9 Bortolami maakt wielerjaar nóg Italiaanser it ed Vergeer rijdt twee keer prijs id El ZEI DAT Sport Zadel Graeme Obree deugt van geen kant Favoriet It's Buitenzorg wint derby op Duindigt Twee Leidse fusieclubs krabbelen langzaam op 1 MAANDAG 15 AUGUSTUS 1994 Gratis toegang bij WK op de baan Palermo Uit angst voor lege tribunes hebben de organisatoren van de WK wielrennen op de baan in Palermo besloten het pu bliek gratis toegang te geven. Door de enorme hitte, in Sicilië wordt in augustus veertig graden celsius gemeten, vrezen de Ita lianen dat de wielerfans liever thuis voor de buis zitten dan op de tribunes. Van der Sterren schudt Kortsjnoi af Antwerpen Paul van der Sterren heeft het internationale open schaaktoernooi van Antwerpen gewonnen. De Amsterdamse grootmeester verzamelde 7 1/2 punten uit negen partijen. Van der Sterren zegevierde gisteren met wit in de slotronde over de Zweed Hector. De Zwitser Viktor Kortsjnoi, die na acht ronden mede-koploper was, stelde zich tevreden met een korte remise tegen de Zweed Oil. Kortsjnoi werd ongedeeld tweede met zeven punten, voor de Amerikaan De Firmian, de Brit Wells en Oil, die tot 6 1/2 punten kwamen. Vogel Nederlands kampioen amateurs ZANDvooRT/MOLENSCHQT/wouwMichael Vogel en Laura Thijssen zijn in het weekeinde Nederlands kampioen strokeplay bij de amateurs geworden. In Wouwse Plantage won Joost Steenkamer de NPGA Trophy voor professionals. Michael Vogel uit Sassen- heim behaalde gisteren op de Kennemer golfclub in Zandvoort zijn derde Nederlandse strokeplay-titel in vijfjaar. De regelmatig spelende Vogel (74 73 73 73) won met één slag voorsprong. Eerste zege Pet in triathloncircuit ruckevoort» Raymond Pet heeft eindelijk zijn eerste zege in het AA-circuit geboekt. De 16-jarige Alphense triatleet van AAV '36 was zaterdag de snelste over de afstanden 750 meter zwemmen, 20 kilometer Fietsen en 5 kilometer hardlopen, bij elkaar goed voor 1/8 triathlon. Pet bouwde zijn voorsprong in het algemeen klassement uit tot dertig punten. Pascal Vergeer steekt zijn broer Etienne naar de kroon. De oud ste van de twee fietsende broers uit Warmond legde gisteren in een criterium in Beverwijk be slag op de derde plaats bij de A- amateurs. Een dag eerder was hij in Rotterdam als vijfde ge ëindigd, vlak achter de Casba- renners Richard van Kempen (3) en Mark Varkevisser (4). Voorhouter Ronald van der Tang won in Beverwijk de sprint om de vijfde plaats. René Guyt uit Zoeterwoude was de snelste bij de B-amateurs. Ook Etienne Vergeer deed het Sterk staaltje van Gwen Torrence een Het Algemeen Dag blad over PSV's aankoop Ronaldo: „De komende dagen laat hij zijn amandelen knippen in de hoop dat er een einde komt aan zijn zeer luidruchtige gesnurk. Zijn beruchte geronk teisterde tijdens het WK vriend en vijand. Geen van de spelers wilde met hem de kamer delen. Hij was het mik punt van grapjes van zijn colle ga's die verklaarden 'vannacht van schrik te zijn wa kker gesch rok ken door een aard beving, die het epi centrum had in de slaapkamer van Ronaldo'. Uiteinde lijk bleek alleen Viola bereid met de snurkende Ronaldo de kamer te delen. „Ik heb een zware slaap en wordt zelf tijdens orkanen niet wakker. PSV-voorzitter Bill Maeyer in Voetbal Internatio nal over de reden waarom PSV Ajax aftroefde in de strijd om Ronaldo: Wie kent Ajax nou in Brazilië? De uitstraling van PSV spreekt die mensen daar veel meer aan. Wij spreken namelijk niet alleen Amsterdams, maar ook andere talen. En we weten de weg daar. Een zak geld van deABN/Amro is niet voldoende om zo'n trans fer te realiseren. Ajax-speler Patrick Kluivert iii VI over zijn voorbereiding: Voor de wedstrijd doe ik altijd een gebedje. Dan moet ik even alleen zijn. ga ik bij voorbeeld naar de WC. Sluit ik me af van de buitenwereld. Als ik mijn ge bedje heb opgezegd, dan is het goed. Ga ik terug naar de kleed kamer. Lachen en dollen. Het is een soort houvast voor me ge worden. Nelli Cooman in NRC Handels blad over de zweetlucht, die soms in de zogenaamde call- room, de 'wachtkamer' voor een wedstrijd, hangt: Daar krijg ik hoofdpijn van. Ik heb altijd parfum bij me. Je hoort soms boeren en ruften." RTL-5-commentator Olav Mol, als hij heel laat beseft, dat de Nederlander Verstappen derde is geworden in de Grand Prix van Hongarije: Verstappen wordt als derde in de eindstand gegeven. Dat bete rend e kent dat Brundell in de laatste ronde is uitgevallen. Ik word gek...Joehee.. Ajax-voorzitter Michael van Praag in Elsevier: „Toen Cruijff nog in beeld was voor het WK heeft Staatsen me enkele keren gebeld. Hij wist dat Johan en ik jeugdvrienden zijn en wilde van me weten hoe hij Cruijjfhet beste kon benaderen. Ik denk te weten wat er mis is gegaan. Johan heeft niet de moeite genomen om die faxen te beantwoorden. Is gewoon dom. Maar het is wel Jo han ten voeten uit. Als ik naar Barcelona bel en hij fs niet thuis, belt hij echt niet terug hoor. Jo han belt nooit terug. Idem: „Johan weet, dat heel veel mensen hem fantastisch vinden. Stiekem heeft hij ple zier in de kruiperige benadering van zijn bewonderaars. De manier waarop Ba- Van Dorp hem naar de ogen kijken, raakt hem niet. Hij speelt het spel wel mee, maar in zijn achterhoofddenkt-ie: suk kels, doe een beetje normaal zeg. CruijJf laat zich niet inpakken, door niemand. Nee, ook niet door mij. Idem: „Zeist is mijn wereld niet. Ik moeter niet aan denken dat ik in het bondsbestuur of aanver wante organen zou zitten. Bij Ajax ben ik bezig met een pro- dukt: iets moois op het veld zet ten. Wat me vooral boeit is de schakering van mensen.... Men sen die erbuiten Ajax niet aan zouden denken om met mekaar te praten, vinden elkaar in De 'Meer, week na week, jaar na jaar. Ddt is misschien nog wel het grootste wonder van Ajax. Frank Rijkaard in Vrij Neder land: „Op de tijdsbalk van de eeuwig heid is het leven niet meer dan een stip, zo niet minder. Je kunt oeverloos discussiëren over de zin van het leven, over het hoe en waarom van oorlog en ellen de. Dat zijn zaken waar ieder zijn weg in moet vinden. Mijn antwoord is: geniet van wat je hebt. Dat doe ik dus ook. Ik ge niet van mijn kinderen, het voetbal, het mooie weer. Niet dat ik daar elke dag zo nadruk kelijk mee bezig ben, maar het is voor mij wel de essentie. De technische de wereldwielrenunie UCI heeft alle vijf zadels van de Schot Graeme Obree afgekeurd voor het wereldkampioenschap ach tervolging. Obree heeft inmiddels een za del van een tienjarige Siciliaan- se jongen gekregen, die het van zijn mountainbike sloopte. De titelverdediger raakte een dag voor het begin van de wereld- dat niet, kampioenschappen op de baan rijden." danig in paniek en maakte acht angstige uren door. „Ik zoek nu een dameszadeltje", verklaarde hij gisteren in Palermo na de af keuring door de strenge keur meesters van de UCI. „Vind ik dan kan ik het WK niet Obree ontwikkelde de laatste jaren een exceptionele Fiets. Hij werd er twee maal werelduurre cordhouder én wereldkampioen achtervolging mee. In mei van dit jaar verbood de UCI hem, en de rest van de wereld, zo'n fiets nog te gebruiken. Voortaan mo gen alleen rijwielen gebruikt worden van gangbare en overal verkrijgbare modeUen. Obree kwam Palermo met een normale fiets, maar hij maakte speciale zadels om de 'ei-zit' van vroeger na te boot sen. Zijn fietsstijl heeft veel weg van een afdalingsskiër. Zijn vijf zadels werden alle afgekeurd. Volgens de leiding van de Britse baanploeg zal er de komende dagen de nodige heibel ont staan over het te gebruiken ma teriaal bij de WK baan. De mecanicien van de Britse ploeg kwam tijdens zijn zoek tocht naar zadels in Palermo in contact met de lokale wielren ner Giovanni Pirico. Die bood het zadel van zijn zoontje aan. Dit kreeg de goedkeuring van de keurmeesters, waarna Obree opgelucht aan zijn trainings rondjes kon beginnen. WASSENAAR ANP afgelopen weekeinde van zich spreken. Hij kwam in de zware Drielandenomloop als elfde over de eindstreep. De Alphen se Kelderhuis legde in een crite rium in Bocholtz beslag op de tweede plaats. Robert de Haas uit Noordwijkerhout koppelde het afgelopen weekeinde bij de nieuwelingen de tiende plaats in Nieuwendijk aan de negende in Dongen. Jeroen van der Vos sen eindigde gisteren in Don gen als elfde. De Leidse Tonkie Collee werd in Spaarnwoude tweede bij de ATB Sachs Top Five. Lieverse uit Hillegom kwam als vierde over de eindstreep. De derby is op Duindigt een gemakkelijke prooi geworden voor de favoriet, It's Buitenzorg. De driejarige uitblinker van trainer en rij der Gerard van Eykelenborg bezorgde zijn fans gisteren aUeen voor de start een angstig moment, toen hij achter de startauto in galop sprong en abrupt rechtsaf sloeg. De starter constateerde dat hij bij die manoeuvre een concurrent gehinderd had en blies de startpo ging haastig af. Na de geldige start nam It's Buitenzorg meteen de leiding. Van Eykelenborg hanteerde een eenvoudig concept. Eerst kwam Iron Rich even kijken, daarna testte Ian Zorgvvijk de leider. Maar It's ver snelde steeds voldoende om de koppositie te kunnen vasthouden. Na de laatste bocht liep hij eenvoudig van het veld weg. „Als een paard in de derby zo kan versnellen, is hij van uitzon derlijke klasse", concludeerde Van Eykelenborg, die het hoogte punt van de drafsportkalender voor de derde maal in zijn carrière won. De tijd, 1.19,0 over 2600 meter, bleef royaal van het koersre- cord verwijderd door een langzame passage halverwege. It's Buitenzorg verdubbelde met zijn overwinning zijn winstsom, die al een ton bedroeg. De zege betekende ook een bijzondere tri omf voor de eigenaar, Ed Maas van stal Statenprojekt, die tien maanden geleden It's Buitenzorg voor anderhalve ton kocht. Stal Statenprojekt had dit jaar ook al de derby voor de volbloeds gewon nen, met Watermill Fourth; een dubbel die in de geschiedenis van de Nederlandse draf- en rensport nog niet eerder was voorgeko- Met een enorme eindsprint werd Iwan Bas tweede; hij werd gere den door Arend de Wrede. De jonge veelbelovende trainer van Bas, Gert Bakker, was tien dagen voor de klassieker bij een verkeerson geval om het leven gekomen. It's Buitenzorg duldt, met Gerard van Eykelenborg op de sulky, geen enkele inmenging tijdens de Derby op Duindigt. Inhaalrace levert Ekimov tweede plaats op in Leeds Classic De Amerikaanse atlete Gwen Torrence heeft de beste jaarprestatie op de 200 meter geleverd. De olympische kampioene legde dit weekeinde de afstand af in 21,85 seconden. Dat gebeurde tijdens de ontmoeting van de Verenigde Staten tegen Afrika op de univer- siteitsbaan van Duke in Durham, North Carolina. De wereldbekerwedstrijd in Leeds krijgt een steeds Italiaanser karakter. De 25-jari- ge wielrenner Gianluca Bortolami won gisteren de zesde editie. De coureur uit de Mapei-Clas-formatie zorgde voor de der de achtereenvolgende Italiaanse overwin ning in het Engelse station in de wereld bekercyclus. Massimo Ghirotto won in 1992, Alberto Volpi in 1993. Bortolami won in Leeds de eerste klassieker in zijn carrière. Het was zijn tweede belangrijke overwinning van dit seizoen. Vorige maand zege vierde hij in de zesde etappe in de Ronde van Frankrijk, van Cherbourg naar Rennes. De Itali aan lijkt met deze zeges en zijn dertiende plaats in het eindklassement van de Tour definitief door te breken bij de profs. Door zijn overwinning woensdag in de Grand Prix van Camaiore heeft de Italiaan zijn selectie voor het WK op de weg in Sicilië zo goed als zeker gesteld. De zevende wereldbekerwedstrijd van het sei zoen werd in de beginfase gedomineerd door Bel gen. Paul van Hiften ontsnapte halverwege de koers uit het peloton. Later kreeg hij gezelschap van zijn landgenoten Geert van Bont en Hendrik Redant. Het drietal bouwde een voorsprong op van tien minuten en 55 seconden. Maar toen het peloton de achtervolging inzette, hielden de Bel gen niet lang stand. Alles kwam weer bij elkaar en het complete peloton vervolgde zijn weg door het Engelse landschap. Nederlanders speelden op nieuw geen enkele rol van betekenis. Niet onder weg, niet in de finale. Diverse renners probeerden uit de groep te ontsnappen, maar ze werden steeds weer terug gehaald. Toen in de slotfase het peloton in vier delen uiteen viel, konden elf renners met succes wegblijven. Na mislukte pogingen van ondere an dere Bo Hamburger vluchtte Bortolami uit dit elf tal weg. De Rus Ekimov uit de ploeg van Jan Raas vond later aansluiting bij de Italiaan. Samen bouwden ze een maximale voorsprong op van elf seconden. In de laatste kilometers kwam de kop groep gevaarlijk dichtbij. Ekimov trok de sprint aan. Bortolami had het beste eindschot. In Leeds zorgde hij voor de 155ste overwinning voor Italië dit De aanvoerder van het wereldbekerklassement Andrei Tsjmil pakte voor het eerst in zeven wed strijden geen punten. Maar aangezien zijn con currenten Johan Museeuw en Giorgio Furlan ook puntloos bleven, kwam zijn leidende positie niet in gevaar. Bortolami steeg dankzij zijn overwin ning naar de zesde plaats. Op een halfbewolkte zondagmiddag in de i van 1994 beginnen FC Rijnland en UDWS aan hun tweede leven. Nieuwe trainers en versterkte standaardteams bieden hoop op betere tijden. De vette jaren moeten nu beginnen voor de twee Leidse fusieclubs, die het eerste oefenduel van dit seizoen tegen elkaar spelen. UDWS wint met 4-1 van en bij FC Rijnland. Het is worstelen geweest en net weer boven komen, zowel voor UDWS als voor FC Rijnland. De laatste club werd het eerst opgericht. In februari 1990 gingen de leden van Oranje Groen en ZLC akkoord met de fusieplannen en een nieuwe club met 340 leden was ontstaan. Vier seizoenen later is daarvan nog de helft over. Jeugdteams krijgt de club in De Mors allang niet meer op de been. Maar het tij is gekeerd, zegt secretaris Fred Rijsbergen. „Het derde jaar was het dieptepunt, toen was er ook een scheuring in het bestuur. Maar nu zijn we weer aan het uitbouwen." Voor de bezoekende ploeg geldt hetzelfde verhaal. UDWS ontstond in 1991 uit een fusie van Unitas Leiden en LDWS. Begon met negen seniorenelftaUen en acht jeugdelftaUen. Er zijn nu nog 120 leden over. De jeugd liep al snel weg, maar dit jaar is er voor het eerst weer een A-elftal ingeschreven voor de competitie. Aan het einde van het vorige seizoen verkeerde de club - niet voor het eerst - in zulke grote financiële problemen dat de gemeente dreigde het huurcontract voor het complex aan de Boshuizerkade op te zeggen. Net op tijd was er toch weer geld en ook een nieuw bestuur. Het kwam allemaal weer goed, ook al was de telefoon vorige week afgesloten (door de bestuurswisseling was de rekening per abuis niet betaald) en moet trainer John Verschoor het veld in als een speler geblesseerd raakt (zaterdag stond er een advertentie in de krant voor een verzorger) De club heeft zelfs een heuse ster in de dop aangetrokken. Michael de Roode die met zijn lange gestalte, zijn lange haren, zijn snelheid en zijn passeerbewegingen vooral in de eerste helft de aandacht trekt. De Roode speelde vorig seizoen in de landelijke A-jeugd van UVS. Dat elftal degradeerde en de 17-jarige Leidenaar zei 'ja' toen UDWS hem vroeg. „Ik wilde het bij de senioren gaan proberen en bij UVS zou ik dan niet in het eerste komen. Hier wel. Ik denk datje dan eerder in de belangsteUing staat van andere clubs", aldus De Roode, die het liefst profvoetballer wordt. Hij gaat bij UDWS op zaterdag trouwens in het A- team spelen. Trainer Verschoor, die zelfbij Telstar, Haarlem en Veendam voetbalde, is enthousiast over de nieuwe aanwinst. Over het hele team, trouwens. „De sfeer is goed, er wordt met plezier gevoetbald en van kliekjesvorming is nu geen sprake meer." Verschoor trainde UDWS drie jaar geleden ook, en hij hoefde niet lang te aarzelen toen het bestuur hem tegen het einde van het vorig seizoen vroeg terug te komen. „Dat was op een moment dat ze niemand meer konden krijgen. Ik ben een paar keer gaan kijken en ik De nieuwe aanwinst van UDWS, Michael de Roode, komt van rechts aansnellen. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS zou niet wiUen dat die club naar de klote zou gaan om het op zijn Leids te zeggen." UDWS een redder, FC Rijnland een redder. Trainer Peter Slingerland, die vorig jaar de A-jeugd van Roodenburg onder zijn hoede had, was vorig jaar november al rond met de afdelingsclub. Hij en andere Rijnlanders maakten een lijstje met 25 namen van spelers van wie het idee bestond dat ze misschien wel naar FC Rijnland wilden overstappen. Voetballers die het bij hun eigen club net niet haalden, maar graag in een standaardteam zouden wiUen spelen. Twaalf voetbaUers besloten zich te laten overschrijven. Jongens van Roodenburg Alvan Roodenburg 3, maar ook Marco van de Broek die halverwege vorig jaar wegens wrijvingen stopte met spelen in het eerste van Lugdunum. En Dennis Ouwehand, die vorig jaar in het tweede en na een blessure in het derde van Leiden speelde. „Ik vind dit een uitdaging, het is leuk om in het eerste te spelen. Vooral vanwege de dingen erom heen, met elkaar eten na de training, bijvoorbeeld. Het gaat er allemaal wat professioneler aan toe", aldus de 21-jarige Leidenaar. Tijdens de eerste oefenwedstrijd zet Slingerland zeven nieuwelingen in, de andere aanwinsten mogen morgenavond aan de bak. In de eerste helft komt FC Rijnland er niet aan te pas tegen vierdeklasser UDWS. De tegenstander kan vooral aan het einde van die periode eindeloos combineren en sneUe aanvaüen opzetten. Die leiden dan ook tot drie doelpunten. Michael de Roode, Ronald Mink en André Zonneveld scoren voor UDWS, Zivko Vucovic kan iets terugdoen voor de thuisclub. Na de rust zakt UDWS terug, en krijgt FC Rijnland zelfs een grote kans op 2-3. Vucovic gaat alleen op keeper af, die hem' slechts kan tegenhouden door hands te maken buiten het strafschopgebied. De vrije trap gaat via de muur van UDWS naast. De bezoekers weten het doelnet pas weer in de laatste minuut te vinden: Hanno Breugel legt de bal terug op Zonneveld, die de eindstand op 4-1 bepaalt. Die drie doelpunten zijn het enige verschil tussen de twee Leidse fusieclubs. Vooral ook wat optimisme betreft zijn de elkaar gewaagd. JANET VAN DUK. De rentree van Rid- dick Bowe in de boksring is aller minst geruisloos verlopen. De voormalige wereldkampioen in het zwaargewicht zondigde za terdag in Atlantic City tegen één van de belangrijkste regels in de pugilistiek. Bowe had na zijn eerste nederlaag tegen Evander Holyfield op 6 november niet meer gebokst. Hij deelde een zware stoot uit terwijl zijn tegenstander Buster Mathis al met een knie op het canvas steunde. Een grove fout. De partij werd gestaakt en kreeg als uitslag 'niet gebokst'. Onder een striemend fluitconcert en luid boe-geroep verliet Bowe beschaamd de ring. De ex-kampioen was in de eer ste drie ronden tegen de nog ongeslagen Mathis superieur. Met een linker hoek stuurde Bo we zijn opponent aan het einde van de vierde ronde half naar de grond. Voordat de arbiter kon ingrijpen, sloeg de Amerikaan opnieuw toe, dit keer met een rechtse zwaai. De kansloze Mathis viel op zijn rug en was pas minuten later weer enigszins aanspreekbaar. De scheidsrechter wilde aan vankelijk de zege aan Bowe toe kennen. De arbiter was van me ning dat de oud-titelhouder zijn onreglementaire stoot niet op zettelijk had geplaatst. Maar een bestuurslid van de controle rende sportcommissie van New Jersey greep net op tijd in. Hij sprong de ring in en kreeg ge daan dat het duel zonder uitslag bleef. Tot diskwalificatie van Bowe, wat een papieren zege voor Mathis zou betekenen, durfde de jury niet over te gaan.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19