Open dag wordt een open huis Salzburg stuit na winst op Haïfa vrijwel zeker op Ajax Nieuw PSV verliest van Stuttgart: 2-0 Sport SieMatic DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1994 Dario Gomez bondscoach Colombia BOGOTA RTR Heman Dario Gomez mag pro beren het geschonden aanzien van het Colombiaanse voetbal te herstellen. De trainer van At- letico National uit Medellin werd gisteren aangesteld als op volger van bondscoach Francis co Maturana, die hij al assis teerde. De zachtaardige, filosofisch ingestelde Maturana nam na de teleurstellend verlopen WK- eindronde ontslag. Colombia, vooraf regelmatig nog als één van de favorieten bestempeld, werd in de eerste ronde wat on gelukkig uitgeschakeld. Het werd een drama toen verdedi ger Andres Escobar, die in het duel met de Verenigde Staten in eigen doel schoot, na terugkeer in eigen land werd vermoord. De 38-jarige Gomez, als type het tegenovergestelde van Ma turana, kreeg van de Colom biaanse voetbalbond de op dracht een nieuw team op te bouwen, zonder de spil van de laatste tien jaar, Carlos Valder- rama. De 32-jarige aanvoerder besloot zijn internationale loop baan na het WK te beëindigen. Gomez moet het ook stellen zonder de begenadigde aanval ler Faustino Asprilla. Die maak te gisteren definitief bekend nooit meer in het nationale elf tal te zullen spelen. Zijn besluit heeft alles te maken met het doodschieten van zijn ploegge noot en vriend Escobar. „Ik heb afgerekend met Co lombia. Het is mij te gevaarlijk als international. Het is een trieste constatering, maar je bent je leven niet zeker. Ze heb ben Escobar als een beest afge slacht. Het had ons allemaal kunnen overkomen", zei de spits van Parma tegen een ver slaggever van de Corriere dello Sport. Ook Maturana en mid denvelder Gabriel Gomez, de jongere broer van de nieuwe bondscoach, werden na afloop van het WK met de dood be dreigd. Turkse voetballer aangehouden ankara «ap De Turkse stervoetballer Tanju Colak is in Macedonië gearresteerd. Hij zal worden uitgeleverd aan Turkije, waar hij de cel in zal gaan wegens het kopen van een gesmok kelde auto. Colaks voetbal carrière lijkt definitief voor- bij. De krant Milliyet uit Istan bul meldde dat Colak dins dag werd aangehouden in het huis van een vriend. De krant drukte een foto af, waarop te zien was hoe de geboeide Colak door de poli tie werd weggevoerd. De voetballer werd voorgeleid en de rechter bepaalde dat hij in de gevangenis moet blijven totdat Turkije een for meel verzoek om uitlevering heeft ingediend. Colak hangt in eigen land een gevange nisstraf van 22 maanden en een boete van 772 miljoen li ra (bijna 43.000 gulden) bo ven het hoofd. Het vonnis werd vorig jaar uitgesproken door een rechtbank, die be wezen achtte dat de voetbal ler wist dat de auto die hij kocht Turkije was binnenge smokkeld. Colak hield zich onwetend, maar verloor af gelopen maand het hoger beroep dat hij had aange spannen. Colak heeft gezegd dat de regering in Ankara hem gra tie zou moeten verlenen, zoals de Argentijnse regering de drugsovertredingen van Diego Maradona heeft kwijt- gescholen. Waarschijnlijker is het dat Colak zijn voetbal schoenen voor altijd kan op bergen, want de Turkse wet bepaalt dat een sporter met een strafblad niet meer op professioneel niveau mag uitkomen. Colak speelde het afgelopen seizoen voor Istan- bulspor in de tweede divisie. Eerder maakte hij déél uit van de topclubs Galatasaray en Fenerbahce. Sponsor Steaua boekarest De Roemeense topclub Steaua wordt de komende weken ge sponsord door het Italiaanse adviesbureau CBS. De winnaar van de Europa Cup 1 van 1986 is daardoor in staat enkele vriendschappelijke duels tegen Italiaanse clubs af te werken. GOEDHART ^^BOUWHUIS Hoorn 126a (t.o. Avifauna) Alphen a/d Rijn tel. 01720-22100 Openingstijden: ma. t/m vrij. 8.30-12.30,13.30-17.30 uur. vrij. tot 21.00 uur, zat. 10.00-16.00 uur. Alle SieMptic keukens kunnen kookklaar geïnstalleerd worden. Braziliaan Jorginho mogelijk naar nieuwe profliga VS De Braziliaanse verdediger Jor ginho verlaat aan hel einde van het komende seizoen Bayern München en gaat mogelijk in de nieuwe Amerikaanse profliga spelen. Dat heeft hij gisteren ge zegd in een interview met de krant TZ. „Dit is definitief mijn laatste jaar hier. Zes jaar Duitsland is genoeg", aldus Jorginho, die in 1992 van Bayer Leverkusen naar Muenchen overstapte. Hij zei dat hij naar Brazilië teruggaat of een club zal zoeken in de Ame rikaanse profliga, die momen teel wordt opgezet en volgend jaar moet gaan draaien. „Ze hebben daar iedereen nodig die in de beginfase kan helpen", al dus Jorginho over de niet zo voetbalervaren Amerikanen. Jorginho wordt volgende maand dertig. Hij maakte deel uit van het Braziliaanse elftal dat in juli in Amerika wereld kampioen werd. Hij wordt gezien als één van de beste buitenlandse spelers in de Bundesliga. Vonk slaat te laat over bij Ajax tegen Anderlecht Ook qua prijs bieden wij u liet beste I.D. SieMatic keukens zijn zó perfect dat sommige mensen denken dat ze "onbetaalbaar' zijn. Onze reactie: kijk eens rond in onze showroom. SieMatic heeft 42 keukenseries, op 18 verschillende prijsniveaus, f Dus ook voor u maken wij graag een I.D., een Individueel Design. Ons com- c plete voorstel van een speciaal voor u 1 ontworpen keuken. Van SieMatic. In elke prijsklasse top s' klasse. Kom even langs. Het SieMatic keukenideeénboek ligt voor u klaar Mazinho naar Valencia Valencia Mazinho, middenvelder van het Braziliaanse elftal, speelt komend seizoen voor Valencia. De Spaanse club huurde de 28-jarige wereldkampioen van het Braziliaanse Palmeiras. Bij Valencia treft Mazinho Alberto Parreira, de trainer die zijn land in de Verenigde Staten naar de wereldtitel voerde. Voor de dien sten van Iomar do Nascimento Mazinho betaalt Valencia 1,25 miljoen gulden. Na dit seizoen heeft de Spaanse club een optie tot koop. Mazinho reisde gisteren naar Spanje voor een medi sche keuring. Hearts wil vechtende spelers kwijt Edinburgh De Schotse voetbalclub Hearts of Midlothian heeft twee verdedigers op de transferlijst gezet omdat ze zich allesbe halve als hartsvrienden gedroegen. Craig Levein en Graeme Hogg raakten gisteren tijdens een oefenwedstrijd tegen Raith Rovers op het veld met elkaar slaags. Het knokkende tweetal werd officieel door de scheidsrechter uit het veld gestuurd. Aan voerder Levein ging rechtop naar de kleedkamer, Hogg gestrekt. Hij werd door zijn ploegmaat knockout geslagen en moest wor den gedragen. Hearts-manager Tommy McLean reageerde on middellijk op het onverkwikkelijke incident. Hij ontnam Levein wegens het in diskrediet brengen van Flearts het aanvoerder schap en gaf beide spelers een boete ter hoogte van twee weeklonen, de maximum straf voor zo'n vergrijp. Bovendien liet hij weten dat beiden mogen uitzien naar een andere club. FC Den Bosch ontslaat directeur den bosch Het bestuur van FC Den Bosch heeft algemeen di recteur Chris van der Laar ontslagen. Voorzitter Heijmans maak te deze beslissing gisteren bekend. Van der Laar wordt verant woordelijk gehouden voor de financiële chaos bij de eerste-divi- sieclub. Volgens Heijmans heeft Van der Laar bij de vernieuwing van de selectie voor het komende seizoen het budget behoorlijk overschreden. Daardoor zit de Brabantse ploeg nu met een te kort van 650.000 gulden en moeten er spelers verhuurd of ver kocht worden. FC Den Bosch sloot ook de vorige voetbaljaar- ~met negatieve cijfers. Het tekort bedroeg toen acht ton. Abdellaoui mag weg bij Willem n tilburg Yassine Abdellaoui mag vertrekken bij Willem II. De 19- jarige Marokkaan, die de afgelopen maanden herhaaldelijk bots te met trainer Jan Reker, kreeg dat gisteren van directeur Van Dommelen van de Tilburgse eredivisionist te horen. 1 Iet con tract van Abdellaoui liep eigenlijk tot 30 juni 1995 door. Deense internationals gaan staken kopenhagen De Deense internationals maken zich op voor een staking. De ploeg wil een nieuwe regeling omtrent de bonussen voor de EK-kwalificatiereeks. Het oefenduel tegen Finland, vol gende week woensdag in Kopenhagen, staat daardoor op losse schroeven. „We zijn profs en niet meer van plan voor een fooi te voetballen, terwijl de bond rijk wordt", aldus aanvoerder Lars Olsen. Zagalo opnieuw bondscoach Brazilië Rio de Janeiro» Oudgediende Mario Zagalo begint aan een nieu we termijn als bondscoach van wereldkampioen Brazilië. De 63- jarige trainer werd gisteren in Rio de Janeiro gepresenteerd als de opvolger van de succesvolle Carlos Alberto Parreira, die na het WK in de Verenigde Staten in dienst trad bij Valencia. De doorgewinterde Braziliaan fungeerde in 1967 voor de eerste keer en slechts voor één wedstrijd als bondscoach van het beste voet balland van de wereld. In 1970 keerde Zagalo terug in functie en leidde hij nationale ploeg naar de derde wereldtitel. Na het deels mislukte WK in Duitsland (1974) werd hij ontslagen. In 1958 en 1962 triomfeerde Zagalo als speler bij het WK. De Kalverstraat op Koninginnedag, daar leek het nog het meest op. Met tienduizenden tegelijk stoomden de Ajax- fans op naar De Meer, waar de landskampioen gisteren zijn jaarlijkse open dag hield. Jong, oud, uit alle delen van het land kwamen ze naar de Watergraafsmeer. Om voor een dag het Ajax-gevoel op te snuiven. Supporters vanAjax onder scheiden zich van de overige fans in Nederland door hun rotsvaste vertrouwen in hun elf tal. Elk jaar weer winnen de Aja- cieden alje hoofdprijzen. Zo niet, dan toch zeker volgend seizoen. „Want weet u meneer, Ajax speelt voetbal zoals het be doeld is. Daar kunnen ze in Eindhoven en in Rotterdam een puntje aan zuigen. Al kopen ze bij PSV heel het Braziliaanse elf tal op, dan nog winnen ze niet van Ajax. Bestaat niet", meldt een man op leeftijd. Het Ajax-gevoel zit diep. En blijft niet beperkt tot de Rand stad. Twee jongens uit Eijsden, een plaatsje in het zuidelijkste puntje van Limburg, zijn deze ochtend om kwart voor zes op gestaan. Per trein zijn ze naar Amsterdam gekomen. „Ja, we kunnen wel naar MW of Roda, maar Ajax is de club", vertelt de 15-jarige Paul Brauers. „Ik kan alleen niet om de twee weken naar Amsterdam, dat gaat te veel geld kosten. Maar als ik 18 ben krijg ik een OV-jaarkaart en dan zit ik hier elke wedstrijd." Voor zijn metgezel, de 12-jari- ge Tom Pumot, is het de eerste keer in zijn leven dat hij bij Ajax is. De jeugdige Limburger kijkt zijn ogen uit. Hij heeft Ajax al leen een keer zien spelen in Maastricht tegen MW. „Ik vind het jammer dat we vanavond niet kunnen blijven. Die wed strijd tegen Anderlecht had ik graag willen zien, maar we moeten de trein van half tien halen, anders komen we niet meer thuis." Intussen is de rondleiding door het stadion begonnen. Duizenden mensen hebben daarvoor een paar uur in de rij gestaan. Het traject loopt via het spelershome en de be stuurskamer naar de kleedruim ten van de A-selectie. Bij de jeugd zijn vooral de plaatsen van Frank Rijkaard, Mare Over- mars en Jari Litmanen populair. Trotse ouders laten de video camera snorren. De sportzaal is omgetoverd in een expositie ruimte. Hier staan ook de vijf Europa Cups en de wereldbeker te pronken. Verder veel oude glorie, zoals een knipsel uit juni 1957 dat ene Johan Cruijff inge schreven is als welpen-lid van Ajax. „Ik ken hem nog van zo", meldt een oude baas die tegelijk met zijn handen de maat van een pygmee aangeeft. „Toen ik hem voor het eerst zag spelen dacht ik meteen, dat wordt een hele grote." En zo lopen er nog duizenden oude baasjes rond in en om De Meer. Hup, naar de volgende rij. Voor vijf gulden mag je op de foto met de kampioensschaal, ook wel 'De schaal van Van Gaal' geheten. Op het gras ach ter de tribune wordt een baby verschoond. Op het hoofdveld begint een optreden van Tatja- na. Maar gelukkig is er ook nog een karaoke-show. De open dag kreeg 's avonds in het oefenduel tegen An derlecht een vervolg in de vorm van een open huis achterin bij Ajax. Michael Reiziger, John van den Brom en Michel Kreek maakten met hun weifelachtige optreden pure reclame voor het trio Silooy/Oulida/De Boer. Al na een minuut dook Josip We ber, na getreuzel van Kreek, al leen voor Van der Sar op, maar de ex-Kroaat schoof de bal naast. In de J9de minuut was het wel raak. Mare Degryse brak aan de linkerkant door, waarna de voorzet door de Ghanees Yaw Preko werd ingetikt. Elf mi nuten later profiteerde Weber van een beoordelingsfout van Van der Sar. De doelman pro beerde met een karatetrap een voorzet van Olivier Suray te on derscheppen, maar zette enkel wat lucht-moleculen in bewe ging. Met een leeg doel voor zich lukte het Weber om te sco ren: 0-2. Ajax-trainer Louis van Gaal was genadeloos in zijn kritiek op de falende defensie. „Die doelpunten zijn fouten. De han delingssnelheid van sommige spelers was veel te laag. An derlecht is niet zomaar een ploeg, dat is een Europees top- team. Dan krijg je geen tijd om wat leuks met de bal te doen." Drie invallers moesten eraan te pas komen om het Ajax-vuur- Mare Overmars wordt vastgehouden door Anderlecht-speler Suray. f tje aan te wakkeren. En de vonk sloeg over. Vooral Nwankwo Kanu kreeg het op zijn heupen. De Nigeriaan, ingevallen voor Clarence Seedorf, stond eerst op de goede plaats om voorberei dend werk van Jari Litmanen af te ronden, om vervolgens een weergaloze solo op het nipper tje te zien mislukken. Twee andere 'reservisten' ga ven in de 74ste minuut hun vi sitekaartje af. Tarik Oulida (voor Van den Brom) en Peter van Vossen (Ronald de Boer) von den elkaar in een vlekkeloze aanval die door de Zeeuw koel bloedig werd afgerond. De domper volgde zes minuten voor tijd. Met een droge knal maakte Olivier Suray aan alle Ajax-aspi- raties een eind.. Oostenrijkers werken achterstand weg Ajax krijgt in groep D van de Champions League nagenoeg zeker met Austria Salzburg te maken. Salzburg won het eerste duel uit de voorronde tegen de Israëlische vertegenwoordiger Maccabi Haifa met 2-1. De Oos tenrijkse kampioen keek kort na de rust nog tegen een achter stand aan. De vierde groeps deelnemer komt uit het treffen tussen AEK Athene en Glasgow Rangers. De Grieken wonnen voor eigen publiek het eerste duel met 2-0. Salzburg speelde afgelopen seizoen de finale van de UEFA- beker, maar was daarin kans loos tegen het Inter van Berg kamp en Jonk. In en tegen Haifa werd de rust met 0-0 bereikt. Kort na de pauze sloeg de Israë lische landskampioen toe, Revi- vo benutte een strafschop. Pas in de laatste zeven minu ten namen de Oostenrijkers het initiatief over. Met succes. Hüt- ter maakte gelijk en in de slot minuut tekende Mladenovic, uit een strafschop, voor de over winning. De Oostenrijkers kun nen de kas-successen tegen Milan en Ajax nauwelijks meer ontgaan. De Turkse scheids rechter Casker deelde zes gele kaarten uit, keurig over beide ploegen verdeeld. Bij Salzburg liepen Mladenovic. Lainer en Hiden tegen een kaart aan. Glasgow Rangers leek op voorhand de vierde deelnemer in Groep D. De Schotten, die in eigen land een abonnement op de titel lijken te hebben, lieten zich in Athene echter verschal ken door de sluwe vos Sarava- kos. De routinier met de meeste interlands in Griekenland ach ter zijn naam scoorde gister avond voor 35.000 toeschou wers twee keer. De eerste keer op slag van rust, vervolgens ook nog eens twintig minuten voor het einde. De returns zijn op 24 augustus. Ook het nieuwe PSV mist nog de juiste samenhang. Tijdens het internationale toernooi in Stuttgart verloren de Eindhove- naren, die in de zomermaanden kwistig met miljoenen guldens strooiden om de dramatische terugval tegen te gaan, gister avond met 2-0 van de plaatselij ke VfB. Bij PSV, dat vorige week bij de presentatie aan het Eindhovens publiek tegen Barcelona onder uit ging, bleef de Belgische 'doelpuntenmaker Nilis licht ge blesseerd aan de kant. Nieuwe ling Pahlplatz, Meijer en invaller Playfair lieten mooie kansen onbenut. VfB ging beter met de moge lijkheden om. De Braziliaan Dunga verraste Menzo kort voor de rust met een geplaatste bal. Pas in de slotfase verdub belde Stuttgart de marge. Paau- we, één van de beloftes bij PSV en invaller voor verdediger Fuchs, kegelde Kienle omver. Kögl versloeg Menzo van de stip. Bij PSV speelde Van Anke ren als rechtsback en viel Lins- kens snel uit. De middenvelder kwam ongelukkig op zijn arm terecht, maar brak niets. De Eindhovenaren krijgen de kans om de nederlaag tegen Barcelona te wreken. De ploeg van Cruijff was tegen Bayem München goed op dreef, maar had weinig geluk. De Duitse landskampioen was schotvaar- diger. Scholl, al na dertien mi nuten, zorgde.voor de ruststand van 1-0. Na de rust waren de Franse nieuwkomer Papin en Witeczek trefzeker (3-0). Stuttgart-speler Eiber ontwijkt e tackle van PSV'er Popescu. fijHpPP

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19