'Israël trekt zich terug van Golan' Buitenland Omstreden Duitse rechters mogelijk overgeplaatst Bosnische Serviërs onder druk YS Brand in Turkse gebedsruimte Radicale Algerijnse GIA eist vertrek alle Fransen Castro beschuldigt VS van terreur a la Hitier Duitse soldaten zaten lelijk vast in de 'zak van Falaise' Jeltsin wil geen geweld tegen rebels Tsjetsjenië VN naar Burundi om ramp als Rwanda te voorkomen VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1994 Veel doden en gewonden bij treinramp moskou Bij een treinongeluk in het Russische dorp Dvoeloetsjnoye, 570 kilometer ten zuiden van Moskou, zijn gis teren 21 doden en 51 gewonden gevallen. Bij de ontsporing van een goederentrein kwamen vijf wagons terecht op het spoor er naast, waar net een andere trein langskwam. Door de botsing vlogen vier wagons van de passagierstrein over de kop. Zuid-Korea wil dialoog met noorden Seoul Zuidkoreaanse functionarissen van het Rode Kruis heb ben vandaag Noord-Korea voorgesteld gesprekken te beginnen over de hereniging van zo'n 10 miljoen Koreaanse families die door de scheiding van het schiereiland verdeeld zijn. De ge sprekken moeten ook gaan over de terugkeer van meer dan 400 Zuidkoreanen die volgens Seoul ontvoerd zijn door het noorden. Exxon moet vissers half miljard betalen anchorage Een Amerikaanse rechtbank heeft de oliemaat schappij Exxon gisteren veroordeeld tot het betalen van 286,8 miljoen dollar (een half miljard gulden) schadevergoeding. Het geld komt ten goede aan 10.000 vissers. De jury oordeelde dat de vissers jarenlang, zelfs nog vorig jaar, schade hebben geleden door de olieramp met de supertanker Exxon Valdez in maart 1989. Vieira president Guinee-Bissau bissau Joao Bernardo Vieira, die al 14 jaar aan de macht is in Guinee-Bissau, heeft zichzelf gisteren uitgeroepen tot winnaar van de presidentsverkiezingen. Volgens de verkiezingscommis sie kreeg Vieira zondag tijdens de tweede ronde iets meer dan 52 procent van de stemmen. Uitdager Kumba lala, die in de hoofd stad Bissau won, bleef onder de 48 procent steken. Uraniumsmokkelaars aangehouden münchen De Duitse politie heeft voor de tweede keer dit jaar nucleair materiaal in beslag genomen dat geschikt is voor de bouw van kernwapens. Volgens de autoriteiten versterkt dat de vrees dat door Duitsland een route loopt voor de smokkel van radioactieve stoffen. De Beierse politie hield zes Oosteuropese en Duitse vrouw aan wegens de uraniumsmokkel. Jeltsin: MMM goede les, beleggers pech moskou De verwikkelingen rond het Russische beleggingsfonds MMM vormen en goede les voor de bevolking. De regering denkt er niet aan de gedupeerde aandeelhouders schadeloos te stellen, zo heeft president Jeltsin gisteren gezegd. Het was voor het eerst dat Jeltsin zich openlijk uitliet over de teloorgang van het fonds, die miljoenen Russen hun spaargeld heeft gekost. Woede over mild vonnis tegen neo-nazi BONN-STUTTGART Rtr-DPA Drie Duitse rechters die een ex treem-rechtse partijleider een lichte straf oplegden wegens het ontkennen van de Duitse ver volgingen in de Tweede Wereld oorlog van onder meer Europe se joden, lopen de kans een an dere functie te krijgen. Dat heeft de president van de rechtbank in Mannheim, Günter Weber, gisteren gezegd. Günter Deckert, de leider van de extreem-rechtse Nationaal Demccratische Partij (NDP), werd op 22 juni veroordeeld tot een jaar voorwaardelijke gevan genisstraf en ruim 20.000 gul den boete wegens het aanzetten tot rassenhaat. De motivering van de rechtbank, die maandag openbaar werd, leidde tot een parus hans gertsen correspondent De Algerijnse Gewapende Isla mitische Groep (GIA), een radi cale afsplitsing van het Islami tisch Reddingsfront (FIS), heeft geëist dat alle Fransen uit Alge rije vertrekken. Daarnaast moet Frankrijk de steun aan de huidi ge Algerijnse regering staken. Als Frankrijk niet aan die eisen voldoet, zullen er aanvallen vol gen op Franse belangen in Alge rije. De GIA formuleerde in totaal zes eisen in een brief aan de in Londen verschijnende Arabi sche krant Al-Hoyat Naast het vertrek van alle Fransen en het staken van de Franse steun aan Gefaseerde teruggave aan Syrië De Israëlische premier Rabin zou bereid zijn tot een vol ledige terugtrekking van de Israëlische troepen van de bezette Golan-hoogvlakte. Dat heeft de Israëlische TV gisteravond gemeld. De teruggave van het gebied aan Sy rië moet gefaseerd gebeuren, gespreid over vier jaar. De 'Golan-kwestie' is het voornaamste struikelblok in de vredesonderhandelingen tussen Israël en Syrië die al maandenlang in een impasse verkeren. jeruzalem. afp Rabin zou het voorstel hebben meegegeven aan de Amerikaan se minister Christopher (buiten landse zaken) tijdens diens laatste rondreis door het Mid den-Oosten. Volgens de Israëli sche televisie heeft Rabin Christopher verzocht het voor stel voorlopig niet aan Syrië door te geven. Christopher zou het voorstel willen aanvullen met demilitarisatie van de Go lan na teruggave aan Syrië. Is raël moet dan op zijn beurt een symbolische strook langs de grens met Syrië demilitariseren. De bilaterale onderhandelin gen zitten in een impasse om dat Syrië een Israëlische verkla ring over volledige terugtrek king eist, voordat over diploma tieke betrekkingen en een vre desverdrag kan worden onder handeld. De Golan werd in 1967 ver overd tijdens de Zesdaagse Oor log en in 1981 door Israël inge lijfd. Ondanks de Israëlische po gingen om de politieke activitei ten van de Palestijnen in Jeru zalem tot een minimum te be perken, heeft een hoge PLO- functionaris gisteren een ont moeting gehad met 15 buiten landse diplomaten in de heilige stad. „We denken dat de kwes tie Jeruzalem nog niet is opge lost, en we zullen bezoekers blijven ontvangen", zei Faisal Husseini, de PLO-functionaris die belast is met Jeruzalem. On dertussen voerden Palestijnen, Israëliërs en Jordaniërs bespre kingen over een toekomstig ge zamenlijk toeristisch beleid. Een eenzame Bosnisch-Servische marktkoopvrouw praat met een potentiële klant. Het embargo tegen de Bosnische Serviërs is goed voelbaar. foto reuter emil WASHINGTON Rtr/AFP De Amerikaanse president Clin ton is van plan de Verenigde Naties voor eind oktober te vra gen het wapenembargo tegen Bosnië op te heffen, indien de Bosnische Serviërs het jongste vredesplan niet voor die tijd ac cepteren. Dat schrijft hij in een brief aan het Amerikaanse Con gres van Afgevaardigden. Het Congres drong vanmorgen op nieuw aan op opheffing van het wapenembargo ten gunste van de Bosnische moslims. Het Russische ministerie van buitenlandse zaken liet gisteren weten het handelsembargo te gen Klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro) te willen opheffen nu Belgrado de banden met de Bosnische Serviërs heeft verbro ken. Het vredesplan van de Contactgroep (VS, Rusland, Frankrijk, Duitsland en Groot Brittannië) js afgewezen doo de Serviërs in Bosnië-Hercego vina, terwijl het wel is geaccep teerd door de Bosnische lims en Kroaten. De Bosnische regering heeft zich gisteren positief uitgelaten over het plan van VN-comman- dant Michael Rose om de Bosnische hoofdstad Sarajevo te storm van protest. De Mannheimse rechters zouden daarin'te veel begrip hebben ge toond voor de 'karaktervolle huisvader' Deckert, die tot dan toe een blanco strafblad had. Volgens de rechters heeft hij maar één misdaad begaan, en dat was het uiting geven aan zijn mening. Regering, parlement en be langengroeperingen hebben schande gesproken van de be gripvolle motivering van het vonnis. In de Bondsrepubliek is ontkenning van de nazi-wanda- den strafbaar. De NPD-leider ontkent in woord en geschrift het bestaan van gaskamers in het vernietigingskamp Auschwitz en de miljoenen slachtoffers van de 'Shoah' of 'Holocaust'. het regime in Algerije eist de GIA ook garanties voor de rech ten van moslims in Frankrijk, schadevergoeding voor moslims 'die door de Algerinse regering geweld is aangedaan' en 'de toepassing van de Islamitische De GIA is de groep die eerder deze week, eveneens via een brief aan Al-Hayat, de verant woordelijkheid opeiste voor de aanslag die vorige week het le ven kostte aan vijf Fransen in de Algerijnse hoofdstad Algiers. De GIA wordt verantwoordelijk ge acht voor het merendeel van de moordaanslagen op buitenlan ders in Algerije. Sinds septem ber vorig jaar zijn 56 buitenlan ders vermoord. singen am hohentwielTurkse inwoners van de Duitse plaats Singen am Hohentwiel kwamen vanmorgen samen bij een Turkse gebedsruimte die gisteren in vlammen opging. De politie vermoedt dat neo-nazi's verantwoordelijk zijn voor de brand maar sluit ook niet uit dat de daders zich in Koerdische kringen bevinden. foto epa rolfhaid HAVANA/WASHINGTON Rtr/ANP In een persconferentie, rechts- streeks uitgezonden door de Amerikaanse zender CNN, heeft de Cubaanse president Fidel Castro gisteren 'snelle, efficiënte en duidelijke' maatregelen ge ëist van Washington om een einde te maken aan de dagelijk se stroom vluchtelingen naar de Verenigde Staten. Hij beschul digde de VS van 'hypocrisie, pa rasitisme en terreur' zoals die van Hiüer. Gekleed in zijn militaire uni form herhaalde Castro de be schuldiging van Havana dat een marine-officier is gedood bij de kaping van een boot maandag in Cuba. Eerder eisten de Cu baanse autoriteiten al de uitle vering van de 26 mensen die met de gekaapte boot de wijk namen naar de Verenigde Sta ten. Washington heeft dat tot nu toe geweigerd. De Cubaanse staattelevisie liet beelden zien van het lijk van de officier die tijdens de kaping zou zijn ge dood. De Amerikaanse minister van justitie, Janet Reno, zei gisteren dat Washington pogingen zal verijdelen van Cubaanse ballin gen om landgenoten op te ha len uit Cuba. Op een in aller- haast bijeengeroepen perscon ferentie zei Reno dat de politie den haag jos somers Het blijft bevreemdend waarom Duitse bevelhebbers, die zich op meerdere fronten hadden onderscheiden, tot het einde van de Tweede Wereldoorlog bevelen van de Führer uitvoer den ook als zij de noodlottige afloop ervan konden voorzien. Was het de discipline van Befehl ist Befehl, angst of kadaver- trouw? Net zoals het 'standhouden tot elke prijs' bij Stalingrad werden in de drie maanden na de Geal lieerde landing in Normandië bevelen uitgevoerd die duizen den levens kostten en de uitein delijke nederlaag alleen maar sneller dichterbij brachten. Toen het Franse Saint-Lo op 18 juli 1944 was gevallen, kreeg veldmaarschalk Von Kluge het onrealistische bevel door te sto ten naar Avranches en de Ame rikaanse troepen die daar reeds voorbij waren af te snijden. Von Kluge kon Avranches nooit be reiken en zijn aanval stokte bij Mortain. De Geallieerden maakten, deze week precies een halve eeuw geleden, van de ge legenheid gebruik om een klas sieke tangbeweging uit te voe ren: vanuit het zuiden drong het Amerikaanse leger onder leiding van ijzervreter Patton op naar Argentan en uit de richting Caen trokken Britten en Cana dezen op naar Falaise. Eerst raakten de Duitse strijd krachten klem in een nauw ge bied van ongeveer 60 bij 20 ki lometer. Op 17 augustus werd de valkuil nog kleiner: een strook van zowat 30 kilometer diep met nog een opening van ternauwernood 15 kilometer die de benarde Duitse troepen met het achterland verbond. Toen ook die flessehals werd toege knepen, klapte de val helemaal dicht. Er was amper verweer mogelijk. Reeds in het begin van de tacti sche zet van de Geallieerden lag het hele terrein van de Duitsers langs alle kanten onder vuur van artillerie en tanks, terwijl Geallieerd luchtoverwicht elke Duitse beweging verhinderde. Hitler had zijn troepen flinke steun van de Luftwaffe toege zegd, maar van de beloofde driehonderd toestellen werd er niet een boven Normandië ge- De laatste dagen van het drama hielden 1.500 soldaten en 80 tanks van de 1ste Poolse pant serdivisie de hoogte van Mont Ormal bezet. In de flessehals, en dus midden in vijandelijk ge bied, raakten zij tussen twee Duitse troepenstromen afge sneden van elke versterking of bevoorrading. Drie dagen lang vochten de Polen als leeuwen. Uiteindelijk werden ze door de de Canadese Grenadier Guards ontzet. De omsingeling bij Falaise bete kende de nekslag voor de Duit sers in Normandië: hun verlie zen werden geraamd op 10.000 doden en 50.000 krijgsgevange nen, daarnaast werden zo'n 5.000 rupsvoertuigen uitge schakeld. De Geallieerde opperbevelheb ber, de Amerikaan Dwight D. Eisenhower, noteerde na een bezoek aan het slagveld: „Hon derden meters ver kon men zonder enige onderbreking let terlijk over de resten van doden en stukken vlees in ontbinding lopen." Hitier concludeerde dat het Duitse krijgsplan was mislukt, omdat Von Kluge wilde dat het zou mislukken. Von Kluge werd opzij geschoven en vervangen door veldmaarschalk Model. Kort nadien pleegde Von Kluge zelfmoord. Model leidde vervolgens de Duitse terugtocht uit Frankrijk. Later organiseerde hij de verde diging bij Arnhem en tijdens de laatste oorlogswinter nam hij actief deel aan het Duitse wan hoopsoffensief in de Ardennen. Kort voor het einde van de vij andelijkheden maakte ook Mo del een einde aan zijn leven toen de restanten van zijn strijdmacht in het Ruhrgebied werden omsingeld. demilitariseren. Alle gewapende geüniformeerde mannen zou den zich minstens 20 kilometer van de stad moeten verwijde ren, met uitzondering van de licht bewapende politie. Het centrum van de stad werd giste ren weer belaagd door Servi sche sluipschutters. Een 11-jarig meisje werd dodelijk getroffen. Een granaat die bij het zieken huis insloeg, eiste geen slachtof fers. Amerikaanse en Franse vlieg tuigen hebben vannacht voor het eerst voedsel gedropt boven de moslim-enclave Bihac in Noord-Bosnië. en de kustwacht Amerikaanse schepen die op weg lijken naar Cuba, kunnen aanhouden om naar hun plannen te informe- Als om de woorden van Reno te onderstrepen, meldden de Amerikaanse douane gisteren de arrestatie van drie Cubaanse Amerikanen die met een boot op weg waren naar Cuba om vluchtelingen op te halen. Clinton glijdt uit over wet tegen misdaad WASINGTON Rtr-AFP-PPA Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft gisteren met 225 tegen 210 stemmen een nieuwe, strengere wet op de misdaadbestrijding afgewezen. Dat is een grote nederlaag voor president Bill Clinton. Hij had zich sterk ingezet voor deze wet, die hij als een van zijn belang rijkste beleidsonderdelen be schouwt. Medewerkers van de presi dent hadden tot op het laatse moment voor de wet gelobbyd. Maar dat bleek niet afdoende om het verzet te breken van een coalitie van de Republikeinen en een groep Democraten die zich verzet tegen de strengere regels voor wapenbezit in het wetsvoorstel. Maar liefst 58 De mocratische afgevaardigden lie ten de president in de steek. Clinton reageerde direct na de stemming uiterst teleurge steld. „Ik heb mij hiervoor met hart en ziel ingezet", zei het zichtbaar aangeslagen staats hoofd. Hij stelde de invloedrijke Nationale Geweer Associatie (NRA) en de Republikeinen ver antwoordelijk. Die hebben vol gens Clinton „de bescherming van politieke belangen zwaar der laten wegen dan de be scherming van de eenvoudige Amerikaan." De NRA verzette zich tegen een door het wetsontwerp voor zien verbod op 19 soorten semi- automatische vuurwapens. Znamenskoje, niet ver van de Russische grens. In ieder geval krijgen de opstandelingen geld van Moskou. De Russische ge heime dienst sprak gisteren be schuldigingen van het Doe- dajev-kamp tegen dat ook wa pens aan deze 'Voorlopige Raad van Tsjetsjenië' worden gele verd. Doedajev kondigde gisteren de noodtoestand en algehele mobilisatie af. Tevens sloot hij de TV-zenders die programma's van de Russische televisiesta tions in Tsjetsjenië doorstralen. Volgens Doedajev staan Russi sche troepen aan de Tsjetsjeen se grenzen klaar om het land binnen te vallen. Als dat inder daad zou gebeuren, dein heeft hij de steun van de Tsjetsjeense 'raden van oudsten' om een ga- zavat, een heilige oorlog, tegen Rusland te voeren. MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Er zal geen militair geweld wor den gebruikt tegen de opstandi ge Kaukasus-republiek Tsjetsje nië. De Russische president Jelt sin zei gisteren dat een invasie in Tsjetsjenië tot massaal bloed vergieten zou leiden. „En dat zou niemand ons vergeven", al dus het staatshoofd. Jeltsin, om commentaar ge vraagd kort voor hij per boot vertrok voor een trip langs een aantal Wolga-steden, zei echter ook dat de oppositie tegen de Tsjetsjeense leider Jochar Doe dajev aan kracht wint. „En ik zou niet willen zeggen dat wij dit proces niet hebben beïn vloed", zei hij met een glimlach. Moskou steunt de rebellen in Tsjetsjenië, die hun basis heb ben in de noordwestelijke stad van geweld misschien kunnen voorkomen. Hoe ernstig de situatie in Bu rundi is, bleek gisteren opnieuw toen een inslaande granaat op de markt van Bujumbura aan zeker zeven mensen het leven kostte. De Tutsi-minderheid heeft de afgelopen jaren de macht ten dele overgedragen aan de Hutu's, die in het land een meerderheid vormen. Vorig jaar vermoordden Tutsi-solda- ten echter de eerste Hutu-pre- mier van het land en kwamen bij wraakacties duizenden men sen om het leven. De spanning in Burundi is verder toegenomen door de te rugkeer van meer dan 400.000 Burundezen naar hun land en de komst van meer dan 200.000 Rwandese vluchtelingen. De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties stuurt een verken ningsmissie naar Burundi. De VN willen met een 'preventieve actie' voorkomen dat de explo sieve situatie in het Centraal- afrikaanse land tot grootschali ge bloedvergieten leidt, zoals in het buurland Rwanda. De mis sie bestaat uit diplomaten van de lidstaten van de V-raad die nu een bezoek aan Mozambi que brengen. VN-secretaris-generaal Bout ros Boutros-Ghali zou van plan zijn om volgende week al te vra gen om meer VN-troepen in Burundi. De VN-soldaten, die moeten worden gelegerd bij het vliegveld van de hoofdstad Bu jumbura, zouden een escalatie Voedseltekort bedreigt leven van Sudanezen Voedseltekorten en ziekten in het zuiden van Sudan bedrei gen het leven van duizenden mensen, van wie velen op de vlucht zijn geslagen voor het oorlogsgeweld. Volgens een woordvoerder van de VN-hulp- verleningsactie Lifeline Sudan bevinden zich nergens zoveel uitgemergelde volwassenen en kinderen als in Sudan. De oorlog in Zuid-Sudan be gon in 1983 als opstand tegen het steeds radicaler wordende islamitische bewind in het noorden. De lange strijd heeft aan honderdduizenden christe lijke of animistische Zuids- udanezen het leven gekost en miljoenen op de vlucht gedre ven. Bij de Ugandese grens hou den zich al 100.000 vluchtelin gen op. Alleen als de strijdende partijen een staakt-het-vuren respecteren, kunnen de VN en andere hulporganisaties effec tiefhulp verlenen. Horror-acteur Peter Cushing overleden londen afp-upi De Britse acteur Peter Cushing is gisteren in het Zuidengelse Kent op 81-jarige leeftijd overle den. Cushing gold als ster van de griezelfilm, met name in Frankenstein- en Dracula-rol- prenten. Zijn grootste roem ver gaarde hij als acteur voor de Britse maatschappij Hammer, die gespecialiseerd was in goed kope horrorfilms. Meestal was hij te zien als een gedistingeerd maar wat sinister heerschap. Zo speelde hij dokter Frankenstein in onder andere The curse of Frankenstein (1957), The reven ge of Frankenstein (1958) en Frankenstein must be destroyed (1969). In verscheidene Dracu- la-films deelde hij de hoofdrol met Christopher Lee, die als de vampier optrad. Cushing spelde ook in het Sherlock Holmes- avontuur The Hound of the Bas- kervilles en in Star Wars. Op TV verscheen hij in de series De Mysteries van Orson Welles en De Versierders.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5