Aarde kan mensheid niet meer voeden Buitenland Belgische koning krijgt van Vlamingen dikke 7 Cambodjaanse officieren beticht van kannibalisme Toeristen gewond bij aanslag in Istanbul Privatisering Renault jaagt links gordijnen in 'Bruine spook mag niet door Duitsland marcheren' Ga lekker met vakantie, Italië draait uitstekend Amerikaanse tieners kicken op kuisheid Japanse rol in oorlog opnieuw opgehemeld ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1994 D Felle strijd Sri Lanka: 65 doden colombo Bij felle gevechten tussen het Srilankaanse regerings leger en politie enerzijds en Tamil-rebellen aan de andere kant zijn zeker 65 doden gevallen, aldus legerbronnen. Volgende week worden op Sri Lanka parlementsverkiezingen gehouden. Japans protest tegen vangstverbod Tokyo Japan gaat een klacht indienen bij de Internationale Walvisvaartcommissie (1WC), die de dwergvinvis tot bescherm de diersoort wil verklaren in het Zuidpoolgebied. Volgens een verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken in Tokyo zal het bezwaarschrift op korte termijn worden ingediend en wordt Japan daardoor uitzonderd van het verbod op de vangst van dwergvinvissen in het Antarctisch gebied. Handelsoverschot Japan groeit verder Tokyo» Het handelsoverschot van Japan is vorige maand ge groeid tot 12,3 miljard dollar, zo heeft het Japanse ministerie van financiën gisteren bekendgemaakt. Vorig jaar juli bedroeg het overschot 11,82 miljard dollar. In juni exporteerde Japan voor 11,35 miljard dollar meer dan werd ingevoerd. De handelspart ners van Japan noemen het telkens weerkerende overschot al geruime tijd veel te omvangrijk. Hoogste rechter DDR voor rechter berlun De Duitse justitie heeft gisteren besloten tot vervolging van de president van het hoogste gerechtshof in de toenmalige DDR, Heinrich Töplitz. De vroegere rechter en een andere jurist staan onder verdenking van rechtsverdraaiing en vrijheidsbero ving, aldus een woord/oerder van justitie in Berlijn. Het duo zou in 1962 en 1967 hebben meegewerkt aan rechtszaken die door de communistische machthebbers waren opgezet als zogeheten showprocessen met uitsluitend een politiek doel. Oppositie Guinee-Bissau betwist zege bissau De oppositie in het Westafrikaanse Guinee-Bissau heeft gisteren gezegd de verkiezingsuitslag, waarmee de zittende pre sident Vieira op 3 augustus werd herkozen, niet te erkennen. Oppositieleider Kumba Yala verklaarde dat onafhankelijke tellin gen aangeven dat hij zelf Vieira met ongeveer 650 stemmen heeft verslagen. Tegenaanval Iran op Argentinië Nicosia» Vier Iraanse ex-diplomaten tegen wie een Argentijnse rechter een arrestatiebevel heeft uitgevaardigd in verband met een anti-joodse aanslag, dienen een klacht in wegens smaad. Dat heeft de Iraanse overheid gisteren meegedeeld. Bijna hon derd mensen kwamen om het leven bij de aanslag van half juli op een kantoor van de joodse gemeenschap in Buenos Aires. Topfunctionaris PLO op Tempelberg Jeruzalem Een topmedewerkervan PLO-leider Arafat, Nabil Shaath, heeft gisteren op de Tembelberg in Jeruzalem gebeden. Het was voor het eerst dat een hoge functionaris van de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie de Tempelberg bezocht. Volgens rechtse Israëliërs diende het bezoek vooral politieke en niet in de eerste plaats religieuze doeleindep. De Palestijnen willen dat Oost-Jeruzalem, dat nu door Israël wordt bezet, de hoofdstad Wordt van hun toekomstige staat. Amerikaans instituut Worldwatch luidt noodklok: Overleden Boudewijn scoort nog hoger irussel peter de v lorrespondent Je Belgische koning, Albert II, crijgt voor zijn eerste jaar op le troon een 7+ van de Vlaam- ;e bevolking. Bijna tachtig pro- :ent van de Vlamingen vindt \lbert een goede opvolger van djn vorig jaar overleden broer Boudewijn. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd onder- mek van het dagblad De Stan daard. In de collectieve herinnering /an de Belgen blijft Boudewijn voortleven als een bijna-heili- 5e. Hij krijgt een 8,5 als rap portcijfer, vooral vanwege zijn sterke persoonlijkheid', het vertrouwen' dat hij uitstraalde en het 'begrip en medeleven' dat hij toonde, of gewoon om dat hij 'een wijs man' en een 'goede koning' was. Ondanks alle waardering die Albert II phnom penh» ap Hoge Cambodjaanse legeroffi cieren begaan grove schendin gen van de mensenrechten, waaronder kannibalisme, ont voering, marteling, verkrachting en moord op burgers die in ge heime gevangenissen worden vastgehouden. Dat staat volgens de Cambodjaanse Phnom Penh Post in een vertrouwelijk rap port van de Verenigde Naties. De krant schreef gisteren dat het rapport gaat overeen inlich tingeneenheid die onder de naam S-91 opereert in de noordwestelijke provincies. De eenheid zou sinds augustus vo rig jaar 35 mensen hebben om gebracht in het geheime militai re gevangenkamp Cheu Kmao. Het rapport beschreef ook dat leden van de eenheid ,,de buik van hun slachtoffers open scheurden om hun lever en gal eruit te halen. De levers van de slachtoffers werden vervolgens gebakken of gegrild en door de soldaten opgegeten". De afgelo pen twintig jaar is herhaaldelijk melding gemaakt van de con sumptie van menselijke levers in Cambodja. Cambodjaanse soldaten geloven dat het eten van de lever van een moedige vijand diens moed overdraagt op degene die de lever nuttigt. Een functionaris van het VN- Centrum voor Mensenrechten in Phnom Penh weigerde giste- Boeren en vissers in de wereld kunnen hun produktie niet snel genoeg vergroten om de bevolkingsgroei bij te benen. De voedselproduktie loopt aan tegen de uiterste grens van wat de Aarde maximaal kan voortbrengen. Dat schrijft het Amerikaanse onderzoeksinstituut World watch in een vandaag gepubliceerd rapport. washington ips t constateert dat de visvangst zijn plafond heeft be reikt, dat irrigatiewater in be langrijke landbouwgebieden schaars is, dat met name in Azië de industrie veel bouwland ops lokt, en dat de effectiviteit van het gebruik van kunstmest af neemt. Slechts enkele weken voor het begin van de conferentie van de Verenigde Naties over bevolking en ontwikkeling in de Egypti sche hoofdstad Cairo stellen de onderzoekers Lester Brown en Hal Kane de vraag hoeveel mensen de Aarde eigenlijk kan herbergen. Hun conclusie is dat aan terugdringing van de bevol kingsgroei de hoogste prioriteit moet worden gegeven. Terwijl tussen 1950 en 1989 de visvangst in de wereld met 78 miljoen ton toenam, wordt tot 2030 geen groei meer ver wacht. De Voedsel- en Land bouworganisatie van de Vere nigde Naties (FAO) meldt dat de 17 belangrijkste visgronden in de oceanen alle tot het uiterste benut of zelfs overbevist wor den. De graanproduktie per hoofd van de wereldbevolking neemt sinds 1984 jaarlijks met een procent af. „Terwijl de Verenigde Naties nu al schatten dat 900 miljoen mensen honger hebben, is het vooruitzicht van een verdere daling van de voedselconsump- tie niet erg plezierig", schrijven Brown en Kane. De auteurs roepen dan ook op tot een drastische herziening van het bevolkingsbeleid: ver snelde internationale actie om te komen tot betere methoden van gezinsplanning, en een herijking van ontwikkelingsbe leid om rekening te kunnen houden met de onderliggende oorzaken van hoge geboortecij fers in grote delen van de we reld. „Voedselzekerheid zal in de komende jaren militaire veilig heid vervangen als belangrijkste aandachtspunt van' nationale regeringen", aldus Brown en Kane. „Ondanks krappe bud getten zijn de middelen wel de gelijk aanwezig om de verslech terende verhouding tussen ons zelf en de natuurlijke systemen en hulpbronnen waarvan we af hankelijk zijn om te keren." Eerder deze week kwam de Wereldbank met nieuwe voor spellingen van de wereldwijde bevolkingsgroei. Over 35 jaar zal de wereldbevolking volgens de Wereldbank tot 8,5 miljard mensen zijn aangegroeid. De meeste groei zal in de komende twee decennia plaatsvinden; el ke twaalf jaar komen er dan 1 miljard mensen bij. Steden en gebieden waar het milieu al onder grote druk staat, zullen de grootste bevolkings groei kennen, zo voorspelt de bank. Maar liefst 70 procent van de groei vindt plaats juist in de armste ontwikkelingslanden, waar het gemiddelde inkomen per hoofd van de bevolking on der de twee dollar per dag ligt. Harde politieke strijd te verwachten parus hans g correspondent Of het er echt van komt, wordt op z'n vroegst pas volgende maand beslist. Maar alleen al het bericht dat de regering stu deert op een eventuele privati sering van Renault is genoeg om een flink deel van links Frankrijk de gordijnen in te ja gen. Het merendeel van de vak bonden bij Renault staat uiterst gereserveerd tegenover privati sering van het florerende staats bedrijf. De communistische vakbond CGT, veruit de mach tigste bond binnen het bedrijf, wijst de plannen resoluut af. CGT-voorzitter Louis Viannet zei deze week dat zijn bond zich tot het uiterste zal verzetten te gen „een erbarmelijke uitver koop". De CGT rept over „liqui datie van de ruggegraat van de Franse economie". Ook de Franse communisten (PCF) en socialisten (PS) hebben zich te gen Renaults privatisering ge- istanbul Negen personen, onder wie drie toeristen, zijn gisteren in de Turkse stad Istanbul gewond geraakt door een bomaanslag op een bussta- kant. tion. De verantwoordelijkheid voorde aanslag is tot dusverre door niemand opgeëist. Zes Turken, een Tsjech, een Roemeen en een Zweedse raak- Alleen al de heftigheid van de ten door de explosie gewond. In de maanden van maart tot juni zijn drie doden gevallen bij zeker zes bomaanslagen, waarvan er vier in Istanbul reacties maakt duidelijk dat plaats vonden. De Koerdische Arbeiderspartij (PKK) heeft vorig jaar een terreurcampagne tegen toeristische belangen aangekondigd. foto epa Hess-herdenkingen vandaag in hele Bondsrepubliek verboden oogst, heeft de nieuwe koning zo'n reputatie nog niet opge bouwd. Albert dankt zijn po pulariteit vooral aan gevoel voor humor, zijn faam als le- vensgénieter en zijn sportieve uitstraling. De Vlamingen zien als meest waarschijnlijke opvolger van Albert diens oudste zoon kroonprins Filip, al kiest een kwart voor Filips jongere zus Astrid. Filip geldt als verlegen en niet al te snugger, terwijl zijn zus Astrid steevast als 'kra nig' wordt omschreven. Maar een uiterst dweperige docu mentaire van de BRT-televisie over het Belgische hof toonde Astrid juist deze week als een buitengewoon stijf en conser vatief type, die bovendien nog erbarmelijk slecht Nederlands praat. Dat is in een drietalig land geen aanbeveling. stuttgart dpa-afp Een rechtbank in de Duitse stad Mannheim heeft gisteren op hei laatste moment twee extreem rechtse bijeenkomsten van daag, waarvoor een lagere rech ter toestemming had gegeven, alsnog verboden. Een rechtbank in Stuttgart had een verbod op bijeenkomsten" van de Natio- naal-Democratische Partij van Duitsland (NPD) in Stuttgart en Heilbronn opgeheven. Het hof in Mannheim stelde het verbod met een spoedzitting weer in, waardoor geen enkele extreem rechtse manifestatie Rechters bepaalden gisteren eerder op de dag dat het sa menscholingsverbod, gericht tegen de extreem-rechtse NPD, niet kon worden gehandhaafd in Stuttgart en Heilbronn. De NPD wil vandaag in deze plaat sen Rudolf Hess-herdenkingen houden. Spreker op beide bij eenkomsten zou NDP-leider Günter Deckert zijn. In Duitsland is juist deze week veel beroering ontstaan na positieve uitlatingen van rech ters in Mannheim over Deckert. Dat deden de rechters in de motivering van een lichte straf voor Deckert wegens aanzetten tot rassenhaat. Neonazi's willen vandaag, on danks het verbod van de autori teiten, op diverse plaatsen de dood van Rudolf Hess herden ken. Hess was een nationaal-so- cialist van het eerste uur.' Hij gold als de plaatsvervanger van Adolf Hitler. De labiele Hess vloog evenwel met onopgehel derde bedoelingen tijdens de oorlog naar Groot-Brittannië. Het tribunaal van Neurenberg veroordeelde hem na de oorlog tot levenslang. Hij pleegde op 17 augustus 1987 zelfmoord in de Berlijnse Spandau-gevange- nis. De Duitse politie heeft in het hele land voorbereidingen ge troffen om extreem-rechtse ma nifestaties te verhinderen. Het is volgens de minister van justitie, Leutheusser, de bedoeling „het bruine spook niet door Duits land te laten marcheren". Berlusconi wuift problemen luchtig weg rome eelco van der linden ren commentaar te geven op het artikel en benadrukte dat het genoemde rapport nog ver trouwelijk was. correspondent De Italiaanse premier Berlusconi heeft gisteravond voor de televisie verklaard dat Italië in een uitstekende gezondheid verkeert en een toekomst tegemoet gaat vol werk en welvaart. De Italianen kun nen volgens de premier met een gerust hart met vakantie gaan, ook omdat er geen kabinetscrisis komt. Berlusconi had aangekondigd dat hij een 'optimistische boodschap' wilde ver strekken, en zo geschiedde. Hij hecht geen geloof aan de onheilsprofeten die met hun analyses de lire naar een diep tepunt hebben gebracht en de Centrale Bank hebben verleid tot het verhogen van de rente. Volgens Berlusconi floreert de econo mie: „Er zijn de afgelopen maanden 100.000 nieuwe arbeidsplaatsten gecre ëerd; de industriële produktie stijgt en de inflatie is in 25 jaar nog nooit zo laag ge weest". Hij weet het gebrek aan vertrou wen in Italië opnieuw aan een partijdige pers, die „nog steeds niet kan verkrop pen dat wij en niet de progressieven de verkiezingen hebben gewonnen". Over de ruzies in zijn kabinet en het uitblijven van duidelijke maatregelen om de staatsschuld terug te brengen vol gens velen de werkelijke oorzaak van alle onrust zei Berlusconi weinig. Hij advi seerde Lega Nord-leider Bossi, die bijna dagelijks de premier kritiseert, zich nog even verantwoordelijk te gedragen en hij zei dat het kabinet volgende maand een overtuigende begroting zal presenteren. Of de uitspraken van Berlusconi de politieke en economische onrust kunnen wegnemen, lijkt zeer de vraag. De oppo sitie reageerde wanhopig op de woorden van de premier. Ex-christendemocraat Mario Segni: „Het is voor het eerst dat een premier tijdens een valuta-crisis op de televisie verschijnt om moppen te tappen in plaats van harde maatregelen aan te kondigen". Musi van de PDS, de grootste opposi tiepartij, zei het 'ongelooflijk' en 'onver antwoord' te vinden dat „de premier op een moment dat de hele wereld letterlijk het vertrouwen verliest in Italië een re clame-spot uitzendt waarin hij .vertelt dat er geen enkel probleem is, om ver volgens de Italianen een prettige vakan tie te wensen". De meest trouwe regeringspartner van Berlusconi, de post-fascistische Nationa le Alliantie, toonde zich echter uiterst te vreden met de woorden van de premier. NA-woordvoerder Storace sprak van „politiek realisme" en een „juiste analy se van de vijandige houding van de pers". Het binnen het kabinet in zwang ge raakte vijanddenken wordt echter niet door iedereeen geaccepteerd. Gisteren veroordeelde Tulio Zevi, voorzitter van de joodse gemeenschap in Italië, minis ter van arbeid Mastella scherp. Mastella had verklaard dat een joodse financiële lobby in New York tegen de regering sa menspant. Gisteren probeerde hij zijn woorden af te zwakken met de verklaring dat er in joodse kringen ten onrechte on rust bestaat over de ministers van Natio nale Alliantie, die volgens hem werkelijk het fascisme hebben afgezworen. In de klaslokalen en op de sportvelden van de Verenigde Staten wordt een nieuw motto almaar populairder. Het is het woord 'maagd'. In het hele land worden zogeheten 'maagdenclubs' opgericht en is kuisheid voor het huwelijk het belangrijk ste onderwerp geworden voor tijdschriften en televisieprogramma's. Twee weken geleden werd in Washington de kracht van de beweging getoond toen volgelingen van 'De Ware Liefde Wacht', een kerkelijke campagne voor seksuele onthouding, voor het Huis van Afgevaar digden 200.000 witte kaartjes in de grond staken. Op die kaartjes beloofden evenzo veel jongeren seksuele gemeenschap voor het huwelijk af te zweren. De paai" woor den op het kaartje zijn nuchter genoeg, maar radicaal. „In het geloof dat de ware liefde wacht, verplicht ik mij aan God, mij zelf, mijn familie, degenen met wie ik uit ga, mijn toekomstige partner en mijn toe komstige kinderen om seksueel kuis te zijn tot de dag dat ik in het huwelijk treedt." THE INDEPENDENT De 18-jarige Chad Jackson uit Virginia sloot zich vorig jaar oktober bij de cam pagne aan. Hij ziet er leuk uit, is populair, en maakt geen geheim van zijn plechtige belofte. „Sommige mensen hebben kritiek en er wordt achter mijn rug om gepraat. Maar meestal wordt het gerespecteerd en is er zelfs de mogelijkheid erover te pra ten", zegt hij. Hij spreidt een rotsvaste overtuiging ten toon over zijn keuze. „Als je er goed over nadenkt, dan laat ik mijn vrouw nu al zien hoeveel ik van haar houd. hoewel ik haar nog niet heb ont moet." De 17-jarige Rhianna Ayers speelt in het meisjesvoetbalteam van haar school, waar seks en jongens de boventoon voeren in de gesprekken in de kleedkamer. Maar ze voelt zich niet ongemakkelijk als toegewij de aan kuisheid. „De meerderheid op mijn school doet aan seks, maar in mijn vriendenclub is het juist cool het tegen overgestelde te doen." „Het lijkt een idee dat op het juiste mo ment komt", stelt dr. Marion Howard, die tien jaar geleden baanbrekend werk heeft verricht met een onthoudingsproject voor de merendeels zwarte openbare scholen in Atlanta. Zij werd daartoe geïnspireerd nadat zij een onderzoek naar seksuele voorlichting onder tiener-meisjes had ge houden. Zij ontdekte toen dat 82 procent boven alles wilde weten hoe ze 'nee' moesten zeggen als ze onder druk werden gezet. Volgens recente cijfers zou de veranderen de houding inderdaad leiden tot een nieu we praktijk. Uit een dit jaar gehouden on derzoek blijkt dat de seksuele activiteit van tieners daalt. Had in 1990 nog 54 pro cent van de middelbare scholieren seksue le gemeenschap, dit jaar 1 tot 36 procent. vertaling: luutje niemantsverdriet 'Landen danken onafhankelijkheid aan ons' Sakurai zei gisteren over de Tweede Wereldoorlog: „Het was geen oorlog die we zijn aange gaan met de bedoeling om lan den binnen te vallen. Het is niet waar dat Japan de enige slech terik was. Hoewel we proble men hebben veroorzaakt voor Aziatische landen, hebben ze het daaraan te danken dat ze onafhankelijk hebben kunnen worden. En ook werd veel meer aan onderwijs gedaan, waar door het alfabetisme-percenta- ge veel hoger is dan in Afrikaan se landen waar Europa vroeger de dienst uit maakte". Een hoge Japanse functionaris heeft gisteren gezegd dat de rol van Japan als kolonisator in Azië ook een positieve kant heeft gehad en dat Japan niet de vooropgezette bedoeling heeft gehad om tijdens de Tweede Wereldoorlog andere landen binnen te vallen. Korte tijd later trok hij deze uitspraken weer in, met de mededeling dat ze onge past waren. De uitlatingen van Shin Saku rai, de directeur-generaal op het ministerie van milieu en lid van de Liberaal-Democratische Par tij, zijn de laatste in een serie omstreden uitspraken van kabi netsleden over Japans rol in de Tweede Wereldoorlog. Renault niet zomaar een (staats)bedrijf is. Het is, met een omzet van ruim 55 miljard gul den en 1,8 miljoen verkochte auto's in 1993, veruit de belang rijkste Franse autofabrikant. Als een van de weinige Europese producenten wist Renault in het 'rampjaar' 1993 bovendien uit de rode cijfers te blijven met een winst van 350 miljoen gul den. Maar links heeft vooral veel moeite met het voornemen van de conservatieve regering van premier Balladur omdat Ren ault in Frankrijk zijn gelijke niet heeft. Het concern is al sinds jaar en dag het vlaggeschip van de Franse genationaliseerde in dustrie en bovendien een soort sociale proeffabriek. Dankzij de sterke positie van de bonden binnen het bedrijf worden bij Renault vaak CAO's afgesloten die voor de rest van het land als model gelden. De Franse vak bonden vrezen, waarschijnlijk niet zonder grond, dat Renault na een privatisering onder druk van de aandeelhouders een heel wat minder voorbeeldige werk gever wordt. De privatisering van deze autobouwer belooft daarom ko mend najaar de inzet van hefti ge politieke strijd te worden. Te meer omdat de Franse regering nauwelijks keus heeft. Het kabi net heeft als gevolg van de oplo pende begrotingstekorten ge woon geld nodig. Tot voor kort ging men er in financiële kringen in Parijs van uit dat het verzekeringsbedrijf AGF dit najaar geprivatiseerd zou worden. Die mogelijkheid bestaat nog steeds, maar het probleem is dat verzekeraars het al maanden slecht doen op de Parijse beurs. Als de Franse staat AGF toch op korte termijn naar de beurs brengt, loopt de staat daardoor enkele miljarden guldens mis. Voor Renault be staat in beurskringen in binnen- en buitenland echter grote be langstelling. „Ik zie niet in waarom het een taak van de staat zou moeten zijn auto's te produceren", zei een voorstander van de privati sering deze week. „Buiten de honger van de financiële veel vraten van de beurs rechtvaar digt niets het verpatsen van Renault", stelde vakbondsleider Viannet daar tegenover. En pre mier Balladur mag nu.de knoop doorhakken. Serviërs roven weer geschut De Serviërs bij de Bosnische hoofdstad Sarajevo hebben gis teren een houwitser geroofd die werd bewaakt door VN-militai- ren. Oekraïnse blauwhelmen bij het VN-depot buiten Sarajevo waar het stuk geschut werd be waard, wisten de howitser ech ter weer terug te krijgen. De blauwhelmen ontdekten dat bij een inzamelingspunt een 105 mm-houwitser met munitie weg was. De Oekraïners namen direct contact op met de officie ren van de Bosnische Serviërs. Die leverden aanvankelijk een kleiner stuk geschut zonder blauwhelmen volhielden droe gen de Serviërs de geroofde houwitser plus munitie over. Het kleinere stuk geschut na men ze mee terug, hoewel dat een schending is van het verbod op zware wapens binnen een straal van 20 kilometer rond Sa rajevo. De nieuwe wapenroof tekent de weer opgelopen spanningen rond Sarajevo. Vorige week voerden NAVO-toestellen lucht aanvallen uit op een anti-tank wapen om de Serviërs te dwin gen eerder door hen geroofde wapens over te dragen, wat na de luchtactie gebeurde.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5