DAAR WORD JE PAS ECHT LEKKER BRUIN Personeel 'Pit Is §een wild plan; er is goed over nagedacht' Akzo schrikt van 'klap' Donkere wolken hangen boven winkeliers in Katwijk aan Zee Regio ZONNESTUDIO SUMMERTAN VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1994 FNV sluit acties niet uit Annelies Hopman klaar voor speurtocht naar haar broer UITGEEST KEES V 'Een donderslag bij heldere hemel'. 'Je kon het zien aan komen'. Tussen die twee uitersten bewegen zich de reac ties van het personeel van de Sassenheimse Akzo Nobel- vestiging op de aankondiging dat 180 van de 1400 ar beidsplaatsen verdwijnen. SASSENHEIM PAUL V Acties lijken niet direct in het verschiet te liggen, al zijn de discussies op sommige afdelin gen heftig. Waarom komt deze aankondiging nu juist in vakan- tietijd? En: wie-o-wie verliest zijn arbeidsplaats? Of, zoals dat op de werkvloer heet: 'wiens naam komt op de lijst te staan?' Het lijken vooral de werkers te zijn die, voor de hermetisch gesloten poorten, geschrokken praten over 'flinke klappen' en ongelovig zeggen dat hun be drijf toch bijna een miljard winst maakt. De aangesproken 'witte boorders' tonen meer be grip voor de aankondiging. De een volgde al wat langer de verschillende onderzoeken naar 'efficiëncyverbetering'. Een ander ziet met eigen ogen dat het gestoomlijnder en goedko per kan: „Net als bij ieder groot bedrijf, heb je ook hier de nodi ge bureaucratie." Als voorbeeld geeft hij de gang van zaken rond de urenlijsten: „De ene af deling maakt ze. een andere af deling stopt ze in de computer en een derde afdeling krijgt daar een afschrift van en zet een pa- raafje onder. Dat is een schakel teveel." De reparatielakken lijken weer zo'n 20 tot 30 extra ar beidsplaatsen op te leveren. Ar beidsplaatsen die nu nog in de fabriek in het Duitse Stuttgart zijn. Zetten personeelsleden die 'winst' optimistisch tegenover het verlies. Volgens locatiedirec teur W.B. Sanders zijn dergelij ke plusjes al verrekend in de 180 arbeidsplaatsen die hij denkt te moeten schrappen. Wèl mogen we daar nog de 20 wachtgelders en vutters aftrekken, die dit jaar al zijn venrokken. „Ach, bij een groot bedrijf ontstaan en verdwijnen nu een maal banen", zegt een werkne mer op de parkeerplaats. De in dustriebond FNV is minder la coniek. Hoofbestuurder B. Roodhuizen wil van de landelij ke Akzo Nobel-top uitleg over de werkgelegenheid bij het con cern: „De laatste jaren is er al een aantal duizenden arbeids plaatsen verdwenen. Nu staat er werkgelegenheid op het spel bij Akzo-bedrijven in Êmmen, Ber gen op Zoom, Sassenheim, Delfzijl en Hengelo. Het gaat al lemaal wel erg hard. Districtswoordvoerder J. de Vries praat 6 september met de Sassenheimse Akzo-top. „Als de toelichting dan tegenvalt en de directie gedwongen ontslagen niet uitsluit, sluiten wij acties niet uit", zegt hij. Om er direct aan toe te voegen dat de vesti ging Sassenheim nu niet be paald te boek staat als 'actiebe- reid'. Grond onder Witte Schooltje in Katwijk ontdaan van lood De grond onder 't Witte Schooltje aan de Voorstraat in Katwijk is onlangs gereinigd omdat het door lood licht verontreinigd was. De schoonmaak, door middel van zeven van het zand, kostte 5000 gulden. Een bedrag waarvoor de gemeente moet opdraaien omdat bij verkoop van 't Witte Schooltje aan de ra diozaak van Peursum is bedongen dat de grond schoon zou worden opgeleverd. Waar ze het op baseert, kan ze niet uitleggen. Maar Annelies Hopman, zus van de sinds vier weken vermiste pastor Jan Hop man uit Overveen. gelooft dat haar broer nog leeft. „Hij heeft al vaak lange tochten in het bui tenland gemaakt. Ik kan me eenvoudigweg niet voorstellen dat een ervaren wandelaar als hij een dom ongeluk heeft ge kregen." In een door de firma Ezaco gratis ter beschikking gestelde dubbeldekker vertrekt ze maan dag met een grote groep vrijwil ligers naar het gebied waar haar broer is verdwenen. „En als we hem niet vinden? Daar denk ik niet over na. Daar heb ik ge woon geen tijd voor." Annelies Hopman (45) werkt als juriste voor de gemeente Be verwijk. De familie heeft haar aangewezen als degene die de media te woord staat. „We heb ben de taken verdeeld. Ieder doet waar hij goed in is. De een kan goed organiseren, de ander kan goed voor mijn moeder zorgen." De band tussen de veertien broers en zussen in het gezin waaruit Jan Hopman af komstig is. is hecht. Vader Hop man was een bloembollenkwe ker op De Bleek, een gehuchtje vlakbij Egmond aan de Hoef. „We zeggen wel eens tegen el kaar: stel je voor dat we maar met zijn tweeën of zijn drieën zouden zijn. Met zovelen is er meer mogelijk." Haar 82-jarige moeder woont nog op zichzelf. „Ze is vreselijk verdrietig, maar houdt zich fantastisch. Ze weet heel goed wat er gebeurt." Het aanbod van de busonder neming werd pas na rijp beraad door de familie aangenomen. „Dit is geen wild plan; er is goed over nagedacht. Aanvankelijk hadden we het gevoel dat er al genoeg was gedaan. Het hele gebied was toch al doorzocht? Waar moesten we nog zoeken? Maar de politie in Foligno zei: 't heeft wel degelijk zin. Boven dien boden ze aan om mee te werken. Dat gaf voor ons de doorslag. Want op ons eigen houtje wilden we er niet naar toe. Onaanvaardbare risico's kunnen we niet nemen." De Italiaanse politie heeft het gebied grondig doorzocht, maar desondanks zijn er nog 'witte plekken'. „De politie zegt: we hebben ons best gedaan. Er is gezocht langs de paden en bij opvallende punten in het land schap. Een boom waar je onder kunt schuilen bijvoorbeeld, of een hutje in een olijfgaard." De speurtocht wordt nu nog gron diger aangepakt. „Maar zelfs Annelies Hopman: „Het is beter dan hier met je duimen gaan zitten draaien." dan kunnen we niet alles doen. Je kunt dat gebied niet mini- tieus uitkammen. Maar het is beter dan hier met je duimen gaan zitten draaien." Dat Jan dodelijk is veronge lukt, acht ze onwaarschijnlijk. „Het is een gebied waar je nooit verder dan anderhalf uur van een plaatsje bent verwijderd. Overal kom je regelmatig men sen tegen. Zelfs als je wordt ge beten door een slang, heb je nog de tijd om hulp te zoeken. Bovendien zal mijn broer zeker een setje bij zich hebben gehad voor eerste hulp bij slangebe ten. Hij is uitermate zorgvuldig. Als hij een been had gebroken, had hij om hulp kunnen roe pen. Diepe ravijnen waar je in kunt storten, zoals in de Alpen, heb jeer niet." Verschillende paragnosten hebben contact met de familie gezocht. „Over helderzienden wordt in de familie verschillend gedacht, maar ik moet niets van ze hebben. Als er nou eentje bij zou zitten die zegt: je moet in dat dorpje in dat straatje gaan kijken, dan trekken we dat na tuurlijk na. Maar ze hebben al lemaal een ander, vaag verhaal. Hun beweringen worden bij het uitzetten van de speurtocht niet gebruikt. De zoektocht is volko men rationeel van opzet." In Foligno wordt Annelies niet ingedeeld bij de speurders. Ze blijft op de 'post'. „We kun nen gratis gebruik maken van een opleidingsinstituut voor landbouwers dat wegens vakan tie leegstaat. Daar neem ik de contacten met Nederland en de pers voor mijn rekening. Het personeel van het instituut is op aandringen van de burgemees ter van Foligno van vakantie te ruggekomen en zorgt voor de rest. De kosten daarvan worden betaald door het bisdom Haar lem. Ontbijt, lunchpakketten en avondeten. Geslapen wordt er in de twee- en driepersoonska- mers die daar aanwezig zijn." Aan alles is gedacht. Zelfs een klinisch-psycholoog houdt zich in Nederland gereed om over te vliegen, mochten de speurders de spanningen niet meer de baas kunnen. „Als Jan wordt ge vonden, dan bestaat natuurlijk de kans dat het uit de hand loopt. Dan hebben we die psy choloog achter de hand." Want foto united photo's de boer het wordt 'echt straf. „Voor het ochtendkrieken beginnen we met zoeken. Dat is de beste tijd van de dag, want het is er vrese lijk heet. Afgelopen weekeinde ben ik er nog geweest. Je slaapt er met de ramen open. Pas te gen vijf uur in de ochtend voel je iets van koelte naar binnen De speurders, 65 in totaal, worden ingedeeld in groepjes van vijf. „De jongste is halver wege de twintig, de oudste er gens in de zestig. Er gaan twaalf parochianen mee en nog wat vrienden, maar het merendeel is familie. D^ meesten hebben ervaring met wandeltochten, want we zijn een familie van wandelaars. Degenen die erva ring hebben met bergbeklim men, worden niet ingedeeld in een groep, maar ingezet waar ze nodig zijn. Alle groepen staan onder leiding van een agent met mobilofoon. Alles gebeurt onder diens bevel." Ze vermoedt dat haar broer verward is geraakt. „Hij kan zich in leven houden met olij ven in de gaarden en met bos vruchten. Overal is water. Ook de politie houdt die mogelijk heid nadrukkelijk open. Er ver ongelukt daar nooit iemand. Wel komt het soms voor dat ie mand vermist is en na verloop van tijd weer opduikt. Er zijn daar kloosters die naamlozen opnemen, die onderdak bieden aan gelovigen die afstand willen nemen van de wereld om hen heen. Overigens denk ik niet dat hij dat heeft gedaan. Dan zou hij dat ons hebben gezegd." De familie ziet geen reden waarom Jan Hopman zich met opzet zou hebben teruggetrok ken. „Hij heeft problemen ge had, maar die speelden zich drie jaar geleden af. Uit eigen beweging heeft hij toen ontslag genomen als rector van het Wil- librordhuis, de priesteropleiding in Amsterdam. Daar ging een conflict met bisschop Bomers aan vooraf. Hij heeft het daar niet makkelijk mee gehad, maar dat is allemaal al lang achter de rug." In zijn parochies wordt wel gezegd dat Jan Hopman iets weg heeft van een monnik. An nelies: „Dat heb ik al vaker ge hoord. Maar hij is absoluut geen Einzelganger. In de familie is-ie geen gangmaker, maar hij doet wel mee. Je kunt met hem lachen. Nee, het is niet mijn lie velingsbroer, want die heb ik niet. In de familie neemt hij geen bijzondere plaats in, of be ter gezegd: niemand van ons neemt een bijzondere plaats in. Als ik vermist was geraakt, zou den ze dit ook voor mij hebben Als verzekeringen inderdaad niet uitkeren bij de waterschade die gisternacht in Katwijk aan Zee ontstond, ziet secretaris M. Poot van winkeliersvereniging PAC het somber in voor sommi ge zaken. „Neem Van Duyn, wiens gloednieuwe fotostudio onder water is komen te staan. Zo'n man zou dan in korte tijd twee keer een grote investering moeten doen. Ik kan niet in zijn portemonnee kijken, maar dat lijkt me toch knap lastig." Van Duyn zelf wil niet op dit soort onheilstijdingen vooruit lopen. „Ik heb geen bericht ge hoord dat er niet wordt betaald. Vandaag komt de schade-ex pert. Dan zullen we snel meer weten. Tot die tijd kan ik er ei genlijk niets zinnigs over zeg gen." A. Kraaij van verzekerings kantoor Ton van Hirtum uit Katwijk meent echter dat bij veel middenstanders het mis verstand leeft dat met hun in ventarisverzekering alle calami teiten zijn gedekt. „Maar veel van de polissen zijn daar heel helder over: schade door regen water dat via de begane grond of het riool een kelder binnen loopt, is niet gedekt." Bij wie de ondernemers dan moeten aankloppen, weet hij niet. „Ik heb een paar mensen gehoord dat ze de gemeente aansprake lijk willen stellen. Het riool zou volgens hen niet deugen. Of dat zo is, kan ik niet beoordelen." Mevrouw Poot neemt het echter voor de gemeente op. „Enkele jaren geleden is er een nieuw riool ingegaan. Dat bo vendien goed is onderhouden. Ik hoorde dat ze het twee weken geleden nog helemaal hebben leeggetrokken. Wat er gister nacht gebeurde, heeft niemand kunnen voorzien." Ook A. van Als je lekker bruin bent, voel je jezelf ook beter. Bruin worden gaat sinds kort heel gemakkelijk. Je doet het bij Zonnestudio SummerTan. Daar kies je zelf uit de luxe, modernste en veilig ste snelbruinapparatuur. Hiernaast zie je de mogelijkheden. ZONDER. AFSPRAAK Je loopt er zó binnen. Zonder afspraak! Je neemt de 'bruiner' de je het beste bevalt. Je gooit er een geldstuk in. En... bruinen maar! In een eigen cabine. Net zo lang als nodig is, op advies van de SummerTan-bruiningsspecialiste! M£ OPENINGSTIJDEN m - S&4S5" 'f* - .-V. i muW >gg. -- Katwijk riep gisteren een aantal stratenmakers terug van vakantie om de ergste schade te herstellen die gis ternacht ontstond tijdens de wolkbreuk. Vooral bij de aanlegsteiger van rederij Triton aan de Zwaaikom zijn grote stukken tegelpad weggespoeld door het overvloedige water. t foto ben de bruyn Heel de week open! Maandag t/m vrijdag Zaterdag Zondag 8.00 - 21.00 uur 9.00 -19.00 uur 10.00 -19.00 uur open vanaf 12 augustus Rijn, die zo'n 5000 gulden scha de heeft opgelopen toen de op- 'slagkelder van zijn schoenen zaak Pix onderstroomde, vindt het onzin om de gemeente de schuld te geven. „Die hoosbui was werkelijk onvoorstelbaar. Hoeveel water er precies in Katwijk is neergekomen, is nog niet helemaal duidelijk. Volgens meteoroloog M. de Natris van Marinevliegkamp Valkenburg valt er gemiddeld in augustus zo'n 74 millimeter neerslag. „We spreken van een wolkbreuk als er in een uur 25 millimeter valt. Wat er gisteren in Katwijk naar beneden kwam, was aan merkelijk meer schatten we. Zeg maar dat in één keer onge veer de halve maandneerslag is gevallen." Precieze metingen lieeft De Natris alleen van het vliegveld zelf. „Zeven millime ter. Da's niks. Het maakt wel duidelijk hoe lokaal de wolk breuk was." STATIONSWEG 2A, LEIDEN, TELEFOON 071-147177

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14