Ba 'Euthanasie is taak eigen arts' yMONTEL 'Hij schrok zich rot toen-ie me zag' Bankgarantie, Binnenland Zes jaar cel voor leider XTC-bende jfci Afrikaanse kasteelkunst Hemelse hennep in Drentse veenkolonie ECN wil onderzoek naar schokweerstand reactor 1425,- DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1994 Bredanaar maakt PTT twee ton lichter den haag De politie van Den Haag heeft een 21-jarige man uit Breda aangehouden, die PTT Telecom voor 200.000 gulden heeft opgelicht. Hij is het afgelopen halfjaar in heel Nederland actief geweest. Bij Primafoon-winkels huurde hij telefoons en ant woordapparaten en verkocht die vervolgens. De man vroeg ook een aansluiting aan voor een leegstaand pand en liet de huur op die rekening zetten. De PTT zegt maatregelen te hebben geno men om herhaling te voorkomen. Lijk zes dagen na brand geborgen den haag De brandweer heeft gisteren het lichaam van een nog niet geïdentificeerde man geborgen uit de herenmodezaak in het centrum van Den Haag, die vorige week donderdag nage noeg uitbrandde. De 85-jarige voormalige eigenaar van de zaak, die boven de winkel woonde, wordt sinds die tijd vermist. We gens instortingsgevaar kon de brandweer niet eerder met de berging beginnen. Het stoffelijk overschot lag al die tijd onder het puin begraven. Aantal asielaanvragen weer omhoog Het aantal asielaanvragen i: r gestegen. Sinds 1 januari vroegen bijna 30.000 buitenlanders politiek asiel Gedurende de eerste zeven maanden vorig jaar waren dat er 16.000. Justitie heeft 15.000 vreemdelingen het land uitgezet. Dat waren er in dezelfde periode vorig jaar ruim 11.000 SP wil debat over WAO-herkeuringen den haag De Socialistische Partij (SP) wil dat de kamercommis sie sociale zaken op forte termijn een debat voert met staatsse cretaris Wallage over het herkeuren van WAO'ers. De effecten van die herkeuringen zijn volgens de SP 'schrikbarend'. Lemmer skütsje wint thuiswedstrijd lemmer» Het Lemmer skütsje heeft gisteren de thuiswedstrijd in de baai van Lemmer gewonnen. Heerenveen, de aanvoerder van het klassement, eindigde als tiende omdat de schipper zijn boot op harde wind had getuigd. In het algemeen klassement van de Friese skütsjesilen staat Heerenveen nog steeds op de eerste plaats, Joure op de tweede en Bolsward op de derde. Kunststoffenbedrijf Hoogezand in as Groningen» Een kunststoffenbedrijf in Hoogezand is in de nacht van dinsdag op woensdag door brand grotendeels verwoest. De schade bedraagt tussen de vijf en tien miljoen gulden. Het vuur ontstond in een stapel pallets achter op het terrein maar sloeg vrijwel direct over naar het bedrijfsgebouw. De politie vermoedt dat er brandstichting in het spel is. Explosie in poederfabriek van Nutricia kampen Een explosie heeft gistermiddag in Kampen grote scha de veroorzaakt in de fabriek van de poederproducent Lyempf, onderdeel van Nutricia. De fabriek is zeker enkele maanden bui ten bedrijf. Lyempf maakt op melk gebaseerde poederproduk- ten, zoals melkpoeder, kindervoeding en ijsmixen. Het bedrijf leeft van de export. De oorzaak van de ontploffing is nog niet precies bekend. amsterdam Een 46-jarige Rotterdammer is gisteren door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot zes jaar cel. De man had een lei dinggevende rol in een grote, XTC-bende. Zeven mede-ver dachten zijn in juni door het ge rechtshof in Amsterdam in ho ger beroep veroordeeld tot forse gevangenisstraffen. De man kreeg een jaar meer dan was geëist. Volgens de rechter moet het aandeel van de man in de criminele organisatie zwaarder worden ingeschat dan de officier heeft gedaan. De bende werd in februari 1992 op gerold, na een onderzoek door het vorig jaar ontbonden Inter regionaal Rechercheteam Noord-Holland/Utrecht (IRT). De jaaromzet van de bende be droeg toen ongeveer 300 mil joen gulden. Haagse schone naalden en condooms scoren in Japan Yokohama anp is dat een schijntje. Ook een voorlichtingsproject in de Scheveningse gevangenis scoort op het congres. Het ge vangenispersoneel en de gedeti neerden worden gewezen op de gevaren van onveilig vrijen en het gebruik van vieze spuiten. Verder krijgen ze voorlichting over hoe om te gaan met een besmette gevangene. Mensen reageren razend en thousiast op onze projecten. In heel veel landen wordt weinig gedaan voor gedetineerden of drugspuiters. Wij laten zien dat het op zich niet moeilijk is om AIDS-beleid in gevangenissen te ontwikkelen. Het kan en is no dig", aldus F. de Jongh van de GGD in Den Haag. Ze liet in Japan wouwencon dooms en anale (extra stevige) condooms zien. „Die Japanners stonden te klapperen met hun vijftig beeldho s uit Zimbabwe in de tuin v Ruim 160.000 schone spuiten en 45.000 condooms per jaar moeten de verspreiding van het AlDS-virus onder drugspuiters in Den Haag tegenhouden. De aanpak van de Haagse GGD is een succes. De stad kent in ver houding minder spuiters onder de AIDS-patiënten dan Amster dam en Rotterdam. Bovendien is het Haagse project goedkoop. Tijdens het wereld AIDS-con- gres in Japan tonen AIDS-be- strijders uit de hele wereld er belangstelling voor. In het Haagse project rijdt een autootje heen en weer tus sen woningen van druggebrui kers en prostitutiegebieden om schone naalden, condooms en informatie te verschaffen. Jaar lijks worden zo 700 mensen be reikt. De helft ziet de twee me dewerkers van de GGD niet. Ze krijgen de spullen van collega- verslaafden. Het project kost twee ton. Volgens hulpverleners Ze v 5 dat e Medisch Tuchtcollege tikt 'rondtrekkende euthanasie-arts' op vingers Het Centraal Medisch Tuchtcollege vindt dat euthanasie alleen door de behandelend arts moet worden uitgevoerd en is tegen de 'rondreizende artsen die zich met eutha nasie zouden bezighouden'. Dat stelt het college in een gisteren verschenen vonnis tegen een vertrouwensarts van de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthana sie (NWE). den haaganp-gpde De arts is berispt omdat hij drie keer heeft geholpen bij eutha nasie en zelfdoding. Hij heeft onder andere een 72-jarige man n eind aan zijn le- te maken door precies te vertellen wanneer hij een plastic zak over zijn hoofd moest doen. De man had daarbij ook slaap middelen en alcohol ingeno- zelfdoding waarbij de patiënt door verstikking over lijdt, past een arts' niet", aldus het Tuchtcollege. Bovendien was niet voldaan aan de voor waarde dat de patiënt zich in een terminale fase van een on omkeerbaar ziekteproces moet bevinden. De arts raadpleegde ook geen andere deskundige over deze zaak. De arts zou ook een 89-jarige wouw een drankje hebben ge geven die wilde sterven omdat ze het 'zo verschrikkelijk' vond in het verpleeghuis. De betrok ken artsen twijfelden aan de vastheid van haar euthanasie wens. Twee weken voor haar dood had de wouw, na een ge sprek met de geneesheer-direc teur van het verpleeghuis, om uitstel gewaagd. De arts gaf de drank toch aan de wouw zonder hierover ande re medici te raadplegen. Alleen al om die reden had zij niet tot euthanasie mogen overgaan, stelt het college. Ook in dit geval ging het niet om iemand die zich in een terminale fase van een onomkeerbaar ziekteproces bevond. Oud-voorzitter ACP schonk geld bond aan club Bestuurslid M. Blijleven van de Algemeen Christelijke Politie bond (ACP) blijkt in de tijd dat hij ACP-voorzitter was, bonds- geld te hebben gegeven aan een voetbalclub in Bergschenhoek. Daar was hij eerder ook voorzit ter. Het ACP-hoofdbestuur heeft Blijlevens handelen afge keurd. Over zijn positie is toen geen defintief besluit genomen, maar inmiddels is de interne kritiek toegenomen. „Het maakt zijn positie t beter op", aldus ACP-voorzitter P. Kruizinga. Hij verwacht dat er binnen het bestuur nog over Blijleven zal worden gepraat. De ACP is namelijk so wie so bezig het aantal bezoldigde bestuurs leden (vijf) terug te brengen tot drie. Blijleven gaf voor december 1992 twee maal 1500 gulden aan de voetbalclub BVCB in het Zuidhollandse Bergschenhoek. Volgens clubsecretaris H. Goud appel heeft Blijleven de afgelo pen twee jaar, toen hij overi gens niet meer in het clubbe stuur zat, in ieder geval een een sportweekend Een aantal jaren is Blijleven voorzit ter van de voetbalclub. Hij is re gelmatig actief voor de club, zegt Goudappel. Begin 1993 trad hij af als ACP- voorzitter omdat hij wethouder van financiën in Bergschenhoek werd. Kruizinga volgde hem op. Bij het controleren van de boe ken stuitte de bond eind vorig jaar op de sponsordonaties, die wel netjes in de boeken waren verwerkt. Blijleven had de boek houder en de penningmeester ingelicht, maar niet zijn mede-% bestuurders. Het bondsgeld is afkomstig van contributiegeld van leden en werkgeversbijdra gen. etentje ei bekostigd, daarvoor ING-directeur Curasao gedood amsterdam De 56-jarige directeur van ING- trust op Curasao is in de nacht van dinsdag op woensdag ver moord tijdens zijn huwelijksreis op Sint Maarten. Dat heeft een woordvoerder van de ING in Amsterdam vandaag bevestigd. De oorspronkelijk uit Utrecht afkomstige man, die zaterdag in Nederland was getrouwd, hoor de dinsdagnacht geluiden in d^ hotelkamer. Hij ging erop af. Er bleken inbrekers te zijn, waar van er één zijn pistool greep en de man zonder pardon neer knalde. Misdaadjournalist Peter R. de Vries trots over 'buit' amsterdam Misdaadjournalist Peter R. de Vries glimt van trots. Hij beweert dat hij voor het weekblad Panorama het nu 41-jarige en tamelijk onbekende brein achter de Heine- ken-ontvoering heeft opgespoord in het Zuidamerikaanse Paraguay. De Vries heeft met een klein ploegje collega's een week lang de kapitale villa geobserveerd waarin de man woont in de buitenwijk Fernando de la Mora van de hoofdstad Asuncion. De man is één van de vier ontvoerders. Hij wist altijd een beetje buiten de publiciteit te blijven, tot Peter R. de Vries opdook. „Toen we zeker wisten dat hij het was en er foto's waren gemaakt, zijn we op hem afgestapt. Ik heb nooit iemand zo zien schrikken toen hij mij zag. Toen hij over de schrik heen was, heeft hij mij 's avonds in zijn huis uitgenodigd en hebben we uren gepraat", zegt De Vries. Volgens De Vriejs zat hij 'goed' toen hij de man zag bij de verbouwing van één van de twee hambur ger- en bierrestaurants die de ontvluchte ontvoerder exploiteert in de hoofdstad. Het 'ontvoeringsbrein' zegt zich in Paragu ay heel veilig te voelen. De Vries: „Maar hij heeft wel Duitse herders voor zijn huis. Zijn villa ligt afgelegen aan een zandweg en je kunt er niet ongezien bijkomen." Volgens De Vries, die ook een boek over de Heinekenontvoering schreef en zeer goede contacten met twee ontvoerders onder hield, is de ontvoerder 9,5 jaar geleden niet platzak in Paraguay aangekomen. De vrij lating van biermagnaat Freddie Heineken en diens chauffeur Ab Doderer, die 22 da gen in een loods op het Westelijke Haven terrein in Amsterdam vastzaten, kostte 35 miljoen gulden aan losgeld. Acht miljoen daarvan is nooit teruggevonden. De Heineken-ontvoerder ontsnapte in 1985 uit het Utrechtse Pieter Baan Cen trum waar hij psychisch werd onderzocht. Eerder had hij al geprobeerd de Bijlmerba jes uit te komen, maar dat mislukte. „Ik stond op de luchtplaats, dacht aan mijn fa milie en aan God en ineens stuurde God een touw over de muur. Dat heb ik toen' maar gepakt", zegt hij tegen De Vries in Panorama. Volgens De Vries blijkt de ontvoerder ook in Paraguay nog altijd godvruchtig. Hij is daar gerespecteerd lid van de Templo Evangelista, een protestante kerk. Hij doet zich voor als een Spaanse zakenman en spreekt ook vloeiend Spaans. Geen van de die De Vries ter plekke heeft ge sproken, is bekend met 's mans verleden. Het brein is in 1985 bij verstek veroordeeld tot 12 jaar cel. Aangezien Paraguay geen uitleveringsverdrag met Nederland heeft, zit hij daar rustig. Eén andere dader kreeg acht jaar cel. De man zit inmiddels weer vast. Hij zou begin dit jaar een douanier hebben doodgeschoten, toen hij werd be- rapt bij een cocaïnedeal in Amsterdam. De twee andere ontvoerders hebben poli tie en Justitie na de ontvoering nog han denvol werk bezorgd. Ze stonden pas in 1987, bijna vier jaar later, voor de rechter en kregen ieder elf jaar. De twee vluchtten na de ontvoering naar Parijs, maar de Franse politie greep hen begin '84 in de kraag. Bij die aanhouding trof zij ruim 300.000 gulden van het losgeld aan, ver stopt in een piano. Vervolgens begon voor de mannen een periode van drie jaar on zekerheid over hun uitlevering. Ondertus sen verbleven zij afwisselend in een gevan genis met streng regime of onder huisar rest in een hotel. Ook maakten zij een kortstondig uitstapje naar het Franstalige deel van St. Maarten. Niet alleen de politie hield hen daar in de gaten, maar ook enke le particuliere detectives van Heineken. Volgens het Tuchtcollege zal „de behandeld arts in het alge- wensrelatie staan tot de patiënt dan een niet-behandeld arts. Die vertrouwensrelatie is bij een ingrijpbare handeling als le vensbeëindiging bij uitstek van belang". Het college erkent wel dat er gevallen zijn waarin een ander dan de behandelend arts 'op zorgvuldige wijze' kan overgaan tot toepassing van euthanasie. Bijvoorbeeld als de arts niet be reid is of niet in staat is om de levensbeeïndigende handeling Vorige week lieten de voor malige secretaris-generaal van het ministerie van justitie, G. van Dinter, en het CDA-kamer- lid Van der Burg weten zich ern stig zorgen te maken over het fenomeen 'rondreizende eutha- nasre-artsen'. De NWE ontkent het bestaan hiervan. Inmiddels heeft ook de hoofdinspecteur voor de Volksgezondheid, J. Verhoeff, zich geschaard achter de verhalen over deze 'engelen des doods'. Hij pleit voor aan vullende wettelijke regels. Verhoeff: „Er is zo'n praktijk in Nederland. Maar ons is niet bekend dat die praktijk zich uit breidt. Ons is ook niet bekend dat de mensen dat doen uit slechte motieven zoals geld." De artsenorganisatie KNMG is boos over de uitlatingen van Verhoeff omdat hij niet over 'hard bewijs' beschikt. 'Pettennooit beveiligd tegen bevingen petten gpd Hoeveel trilling kan de hoge flux reactor (HFR) in Petten hebben? Het Energie Onderzoekscen trum Nederland (ECN) wil dat de Europese Commissie, die ei genaar is van de reactor, dit zo snel mogelijk gaat onderzoeken j --'A ~"ÈSkgé> 7» v oudepekela» Terwijl de ene na de andere illegale hennepkwekerij wordt opgerold, groeit de hennep in Oude Pekela tot in de hemel en niemand die daar iets tegen doet. Deze hennep wordt niet gebruikt om er stoned van te worden maar als bouwmateriaal, het heeft namelijk dezelfde eigen schappen als bamboe, of als papier. foto anp Raymond rutting ken dat ook Noord-Holland- noord niet gevrijwaard is van aardbevingen. De HF-reactor werd in 1957 in Petten gepland, mede omdat het gebied aardbevingvrij zou zijn. Om die reden is ervan af gezien de HFR extra te beveili gen tegen trillingen. ECN wil nu graag weten waartegen de reac tor en de andere nucleaire in stallaties in Petten bestand zijn. Volgens H. Bergmans, hoofd groep nucleaire faciliteiten van het ECN, is een 'geheel nieuwe situatie' ontstaan door de hoewel lichte beving bij Alk maar. De eigenlijke installatie is an hoogwaardig alu- het gebouw er om heen is niet extra versterkt. „We Westerterp mocht zonder passagiers op carpoolstrook amsterdam «anp De rechtbank in Amsterdam heeft oud-minister van verkeer T. Westerterp gisteren ontsla gen van rechtsvervolging we gens de beschuldiging dat hij, zonder passagiers, op de car poolstrook van de A-l tussen Bussum en Amsterdam heeft gereden. Flet feit werd wel be wezen geacht, maar is volgens de rechtbank niet strafbaar. Daarmee heeft de ex-be- windsman een gedeeltelijke overwinning behaald in zijn ju ridische strijd tegen de carpool- strook. Op 27 oktober 1993 reed Westerterp in zijn eentje over de strook. Daarmee maakte hij zich niet schuldig aan een straf baar feit, aldus Westerterp, om dat er geen beperkingen kun nen worden opgelegd die te maken hebben met het aantal inzittenden van een auto. Hij beriep zich op het gelijkheids beginsel. Over dit punt deed de rechtbank geen uitspraak. Op het moment dat hij zijn rit maakte, had bovendien het bord dat aangeeft dat alleen personenauto's met meer dan drie mensen op de strook mo gen rijden, nog geen rechts kracht. De rechtbank geeft Wester terp op dit laatste punt gelijk. hebben het geluk dat in de jaren '50 en '60 relatief zwaar ge bouwd werd. Bovendien is alu minium tamelijk flexibel en taai. Voor een beving van 3.0 op de schaal van Richter (die van zaterdag bleef daaronder, red.) ben ik dan ook niet zo bang. Maar bij kracht 4 of 6 wordt het een ander verhaal. We zullen moeten onderzoeken hoeveel trilling de reactor kan hebben". De ECN aardbeving. „Zodra bij voor beeld een lek zou ontstaan in het koelwatersysteem, kunnen we het water opvangen in de kelder onder de installatie. Maar als bij een aardschok de kelder scheurt, heb je daar niet veel aan". Direct na de aardbeving is de reactor op schade gecontro leerd. Er is niets gevonden. Ove rigens gaat de reactor automa tisch 'plat' als zich ernstige tril lingen voordoen. Toevallig is de HFR maandag stilgelegd voor periodiek onderzoek, dat zeven tot acht weken duurt. 'Op de weg liggen' kostte al vier levens Een naam heeft het spel nog niet, maar voor zover bekend heeft het al vier mensenlevens gekost. Het uitgangspunt is simpel: na het nuttigen van de nodige alcohol moeten de deelne mers op de as van de weg gaan liggen en het verkeer rakelings langs zich heen laten razen. Het schijnt een enorme kick te geven. Die sensatiezucht kostte een 21-jarige Amstelvener be gin deze week het leven. Hij overleed nadat hij bij Cal- lantsoog door een taxi was overreden. Het geval staat niet op zichzelf. Op 24 april kostte een dergelijke stunt het le ven aan een 18-jarig meisje uit het Twentse Groenlo. Na een avondje stappen be sloot zij samen met haar 17-jarige vriend op de weg te gaan liggen. De twee gingen op een onverlichte weg liggen op het moment dat er vier au to's aankwamen. Het inha- de i had fatate gevolgen. Het meisje was op slag dood. De jongen werd in coma overgebracht naar een zie kenhuis. Hij is inmiddels uit de coma ontwaakt, maar zal waarschijnlijk nooit meer de oude wor den. 'Het spel' van de jonge ren lijkt sterk op een scène uit de Amerikaanse film The Program. In de Vere nigde Staten hebben vier pubers de scène nagedaan, waarbij tvvee van hen wer den gedood. Het betreffen de deel is vervolgens uit de film geknipt. In Nederland is de film niet te zien, maar de Nederlandse jeugd zou op het idee gebracht kun nen zijn door een docu mentaire die in oktober van het vorig jaar over dit onderwerp werd uitgezon den. t alles kiest, maar ook de schoonheid van natuurlijk lee, an is dit uw bank. Rundleer in optima forma, een bankgarantie die ook al niet stuk kan... vr verkrijgbaar in verschillende kleu Mooi Voor Maar De Bank van Nederland everwijk - Parallelweg 43 (afslag Beverwijk-Oost) - Tel. 02510-29 01 ,mhem, Axel, Beverwijk, Diemen, Groningen, Heerenveen, Heerlen, L •rdam, Son/Eindhoven, Stecnwijksraaer/Coevorden, Utrecht, Zutphen

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3