Goede kansen voor dierenbegraafplaats Wel langer open, maar geen klanten Handballers bekritiseren lapmiddelen Leiden Regio Sandwichborden voor evenementen Alkemade Stompwijkse dijk opgehoogd Sprankje hoop 'Laurentius' Zestig bezwaren tegen extra parkeerplaatsen 'Pastorie op de monumentenlijst' ^intratuin DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1994 Man bevrijdt dievegges uit keuken wassenaar Een bewoonster van de Wassenaarse Paauwlaan moest gisteravond lijdzaam toezien hoe een man drie inbreek- sters uit haar keuken bevrijdde. De vrouw had het drietal in haar keuken aangetroffen en direct de deur naar de gang afgesloten. Omdat de deur naar buiten ook op slot zat, dacht zij vervolgens rustig de pollitie te kunnen bellen. Zo ver kwam het echter niet. Een mannelijke handlanger bevrijdde het opgesloten trio door met een vuilcontainer het keukenraam in te slaan. De dieven waren waarschijnlijk gewoon door de voordeur binnen geko men. Het huis was open omdat er de hele dag door schilders in werd gewerkt. Uit de woning wordt een nog onbekende hoeveel heid sieraden vermist. Computers en printers gestolen alphen aan den run Bij een bedrijf aan de Hoom in Alphen aan den Rijn zijn in de afgelopen nacht twee computers, twee prin ters, een typemachine en een geldkist met wisselgeld gestolen. De inbrekers kwamen binnen door door de voordeur te vernie- Boom wekt Leiderdorper (70) Een boom langs de Leiderdorpse Achthovenerweg heeft gistermiddag een 70-jarige Leiderdorper wreed in zijn slaap gestoord. De man reed in zijn auto, samen met zijn 65-ja- rige echtgenote over de weg, waarbij hij vermoedelijk in slaap sukkelde. Na de ontmoeting met de boom moesten beide inzit tenden per ambulance worden afgevoerd naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. De man had last van" pijn in de borst en een pijnlijke knie. De vrouw klaagde over pijn in de borst en de buik. Kleding gestolen roelofarendsveenUit een kledingwinkel aan het Noordplein in Roelofarendsveen is de afgelopen nacht voor ongeveer 5000 gul den aan kleding weggenomen. Rond drie uur trapten inbrekers de voordeur in en probeerden vervolgens de alarminstallatie on klaar te maken. Het alarm werd daardoor grotendeels vernield. De kans lijkt reeël dat er toch een dierenbegraafplaats in de Hazerswoudse wijk Groenendijk komt. Een nieuw rapport van adviesbureau Zandvoort zet twee zaken recht. In de eerste plaats de toegangsweg naar de be graafplaats die over het hoofd was en ten tweede is nu de juiste plek ingetekend waar de dodenakker moet komen. Derhalve is er alsnog een positieve wending aan het plan hazerswoude-rundijk Bijna een jaar lang was het stil rond de plannen voor een die renbegraafplaats achter de wijk Groenendijk. Zandvoort had er een negatief rapport over ge schreven, waardoor het op het gemeentehuis onder op de sta pel terecht kwam. De dierenbe graafplaats leek een stille dood te zijn gestorven. Maar niets blijkt minderwaar. Na lang aandringen heeft de Hazerswoudse hovenier J. de Wit, op wiens land de dierenbe graafplaats moet komen, het voor elkaar gekregen dat Zand voort een nieuw rapport heeft geschreven. Daaruit bleek, dat er in het eerste twee 'foutjes' waren gemaakt. Het nieuwste schrijfsel van de huis-advisèurs van de gemeen te Rijnwoude is inmiddels bin nen. ,,Ik heb het vorige week ge lezen en het is heel positief ge schreven. Ze zien nu ook in dat ze er vorig jaar naast zaten", vertelt de Hazerswoudse hove nier. Hij verwacht dat de wijzi ging van het bestemmingsplan al volgende maand door de ge meenteraad zal worden vastge steld. Na de inspraakperiode kan De Wit dan nog voor het eind van het jaar beginnen met de aanleg van zijn begraaf plaats. „We willen dit jaar echt al beginnen, omdat we anders een subsidie van de ruilverkave ling mislopen. Die geeft tot het eind van het jaar geld voor grondverbetering. De Wit loopt inmiddels al vier jaar rond met het idee om naast zijn hoveniersbedrijf een die renbegraafplaats te beginnen. „Daar is echt dringend behoefte aan. We worden nu al geregeld gebeld door mensen die hier hun huisdier willen begraven. Die hebben dan in de krant over de plannen gelezen." De Hazerswoudenaar zit helemaal zitten. „Een dierenbe graafplaats in Zevenaar heeft el ke week een stuk of vijf begrafe nissen. Hier moet je meer klan ten kunnen trekken omdat je centraal in de Randstad zil vendien moet het een heel Winkeliers Winkelhof haken af leiderdorp»judy n Het aantal zaken in winkelcen trum Winkelhof in Leiderdorp dat op werkdagen een kwartier langer openblijft, is nog maar op één hand te tellen. Steeds meer winkeliers gaan gewoon weer om zes uur dicht. Ook neemt de animo onder de winkeliers steeds verder af om zaterdagochtend een uur eerder open te gaan. Albert Heijn en Digros, steeds sterk voorstander van verruiming van de openingstijden, zijn echter niet van plan om het bijltje erbij neer te gooien. Op 1 mei gingen de i openingstijden in Winkelhof in. De meeste winkeliers liepen er niet warm voor en deden niet mee. De weinige zaken die aan vankelijk wel met Albert Heijn wilden meedoen, zoals Blokker en Intertoys, zijn inmiddels ook afgehaakt. „Het was geen suc ces. Er kwam bijna geen klant," vertelt een medewerkster van Intertoys. „Van de directie kre gen we te horen dat het niet kostendekkend was om langer open te blijven." Vijf winkels ,Als er nog vijf winkels open zijn, is het veel," zegt winkelier Woningbouwvereniging Alke made draagt in november twee nieuwe bestuursleden en de raad van toezicht aan haar le den voor. In september gaat er een advertentie de deur uit waarin de woningbouwvereni ging kandidaten oproept voor deelname in het bestuur of de raad van toezicht. De twee bestuursleden moe ten de plaats innemen van R. Heemskerk-Van der Meer en P. van Ruiten. Beiden stapten en kele maanden geleden op in verband met de discussie over P. van Leeuwen, voorzitter van de winkeliersvereniging. Zelf doet hij zijn zaak na zessen niet helemaal dicht. Wie nog iets wil kopen, kan bij hem terecht. Al gaat hij ondertussen wel oprui men. „Maar we zijn er toch. Zijn we klaar om tien over zes en er is verder niemand meer in de zaak, dan ga ik weg." Bedrijfsleider Bartels van Al- bert Heijn betreurt het dat steeds minder winkels mee doen. „Maar ik denk nog steeds dat we het een goede kans moe ten geven. We willen zeker dit jaar afmaken. Dat hebben we ook tegen de winkeliersvereni ging gezegd." Over klandizie heeft Albert Heijn volgens Bar tels na zessen 'niet te klagen'. „Ook de zaterdagochtend is heel goed," aldus Bartels. Om tafel Winkeliersvoorzitter Van Leeu wen denkt echter dat het goed is om op korte termijn weer met elkaar om de tafel te gaan zit ten. Daar is het. volgens hem eerder niet van gekomen van wege de vakantie en een aantal verbouwingen. „Dan moeten we de boel maar eens goed eva lueren. De meeste winkeliers hebben computerkassa's waar op je precies kan zien hoeveel Volgens De Wit wil het onder houd er bij zijn collega's nog weieens bij inschieten. Als ho venier kan de Hazerswoudenaar zowel de aanleg als het onder houd van de begraafplaats zelf ter hand nemen. Hij is zelf niet echt gelukkig met de huidige situatie. „Naar mijn idee is het goed voor de uitstraling naar de consument toe. Als klanten zaterdag een uur eerder naar Winkelhof ko men en er zijn maar twee win kels open, dat kan nooit goed zijn. En de meerderheid wil niet open blijven." Volgens hem is niet gebleken dat de klanten blij zijn dat ze langer in sommige winkels terecht kunnen. „Ik hoor er niks over." stompwuk» Stompwijkers die achter de dijk langs de Kees-Jan Koenen sloot wonen, kunnen rustig gaan slapen als straks de herfststormen weer op steken. De dijk langs de sloot wordt de komende drie weken opgehoogd. De werkzaamheden zijn reeds begonnen. Met de verhoging van de dijk komt het water schap Meer en Woude tegemoet aan wensen van omwonenden. Die lagen vorig jaar november met kippevel onder de dekens toen een najaarsstorm te gen de dijk aanbeukte. De waterstand was toen zo extreem hoog, dat het water nog maar enkelé cen timeters onder de dijkrand stond. „We zijn tege moet gekomen aan wensen van omwonenden", vertelt E. van der Linden namens het waterschap Meer en Woude. „De dijk zou eigenlijk volgend jaar pas aan de beurt komen, maar we hebben be sloten het project een jaar naar voren te schuiven." De dijk moet circa zestig centimeter hoger wor den om een veilige afscheiding te vormen tussen water en huizen. Over de gehele lengte van de 350 meter lange dijk komt een kleilaag. Om dit moge lijk te maken, is de huidige grasmat weggehaald. Als de klei is gestort, krijgt de dijk een nieuwe gras- laag. De werkzaamheden kosten circa 30.000 gul den en worden betaald door het Waterschap en het Hoogheemraadschap van Rijnland. foto holvast/mark lamers Bestuur woningbouwvereniging Alkemade in november compleet de rechtsvorm en de hiermee samenhangende 'affaire Van Tol'. Het bestuur, met. uitzonde ring van H. van Tol, wilde van de vereniging een stichting ma ken. Het overgrote deel van de leden gaf echter de voorkeur aan het behoud van de vereni ging. Een meerderheid van de leden vond het bovendien onte recht dat het bestuur Van Tol zijn secretarisfunctie heeft ont nomen. Van Tol was uit die functie gezet, omdat hij volgens het bestuur zelfstandig zijn ei gen minderheidsstandpunt aan reeds goedgekeurde notulen had toegevoegd. HW Voorschoten niet tevreden over opknapbeurt terrein Hoogmadenaar verdacht van ontucht Handbalvereniging HW in Voorschoten is niet tevreden over de opknapbeurt van haar veld aan de Koninklijke Marine laan. Volgens haar heeft de ge meente daarvoor slechts lap middelen gebruikt. En daar, zegt HW, wordt de club niet wijzer van. „Wat verf op de doeltjes, een betere belijning op het veld, het is allemaal erg aardig, maar we worden er niet zoveel wijzer van stelt P. 't Mannetje, voorzitter van de technische commissie. De gemeente Voorschoten krijgt binnenkort een brief van HW waarin wordt aangedron gen op een spoedige oplossing. „We hebben tot nu toe veel ge duld gehad, maar het water stijgt ons tot de lippen. We heb ben al drie sportwethouders versleten, maar HW heeft nog altijd een slechte sportvoorzie- ning." Het handbalveld is niet geë galiseerd, waardoor de sporters een grotere kans lopen op bles sures. Verder gaat het om open baar terrein, dat in trek is bij de jeugd uit de wijk Bijdorp. De trainers van HW hebben vaak de grootste moeite om de jon geren van hun speelveld te krij gen. „We verwijten de jeugd niets, want het is immers ook hun speelveld. Maar leuk is het niet om op die manier te moe ten handballen. Een jeugdtrai ner is al eens een keer geslagen toen hij het veld wilde vrijma ken", aldus 't Mannetje. De kleedkamers van HW vor men een verhaal apart. De por- tocabins die lange tijd werden gebruikt als kleedkamers moes ten worden afgebroken omdat het hout was weggerot. Nu wordt gebruikt gemaakt' van de kleedkamers van de sporthal. „Maar dat kan niet altijd. Als er een groot sportevenement is zijn de kleedkamers niet be schikbaar, aldus 't Mannetje. Ook ontbreekt het aan voldoen de opslagcapaciteit voor het materieel. De andere handbalverenigin gen hebben goede accommo daties. „Ga maar eens kijken in Leiden, Wassenaar, of Stomp- wijk. Prima afgescheiden velden en kleedkamers. We hebben er nog een videofilm van gemaakt en die aangeboden aan het ge meentebestuur. Wij hebben 160 leden en zijn daarmee groter dan de meeste handbalvereni gingen. Maar of dat zo blijft is de vraag met zo'n slechte ac commodatie", aldus de tech nisch voorzitter. Ook vreest de vereniging dat de Nederlandse Handbalvereniging, de overkoe pelende bond, het veld afkeurt waardoor het perspectief voor het veldhandbal verdwijnt. HW heeft diverse alternatie ven aangedragen bij de ge meente. Het gebruik van terrei nen van de Engelse School en voetbalvereniging SVLV bleek niet haalbaar, het ijsbaan terrein aan de Nicolaas Maeskade evenmin. „Wat we nu hebben voorgesteld is het gebruik van het terrein aan de andere kant van de sporthal, dat is goed in te richten, je zet er een hek om heen en je bouwt enkele kleed kamers aan de sporthal. Die kunnen dan ook weer door de sporthal benut worden als er een tekort is aan kleedkamers. Een dergelijke oplossing zou omstreeks anderhalve ton kos ten", vertelt't Mannetje. Wethouder F. ten Have van sport voelt niets voor die oplos sing. „Dat is veel te veel geld, voor een accommodatie die maar beperkt wordt gebruikt. Als het seizoen voor het veld handbal is afgelopen heb je niets meer aan dat veld. HW moet wat geduld opbrengen. In september bekijken we de zaak verder. Maar de oplossing"wordt nog steeds gezocht in het kader van de nota sportvoorzienin- gen." Een 49-jarige Hoogmade is afgelopen dins dag door de politie aange- houden op verdenking van ontucht met zijn dochter. De verdachte heeft inmiddels bekend het inmiddels 15-ja- rige meisje sinds haar vijfde jaar te hebben misbruikt. De dochter heeft aangifte ge daan nadat zij van huis was weggelopen. Zij verblijft mo menteel in een gastgezin en staat onder begeleiding van de Riagg. De man zal na ver hoor worden voorgeleid aan de officier van justitie. voorschoten frank buurman Het kerkbestuur van de Lauren- tiusparochie in Voorschoten heeft gisteren nieuwe hoop ge kregen op behoud van de kerk na een gesprek met vertegen woordigers van de Rijksdienst voor Monumentenzorg. De dienst zal de komende weken bekijken welke geldbronnen er kunnen worden aangeboord om het begin van de restauratie mogelijk te maken. „We zijn er nog niet, maar we hebben toch een sprankje hoop gekregen", vertelt pastor G. Paardekooper. Het kerkbestuur heeft in het gesprek duidelijk gemaakt dat het een kwestie van alles of niets is voor de Lau- rentiuskerk. Het bouwvallige gebouw dient óf direct te wor den gerestaureerd, of het zal ge sloten moeten worden omdat niet meer voor de veiligheid van de parochianen kan worden in gestaan'. Monumentenzorg bleek gevoelig voor dat argu ment. Over twee weken zal op nieuw over de restauratie wor den gesproken. leiderdorp» judy nihof Zestig bewoners van de Hoofd straat en de Berkenkade in Lei derdorp hebben bezwaar ge maakt tegen de aanleg van 22 parkeerplaatsen aan de laatst genoemde weg. Het bezwaar schrift is opgesteld door de 'Werkgroep herinrichting Hoofdstraat'. Dit wordt morgen aan burgemeester M. Zonnevyl- le overhandigd. De 22 parkeerplaatsen zijn bestemd voor de werknemers van het waterschap De Oude Rijnstromen. Dat plan is de be woners een doorn in het oog. „Gemeenschappelijk groen moet wijken voor blik, terwijl er in de tuin van het waterschap voldoende parkeergelegenheid is. Het bedrijf moet zelf maar voor parkeerplaatsen zorgen," aldus Ronald Vermeulen, secre taris van de werkgroep. De plannen van de gemeente wij ken af van de ideeën die de werkgroep zelf heeft, voor eeri ander aanzien van het oude dorp. Verder steekt het de werk groep dat de inspraakprocedure van de gemeente precies in de zomervakantie valt. „Net nu bij na iedereen met vakantie is. Die mensen staan bij thuiskomst voor een voldongen feit," aldus Vermeulen. Alkemade staat bol van de eve nementen. Er gaat geen week einde voorbij of er is wel iets aan de hand. Is er geen kermis, dan is er wel een braderie, een wedstrijd, een muziekoptreden of iets anders. Sinds deze week staat de gemeente dan ook het plaatsen van zogeheten sand wichborden toe met daarop de aankondiging. Het aantal bor den wordt, zo luidt althans het voorstel aan B en W, aan een maximum van 20 gebonden. Aanleiding voor het toestaan van de borden die zich als een sandwich om een lantaarnpaal heen vouwen, is een verzoek van de Stichting Jeugdsociëteit 't Farmhouse. Deze stelde de gemeente voor om hier en daar algemene publicatieborden te plaatsen. B en W voelden hier niets voor 'omdat de ervaring leert dat posters over elkaar heen worden geplakt waardoor het doel voorbij wordt gescho ten'. Bovendien vindt het colle ge de dergelijke borden ontsie rend voor de gemeente. roelofarendsveen De pastorie van Sint Petrusbanden aan het Noord einde in Roelofarendsveen moet op de monumentenlijst. Dat vinden J. Kret en G. van der Meer van de monumentencommissie. „Als het wordt erkend als Rijksmonument, is het zeker dat het tot in lengte van jaren behouden blijft", zegt Kret. Het pand dateert van 1877 en valt onder meer op door het tegelta- bleaux van het Heilige Hart en de tuit- en trapgevel. Volgens de pro vincie is het pand van 'cultuur-historische waarde.' Die conclusie trok de provincie na een inventarisatie van alle beeldbepalende panden en monumenten. Kret en Van der Meer zijn bezig met het maken van een lijst met daarop de bouwwerken in Alkemade die naar hun idee op de monu mentenlijst terecht moeten komen. Als het aan het tweetal ligt, komt ook het sluisje van Nieuwe Wetering op die lijst te staan. Overigens kan het volgens Kret nog wel enkele jaren duren voordat de pastorie en het sluisje officieel tot monument worden uitgeroepen. „Onze lijst wordt beoordeeld door achtereenvolgens de monumen tencommissie en B en W. Vervolgens moet de Rijksdienst voor de Monumentenzorg haar fiat geven." foto jan holvast/mark lamers tuin. Veldweg ldngang Kerkweg). tel 01722-2241

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14