Leiden V erkeersslachtoffers meer naar ons sturen' Oxford net op tijd klaar voor Leiden Nieuwe wegwijzer zet de toeristen op goede spoor VOM mikt op bezoekers van Monumentendagen Woningen voor ouderen bij Huize Groenhoven Zomerschool bollebozen COC houdt zomerweek LAND 121VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1994 CHEF HENNY VAN EGMOND, C Buro Slachtofferhulp doet beroep op ziekenhuizen De drie ziekenhuizen in de Leidse regio en het Groene Hart-ziekenhuis in Gouda moeten verkeersslachtoffers meer naar het Buro Slachtofferhulp sturen. Dat zegt Mo nica Neomagus van het Buro Slachtofferhulp. Zij is in de politieregio Hollands-Midden verantwoordelijk voor het projectverkeersslachtoffers. van verkeersslachtoffers keurig doorspeelt. Bij verkeersslachtoffers zelf en bij ziekenhuizen, zo is Neoma gus gebleken, is onvoldoende bekend wat haar organisatie, kan betekenen. Daarom voert zij momenteel een campagne om meer bekendheid te geven aan de hulp voor verkeers slachtoffers. „Ook het publiek denkt nog te vaak dat wij er al leen maar voor slachtoffers van misdrijven zijn." Neomagus voert dezer dagen gesprekken met de ziekenhui zen over de kwestie. Net als haar collega's elders in het land i heeft ze de indruk dat verkeers- j slachtoffers en het Buro Slacht- j offerhulp elkaar mislopen. Dat is vooral zc na ongeregistreerde I ongelukken. De meeste klandi zie krijgt het Buro Slachtoffer hulp via de politie die de namen Probleem bij de ziekenhuizen is dat die vanwege hun eigen privacy-voorschriften niet zo maar namen kunnen doorgeven aan Neomagus en haar mensen. De projectleider denkt dit te kunnen ondervangen met fol ders waarop het verkeersslacht offer bij voorkeur in het zieken huis attent wordt gemaakt. Het Buro Slachtofferhulp, dat is gevestigd in het politiebu reau, heeft een verkeersslacht offer veel te bieden. Het helpt bij de dikwijls ingewikkelde ver zekeringskwesties en schakelt daarbij indien nodig letselscha dejuristen in. Mensen kunnen na een verkeersongeval in fi nanciële problemen komen. Het Buro helpt dan voorschot ten los te krijgen. Ook verkeersslachtoffers met psychische klachten kunnen voor hulp op het Buro terecht. „Dikwijls kunnen ze slecht sla pen, krijgen ze telkens de beel den terug en worden ze over meesterd door hun eigen ge voelens van angst of woede. Na een ongeluk komen ook dikwijls problemen die er al waren aan de oppervlakte." Neomagus streeft ernaar dat het Buro Slachtofferhulp een 'stand by' wordt voor verkeers slachtoffers, net zo lang todat een zogenaamde medische eindstand is bereikt. „Pas dan gaan verzekeringsmaatschap pijen tot afhandeling over. In de tussentijd komt er van alles af op een verkeersslachtoffer. Keu ringen, brieven, noem maar op." Man twee dagen dood in woning leiden Een 65-jarige man uit Leiden heeft twee dagen dood in zijn woning aan de Sophiastraat gelegen. Een broer van de man werd ongerust, toen hij niets meer van hem hoorde. Hij waar schuwde gisteren de politie. Die forceerde een ruitje in de wo ning en trof de bewoner in bed aan. De man is een natuurlijke dood gestorven. Zakkenrollerij verijdeld leiden Een 12-jarige meisje uit Koudekerk is gistermiddag rond half twee aangehouden bij een poging tot zakkenrollerij. Zij stak in een winkel aan de Breestraat haar hand in de tas van een Leidse vrouw. Zij wist de diefstal te verijdelen, waarop de politie werd gewaarschuwd. Een 18-jarige vrouw uit Maastricht, die fa milie van het meisje was, werd aangehouden wegens mogelijke betrokkenheid. De twee zijn na verhoor naar huis gestuurd. Het 12-jarig meisje bleek al meermalen wegens zakkenrollerij te zijn aangehouden. Diefstal uit auto leiden Uit een auto aan de Maresingel zijn gisteravond rond kwart over elf een cassettespeler en een hoedenplank met luids peakers gestolen. Een voorbijganger zag dat bij de auto mogelijk verdachte handelingen werden verricht. De gealarmeerde politie trof echter niemand meer aan. Met een hond heeft ze nog tever geefs naar sporen gezocht. leiden» een kamer kan huren. De vier woningen die nu nog op die plek staan, worden gesloopt. Een ander blok van tien huizen en vijf etages hoog wordt naast de zuidelijke kopgevel van Groenhoven gebouwd. Voorts wordt een binnentuin aange legd tussen het verzorgingshuis en de nieuwe aanleunvvonin- Bij Huize Groenhoven aan de Witte Rozenstraat worden 28 nieuwe woningen gebouwd. De huizen zijn speciaal bestemd voor ouderen en ze zijn te be schouwen als aanleunwonin gen. Dat betekent dat de oude ren er geheel zelfstandig wonen, maar wel kunnen profiteren van de voorzieningen in het verzor gingshuis. Zoals bijvoorbeeld de warme maaltijden, de wasser- vice en het alarmsysteem. De huizen worden huurwo ningen van woningbouwvereni ging De Sleutels. Ze worden ge bouwd in twee blokken. Een blok van achttien appartemen ten (drie hoog) komt te liggen tussen Groenhoven en het zus terhuis, waar personeel van het verzorgingshuis van oudsher voorschoten/leiden wim koevoet vervolg voorpagina De kersverse Vereniging Open Monumenten (VOM) moet de eerste publieksorganisatie op het terrein van het cultureel erf goed worden. Voorzitter U. Hylkema zei gistermiddag tij dens een persconferentie op Kasteel Duivenvoorde in Voor schoten dat hij mikt op het 700.000-koppige publiek dat jaarlijks Open Monumentenda gen bezoekt. Als al die mensen lid worden is de VOM behalve de eerste ook veruit de grootste monumentenorganisatie. Een gesprekspartner waarmee de overheid, die zeker in de jaren tachtig monumentenzorg op z'n beloop heeft gelaten, ernstig rekening moet houden, aldus Hylkema. De VOM is nog het beste te vergelijken met de Vereniging voor Natuurmonumenten waarvan oud-minister Pieter Winsemius voorzitter is. Ook de VOM wil binnenkort een lande lijke coryfee de voorzittersha mer in de hand drukken. Het huidige bestuur is niet meer dan een werkbestuur, dat terug- VRIJETIJD gen. Bewoners en omwonenden, die tekeningen van het bouw plan thuisgestuurd hebben ge kregen, kunnen woensdag 24 augustus hun mening geven tij dens een bijeenkomst in de re creatiezaal van Huize Groenho ven (aanvang 20 uur). Groenho ven en De Sleutels maken zo veel haast met het project om nog in aamerking te komen voor een rijkssubsidie van dit jaar. STUDENTENACTIE - Het bericht in onze krant van dinsdag 9 au gustus behoeft een aanvulling. Leidse studenten die hun stakings vergoeding van zes gulden door de Nederlandse Spoorwegen wil len laten overmaken op het speciale Rwanda-gironummer .555, moeten uiteraard een kopie opsturen van hun OV-jaarkaart naar antwoordnummer 555, 5000 VB in Tilburg. Tevens dienen zij op de kopie hun naam en handtekening te plaatsen en de zin 'ja, ik geef mijn zes gulden aan Rwanda'. Alleen dan behandelt de NS de ko pie. Avondwandeltocht De Leidse wandelsportvereni ging Zuid-West organiseert woensdag een zomeravond wandeltocht. De start is bij het Ramdas Sportcentrum aan de Apollolaan ld tussen 18 en 19 Musical De Continental Singers bezoe ken vrijdag 19 augustus het Vlietland college in Leiden. Het programma bestaat uit de mu sical 'Dreamer, The Story of Jo seph', gebaseerd op de bijbelse figuur Jozef uit het Oude Testa ment. Vlietland College, Apol lolaan 262. Aanvang 20 uur. Toegangl7,50 gulden. Kinderen tot 10 jaar 7,50 gulden. Gastouders Het Gastouderbureau organi seert op woensdag 24 augustus treedt als de voorbereidende fa se achter de rug is. Aan de oprichting is uitge breid onderzoek voorafgegaan. De uitslagen verbaasde de initi atiefnemers. Niet alleen blijkt een breed publiek geinteres- seerd in de VOM maar ook ver wacht zc van de vereniging dat ze zelf restauraties ter hand neemt. Hetgeen dan ook direct in de doelstellingen is opgeno- Het lidmaatschap kost 37,50 gulden per jaar. Daarvoor krij gen de leden elke twee maan den een tijdschrift, gratis toe gang of korting bij speciale openstellingen van monumen ten. Ook is er korting mogelijk op de erfgoedwinkels die de VOM verspreid door het land, wil openen. Hier zijn cadeaus en souvenirs verkrijgbaar waar van de opbrengsten worden ge bruikt om het cultureel erfgoed overeind te houden en op te knappen. Hylkema zei gistermiddag zelfs een aandelen-emissie te overwegen. Behalve handels banken, geldgevers en grote be leggers kunnen ook de leden meedoen. Peter Krouwel en zijn ontwerp, een wegwijzersysteem een informatiebijeenkomst voor gastouders in het gebouw van de Stichting Welzijn aan de Breestraat 117. Er is een video presentatie en een gastouder komt aan het woord. Informa tie: Gastouderbureau, Nieuw Rijn 20b, 2312 JC Leiden, tel. 122441. leiden annet van aarsen Eigenlijk hoopt Peter Krouwel, partner bij het Leidse ontwerp bureau Ninaber Peters Krou wel Industrial Design dat ook straks nog mensen door de bin nenstad zullen dwalen, dat toe risten nog steeds de weg zullen vragen aan toevallige voorbij gangers. „Ze zijn zo leuk, die contacten", zegt Krouwel, de ontwerper van de nieuwe weg wijzers voor voetgangers in de Sleutelstad. „Ik hoop dus eigen lijk dat we onze opdracht niet té goed hebben uitgevoerd." Aan het eind van deze maand worden de wegwijzers voor voetgangers geplaatst. Om ie dereen gerust te stellen na de opmerking van de ontwerper, de bewegwijzering is duidelijk. En anders dan de huidige weg wijzers voor voetgangers kun nen ze ook tegen een stootje. De gemeente Leiden speelde al een paar jaar met het idee de binnenstad te voorzien van een nieuw systeem van wegwijzers voor voetgangers. De oude bordjes zijn volkomen uit de tijd, onopvallend en kloppen bovendien vaak niet meer. „Op sommige punten zag je de bor den alle kanten opwijzen, naar de hemel en de aarde. Maar de juiste richting aangeven, dat de den ze niet", aldus R. van Gu- lick van de gemeentelijke afde ling ruimtelijke ordening. De borden moesten - aldus de gemeente - worden vervan gen voor een wegwijzersysteem waarmee de stad tevoorschijn kan komen, zich kan profileren. De opdracht om vooral geen universeel verkeerssysteem te maken maar iets speciaals, werd aan het ontwerpbureau Ninaber Peters Krouwel In dustrial Design gegeven. Drie maanden lang heeft Krouwel nagedacht, gepraat met de werkgroep van de gemeente en zijn plannen bijgeslepen. Het resultaat is een bewegwijze ringssysteem dat het midden houdt tussen de in Nederland traditionele handwijzer - waar- bij met een 'vingertje' in de juis te richting wordt gewezen - en het bordsysteem waarop de mensen frontaal informatie krij gen aangeboden. „Opgetooide kerstbomen", noemt Krouwel de traditionele handwijzers. „We kregen de op dracht om zestig bestemmingen aan te geven. Je kunt je voor stellen hoe sommige van die handwijzers, als daarvoor geko zen was, eruit zouden hebben gezien. Wat we nu hebben be dacht is een bord dat het mid den houdt tussen dat handwij- zerssysteem en het bordsys teem. Een paal met daarom heen één of meer drie dimen sionale borden. De borden zijn rustgevend, maar ze zijn niet saai. Het kleurgebruik sluit aan op de huisstijl van de gemeen te." Het ontwerpen van de borden is overigens niet het enige waar het ontwerpbureau mee bezig is. Op termijn moet ook ander straatmeubilair het gebied tus sen grofweg het station, het Ra penburg en de Breestraat opsie ren. Het ontwerpbureau is nu hard bezig plannen uit te wer ken voor bankjes, fietsenbeu- gels en hangende straatverlich ting om het oerwoud van palen in te perken. „Met de nieuwbouw van het station en de reconstructie van het Stationsplein is er een aan tal mensen wakker geworden", zegt Krouwel. „Eindelijk gebeurt er iets in Leiden. Want behalve het noodzakelijke onderhoud is er jaren heel weinig gedaan aan de vormgeving van de Leidse straten. Alles bleef bij het oude. Op dit moment is er een soort drijfveer om daar wat aan te veranderen. En reken maar dat je ook in de oude binnenstad het straatbeeld naar een hoger en verzorgder, niveau kan bren gen." leiden monica wesseling Bollebozen in natuurkunde en sterrenkunde worden drie we ken lang op een super-intelli gent niveau beziggehouden door de Rijksuniversiteit Leide.. De Sterrewacht van de universi teit heeft samen met de radios terrenwacht in Dwingeloo een zomerschool in astrofysica ge organiseerd. Drie meisjes en vijftien jongens, allen aanko mend zesdeklassers van het VWO, worden in Drente onder wezen door beroepssterrenkun digen. Het is voor het eerst dat Lei den een zomerschool in astrofy sica (natuur- en sterrenkunde) organiseert. Directe reden is dat hele slimme leerlingen op het VWO bij de exacte vakken afha ken omdat natuurkunde voor hen zo saai is. De exacte vakken worden zo voor hen 'verpest' en daardoor dreigen er te weinig hoogbegaafde universitaire we tenschappers te komen. De intelligentia kunnen in het Planetron in Dwingelo gebruik maken van de achtduims tele scoop. De beelden hiervan kun- n vervolgens met computers laserprinters worden vastge- De Nederlandse Vereniging tot Integratie van Homoseksualiteit COC houdt volgende week een zomerweek in haar pand aan de Langegracht 65 in Leiden. Elke avond wordt er een speciaal programma georganiseerd. Na afloop van het programma is er van maandag tot donderdag een disco. Maandagavond treedt om half negen cabaretier Mark Scheepmaker op, de winnaar van het Martini-Cabaretfestvial van dit jaar. Dinsdagavond is er om half negen een forumavond onder leiding van het Amster dams gemeenteraadslid Anne- marie Grewel. AVRO-discjockey Hans Schiffers en Tweede Ka merlid Anne Lize van der Stoel praten met elkaar over het the ma 'Sex en relaties'. Woensdag avond is de filmavond, waarvan de entree vijf gulden bedraagt. Om acht uur en tien uur wor den er telkens twee gedraaid. Om acht uur zijn dat de 'Torch Song Trilogy' over de New York- se artiest Arnold, op zoek naar liefde en respect, en 'Fries green tomatoes at the whistlestop ca fe' Om tien uur draait 'The Hunger' met Catharine Deneu- ve, David Bowie en Susan Sa- randon. Daarnaast draait 'Paris is burning' over de subcultuur van de New Yorkse travestieten en transseksuelen eind jaren '80. Donderdag presenteert Bar bara vanaf half negen een ka raoke avond. Vrijdagavond is er vanaf tien uur een slotfeest. Daarop twee strippers en een lesbisch-erotische dansact. De entree bedraagt twee gulden vijftig. PROFITEER NU WA NT OP IS OP. J LEDER leiderdorp rotterdam - zuid SWERELDS GROOTSTE SPECIALIST IN LEDEREN ZITMEUBELEN. Liz Ryder van het Oxford Leiden Comité kan bijna opgelucht ademhalen. Het programma voor de 110 man tellende Leidse e die vanavond om ne- op Court Place Farm in Oxford wordt ontvangen is rond. En behoorlijk vol. De laatste nietjes zijn in de gasten lijsten geslagen, de oververhitte kopieermachine kan op non-actief en zelfs de voetbal lertjes zijn onderdak. Dat laatste was nog een heel probleem, want degene die het verblijf voor de voetballers zou organiseren, liet het op het laatste moment afweten. „En het zijn jonge knullen die be hoorlijk veel eten, dus stond er niemand echt te trappelen om hun onderdak te verschaffen', aldus Liz. Aangezien de Leidse delegatie die naar Oxford komt altijd veel groter is dan de Oxfordse die naar de Sleutelstad afreist - 'we hebben aan één bus genoeg'- lijkt het of het enthousiasme waarmee de 'link' iti 1946 werd opgericht in Oxford wat minder is. Liz Ryder ontkent dit ten stel ligste: „We zijn al hard bezig om het 50-jarig bestaan van de uit wisseling te organiseren. Dat moet een groot feest worden in 1996. Hoe het allemaal precies zal verlopen, weet ik nog niet, De stedenband tussen Leiden en Oxford bestaat al 48 jaar. In 1986 werd een glas-in-lood raam gezet in het Leidse stadhuis ter herdenking van het 40-jarig bestaan. archieffoto jan holvast maar het wordt een uitwisseling Voorlopig gaat het de komen- om nooit meer te vergeten." de dagen in Oxford nog om een 'gewoon' programma. Maar dat het Oxfordse comité er werk van heeft gemaakt, mag uit de onderdelen blijken. Morgenochtend worden de imkers eerst rondgeleid door het University Natural History Museum, waar zij de insekten- verzameling zullen bekijken. Vervolgens gaat het per bus naar Woodstock, waar Blen heim Palace wordt bezocht, de geboorteplaats van Winston Churchill. De graaf van Marl borough woont er. Hij wil het kostenverslindende beheer van het paleis plus landgoed zo spoedig mogelijk aan' zoonlief afstaan. Helaas wil deze niet echt deugen, dus de graaf heeft een probleem dat vooral van fi nanciële aard lijkt te zijn. Ge lukkig bezoeken talloze toeris ten jaarlijks zijn landgoed tegen een forse vergoeding, dus wel licht biedt dat enig soelaas. De cricketers hebben de och tend vrij en worden morgen avond welkom geheten in de Queens Head in Eynsham, een pub natuurlijk, die vlakbij de cricketvelden ligt. De schermers kunnen morgenmiddag meteen aan de slag in Westminster Col lege, Botley. Medelijden moetje hebben met de enige Leidse hardloper die aan de uitwisse ling meedoet. Hij wordt geacht morgen de zes mijls-wegrace te lopen, zondag de halve mara thon ten noordoosten van Ox ford en maandag nog eens mee te doen aan de Oxford Parks Spires Jog. Die komt dus op z'n tandvlees woensdagochtend in Hoek van Holland aan. De mensen van het Rode Kruis zullen zondagochtend eerste hulpdiensten verlenen bij de paardenrace in Banbury. Daarna krijgen ze een rondrit door de Cotswolds aangeboden. De politie bezoekt morgen het politiebureau van Oxford, heeft zondag een dagje vrij, gaat maandag naar Milton Keynes en mag dinsdag winkelen in Ox ford. Voor alle Leidse gasten heeft het Oxford-Comité zondag avond een feestje in Exeter Hall bedacht, waar een buffet wordt aangericht en vervolgens kan worden gedanst. Officieel wordt het pas echt maandagavond wanneer iedereen door burge meester Bill Buckingham en zijn Councillors ten stadhuize wordt ontvangen. Dinsdagochtend volgt een ge zamenlijke vergadering van het Leidse comité en dat van Ox ford. Op de agenda staat - van zelfsprekend - het 50-jarig jubi leum van de stedenband in 1996. Want dat deze op één na oudste link die een Britse stad kent - Bath heeft de oudste - nog lang niet op één oor ligt, zal dan des te meer blijken.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13