Europa dreigt met vertrek uit Bosnië Massale uittocht Rwandezen blijft uit Buitenland Rabin eist van PLO actie tegen aanslagen Harnas Neo-nazi's gaan naar Luxemburg voor herdenking Rudolf Hess Herdenking Noord-Ierland gaat gepaard met aanslagen Zijn visie is gemeengoed geworden MAANDAG 15 AUGUSTUS 1994 VN-waarnemer in Irak vermoord koeweit Een waarnemer van de Verenigde Naties is zaterdag morgen vroeg aan de grens tussen Koeweit en Irak doodgescho ten door onbekende mannen. De daders lieten een VN-patrouil- le aan de Iraakse kant van de tien kilometer brede gedemilitari seerde grenssstrook in een hinderlaag lopen en schoten een Bengalese VN-soldaat dood. Twee andere VN-waarnemers raak ten gewond. Japanse minister neemt ontslag Tokyo De Japanse minister voor milieu. Shin Sakurai, is giste ren afgetreden wegens zijn ontkenning van Japanse agressie te gen zijn Aziatische buurlanden tijdens de Tweede Wereldoorlog. Oud-minister Sohei Miyashita volgt hem op. Sakurai had op een persconferentie vrijdag gezegd dat Japan niet de intentie had een agressie-oorlog te voeren toen het zijn buurlanden verover de. Die werden daardoor juist bevrijd van het westerse kolonia lisme. Bijna 150 doden in gedrang Congo Brazzaville Zeker 143 mensen zijn vrijdagavond in de Congole se hoofdstad Brazzaville omgekomen in gedrang toen paniek uitbrak bij een kerk. Tientallen mensen raakten gewond. Een ooggetuige meldde op de Congolese radio dat de plotselinge pa niek werd veroorzaakt door een slagregen op het moment dat de gelovigen de kerk wilden verlaten. Dante 11 uit vulkaan Alaska gered anchorage Twee Amerikaanse geologen zijn er zaterdag in ge slaagd de verongelukte ruimterobot Dante II uit de vulkaan Mount Spurr in Alaska te halen. De twee daalden in de krater af om een kabel aan de robot te bevestigen, zodat een helikopter het toestel kon weghijsen. De achtbenige Dante II, 800 kilo zwaar en drie miljoen gulden waard, verongelukte op 5 augustus na een missie op de bodem van de nog actieve vulkaan. Krachtige aardbeving in Japan Tokyo Een vrij krachtige aardbeving heeft gisteren het noorden van Japan getroffen. Bij de beving, die een laacht had van 5,5 op de schaal van Richter, vielen volgens de eerste berichten geen slachtoffers. De beving deed huizen schudden, maar richtte geen grote materiële schade aan. Het epicentrum lag in zee bij de havenstad Ofunato, 420 kilometer boven Tokyo. Zeker 12 doden bij treinongeluk tbilisi Bij een treinongeluk in Georgië zijn zeker twaalf mensen om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde zaterdagavond in de buurt van een station bij de hoofdstad Tbilisi. Een passagiers- trein, die door een verkeerde wisselstand op verkeerd spoor te recht kwam, reed in volle vaart in op een goederentrein. Ruim twintig inzittenden van de trein raakten gewond. Bosbranden op Corsica laaien weer op ajaccio» De bosbranden op het eiland Corsica, die onder con trole leken, zijn gistermiddag weer opgelaaid. Volgens de Franse radio hebben zich bij de plaatsen Bonifacio en Porto Vecchio nieuwe brandhaarden ontwikkeld. De brandweer Stelt haar hoop op de regen die is aangekondigd. Ook in het zuiden van Spanje laaide het vuur weer op. Verdachte Surinaamse officier vrij Paramaribo De van cocaïnehandel verdachte Surinaamse luite nant-kolonel Marcel Zeeuw is vrijdag door het openbaar minis terie op vrije voeten gesteld wegens gebrek aan bewijs. Hij werd drie weken geleden door de militaire politie aangehouden in verband met een geruchtmakende drugtransactie, waarbij ook de zoon van de vroegere legerleider Desi Bouterse zou zijn be trokken. Acht kinderen gedood bij brand carbondale Acht kinderen, van vijf maanden tot zeven jaar oud, zijn gistermorgen om het leven gekomen toen hun ouder lijk huis afbrandde in Carbondale in de Amerikaanse staat Illi nois. Er waren op het moment van het ongeluk geen volwasse nen thuis. Een 8-jarig meisje kon ongedeerd het brandende huis ontvluchten. De toedracht van het ongeluk is nog onbekend. Geallieerde landing Provence herdacht frejus Frankrijk heeft gisteren de 50ste verjaardag van de gealli eerde landingen in de Provence herdacht met een vlootschouw aan de Cöte d'Azur. De inval in de nacht van 14 op 15 augustus 1944 bespoedigde de nederlaag van de Duitsers, die op dat mo ment in het westen van Frankrijk hevige gevechten leverden met de Geallieerden. In totaal 32 Franse, Britse en Amerikaanse schepen namen deel aan de parade nabij Dramont, een van de plaatsen waar de Geallieerden aan land gingen. Vandaag wor den de doden herdacht. Eén Israëli is gisteren omgeko men en drie zijn gewond ge raakt bij een aanslag in de Ga- zastrook. De vier werden met een automatisch wapen onder vuur genomen bij de toegang tot het autonome Palestijnse gebied. De daders ontkwamen per auto naar het deel van Gaza dat onder Palestijns bestuur staat. De aanslag werd opgeëist door de groep Ezzedin al-Qas- sem, de gewapende arm van de fundamentalistische Hamas-be- weging. Akkoord over sluipschutters in Sarajevo De Israëlische premier Rabin heeft de PLO opgeroepen seri eus te proberen dergelijke aan vallen op Israëli's te voorko men. Rabin legde een verband tussen voortzetting van de vre desonderhandelingen met de PLO en het tegengaan van ter roristische acties door het Auto nome Palestijnse Gezag. ,,Het is ondenkbaar dat wij het onder handelingsproces voortzetten zonder dat het Autonome Ge zag probeert af te rekenen met die terroristische elementen die de verantwoordelijkheid voor terreur opeisen." Frankrijk en andere Europese landen dreigen hun vrede stroepen terug te trekken uit Bosnië wanneer de VN-Vei- ligheidsraad besluit tot de opheffing van het wapenem bargo voor de strijdende partijen in het voormalig Joego slavië. De VN wisten gisteren Serviërs en moslims in de Bosnische hoofdstad Sarajevo te bewegen binnen 24 uur een einde te maken aan de aanhoudende beschietingen door sluipschutters. PARUS-SARAJEVO Rtr-AP „Het is uitgesloten dat Franse troepen blijven als het wape nembargo verdwijnt. En ik kan hetzelfde zeggen namens de an dere Europeanen", aldus de Franse minister Léotard (defen sie), in een waarschuwing aan de Amerikaanse regering. Vol gens Léotard lopen de blauw helmen gevaar beklemd te ra ken tussen strijdende partijen die zich, zonder embargo, zwaar kunnen bewapenen. Frankrijk heeft met vijfduizend man het grootste contigent blauwhelmen in Bosnië. Eu ropese soldaten vormen het leeuwedeel van de VN-vredes macht. De Amerikaanse president Clinton verklaarde vorige week dat hij de Veiligheidsraad voor eind oktober om een opheffing van het embargo wil vragen, als de Bosnische Serviërs niet voor midden oktober instemmen met een internationaal vredes plan. De Franse premier Bal ladur dreigde eerder al met een terugtrekking van de Franse troepen. De hoop dat de rust in Saraje vo terugkeert is aanwezig nu Bosnische moslims en Serviërs hebben afgesproken een einde te maken aan de activiteiten van sluipschutters. Gezamenlij ke patrouilles van moslims, Ser viërs en blauwhelmen moeten optreden tegen schutters die deze afspraak niet naleven. Het akkoord werd ondertekend door politieke, militaire en poli tiechefs van de twee partijen en de VN-vredesmacht Unprofor. De overeenkomst kwam tot stand na wekenlange voorberei dingen door de vredesmacht. Na enkele maanden van be trekkelijke rust in Sarajevo heb ben de sluipschutters, voor het merendeel Serviërs, de afgelo pen weken hun moordend werk vanuit het niemandsland toch nog even hervat. Volgens onof ficiële schattingen zijn daarbij tientallen mensen gedood. Vori ge week besloot het stadsbe stuur de trams niet meer te la ten rijden, omdat die vaak het doelwit van beschietingen wa- De leiders van de Bosnische Serviërs hebben zaterdag het dringende verzoek van de spe ciale gezant van de Verenigde Twee zigeunerkinderen tellen hun spaarcentjes in een parkje in de Bosnische hoofdstad Sarajevo. Ze zijn daar als het goed is veilig; sluipschutters zijn niet meer actief. Naties, Thorvald Stoltenberg, van de hand gewezen om het internationale vredesplan voor Bosnië te aanvaarden. De BONN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT De Duitse politie heeft het afge lopen weekeinde demonstraties en protestacties verijdeld van neo-nazi's die de dood van Hit- Iers plaatsvervanger Rudolf Hess wilden herdenken. Een paar honderd demonstranten weken uit naar Luxemburg, waar ze voor de Duitse ambas sade met geestverwanten uit Frankrijk voorbijgangers moles teerden en slag leverden met de politie. Ongeveer honderd neo nazi's werden gearresteerd. Ze zijn inmiddels aan de Bondsre publiek uitgeleverd. In Duitsland zelf maakte een grootschalig politie-optreden het de neo-nazi's vrijwel onmo gelijk om massaal de dood van Hess te herdenken, die op 17 augustus 1987 op 93-jarige leef tijd zelfmoord .pleegde in de Spandau-gevangenis in Berlijn. Vrijdagnacht had de politie uit voorzorg in het hele land al tweehonderd potentiële rad draaiers opgepakt. Niettemin deden zich op verschillende plaatsen nog kleine incidenten voor. In Berlijn werden 25 neo nazi's gearresteerd die vanuit het huis van hun leider met ka tapulten op verslaggevers scho ten. Bij het voormalige concen tratiekamp Buchenwald werden zes neo-nazi's gearresteerd. De neo-nazi's die vanuit Duitsland naar Luxemburg uit weken voor het herdenken van Hess, zijn geredigeerd vanuit Groningen. De rechts-radicalen hebben gebruikgemaakt van te lefonische informatie van de noordelijke leider Eite Homan van het Aktiefront Nationaal- Socialisten (ANS). De gehele za terdag konden de Duitse neo nazi's het nummer in Gronin gen bellen, waarna ze via een boodschap op een antwoordap paraat vernamen waar de actie werd gehouden. Nadat de eer ste groep in Luxemburg was ge arriveerd en daar rellen had ge trapt, werd zaterdag de grens gesloten om een invasie van neo-nazi's te voorkomen. Inmiddels heeft de rechter die Bosnisch-Servische leider Ka radzic verklaarde na afloop van een bijeenkomst met Stolten berg dat plannen waarbij de Zuid-Korea geeft Noorden technische hulp SEOUL Rtr-DPA-AFP De Zuidkoreaanse president Kim Young-sam heeft vandaag Noord-Korea hulp aangeboden bij het ontwikkelen van vreed zame nucleaire technologie. Tij dens een toespraak bij de 49-ste verjaardag van het vertrek van de Japanse troepen uit Korea, zei Kim Noord-Korea te steunen bij de overstap van grafietreac- toren naar lichtwatercentrales. Noord-Korea en de Verenigde Staten sloten zaterdag een over eenkomst over het Noordko- reaanse nucleaire programma. Ongeveer 7.500 leden van de Zuidkoreaanse oproerpolitie hebben gisteren met traangas betogingen van studenten uit eengedreven. De studenten de monstreerden voor eenwording van de twee Korea's. Bosnische Serviërs wordt ge vraagd in te stemmen met een grondgebied van 49 procent van de republiek 'niet kunnen wor- FOTO EPA CHRIS PFUHL den geaccepteerd, noch door het leiderschap, het parlement en het volk'. LONDEN-BELFAST AFP-DPA-Rtr Ettelijke duizenden katholieke republikeinen hebben gisteren door het centrum van Belfast een vreedzame optocht gehouden om de aftocht van de Britse troepen uit Noord-Ierland te eisen na 25 jaar 'bezetting'. Aan het hoofd van de stoet liepen de lei ders van Sinn Fein, de politieke arm van het verboden Ierse Re publikeinse Leger (IRA). Protestantse extremisten die hadden aangekondigd op dezelfde plaats een tegendemonstratie te houden, hebben die op het laatst afgelast, omdat zij 'geen confrontatie' wilden met de republikeinen. Sinn Fein-leider Gerry Adams hield aan het eind van de optocht een toespraak waarin hij zei dat de republikeinen 'vrede' willen. Hij bood echter geen staakt-het-vuren aan. Eerder op de dag ging de 25ste verjaardag van de aanwezigheid van de Britse militairen gepaard met aanslagen door katholieken en protestanten. De protestantse Ulster Freedom Fighters (UFF) eisten de verantwoordelijkheid op voor de moord op een katholiek wiens lichaam gisteren in een protestantse wijk in Noord-Belfast werd gevonden. Volgens de UFF voerde het slachtoffer een 'verken ningstocht' uit voor het IRA. In totaal zijn de afgelopen acht dagen vijf mensen in Noord-Ierland vermoord: vier door protestantse ex tremisten, één door het IRA. PORTRET: MANFRED WÖRNER Duitse neo-nazi's liggen vastgebonden te wachten nadat zij in Luxem burg werden gearresteerd toen zij daar herrie kwamen schoppen e Rudolf Hess wilden gedenken. de neo-nazi-leider Deckert een 'sterke persoonlijkheid met ver antwoordelijkheidsgevoel en heldere standpunten' noemde, verklaard de opschudding over deze uitspraak niet te begrijpen. Balladur: 'Aan datum terugtocht Fransen valt niet te tomen De gevreesde massale uittocht van Hutu's uit de door Franse soldaten beschermde 'veilige humanitaire zone' (ZHS) in het zuidwesten van Rwanda is tot nu toe ach terwege gebleven. Volgens het Franse le ger keren zelfs meer vluchtelingen terug uit Zaïre dan het aantal dat de Midden- afrikaanse republiek verlaat. Hulporganisaties hadden de afgelopen da gen gewaarschuwd voor een nieuwe mas savlucht als op 22 augustus Operatie Tur quoise wordt gestopt en alle Frapse mili tairen de ZHS moeten hebben verlaten. De Hutu's vrezen voor wraakacties als dan het door Tutsi's gedomineerde Rwandees Pa triottisch Front (RPF) de zone binnentrekt. Bij de afgrijselijke slachtpartijen vóór de overwinning van het RPF in de burgeroor log, hebben Hutu's honderdduizenden Tutsi's gedood. Een Hutu verklaarde bij de Zaïrese grenspost Bukavu: „Wij sterven lie ver in Zaïre aan de cholera dan ons door het RPF dood te laten steken. Wij vertrek ken nü want de Franse soldaten beginnen al met hun aftocht." De Franse premier Balladur heeft giste ren op de Franse radio opnieuw onder streept dat aan de uiterlijke vertrekdatum van 22 augustus niet valt te tornen. „Frankrijk heeft getoond dat het gevoel voor zijn internationale plicht heeft", voegde hij eraan toe. De Fransen in de ZHS zullen de fakkel overdragen aan Ethiopische, Ghanese en Senegalese blauwhelmen. Bij nieuwe incidenten in de kampen bij Goma zijn zaterdag vijf mensen gedood. Volgens het VN-vluchtelingencommissari- aat (Unhcr) lopen in de kampen de span ningen tussen voor- en tegenstanders van terugkeer naar huis steeds meer op. Het Unhcr schat dat het verslagen leger van de oude Rwandese regering nog 20.000 man onder de wapenen heeft. Het Uhhcr heeft de Zaïrese regering gevraagd deze soldaten uit de kampen weg te halen. Zij zouden voedsel van de vluchtelingen stelen en de ze intimideren. Zaterdag werd een vrou welijke Tutsi doodgeschoten door een Hutu-soldaat. FOTO EPA Vandaag beraadt het Hof in Mannheim zich over de positie van de rechter, die met zijn uit spraken een storm van protest heeft ontketend. Sri Lanka met geweld op weg naar stembus COLOMBO Rtr-AFP Zowel de regerende Verenigde Nationale Partij (UNP) als de oppositionele Volksalliantie in Sri Lanka hebben zaterdag hun verkiezingscampagne afgeslo ten in het vertrouwen dat zij de verkiezingen morgen zullen winnen. De verkiezingsstrijd heeft negentien mensen het le ven gekost, op twee na aanhan gers van de Volksalliantie. In het weekeinde werd een oppositiekandidaat neergescho ten en ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. De po litie heeft ongeveer 2000 klach ten over geweld en intimidatie ontvangen. Zaterdag overleed Manfred Wömer op 59-jarige leeftijd aan kanker. Een medewerker merk te ooit op dat hij steeds meer op de NAVO was gaan lijken: lea ner but meaner. Onder Wömer kreeg het 'slankere maar geme nere' Atlantisch bondgenoot schap noodgedwongen zijn be slag. Wömer, die op 1 juli 1988 de Brit Carrington opvolgde als secretaris-generaal, loodste de alliantie door een van haar on zekerste periodes. Hij was de eerste Duitser was aan de NAVO-top en hij werd aanvankelijk nogal gehandicapt door de Kiesling-affaire, die hem eerder in Duitsland bijna de functie van minister van de fensie had gekost. De Duitse militaire inlichtingendienst MAD verspreidde begin jaren tachtig het verhaal dat generaal Kiesling, onder-commandant van de NAVO-troepen, homo seksueel was en daarom een 'veiligheidsrisico'. Wömer ont sloeg hem, maar moest Kiesling rehabiliteren na enkele maan- .den nog steeds geen bewijzen op tafel lagen. Toen Wömer met een aldus be zoedelde naam in Brussel aan trad, waren nog de naweeën voelbaar van het dubbelbesluit over de nucleaire middellange- afstandsraketten in West-Euro pa. Dat bracht miljoenen men sen op de been en leidde tot de roep om de NAVO te verlaten. Die roep werd nog versterkt door de val van de Muur in no vember 1989, gevolgd door het uiteenvallen van het Oostblok. Het Warschaupact verdween gemisloos; het 'vredesdividend' kon worden geïnd. De NAVO leek overbodige luxe geworden. Wömer heeft dat steeds bestre den.- Het was de tijd dat de Eu ropese Gemeenschap in diepe crisis verkeerde. De Conferentie over Veiligheid en Samenwer king in Europa maakte er ook weinig van. En de Noordatlanti- De NAVO-topman gerd. sche Samenwerkingsraad, in de NAVO de eerste legde met het voormalige Oost blok, bleek vooral een reisbu reau voor Oosteuropese gene raals. De NAVO, zei Wörner, is in dit onzekere tijdsgewricht de enige betrouwbare (defensie)organisatie in de we reld. Toen de Russische ex treem-nationalist Zjirinovski in december 1993 zijn grote stem menwinst boekte en met oor logsverklaringen begon te strooien, werd Wömer geprezen om zijn visie. Artikel 5 van het NAVO-verdrag als een lidstaat wordt aangevallen, wordt dat als een aanval op al len beschouwd kreeg ineens weer betekenis. Als reactie op Zjirinovski's ver kiezingssucces ontstond in Midden- en Oost-Europa een run op het NAVO-lidmaatschap. Als voorlopig antwoord daarop werd in januari 1994 op instiga tie van de VS het Partnerschap voor Vrede gelanceerd. Het kan op den duur leiden tot uitbrei ding van de NAVO in oostelijke zijn laatste maanden, door ziekte sterk v FOTO EPA richting. Wörner heeft al deze ontwikke lingen gestimuleerd, maar de eerste echte proeve van be kwaamheid de oorlog in ex- Joegoslavië kon de NAVO desondanks niet doorstaan. Vaak gaf Wömer te kennen dat hij wel wat harder wilde lopen dan de politici. Keer op keer verklaarde hij dat de NAVO pa raat was om in Bosnië op te tre den. Tenminste als de politici dat wilden en die bleven aar zelen. Het was tekenend dat Wömer begin februari ondanks zijn slechte gezondheid per soonlijk de NAVO-vergadering in Brussel wilde voorzitten, waar de Bosnische Serviërs een ultimatum voor de terugtrek king van hun zware wapens bij Sarajevo werd gesteld. Hij zag in de NAVO „een flexi bel werktuig, waarmee lidstaten hun gemeenschappelijke belan gen tot uitdrukking kunnen brengen en kunnen bescher men". Die visie heeft inmiddels algemeen ingang gevonden. brussel gpd

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5