Leiden 'Leiden is dé Pilgrim Fathersstad' Pilgrims vertrokken uit Delfshaven Leidse Het leek precies op een slapstick' Molenaar vindt Put voldoende beveiligd Tattooshow in Leiden Dief knijpt café De Spons uit DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1994 13 Snelkraak bij sportzaak leiden Bij een snelkraak op een sportzaak aan de Lange Mare is vannacht een hoeveelheid sportartikelen buitgemaakt. Twee personen op een scooter gooiden even na middernacht een steen door de etalageruit van de winkel en gristen een aantal za ken weg. De preciese omvang van de buit was vanmorgen nog niet bekend. Duinhoven nieuwe FNV'er Hoogovens leiden/umuiden» Leidenaar Jos Duinhoven (44) wordt met ingang van 1 oktober de nieuwe FNV-bestuurder bij het staalbedrijf Hoogovens in IJmuiden. Duinhoven volgt daarmee Jan Schalkx op, die al zes jaar districtsbestuurder is voor Hoogovens. Duin hoven is momenteel belast met de behartiging van de belangen van de leden van de Industriebond FNV bij bierbrouwer Heine- ken. Schalkx (41) kondigde dit voorjaar aan op te stappen als on derhandelaar van de grootste vakbond bij Hoogovens. Duinho ven is al 16 jaar districtsbestuurder. Sinds 1991 is hij districts hoofd in Eindhoven, waar zijn hoofdtaak Heineken is. Dierenbegraafplaats a De kans lijkt reeël 11 dat er toch nog een dierenbegraafplaats komt in de Hazerswoudse wijk Groenendijk. Met de boot Mayflower vertrokken de Pilgrim Fathers in 1620 naar Amerika. tekening leiden dorith ligtvoet Aan de waarschuwingsborden kan het niet liggen. 'Het betre den van de molen en het terrein daaromheen is voor eigen risi co. Voorzichtigheid geboden', staat op op. Toch viel dinsdag het eerste slachtoffer sinds de bouw van de molen De Put in '1987. Een 14-jarige jongen uit Leiderdorp Leiderdorps klom over het hek en kreeg een klap van een van de wieken. „Ik leidde binnen een groep toeristen rond, toen ik een enorme klap hoorde en de mo len opeens stond te schudden op zijn grondvesten. Ik holde naar buiten en daar lag een jon gen met een hoofdwond en een hand waar een paar nagels vreemd bijhingen", vertelt mo lenaar P. Pijnnaken. „Zijn vriendje vertelde dat hij de jongen heeft afgeraden om over het hek te klimmen, maar helaas heeft hij het toch ge daan." De jongen is zo snelTno- gelijk naar het academisch zie kenhuis vervoerd. leiden «frank buurman De wond is nog diep. Anderhal ve week na de insluiping in café De Spons, waarbij 15.000 gul den uit de kluis werd gestolen, zijn de exploitanten Marjolein Scheeren en Henk Seinteur er nog ondersteboven van. „Je kan wel zeggen dat ons vertrouwen in de mens een flinke knauw heeft gekregen. Het meeste el lendige is nog dat het een hele goede bekende van ons geweest moet zijn. Iemand die precies wist hoe hij moest binnenko men en ook wist waar de sleutel van de kluis lag. Er zijn namelijk geen braaksporen. Was het maar een professionele klus ge weest, een kluiskraak door een beroepsinbreker. Dan hadden we het geld van de verzekering teruggekregen", zegt Marjolein. De dief sloeg toe op een ui terst cruciaal moment. Normaal gesproken ligt er nooit zoveel geld in de kluis, maar dit keer lag er een groot bedrag om een aantal rekeningen van de La- kenfeesten te voldoen. „De dief Volgens Pijnnaken is juist de ze molen gevaarlijk, omdat hij midden in de stad staat. Door de huizen rond De Put is er vaak geen sprake van een goede windtoevoer. Gisteren draaiden de wieken slechts langzaam. „Maar op volle snelheid draaien ze wel zeventig kilometer per uur. Deze jongen dacht waar schijnlijk dat hij wel tussen de wieken door kon lopen. Maar ze draaiden harder dan hij had ge dacht, waardoor hij onver wachts werd geraakt." Pijnnaken persoonlijk denkt niet dat de gemeente - de eige naresse van de molen - meer kan doen aan de beveiliging. Rond De Put staan hekken waaraan waarschuwingsborden zijn bevestigd. De ingang zet de molenaar, als de wieken draai en, zelf af met een touw. „Ik persoonlijk vind dat de molen hiermee voldoende is beveiligd. Als mensen toch over de hekken klimmen kan ik daar niets aan doen. Dan is dat hun eigen beseft kennelijk niet hoeveel el lende hij aanricht. Een bedrijf als dit is er niet op berekend om dit soort schokken op te van gen", zegt Henk. Door de finan ciële klap zijn allerlei nood maatregelen nodig om het hoofd boven water te houden. „We kunnen ons personeel niet uitbetalen, we hebben al een parttime kracht moeten laten vertrekken. Gelukkig hebben we van de leveranciers uitstel van betaling gekregen. Verder ben ik op zoek naar een tijdelijke baan, om wat bij te verdienen tot we uit de rode cijfers zijn", vertelt Scheeren. De Spons gaat nu door perso neelsgebrek noodgedwongen pas om vier uur 's middags open in plaats van om twee uur. Onder aanvoering van stamgast Floor is een actie gestart om de financiële armslag van het café, weer wat te vergroten. Klanten die voor 100 gulden of meer po sitief in de boeken gaan staan, een soort omgekeerd 'poffen' krijgen over het bedrag een ren te van tien procent. Diverse vas leiden Nadat ze de dag ervóór hadden gevast, gezongen en gebeden en nadat dominee John Robinson op de kade van de Voorhaven in Delfshaven voor de laatste maal voor zijn volgelingen had ge preekt - uit Ezra VIII, vers 21 - staken ze van wal. Het was 22 juli 1620. De ongeveer dertig Pilgrim Fathers waren met de kleine Speedwell op weg naar Southampton en vandaar zou den ze op weg gaan naar de Nieuwe Wereld. Robinson bleef achter, stierf vijf jaar later en werd in de Leidse Pieterskerk begraven. Een deel van deze Pilgrim Fathers was twaalf jaar eerder vanuit Engeland naar ons land overgestoken; een ander deel van hen was hier geboren. In 1608 waren deze puriteinse pro testanten naar de tolerantere Republiek der Zeven Vereenig- de Nederlanden gevlucht, om dat zij vanwege hun geloof wer den vervolgd. Ze accepteerden de strenge aanpak van de Church of England niet. Deze streng in de calvinisti sche leer zijnde afvalligen stre ken in Amsterdam neer. waar ze op zondag tweemaal een uren lange kerkdienst hielden. Ieder een moest daarbij blijven staan, om niet in slaap te vallen; er werd zonder orgelbegeleiding gezongen. Kwesties over het geloof zaai den verdeeldheid onder de Pil grim Fathers. In het begin van leiden emiel fangmann „Leiden is de enige echte Pil grim Fathersstad", zegt voorzit ter en oud-Leidenaar H.J. Trap. Trap, tegenwoordig burgemees ter van Heerjansdam, is zelf een afstammeling van de Pilgrim Fathers. Die uit Engeland om godsdienstige redenen gevluch te bezoekers hebben al gebruik gemaakt van dit aanbod. En verder wordt het voor Scheeren en Sinteur vooral een kwestie van er op of er onder. „We laten ons niet kisten. Dan maar niet op vakantie, we ver kopen de jukebox, maar we ge ven het niet op. We hebben trouwens ook weinig keus. We zijn hier pas sinds 1 oktober 1993 bezig, het liep allemaal lekker, de diefstal komt uiterst ongelegen", vertelt Marjolein. „Opgewekt doorgaan. Er zijn ergere dingen. Maar je hebt ook het gevoel dat je dit niet hebt verdiend. We staan altijd klaar voor de mensen, je bent een soort sociaal werkster, je luistert naar hun problemen en beurt ze op. Het zou geweldig zijn als de dief berouw kreeg en het geld teruggaf, door het anoniem in de brievenbus te stoppen. Vergeten en vergeven en wij in een klap uit de problemen. Maar dat is waarschijnlijk al te positief gedacht", denkt Marjol- 1609 vroeg Robinson aan het stadsbestuur van Leiden om die reden dan ook of hij zich met een groep van ongeveer hon derd volgelingen hier mocht vestigen. Hun godsdienstoefeningen hielden ze in het huis De Groe ne Poort, wat in 1682 het Jean Pesijnshofje werd. In de tuin werd onder leiding van John Robinson een aantal kleine huisjes gebouwd. Ee'n van de leiders stichtte de Pilgrim Press en ging boeken over het geloof te puriteiten verbleven van 1609 tot 1620 in Leiden, waar ze ideeën opdeden voor bestuurs modellen die ze later in Ameri ka gebruikten. In het bestuur van de Stich ting Pilgrim Memorial Leiden hebben verder A. Coenen van de VW, P. de Baar van het ge meente-archief, T. Boon van de leiden hans koenekoop vervolg voorpagina „Het leek wel een slap stick. Ik zag ze zo, zwaaiend met die witte stokken, het water in dui kelen." De 55-jarige A. Riezen- kamp, die op dat moment langsfietste - op weg naar de kapper - bedacht zich geen se conde. „Ik deed mijn horloge af en sprong ze achterna." En zo redde de Leidenaar gisteroch tend de 70-jarige blinde Teun Vonk en de 53-jarige slechtzien de Jan Meerpoel uit de Bakker Korffstraat van de verdrinkings dood in de Haarlemmertrek vaart. Beide bestuursleden van het Overlegorgaan Gehandicapten in Leiden (OGL) zijn er enkele uren na hun redding nog be duusd van. „We zijn van de schrik helemaal vergeten die man zijn naam en adres te vra gen. Want we willen hem toch wel een bloemetje sturen", zegt Meerpoel. Zelf kan hij nauwelijks gelo ven wat er gebeurde vlakbij de fietserstunnel onder de Willem de Zwijgerlaan. „Teun en ik kwamen terug van een bespre king op het stadsbouwhuis. Over de bereikbaarheid van het nieuwe Leidse station. We had den ons nog beklaagd over het feit dat de zebrapaden voor het station nog steeds geen rate laarshebben." Normaal gesproken is die wandeling terug nooit een pro bleem. „We lopen die route sa men al twee jaar, zeker eens in de twee weken. Omdat ik nog een klein beetje kan zien, leid ik Teun altijd. Ik ga dan meestal af op de kleur van het gras en het trottoir. Maar vandaag kon ik het onderscheid niet maken, het gras had voor mij dezelfde kleur als de tegels. Volgens mij lag dat aan het scherpe licht. Tja en toen vergat ik op tijd de drukken. De Engelse koning Ja mes I ergerde zich daar mate loos aan en probeerde er via zijn ambassadeur in ons land een eind aan te maken. Dat luk te niet, maar in 1619 werd deze William Brewster op last van de Staten-Generaal toch gearres teerd. De drukkerij werd geslo- De Pilgrims zagen het in Lei den niet meer zitten en wilden ergens anders in de wereld een samenleving gaan opbouwen; het liefst in Engels gebied. Ze Pieterskerk, H. van Woerden namens de gemeente, J. Tuin- hof de Moed en J. Lau zitting. Coenen is optimisisch over de komst van Bush. Die is uitgeno digd om een meerdaags con gres over religie en maatschap pij in de Pieterskerk bij te wo nen. „Het contact loopt via bur gemeester Goekoop en er zijn signalen dat het zal gaan luk ken." Trap benadrukt dat veel valt of staat met de komst van Bush, die zelf van de Pilgrims afstamt. „Als hij komt kunnen we Amerikaanse sponsors aan trekken. Van dat geld kunnen we bijvoorbeeld voor het Pil grim Documentatiecentrum in het gemeente-archief com puterapparatuur aanschaffen. Voorzitter Trap denkt dan ook j Teun Vonk (links) en Jan Meerpoel: bocht te maken. Ik liep zo rechtdoor het water in. En Teun trok ik natuurlijk mee." Meerpoel landde vlak achter de hoge walkant en voelde meteen bodem onder zijn voe ten. Maar zijn 70-jarige collega plonsde een stuk verder in het water. Vonk: „Het was een peni bele toestand. Ik kan al niet goed zwemmen, maar ik had bovendien een regenjas aan. Daar kwam lucht onder, zodat ie opbolde. Ik kon me niet meer bewegen, met mijn gezicht lag ik toen het water te happen." Gelukkig voor Meerpoel en Vonk twijfelde de voorbijfiet- sende Riezenkamp geen mo ment. „Ik zag die oude man drijven met zijn kop naar bene den, dus ik vreesde al het ergste. Ik heb dus eerst hem gepakt en daarna die jongere man." Buurtbewoners waren inmid- kozen voor Virginia in Noord- Amerika en daar gaf de Engelse koning uiteindelijk toestem ming voor. Hij had namelijk ko lonisten voor dat gebied nodig. De Pilgrims kochten een 60- tons scheepje, dat ze Speedwell noemden. Deze in Delfshaven klaar liggende Speedwell zou, na de tocht naar Engeland, sa men met de Mayflower de At lantische Oceaan oversteken. Via de Vliet voeren ze op een binnenvaartschip Leiden uit, op weg naar Delfshaven. Een aan- aan een beeldje ter herinnering aan de Pilgrim Fathers. Op dit moment zijn er wel plaquettes op de Pieterskerk, het Jean Pes- ijnhofje, waarvan de voorganger verzamelplaats van de Pilgrims was en de Brewstersteeg, ge noemd naar de Pilgrim die er gedurende twee jaar een druk kerij dreef. Het beeldje zou bij de Pieterskerk of de Vliet moe ten komen. Van de laatste plaats vertrokken de Pilgrims naar Delfshaven. „We willen ook dat het thema volgend jaar in de 3 Octoberop- tocht terugkeert en misschien tijdens de Lakenfeesten. Boven dien is het volgend jaar ook de 50-jarige herdenking van de be vrijding en daar willen we ook een link mee leggen", vertelt dels op het hulpgeroep van Rie zenkamp afgekomen en hielpen mee de blinde mannen aan wal te sjorren. „De kant is daar te hoog om in je eentje tegenop te klauteren." Daar stonden ze met zijn drieën, kleddernat. „Weetje wat zo gek was. Teun en ik hadden allebei onze blindenstok nog in de hand. We wilden eigenlijk zo snel mogelijk naar huis", vertelt Meerpoel. „Ik heb onze redder nog gevraagd of hij schade had, maar hij zei van niet. Daarna zijn we gauw verder gelopen. En terwijl ze zich thuis, in de Bakker Korffstraat, van hun doorweekte kleding ontdeden, stonden plotseling agenten en verplegers van de eerste hulp dienst in de tuin. „Die waren blijkbaar alsnog gewaarschuwd. We zijn toen voor controle naar het academisch ziekenhuis ge tal Pilgrims moest daar achter blijven, omdat de kapitein van de Speedwell het onverant woord vond zo'n grote groep mee te nemen. De Mayflower en de Speedwell staken in zee, maar moesten vanwege proble men met de lekkende Speedwell terug. Iedereen - 101 man, vrouw en kind - moest in Plymouth overstappen op de Mayflower. Op 6 september 1620 koos men opnieuw zee en pas in november, na 67 dagen varen, stapte men aan land in Trap. De Pilgrims stonden im mers voor tolerantie en vrijheid van godsdienst en drukpers. Trap, die afstamt van de Pil grim Father Trapps, doet meer met het oog op de herdenking. Hij schreef een folder over de Pilgrim Fathers voor de ge meente Rotterdam. Hij schreef ook een nieuwe boekje over hun geschiedenis. In oktober verschijnt bovendien bij uitge verij Kok in Kampen van zijn hand de roman 'Zij werden een groot volk', waarin hij zijn per soonlijke afstamming vermengt met de geschiedenis van de Pil grim Fathers. Tenslotte komt er de 'Pilgrim Fathers Trail': Amerikaanse toe risten kunnen daarmee op ei gen gelegenheid de route die de bracht, want de verplegers wa ren bang dat we water in de longen hadden. Maar dat bleek mee te vallen. Wel hebben we allbei een tetanusprik gekregen, want erg schoon is dat water van de Haarlemmertrekvaart bepaald niet." Redder Riezen kamp maalde ook niet om zijn natte pak. Hij is in zijn eentje naar zijn huis in de Merenwijk gefietst, heeft zich daar verkleed en is 's middags wederom de zelfde route richting stad gaan fietsen. „Ik had nog een af spraak bij de kapper." Achteraf kan hij glimlachen om het avontuur. „Tja, het was net een film, vooral toen ik ze zo de vaart in zag kukelen. Maar de beide heren hebben geluk ge had. Stel dat er een boot aan wal had gelegen, ze hadden hun nek wel kunnen breken." Cape Cod. Tijdens de eerste winter in deze koude streek van Noord-Amerika stierf trouwens de helft van de overgekomen groep. Hun gemeenschap bleef on danks de moeilijke omstandig heden toch in stand en werd van onschatbare betekenis voor de hedendaagse Amerikaanse samenleving. De Pilgrims zou den aan de wortel van de Ame rikaanse democratie en de bij behorende idealen hebben ge staan. puriteinen in de Nederlanden aflegden, navolgen. Volgende maand moet er over het defini tieve programma duidelijkheid zijn. Naast Leiden heeft ook de Stichting Pilgrim Fathers Rot terdam grootse plannen bij de herdenking. In juli volgend jaar moeten er vanuit Rotterdam- Delfshaven een zeilrace en een zeilcruise naar Province Town- /Cape Cod van start gaan. Ook wordt er gesproken over een tocht voor ronde en platboom- jachten van Leiden naar Delfs haven, waar vandaan de puri teinen in 1620 via Engeland met de Mayflower naar Amerika ver trokken. In die plaats wordt de Pilgrim Fatherskerk gerestau reerd. Kooijmans opent academisch jaar leiden Demissionair minister van bui tenlandse zaken mr. P.H. Kooij mans houdt op dinsdag 6 sep tember om vier uur het ope ningscollege voor het acade misch jaar 1994-1995 van de Rijksuniversiteit Leiden. Dat ge beurt in het Groot Auditorium van het Academiegebouw aan het Rapenburg 73 in Leiden. Na afloop van het college wordt een receptie gehouden in de kantine van de Hugo de Groot straat 27 in Leiden. De christen democraat was, voordat hij mi nister werd, hoogleraar in het volkenrecht in Leiden. leiden Wie altijd al een anker of een roosje op zijn bovenarm wrilde laten tatoeëren kan zondag 14 augustus zijn kans grijpen. Dan wordt in het Antonius Zalen centrum aan de Leidse Lange Mare een Tattooshow gehou den. Tijdens de show brengen professionele Nederlandse ta- toeëerders tattoo's aan. Wie een gaatje in zijn navel wil of een tijdelijke tatoeage wenst, kan zondag ook terecht in het zalencentrum. Piercing en bodypainting staan namelijk op het programma. Verder is er een professionele fotostudio aanwezig waar een glamourfoto kan worden gemaakt. Op een groot scherm kunnen bezoekers video's bekijken over het maken van tattoos en piercing. Verder is er nog een lak-, leer- en rubbermodeshow en treedt de blues en rockband 'The Backdoor Sneakers' op. De show is van 10-20 uur. Marjolein Scheeren en Henk Seinteur moeten na de geldroof vechten om te overleven. „We hopen dat de dief nog berouw krijgt." foto holvast/mark lamers Plannen voor tal van activiteiten in 1995 Vervolg van voorpagina Een juli-congres in de Pieterskerk met als eregast oud president Bush, een tentoonstelling in de Lakenhal en een beeldje ergens in de binnenstad. Het zijn enkele plannen voor volgend jaar van de Stichting Pilgrim Me morial Leiden. Die is opgezet, omdat het volgend jaar juli 375 jaar geleden is dat de Pilgrim Fathers van Nederland richting Amerika vertrokken.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13