk Eucharistieviering tussen de botsautootjes Kerk Samenleving Palestijnen willen een ministerie islamzaken Verblijfsvergunning voor kerkasiel-vluchtelingen MAANDAG 15 AUGUSTUS 1994 het BUITENLAND KORT Kritiek (1) Kerkelijke leiders in Duits land hebben het milde oor deel van een rechtbank over een extreemrechtse politicus scherp veroordeeld. „Na de eerste verontwaardiging mo gen wij niet overgaan tot de orde van de dag", zei bis schop Karl Lehmann, voor zitter van de Duitse bis schoppenconferentie. Naar zijn mening zijn het antise mitisme en de vreemdelin genhaat in Duitsland veel groter dan wordt aangeno men. De rechtbank in Mannheim had de leider van de extreemrechtse Natio- naal-Democratische Partij van Duitsland, Günter Dec- ken. tot een jaar voorwaar delijk en ruim 20.000 gulden boete veroordeeld omdat hij de jodenvervolging had ont kend. In hun motivering, die maandag bekend werd ge maakt, noemden de rechters hem 'een karaktervolle huis vader' met een blanco straf blad. Hij had maar één mis daad begaan, en dat was dat hij voor zijn mening was uit gekomen. Kritiek (2) De uitspraak heeft het aan zien van de Duitse justitie en van de Duitse bevolking schade berokkend, aldus voorzitter Rita Waschbüsch van het overkoepelende cen traal comité van rk organisa ties in Duitsland (ZdK). Zij schrijft dit in een brief aan Ignaz Bubis van de Raad van Duitse joden en aan de Israë lische ambassadeur Avi Pri- mor. De Duitse afdeling van de rk vredesbeweging Pax Christi heeft „in naam van alle slachtoffers" herziening Ruim tienduizend mensen wonen plechtigheid in Twentse Glane bij Week vrij voor koranvaste gevangenen TEHERAN RTR Ruim tienduizend syrisch-orthodoxe christenen uit Mid den- en West-Europa hebben zondag in Glane de inwij ding bijgewoond van de nieuwe kerk. De grote belang stelling voor de plechtigheid had alles te maken met het feit dat de patriarch van Antiochië, Zijne Heiligheid Mar Ignatius Zakka I, als het hoofd van de Syrisch-Orthodoxe Kerk het gebouw inwijdde. Hij resideert in Damascus. De duizenden voor wie in de nieuwe kerk geen ruimte was, konden de inwijdingsdienst op grote beeldschermen in tenten volgen. Ook vertegenwoordigers van andere kerken waren getui ge van de drie uur durende bij eenkomst. De Syrisch-Orthodoxe Kerk moest tot voor kort in Glane de grote bijeenkomsten in de open lucht houden. „Dat bleek een verre van ideale situatie. Daar om zijn we een actie begonnen voor de bouw van een kerk", zo lichtte de woordvoerder van de De grote populariteit van de kerkvorst bleek gisteren toen hij rond negen uur bij de kerk arri veerde. De ordedienst slaagde er maar met moeite in door de gillende en applaudiserende mensenmassa een weg te ba nen voor de kleurrijk uitgedoste kerkleider en zijn omvangrijke gevolg. Omdat velen van verre kwamen, duurde het tot aan het eind van de ochtend, voordat alle belangstellenden aanwezig kerk zondag toe. Het merendeel van de 3,5 miljoen gulden die de bouw kost. moet de kerkge meenschap zelf opbrengen. „We hebben goede hoop dat het lukt", zo zei een monnik. Tijdens de inwijdingsdienst werd de lange lijst van donaties afgeroepen. Glane, gemeente Losser, is al tien jaar het middelpunt van de Syrisch-Orthodoxe Kerk in Ne derland, België, Luxemburg, Duitsland, Frankrijk, Oostenrijk en Zwitserland. Aartbisschop Julius Yeshu Cicek heeft er zijn zetel. Ook is er een studiecen trum gevestigd. Op het terrein bevindt zich tevens een be graafplaats. Het aartsbisdom telt 55.000 leden, van wie de meesten in Duitsland wonen. Het merendeel van de 7.000 sy risch-orthodoxe christenen in Nederland is in Twente woon achtig. Mede om die reden is het kerkelijk centrum in deze streek gevestigd. De meeste syrisch-ortho- doxen zijn als asielzoeker naar West- en Midden-Europa geko men. „Wij zijn al eeuwenlang het slachtoffer van onderdruk king", zegt één van hen. In Oost-Turkije, de bakermat van de Syrisch-Orthodoxe Kerk, wo nen nog enkele duizenden ge loofsgenoten. Hun situatie is volgens een monnik slecht: „Ze zijn de dupe van geweld, dat wordt uitgeoefend door de Koerden en het Turkse leger." In Nederland wachten nog tientallen syrisch-orthodoxe christenen op de beschikking over hun asielaanvraag. Uit vrees naar Turkije te worden te ruggestuurd pleegde dit jaar een 22-jarige syrisch-orthodoxe man zelfmoord in een cel van het politiebureau in Hengelo. Gevangenen in Iran die de len uit de koran kunnen op zeggen, krijgen een week vrij. Dit heeft Asadolah La- javardi, hoofd van het ge vangeniswezen in Iran, voor de Iraanse radio be kendgemaakt. Analfabete gevangenen worden in de gevangenis gedwongen te leren lezen. Om dat te sti muleren. is de week vrij be dacht. BEROEPINGSWERK Beroepen: te Voorburg (part-ti me): R.L. Algera te 's-Gravenha- ge (part-time); te IJmuiden-West: A.C. Kortleve te Ede; te Woudenberg: F. Hoek te Goe dereede. De uitspraak betekent volgens de beweging een vernedering voor de slachtoffers van de jodenvervolging en voor die van het recente rechtsextre- me geweld. Indonesië (1) Met het oog op de bezetting van Oost-Timor hebben de rooms-katholieke bisschop pen van Engeland en Wales de regering-Major gevraagd de wapenexport naar Indo nesië stop te zetten. „Gerechtigheid en vrede zijn belangrijker dan economisch succes", aldus de bisschop pen. De Verenigde Staten hebben kortgeleden bekend gemaakt dat geen wapens meer aan Indonesië zullen wo roen geleverd. De bis schoppen vrezen dat Indone sië nu nog meer wapens uit Engeland zal betrekken. De afgelopen twee jaar was de Britse wapenexport naar Indonesië al gestegen. Indonesië (2) De bisschoppen hebben de Indonesische regering ge vraagd de gewelddadige on derdrukking van Oost-Timor te beëindigen. Sinds het ei land in 1975 van Portugal de onafhankelijkheid kreeg, is het door Indonesië bezet. In een brief aan bisschop Carlo Belo, apostolisch admi nistrator van Dili op Oost-Ti mor, hebben de Engelse bis schoppen hun solidariteit met de onderdrukte bevol king betuigd. Deze week riep mgr. Belo op tot het houden van een referendum over de toekomst van Oost-Timor. „Het volk leeft in angst", schreef hij in een open brief. „Onwettige organisaties heb ben zich schuldig gemaakt aan onwettige moorden, straffen, marteling en wille keurige en illegale arresta ties." Paus prijst Caïro-document om hoofdstuk over vrouwen CASTELGANDOLFO CIC/RTR/AFP Paus Johannes Paulus II heeft gisteren lof uitgesproken voor een deel van het omstreden slotdocument van de komende wereldbevolkingsconferentie in Cairo. Hij noemde het een goe de zaak dat daarin wordt opge komen voor de rechten van de vrouw. De paus zei dit in zijn zomerresidentie Castelgandol- fo. Vrouwen hebben vaak een harder leven dan mannen, al dus de paus. Hun moederrol lijdt daar onder. Tegen deze achtergrond is elk initiatief wel kom dat de emancipatie van vrouwen steunt. In dit licht is het Caïro-document een moe dige stap. De Rooms-Katholieke Kerk verzet zich tegen die delen van het slotdocument waarin ervoor wordt gepleit de groei van de wereldbevolking een halt toe te roepen. Volgens het Vaticaan wil de conferentie de toepassing JERUZALEM» Het Palestijns bestuur over Jeri cho en Gaza wil een ministerie voor islamitische zaken instel len. Dat moet het beheer voeren over de heilige plaatsen van de moslims in deze gebieden, zei staatssecretaris sjeik Moham mad Abu Sardaneh gisteren in Jeruzalem. Hij is in het huidige Palestijnse interimbestuur ver antwoordelijk voor religiezaken. Het ministerie wordt pas werkzaam als de Palestijnen ook zeggenschap krijgen over andere delen van de bezette westelijke Jordaanoever. Verder moet het ministerie het beheer krijgen over land dat eigendom is van de moskeeën, en over moslimbegraafplaatsen. In een later stadium kunnen Palestijnen en Jordaniërs be sluiten wie het beheer krijgt over de islamitische heilige plaatsen in Jeruzalem, aldus sjeik Sardaneh. Jordanië, dat tij dens de Zesdaagse Oorlog in 1967 Jeruzalem en de westelijke Jordaanoever aan Israël kwijt raakte, heeft wel het toezicht behouden over de heilige plaat sen in Oost-Jeruzalem. Israel en Jordanië kwamen vorige maand overeen dat Jor danië de eerstaangewezene is voor het toezicht van de islami tische heilige plaatsen in Jeru zalem. De PLO, dat zeggen schap wil over Oost-Jeruzalem, bestrijdt de aanspraken van Jor danië op de bescherming van de heilige plaatsen. Paus Johannes Paulus 'an geboortenbeperking aan- noedigen en in dit kader abor- us propageren. De Verenigde Naties hebben deze gedachte met kracht van de hand gewe- Een toneelstuk waarin Jezus met een prostituée trouwt, heeft op het festival in Edinburgh tot opschudding geleid. Wethouder Moira Knox, die het stuk 'gods lasterlijk' noemde, probeerde vergeefs de opvoering ervan te gen te houden. In 'Passie' sterft Christus niet aan het kruis, zoals in de bijbel staat beschreven, maar trouwt hij met de vroegere prostituée Ophef over 'godslasterlijk' Jezusstuk Maria Magdalena, die een vol geling van hem is geworden. Zij krijgen twee kinderen. „Ik heb er geen enkele be hoefte aan dat op deze manier wordt uitgelegd wat Jezus in de huidige tijd voor mij betekent", aldus een verontwaardigde Knox voor de BBC-radio. Veel mensen worden er volgens haar door gekwetst. In het toneelstuk wordt de vrouw van Herodes als een sado-masochist afgeschilderd, terwijl Jezus en Maria Magda lena op de Olijfberg de liefde bedrijven, voordat ze naar Frankrijk vluchten waar ze nog lang en gelukkig leven. Alle asielzoekers die in het lu therse Alsike-klooster bij het Zweedse Uppsala kerkasiel had den gezocht, hebben een ver blijfsvergunning gekregen. Dit heeft de stichting Inlia in Gro ningen bekendgemaakt. Inlia coördineert een Europees net werk van geloofsgemeenschap pen die kerkasiel verlenen. De politie deed op 24 novem ber 1993 een inval in het kloos ter dat asielzoekers herbergde. Daarbij werden zestien perso nen, afkomstig uit Bangladesh, Libanon en voormalig Joegosla vië, gearresteerd. Inlia begon onmiddellijk een internationale protestactie. In honderden brie ven, telegrammen, faxen en te lefoontjes werd bij de Zweedse regering en het parlement ge protesteerd tegen het optreden van de politie. Tevens zond Inlia een bemid delaar naar het klooster, de En gelse pastor John Methuen uit Manchester. Methuens geloofs gemeenschap, die ook deel uit maakt van het netwerk, heeft ook te maken gehad met poli tieoptreden tegen kerkasiel. VENHORST «ANP Een eucharistieviering tussen de botsautootjes is sinds zater dag niet langer meer het privile ge van de Maliebaan-kermis in Utrecht. Het kleine Peeldorp Venhorst, dat deel uitmaakt van de Brabantse gemeente Boekei, beleefde die dag een zelfde ge beurtenis. De referent voor het kermis- en circuspastoraat namens de Nederlandse bisschoppencon ferentie, mgr. drs. J. Niënhaus, hulpbisschop van Utrecht, was speciaal naar Venhorst geko men om voor in de eucharistie te gaan. Hij was hoofdcelebrant. Medecelebranten waren pas toor P. van Velthoven van Ven horst en emiritus-pastoor Na- buurs. Kermispastoor broeder J. Gamier verleende assistentie. 'De plechtige mis met vier he ren' vond plaats in de tot open- luchtkerk ingerichte auto- scooterbaan van de firma Rich ter. De botsautootjes fungeer den als kerkbanken. Ruim drie honderd belangstellenden on der wie vrijwel alle aanwezige kermisexploitanten, namen er aan deel. Ook enkele vertegen woordigers van het gemeente bestuur van Boekei die 'kermis- bisschop' Niënhaus hartelijk welkom heetten. De bisschop legde in de preek uit waarom hij naar Venhorst was gekomen. Als regelmatig deelnemer aan bedevaarten r Lourdes bereikte hem on langs het verzoek van pastoor Van Velthoven om op de Ven horster kermis een eucharistie viering te leiden. De pastoor is namelijk voorzitter van de na tionale bedevaarten. Monseigneur Niënhaus die vanwege zijn gezondheidstoe stand het kalmer aan moet doen, maar het kermispastoraat graag aanhoudt, stemde meteen toe. In zijn preek noem de de bisschop de kermis een bij uitstek sociaal gebeuren. Zij kweekt saamhorigheid. Tal van DE RECHTER COLOFON HET iS EEN SCHANDE DAT 1EAAAND V/AM DE GEMEENSCHAP RDOFT, ENJ iNTOSSEM LUI n Dagbladuitgevenj Damiate bv DIRECTIE B.M Essenberg. C P. Arnold (ad|). J Kiel(adi). HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. F jr071-356215. of per post •KANTOOR, ïltstraat 82.2321 BM Leiden HEINZ moo' he he'hz t die he3 /er /v /93z gewohheh met t het clajofeampioehschap ahker.xtaoer. 4-z/2 en &e &/eote moe hdm je daatzaam? JÜË i huwelijken danken hun oor sprong aan de kermis. De dienst werd muzikaal opgeluisterd door fanfare 'De stem van de Peel'van Venhorst. Na afloop van de eucharistie viering zei monseigneur Niën haus zeer gesticht te zijn door de devote wijze waarop de aan wezigen de kerkdienst hebben beleefd. Hij bracht dank aan de exploitanten voor de goede zor gen die zij aan deze kerkelijke opening van de kermis hadden besteed. ma-vrij van 08 30-17.00 ut Telefoon 071-356230 Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel. 0 bij vooruitbet. (ind. BTW) 29,30 per kwartaal ƒ85,55 ƒ84,55 per jaar 329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvnj 18 00-19 30 uur, zat 10 00-12.00 uur Tel. 071-143241 HET WEER Gematigd weertype De depressie die de droom eind vorige week wreed ver stoorde, heeft het rustig aange daan tijdens zijn tocht van de Golf van Biscaje naar Finland. Over de opgewarmde wateren van de Noord- en Oostzee werd het sys teem zelfs nieuw leven ingeblazen. Regengebieden en losse buien ble ven gedurende langere tijd actief. Delen van Noord-Holland hebben dat geweten; tot zaterdagochtend werd er ten noorden van Alkmaar plaatselijk 70 tot 100 millimeter opgevangen; een dikke maandsom binnen 48 uur. Meer naar het zui den namen de hoeveelheden sterk af. Santpoort noteerde nog ruim 50 millimeter, Valkenburg ZH kwam niet verder dan 13 millimeter over dezelfde periode. In de loop van het weekeinde zorg de de zon voor wat vriendelijker weer met bescheiden maxima van 17 tot 20 graden. De stapelwol kenlucht verraadde kou in de hoge re luchtlagen. Plaatselijk vormden zich toch weer buien en dan was die kou onmiddellijk voelbaar bij slechts 13 a 14 graden. Het beloofde herstel kondigt zich vandaagdan eindelijk aan. Een ho- gedrukgebied houdt de depressies uit de buurt, maar dat is m; delijk; het zomerweer keert slecti een enkele dag terug. Morgen ligt het hoog boven Duitsland e heeft de koele instroming v het veld geruimd voor een v zuidoostenwind. In droge, helden] lucht doet de zon erg zijn best e" uiteindelijk komen de maxima i de buurt van 25 graden. Zoals g zegd, het feest duurt niet lang. Ed onweersstoring bij Bordeaux gaat samenwerken met een koufront, dat van over de Britse Eilanden n dert. In de nacht van dinsdag op woensdag kan dat gedonder geve waarna de wind omslaat naa Op de oceaan is inmiddels n vaart in de straalstroom gekomen Na vele weken van afwezigheid sl gen de storingen er weer in door tj dringen tot het westen van Europi Dat hoeft niet per definitie herfstweer te betekenen. De v ten- tot zuidwestenwinden vot lucht aan over oceaanwater, dat rond deze tijd van het jaar op zijn warmst is. Een gematigd weertyp ligt hierbij het meest voor de hani) De komende dagen passeert e eens een frontje met wat regen c een bui, maar tussendoor klaart het op bij redelijke temperaturen] van 19 tot 23 graden. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: het zuidoosten op vandaag gen- of onweersbui. Mid- dagtemperatuur uiteenlo pend van 12 graden in het uiterste noorden tot 21 graden ten zuiden van de Denemarken: Zonnige perioden en kenvelden. Stijging van temperatuur tot ongeveer Engeland. Schotland. Wales en Ierland: Van het westen uit toenemende king gevolgd door perioden met regen In Engeland nog zonnige perioden droog. Middagtemperatuur van 16 gra den aan de kusten in het westen tot 23 graden in zuidoost-Engeland. België en Luxemburg: Flinke zonnige perioden en droog. Maxi ma oplopend tot ongeveer 23 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en droog. Mor gen later op de dag van hef westen uit toenemende bewolking en mogelijk een regen- of onweersbui. Middagtempera tuur ongeveer 25 graden, maar langs de kust van het Kanaal wat koeler. Portugal: Flinke perioden met zon maar aan de westkust ook enkele wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur bijna overal tussen 25 en 30 graden. Spanje: WEERRAPPORTEN DINSDAG 16 AUGUSTUS 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.24 Zon onder 21.( Maanop 17.32 MaanonderOl.O Waterstanden Katwijk Hoogwater ll.?9 Laag water 06.31 19.06 Weerrapporten 14 augustus 20 uur: kenvelden. In het noorden kans op een bui. Middagtemperatuur langs de stran den ongeveer 31 graden, in het Spaanse binnenland tegen de 35 graden; langs de Golf van Biskaje omstreeks 21 gra den. Canarische Eilanden: In het noorden enkele wolj waarschijnlijk droog. Op c den meest zonnig Middagtemperatuur meest rond de 28 graden.Later iets war- Zonnig' ook kans op wat hogere bewol king. Droog. Maximumtemperatuur vlak aan zee rond 35 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden. Vandaag nog bijna overal droog maar van het zuid westen uit een toenemende kans op een regen- of onweersbui. Vandaag waait mogelijk de Mistral. Maxima van 25 gra den aan de westkust tot ruim boven 30 graden ii 25/ 28 23 Bordeaux halfbew. no 3 27 15 Klagenfurt onbew Kopenhagen lichtbew Flink wat zonneschijn. Droog, maar mor- LasPalmas onbew/ gen in het noorden toenemende bewol king en later een kleine kans op een re- Lissabon onbew gen-of onweersbui. Middagtemperatuur Locarno r.ietontv van 28 graden in het noorden tot lokaal Londen onbew 36 graden in het zuiden. Luxemburg hchtbew Corsica en Sardinië: Madrid halfbew Overwegend zonnig en droog. Warm met Malaga zwaar be een middagtemperatuur meest tussen de 30 en 35graden. "a"»» Halfbew Griekenland en Kreta: Zonnig. Boven de Egeïsche zee van tijd ^alta onbe" tot tijd veel wind. Op het strand maxima 05 ou regenbui rond 32 graden; landinwaarts rond 35 Ml-.nrhpn nrhthpo. graden. Njce licht bev, Turkije en Cyprus: Mo hallbjw Zonnig en warm. Vooral aan de noord- Pari|S onbew westkust tijdelijk veel wind. Middagtem- praag halfbew peratuur vlak aan zee van 32 graden R0me hchtbew rond de Dardanellen en op Cyprus; in Split onbew. het binnenland enkele graden hoger. Stockholm regenbui Duitsland: Warschau zwaar be Flinke zonnige perioden. Vandaag in het Wenen onbew noorden van het land nog een kleine kans op een bui en in het noordoostelijk kustgebied eerst nog veel wind. Middag temperatuur geleidelijk iets oplopend tot 22 graden in het noorden en 2è gra- 24 15 14 16 12 27 29 18 21 10 n hetz Zwitserland: Flinke zonnige perioden/vooral aan de zuidkant van het Alpenmassief. In het noorden ook wolkenvelden en morgen mogelijk een bui. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden,'in Wallis en Tessin enkele graden hoger. Buenos Aires halfbew. Casablanca zwaar bew Johannesburg onbew./ Los Angeles onbew 3CL

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8