^JATERKRANT Motor vergeten schadepost y»M&Ésse 'Alles is anders vanaf het water' Bestemming: Kaag De reddingsbrigade van de Zuydtwijck 'De Zuydtwijck kan weer 20 jaar vooruit' ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1994 9 Motorsloepen WeCo 625 en 470 Voor inlichtingen en/of proefvaarten: I import - export Zondags geopend! Heilige Geestlaan 46/48 Rijnsaterwoude Tel. 01713- 13643 qJJ De boot van het Leidsch Dagblad vaart vandaag naar Noordwijk en 07 Katwijk. Morgen wordt koers gezet naar de Ringvaart en de Kager- plassen. Wie tips heeft voor de bemanning kan bellen naar het spe- )s nj ciale telefoonnummer op de redactie van het Leidsch Dagblad: id i 071-356401 of rechtstreeks met de schipper aan boord: 06- «ez 52801476. AGENDA LOGBOEK Vrijdag 12 augustus, Oude Rijn. Komt er dan geen eind aan het incasseringsvermogen van ons bootje? Zo succesvol als het ver loop van de actie voor de Zuyd twijck, zo ongewis is de uit komst van ons eigen project 'Haal het motorschip Leidsch Dagblad uit de vaart'. Na vijf weken zijn we nog steeds dage lijks op het binnenwater te vin den. Er resteren zes dagen om het karwei af te maken, maar het ziet er naar uit dat we eind volgende week in de voetsporen ,van Van Speijk moeten treden met een, door mijn collega- schipper krachtdadig uitgespro ken 'Dan liever de lucht in'. (Volgens het vaarschema stap ik zelf een dag eerder van boord. Je hoeft tenslotte niet overal met je neus bovenop te staan.) Aan ons heeft het zeker niet ge legen dat het project 'Water krant' de zes weken dreigt te gaan volmaken. Wie op donder dag 7 juli vanaf een aanlegstei ger op 't Joppe de eerste oefen sessies met het kruisertje heeft gadeslagen, moet dat kunnen beamen. Mohammed Ali heeft in zijn hele bokscarrière niet zo veel tikken op zijn neus gehad als ons bootje in die anderhalf uur. Aan de besturing met dat schroefje hebben we nooit kun nen wennen. Er zijn terrasjes aan het water waar consequent de eerste rijen stoelen worden ontruimd, zodra de Leidsch Dagblad-boot aanstalte maakt om te gaan aanmeren. De lijst met grote en kleine on gelukjes is inmiddels langer dan die met gulle gevers voor de Zuydtwijck (zie elders op deze pagina). Waar is onze eerste vlaggestok gebleven, wat ge beurde er met het knopje om de motor uit te zetten, hoe komt het dakluik gescheurd? Waarom is onze scheepshuid rimpeliger dan de nek van Elizabeth Tay lor? Hoe zat dat ook al weer mei het drama van de voorruit die e werd-afgeschroefd toen het ging regenen, het ruitewissertje dat sneuvelde en de railing op het voordek die na vele onzachte aanrakingen met meerpalen ge makkelijker in- en uitschuift dan de accordeons van de Ker misklanten? Hoeveel bladen dat vermaledijde schroefje inmid dels nog telt weten we niet, maar dat het er geen drie meer zijn staat wel vast. Afgelopen zaterdag boorden we ons in het Katwijkse Prins Hendrikkanaal zo geestdriftig in het gesteente, dat we de kustplaats bijna als nog zijn open verbinding met de zee hadden bezorgd. En dan het motortje. Drie keer hebben we gedacht dat het het zou begeven. Eén keer bleek dat we vergeten waren een essen tieel knopje weer op zijn plek terug te duwen, twee keer pro beerden we de te hete kracht bron te starten met teveel gas. Onze hoop is nu gevestigd op het oliepeil. Verschillende des kundigen hebben ons inmid dels verzekerd dat die vloeistof hoognodig moet worden bijge vuld. We hebben de behuizing van het motortje opengehaald en er is met ontzag naar de wir war van kabels en buizen geke ken. Daarna is de behuizing weer afgesloten. Een peilstokje noch een plek waar eventueel olie zou kunnen worden bijge vuld hebben we kunnen vinden. De actie 'Haal het motorschip Leidsch Dagblad uit de vaart' is nog niet afgesloten. Wacht met het overmaken van uw bijdrage. Geef ons nog een week. DICK VAN DER PLAS De actie voor een nieuwe motor vóór de Zuydtwijck, de boot van het gelijknamige Leidse ver pleegtehuis, is ongekend succes geworden. Lezets van deze krant gaven zoveel geld dat de boot in de vaart kan blijven. En daardoor kunnen honderden gehandicapten, zieken en be jaarden dagtochtjes blijven ma ken over de Zuidhollandse wa teren. De redactie van de Wa terkrant kwam de Zuydtwijck ruim drie weken geleden tegen. Aan boord waren meervoudig gehandicapten van Nieuw Bui tenzorg, de instelling die aan de Leidse Hoge Rijndijk is geves tigd. Al snel bleek dat de Zuyd twijck bijna dagelijks op het wa ter is tussen april en half sep tember. Maar dat het einde in zicht kwam, omdat de motor volledig op was. In feite een kleine scheepsramp. Reden voor de Waterkrant om een red dingspoging te beginnen. Bedrijven werden benaderd om financiële bijdragen en de lezers werd gevraagd een duit in het zakje te doen. En dat gebeurde massaal. De voorlopige eind stand - er komt nog steeds geld binnen op het speciale giro nummer - is 25.272,50 gulden, bijna het dubbele van wat er nodig is voor de nieuwe motor. Via de Oegstgeester jachtwerf De Kwaak - de werf waar ook de Leidsch Dagbladboot vandaan komt - werd contact gelegd met het Schiedamse bedrijf Vetus. De motorimporteur bleek be reid een nieuwe diesel te leve ren voor de helft van de prijs. De Kwaak bouwt de motor in tegen kostprijs. Kortom, de Zuydtwijck blijft in de vaart. Maar daar blijft het niet bij. In overleg met het verpleegtehuis is besloten de ramen van de boot te vervangen, een klus die ook niet veel langer kan worden uitgesteld. En dan nog resteert er een fors bedrag, waarvoor inmiddels een bestemming is gevonden. Be sloten is het geld in een fonds te storten, waaruit dagtochten worden betaald voor thuiswo nende gehandicapten en be jaarden. Volgend jaar zullen die tochten in het Leidsch Dagblad met een speciale bon worden aangekondigd, waarmee men zich kan opgeven. Dat deze actie een succes is ge worden, is vooral een verdienste van de vele mensen die geld hebben gestort. Zij zijn de red dingsbrigade van de Zuydtwijck en verdienen daarvoor veel dank. De reddingsbrigade van de MS Zuydtwijck: Mevr. A. van Aken-Knura, Van Aken Verf en Behang. Akzo No bel, fam. Alkema, mw. J.M. An- dela, mw M.C. Bakker, fam. Bakkers, mw. A. Bazuin-Ensink, P. van Berge Henegouwen, fam. Berger, fam. Le Bleu. fam. van der Blom, W. de Bruijne, mw. H.P. Boersma, dhr. Boom,: H. Boter, fam. Bouwman, A.B. Breebaart, H.W. Brier, fam. Brussee, mw. A. v.d. Burg- Dams, mw. L. Byvanck-Quarles van Ufford, fam. Cambier, G.M.M. Coster, E. van Dam, dansschool Karei van der Lin den, fam. van Dantzig, mw. G.C. Dekker, mw. Y.T. Del Prado, fam. Domburg, A.J. van Doorn, M. Downer, P.Th. van Eeten, fam. van Es. fam. van Eijk, D.W. Eymaal, fam. Fielaar, E. Frede- riks, M.M. Galjaard, G.A. van der Geest, GA. van Gelderen van Lookeren Campagne, Ge meente Leiden, mw. J. van Gent, G. van Gent-van Aken, fam. Gerritsen, L.P. Groenewe- gen, J.L. Hamann, mw. W. Har ders, fam. de Heiden, Heineken Nederland bv, fam. Henniger, mevr. A. Hogenboom-Heuzen, J. Hoogeveen, E. van Houten, P.A.M.F. Huffmeijer, R. Hulmer, fam. Jasperse, P.L.M. de Jonge, fam. Kanbier, fam. Kloek, fam. Koole, J.A.J. van der Kraan, fam. Kramp, H.N.L. Kühn, E.J. Lager- weij-Polak, mw. E.H.M. Lange- meijer, D.A. van Leeuwen, fam. v/d Linden, Leidsch Dagblad, fam. van Loon, J.J. Maandag, fam. v.d. Marei, G. Marijt, Mac- Donalds, Fam. Mens, S. van Meygaarden Assurantiën, Meu belplein, fam. Mostert, M. Mos- tert en C. Smit, Het Motorhuis, fam. van Nood, mw. C. van Noort-Juffermans, fam. Ober, fam. van Oosten, Ouwehand's Rederij en Visverwerking bv," C.J. van Overbeek, Adm. Adv. Bureau Jan Overduin, mw. I. Pellegrom-Dijkhuijsen, M.M. van der Poel, CA. Potter en A.W. Dogterom-van Beek, S. van der Reijden-Klein, H. Roos- jen, fam. Van Rooijen, mw, R.K. Rozenhart-v.d. Berg, M.J. Ruhaak-Ligtvoet, R.K. Rustige, E.EX Scholtz, fam. Schoonder- walt, C. Selier, mw. A.W.L. van der Slot, mw. J.O.D. Smith, J. Star Jr., fam. van Steyn, stich ting Edith Jacoba, mw. A. Stille broer-Schelling, C. Streefland, L.M. Terpstra-Vermeer, fam. Veenstra, A. Vreeburg, mw. E.E.G. de Vries, mevr. J.E. van Waasbergen-Bos, fam. Weeber, A. de Wekker, S. Wels, mw. C. van Wendel-de Joode, T. Wer- nink, C.G.M. v.d. Weijden, mw. J. Wiersinga, G.P.C. de Winter, C. Wolff, M.H. Wolfrat, mw. D. Woudstra-Bergema, Firma IJs- selmuiden en Zn, Zorgverzeke raar Zorg en Zekerheid, inw. N. v.d. Zwart-Smit, De Zijl Bedrij- Regionale verwachting voor zondag 14 augustus 21 graden Noordwest 3-4 bootcommissie: „De boot geeft een extra dimensie aan het ver pleeghuis. foto loek zuyderduin Verpleeghuis trots op eigen boot Een boot die volledig in het bezit is van een verpleeghuis, dat hoor je niet vaak. En de voorzitter van de bootcommissie, G. Slakhorst, is dan ook erg trots op 'de Zuydtwijck'. „De boot geeft een extra di mensie aan het verpleeghuis", vindt hij. Achttien jaar geleden besloot de toen malige directie 'de Zuydtwijck' te kopen. Geen bus, wat 'normaler' lijkt voor een verpleeghuis, maar een boot. Nu ja, meer dan een casco was het niet, maar al snel verrees uit het niets een heuse krui1 ser. Niet met niveaus als bij een door snee-kruiser, maar gelijkvloers, zodat 'de Zuydtwijck' geschikt was om passagiers in rolstoelen te vervoeren. Vanaf die tijd vervoert het scheepje elk half mei tot eind sep tember, de bewoners van het verpleeg huis. En ook andere instellingen maken dankbaar gebruik van 'de Zuydtwijck', die door deze huuropbrengsten zo in haar eigen onderhoud voorziet. Aan de bootcommissie de taak om te zorgen dat de boot ook constant in gebruik is. Niet dat dat een probleem is, want de bewoners en het personeel gaan graag mee. Maar natuurlijk moet dat ook orga nisatorisch in goede banen worden ge leid. Zodat iedereen die mee wil ook werkelijk aan de beurt komt. „'De Zuyd twijck' is voor onze bewoners erg be langrijk. Zo vaak komen ze niet buiten en het belangrijkste deel van hun dag vulling hier is voorspelbaar. Velen blijven tot het eind van hun leven in het ver pleeghuis, en zo'n boottocht is voor hen het doorbreken van de dagelijkse sleur. Ja, zo is het toch?", zegt Slakhorst. Zo kan hij zich nog goed herinneren dat bewoners die normaal alleen gemalen voedsel konden verdragen tijdens het dagje uit opeens aan de chili con came zaten. Zonder dat ze er misselijk van werden. „Gewoon, omdat het ze emit waren, omdat het anders was". Daarom is 'de Zuydtwijck' achttien jaar geleden een goede koop geweest. En daarom was het ook zo vervelend dat de motor aan het verouderen was. Een schadepost die al eerder maar voor het gemak maar even vergeten. Want waar moest het daan komen? op vakantie toen de actie voor de motor begon, en wist dus hele maal van niets. Toen ik terugkwam hoorde ik van familie dat er geld voor ons werd ingezameld en dacht: 'Dit is een stunt, dit is niet waar.' Maar het bleek wel waar, en dat was natuurlijk fantastisch." Het personeel van het verpleeghuis bouwde een stand, met daarop het schaalmodel van de boot. Daarnaast maakten zij een geldmeter waarop zij het bedrag bijhielden. „Dat we de 15 duizend gulden zouden halen, daar heb ik geen moment aan getwijfeld. Maar dat het zo snel zou gebeuren, vind ik echt ongelooflijk." DAPHNE LAMMERS Vetus levert motor tegen kostprijs Nog sneller dan het geld boven water was om de Zuydtwijck in de vaart te houden, kan de nieuwe motor worden geleverd waarmee de boot weer een jaar of wat vooruiten. Een bijna 52 pk Peugeot staat in Schiedam klaar om te worden ingebouwd in het schip van het Leidse ver pleeghuis, waarmee gehandi capten en bejaarden dagtrips maken. „Hij staat op voorraad en kan op elk moment geleverd worden", stelt Roland Bezemer, verkoper op de motoren-afde ling van Vetus Den Ouden. Dat bedrijf, marktleider op het ge bied van produkten en acces soires voor de pleziervaart levert de nieuwe 4 cilinder diesel te gen kostprijs. „Omdat we de ac tie sympathiek vinden, maar ook omdat het leuke reclame is", bekent Bezemer. En dat is natuurlijk nooit weg. Ook niet voor Vetus, dat mon diaal toch al een begrip is in de wereld van de pleziervaart. Het bedrijf heeft vestigingen in Schiedam, Leeuwarden en Em- meloord, dochterondernemin gen in Spanje, Frankrijk en de VS en participerende onderne mingen in Italië en Engeland. „Iedereen die een bootje heeft kent ons, want we leveren bijna alles op dat gebied. Van ramen op maat tot motoren. Als een werf een casco heeft, kunnen wij 'm compleet afbouwen." Sinds kort bouwt Vetus (Latijn voor 'oud', „vandaar die koppe ling met Den Ouden") ook zelf schepen voor de verkoop. Jach ten en sloepen. „En dat wordt de laatste tijd echt een trend. Steeds meer mensen kopen een sloep. Dat komt omdat de prijs te overzien is, hij kost tussen de 20.000 en 40.000 gulden, en omdat-ie makkelijk te varen is. Er is geen vaarbewijs voor nodig vreselijk had gevonden. Im mers, hij is nog maar één keer meegeweest, en slaat een twee de keer zeker niet af. „Het is zo leuk. Je komt langs allemaal dorpjes die je alleen van naam kent en die je nu allemaal van de andere kant kan zien. Vanaf het water ziet alles er toch an ders uit." Dat niet iedereen mee wil met 'de Zuydtwijck' kunnen de twee zich nauwelijks voorstellen. Maar voor sommigen is de wandeling van verpleeghuis naar de steiger net iets te ver. En dan zijn er ook bewoners die last hebben van watervrees, of bang zijn voor een verkoudheid. Dit betekènt echter wel dat de kans op nóg een tripje voor me vrouw Nieuwenburg en mijn heer Soeters zich sneller voor doet. Toevallig kan de heer Soeters aanstaande donderdag al mee, maar helaas, dan moet hij naar het ziekenhuis. „Dat is wel jam mer, ja, maar hopelijk krijg ik snel nog een kans. Want hoewel ik nog maar één keer heb mee- gevaren, durf ik gerust te zeggen dat ik de boot niet meer kan Roland Bezemer van Vetus met de motor zoals zijn bedrijf die wil leveren voor de Zuydtwijck. en je kunt overal onderdoor. nieuwe motor voor de Zuyd twijck wordt ingebouwd door watersportbedrijf de Kwaak uit Oegstgeest. Eigenaar Albert van Spronsen van dat bedrijf was i van de drijvende krachten motor voor de Zuydtwijck. Hij benaderde Vetus toen de trips voor bejaarden en gehandicap ten in het water dreigden te val len. Met de nieuwe voortstuwer van dat bedrijf kan de Zuyd twijck weer een hele poos vo uit. „Dik 20 jaar als-ie goed wordt onderhouden. Ruilhandel met Zeehospitium Zo'n tien keer per jaar is tussen Katwijk en Leiden sprake van een ouderwets soort ruilhandel. Twee bussen van het Rijnlands Zeehospitium rijden met enkele passagiers naar verpleeghuis Zuydtwijck, om daar over te stappen op de boot. De bewo ners van Zuydtwijck gebruiken de bussen voor hun dagtochtje. En zo is iedereen tevreden. „Dit doen we al jaren en het be valt prima. Het is toch ook een prima deal. Twee bussen in ruil voor één boot. En de portemon nees blijven gesloten", zegt G. van den Driesche, hoofd activi teiten van het hospitium. Het Rijnlands Zeehospitium is een van de instellingen die ook gebruik maakt van de Zuyd twijck. Voor de lichamelijk ge handicapten betekent de boot al net zoveel als voor de bewo ners van het verpleeghuis. „De mensen die in het hospitium zitten zijn weinig mobiel, en kunnen op deze manier toch lekker in de natuur zijn." DAPHNE LAMMERS Een tochtje met de Zuydtwijck smaakt naar meer, vinden de meeste bewoners van het verpleeghuis. foto loek zuyderduin Een geschenk uit de hemel. Zo noemt P.C. Soeters het schip de Zuydtwijck. Hij heeft als bewo ner van het gelijknamige ver pleeghuis nu één keer mee mo gen varen en hij vond het prachtig. „Het smaakt naar meer", aldus Soeters. En zo denken eigenlijk de meeste bewoners van Zuid- twijck erover. Voor hen is een tocht op de kruiser van het ver pleeghuis een echt uitje. Wie mee mag, heeft geluk, want het verpleeghuis is groot en het bootje maar klein. Zeven of acht ouderen in een rolstoel is het maximum. Want samen met de schipper en twee verzorgers zit de Zuydtwijck echt vol. Mevrouw E. Nieuwenburg is een van de gelukkigen die zelfs meerdere malen meekon. Zij heeft nu een keer of drie rich ting Kaag of Braasem mogen toeren. „Dat is hartstikke gezel lig. Eerst varen en dan in een restaurant of hotelletje wat eten. We dansen zelfs wel eens", vertelt ze, terwijl zij in haar rolstoel voordoet hoe dat precies in z'n werk ging. Zij zou het dan ook erg jammer hebben gevonden als de boot uit de roulatie was genomen. Net zoals de heer Soeters dat

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9