Cultuur Kunst Mormels, smartlappen en braakballen iwye 'ewondering 99 Veel nieuwe stukken op Gaudeamus Muziekweek De Trust domineert op Haags Theaterfestival Vierde editie Pleinpopfestival PONDERDAG 11 AUGUSTUS 1994 Asger Jorn in Stedelijk Museum Amsterdam Het Stedelijk Museum in Amsterdam brengt van 8 oktober tot 27 november een overzichtstentoonstelling van de Deen Asger Jorn (1914-1973). De kunstenaar is met mensen als Appel, Comeille, Constant en Dotremont een van de oprichters van de beweging CoBrA (Copenhagen-Brussel-Amsterdam). In 1962 sloot hij zich aan bij het 'Institute of Corparate Vandalism'. De geëngageerde Jorn maakte veelal schilderijen waarin abstrac te vormen en mythische gestalten en dieren en menselijke ge zichten met elkaar waren verweven. Hij heeft een sterk kleurge bruik. Concert Van Morrison utrecht Van Morrison komt voor twee concerten naar Neder land. Op donderdag 29 september en vrijdag 30 september treedt hij op in muziekcentyrum Vredenburg in Utrecht. Kaart jes zijn vanaf zaterdag 27 augustus te verkrijgen op de bekende voorverkoopadressen. Aantrekkelijke acts op lustrum Katwijks straatfestival: Theater op straat in Katwijk? Dat slaat toch niet aan? Po litiek Katwijk verklaarde vijf jaar geleden Harry de Reus en Richard van Delft voor niet goed snik. De twee be stuursleden van amateurtoneelvereniging Mimiek had den het in hun hoofd gehaald om jaarlijks een straatfesti val te houden in Katwijk. Ondanks die scepsis kregen de heren een kans. Met als gevolg dat de politici bakzeil moesten halen want zaterdag viert Mimiek's straatfesti val zijn eerste lustrum. katwuk letty stam CONCERTEN LEIDEN HOOGLANDSE KERK Vrijdag 12 augustus Sander van Marion, orgel, Leon Pétré, baroktrompet; werken van o.a. Bach, Corelli, Handel en Clarke, 20 15 uur Zaterdag 13 augustus Orgelconcert door Anne Page (Cam bridge, Engeland), 13.30 uur. LVC Gesloten t/m 14 augustus. KATWIJK NIEUWE KERK Vrijdag 12 augustus Orgelconcert door David Sanger (Lon den, Engeland); werken van Franck, Sanger en Vierne, 20.15 uur. VREDESKERK Dinsdag 16 augustus Orgelconcert door Everhard Zwart, 20.15 uur. 0NCERTGEB0UW Zaterdag 13 augustus New European Strings olv Dmitri Sitkovetsky, viool; werken van Schu bert, R. Strauss, Haydn en Sjostako- witsj, 20.15 uur. Zondag 14 augustus Moscow Chamber Orchestra olv Con- stantine Orbelian, solist Rian de Waal, piano; werken van Arensky, Lis zt, Stravinsky en Tsjaikowsky, 20 15 eisler String Orchestra, soliste aron McFadden, sopraan; werken n Sjostakowitsj, Britten en Dvorék, THEATERS DEN HAAG CIRCUSTHEATER dag (beh ma), 20.00 uur, zo ook 14.00 uur: Musical 'The Phantom of the Opera'. AMSTERDAM t/m zo 28/8 (beh ma), 20.15 uuizo ook 14.00 uur: Musical 'Cyrano'. 20.15 uur. Woensdag 17 augustus Bundesjugendorchester olv Gerd Al- brecht, solisten Christoph Poppen, viool, Wolfram Christ, altviool, werkei van Kirchner, Mozart en Schubert, 20.15 uur. MELKWEG Vrijdag 12 augustus Zaterdag 13 augustus 'Summerblast' met Sadist (Italiè), Brainwashing, Ancient Rites (België) en Polluted Inheritance, metal, 21.00 uur. Donderdag 18 augustus The Meteors (GB), 22.00 uur. PARADISO Vrijdag 12 augustus The Flying Medaillons, 00.00 uur. Zaterdag 13 augustus Dancehall Raggamuffin Night: Jus-A- Com, Culture T Pocket Size, Ragga lbo (UK), Cool Sound e.v.a 21.30 Zondag 14 augustus Het Orkest Adalberto Alvarez Y Su Son (Cuba). 21.30 uur. Donderdag 18, vrijdag 19 augustus Sonikc Acts: Festival of sounds and images, co-productie.Koninklijk Con- „We hoopten dat het straatfesti val meer publiek naar onze the atervoorstellingen zou trekken", vertelt De Reus over het initia tief van vijfjaar geleden. ,,Dat is niet gelukt. Wel is de naamsbe kendheid van Mimiek heel groot geworden. Maar de drem pel is er nog steeds. We hopen dat dat komend seizoen beter gaat en beginnen daarom met een nieuwe poot. Mimiek gaat ook aan cabaret doen. Dus poli tiek Katwijk kan zijn borst nat maken." De opzet van het straatfestival is in die vijf jaar niet veranderd. Sponsors zorgen voor het geld. Mimiek kiest aantrekkelijke acts. „Dit jaar gaan we terug naar de basis", zegt De Reus. „Net als in 1990, toen we be gonnen, hebben we veel thea- teracts gekozen. Dus een springkussen zoals vorig jaar zit er niet bij." Het festival vindt als vanouds plaats tussen het An- dreasplein en de Tramstraat. Op de Princestraat, Voorstraat, Taatedam, Badstraat en Noord- zeepromenade is elke twintig meter een voorstelling. Over het programma kan De Reus niet zo veel vertellen. „Kom gewoon maar kijken. De artiesten zijn heel summier in hun informatie. Ze willen niets verklappen. Een aanrader is Wiebe de Vries. Ik ben daar zelf een groot liefhebber van. Hij brengt een soort slapstickachti ge act. En er komt een peep show. Uiteraard, geen echte want dan staat iedereen op zijn achterste benen. Het is een voorstelling die De Kijkdoos heet. Het publiek kan daarin zitten en krijgt dan allemaal korte voorstellingen. „Ook leuk is de levende fruit - stal. Je moet je voorstellen dat plotseling een sinaasappel te gen je begint te praten. Of een banaan trekt zijn mond open. Die hebben we ook expres naast de groenteboer neergezet. Ver der is er een kraam van Cate ring Exotica. Die brengt culinai re hapjes er. de opbrengst daar van gaat naar de stichting Euro pa tegen Racisme." Stelten De al genoemde Wiebe de Vries wandelt de hele midag door het centrum. Ook het echtpaar Bob en Bep van Breukelen-de Bruin heeft geen vaste stek waar het zijn smartlappen ten gehore brengt. De Mormels, eenogige amfibieën, waggelen eveneens in het 'wild' rond. Op min of meer vaste lokaties spelen gas ten als de Zuidamerikaanse muzikanten van Zumbaylu, De Braakballen, goochelaar Ferry De Bravo's op de vorige editie van het straatfestival. Gerats, de acrobaat Sticky Bob op zijn drie meter hoge stelten, de clown Ruut van Hooft en Jaap Slagman met zijn levend schilderij. Voor de kinderen begint het feest al om 11.30 uur op de hoek van de Voorstraat en de Boulevard met playback-shows. Het Genootschap geeft bij de Mimiek informatiekraam een speciale voorstelling. Ook zijn daar De Spekkies te vinden met een voorstelling waarin kinde ren zelf mogen meespelen. Het ARCHIEFFOTO DICK HOGEWONING echte festival begint om 13.00 uur. Bij de kraam van Mimiek is de folder te krijgen waarin staat wie hoe laat op welke plek speelt. amsterdam anp Van ruim dertig jonge compo nisten uit achttien landen is een muziekstuk geselecteerd voor de Internationale Gaudeamus Muziekweek van 5 tot en met 11 september. Deze stukken wor den allemaal in Amsterdam uit gevoerd: in De IJsbreker, de Beurs van Berlage, de Post- hoornkerk en het Stedelijk Mu- De Stichting Gaudeamus, Centrum vo' Muziek, organiseert het jaarlijk se festival. Het biedt jonge men sen een plek om hun muziek uit te laten voeren. De deelnemen de componisten zijn niet ouder dan dertig jaar. In totaal waren er ruim driehonderd inzendin gen uit acht en dertig landen. Eén en twintig van de gese lecteerde composities dingen mee naar de Gaudeamus Prijs, die op de laatste dag van het festival wordt uitgereikt. De winnaar krijgt een bedrag van tienduizend gulden en mag een nieuw stuk schrijven voor de Muziekweek van volgend jaar. Vorig jaar won de Spanjaard David del Puerto. Het Neder lands Kamerkoor onder leiding van Huub Kers tens gaat zijn op- drachtwerk uitvoeren. Na de bekendmaking van de Gaudeamus Prijs volgt een op treden van de accordeoniste Margit Kern, de eerste-prijswin- nares van het Gaudeamus Ver tolkersconcours 1994. In deze rubriek komen al of niet bekende streekgenoten aan het woord die, hetzij direct, hetzij zijdelings met kunst en cultuur te maken hebben. Ze praten over een kunstvoorwerp, een kunstuiting waaraan ze bijzondere waarde hechten. Van de snuifdoos van oma tot het grijsgedraaide muziekstuk en alles wat daar tussen zit. Vandaag spreekt Loes van Campen, directeur van de kunstuitleen in Alphen, haar bewondering uit voor een beeldje van Pieter van Heerden.Ik noem hem vaak alleen maar ventje, dan weet iedereen over wie ik het heb." Werken in de kunstuitleen maakt y je hebberig. Zeker in het begin. Nu ben ik veel kritischer. Misschien wel te kritisch. Want de werken waar ik voor val, zijn vaak niet te betalen. Een paar jaar geleden bij voorbeeld zag ik op de TEFAF, die kunstbeurs in Maastricht, een beeldje van Giacometti. Het stond onder een stolp. Ik bleef er maar naar kijken. De prijs durfde ik niet te vragen. Ik had me al helemaal voorgesteld om het midden in mijn kamer te zetten. Dan zou ik er elke dag als thuis kwam even omheen lopen, het aanraken. De volgende dag heb ik de Brusselse standhouder opgebeld. Ik moest en zou de prijs weten. En in gebroken Nederlands vertelde hij zonder blikken of blozen dat het beeldje 713.000 gulden moest kosten. Een prijs waar ik de slappe lach van kreeg. Ik bedoel, dat is toch ongelooflijk? Het beeldje onder die stolp was nummer vier uit een oplage van acht. Het stamt uit zijn latere periode dus is het nu ook niet echt en museumstuk. Dit 'ventje' komt uit de collectie van de kunstuitleen. Het kost 600 gulden. Dat is toch niet veel soonlijke visie op de stand van zaken in de kunst, komt dit keer van Aad Nuis (D66). De andere voorstellingen die tijdens het Theaterfestival worden ge speeld, zijn Richard III door To neelgroep Amsterdam, De Fan tasten en De Ondergang van de Titanic door De Tijd, Een vijand van het Volk door Theater van het Oosten, Joko (Joko Fête son Anniversaire) door de Blauwe Maandag Compagnie, Leonce en Lena door Theatergroep Hollandia, Ombat door Nova Zembla in samenwerking met De Werf en Krazy Kat door The atergroep Bonheur in samen werking met de Stichting Se quoia. Het randprogramma bevat debatten, een architectuurcon gres en jeugdtheater. Een voor leesavond (9 september in de Haagse Koninklijke Schouw burg) is onder meer gereser veerd voor Freek de Jonge. Den Haag is dit jaar voor de laatste keer gastheer van het Theater festival dat om de drie jaar van standplaats wisselt. Theu Boermans, artistiek leider van De Trust, leest op 5 septem ber het vierde deel voor van het faecaliëndrama van Werner Schwab, getiteld Mijn Honde- mond. Hij doet dat samen met dramaturge Rezy Schumacher en acteur Lucas Dijkema. De voorleessessie in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag maakt deel uit van het Vlaams- Nederlandse Theaterfestival. Komend seizoen zal De Trust Mijn Hondemond ook als voor stelling brengen. De achtste editie van het fes tival biedt traditiegetrouw tien voorstellingen, die volgens to neelcritici het neusje van de zalm van het afgelopen seizoen zijn. De Trust opent op 1 sep tember in de Koninklijke Schouwburg het evenement met Schwabs Volksvernietiging of mijn lever is Zinloos. De voorstelling is op 26 en 27 au gustus in Antwerpen te zien. De zogeheten State of the Union op 1 september, een per- Ook doodvonnis Turkse schrijver De Turkse schrijver Aziz Nesin kan de doodstraf krij gen als hij schuldig bevon den wordt aan de aanklach ten die tegen hem zijn inge diend. Dat zegt openbaar aanklager Nusret Demiral. De auteur zou vorig jaar juli rellen hebben uitgelokt waar bij 37 mensen om het leven kwamen. Nesin verbleef met hen in een hotel dat door fundamentalisten in brand werd gestoken. De 79-jarige schrijver overleefde de vuur zee op het nippertje. De brandweer wist hem vervol gens ook uit de handen van de hysterische menigte te houden. Nesin heeft de woede van de gelovigen opgewekt om dat hij delen heeft gepubli ceerd uit het controversiële boek 'De duivelsverzen', van de Britse auteur Salman Rus hdie. De schrijver heeft de aanklachten afgedaan als „zielig", eraan toevoegend niet bang te zijn te worden opgehangen. voor zo'n pronkstuk? Hij is natuurlijk niet te vergelijken met Giacometti maar het beeldje doet me wel een beetje denken aan het werk van deze kunstenaar. Bij Giacometti is alles meer uitgerekt, vaak ruwer en ook meer abstract. Maar ik vind hem wel zo mooi. Hij heeft geen naam maar ik heb hem zelf 'Adonis' of 'jonge bosgod' genoemd. Ik noem hem vaak alleen maar 'ventje' dan weet iedereen over wie ik het heb. Het is dat jongenachtige, die heel smalle heupen, wat me trekt. Het lijkt me een beetje een afwezig type. Hij staat een beetje te dromen. Hij is duidelijk niet echt aanwezig. Het hele ranke van dit ventje spreekt me heel erg aan. Ik heb hem al eerder hier thuis gehad. Maar ik denk niet dat ik het ventje deze keer terug breng. Zijn achterkant vind ik ook heel sierlijk. Die ruggegraat, die billetjes. Dat koppie dat niet helemaal is uitgewerkt. Die zielige borstkas. Het heeft iets heelvertederends. Het is een beeldje van Pieter van Heerden, een oudere kunstenaar uit Haarlem. Hij maakt heel divers werk. Heel sierlijk en heel grof. Ik ben laatst bij hem op atelierbezoek geweest. Eerst was Van Heerden heel afhoudend. Toen mocht ik toch komen. Via een heel muffig steegje kwam ik in de keuken terecht. Daar stond het vol met zijn werk allemaal onder het stof en spinnewebben. Ik snap nu waarom ik eerst niet mocht komen. Ik heb aardig wat dingen genoeg Van Heerdens over zijn voor de abonnees van de kunstuitleen. TEKST LETTY STAM FOTO LOEK ZUYDERDUIN Negen bands uit Leiden en om geving staan er op het program ma van het Pleinpopfestival dat zondag 14 augustus voor de vierde keer wordt gehouden. Net als vorig jaar speelt Plein pop zich af op de Garenmarkt, omdat het Vrouwenkerkplein, waar het festival vier jaar gele den begon, momenteel het to neel is van bouwactiviteiten. Anders dan de vorige keren vindt het festival niet plaats op zaterdag maar op zondag. Dit betekent onder meer dat Plein pop dit jaar langer duurt en dat er meer bands zullen optreden: negen in plaats van zéven. Op deze manier zeggen de organi satoren van de Stichting Plein pop nog beter te slagen in hun doelstelling om bands uit Lei den en omgeving voor het voet licht te brengen en te promo- Pleinpop '94 begint zondag middag om 12.30 uur. De groep Aphrodisiac bijt het spits af. Na een achtjarig groeiproces waar in eenvoudige covers en toe gankelijke symfonische rock ten gehore werden gebracht heeft de groep nu een evenwichtig re pertoire opgebouwd dat wordt omschreven als 'soms mierzoet en soms meedógenloos wreed'. De tweede band die op het programma staat (13.15 uur) is Wons II Menny. Deze groep, herkenbaar aan zijn strakke functionele breaks, is zeker geen onbekende in de regio. Met een groot aantal optredens, ook in enkele radio-program ma's, heeft Wons II Menny de afgelopen jaren grote bekend heid verworven. Derde in de rij zijn Freaks Hairys (14.15 uur). De muzikale invloeden van deze band ko men uit de jaren zestig en ze ventig: blues, ballads en een stevige dosis rock. De 'sound van Freaks Hairys wordt ver geleken met die van Golden Earring. Vervolgens is de beurt aan The Naked Lunch (15.15 uur). De viermansformatie speelt ei gen repertoire met een knipoog naar de popmuziek uit de jaren zestig en zeventig. Om 16.15 uur staat Behind the Sofa op de planken. Deze band, drie jaar geleden in Noordwijk opgericht, bestaat uit Engelsen en Ieren. Hun repertoire wordt varieert van ballads tot heavy folk rock en wordt op een speelse manier ten gehore gebracht. De groep heeft de afgelopen jaren van zich doen spreken als winnaars van zowel het Oasefestival als het Leidse Droompopfestival. De volgende band is Farmer John (17.15 uur), onder meer bestaande uit drie voormalige leden van de legendarische punkband Ivy Green. Farmer John bouwt met korte krachtige nummers voort op de essentie van de punkmuziek uit de jaren zeventig. Dramatiek, echte lied jes, spanning, climax en dyna miek. Zo word het optreden omschreven van Deire. De af wisselende show van deze for matie begint om 18.15 uur. De voorlaatste band is Base line. Ook geen onbekende in het vaderlandse popcircuit. Baseline behoorde tot de halve finalisten van de Grote Prijs van Nederland en de zangeres van de groep werd door Music Ma ker uitgeroepen tot beste zange res van die competitie. Heavy funk, metal, afro, rock, soul en een vleugje jazz zijn de compo nenten die samensmelten in het repertoire dat Baseline ten ge hore brengt. Dit optreden be gint om 19.15 uur. Het Pleinpopfestival 1994 wordt om 20.15 uur afgesloten met een optreden van Lem- mingz Edge. De groep is in 1991 voortgekomen uit een gelegen heidsformatie. Lemmingz Edge brengt een afwisselende act met eigenwijze melodielijnen voort vloeiend uit de hedendaagse grunge- en metalscene.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15