PORT Historische race ran Verstappen Noors model leidraad voor zwalkende atleten 'We wilden niet met een slechte irestatie in de publiciteit 'Magie' Johnson beticht van ongewenste intimiteiten Jos Verstappen dan eindelijk op het podium. Links wordt hij met de derde plek gefeliciteerd door zijn teamgenoot Michael Schuma cher. FOTO EPA Zondag rentree Van Langen HELSINKIANP Ellen van Langen maakt waar schijnlijk pas komende zondag in de Grand Prix van Keulen haar rentree op de atletiekbaan. De olympisch kampioene op de 800 meter ondervindt nog steeds hinder van haar ham stringblessure en heeft tot dus ver weinig meer kunnen doen dan wat korte duurlopen. „De kans dat ze woensdag al in Zü- rich aan de start komt acht ik niet hoger dan tien procent", zegt trainer Frans Thuys. „Het herstel vlot niet zo snel als gehoopt. Zaterdag hebben we een testje gedaan, maar dat ver liep nog niet naar wens. Van daag beginnen we weer met een lichte training op de baan. Zü- rich wordt kort dag. En met Mutola op de 800 meter zal het heel hard gaan. Het heeft even wel geen zin om achterin mee te huppelen. In Brussel staat vrijdag een 1500 meter op het programma en daar is ze zeker nog niet aan toe. Maar Keulen moet zondag haalbaar zijn." Gail Devers komt dit aüe- tiekseizoen niet meer in actie. De olympische kampioene op de 100 meter ondervindt te veel hinder van een hardnekkige blessure aan de hamstrings. In overleg met haar coach Bob Kersee besloot de Amerikaanse atlete kort voor de wedstrijd van de Verenigde Staten tegen Afri ka op de universiteitsbaan van Duke in Durham (North Caroli na) een streep onder het sei zoen te zetten. „We hebben af gesproken de blessure goed te laten genezen en ons dan inten sief voor te bereiden op het nieuwe seizoen", aldus Kersee. Devers werd in juni Amerikaans kampioene op de sprint en had sindsdien problemen met de hamstrings. Earvin 'Magie' Johnson wordt beschuldigd van ongewenste intimiteiten. Hij is door een re ceptioniste van een fitness club in Los Angeles voor de rechter gedaagd. De betrokken vrouw wil schadevergoeding. Regina Miner-Nichols claimt dat de fitness-club haar ontsla gen heeft, nadat ze weigerde in te gaan op de sexuele van Magie Johnson. Howard Weitzman, de advocaat van Johnson, noemde de eis stupi de. „De waarheid is dat het po ging is om geld los te krijgen. Ze dreigt Magic in verlegen heid te brengen met een leu genachtig verhaaltje." De vrouw beweert dat zij van 1988 tot 1992 tijdens haar werkzaamheden voor de club regelmatig door Johnson werd gebeld en dat hij haar geld aanbood voor sex. Bovendien bestond een deel van haar werk eruit Johnson te helpen bij een buitenechtelijke ver houding met een andere vrou welijke employee van de club. Een woordvoerder van de club heeft de beschuldiging weer sproken. Magie Johnson nam in no vember 1991 afscheid als prof basketballer, nadat hij besmet was geraakt met het HIV-virus dat Aids kan veroorzaken. m de hel in de hemel. Jos Verstappen keek als debutant j de Formule-1-wereld twee keer de dood in de ogen: pens een salto mortale in Sao Paulo en in een vuurzee Hockenheim. Op de Hungaroring in Boedapest vergat 22-jarige Limburger de bloedstollende momenten, re- |nde hij met een derde plaats in de Grand Prix van ■pngarije af met de aanzwellende kritiek. Als eerste Ne- ;rlander mocht hij het erepodium beklimmen. Met Jast hem winnaar en teamgenoot Michael Schumacher nummer twee Damon Hill. ÈDAPEST it spandoek tijdens de trai- een ng sprak boekdelen. 'Briatore, te k naar de feiten, laat JJ Lehtto jcH. ^en'. Voor de Fin, die na een jn aat|geluk zijn positie als tweede in hetUer aan Verstappen verspeel- ;e big-i, valt het nog maar te bezien sna- !hij van de Italiaanse stalbaas de h plaats in de bolide van Be- frisse tton terugkrijgt. verstappen, die de opmerkin- 'raagp naast de baan ook had largenomen, snoerde de criti- gisteren in Hongarije de )nd. „Al hangen er duizend andoeken voor Lehto, dat i otiveert me alleen maar ver De onstuimige Nederlander, slechts in één van zijn vijf voor gaande races gefinisht, liet in de tiende Grote Prijs van het sei zoen onnodige risico's achter wege, hield zijn hoofd koel toen enkele rivalen buiten de baan belandden en incasseerde met behulp van' zijn teamgenoot Schumacher zijn eerste vier WK-punten. „Ongelofelijk. Ik heb het nog niet verwerkt, reali seer me nauwelijks dat ik op het podium heb gestaan", zei hij ju belend. Een dag eerder stond de Lim burger nog bedremmeld te kij ken. In de ochtenduren zette Verstappen de vijfde tijd neer, kreeg hij complimenten van ie dereen, 's middags schoof hij voor de zoveelste keer van de baan. De achterkant en de ver snellingsbak van de Benetton liepen schade op. De wagen van Schumacher kreeg hij echter niet. „Dat risico konden we helaas niet nemen", verklaarde Bria tore. Verstappen had de wagen van zijn teamgenoot al een keer in elkaar gereden. Op een twee de crash met de snelste Formu le-1-wagen zat niemand bij Be- nettton te wachten. Briatore was de laatste weken gaan twij felen aan de capaciteiten van zijn talentvolle oogappel, die hij dit seizoen slechts ervaring als testrijder had willen laten op doen. Ook zaterdag keek hij weer triest voor zich uit, nadat Ver stappen het circuit met een schuiver had verlaten. „Maar ik ben ervan overtuigd dat hij tij dens de race een hoop zal goed maken", stamelde de staleige- naar. Hij kreeg onverwacht ge lijk. Verstappen begon als twaalf de aan de race, reed uitgekookt, koos door alle drukte om hem heen voor slechts twee tussen stops, om het tijdverlies zo veel mogelijk te beperken. De vuur zee waarin hij op Hockenheim tijdens het bijtanken belandde, maakte hem niet nerveus. „Ik heb geen moment aan Hocken heim teruggedacht, toen ik de pitstraat voor de eerste keer in reed." Beide keren duurde het oponthoud kort, profiteerde hij zelfs van het snelle werk van zijn monteurs. In de tweede helft van de race kwam hij op de zesde positie te recht en was het eerste WK- punt binnen handbereik. Fou ten van Alesi en Coulthard brachten hem zelfs op de vierde plaats. Schurpacher hielp hem vervolgens aan de podium plaats. De Duitser liet de Nederlan der passeren, zodat hij nog een ronde kon rijden. Juist die extra ronde leverde hem de derde plaats op. De Brit Martin Brundle was langs de baan te recht gekomen, waardoor Ver stappen op het podium beland de. „Michael is een fantastische ploeggenoot. Tactisch was die manoeuvre perfect. Pas bij het passeren van de streep begreep Verstappen dat hij derde was geworden. „Toen ik Brundle langs de baan zag staan, wist ik niet of ik nou der de of vierde lag. Pas door het enthousiasme van de monteurs begreep ik dat ik ook naar het podium mocht. Niet alleen voor mij is dit een groot succes. Ook voor het team, dat de afgelopen weken door alle speculaties over fraude en door de brand in Hockenheim zwaar onder vuur kwam te liggen. Dit resultaat hadden we heel hard nodig." Dat hij als Nederlander histo rie schreef met zijn derde plaats, die hem evenveel WK- punten bracht als Nederlands recordhouder Carel Godin de Beaufort, was hem bekend. „Ik hoop alleen niet dat deze pres tatie historisch blijft. Ik voel me in vorm, misschien dat er de volgende keer wel meer in zit." Verstappen heeft de toezeg ging, dat hij eind augustus in elk geval ook nog de Grote Prijs van België mag rijden. Dicht bij eigen huis, zodat de kasteleins- zoon rekent op de steun van duizenden provincie- en land genoten. „Een thuiswedstrijd, waar ik me enorm op verheug. Wat er daarna gebeurt, zie ik wel weer." De oprechte ge lukwensen van Schumacher, het schouderklopje van Bria tore. Verstappen genoot. „Ik heb op het juiste moment een prestatie neergezet", wist hij. üINKI FRANS DREISSEN '-VERSLAGGEVER t goud van het EK is op de at- tiekmarkt nauwelijks een cent aard. Voorspelbare winnaars, atige prestaties. Door de infla- 2 aan kampioenschappen zijn 2 atleten in ademnood geko- ,en. Het EK-seizoen wordt be at om de accu weer op te la- 2n. Het beeld op de tribunes 's 'onds was daarom typerend lor het toernooi. Mensen die ipend in hun kuipzitjes han- ;n als passagiers die wachten a een trein die uren vertraging 2eft. Het Europese onderonsje 2eft zijn langste tijd gehad, eeds meer toppers haken af. in titel stelt amper meer wat >or. „Enige kampioenen moe- n zich woensdag in Zurich te- eden stellen met een plaats in ace. Voor Anton Abel, de aaanse winnaar van de 10.000 eter is al helemaal geen aldus Res Brugger, or- KNAU zoekt toenadering tot Henk Kraaijenhof ganisator van de befaamde Grand Prix. De Nederlandse atletiek had een rolstoeler (de Schiedammer Waque) nodig om in de olympi sche arena, waar Paavo Nurmi en Lasse Viren zijn vereeuwigd in brons, op het podium te ko men. De 25 Nederlandse verte genwoordigers hadden zich in Helsinki in de kijker moeten sprinten, springen of werpen. Maar kwantiteit bleek haaks te staan op kwaliteit. De teleurstel lingen volgden elkaar in hoog tempo op. Oranje faalde collec tief, al hadden Ellen van Langen en Frans Maas (geveld door blessures) nog een geldig ex- In het monumentale stadion bleef alleen de zuil van Nelli Cooman fier overeind. 'Snelle Nel', het toemooidier dat zich geheel volgens de traditie bui ten de ploeg om voorbereidde, bemachtigde een excellente vijfde plaats op de 100 meter. Puur op inzet en verbetenheid, waaraan bij de andere deelne mers een chronisch gebrek was. Poelman, Goossens, Jongmans, De Bruin, Koers en de estafette ploeg verdienen nog het voor deel van de twijfel. Voor Goor- machtigh, Korving en Van der Vloot ziet technisch directeur Bert Paauw echter voorlopig geen plaats mei Oranje. „Niets geleerd, niet de juiste instelling." Iets milder was hij voor Fre- riks, Jaklofsky, Laros, Dost en Koens. Ook de marathonploeg bleek nauwelijks vooruit te branden. „Ze hebben een kans lar die laten lig- i Paauw. Het is de vraag of hun nog een niéuwe kans wordt geoffreerd. In Helsinki werd geen enkel persoonlijk record benaderd, laat staan gebroken. Een triest feit, dat in het Belgische kamp het nodige leedvermaak deed opborrelen. De Belgische encla ve, dertien man sterk, greep met drie fullprof-atleten drie me dailles en was Nederland voor h£t eerst sinds een eeuwigheid voorbijgestreefd. „Misschien kunnen we wat ontwikkelings hulp sturen", merkte een Belgi sche journalist cynisch, maar niet eens zo onterecht op. Kennis vergaren in het bui tenland en trainers scholen is één van de nieuwe prioriteiten bij de KNAU. Het plan de cam pagne voorziet ook in het halve ren van de kernploegen, waar door er meer geld vrijkomt voor de top en het oprichten van een zogenaamde Atlanta-selectie. Een zeer select gezelschap dat niet alleen puur op objectieve (limieten) maar ook op subjec tieve normen (instelling, men taliteit etc.) wordt samengesteld en met een stringentere bege leiding kans moet maken op een olympische nominatie. Paauw stelde dat ook de ken nis en wetenschap van Henk Kraaijenhof aangeboord gaat worden. „Ik heb onlangs met hem gesproken. Hij voelt wel voor een samenwerking met de KNAU. We gaan eens kijken hoe hij ingeschakeld kan worden." Zek^r is in elk geval dat er ook daadwerkelijk iets met die extra kennis moet gebeuren. „Anders heeft dat consequenties. We stuiten nu soms op het pro bleem dat we wel talent signale ren, maar dat het schort aan trainingstechnische begelei ding. Die situatie gaan we nu tackelen." De relatie trainer-atleet is niet langer heilig, het woord van de coach niet langer wet. Jacque line Poelman bijvoorbeeld zal in de toekomst niet enkel meer kunnen blindvaren op haar trai ner Teije Blauw, maar moet ook een bepaalde inbreng van Kraaijenhof gedogen. Op straffe van een beperking van financië le en trainingstechnische mid delen of zelfs verwijdering uit deAtlanta-groep. „Het Noorse model biedt goede aanknopingspunten. Dit EK fungeert dan ook als breek ijzer om de noodzakelijke aan passingen in het beleid tot stand te brengen", aldus Paauw. Het armzalige Neder land kwam op de Europese schaal van de atletiek niet ver der dan een 23ste plaats. Nog net voor landen als Estland, Is rael en Moldavië, maar ver ach ter de superieure Russen (10 goud, 8 zilver, 6 brons), Enge land (6-5-2) en Duitsland (5-4- 6) en het verrassende Noorwe gen (3-2-1). Om weer enigszins aanslui ting te krijgen moet het roer resoluut om. Oranje zit op een dood spoor en moet opnieuw op de rails worden gezet met een WK en Olympische Spelen in het vizier. Het is echter de vraag in hoeverre de KNAU de kracht, de macht en de durf heeft om haar eigen finale te la ten slagen. jf giechelende meiden, vijf vieke mannen. Tien gedach- n, één doel: samen proberen Oranje-kater te verdrijven, pt 'wij-gevoel' herleefde tij-* ins de 4x100 meter estafette l de marathon. De afgelopen Igen hadden beide ploegen lllectief naar de ontlading toe werkt. Ze hadden mekaar op- nut, opgepept en moed inge- Iroken. Terwijl de estafette-ploeg met fhoorlijke wissels en de zesde eats (43,81 seconden) aan de jrwachtingen voldeed, bereik- n de marathonlopers uitge- pst en onttakeld de verlossen- finish. Dat er uiteindelijk nog fer de eindstreep haalden en larmee de negende en laatste |aats in het landenklassement ilig stelden, mag een wonder iten. Het mocht de pret niet fukken. Samen zegen de vol- buders neer in het gras en lik- p broederlijk de wonden. John Vermeule was volkomen btredderd. Puur op karakter, testend en proestend, had de eeuw de martelgang in de Fin- I hoofdstad voltooid. Benen en pofd protesteerden. Kilome- s lang werd hij geplaagd door kwellende gedachte om uit stappen. Maar Vermeule enterde gedienstig verder. „In :t belang van de ploeg. Oogkleppen op en stug door zetten. „Ik moest finishen." Aart Stigter had de strijd immers ge staakt. „Omdat ik niet in de uit slag wilde voorkomen met een tijd van 2.28", verdedigde Stig ter geheel in strijd met het ploegbelang zijn keuze. Vermeule had eenzelfde optie overwogen. Na een klimmetje ruim halverwege. „Ik hing al over hekje bij fysiotherapeut Arie de Jong en bondsarts Els Stolk, toen werd opgemerkt dat Stigter uit de race lag." Met de moed der wanhoop en het lood in de schoenen zette Vermeule zijn lijdensweg (tijd 2.27.06, 56ste plaats) alsnog voort. De temperatuur was eigenlijk de boodschapper van het slech te nieuws geweest. Na de start (18 graden) steeg het kwik bij öen vochtigheidspercentage van 84% snel naar 23 graden. Om standigheden waarin het Spaanse erepodium-trio Martin Fiz (2.10.31), Diego Garcia (2.10.46) en Alberto Juzdado (2.11.18) zich kiplekker voelde, maar waaraan veel Noordeuro peanen kapot gingen. „Bovendien heb ik het par cours zwaar onderschat", gaf Marti ten Kate, met 2.16.48 (28ste plaats) de snelste Neder lander, eerlijk toe. „Het was nergens vlak en dat heeft ons de das omgedaan. Het is een tra ject dat op het lijf is geschreven van Spanjaarden en Portuge zen, die het gewoon zijn op dit soort parcoursen te trainen." De Tukker had zijn oppertune tacktiek al snel moeten laten va ren. Heel eventjes had hij het nog gewaagd om op kop te lo pen. Het was niet meer dan een stoutmoedige poging. „Na 26 kilometer kreeg ik een serieuze klap. Ik moest logsen en was ge zien. Achteraf ben ik blij dat ik toch nog de finish heb gehaald, want het was ontzettend zwaar. De tijd valt nog mee, maar het feit dat er 27 aüeten voor mij zijn gefinisht doet pijn." Michel de Maat (41ste in 2.20.12) had nog voldoende puf om bij zijn entree in het stadion uitbundig naar het publiek te zwaaien. Hij voldeed als enige van het Nederlands quintet aan de verwachtingen. Na afloop keek hij dan ook technisch di recteur Bert Paauw, die hem had afgeschilderd als probleem geval, even diep in de ogen. „Ik heb me bewust lang tien meter achter de kopgroep schuil ge houden. Zo had ik het over zicht, had ik geen last van duw- werk en kon ik de bochten opti maal afsnijden", aldus De Maat die zich een ware olympiër had gevoeld. „We hebben veel met elkaar meegemaakt en doorge maakt. Dit is een geweldige er varing. Daarom was het ook be langrijk dat we als ploeg een re sultaat zouden neerzetten." Woorden van gelijke strek king sprak ook Gerard Kappert (51ste in 2.24.16). „De wil om te finishen heeft mij overeind ge houden. Vooral de laatste vijf ki lometer heb ik afgezien. De eer ste 28 kilometer gingen nog als een trein. Ik dacht al aan een tijd van 2.14. Maar dat laatste stuk viel toch bitter tegen." Samen sterk. Dat gold zeker voor de 4x100 meter estafette ploeg. Bijna tien dagen hadden Claudia Elissen, Jacqueline Poelman, Karin de Lange, Mo nique Boogaards en reserve An- gelique Smit naar de krachtsex plosie op zaterdag toegeleefd. De eerste schifting werd on danks een slechte eerste wissel, gemakkelijk overleefd (43,89). In de finale werden de puntjes nog eens op de i gezet: zesde in 43,81. Elissen had zo ongeveer de snelste reactietijd (0,149) van al le EK-sprinters en ook de wissel met Poelman was ditmaal safe. „Alleen de eindtijd valt een beetje tegen. We hadden op 43,60 gehoopt." Jacqueline Poelman, die met de estafette een lang en zwaar toernooi be ëindigde, was tevreden. „We wilden per se niet met een slechte prestatie in de publici teit komen en dat is gelukt. De wissels kunnen nog wat worden gepolijst, maar op zich is de zesde plaats best goed en biedt perspectief voor volgend jaar. De tienkamp is een sociaal gebeuren. Dat heeft Marcel Dost tenminste ondervonden bij zijn internationale debuut. Na afloop milde hij (18de met Treffender kunnen de prestaties van de Nederlandse atletiek niet in beeld worden gebracht. Waar John Vermeule, 56ste op de marathon, steun nodig heeft van een EHBO'er, vieren de Spanjaarden feest. Zij 7547 punten) zelfs zijn bezwete shirtje met dat van de Tsjech Dvorak. „Het is altijd gezellig onder elkaar. Straks gaan we met zijn allen wat biertjes pak ken." De teleurstelling had in middels plaats gemaakt voor berusting. Het doel van 8000 punten was niet reëel gebleken. „Dit was een mooie ervaring. Ik kan me nog sterk verbeteren en ga me nu richten op de WK in door", aldus Dost die, volko men misplaatst, met de aller beste tienkampers een ereronde liep.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15