'Verdwijnen kerken grote fout' Kerk Samenleving Zuidafrikaans eredoctoraat voor dr. ir. E. Schuurman Bisschop Oost-Timor klaagt Indonesië aan 1010£- 24 22 Willibrord waakt over opknapbeurt VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1994 BUITENLAND KORT Hongerstaking De melkietische aartsbis schop Hilarion Capucci is sinds gisteren in Rome in hongerstaking om de aan dacht van de wereld te vesti gen op het lot van de Palestij- nen in Gaza en Jericho. Ca pucci (72). voormalig grieks katholiek aartsbisschop van Jeruzalem, woont sinds vele jaren in ballingschap in Ro me. Hij werd in 1974 door Is raël tot twaalf jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens wapensmokkel voor de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie PLO. Op verzoek van paus Paulus VI werd hij in 1977 vrijgelaten. Hij mag Israël niet meer in. Enkele jaren geleden wekte zijn aanwezigheid op de jaarlijkse PLO-instuif in Den Haag het ongenoegen van WD en CDA omdat hij als antisemiet te boek staat. Anti-abortusplan (1) Een campagne van het Vati- caan om een anti-abortusalli- antie te vormen met het oog op de bevolkingstop in Cairo, heett de Italiaanse regering in moeilijkheden gebracht en dreigt opnieuw tweedracht te zaaien in het kabinet van pre mier Silvio Berlusconi. Door toedoen van het Vaticaan hebben ministers ruzie met elkaar en is een tegencam- pagne op gang gekomen om de liberale Italiaanse abortus wetgeving te handhaven. Re geringsfunctionarissen lieten zich onlangs ontvallen dat de conferentie in Cairo van vol gende maand onderwerp van gesprek was tijdens een be zoek van minister van buiten landse zaken Altero Matteoli aan het Vaticaan. Matteoli zou abortus in dat gesprek "een soon moord' hebben ge noemd. Minister van volksge zondheid RafFaele Costa zei het onaanvaardbaar te vinden dat iemand die gebruik maakt van wat wettelijk is toege staan een moordenaar wordt genoemd. Anti-abortusplan (2) Het Vaticaan is bezig met een van de grootste lobbycam pagnes uit de geschiedenis met het oog op de VN-Confe- rentie over Bevolking en Ont wikkeling die in september in Cairo plaatsvindt. Het Vati caan wil dat in het slotdocu ment-abortus op geen enkele wijze als aanvaardbaar mid del voor geboortebeperking wordt afgeschilderd. Het Vati caan liet deze weekin een no ta weten dat daarmee de toe komst van de mensheid op het spel staat. De rooms-ka- tholieke kerk hoopt op een coalitie van katholieke en isla mitische landen om een drempel op te werpen tegen abortus. Anti-abortusplan (3) In Italië is sinds 1978 een abortuswet van kracht die zwangerschapsafbreking toe staat in de eerste drie maan den. In 1981 steunde de kerk een referendum over abortus, maar het Vaticaan slaagde er toen niet in een meerderheid tegen het recht op abortus te mobiliseren. Matteoli. één van de vijf ministers van de neo-fascistische Nationale Al liantie. zei dat de Italiaanse regering in Cairo vermoede lijk zijn persoonlijk standpunt zal uitdragen. Matteoli is lid van de Italiaanse delegatie. Ook delegatieleider Antonio Guidi, lid van Berlusconi's Forza Italia, staat dicht bij het standpunt van het Vaticaan. De leider van de kleine Radi cale partij, Marco Pannella, mede-opsteller van de abor tuswet van 1978, pleitte voor handhaving van de bestaande wet. Hij zei erop te vertrou wen dat Berlusconi geen wetswijziging van plan is. 12 vi Nederlandse Syrisch-orthodoxen buigen zich voor hun patriarch amsterdam Enkele honderden gelovigen schrijden naar voren in de Syrisch-orthodoxe Sint Sharbilkerk in Amsterdam-West om eerst het altaar en vervolgens het kruis in de handen van hun patriarch te kussen. Zijne Heiligheid Mar Igna tius Zakka I Iwas, patriarch van Antiochië, is 'met zijn ge volg van bisschoppen uit Iran, Irak en de Verenigde Sta ten, gisteren in Nederland aangekomen voor een bezoek van tien dagen aan zijn Europese kudde. met name Syrië en Turkije, staan de Syrisch-orthodoxe christenen aanhoudend aan vervolging bloot. In zijn toe spraak tot de gemeenschap in Amsterdam dankt de patriarch dan ook de Nederlandse over heid. 'die de mensen de vrijheid geeft hun eigen geloof te bele ven'. Wel roept hij de gelovigen in Europa op zich als waardige burgers te gedragen. Volgens aartsbisschop Qi^ek doen ze dat al. Syrisch-ortho doxe christenen die zich vrijwil lig of noodgedwongen in Euro pa gevestigd hebben, werken hard en maken geen proble men. En hun kerk bloeit. ..In de laatste tien jaar hebben we 34 nieuwe kerken gebouwd. Zon der godsdienst kunnen we niet leven. Nederlanders zijn aardige mensen, maar ze hebben één grote fout gemaakt: de kerken zijn verdwenen", aldus Q'^ek, wiens kerk als enige van de or- ..Het is te gek dat hij hier is", zegt Umit Qakici, een jong lid van de Amsterdamse gemeente, stralend. Voor hem is de komst van de patriarch wat een paus bezoek kan zijn voor een rooms-katholieke gelovige. „Zo zie je wat een hecht volkje we zijn. De goede man komt voor zijn volksgenoten in Europa he lemaal uit Damascus." Zondag zal de Syrisch-ortho doxe kerkleider, die zetelt in Damascus, in het Twentse Gla- ne de nieuwe kerk van het daar gevestigde klooster inwijden. Glane fungeert als centrum van de 55.000 Syrisch-orthodoxe christenen die her en der in Eu ropa wonen. Aartsbisschop Juli us Yeshü Q'^ek van het Europe se bisdom verwacht bij de cere monie zo'n twintigduizend ge lovigen. In hun landen van herkomst, thodoxe kerken in Nederland in de Raad van Kerken vertegen woordigd is. Volgens C^akici is p'^ek, die zijn tijd voornamelijk besteed aan het rondreizen langs de vijf tig gemeenten in de Benelux, Duitsland, Frankrijk, Oostenrijk en Zwitserland, een echte 'men- senmanager'. ,,De gelovigen ko men met <ie gekste problemen bij hem. van asielverzoeken tot moeilijkheden in de relatie." In Nederland, waar ongeveer 7.000 Syrisch-orthodoxe chris tenen wonen, werd de gemeen schap in mei van dit jaar opge schrikt door de zelfmoord van de 22-jarige Paulus Kurt, die vreesde voor uitzetting naar Turkije. Nu nog zijn enkele ker kelijke gemeenten betrokken bij de opvang van ongeveer dertig Syrisch-orthodoxe Turken en Syriërs die niet durven denken aan de gevolgen als hun asiel verzoek wordt afgewezen en ze worden teruggestuurd. ..Het is bekend dat je grote problemen krijgt als je terug gaat". zegt Qakici. „Zelf ben ik in Turkije geboren, maar ik spreek geen woord Turks. Tur kije weigert me als staatsburger uit te schrijven, dus als ik terug ga word ik opgeroepen voor mi litaire dienst." In Zuidoost-Tur- kije, waar de meeste Syrisch-or thodoxe Turken wonen, krijgen ze klappen van zowel het rege ringsleger als de Koerden, die elkaar in dat gebied bestrijden. £akici bespeurt in zijn eigen omgeving een herleving van de Syrisch-orthodoxe identiteit. De eigen taal, het Aramees, en cul tuur krijgen met name van jon geren weer meer aandacht. In de Sint Sharbilkerk, die een jaar geleden door de 120 gezinnen tellende gemeenschap voor 1,2 miljoen gulden werd overgeno men van de Rooms-Katholieke Kerk, is een ruimte waar een knapenkoor de liturgische ge zangen instudeert, en les in Ara mees en volksdansen gegeven wordt. „Vooral de jongeren van de tweede generatie gaan zich be zinnen op hun identiteit", aldus Qakici. „Vroeger leerden jonge ren hun eigen taal niet meer, nu weer wel." Hij ziet ook dat de gemeenschap zich in stilte op werkt op de maatschappelijke ladder. Trots telt hij in eigen kring acht ingenieurs, onder wie hij zelf. een advocaat en een po liticoloog. Ondanks de geografische ver spreiding blijven de onderlinge banden volgens Qakici sterk. Bij grote gebeurtenissen zoals zon dag in Glane, zijn dan ook stee vast geloofsgenoten uit de Vere nigde Staten en Scandinavië aanwezig. Nog steeds trouwen veel Syrisch-orthodoxen in ei gen kring, zelfs over grenzen heen. Wereldwijd telt de Syrisch-or thodoxe kerk enkele honderd duizenden leden in het Mid den-Oosten, Europa en Noord- Amerika. Een aparte tak van de kerk bevindt zich in zuid-India, die volgens de overlevering al in de eerste eeuw na Christus door de apostel Thomas gesticht werd en nu ongeveer 600.000 leden heeft. De Syrisch-orthodoxe kerk ontstond na het concilie van Chalcedon in 451, waar werd vastgelegd dat de menselijke en goddelijke natuur van Christus een en ondeelbaar zijn. Met de Koptische en de Armeense kerk hangt de Syrisch-orthodoxe kerk de monofysitische leer aan, die zegt dat Christus alleen een goddelijke natuur bezit. In de veertiende eeuw had den de Syrisch-orthodoxe chris tenen zwaar te lijden onder in vallen van de Mongolen. In het begin van deze eeuw werden zij het slachtoffer van vervolging door de Turken. De massa moord die de Turken in 1915 onder Armeniërs aanrichtten, kende ook veel Syrisch-ortho doxe slachtoffers. utrecht. anp Dr.ir. E. Schuurman - bijzonder hoogleraar reformatorische wijsbegeerte in Delft, Eindho ven en Wageningen - heeft een eredoctoraat ontvangen in de technische wetenschappen van de Universiteit van Potchef- stroom, Zuid-Afrika. Dit heeft de Stichting voor reformatori sche wijsbegeerte bekend ge maakt. Schuurman, die ook Eerste Kamerlid voor de RPF is, ont vangt het eredoctoraat wegens zijn kritisch denken over de in vloed van de moderne techniek op mens en samenleving. Ver der spreekt de universiteit waar dering uit voor het christelijk- reformatorisch perspectief van het werk van Schuurman. Het eredoctoraat wordt hem op 16 september uitgereikt, wanneer de Universiteit van Potchefstroom haar 125e ver- oegstgeest Het beeld van de heilige St. Willibrord waakt over de opknapbeurt van het Groene- of St. Willibrordkerkje in Oegstgeest. Het torentje van het bedehuis aan de Haarlemmerstraatweg, dat in slechte staat verkeerde, staat momenteel in de steigers. Ook andere zwakke plekken in het dak van de kerk worden de komende periode gerepareerd. foto loekzuijderduin 'Het volk leeft in angst voor geweld' jakarta rtr De rooms-katholieke bis schop van Oost-Timor, Carlo Belo, heeft de Indonesische regering in scherpe bewoor dingen beschuldigd van moord, martelingen en wille keurige arrestaties op het door Indonesië geannexeerde eiland. In een open brief riep Belo op tot het houden van een referendum over de toe komst van Oost-Timor. „Het volk leeft in angst voor geweld", schrijft de bisschop. „Onwettige organisaties heb ben zich schuldig gemaakt aan onwettige moorden, straffen, marteling en wille keurige en illegale arresta- Belo schrijft verder dat Indonesië zijn militaire aan wezigheid in de voormalige Portugese kolonie moet ver minderen en gesprekken moet beginnen met de groe peringen die strijden voor au tonomie. Volgens bronnen in Oost-Timor doelt hij daarmee op de verboden guerrillabe weging Fretilin, waarvan de leider Xanana Gusmao een gevangenisstraf van twintig jaar uitzit in de buurt van Ja karta. Volgens Belo is een re ferendum onder de 750.000, in meerderheid rooms-katho lieke, Oosttimorezen de meest democratische manier om tegemoet te komen aan de wil van het volk. Hij bena drukte dat de kerk bereid is in eventuele gesprekken te be middelen en zelf ook met de Indonesische regering in overleg te treden. Inwoners van Oost-Timor zeggen dat de brief, onderte kend door Belo en voorzien van het bisschoppelijke zegel, ruim verspreid is op het ei land. Ook werd een kopie naar >de diplomatieke vesti ging van het Vaticaan in Ja karta gestuurd. Het Indonesische ministe rie van buitenlandse zaken heeft de aanJdachten van Belo van de hand gewezen. „Hij zegt niets nieuws", zei woord voerder Irawan Abidin. „We kunnen de klok niet terug draaien. Oost-Timor is vol gens alle regels onderdeel ge worden van Indonesië." De Verenigde Naties hebben de Oost-Timor door Indonesië in 1976 kend. HET WEER HANS VAN ES Inzinking maar tijdelijk In een on-Nederlandse zomer als deze krijgt de atmosfeer duidelijk tropische trekjes; alsof de klimaat- gordels naar het noorden zijn opge schoven. In deze omgeving kunnen de toppen van onweerscomplexen tot hoogten van 18 kilometer door schieten. tot in de stratosfeer dus. Niet verwonderlijk dat de buien, die ons sinds eind juni elke week wel een keer treffen, soms tropi sche intensiteit hebben, 's Nachts, als afkoelende wolkentoppen een extra push aan de opwaartse stro mingen in de bui geven, is de na bije, warme Noordzee voldoende om de de zaak te laten 'explode- In de kleine uurtjes van donderdag was het weer eens raak; in grote delen van het land werd de nacht rust onderbroken door spectaculair hemelvuurwerk. Tussen 2 en 4 uur trokken verschillende cellen met bliksemontladingen langs de de kans om de zeer felle dig vertakte, soms repeterende vuurslangen van achter het raam te bewonderen. Naast grote elektrische activiteit zorgden wolkbreuken - zeer plaat selijk - voor veel neerslag. Zoals ge bruikelijk waren de verschillen aanzienlijk. De maritieme stations Katwijk en Santpoort kregen res pectievelijk 31 en 30 millimeter onweersregen. Iets meer landin waarts noteerden Haarlem 10 millimeter en Valkenburg ZH slechts 7 millimeter. Verder naar het noorden kreeg Obdam een zondvloed van 80 millimeter te ver werken; acht volle emmers water per vierkante meter! Overdag bleef het droog en de zon kwam er regelmatig door bij broeie rige temperaturen tussen 22 en 25 graden. Boven de Noordzee hing een langgerekte buienband, die in de avond langzaam maar zeker het land binnenschoof. Aan de achter zijde van een depressie beleven we even een herstachtige periode met veel buien en een harde noordwes tenwind; eigenlijk kan er voor het eerst deze zomer van een inzinking worden gesproken bij een tempera tuur van hooguit 18, 19 graden Ook zaterdag zijn we nog niet van alle buien af, maar een nieuwe weersverbetering laat niet lang op zich wachten. Vanaf zondag toont de zomer van 1994 weer karakter. De zon gaat weer overheersen en de koele wind neemt af. Begin vol gende week ligt een hogedruk kern boven het Europese vasteland. De wind komt in de oosthoek terecht en de warmte keert terug met maxima van 25 graden. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: van tijd tot tijd buiige in het zuidoosten enkele graden hoger. Vandaag nog droog en pe rioden met zon; morgen tijd regen, misschien ook Geleidelijk wat la gere niddag temperaturen i 15 graden in het noor- n tot iets boven de 20 in Morgen wat zi nige regen. i, ook enke noordwestenwind. Mid- dagtemperatuur dalend naar ongeveer 19 graden op morgen. Engeland, Schotland. Wales en Ierland: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur van 15 gra den op de Hebriden tot iets boven de 20 in het zuiden van Engeland, m Ierland ongeveer 18 graden. België en Luxemburg: Vandaag bewolkt en plaatselijk flink wat regen; misschien ook onweer. Morgen vanuit het westen opklaringen. Middag- temperatuur 18 tot 22 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: indaag ook - .V czffs T° V 17 H 18 (l 26 3, -k 22 34 -31 31 ii 35 38 bewolkt ^onweer TP warmtefront regen opklaringen CSS sneeuw hagel L lagedmk H bngedruk 19 temperatuur Middagtemperatuur langs het Kanaal rond 19 graden; verder landinwaarts maxima uiteenlopend van 24 graden bij Rennes tot iets onder de 30 nabij Annecy. Portugal: Flinke zonnige perioden en droog, in het lan de Costa Verde tot 28 ir e Al- Made"' a h6t bmnenland iets warmer Wolkenvelden, ook af en toe zon en eerst nog een enkele bui. Middagtempe ratuur ongeveer 24 graden. Overwegend zonnig en droog. In het noordwesten half tot zwaar bewolkt,- ta melijk koel en eerst nog kans op regen. Middagtemperatuur op veel plaatsen on geveer 30 graden Canarische Eilanden: In het noori dagtemperatuur van 26 gra zijde v i de e wolkenvelden, i de t 30 c Marokko: Flinke perioden met zon en droog. Aan de kust middagtemperatuur van onge veer 27 graden. Tunesië: Overwegend zonnig en droog. Maxi mumtemperatuur vlak aan zee rond 35, landinwaarts plaatselijk meer dan 40 Zuid-Frankrijk: In het algemeen flinke perioden met zon. Bijna overal droog. Kans op de Mistral. Maxima van 23 graden in Les Landes tot iets boven de 30 ten zuiden van Lyon. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig. Maximumtemperatuur onge- 33 graden. WEERRAPPORTEN ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.19 Zon onder Maan op 14.09 Maanond Waterstanden Katwijk Hoog water 08.00 20.28 Laag water 03.38 15.55 Weerrapporten 11 augustus 20 m Rotterdam half bew Twente half bew Vlissmgen licht bew Maastricht zwaarbew

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12