Marko Koers is Neerlands hoop Viking Moen verovert Europa Wegblijven kan Bebeto veel geld gaan kosten De Romijn zoekende 3ak slaag voor Leiden Sport Kortekaas gaat diep RIJDAG 12 AUGUSTUS 1994 Bulgaarse atlete betrapt helsinki Bij de strijd om de Europese atletiektitels in Helsinki is gistermorgen een dopinggeval bekendgemaakt. Volgens een ver- ng van de Europese AÜetiek Associatie (EAA) gaat het om de Bulgaarse Sofia Bozhanova, die maandag in de finale van het hinkstapspringen als vierde eindigde. Zowel in het A als B mon ster van haar urinestaal werd het verboden produkt mesocarb, |dat tot de groep amfetamine-achtigen behoort, aangetroffen. Het gebruik daarvan wordt bestraft met een schorsing van drie maanden. De Bulgaarse wordt uit de uitslag van het EK ge- iip.|schrapt' >e it Gataullin zorgt voor hoogtepunt helsinki Wereldrecordhouder Sergej Boebka voelde weinig voor r een EK-optreden met de polsstok. Officieel omdat de wind in (het stadion te verraderlijk was. Ook olympisch kampioen sen Maksim Tarasov meed Helsinki, zodat de weg naar opnieuw Eu- .e|_ ropees goud geplaveid was voor Radion Gataullin. De trapeze- en 'werker uit Tashkent zorgde meteen voor de beste prestatie van 'het Europees kampioenschap tot dusver. Met een jump over p zai 16.00 meter doorbrak hij voor de vierde keer in zijn loopbaan de magische grens. De eerste drie top-bedwingingen dateren echter nog van 1989 (6.00 en 6.02 meter indoor en 6.00 meter outdoor). Boebka en Gataullin zijn de enige polsstokspringers die ooit over ïs meter zijn gesprongen. Honkballers verrassen Puerto Rico managua Bryon Ward was de matchwinner voor de Nederland se honkballers, in het WK-duel tegen Puerto Rico. Ward sloeg de ploeg van bondscoach Jan Dick Leurs in de achtste inning naar 4-3, waarmee Puerto Rico de vrijwel zekere plaats in de kwartfi nales op het spel zette. Nederland nam in de zevende speelron de van het WK honkbal in Nicaragua een 3-0 voorsprong in de tweede inning. Eddy Dix was er met een homerun, met twee man op de honken, verantwoordelijk voor. In de zevende inning leek Puerto Rico de zaken recht te zetten. Ward besliste anders. Laatste vier WK basketbal bekend toronto/hamilton Met nog één wedstrijd te spelen zijn de lan den voor de halve finales van de wereldtitelstrijd basketbal in {Canada al bekend. Naast het Amerikaanse „dreamteam II" kwa lificeerden zich Rusland, Kroatië en Griekenland. Deze ploegen wonnen woensdag ook hun tweede wedstrijd voor de kwartfina- legroepen. De indeling voor de halve finales is pas bekend als ook de laatste duels zijn afgewerkt. De Amerikanen demon streerden opnieuw hun superioriteit tegen Puerto Rico, dat na een ruststand van 62-25 met 134-83 ten onder ging in het ge weld. Superster Shaquille O'Neal van de Orlando Magic was top scorer met 29 punten. Reggie Miller van de Indiana Pacers deed met één punt minder nauwelijks voor hem onder. Het totaal van 134 was het hoogste van Royement dreigt voor Benetton parus Formule I-team Benetton Ford, de werkgever van de Ne derlandse autocoureur Jos Verstappen, dreigt zijn licentie kwijt Ite raken. Dat heeft een woordvoerder van de Internationale Au tomobiel Federatie F1A gisteren in Parijs verklaard. De zware sanctie hangt de Italiaans/Engelse racestal boven het hoofd naa aanleiding van zowel figuurlijk als letterlijk geknoei bij het tank- i. Volgens een onderzoek van de FIA is het verwijdi het veiligheidskapje de oorzaak dat bij het bijvullen van de auto van Verstappen benzine werd gemorst. Volgens de technici van het Benetton-team is het veiligheidskapje echter nutteloos. Jennie de Romijn zit nog iteeds zonder club. Gisteren xeeg hij te horen dat Go Ahead Eagles waarschijnlijk geen geld leeft om hem te kopen of te luren. De prioriteit van trainer rlenk. ten Cate is de aankoop [an een nieuwe linksback, nu ason van Blerk in Engeland [aat voetballen. „Als dat voor een gunstige f krijs kan, blijft er misschien wat >ver en kan ik daar toch gaan" [pelen", aldus de Leidenaar die Ie nieuwste ontwikkelingen i ferrassend noemt. Eerder was Je oud-Roodenburger gezegd dat hij een contract zou krijgen als hij in de proefperiode van twee weken in Deventer goed zou presteren. De Romijn gaat de komende dagen voor zichzelf trainen. Zijn zaakwaarnemer neemt contact op met clubs die ook belang stelling voor hem hebben ge toond, zoals NEC waar hij al eerder voetbalde. Maar ook een verlenging van zijn verblijf bij FC Den Haag sluit De Romijn niet uit. Drie weken geleden liepen de onder handelingen met zijn club stuk. De Romijn vond het salarisaan bod te laag. Noord wijk heeft nieuwe keeper taterdageersteklasser Noordwijk heeft waarschijnlijk i keeper. Bij de ploeg van Ruud Bröring stond gisteren tijdens het Polderman-toernooi van FC Lisse Peter van der Kwaak onder de bt. Deze doelman was vorig jaar'derde keeper bij Ajax. Van der twaak stond eerder deze oefenperiode bij ARC onder de lat. Hij le- ferde zijn spullen bij de Alphense club in, toen hij een aanbieding kreeg van Noordwijk. Daar is hij verzekerd van een basisplaats. Van Her Kwaak had overschrijving aangevraagd naar RCH. Omdat hij ip zondag gaat werken, wil hij echter voor een zaterdagclub uitko- nen. Het bestuur van Noordwijk verwacht geen problemen met de (verschrijving. Price en Montgomerie aan leiding ème de la crème van de nternationale golfwereld is bij PGA Championship in Tul- het vierde Grand-Slameve- "ïent, al in de eerste ronde len bovendrijven. De 37-ja- Zimbabwaan Nick Price, de Varen de krachtsverschillen zo of de aanvallers zo cherp? Zeker is dat de oefen- vedstrijden van gisteren vooral .'aren voor wie van doel- lunten houdt. Bij Bernardus- IOAC'79 was de thuisclub met 2 de sterkste, dankzij de Roo 2x), van Kampen (2x), Meer- ns en Morsch. In Noordwijk viel een doel punt meer. maar SJC-KRV was zeel spannender. Na een 2-1 uststand kwamen de Katwij- ;ers nog met 3-2 voor, om uit eindelijk met een 5-4 nederlaag iet veld te verlaten. Voor de huisclub scoorden Herman )ude Veldhuis, Rob den Hol ander, John Zwet, Hans Wijn- Camiel Yener, tehvijl bij helsinki gpd Geir Moen is zeker van zijn zaak: goud op de 200 meter. Je hoeft niet per se zwart te zijn om goed te kunnen sprinten. De Noor Geir Moen is het blanke antwoord op de Amerikaans/Britse sprintterreur. De jonge viking is van plan om de hedendaagse sprintarmada te torpe deren en tot zinken te brengen. „Ik kijk nu al uit naar een confrontatie met Leroy Bur- rell en Carl Lewis." Gespierde taal van de nuchtere Scandina- viër, die gisteren zijn vuisten balde en na zilver op de 100 meter nu met goud aan de haal ging op de 200 meter. Zijn tijd, 20.30 seconden, betekende een nationaal record. Het dertigste inmiddels van de Noren dit jaar. Geir Moen is een nieuw gezicht in Eu ropa. Hij snelt vanuit het niets roem en ver moedelijk ook rijkdom tegemoet. Geir Moen is een briljant talent. Een blonde hercules, gevangen in een 1.89 me ter lang en 85 kg zwaar frame. Hij etaleert durf en zelfvertrouwen en heeft de Europe se top in een recordtijd bestormd. Moen is één brok kracht en dynamiet. „Hij kan on waarschijnlijk veel trainingsarbeid aan", vindt trainer Leif Olav Alnes, een vriend van voetbalbondscoach Egil 'Drillo' Olson. Vroeger speelde Geir Moen voetbal bij de plaatselijke voetbalclub in Moss. De verde diger verkoos op 16-jarige leeftijd echter de aanval op de atletiektop. „Ik was altijd al snel en kon me op de baan beter ontplooi en dan op het grasveld." Christie Van 10.50 op de 100 meter naar 10.17 se conden. Van een 21-plus tijd op de 200 me ter naar 20.30 seconden. Wat goed is komt snel. Het cliché gaat niet op voor de 25-jari- ge Moen, die een toch betrekkelijk lange aanloop nodig had. „Sprinten is een kunst die een jarenlange ervaring vereist. Kijk naar Christie en Ottey." Moen is gedreven, fanatiek. Maar hij rea liseert zich ook dat dit EK slechts een op stapje is. „Er moet nog veel werk worden verzet. Een kwestie van goed trainen, slim mer trainen dan de concurrentie," zegt Moen. Hij droomt al van de Olympische Spelen in Atlanta over twee jaar. „Een blan ke in de sprintfinale, dat zou toch geweldig zijn."Zilver op de 100 meter achter Linford Christie, goud op de dubbele afstand. Geir Moen heeft zijn eerste buit al binnen. Hoe wel hem ook op de 400 meter een 'gouden' toekomst wordt voorspeld, blijft hij zich voorlopig nog op de sprintnummers con centreren. „De 100 meter heeft iets ma gisch. Een wereldwijde uitstraling. En ik weet dat ik nog kan groeien op die afstand. En ik ben bereid daar hard voor te knok ken." Bij de vrouwen haalde de Russische Privalova haar tweede gouden plak op. Ze won soeverein de 200 meter in 22.32 secon den. De Francaise Marie-José Perec domi neerde de 400 meter vrouwen. De gracieuze hinde met de elegante loopstijl, ooit 'zuur stok' genoemd vanwege haar lange en smalle lichaam, zegevierde in 50.33 secon den. Na een olympische, wereld- en com- monwealthtitel completeerde Perec, een veelgevraagd model dat al voor Paco Ra- banne op de modebuhne stond, met Euro pees goud haar imposante collectie. De 400 meter mannen werd een prooi voor de Brit Duaine Ladejo in 45.09 seconden. Aan exodus Oranje-atleten op EK komt geen einde alphen aan den run De Nederlandse atietiek steunt en kreunt en is nog slechts een muurbloempje op de kaart van Europa. Aan de massale exodus kwam ook gisteren geen einde. Kor ving (110 horden), Poelman (200 meter) en Jaklofsky (verspringen) konden voortijdig van de lijsten worden geschrapt. Rob Druppers, die elf jaar gel den in het olympisch stadion Helsinki WK-zilver veroverde. gpd-verslaggever De enige die het voor Neder land zo dramatisch slecht verlo pen toernooi nog enige glans kan geven, is 800 meterloper Marko Koers. Neerlands hoop in bange atletiekdagen drong door tot de halve finales. „Ik heb nu een kans om me te laten zien. Ik heb mijn leergeld be taald en kan nu mee gaan tel len," sprak Koers stoere taal. De stressbestendigheid van Marko Koers werd echter nog even op de proef gesteld. Na een gecontroleerde race maakte de 21-jarige Limburger op de laatste vijftig meter een tacti sche fout. Koers werd ingeslo ten en gehinderd door de Itali aan D'Urso. Met een vierde plaats moest hij hopen op een klassering bij de tijdsnelsten. „Ik merkte echter dat het een snelle race was en was dus niet echt bezorgd." Met 1.47.18 was Koers de rap ste van het gezelschap dat niet rechtstreeks tot de volgende ronde was doorgedrongen. Het was een tijd die zijn trainer Theo Joosten hem vlak voor de start nog had ingefluisterd. 1.47 en je bent erbij had Joosten vanaf de tribune geroepen. „Ei genlijk mag je niet gokken en moet je je op de makkelijkste manier kwalificeren. Maar goed, het spits is eraf. Dit is de reali teit. Morgen (vandaag, red.) gaan we gewoon weer knallen. Alsof het een finale betreft. Koers, gerijpt in Amerika, is in vorm. Beter in elk geval dan vo rig jaar toen de pijp psychisch leeg was en hij een WK-finale misliep. Gisteren was hij scherp, attent en liep hij zijn eigen race. Dat biedt perspectief. „Als ik de finale niet haal dan zou dat zeer teleurstellend zijn. Maar elke ra ce is weer anders. Je moet altijd op de hoede zijn met dat duw en trekwerk. Je ligt zo op je snuffel," zei Koers, opgezadeld met de sportieve erfenis van Opluchting De opluchtiiig bij Marko Koers stond in contrast met de mistroostigheid bij Jacqueline Poelman. De sprintster was te lief, miste verbetenheid en vooral snelheid om voor een eventuele verrassing te zorgen. Uiteindelijk viel haar met 23.58 seconden de langzaamste tijd van de halve finales 200 meter ten deel. Robin Korving kwam er op de hordensprint helemaal niet aan te pas. Het deemoedige gebaar na afloop was veelzeggend. De 20-jarige scholier klokte in de series 14.31 seconden, waar Co lin Jackson met speels gemak en zelfs met de handrem licht aangetrokken een 13.17 uit zijn benen haalde. Korving noteerde de op een na slechtste chrono. De man achter hem kreeg een tijd met val. Robin Korving verdween ge ruisloos van het toneel. Hij leek vastgeplakt op de tartan-vloer. Met 14.31 seconden eindigde de 20-jarige scholier uit Heerhugo- waard op een laatste plaats in de eerste ronde. Jaklofsky Ook voor Sharon Jaklofsky is het EK-doek gevallen. Na 6.26 me ter in de kwalificatie versprin gen (gedeelde zestiende plaats) kan de adete met het Neder lands/Australisch paspoort haar koffers pakken. De Nederlandse misère in Helsinki houdt aan. Misschien had het feit dat eerder dit jaar pas drie nationale records zijn gebroken (Miguel Jansen, Cor- rie de Bruin, Robin Korving) een vingerwijzing moeten zijn. Met Marko Koers (800), de mara- thonploeg, Grete Koens (1500) en de 4x100 vrouwenestafette liggen er dit weekeinde echter nog een aantal kansen. Marko Koers (midden) op weg n i het Britse Open, nestelde zich met 67 slagen, drie onder par, bovenaan de met sterren bezaaide ranglijst. Price heeft gezelschap van Colin Montgomerie, die vorig jaar in Noordwijk het Heineken Open won. de gasten Peter de Bakker, An dre de Best, Kees Haasnoot en Bouwe van Beelen de doelpun tenmakers waren. Leiden ging op bezoek bij tweedeklasser Rijswijk, de club van trainer Peter Ciere (ex-Lei den) en zag alleen Maurice van Berkel scoren in de met 7-1 ver lorenwedstrijd. WSB kreeg 'onverwacht be zoek' van Hillegom, dat zijn vel den nog niet op mocht. De Noordwijkerhouters kwamen op voorsprong door Theo Aan- hane, maar verloren door een penalty vlak voor tijd met 2-1. Vierdeklasser Altior begon het Cor Pieterse-toernooi met een 2-2 tegen KDO. Patrick Leers en Sander van der Hoorn vonden het net. Baresi blijft international a coruna afp Wat Johan Cruijff of het clubbe stuur van Barcelona aan de on geoorloofde afwezigheid van Romario denkt te gaan doen, is nog onduidelijk, maar Deporti- vo La Coruna is onmiddellijk in actie gekomen tegen zijn Brazi liaanse ster Bebeto. Jose Rober to Gama de Oliveira, zoals de aanvaller volgens zijn paspoort heet, krijgt voor elke dag dat hij te laat is een boete van 25.000 dollar (ongeveer 45.000 gulden). In navolging van Romario be sloot ook Bebeto wat langer va kantie te nemen wegens alle vermoeienissen van het gewon nen WK. Hij werd woensdag bij zijn Spaanse werkgever terug verwacht, maar kwam niet, in tegenstelling tot ploeggenoot Mauro Silva. Deportivo speelt vandaag voor eigen publiek te gen FC Porto in een toernooi, waaraan ook Real Madrid en Sampdoria meedoen. Maradona Diego Maradona moet zich voor de rechter verantwoorden wegens het schieten met een luchtbuks op journalisten afge lopen februari. Dit heeft een Ar gentijnse rechter verklaard te genover het persbureau Telam. De 34-jarige Maradona opende met een luchtdrukgeweer het vuur op journalisten die zich rond zijn woning in Moreno op hielden. Vijf van hen liepen daarbij lichte verwondingen op. Tijdens het WK-voetbal in Amerika raakte Maradona in opspraak nadat hij na twee wedstrijden werd betrapt op het gebruik van het verboden sti mulerende middel efedrine. Baresi Franco Baresi is teruggekomen op het besluit zijn interlandcar rière te beëindigen. De 34-jarige aanvoerder van het Italiaanse elftal wilde eigenlijk stoppen na het WK, maar zei tegen een ver slaggever van.de Gazetto dello Sport dat hij van gedachten is veranderd. „Ik blijf beschikbaar voor de nationale selectie. Het is aan de bondscoach of hij me oproept", verklaarde de begenadigde libe ro van AC Milan. De na straf schoppen verloren WK-finale tegen Brazilië in Los Angeles was Baresi's tachtigste inter landwedstrijd. Amateurs De Deense voetbalbond over weegt amateurspelers in te zet ten voor de interland, van vol gende week tegen Finland. Dit is het gevolg van de aankondi ging van de profvoetballers dat zij zullen staken als de bond niet met hen tot een akkoord komt over de premieregeling voor de kwalficatieduels voor het EK van 1996. Denemarken speelt zijn eerste wedstrijd op 7 september tegen Macedonië. Alle spelers in het betaalde voetbal hebben zich solidair verklaard met de internationals. Abdellaoui NAC heeft Yassine Abdellaoui voor twee seizoenen van Willem II gehuurd. De Bredase eredivi sieclub bedong tevens een optie tot koop. Abdellaoui werd deze week door technisch directeur Reker van Willem II uit de selec tie gezet. NAC weekte de linker vleugelspeler los. De hervatting van het buiten seizoen van de regionale atle tiek leverde gisteren in Alphen aan den Rijn meteen een aantal zeer acceptabele prestaties op. Met uitstekende tijden op de 1500 meter en de vijf kilometer tekenden vooral de middenaf- standlopers hiervoor. Op de 5000 meter was het een soleren de Theo van der Veer van AV Holland die de vijftien minu- tengrens dicht benaderde (15.02,0). Op de metrische mijl viel vooral Hans Wubbe op die zijn toptijd verbrijzelde (4.02,0). Dit bleek niet voldoende voor de winst, maar Bataaf Jan Korte kaas moest diep gaan om de at leet van AAV '36 voor te blijven (4.01,5). Op de 400 meter bevestigden Bianca Vermond en Ruud van Maurik hun klasse. Vermond kreeg eerst de wereldtijd 50,6 aangemeten, maar zag dit uit eindelijk gecorrigeerd tot 58,6. Van Maurik, wiens hordencon current Robin Korving eerder op de dag volledig mislukte op het EK in Helsinki, liep in 51,2 een snelle baanronde. Op de technische nummers vielen vooral Alphenaren en Lissenaren op. Marie"lle Stok- dijk sprong 5,02 ver, terwijl B- talent Jolanda Kortmann met 4,76 in de buurt bleef. Met de mannenspeer bevestigde Bob Dongelmans zijn klasse met een redelijke worp van 52,62. Bij de vrouwen bleken adeten van De Spartaan souvereiri. Astrid Oos- termeijer won met 38,26, vóór Marriet Aanhane (33,92). Al phense Julia van den Berg wierp 33,80. Vorm Rooks is nog ver weg la estrada anp WK-vorm bij Steven Rooks is nog ver te zoeken. De door bondscoach Knetemann als po tentiële kandidaat aangewezen voor de wegploeg zoekt in de ronde van Galicië naar het juis te ritme. Rooks eindigde giste ren in de vierde etappe op 23 minuten en twaalf seconden van de Franse ritwinnaar Luc Leblanc. De Spanjaard Cubino bleef leider in Galicië. Hij wordt op zeven seconden gevolgd door de Italiaanse WK-favoriet Clau- dio Chiappucci, die net als Rooks een dramatische Tour meemaakte. In de Ronde van Engeland proefde de Duitser Olaf Ludwig eindelijk weer de smaak van succes. De routinier grossiert dit seizoen in ereplaatsen, gisteren won hij zijn vierde massasprint. In de vierde etappe bleef hij Jes- per Skibby uit de ploeg van Cees Priem voor. De Italiaan Maurizio Fondriest bleef leider in het algemeen klassement. Mirko Gualdi, ploeggenoot van Fondriest en in 1990 wereld kampioen bij de amateurs, brak een sleutelbeen bij een valpartij. Theunisse Gert-Jan Theunisse en TVM zijn uit elkaar. Op initiatief van de coureur is besloten het contract met onmiddellijke ingang te verbreken. Theunisse en TVM- directeur Ad Bos bereikten gis termiddag in De Wijk een ak koord over een afvloeiingsrege ling. Theunisse reed op 15 juli voor het laatst in het shirt van de Ne derlandse ploeg van Cees Priem. In de Ronde van Frank rijk stapte hij tijdens de twaalf de etappe, op weg van Lourdes naar de Pyreneeën-top Luz Ar- diden, af. Theunisse klaagde over een knie-blessure. Onder zoek in Nederland bevestigde de kwetsuur. IARC1ATCAR

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19