Sport Zelfmoordtactiek elimineert Koers KNAU zet mes in kernploegen Verstappen zesde in eerste training 17 De voormalige vol leybalinternational Jeroen Bijl is als manager in dienst getreden bij FC Zwolle. v.v. UDWS te Leiden MASSEUR - VERZORGER ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1994 Fiscus yi -7 De Engelse fiscus I gaat de clubs in het betaald voetbal controle ren na malversaties bij Tot tenham Hotspur. FC Zwolle Clinton bemoeit zich met honkbalconflict Washington De Amerikaanse president Bill Clinton heeft club eigenaren en spelers In de hoogste afdeling van het Amerikaanse honkbal, de Major League, donderdag gevraagd rekening te houden met jonge en „niet meer zo jonge" fans. Clinton riep de partijen op hun loonconflict bij te leggen. De honkballers, die een hogere beloning voor hun werk eisen, hebben gezegd dat ze na de wedstrijden van donderdag in staking zullen gaan. Clin ton, zelf een baseballfan, zei niet te geloven dat een staking nog voorkomen kon worden. Muntz haalt volgende ronde münchen» De Nederlandse golfers Rolf Muntz en Ruud Bos heb ben in het toernooi om de Audi Cup in München de cut gehaald. Muntz ging in de tweede ronde in 71 slagen rond en bezet de 29e plaats. Bos had één slag meer nodig. De speler uit Baarn staat 39e. Beide posities waren genoeg voor de kwalificatie voor de derde en vierde ronde van het weekeinde. Vitesse koopt Theo ten Caat arnhem* Vitesse heeft kort voor het begin van het nieuwe sei zoen de selectie versterkt met Theo ten Caat. De linksbenige middenvelder speelde de laatste drie seizoenen voor het Schotse Aberdeen. Ten Caat (29) was bij manager Willie Miller in on genade gevallen en werd het afgelopen seizoen niet meer opge steld. De Drent kwam in mei terug naar Nederland. Hij tekende een contract voor drie seizoenen bij de Arnhemse eredivisieclub. Met de transfer is een bedrag van rond de vier ton gemoeid. Met zijn komst hoopt Vitesse de personele nood enigszins opgelost te hebben. Willem Korsten (ziekte van Pfeiffer), Huub Loeffen (knieblessure) en Ben Iroha (liesblessure) zijn lange tijd uitge schakeld. Lillehammer: een miljard te kort lillehammer De Olympische Winterspelen van dit jaar in Lille hammer en Hamar hebben een tekort opgeleverd van 4,7 mil jard Noorse kronen, ongeveer 1,2 miljard gulden. Het organisa tiecomité (LOOC) maakte vrijdag de financiële resultaten be kend. Het evenement heeft in totaal 7,374 miljard kronen ge kost. Daartegenover stond 2,709 miljard (800 miljoen gulden) aan inkomsten. Ondanks het negatieve saldo sprak LOOC-directeur Sigmund Thue in de Noorse krant Aftenposten van een groot economisch succes. Wat de Winterspelen het Scandinavische land, de regio Lillehammer en de plaatselijke middenstand direct (geld, voor zieningen) en indirect (goodwill) hebben opgeleverd, is immers niet te becijferen. GP Italië geschrapt parijs De internationale autosportfederatie (FÏA) heeft vrijdag de Grote Prijs van Italië in de formule 1 op het circuit van Monza definitief afgelast omdat er twijfel bestaat over de uitvoering van de geëiste veiligheidsmaatregelen. Het evenement stond voor 11 september op de agenda. Uitwijkmogelijkheden zijn de Nür- burgring (Dui) en Mugello (Ita). De directeuren van deze circuits hebben hun belangstelling voor de organisatie al eerder kenbaar gemaakt. Het besluit van de FIA komt na wekenlang politiek touwtrekken tussen de Italiaanse overheid, de race;-organisatie en milieu-activisten over de aanpassingen op Monza. Er zouden ondermeer ruim honderd bomen moeten worden gekapt om de uitloopstrook in de gevaarlijke Lesmo-bocht te vergroten. 'Het blijkt dat ik er nog niet bijhoor' Gegokt en verloren. Overtuigd van zijn eigen kracht ver koos Marko Koers om zich al in een heel vroeg stadium in het gevecht van de 800 meter te mengen. Maar zijn onverschrokken demarrage 300 meter voor de finish bleek uiteindelijk niet meer dan een domme zelfmoord poging. Vijftig meter voor de meet was de accu volkomen leeg. Koers eindigde als vijfde in 1.47.52. Inpakken en wegwezen. helsinki frans dreissen gpd-verslaggever „Het blijkt dat ik er nog niet bij- hoor. Dat doet pijn," conclu deerde Koers (21) bitter, maar terecht. Net als tijdens de Spe len en de WK was ook in Helsin ki de halve finale het eindsta tion. „Ik wilde een lange eind sprint, had er ook vertrouwen in, maar verzuurde te snel." De tactiek was misschien zo slecht niet eens. Met een lange eindspurt had Koers gehoopt de 'sprinters' in het gezelschap uit te putten en een stapje voor te zijn. De uitvoering van het plan was echter allerbelabberdst. Koers' versnelling was veel te furieus. „Ik had het geloof, ik heb ervoor gevochten, maar uit eindelijk werd ik verrast door de Brit Winrow." Een atleet die op het tandvlees de vierde plaats voor de néus van Koers weg kaapte. „Na een langzame eerste ron de is Koers nog te kwetsbaar," constateerde trainer Joosten. „We zullen ons nog meer moe ten gaan concentreren op de eindsprint- Koers heeft talent, maar hij zal nog vier, vijf jaar duren voordat hij er optimaal van kan profiteren." Tienkamp De tienkamp is beeldhouwen. Secuur werken, krachten dose ren en spelen met spieren. De decathlon is ook een heksen toer. Eén foutje en je raakt van je a propos. Zoals dat gisteren bij Marcel Dost het geval was. De 1.95 meter lange, 86 kg zwa re Nederlandse atleet vergalop peerde zich finaal op het onder deel hoogspringen. „Een ver schrikking. Ik had een sprong van ruim twee meter in gedach ten, maar strandde bij 1.87 me ter. Dat mag niet gebeuren." Dost staat na een eerste dag van noeste arbeid op een uit zichtloze twintigste plaats met 3875 punten. Bijna 700 punten minder dan de Witrus Eduard Hamalainen, die een score van 4512 achter zijn naam heeft. Dost was tevreden met zijn op tredens. „De 11.15 op de 100 meter vergoedde veel van de te leurstelling over de laatste plaats in de serie. Ook de 7.26 meter met het verspringen mag er best zijn, net als de 400 meter (49.79 seconden). Het kogelsto ten (12.90 m) en het hoogsprin gen waren echter tegenvallers." Het uitzicht op een punten totaal van 8000 is sterk vertroe beld. Met een beetje geluk kan de student uit Enschede van daag een totaal van 7700 pun ten realiseren. „Ik heb nog ge noeg reserves. Een kwestie van geconcentreerd blijven," zei Dost na het eerste etmaal van zijn eerste grote meerkamp in de open lucht. Eduard Hamalainen stevent rechtstreeks op de tienkamp-ti tel af. De geweldenaar uit Grod no voerde zijn show klinisch en koel op. Hij wordt niet voor niets de zuinige tijger genoemd. Een wereldrecord zit er evenwel niet in. Dat presentje wil de 25- jarige politie-agent met de Fin se grootvader bewaren tot sep tember, wanneer hij in Tallance in een rechtstreekse confronta tie met de Amerikaan Dan O'Brien op de magische 9000 punten-jacht gaat. Colin Jackson haalde gisteren een gouden medaille op met de hordensprint. De wereldrecord houder, die samen met Linford Christie de basis voor het sei zoen heeft gelegd in Australië, gleed vloeiend over de obstakels en noteerde een tijd van 13.08 seconden. Tijger Jackson is een vriendelijke at leet, maar groeit op de baan uit tot een verscheurende tijger zonder scrupules. De Brit show de andermaal zijn briljante techniek, maar werd in zijn jacht op een toptijd gehinderd door twee valse starts. „En dan wordt het moeilijk om het pu bliek een goede tijd te presente ren," aldus Jackson, die de per fecte balans heeft gevonden tussen tempo en ritme. Heike Drechsler (versprin gen), Sally Gunnell (400 hor den), Alessandro Lambruschini (3000 steeple) en Trine Hatte- stad (speerwerpen) waren de andere voorspelbare winnaars. Sally Gunnell was een klasse apart op de 400 meter horden. De Britse wereldrecordhoudster had op de meet een voorsprong van bijna anderhalve seconde op de Duitse Rieger. „Dit was mijn laatste EK. Ik wilde winnen en deed dat in stijl. Het was echter moeilijk om gemotiveerd te blijven. Ik liep eigenlijk alleen maar tegen mezelf en de klok." Heike Drechsler sprak woor den van gelijke strekking. In Eu ropa is de Duitse onaantast baar. Met 7.14 meter deklas seerde ze alle concurrenten. „Ik ga in elk geval door tot Atlanta. Daarna ga ik het misschien nog eens op de zevenkamp probe- 'Geld moet ten goede komen aan topatleten helsinki frans dreissen gpd-verslaggever Het roer gaat om bij de Neder landse atletiekunie. Want als de vijfde plaats van de 30-jarige Nelli Cooman het Oranje-hoog tepunt moet vormen van het EK steld met de toekor nationale keurkorps. Technisch directeur Bert Paauw heeft al vast zijn conclusies getrokken uit de naargeestige verrichtin gen. Hij zet binnenkort het mes in de drie selectiegroepen. „Het geld dat daarmee vrijkomt moet worden gestoken in de echte top." De KNAU opereerde de afge lopen jaren te veel als een socia le dienst van de sport. Een beetje talent kon al aankloppen voor een financiële toelage en medische begeleiding. Met als gevolg dat momenteel een zes tigtal atleten steun trekt bij de KNAU. „We zitten veel te ruim in ons jasje. We moeten de kern verkleinen naar hooguit vijftien senioren en vijftien junioren," zegt Paauw. Bovendien moet de nodige atletiekkennis worden vergaard. Het huidige trainerkorps zal zich moeten bijscholen, opdat de achterstand met de rest van Europa niet onoverbrugbaar wordt. Paauw: „We zullen trai ners in het buitenland op stage moeten latén gaan. Ook zullen we coaches vanuit het buiten land naar Nederland moeten halen. We moeten kennis met elkaar delen. Maar dat kost veel geld." De tijd begint te dringen. Het is investeren of een zachte dood sterven. De Noren gaven het goede voorbeeld. Maar wachten op Olympische Spelen in Am sterdam en op een financiële injectie van de overheid is ver spilde moeite. Paauw realiseert zich verdraaid goed dat nu actie moet worden ondernomen. Op zeer korte termijn moe fulltime vakgroep-coördinatio- ren worden aangetrokken. „Op de huidige manier kunnen we niet meer verder. Ook de limie ten worden strenger. Ze zijn nu aan de soepele kant. We hebben geprobeerd om atleten de kans te geven om ervaring op te doen, maar dan moeten ze die mogelijkheid ook grijpen." Paauw bereidt zich al voor op de nodige kritiek. Naar aanlei ding van de teleurstellende prestaties in Helsinki en uiter aard naar aanleiding van zijn nieuw beleid. „Het is een illusie dat je gespaard blijft voor kri tiek. Er is altijd wel een catego rie sporters of trainers die gaat piepen. Topsport is echter emo tie en ook frustratie." In Nederland is men al gauw tevreden. Zo bleek gisteren maar weer eens toen marathon- bondscoach Matti van Vught zijn quintet lopers presenteer de. Van de vier beste atleten worden de tijden bij elkaar op geteld, zodat er een ranglijst per land ontstaat. „Gezien de indi viduele tijden kunnen we er een behoorlijke klassering uit sle pen. Een achtste, negende plaats moet zeker haalbaar zijn," vertelde Van Vught nogal triomfantelijk. Even later liet de zelfde Van Vught zich ontvallen dat er slechts elf ploegen had den ingeschreven. Een kinder hand is blijkbaar snel gevuld. Werklust, doorzettingsvermo gen en de wil om te willen win- Michael Schumacher weer het snelst vraagt met spoed een Voordi. - do. en zo. Sollicitaties naar Postbus 73 - 2230 AB Rijnsburg. Bert Paauw: „We moeten de kern verkleinen naar hooguit vijftien se nioren en vijftien junioren. archieffoto henk bouwman nen. De Nederlandse vertegen woordigers in Helsinki waren te lief, te soft en presteerden nave nant. In een desolate poging de zwaar gehavende Oranje-eer nog wat glans te geven, heeft marathonloper John Vermeule zichzelf opgedragen om alles te geven. „De druk is best groot. En dat is niet prettig." John Vermeule begint mor genochtend aan zijn derde gro te kampioenschap. De EK in Split (tegen een tafeltje gelopen) en de WK in Stuttgart (te warm) werden een fiasco. „Nu ben ik min of meer verplicht om de wedstrijd uit te lopen. In het be lang van de ploeg," zegt Vermeule, met Ten Kate net te rug van een trainingskamp in Oostenrijk. Het marathonparcours (4 rondjes) is pittig, met veel vals plat. „Marti ten Kate vindt de route niet zo zwaar. Hij denkt dan ook dat hij de hele wereld aankan. Rustig starten, van ach teruit opbouwen en proberen bij de eerste tien te finishen. Dat is mijn tactiek," aldus Vermeule. Hij zou de mistroos tige stemming in het Oranje kamp graag wat willen opka lefateren. „Maar de marathon is altijd zo onvoorspelbaar." Rooks in Ronde van Nederland roosendaal* Ploegleider Cees Priem van TVM heeft Steven Rooks gese lecteerd voor de Ronde van Ne derland. Hij doet daarmee een belofte aan bondscoach Gerrie Knetemann gestand. De Neder Formule 1-coureur Jos Verstap pen is vrijdagmiddag op de Hungaroring in Boedapest zes de geworden in de eerste offi ciële training voor de Grand Prix van Hongarije, die zondag wordt gehouden. De Limburger zette met zijn Benetton-Ford 1.21,141 als beste rondetijd neer. Zijn teamgenoot Michael Schumacher was het snelst. De Duitser raasde een rondje af in 1.19,479, goed voor een gemid delde snelheid van 179,730 km per uur. In de ochtenduren reed Ver stappen in de eerste vrije trai ning de negende tijd (1.23,246). 's Middags was hij. net als de meeste andere coureurs, bedui dend sneller. Behalve Schuma cher moest Verstappen de Brit ten Hill, Coulthard en Brundle en de Oostenrijker Berger voor laten gaan. De training wordt zaterdag vervolgd. Bij Benetton was de leiding te spreken over de prestaties van de twee rijders. Het team lag de afgelopen week voortdurend onder vuur, wordt zelfs met uit sluiting bedreigd omdat er ge sjoemeld zou zijn met de regie menten. Daarnaast wacht Schumacher nog een schorsing van twee wedstrijden wegens het negeren van een zwarte vlag en ontsnapte Verstappen aan de dood toen tijdens een tank stop bij de Grand Prix van Duitsland zijn bolide vlam vat te. Het laatste zou veroorzaakt zijn door het verwijderen van een veiligheidsfilter, waarvoor volgens de Internationale Auto sport Federatie FIA officieel geen toestemming was ver leend. Ondanks alle tegenslagen en speculaties over een mogelijk voortijdig WK-einde voor Be- netton reden Schumacher en Verstappen vrijdag ontspannen Schumacher liet gisteren in Hongarije de snelste trainingstijd noteren. hun trainingsronden op de Hungaroring. Verstappen begon de vrije training op een natte baan. „Geen ideale weersom standigheden om een circuit te leren kennen", aldus de Lim burger, die afgelopen weken nieuw materiaal uittestte op het circuit van Silverstone. „Toch ging het direct lekker." Nadat de baan was opge droogd en Verstappen banden zonder profiel had laten monte ren, spinde de Nederlander. „Ik raakte even buiten het droge spoor." De slipper had geen ge volgen. In de middagtraining - op een droge baan - nam Verstappen snel de vijfde positie in. De Lim burger verkoos daarna te wach ten op nog betere omstandighe den. Hij zakte naar de zestiende plaats. In het laatste kwartier van de oefensessie ging Ver stappen met nieuwe banden nog een keer de baan op. Zijn slotakkoord resulteerde in de zesde tijd. „Een uitstekende uitgangspo sitie", liet Verstappen weten voor hij zich bij de fysiothera peut meldde om zijn verbrande neus met laserstralen te laten behandelen. „Ik krijg teerde hij tevreden. Schumachers eerste plaats werd met gejuich ontvangen. „Dit is het beste antwoord na alle kritiek op het team", ver klaarde de Duitser. Zijn Oosten rijkse collega Berger vond de prestatie van Schumacher maar niets. „Als straks blijkt dat Be- netton, met medeweten van Schumacher, de regels heeft overtreden, heb ik helemaal geen respect meer voor hem." MANCHESTER .RTR/SID landse kampioen krijgt hierdoor een goede voorbereiding op het WK. De ploeg van Priem bestaat naast Rooks uit de volgende zes renners: Maarten den Bakker, Rob Harmeling, Servais Knaven, Jesper Skibby (Den), Bart Vos kamp en Danny Nelissen. De Italiaan Maurizio Fondriest heeft vrijdag de Ronde van En geland op zijn naam geschre ven. In de vijfde en laatste etap pe, die werd gewonnen door de Slowaak Jan Svorada, kwam zijn voorsprong van twintig secon den op de Rus Ekimov niet Fondriest wint Ronde van Engeland meer in gevaar. gaan. De overwinning in Enge- De voormalig wereldkam- land gaf zijn terugkeer extra pioen op de weg heeft na een glans. „Ik heb een ongelukkig hernia-operatie lange tijd op jaar achter de rug en ben dus non-actief gestaan. Hij moest heel blij met deze zege. Met bijvoorbeeld de Ronde van mijn conditie gaat het de goede Frankrijk aan zich voorbij laten kant op, maar ik ben nog niet sterk genoeg om zondag de wë^ relbekerwedstrijd in Leeds te winnen. Als ik een goede dag heb, kan ik misschien wel ver komen tijdens de wereldtitel strijd op Sicilië. De overwinning in Engeland heeft mij in ieder geval zelfvertrouwen gegeven." Marko Koers sneuvelde in de halve finales op de 800 meter. foto'

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15