Commotie over inkomen Amsterdamse korpschef Keurmerk moet betaalde seks gaan redden Paarse fracties geven groen licht Binnenland Gooise bende richt miljoenenschade aan Wereldkampioenschap in Deelen Afrikanen en Oosteuropeanen op de vuist in opvangcentrum Dijksma (PvdA) blijft tegen korting studiefinanciering MAANDAG 15 AUGUSTUS 1994 Man in auto doodgeschoten In Amsterdam-Osdorp i: gisteren een 32-jarige mar zojuist op bezoek ge in zijn auto doodgeschoten. De weest bij zijn vriendin. Nog voordat hij wegreed, werd het vuur op hem geopend door een 37-jarige man, die zich later bij de politie meldde. De man bleek de ex-vriend van de vriendin van het slachtoffer. Windhozen langs Waddeneilanden den haag Vanaf Terschelling en Ameland zijn gisteren twee windhozen boven de Noordzee gezien. De hozen waren volgens het KNMI 'betrekkelijk klein' en hebben geen schade aangericht. Volgens een woordvoerster kunnen onder de huidige atmosferi sche omstandigheden inderdaad hozen optreden rond een aan tal actieve buien. Op 30 augustus 1992 werden onder vergelijk bare omstandigheden acht hozen langs de Nederlandse kust ge teld. Ook bij Oostende en Koksijde aan de Belgische kust hebben diverse windhozen gezien. Kinderen vinden vermoorde vrouw utrecht» Spelende kinderen hebben gistermiddag een dode vrouw gevonden op het terrein van het voormalige abbatoir in Utrecht. Het slachtoffer, tussen de 20 en 30 jaar, is door geweld om het leven gebracht. Op het terrein waar vroeger het slacht huis was, worden woningen gebouwd. Al vóór de bouwvakva kantie werden de funderingen van de woningen en de kelder ruimte van één blok woningen gestort. De kinderen vonden het lichaam van de vrouw in die kelderruimte. Man doodgestoken in woning Amsterdam In Amsterdam-Oost is zaterdagavond een 28-jarige man in een woning doodgestoken. Het slachtoffer, volgens de politie een illegaal in Nederland verblijvende Marokkaan, had meerdere steekwonden. De politie kreeg op de bewuste avond een melding binnen over een inbraak, nadat omwonenden twee mannen uit een raam op de eerste verdieping van de betrokken woning hadden zien springen. Nadat de politie de woning was ingegaan, werd het levenloze lichaam van de Marokkaan gevon den. Arrestant overlijdt aan hoofdwond ridderkerk» De Rijksrecherche stelt een onderzoek in naar de dood van een 40-jarige man uit Oltgensplaat, die zichzelf gister morgen in een politiecel zodanig verwondde dat hij 's middags in het ziekenhuis overleed. Donderdag was de man wegens brandstichting gearresteerd. Na verhoor door de rechter-com- missaris in Rotterdam werd hij in bewaring gesteld in een poli tiecel in Ridderkerk. Omdat de man suïcidaal gedrag vertoonde, is hij eerst door een medewerker van het Riagg bezocht, waarna hij onder camerabewaking werd opgesloten. Zondagochtend omstreeks half elf constateerde politiepersoneel dat de arrestant met een zware hoofdwond op de grond van zijn cel lag. Nordholt verdient meer dan Lubbers Er is hevige beroering ontstaan over het inkomen van de Amsterdamse korpschef Nordholt. Hij krijgt bovenop zijn jaarsalaris van 180.000 gulden nog een toeslag van 62.000 gulden, aldus KRO's Brandpunt. Hij verdient daarmee 20.000 gulden meer dan de premier. Het beraad van de korpsbeheerders, waarin alle burgemeesters zitten, vindt het salaris 'niet passen'. Voorzitter Van Duijn van de Ne derlandse Politiebond is verbijsterd: ,,Dit is zo raar, dit is niet uit te leggen." D66-kamerlid Scheltema heeft om op heldering gevraagd. ging. Nordholt verdient nu een kwart meer dan hij als korschef in Groningen kreeg. Het inko men van een korpschef is maxi maal 180.000 gulden per jaar. Er werd een regeling bedacht om het inkomen op te krikken. Nordholt kreeg bijvoorbeeld een autovergoeding van 3.000 amsterdam Nordholt heeft de toelage bij zijn aanstelling in 1987 bij de toenmalige burgemeester Van Thijn bedongen. Van Thijn wil de Nordholt zo graag uit Gro ningen naar Amsterdam halen, dat hij uiteindelijk akkoord gulden per jaar terwijl hij de he le dag over een dienstauto met chauffeur beschikt. Volgens de richtlijnen van het ministerie van binnenlandse za ken is voor hoofdcommissaris sen een extra toelage van 6 tot maximaal 13 procent toege staan. Nordholt zit met de 25 procent die hij nu krijgt ver bo ven dat maximum, maar daar aan is op zichzelf niets laak baars. Het ministerie stelt per korps een budget samen, maar hoe dat geld wordt besteed wordt door de leiding bepaald, aldus een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse za ken. De burgemeester is wette lijk het hoofd van de politie en heeft de vrijheid over het salaris met een korpschef te onderhan delen. Van Thijn's opvolger Pa rijn vindt het salaris 'erg fors'. Nordholts opvolger zal niet zo veel salaris krijgen, aldus Patijn. De andere drie korpschefs van de grote steden krijgen be duidend minder salaris. De Utrechtse korpschef Wiarda krijgt bijvoorbeeld drie in plaats van de gebruikelijke vijf procent korpschefsvergoeding. Hoof- commissaris Brand van Den Haag wijst een onregelmatig heidstoeslag af omdat hij dat niet nodig vindt. Andere korpschefs willen geen piket toeslag. Na Nordholt volgt de korpschef van Rotterdam: hij krijgt een vergoeding van 18.000 gulden bovenop zijn salaris. naarden/bussum Een Qooise jeugdbende van 25 jongens tussen de 17 en 21 jaar blijkt voor miljoenen gul dens schade te hebben aan gericht. De bende heeft 180 inbraken en autodiefstallen en twee gewapende overval len gepleegd. De buit was en kele tonnen. Negen bendeleden zijn vrij dag verschenen voor de rech- ter-commissaris. Ze zitten nog in voorarrest. De jongens braken in in winkels, restau rants, een zwembad, een ser viceflat, een reisbureau en ve le woningen. Meestal hadden ze het voorzien op de kluis die met speciaal voor dit doel gestolen auto's werd wegge sleept en vervolgens openge broken. Door hun grove werkwijze richtten de jongens veel ver nielingen aan. Een bakkerij in Hilversum in brand gestoken. In Naarden werd de roldeur van een diepvriesbedrijf met een auto geramd. Bij de in braken, die in een aantal ge vallen uit persoonlijke rancu ne tegen de bewoner werden gepleegd, werden apparaten, geld en sieraden gestolen. Voor de politie bleef de groep lange tijd ongrijpbaar. Een in januari gepleegde overval op een Naardense Ra bobank waarbij twee leden van de groep onder dreiging van een vuurwapen 20.000 gulden buitmaakten, bracht daar verandering in. Het spoor werd gevonden van de hoofdrolspeler binnen de groep, een 21-jarige Naarde- Tussen maart en mei kon den de andere leden van de groep worden aangehouden. Ze bekenden 182 zaken. De hoofdverdachte zou anderhalf a twee ton hebben 'verdiend'. Justitie probeert het geld te achterhalen en vermoedt dat het op verschillende buiten landse banken staat. Rekening voor trekken 28 kiezen groningen gpd Een vrouw uit Groningen keek zeer vreemd op toen ze on langs van het Academisch Zie kenhuis in Groningen (AZG) een rekening van 8.000 gulden kreeg voor het trekken van 28 verstandskiezen. Van een we reldprimeur is echter geen sprake: er was een foutje ge maakt op de nota. In werke lijkheid waren er maar twee verstandskiezen verwijderd voor een aanzienlijk lager be- drag. :hoa Politie moet waarschuwingsschot afvuren in Zuidlaren Fuen ^nietGmepen Afrikaanse en Oost- o is europese asielzoekers uit het :n dieopvangcentrum in het Drentse :t IZuidlaren zijn zaterdag met el- t kaar op de vuist gegaan. De po li delitie moest tot twee keer toe uit- dheejrukken om de onlusten de kop dom in te drukken. De gemoederen >o- liepen zo hoog op, dat een eet agent zich genoodzaakt zag een p zijlwaarschuwingsschot te lossen. Drie asielzoekers uit Zaïre zijn gat. gearresteerd. Een asielzoeker is een-1 gewond naar een ziekenhuis ge- mdei bracht. lertjej Het asielzoekerscentrum zit ;mo- in een voormalige legerkazerne, en. Er heerst al enige tijd een vijan-. er dié dige sfeer tussen Afrikanen aan boelj ene kant en Oosteuropeanen Albanië en ex-Joegoslavië i de andere kant. Tot nu toe s het voornamelijk getreiter sloeg de vlam echt in de pan. Vijftien met knuppels en stok ken gewapende Afrikanen gin gen achter de Oostéuropeanen aan die op de vlucht sloegen. Eén Oosteuropeaan werd inge haald en in elkaar geslagen. In middels was de politie, opge roepen uit de hele regio, op de voormalige kazerne gearriveerd. Er was een grimmige situatie, door een politiewoordvoerder als 'wel even spannend' werd omschreven. Pas toen een pistool in de lucht werd afge vuurd, kwamen de herrieschop pers enigszins tot bedaren. 's Avonds was het weer ruzie in de eetzaal en werd er met eten gegooid. Opnieuw werd de politie ingeschakeld. Drie licht gewonde Zaïresen werden aan gehouden maar zijn inmiddels weer vrijgelaten. Ze mogen 14 dagen niet naar het asielzoe kerscentrum. Waar ze nu uit hangen, is niet bekend. Waarom de verschillende na tionaliteiten in het Zuidlaarder centrum niet met elkaar over weg kunnen is niet duidelijk. De politie vermoedt dat de dage lijkse verveling een rol speelt. In het centrum, waar 540 asielzoe kers uit 35 landen zitten, wil niemand commentaar geven. ven den haag anp dat ii kans) Het PvdA-kamerlid Dijksma legt jaar zich niet bij voorbaat neer bij ns het plan van het nieuwe paarse le kabinet om een miljard gulden heel te bezuinigen op de studiefi nanciering. Volgens Dijksma betekent het feit dat zij zaterdag heeft inge stemd met het regeerprogram ma niet, dat zij akkoord gaat met allé onderdelen daarvan. Het jongste PvdA-kamerlid zal zich niet op voorhand con formeren aan de steun van de PvdA-fractie voor de bezuini ging van een miljard. ,,Ik heb ja gezegd tegen deelname van de PvdA aan dit kabinet op basis van dit regeerakkoord. Dat be tekent niet dat ik het met alle onderdelen eens ben, maar dat geldt ook voor andere kamerle den. Ik heb nog steeds grote moeite met de bezuinigingen op de studiefinanciering, en daar zal ik wel blijk van geven als dat punt in de Kamer aan de orde is. Ik zal me nog roeren in die discussie." Dijksma liet eind juli, vlak na de presentatie van de 'proeve van een regeerakkoord' van for mateur Kok, weten dat ze de voorstellen voor de studiefinan ciering 'te gek voor woorden' vond. Het leverde haar een openlijke schrobbering op van de onderwijsspecialisten van de PvdA-fraétie, die vonden dat een dergelijk dissident geluid geen pas gaf. Een maand eerder had Dijks ma veel kritiek gekregen uit kringen van studenten, omdat ze als kersvers kamerlid ak koord was gegaan met een be zuiniging van 600 miljoen op de studiefinanciering. Tegen dat wetsvoorstel had ze een jaar eerder als voorzitter van de Jon ge Socialisten nog fel geprotes teerd. De fracties van PvdA, WD en D66 hebben zaterdag definitief ingestemd met het paarse re geerakkoord. Geen van de leden van de drie fracties heeft een voorbehoud gemaakt. D66 had ruim een uur nodig voor het de finitieve 'ja', de WD anderhalf uur. De PvdA-fractie gaf als laatste even na half zeven het groene licht. De onderhandelaars Wallage, Bolkestein en Van Mierlo bena drukten zaterdag dat ze hechten aan een lossere band tussen ka binet en Kamer. De fracties hebben een eigen rol en hoeven niet altijd aan de leiband van het kabinet te lopen, vindt Van Mierlo. Wallage wil dit beeld overigens wel enigszins nuance ren. ,,Er is behoefte aan een be ter debat in de Kamer, maar re geringsfracties moeten wel be trouwbaar blijven". En met een waarschuwende vinger in de richting van de VVD zei hij: „Partijen die de afgelopen vier jaar in de oppositie hebben ge zeten hebben daar misschien meer moeite mee." De wijzigingen die de drie fractievoorzitters zaterdag nog in het regeerakkoord hebben aangebracht, betreffen slechts betrekkelijk ondergeschikte kwesties. Uitzondering daarop is de aankondiging dat in het eerste regeringsjaar de effectivi teit van de ontwikkelingshulp Bolkestein staat, geflankeerd do gesprek met formateur Kok. grondig wordt onderzocht. De WD hoopt vervolgens het bud get voor ontwikkelingssammen- werking te kunnen verlagen en Defensie meer te ontzien, ter wijl de PvdA het ontwikkelings budget juist wil verhogen. Alle drie de partijen waren vrijdag ontevreden over de for mulering van het hoofdstuk over hoger onderwijs. Zaterdag werd afgesproken in die formu- lering meer ruimte te maken voor overleg met de instellingen r Wallage (I) en Van Mierlo, de pers te woord n voor hoger onderwijs over de voorgenomen verkorting van de studieduur. Op verzoek van de PvdA is een passage over de herverde ling van arbeid toegevoegd die vooral aangeeft dat het kabinet deeltijdwerk wil bevorderen. D66 wees vrijdag op het ontbre ken van een passage over het emancipatiebeleid die zaterdag' ook werd toegevoegd. Op verzoek van de WD is voor tuinbouwers een uitzonde ring gemaakt op het punt van de kleinverbruikersheffing. Hun positie zal afzónderlijk worden bekeken. Ook kreeg de WD nog een tegemoetkoming ten aan zien van de uitbreiding van het aantal agenten voor de komen de vier jaar. In het regeerak koord is daar 400 miljoen gul den voor gereserveerd. Als zich de komende jaren meevallers voordoen zal daarvan 100 mil joen aan dat bedrag worden zutphen rob hartog Een keurmerk voor seksclubs en escort bureaus. Job te Boekhorst, groothande laar in betaalde liefde voor mannen en vrouwen, ziet dat als laatste redmiddel om de verloedering in de wereld van de prostitutie een halt toe te roepen. „Het gaat verschrikkelijk slecht binnen onze branche. Er valt amper nog een stuiver te verdienen", zegt Te Boekhorst, eigenaar directeur van de escortservice He and She. Vanuit Zutphen bestiert hij zes filia len in het noorden, oosten en zuiden van het land, wat hem één van de grootste seksbemiddelaars van het land maakt. Het keurmerk moet het uithangbord worden van de stichting Prostitutie, op gezet door Te Boekhorst om zowel de belangen van de hoeren als die van de klanten te behartigen. In zijn ideaal- plaatje moet de stichting niet alleen hèt aanspreekp(unt worden voor Justitie, volksgezondheid en sociale diensten, maar ook voor dagbladuitgevers die seksadvertenties in hun kolommen op- Te Boekhorst: „De prostitutie zit nog altijd in het verdomhoekje. Wij willen uitgroeien tot een volwaardige bedrijfs tak. Het negatieve beeld moet verande ren. Mijn droom is om ooit vanuit de Tweede Kamer op te komen voor de be langen van de prostitutiewereld. Daarom ga ik me aansluiten bij de WD, een par tij die toch wel de meest liberale stand punten heeft." Het aantal bezoeken aan raamprosti- tuées of aan seksclubs neemt af. Ook escortbureaus worden steeds minder vaak ingeschakeld om mannen en vrou wen seksueel te verwennen. „Dat heeft niets met de hete zomer of met het voet bal te maken. De klad zit er al jaren in. Niet alleen bij mij, maar ook elders bin nen de sekswereld moet er bijna geld bij. Het is niet toevallig dat Nederland nog maar circa honderd escortbureaus heeft. Een aantal jaren geleden waren dat er bijna twee keer zo veel." deelen De vliegbasis Deelen is tot en met komende zondag het strijdtoneel van vliegtuigmodelbouwers uit de hele wereld tijdens het wereldkam pioenschap modelvliegen. De Japanner Takashi Suzuki was gisteren hard bezig om zijn Britse SE-5A, een toestel dat nog in de Eerste Wereldoorlog heeft gevlogen, startklaar te maken. foto anp arthur bastiaanse Te Boekhorst noemt drie oorzaken: AIDS, veilige telefoonseks en negatieve programma's over seks op t.v. „Natuur lijk zijn er ook in mijn branche excessen. Maar het is oneerlijk alleen daar maar de nadruk op te leggen. In het verleden was prostitutie vaak nauw verweven met de misdaad, maar dat is allang voorbij. Ik durf zelfs te zeggen dat het grootste ge deelte van de seksclubs en de escortbu reaus wordt geleid door hard werkende, eerlijke mensen die zowel met de klan ten als de mannen en vrouwen die hun diensten aanbieden het beste voor heb ben." Te Boekhorst wil daarom een lan delijk erkend keurmerk i Brand gesticht bij huis Rost van Tonningen Bij de woning van de 'Zwarte Weduwe' Rost van Tonningen in Velp, is in de nacht van zater dag op zondag brand gesticht. De daders probeerden met be hulp van benzine de voordeur van de woning in brand te ste ken. De weduwe van NSB'er Rost van Tonningen merkte de brand snel op en slaagde erin het vuur te blussen. Daardoor bleef de schade beperkt: Alleen een luifel boven de voordeur ging in vlammen op. De dak rand raakte licht beschadigd. De politie schat de schade op enkele duizenden guldens. Rost van Tonningen is een van de drijvende krachten achter neo- nazistische groeperingen in Ne derland. Wie de aanslag heeft gepleegd, weet de politie niet. Wiegel en Nijpels halen uit maar staan alleen den haag gpd Twee vroegere politieke leiders van de WD, Hans Wiegel en Ed Nijpels, hebben forse kritiek op het regeerakkoord van PvdA, WD en D66. Beiden staan ech ter tamelijk alleen. De kamer centrales van de WD zijn in het "algemeen gematigd positief over het bereikte resultaat. Wiegel herhaalde gisteren zijn eerdere opmerking dat hem een 'onbestemd gevoel van zorg' bekruipt bij het lezen van het regeerakkoord. De afspraken over de lastenverlichting en de bezuinigingen op de sociale ze kerheid zijn volgens hem vol strekt onvoldoende. „Het ak koord gaat uit van een lasten verlichting van negen miljard gulden, maar er zijn ook cijfers van het Centraal Planbureau die niet bekend worden gemaakt. Ik vraag me af: waarom niet? Is die lastenverlichting misschien niet haalbaar?", aldus Wiegel giste ren voor de radio. De vroegere WD-leider vindt bovendien dat de ouderen er bekaaid vanaf komen. „De AOW wordt aangetast. Kok zegt wel dat die gehandhaafd blijft, maar nu de koppeling tussen lonen en uitkeringen wordt los gelaten, wordt de AOW wel de gelijk minder." Ed Nijpels, alweer ruim vier jaar burgemeester van Breda en voorzitter van het Wereldna- tuurfonds Nederland, zegt zwaar teleurgesteld te zijn in het bereikte resultaat. Hij steunt de kritiek van Wiegel op de sociale zekerheid, de AOW en de inko mensafhankelijke subsidies. Bo vendien had Nijpels, oud-mi- nister van milieu, gehoopt dat er meer gedaan zou worden op milieu-gebied. „Er wordt met geen woord gerept over verdub beling van het oppervlak van het natuurgebied, een wens van alle natuurorganisaties in ons land". Nijpels beschouwt het uitstel van de aanleg van de Be tuwelijn en de uitbreiding van Schiphol als „een doekje voor het bloeden. Het zijn fraaie vol zinnen, maar daar schieten we weinig mee op." De voorzitters van een aantal WD-kamercentrales (regionale partij-afdelingen) reageerden gisteren geïrriteerd. „Individue le WD-leden moeten fractie voorzitter Bolkestein en de rest van de fractie nu niet voor de voeten lopen", verwoordde voorzitter Bruining van de Gro ningse kamercentrale de kritiek. De voorzitters van de kamer centrales waren gisteren 'gema tigd tevreden' over het regeer akkoord.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3