UIT ANWB, rots in de branding tussen Nederland en Spanje c 'Boeketten voor de Honeymoon Quiz maken we precies zo na' Publieke omroepen terughoudend over samenwerking met RTL SF Rtv show GESPROKEN' MAANDAG 15 AUGUSTUS 1994 Jaaj Het is weer druk bij de ANWB-alarmcentrale. Overal in Europa rijden vijf- zes- gestrande toeristen, die een ongeluk of pech hebben gehad, terug te brengen r n achtladers om auto's van ar Nederland. foto bert verhoeff HILVERSUM SUSANNE V teunpunt Lyon. Voor duizenden Nederland- se toeristen staat het ANWB-kantoor halverwege Ne derland en Spanje als een rots in de branding. Wie in Frankrijk strandt met een lekke koppak- king of een gescheurde enkel band belt naar Lyon. Zo'n 120.000 telefoontjes krijgen- de honderd medewerkers van het steunpunt jaarlijks binnen. Programmamaker Derek Bolt nam voor de NCRV-serie Doku- ment een kijkje bij de steun punten van de ANWB in Lyon en Barcelona. In vier afleverin gen schetst hij een beeld van het dagelijks werk van de hulp organisatie. In de aflevering van vanavond volgt hij de hulpverle ners Truus Romijn en Wout Broers die sinds een paar jaar in Lyon werken. De documentaire geeft een realistisch beeld van hun dage lijks werk. Geen sensationele reddingswerkzaamheden, maar vaak kleine praktische handrei kingen aan mensen die hun zuurverdiende vakantie soms al na een paar dagen in het water zien vallen. Zoals de familie Knossen. Pa valt plotseling ach ter het stuur flauw. Hij kan nog net een parkeerplaats oprijden, maar de auto is zodanig be schadigd dat ze niet meer ver der kunnen reizen. Wout Broers gaat poolshoogte nemen en ad viseert de familie om de hoog nodige spullen uit de wagen te halen en met de trein temg te keren naar huis. Iets simpels als het kopen van de treinkaartjes neemt Wout op zich. „De mees te mensen spreken de Franse taal niet en dat maakt ze hulpe loos. Ze zijn volledig in paniek. Ze kunnen dan zelfs een trein kaartje niet meer regelen." Darmbloedingen In de aflevering van vanavond tevens het verhaal van het echt paar Talens dat de wanhoop nabij is nadat de man met darmbloedingen in het zieken huis is opgenomen en niet naar Nederland vervoerd mag wor den. Truus Romijn is bijna da gelijks bij het bed van meneer Talens te vinden om het verloop van zijn ziekte bij te houden en eventuele terugkeer naar Ne derland te regelen. Ook me vrouw Talens, even verderop op de camping, heeft dagelijks mentale steun nodig. Na drie weken is ze aan het eind van haar latijn. Niet iedereen blijkt blinde lings af te gaan op het advies van de medewerkers van het ANWB-steunpunt. Een gezin waarvan de moeder zeven maanden zwanger is, blijkt plot seling verdwenen te zijn van de camping nadat ze bij het steun punt meldden dat er iets mis is met haar. „We hebben ze aan geraden om naar een Frans zie kenhuis te gaan en zeker niet helemaal terug te rijden naar Nederland". Ze zijn nergens meer te vinden. Wout vindt hun tent op de camping, maar van de familie ontbreekt elk spoor. (Uitzending, vanavond, 23.05 uur, Nederland 1) RVU heeft weer prijs voor jong radiotalent Voor het derde achtereenvol gende jaar organiseert de RVU de competitie om en uitreiking van de RVU Radioprijs. Eind examenkandidaten van de scholen voor journalistiek strij den om deze aanmoedigings prijs voor jong radiotalent. De prijs bestaat uit een trofee, een bedrag van duizend gulden en een freelance contract voor een voor de RVU te maken radiodo cumentaire. Een deskundige ju ry heeft voor de Radioprijs zes documentaires genomineerd. De documentaires zullen vanaf 17 augustus tot en met 2 september te horen zijn in de programma's 'De Schatkamer' en 'Gebeurtenissen', elke woensdag- en vrijdagmiddag. Op woensdag 7 september wordt in een rechtstreekse uit zending van 'De Schatkamer', Beeld van de uitreiking van de RVU Radioprijs van vorig jaar Michel van Bergen Henegouwen interviewt de winnaar, Joost Wilgenhof. foto pr vanuit café Zeezicht in Utrecht, uur tot 17.00 uur op Radio 5 en de winnaar bekend gemaakt, wordt gepresenteerd door Mi- Deze uitzending is van 16.02 chel van Bergen Henegouwen. Joop en Ria van Leeuwen: bloemenleveranciers van Joop van den Ende nei De tijden dat omroe pen voor het maken van radio- en televi sieprogramma's alles zelf in handen hielden, zijn allang ach ter de mg. Steeds vaker doen de omroepen een beroep op be drijven en instellingen die een bepaalde specialisatie in huis hebben. Dat zijn dus bedrijven die hun bestaansrecht deels te danken hebben aan de omroe pen. Vandaag een verhaal over Joop Ria van Leeuwen, leve ranciers van bloemen voor alle programma's van Joop van den Ende. Als ze op zondagochtend in hun voortuin genieten van het zonnetje, overkomt het ze regel matig. „Hé, dat zijn die mensen van de televisie", klinkt dan de verraste kreet van voorbijko mende fietsers nadat hun oog is gevallen op het uithangbord bij het huis. Joop Ria van Leeu wen, bloemdecoraties, meldt het grote bord aan de Kudel- staartseweg in Aalsmeer. Wie een trouwe lezer is van de aftiteling van televisiepro gramma's, komt hun naam op een willekeurige avond verschil lende keren tegen. In heel wat Nederlandse huiskamers vraagt men zich af wie die Joop Ria van Leeuwen toch zijn, die na elk programma vanuit Aalsmeer keurig worden bedankt op de aftiteling. Het echtpaar levert sinds zo'n tien jaar alle bloemen en plan ten voor de televisieprogram ma's en evenementen van Joop van den Ende. Naast twee bloe menwinkels in Kudelstaart en Aalsmeer hebben ze een grote bloembinderij waar de boeket ten voor Van den Ende gemaakt worden. Het bedrijf biedt werk aan dertien mensen en op hoogtijdagen komt daar een flink aantal freelancers bij. Hoeveel boeketten zij inmid dels afgeleverd hebben bij de TV-studio in Aalsmeer? Ria van Leeuwen heeft geen idee. Het moeten er duizenden per jaar zijn. Van de perfect nagemaakte bruidsboeketten voor Ron's Ho neymoon Quiz tot een bosje losse chrysanten voor de moe der van Arnie in Goede Tijden Slechte Tijden. Alleen het res taurant van TV-studio Aalsmeer is elke week al goed voor zo'n 60 75 vaasjes bloemen. ,,Als Joop van den Ende vergaderin gen heeft in Aalsmeer, zetten we verse biedemeijerboeketten in zijn kantoor. En dan komen daar alle TV-programma's nog bij. De optredende artiesten, de kandidaten, voor iedereen staat een bloemetje klaar", somt Ria op. En de presentatoren vinden altijd een vers boeket in hun kleedkamer. Aangepast aan de kleuren van hun kleedruimte. Hennie Huisman, Ron Brand- steder of Jos Brink kunnen haar geen groter plezier doen dan de bloemen na afloop ook mee naar huis te nemen. „Ron Brandsteder gaat gelukkig nooit de deur uit zonder de bos. Dat geeft je voldoening van je werk. René Froger, neemt ook altijd zijn bloemen mee." Verbijten Het echtpaar Van Leeuwen zit zich ook regelmatig te verbijten voor de buis. „Dat iemand zijn bloemen laat staan is vervelend, maar mijn man vindt het vooral heel erg als hij ziet hoe artiesten achteloos hun boeket de zaal inwerpen. Daar sta je dan al dat werk voor te doen." Nee, na men wil Ria liever niet noemen. „Ach vooruit...André Hazes heeft er een handje van", vertelt Ria. Ze wijst erop dat bij het le veren van bloemen voor TV- programma's meer komt kijken dan zomaar op de bonnefooi wat frisse boeketten samenstel len. „Je moet met veel dingen re kening houden. Hans van der Togt neemt bij voorbeeld per dag drie afleveringen van het Rad van Fortuin op. Dat kun nen niet allemaal dezelfde boe ketten zijn, want dan ziet de kij ker straks op TV drie avonden achter elkaar dezelfde soort bossen over het scherm gaan. En ook de kleur en het soort bloemen dat je verwerkt in TV- boeketten vragen extra aan dacht. Heel veel wit in een boe ket mag bij voorbeeld niet. On der de felle lampen blijft er op TV niet veel meer over dan een grote witte massa. Lelies zijn meestal ongeschikt omdat er meeldraden inzitten die heel erg afgeven. Stel je voor dat een artiest plotseling met een grote vlek in haar prachtige witte jurk op het podium staat." In het werk dat het echtpaar Van Leeuwen voor Van den En de doen is het accent de laatste jaren steeds meer verschoven van bloemen voor het decor van TV-programma's naar de per soonlijke boeketten. „Vroeger had je in showprogramma's vaak grote bloemdecoraties. Dat HILVERSUM JAAP TIMMERS De meeste publieke omroepen stellen zich terughoudend op als het gaat om medewerking aan programma's van RTL4 en 5. Er bestaat sinds mei van dit jaar echter een niet eerder ge publiceerde 'gedragslijn' van het algemeen bestuur van de NOS (de vergadering van om roepvoorzitters), waarin het de omroepen onder voorwaarden wordt toegestaan medewerking te verlenen. Deze gedragslijn is ruim gesteld en laat vrije inter pretatie toe. Dit blijkt ook uit de zeer uiteenlopende reacties van de onderscheiden omroepen. Veronica-directeur en coör dinator van de Rwanda-actie Joop Daalmeijer maakte vorige week melding van bestuursde- creten van omroepen die sa menwerking met commerciële zenders beperken. Mede hier om werd een gezamenlijke tele visie-actie voor Rwanda aan vankelijk door alle zendge machtigden afgewimpeld. Het dagelijks bestuur van 'de NOS (Van der Louw c.s.) en Daal meijer wilden wel dat RTL mee deed. Zij wisten het weigerach tige standpunt na veel vijven en zessen om te buigen zodat er een leefbaar compromis uit kwam: RTL-verslaggever Wil lem Lust zou reportages in Rwanda maken, onder de hoe de van de publieke zenders. RTL geeft geen verklaring voor het feit dat Lust uiteinde lijk tijdens de actie-uitzending van vorige week zaterdag toch niet in beeld kwam. Een woord voerder van de NOS hierover: „We wilden wel degelijk mate riaal van hem uitzenden. Hij had een reportage gemaakt, maar er was iets fout gegaan met de camera waardoor er niets was opgenomen. Hij zat dus met een paar lege banden, een bedrijfsongeval. Goede wil De goede wil was er kortom, maar er zou Daalmeijer veel aan gelegen zijn als de publieke omroepen in de toekomst wat sneller op één lijn gingen zitten. Zeker als het gaat om een hoger doel (Rwanda) dan omroeppo litiek. De actie-coördinator pleitte om die reden voor de opstelling van een soort geza menlijk calamiteitenplan. Dit plan wordt over het algemeen wel gesteund door de zendge machtigden. Maar hoe zit het nu met die gedragslijn en de aanwezigheid van bestuursdecreten bij de Willem Lust, de RTL-verslaggever die vanuit Rwanda zou berichten in het kader van de Rwanda-actie. „Helaas is er iets fout gegaan met de camera. Een bedrijfsongeval." foto dijkstra verschillende omroepen? In hoeverrejs 'Hilversum' bereid diensten te verlenen aan RTL? En hoe staat het met het uitwis selen van beeldmateriaal en medewerkers? De strekking van de algeme ne gedragslijn van de omroep voorzitters is: „Samenwerking met RTL of medewerking aan programma's van RTL is toege staan indien daarmee het be lang van de publieke omroep als geheel gediend is, of als dit uit journalistiek of pr-oogpunt noodzakelijk is." Een zegsman van het NOS-bestuur verklaart: „Dit betekent feitelijk dat elke omroepdirectie vrij is zelf zijn beperkingen te stellen." De VARA bleef het langst dwarsliggen inzake medewer king van RTL aan de actie. Zegslieden van deze omroep ontkennen overigens dat de VARA een andere koers voer dan de collega's. „Wij zijn ach teraf van mening dat de deel name van RTL heeft bijgedra gen aan de hoge opbrengst van de actie. We hebben geen be leidsnotities over samenwer king, maar zijn terughoudend met het verstrekken van pro grammagegevens: ze blijven een concurrent." Beeldmateriaal wordt louter afgestaan aan nieuwsrubrieken van RTL. VARA-medewerkers werken bij voorkeur niet mee aan RTL-programma's. Eveneens uit concurrentie- overwegingen scherpte de TROS haar houding jegens RTL eind vorig jaar aan. Medewer kers moeten nu de directie toe stemming vragen om deel te mogen nemen aan spelletjes, of te figureren in programma's als Showtime en de 5 Uur Show. „We willen overzicht houden over dergelijke zaken, maar we wijzen aanvragen niet per defi nitie af. Ook wat betreft het af staan van beeldmateriaal bekij ken we ieder verzoek apart", al dus een zegsvrouw. De AVRO hanteert dezelfde maatstaven, maar heeft volgens een zegsman geen afspraken op papier staan. Medewerkers van de VPRO zijn volledig vrij om in RTL-items te figureren („Lekker makkelijk"). Soepel is ook de werkwijze van Veronica. „Vroeger, onder leiding van Rob Out, was me dewerking aan andere zenders verboden, maar we zijn veel soepeler geworden. Het enige dat we aan onze mensen vra gen is het indienen van een verzoekje. Daarbij scheren we alle omroepen over één kam. Je zou een omroep ontkennen als je uitzonderingen maakte", al dus een woordvoerder. Veroni ca is in bepaalde gevallen zelfs te porren voor het leveren van een medepresentator van an dermans programma, zoals bij voorbeeld het Televiziergala. „Het enige wat onze medewer kers misschien niet moeten doen is in een forum van om roepvoorzitters discussiëren over omroeppolitiek. Geen verbod De EO is selectiever. ,Onze stel- lingname is dat medewerkers in principe niet meedoen aan RTL-programma's". Wel mo gen EO-vertegenwoordigers in RTL-rubrieken het eigen om roepbeleid uitleggen. ,En als het om een actie zoals voor Rwanda gaat, vinden we sa menwerking geen enkel pro bleem". Volgens een zegsvrouw van de NCRV gelden er „interne af spraken" in AKN-verband (dus met AVRO en KRO). ,Er is geen extreem verbod op medewer king aan programma's, c.q. het leveren van beeldfragmenten. Maar deze fragmenten moeten gebruikt worden in informatie ve programma's. De NCRV is terughoudender op het vlak van entertainment. We leveren hier alleen njensen of mede werking als de publieke om roep er baat bij heeft. Deze re gel geldt voor al onze vaste me dewerkers en vaste Bij de KRO staat er niets op papier. „Wel willen we verzoe ken tot medewerking per keer bekijken", zegt een woordvoer der. „Uiteindelijk staat de doel stelling van een commerciële omroep 180 graden op die van ons. De algemene lijn is dat on ze mensen niet zomaar voor de lol aan RTL-programma's mee doen, tenzij ze iets aardigs we ten te zeggen over hun eigen omroep. Dat is het ongeveer." 16.3: Zanger Leonan Cohen in Humo: „Het ergert rn dat zoveel mensa mij nog altijd zin als een depressievfl neuroot... Alsof ik de hele tij een onzichtbare revolver tegej mijn slaap gedrukt hou." Talkshowpresentator Davi Letterman in de AVRO Bode: 18.1- „Ik weet dat de meningen va| het publiek over mij nogal ui eenlopen. En dat is precitf^.o1 zoals ik het hebben wil. Waii als ik ergens een hekel aan hel is het aan middelmaat. Je kui een hoop van me vinden, ma^.S in elk geval niet dat ik middej matig en saai ben." Acteur Willem Nijholt ij Story: „Ik word nu echt een oui#0-0 man. Maar je komt pas later ^0-2 je leven tot de kern. Vroege deed ik al het werk dat voorhan den was. Maar nu zoek ik tw$0.5 keer per jaar een pareltje uit." Carlo Boszhard in Veronica: „Ik ben er niet op uit om be roemd te worden. Als je dat wil) ga dan gewoon naakt over di Dam lopen. Ik wil televisie ma^-2 ken omdat ik denk dat ik be paalde talenten heb en daar w?2-C ik iets mee doen. En die blijket in 'Telekids' het beste tot hui recht te komen.22.4 Actrice Jodie Foster in Hu „Ik zie plastische chirugie een bekentenis van zelfhaat ei bovendien vind ik het bedrog Ik kan best accepteren dat r sen me niet mooi vinden, maa dat ze me niet écht zouden vin den: nee." léj*3-! 100.2 Zanger Julio Iglesias in Vero „Vijftig jaar is oké, een leel tijd-in-het-midden. Ik hoop da ik honderd jaar oud mag zijn aP^Q ik sterf en ik blijf zingen. Dat i^O- mijn beroep; ik hou ervan. E; als ik er niet van zou houder- als ik er niet aan verslaafd waic p was ik allang gestopt. Ik ïielfT^ platen achter mijn naam, i talen. Toch ga ik door, mijn bloed begint te stromeiMA) als ik muziek hoor. Ik ben eeija, n; perfecte verslaafde, het is te laaden om te stoppen. Ik prefereer tPeri sterven op het podium, bovepels te sterven inbed." is helemaal uit. Er is nu een ge neratie decorontwerpers die bij na geen gebruik meer maakt van bloemen. Jammer hoor", verzucht Ria. Over de leukste klus voor Van den Ende is Ria van Leeuwen duidelijk: de Honeymoon Quiz. „We krijgen foto's van de bruidsparen, waarop hun boe ketten goed te zien zijn en wij maken ze precies na. Niets is leuker dan een bruid met jouw boeket te zien lopen. Het enige nadeel van het namaken voor de Honeymoon Quiz is dat je ook wel eens bruidsboeketten samënstelt die je zelf absoluut nooit zo gemaakt zou hebben. Dan zie je combinaties met an jers...nee dat zouden wij nooit doen." Julio Iglesias: „Ik prefeer te ster ven op het podium, boven het n'!1 sterven in bed." foto archieujj huif Bold Beautiful-ster RoruiSlac Moss (Ridge) in Story: Elst „Bijna drie maanden is miji|m^ dochertje nu en ze wordt steedjJJ1^ leuker. De eerste tijd was ze na tuurlijk nog echt een baby. Ze al en sliep alleen maar. Nu begint— ze een echt meisje te wordenp|| En als ze me aankijkt met di( grote blauwe kijkers van haar ei) naar me lacht, dan schiet jl|MA vol." The, :Goe Peter van Ingen, presentatoiche van VPRO's Zomergasten, it)war' Humo: „Politici wil ik niet te gasieBC hebben. Terwijl die wel eeni worden aangeboden. Je moet öFlip gewoon niet aan beginnen: iïWor alle omstandigheden zijn zr^| met propaganda bezig, en bcjjvan vendien zijn ze ééndimensio Mei naai, hebben ze geen verdiebbc Pin&" JD.I Manon Thomas in Story: „Ik hoop op een snelle efihee soepele bevalling. Maar als mijsgen dromen uitkomen, zal het kindjj*" je in de auto, op weg naar hér ziekenhuis ter wereld komer»The Het is namelijk een half uur rijjiige den naar het ziekenhuis en daajme. ben ik een beetje zenuwachtig^ over. Daarom droom ik er ndLe^ tuurlijk ook over. Ik zei voor dij grap tegen mijn man Forrest, neem maar een veter mee, zodat je zelf de navelstreng kunt afbinden." Dl Joop en Ria van Leeuwen: „We vinden het erg als artiesten achteloos hun boeket de zaal inwerpen. foto gpd

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12