Veel gepensioneerden en jonge werklozen de pineut Het concept-regeerakkoord puntsgewijs VVD en PvdA doen evenveel water bij wijn Feiten &Meningen Afschaffing rente-aftrek zal economie afremmen ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1994 Harde eisen stelde PvdA-leider Wim Kok eerder dit jaar tijdens de verkiezingscam pagne aan eventuele samenwerking met de \"\D. In FNV-magazine zei Kok onder meer dat de VVD zou moeten afzien van het mi nistelsel in de sociale zekerheid. Ook zou de WD haar plan om het minimumloon af te schaffen of fors te verlagen, moeten inslik ken. Kort daarna, nog steeds voor de verkie zingen. maakte de WD bekend dat er over het ministelsel (dat een verlaging van alle uitkeringen minus de AOW naar zestig pro cent van het minimumloon behelsde) te praten zou zijn. Dat moest ook wel want met dit zeer vergaande voorstel dreigden de liberalen zich niet alleen van de PvdA, maar ook van het CDA te vervreemden. Geen wonder dus dat in het nu tot stand gekomen concept-regeerakkoord tussen PvdA, WD en D66 niets van het ministelsel is terug te vinden. De hoogte en ook de duur van de uitkeringen blijven (voorals nog) onaangetast. Op dit punt heeft de PvdA dus haar zin gekregen. En die andere eis van Kok. het handha ven van het minimumloon-niveau? In het touwtrekken over paars hebben PvdA èn WD moeten inleveren, want het concept regeerakkoord geeft weliswaar aan dat het wettelijk minimumloon gehandhaafd blijft, maar tegelijkertijd mogen 'bepaalde secto ren voor beperkte tijd' eronder duiken, eventueel aangevuld met lagere aan- vangslonen voor werknemers met onvol doende arbeidsen-aring. Het is een school voorbeeld van de compromisvorming tus sen beide partijen. Bij een lastenverlichting van verscheide ne miljarden voor werkgevers is eveneens de kerk in het midden gehouden. Voor vol gend jaar is er een PvdA-oplossing gekozen die weliswaar tot extra banen leidt, maar die ook de koopkracht van de laagste loon- groepen ondersteunt. Vanaf 1996 wordt het volgens WD-recept opgelost: nog meer ba nen, maar geen voordeeltjes meer voor de laagstbetaalden. Een ander voorbeeld: de PvdA wilde het algemeen verbindend verklaren van CAO's overeind houden, de WD wilde daar vanaf. De paarse onderhandelaars hebben daar van gebrouwen dat een door de werkgevers en vakbonden afgesproken loonbod nog steeds opgaat voor de héle bedrijfstak, maar dat die niet langer geldt voor CAO-onderde- len die betrekking hebben op de laagste loonschalen. Welke partij heeft nu het meeste water bij de wijn moeten doen? Het is moeilijk te zeggen. De rechtgeaarde socialist zal boos zijn op de PvdA omdat de hogere midden inkomens een belastingvoordeeltje krijgen in de vorm van verlenging van de tweede belastingschijf, terwijl de uitkeringen vol gend jaar worden bevroren. De conservatie ve liberaal uit Wassenaar op zijn beurt zal zich ergeren aan de 900 miljoen gülden die op Defensie worden bezuinigd en aan de hoogte van de AWBZ-premie die geheel af hankelijk van het inkomen wordt gemaakt. De pijn is zo gelijkelijk mogelijk verdeeld, zeiden Bolkestein en VVallage al. Wie zich losmaakt van de honderden on derdelen waaruit het regeerakkoord bestaat en zich concentreert op de financiële hoofdlijnen kan ook niet echt een winnaar aanwijzen, of het zou D66 moeten zijn, die op voorhand op veel onderdelen al het midden vormde tussen de liberale en socia listische tegenpolen. Neem de bezuinigingen. Paars komt uit op een totaalbedrag van 17,9 miljard. Dat is veel meer dan de 13,8 die de PvdA op grond van haar verkiezingsprogramma wilde be zuinigen en slechts twee miljard minder dan de WD voorstond. Maar daar staat te genover dat paars 'slechts' 7,8 miljard uit de sociale zekerheid haalt, terwijl de WD daar 14 miljard op had willen besparen. Maar niet alleen de WD moet op dit punt bloed en. Voor de PvdA is 7,8 miljard een gigan tisch bedrag; zij gingen in hun verkiezings programma uit van 2,9 miljard. D66 zat zo ongeveer op de paarse lijn. Wordt gekeken naar de lastenverlichting, dan heeft de WD het meest zijn zin gekre gen. Paars gaat uit van 9 miljard gulden en dat ligt niet ver af van de 9,9 miljard die de WD wilde. De PvdA ging uit van 3,9 mil jard, D66 van 5,3 miljard. Probleemloos besloten de paarse part ners tot een korting van zo'n miljard gulden op de kinderbijslag en datzelfde gold in fei te ook voor de bezuinigingen op de studie financiering. Het was meer de techniek die hier voor oponthoud zorgde dan grote poli tieke tegenstellingen. Wonder boven wonder heeft ook de soci ale zekerheid in de formatie nauwelijks nog problemen opgeleverd. De PvdA wilde geen ingrepen in hoogte en duur van de uitkerin gen en heeft vooralsnog haar zin gekregen. De WD nam genoegen met de belangrijke extra toezegging van Kok dat de uitvoering van de WAO wordt overgeheveld naar de sociale partners en de particuliere verzeke raars. Bovendien bleek de PvdA alras bereid om in ieder geval volgend jaar de halve koppeling van de uitkeringen te laten val len. WD en PvdA zijn, per onderdeel verschil lend, nu eens als winnaar en dan weer als verliezer uit de bus gekomen. De score van D66 blijft wat in het midden hangen. Pun ten waar het Van Mierlo echt om ging heeft hij amper uit het vuur weten te slepen. Het paarse kabinet dat hij zo graag wilde, heeft hij gekregen. Maar inhoudelijk kan D66 nauwelijks op grote overwinningen worden betrapt. 'Paars élan' is nauwelijks te bekennen. Verreweg het grootste deel van het concept-regeerakkoord had ook uitge voerd kunnen worden met het CDA. Zo komt van Van Mierlo's stokpaardje 'bestuurlijke vernieuwing' vrij weinig te recht. Hij krijgt waarschijnlijk zijn correctief referendum en verder is afgesproken dat wethouders voortaan niet meer uit de ge meenteraden hoeven te worden gerecru- teerd. Bolkestein zei het al: „Dat zogenaam de paarse gevoel, daar wil ik niets meer over horen. Dit wordt een gewoon kabinet". DEN HAAG HARM HARKEMA ZA1 2 Het ontwerp-regeerakkoord van Kok, Bolkestein en Van Mierlo slaat een kolossaal gat in de pen sioenopbouw van veel gezinnen waar maar één van de partners werkt. Die verliezen vanaf 1 janu ari 1996 tot de helft van hun AOW 892,19 gulden netto per maand door de afschaffing van de AOW-partnertoeslagen. De aanscherping van de WW-eisen blokkeert de WW vooral voor werk loze jongeren en voor vrouwen die na het opvoeden van hun kinderen weer aan de slag zijn ge gaan. Fier meldden de onderhandelaars van PvdA, D66 en WD dat 'de AOW als basispensioen en inko mens-onafhankelijke regeling volstrekt intact is ge laten'. Wellicftt e.en gebaar naar de AOW'ers die in april in opstand kwamen en de twee ouderenpartij en de Tweede Kamer hebben 'binnengestemd'. Maar voor veel gepensioneerden die hoger uitko men dan het minimumloon is de zinsnede een hol le frase. Het afschaffen van de AOW-toeslagen voor echtparen van wie de partner jonger is dan 65, is rampzalig voor gepensioneerden die een behoorlijk pensioen bij elkaar hebben gespaard en een jonge re partner hebben zonder baan. In een analyse van formatêurs Koks 'proeve van een regeerakkoord' werd daarop trouwens in deze krant al eerder gewe zen. Nu ontvangt de gepensioneerde vanaf zijn 65ste naast zijn eigen AOW van 892,19 netto, een toeslag van maximaal hetzelfde bedrag voor zijn jongere partner als die niét werkt of maar een klein inko men heeft. Door de bezuiniging ontstaat een ga pend gat in het pensioen van de kostwinner tot ook de partner 65 is. De pensioenen zijn namelijk bijna allemaal opgebouwd als aanvulling op de AOW, dat als een standaardbedrag van ruwweg 30.000 gulden bruto per jaar van de pensioenuitkering is afgetrok ken. De werknemer zal zich voor het 'AOW-gat' moeten bijverzekeren. „Het systeem wordt op zijn kop gezet", vindt R. ten Wolde, secretaris van de Vereniging van Bedrijfs pensioenfondsen, die op persoonlijke titel reageert omdat hij het regeerakkoord gisteren nog niet in zijn bezit had. „Zo wordt de AOW alleen uitbetaald als er geen aanvullend pensioen is." Saillant detail: afschaffing van de partnertoeslag is in 1988 aan de orde geweest in de Tweede Kamer en toen was de WD fel tegen'. In de WW zijn harde klappen gevallen. Door de uit kering alleen toegankelijk te verklaren voor i die vier van de laatste vijf jaar hebben gewerkt, wordt vooral voor jongeren en herintreedsters de deur dichtgegooid, omdat die in veel gevallen sim pelweg onvoldoende arbeidsverleden hebben. Het opschroeven van de eis dat van de laatste 39 weken er 26 moeten zijn gewerkt, brengt de WW ook bui ten bereik van veel tijdelijke arbeidskrachten, maar spaart juist de bouwvakkers en wegwerkers. Snel- weg-belijners en asfalteerders Bijvoorbeeld, die ge woontegetrouw maar acht maanden van het jaar werken (tussen 1 april en 1 november) behouden onder het paarse kabinet hun jaarlijkse WW-uitke- ring. De riant betaalde omroepmedewerkers die elk jaar tijdens de 'zomerstop' in de WW worden ge parkeerd, behouden hun rechten als ze ook aan de 'vier-uit-vijf -eis voldoen. Het ministerie van sociale zaken heeft op de rijks begroting 1994 al een besparing ingeboekt van 42.000 WW-uitkeringen 'die direct afvloeien naar bijstand en RWW'. De vier-uit-vijf-eis zal dat aantal verder opstuwen. Bouwvakkers en hun werkgevers krijgen door de in voering van premies die afhankelijk zijn dat iemand arbeidsongeschikt wordt in de WAO een grote inko mensverslechtering. De Bouw- en Houtbond FNV verwacht dat de premies (van WAO en WAO-gat- verzekering samen) bijna zullen verdrievoudigen, van 6 procent van de brutoloonkosten nu tot 17 procent straks. In een sector waar vorig jaar van ge middeld één op elke zes werknemers een bedrijfs ongeval werd geregistreerd (33.500 gewonden in een steekproef van 180.000), gaat de nieuwe WAO werkgelegenheid kosten, vreest de bond. „En ieder een met een vlekje aan z'n gezondheid kan het schudden in de bouw, die wil geen werkgever meer hebben". De vele tienduizenden uitkeringstrekkers die door het regeringsbeleid de komende jaren bij het le gioen van 500.000 bijstandstrekkers worden ge voegd, krijgen daar het vuur na aan de schenen ge legd. De bezuiniging van 380 miljoen gulden die aan de sociale diensten is opgelegd, betekent dat die harder achter hun cliënten moeten aanjagen om ze aan het werk te krijgen. Via 'trajectbegelei ding', banenpools, Jeugdwerkgarantie wet en vrij- willigerscentrales. „Het lukt alleen als de economie echt aantrekt en er meer werk is", legt D. Weeda van de Amsterdamse sociale dienst (68.000 cliën ten) uit. Nu is dat contact nog minimaal eens per maand, wisselend bij de sociale dienst en bij het ar beidsbureau. Dat moet vaker worden. Het bedrag van 380 miljoen waart al door de Tweede Kamer sinds de voormalige staatssecretaris Ter Veld ermee op de proppen kwam. Ter Veld wilde de bezuini ging betalen uit de korting op uitkeringen aan jon geren. Dat ging toen niet door. „Den Haag hoeft er niet op te rekenen dat dat be drag uit fraude-opbrengsten komt", zegt Weeda, „Eenvoudigweg omdat we daar al zo veel aan doen. Daar zit die ruimte niet meer in." De sociale dien sten spoorden vorig jaar voor ongeveer 220 miljoen gulden bijstandsfraude op. „De incasso is proble matisch." Strafkortingen volgens de handleiding van Sociale Zaken in theorie op te voeren tot 100 procent van de uitkering leveren in de praktijk amper bezuinigingen op, doordat de bedragen klein zijn en de administratie intensief. De fraude-opsporing van de Amsterdamse sociale dienst blijkt overigens weinig baat te hebben bij de per 1 juni ingevoerde wettelijke identificatieplicht. „Dat is een stap terug voor ons", zegt een woord voerder. „Eerst accepteerden we alleen een pas poort of rijbewijs. Maar door de wet zijn we ge dwongen ook de toeristenkaart te accepteren, ter wijl iedereen weet dat die veel fraudegevoeliger is.". DEN HAAG FRED VAN ESSEN Verkoop auto 's en koelkasten onder druk De verkoop van personenauto's kan een gevoelige knauw oplo pen als de aftrekbaarheid van de rente op consumptief krediet wordt afgeschaft, zoals het paarse kabinet-in-wording wil. Ook de aankopen van andere duurzame spullen als meubels, wasmachines, koelkasten en te levisies zullen worden beperkt en vertraagd als de maatregel zou doorgaan. En een caravan zal ook lastiger aan de man te brengen zijn als de koper de fi nanciering helemaal voor eigen rekening moet nemen zonder het douceurtje van een aftrek- postje bij de loon- en inkom stenbelasting. In hun ontwerp-regeerakkoord kondigen PvdA, WD en D66 aan dat het kabinet „de afschaf fing van de aftrekbaarheid van de rente op consumptief krediet ter hand zal nemen". Het gaat hier dus om de rente op alle vormen van persoonlijke lenin gen (PL), op doorlopende en soortgelijke kredieten, de rente die moet worden opgebracht als de giro- of bankrekening in het rood is komen te staan en de rente die voor een autofinancie ring moet worden betaald. De Vereniging van Financie ringsondernemingen in Neder land (VFN), waarbij vrijwel alle banken en verstrekkers van per soonlijke leningen en dergelijke kredieten zijn aangesloten, denkt dat de ontwerpers van het nieuwe regeerprogram zich te snel rijk rekenen. „De rente aftrek stimuleert de aankopen van duurzame goederen en le vert aldus een bijdrage aan de economische groei", schrijft de VFN in een brief aan de rege ringsfracties in de Tweede Ka mer. Valt die weg, dan kon een deel van die aankopen ook wel eens wegvallen, mèt alle op brengsten voor de staat (BTW en andere belastingen en hef fingen) die daaraan vast zitten. Autoverkopen zijn volgens de VFN heel gevoelig voor de ren tekosten. Zij citeert president Dliisenberg van De Nederland- sche Bank die al eens voorre kende dat een 1 procent hogere rente gepaard gaat met een da ling van het aantal verkochte auto's met zo'n 2,5 procent. Wordt de aftrekbaarheid van de rente afgeschaft, dan is het ef fect nog veel groter. Als daarbij nog eens wordt meegenomen dat 'het verschijnsel auto' in Nederland tussen de 300.000 en 400.000 arbeidsplaatsen met zich meebrengt, is het voor de VFN duidelijk dat het renteplan de verkeerde weg is. In totaal staat in Nederland op het ogenblik 20,6 miljard gulden aan consumptief krediet uit. I n 1993, toen het iets lager lag, werd daarop bijna 2,5 miljard gulden rente in rekening ge bracht. Een zeer belangrijk deel van het krediet diende voor de aanschaf van een auto. Overigens leidt slechts een deel van de betaalde rente op con sumptief krediet ook echt tot een aftrekpost in de belastin gen. Veel mensen hebben aan een andere kant ook nog een spaarpotje waarop rente wordt ontvangen. Daarmee moet be taalde rente worden verrekend voordat er ook werkelijk een af trekpost overblijft. En menigeen loopt ook nog eens tegen de te- ruggaaf-drempel op, al is die dit jaar belangrijk verlaagd ten op zichte van vorig jaar. Pas als de terug te geven belasting een be paald bedrag te boven gaat (1994: 150), betaalt de belas tingdienst daadwerkelijk uit. Tegelijkertijd waarschuwt de VFN voor het vluchtgedrag dat huizenbezitters zullen gaan ver tonen. Zij kunnen immers de hypotheek op hun huis waar voor de rente-aftrek wèl ge handhaafd blijft gaan verho gen. Uit de opbrengst daarvan kunnen ze dan hun consump tieve krediet aflossen of de aan schaf van een nieuwe auto of andere (duurzame) spullen fi nancieren. Als basispensioen blijft de AOW in stand. Het regeerakkoord van PvdA, WD en D66 voor de komende vier jaar moet voor nieuwe banen zorgen, de werkloosheid verminderen, de las ten van burgers en bedrijven om laag brengen en het tekort van de overheid terugdringen. Daartoe stellen de formateur en de drie on derhandelaars de volgende maatre- werk In de komende vier jaar i 350.000 nieuwe banen ontstaan, onder meer door beperking van de stijging van CAO-lonen. Het verlies aan koopkracht dat hierdoor ont staat, wordt beperkt door lastenver lichting. Voor bepaalde sectoren en voor een beperkte tijd zal worden afge zien van de plicht het wettelijk mi nimum-loon te betalen. Er worden 40.000 banen gecreëerd voor langdurig werklozen, die wor den ingezet voor openbaar toezicht, de veiligheid op straat, kinderop vang en dienstverlening en zorg aan met name hulpbehoevende oude- uitkeringen De hoogte en duur van de sociale uitkeringen worden vooralsnog niet aangepast. In de zomer van 1996 zal worden bezien of verder ingrijpen alsnog noodzakelijk is. De uitkeringen worden in 1995 niet gekoppeld aan de lonen. Voor de jaren daarna worden de uitkerin gen in principe voor de helft aan de lonen gekoppeld. Van jaar tot jaar wordt de koppeling telkens op nieuw bekeken. De werkgevers krijgen in 1995 een korting op hun deel van de zieken fondspremie. In 1996 wordt geko zen voor een korting op de door de werkgevers te betalen overheve lingstoeslag. wao/ziektewet/aaw Het afsluiten van verzekeringen voor de WAO en de Ziektewet wor den overgeheveld naar de markt sector, waardoor de premies lager kunnen worden. De nieuwe arbeidsongeschikt heidspremie (AAW) komt voor reke ning van de werkgever (nu nog de werknemer). De bonus/malusregeling komt te vervallen. Nu nog krijgen werkge vers een bonus bij weinig arbeids ongeschiktheid en betalen zij een boete bij veel arbeidsongeschikt heid. werkloosheidswet De eisen om in aanmerking te ko men voor een WWiuitkering wor den verscherpt. Men moet vier van de laatste vijf jaar en 26 van de laatste 39 weken hebben gewerkt. Wie hieraan niet voldoet, krijgt nog maar 70 procent van het minimum loon voor de duur van maximaal zes maanden. De werkloosheidsuitkering bij vrij willig ontslag komt te vervallen. De wachtgeldperiode voor reke ning van de werkgever wordt ver lengd tot drie maanden. kinderbijslag De hoogte van de kinderbijslag wordt niet meer bepaald door het aantal kinderen. Vanaf het derde kind komt de verhoging van de bij slag te vervallen. De bijslag voor kinderen tot zes jaar blijft gehandhaafd op 70 pro cent van de 'standaarduitkering'. Voor 6- tot 12-jarigen en voor 12- tot 18-jarigen wordt de bijslag te ruggebracht tot respectievelijk 85 en 100 procent (is nu 100 en 130 pro cent). De toeslag op de kinderbijslag komt te vervallen. Daar staat tegen over dat ook de kinderpremies voor het ziekenfonds en de AWBZ ver dwijnen. De kinderbijslag voor het eerste kind wordt vermoedelijk verhoogd. De kinderbijslag voor 18 jaar en ouder vervalt. nabestaanden Het recht op een minimum-inko men bij het overlijden van de part ner komt in 1996 te vervallen, ech ter alleen voor die mensen die na 1 januari 1945 zijn geboren en geen kinderen hebben. Vanaf 1996 wordt het recht op een nabestaanden-uitkeringafhankelijk gemaakt van het eigen inkomen uit arbeid. Dat geldt niet voor degenen die al een uitkering hebben; daar van wordt de hoogte pas in 1998 in komensafhankelijk gemaakt. aow De AOW blijft als basispensioen en als inkomensonafhankelijke re geling op de lange termijn gewaar borgd. Het automatisme dat de jongere partner van een 65-plusser een toe slag krijgt die gelijk is aan de AOW van de echtgenoot, verdwijnt. Een uitzondering wordt gemaakt voor degenen, die door deze maatregel onder het sociaal minimum zouden zakken. Voor bejaarden met alleen AOW of een klein aanvullend pensioen komt er een inkomensafhankelijke belastingaftrek om hun koopkracht verlies te beperken. wonen De vermogenstoets in individuele huursubsidie wordt aangescherpt. Er komt een kindertoeslag voor huishoudens op het sociaal mini- In de sociale sector worden 15.000 extra woningen gebouwd. ambtenaren De wachtgelden van ambtenaren worden teruggebracht tot een vers oberde WW-uitkering. De VUT voor ambtenaren wordt beperkt tot werknemers met veertig dienstjaren. milieu Er wordt op 1 januari 1996 voor kleinverbruikers een heffing op energie ingevoerd. Er komt extra geld voor bodemsa nering. De voorgenomen verhoging van de brandstofaccijns gaat alleen door als Nederland daarmee niet uit de pas dreigt te lopen met de omrin gende landen. infrastructuur De hoge-snelheidslijn wordt aan gelegd volgens het reeds gekozen tracé. De geluidsoverlast van Schiplhol (nachtnorm) wordt opnieuw beke ken. De behandeling van de Lucht vaartwet wordt aangehouden. De aanleg van de luchthaven Rot terdam gaat niet door. Er wordt wel geïnvesteerd in de luchthaven Lely stad. Onderzoek naar betaalbare alter- r de Betuwelijn moet binnen halfjaar duidelijkheid ople- bedrijfsleven De openingstijden winkels en pu blieke instellingen wórden uitge breid. Het aantal regels voor bedrijven wordt beperkt. Startende ondernemers krijgen mogelijk fiscale aanmoediging. De spaarloonregelingen worden aangepast om 400 miljoen te bezui nigen. Het is nog onduidelijk hoe dat gaat gebeuren. bestuur De mogelijkheid om een correctief referendum te houden, wordt voor bereid. Er komt een onderzoek naar wijzi ging van het kiesstelsel dat meer rechtstreekse relatie tussen kiezers en gekozene oplevert. Het wordt mogelijk gemaakt om wethouders te benoemen die niet in de gemeenteraad zitten. veiligheid Het aantal politie-agenten wordt met enkele duizenden uitgebreid. Het aantal cellen wordt uitgebreid; alternatieve straffen zullen vaker worden toegepast. Er komt een landelijk recherche team. samenleving De mogelijkheid wordt geschapen om na het 65e levensjaar te blijven werken. Voor vervroegde uittreding is minder ruimte. Nieuwe inwoners van Nederland moeten inburgeringscontracten sluiten; niet-naleving ervan wordt bestraft. De mogelijkheden om Nederlands te leren, worden uitgebreid. Euthanasie blijft in het wetboek van strafrecht. De aftrek van de rente op'per soonlijke leningen komt te verval len. onderwijs De scholen worden zelfstandiger op financieel, personeels- en onder wijskundig terrein. De lokale over heid krijgt meer bevoegdheden op het gebied van achterstandsbeleid en het beheer van de gebouwen. De samenwerkingsschool wordt wettelijk mogelijk gemaakt. De overschrijdingsregeling ver dwijnt, alleen materiële gelijkstel ling van openbaar en bijzonder on derwijs. De positie van leraren wordt ver sterkt. dir Studenten moeten gemiddeld kor- tie ter studeren. In samenwerking met instellingen worden er driejarige opleidingen ontwikkeld, met selec- I tief toegankelijke vervolgopleidin- gen. i De studiebeurs wordt omgezet in; een prestatiebeurs, waarbij de stu dent eerst moetienen en terugbeta- ling afhankelijk is van het studie- tempo (behalen van diploma bin- nen de gestelde cursusduur). Voor vervolgopleidingen kunnen studen ten alleen lenen. x cultuur de ba Er komt een regeling om begin- p nende kunstenaars te helpen bij hét' 511 opbouwen van een beroepspraktijk. De concessie voor publieke om- roepen wordt teruggebracht van tien tot vijfjaar. buitenland ve te i De strengere aanpak van asielzoe- j,r' kers die door het kabinet-Lubbers is 15 ingezet, wordt overgenomen (onder 11 andere aanmeldcentra, veilige lan- den). De minister van justitie wordt ver antwoordelijk voor asielzoekers, tot Z1^ dezen erkend zijn. Het leger moet beter worden afge stemd op internationale taken. volksgezondheid De huisarts moet als 'poortwach ter' het aantal verwijzingen naar specialisten terugdringen. Medisch specialisten zouden in dienst moeten treden van zieken huizen. Ze krijgen dan een basisho norarium, aangevuld met toeslagen. Onverzekerbare risico's en oude renzorg worden ondergebracht in de AWBZ. Geneesmiddelen, hulp en kunstmiddelen worden uit de AWBZ overgeheveld naar het zie kenfonds of de ziektekostenverze kering. De eigen bijdragen voor hulpmid delen voor ouderen en chronisch zieken worden per 1 januari afge schaft. Het ziekenfonds en de particuliere verzekeringen krijgen een verplicht pakket. Dat wordt soberder dan het ziekenfondspakket nu is door het deels schrappen van de kosten van tandarts, paramedische hulp en be paalde medicijnen. Er is een moge lijkheid voor aanvullende verzeke ringen. Er wordt een eigen risico van 200 gulden ingevoerd voor zowel zie kenfonds als particuliere verzeke ring. DEN HAAG GPD

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2