Economie Beurs IMK wil kwaliteitswaarmerk voor adviseurs midden- en kleinbedrijf 'Zeepoorlog drukt winst Unilever' is s 5S 1! li lil li £3 £3 '1 Sf 1 Sr* I rgr** '1 Ss li IE =- li is 11 g!8 SS 1111! liiis 11 se: us rl° 11 sLc s sssi .as DINSDAG 9 AUGUSTUS 1994 ECONOMISCH KORT VLIEGTUIGBOUWER Boeing investeert 600 miljoen dollar in een fabriek in het Chinese Xian. waar staartstukken voor de Boeing 737 geassembleerd zul len worden. Dat heeft commer cieel directeur Woodard giste ren in Peking gezegd. De 737 is Boeings meest verkochte passa gierstoestel. Staartgedeelten voor het vliegtuig worden nu al leen gebouwd in Wichita, Kansas. Binnen drie tot vier jaar moet ook de produktie in Xian op gang komen. Net als in Wi chita zullen dan maandelijks 21 staartstukken van de band ko- DE REISBUREAUS hebben dit jaar tot nu toe 10 procent meer reizen geboekt dan vorig jaar. aldus hun organisatie ANVR. Het aantal vliegreizen is geste gen met 21 procent. Opvallend waren in deze sector Cyprus (plus 73 procent), Portugal (plus 50 procent), Spanje (plus 48 procent) en Turkije (min 46 procent). Het aantal busreizen groeide met slechts 3 procent. Het aantal bij reisbureaus ge boekte treinreizen nam af met 21 procent. UNILEVER is een van de kandi daat-kopers van de divisie huis houdelijke produkten van het .Amerikaanse concern Eastman s volgens het ge- dagblad Wall Unilever zelf wil volgens de krant bekend wie de koper van de divisie zal worden. De prijs wordt geschat op 1,7 miljard tot 2 miljard dollar. Tandpasta-concern Colgate- Palmolive en het Britse Reckett Coleman zijn ook in de run ning. SARA LEE, de Amerikaanse moedermaatschappij van Dou- we Egberts, leed in het laatste kwartaal van het op 2 juli afge lopen boekjaar een verlies van 315 miljoen dollar. In het laatste kwartaal van het voorgaande boekjaar was Sara Lee nog goed miljoen dollar. Per aandeel sloeg het resultaat om van een winst van 38 dollarcent in een verlies van 65 dollarcent. BRITISH AIRWAYS (BA) heeft in het eerste kwartaal van het op 1 april begonnen boekjaar een winst voor belasting ge boekt van 88 miljoen pond (ƒ241 miljoen). Dat is 40 pro cent meer dan de winst van 63 miljoen pond in dezelfde perio de van het voorgaande jaar, toen het resultaat werd gedrukt door een korte staking. KEMPEN CO Merchant Bank heeft in de eerste helft van 1994 een nettowinst behaald van 7,6 miljoen, een stijging van 46 procent ten opzichte van ALKMAAR CPD bedrijfsadviseurs is er niet. De werkvloer is nu vaak de leer school. Het IMK kijkt daarom met belangstelling naar plan nen van de Europese organisa tie van bedrijfsadviesdiensten (Cesce) om te komen tot een Europees trainingsprogramma voor adviseurs midden- en kleinbedrijf. Die opleiding, waarin het IMK voor zichzelf een belangrijke rol ziet wegge legd, kan tevens een aanzet ge ven tot een Europese erken ningsregeling voor bedrijfsadvi- Goede raad is duur. Maar wat is een goed advies en hoe herken je de kwaliteit ervan? Mr. E. Kruiderink, algemeen directeur van het Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf (IMK), ziet maar één oplossing: „Er moet een erkenningsregeling komen om het niveau van advisering te verbeteren. Al is een absolute garantie voor een succesvol ad vies niet te geven". Bij het IMK gingen „waarschuwingslampjes bran den" toen bleek dat adviseurs die zich voorheen op grote on dernemingen richtten, nu het midden- en kleinbedrijf als doelgroep hebben ontdekt. De ze sector (1 tot 100 werkne mers) staat in het middelpunt van de belangstelling, stelt Krui derink, en hij is niet de enige. Politici en economen zijn het erover eens dat uit die hoek de economische groei moet ko men. En dat trekt natuurlijk mensen aan die een graantje willen meepikken, bijvoorbeeld als bedrijfsadviseur. Is er sprake van wildgroei? Kruiderink is voorzichtig. Hij noemt geen na men van adviseurs aan wier er- 8rzezijm Een paar jaar geleden was IMK betrokken bij de uitvoer het gement Ondersteuning. In dat kader onderzocht Kruiderink met zijn mensen een breed sca la aan bedrijfsadviezen in het midden- en kleinbedrijf. „Er za ten adviezen tussen die zo uit de losse pols kwamen of uit een standaardboek waren geplukt. Of een plan dat werd verkocht als 'advies op maat', maar voor zien van cijfers die totaal ver keerd waren gebruikt. Objectief meetbare en aanwijsbare fou ten. Slechte adviezen dus. Daar hebben we de betrokken onder nemers ook op gewezen. Maar de rekening was meestal al be taald." Volgens de IMK-directeur heeft het midden- en kleinbe drijf alle belang bij een erken ningsregeling voor adviseurs. „De goede adviseur moet her kenbaar worden. Er moet wel een kwaliteitswaarmerk komen, maar geen vestigingseis of be roepsbescherming. Of er nu te veel bedrijfsadviseurs zijn of niet, daar gaat het niet om. Van mij mag iedereen erbij, zo lang ze maar aan een aantal eisen voldoen om zich erkend advi seur voor het midden- en klein bedrijf te mogen noemen. Zo iemand moet bijvoorbeeld niet af en toe een yeinbedri]f "erïij maar regelmatig in deze sector aan het werk zijn." Volgens Kruiderink is de rege ling die hij voorstaat vooral ont wikkeld uit „bezorgdheid over de ontwikkeling van het vak en de doelgroep. Natuurlijk zullen er mensen zijn die zeggen dat we dit plan opzetten voor ons zelf. Dat is niet zo. Het gaat om het midden- en kleinbedrijf. Dat moet ervan profiteren. En dan is het een logisch gevolg dat het IMK, als adviesorganisatie, zelf ook gaat werken met erkende adviseurs." Kruiderink beseft dat ook een erkend adviseur geen 'gouden bergen' kan beloven. „Een goed advies is natuurlijk nog geen ga rantie voor succes. Onderne- risico kun je wel beperken door De aanval van Procter Gamble op Unilevers wasmiddel Omo Power heeft waarschijnlijk een behoorlijk negatief effect gehad op Unilevers kwartaalresultaat. De winst vóór belasting in het tweede kwartaal zal, in ponden ge meten, met 3 procent dalen. Rotterdam anpwinstgroei in Europa onderuit gehaald, aldus Solomon Bro thers. Unilever moest door de harde verwijten van Procter Gamble („Omo Power maakt gaten in kleren") niet alleen de samen stelling van het wasmiddel ver anderen, maar moest ook mil joenen guldens extra aan recla me uitgeven om de schade te repareren. Het Britse weekblad The Economist citeerde vorige week een analist die sprak over 137 miljoen gulden aan extra reclame op een gepland budget van 411 miljoen. Dat verwacht het grote Ameri kaanse effectenhuis Solomon Brothers. Unilver maakt de kwartaalcijfers vrijdag bekend. Volgens het gisteren gepubli ceerde analistenrapport had het concern in het tweede kwartaal moeten profiteren van het her stel van de Europese economie. Het tegendeel was echter het geval. De introductie van het Omo Power en de daaropvolgende zeepoorlog met concurrent Procter Gamble hebben de Erg enthousiast zijn de analis ten niet over het aandeel Unile ver. De goede vooruitzichten o| de langere termijn het conl cern begeeft zich immers op dij verse Aziatische en Oosteuropel se groeimarkten wordej overschaduwd door de somber] korte-termijnvooruitzichten. Vooral het uitblijven v; sterke stijging van de verkooj en de steeds harder wordend] strijd met aartsvijand Proctei Gamble beïnvloeden Unilevel negatief. Procter Gamble is marktlei| der op wasmiddelengebied. Amerikanen hebben 24 procenl van die wereldmarkt in handen) Unilever 20 procent. Ook in Eu ropa zijn de Amerikanen ha sterkst (32 tegen 23 procent). Topman Northwest tijdje op non-actief na marih nana- vondst eagan anpaangetroffen. Wilsons advocaat houdt het „minder dan drie gram". Het directielid is niet gearresteerd. Volgens d wet van Idaho kan hij maximaal duizend dolla boete en een jaar celstraf krijgen. Northwest Airli nes heeft laten weten dat VVilson „zich niet i bedrijfszaken zal bezighouden tot de zaak is gt G? Directielid Gary Wilson van de Amerikaanse KLM-partner Northwest Airlines heeft zijn func ties tot nader order neergelegd. Hij heeft daartoe besloten nadat hij was betrapt op het bezit van een kleine hoeveelheid marihuana. De Ameri kaanse krant Wall Street Journal heeft dat gemeld. ïtietegen de lamp op het v Amerikaanse staat 1 BINNENLANDSE AANDELEN JEESIACTIEVE FONDSEN 52° SS SS KUcert hes'beheerc 58.50 S^tonï: holtind-mij 0.44 SS SU» 7.35 52» £3 73,? 09/12/93 56,oÜ abnamroaif 93.30 03/02/94 84.30 15/07/94 85.00 85.00 3g$ oamSi 195,70 01/02/94 131,80 09/08/93 173,10 174,00 58.80 25/01/94 44,20 22/09/93 50.40 50,50 - 5U0 SS 55 £2 SSSSJ £2 S £2 wolters-kluw. 133.50 02/02/94 91.20 16/08/93 121.40 Noteringen bijgewerkt tot 1100 uur

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 6