'Alle wapens weg uit regio Sarajevo' VS willen Cubaanse w> uittocht voorkomen Buitenland Reclame regering Italië verboden China en Taiwan gaan betrekkingen verbeteren Iedereen mag schieten in Haïti VS laten gesprekken met Syrië even bezinken 'Israël en Jemen praten over emigratie van joden' Leger Angola doodt Unita-strijders Ontdekker HIV-virus pleit voor bundeling krachten Turkije bestookt PKK in Noord-Irak 4 DINSDAG 9 AUGUSTUS 1994 Brand in Turks centrum Duitsland siNDELFiNCEN» Een brand in een Turks cultureel centrum in Sin- delfingen (zuidwest Duitsland) heeft vanmorgen grote schade aangericht. Volgens de brandweer is het vuur aangestoken. Ge tuigen hebben ook een explosie gehoord in het gebouw, waar op het moment van de brand niemand meer aanwezig was. Belg raakt arm kwijt door propeller clearwater Een Belgische leerling-piloot werd het afgelopen weekeinde door een vliegtuigpropeller geraakt en raakte daarbij zijn arm kwijt. Artsen slaagden er echter in het lichaamsdeel te behouden. De 21-jarige Steven Collard volgt in de Amerikaanse staat Florida een vliegeniersopleiding. Vorige week behaalde hij zijn brevet. Geen ontslag voor ex-Stasi's bonn» Het Duitse federale hooggerechtshof heeft gisteren ge oordeeld dat ex-leden van de Stasi (Oostduitse geheime dienst), die inmiddels lid zijn geworden van werknemersraden, niet mo gen worden ontslagen wegens hun verleden. Volgens de over heid hebben voormalige Stasi-officieren met opzet in de raden zitting genomen om ontslag te voorkomen en niet om de belan gen van de werknemers te behartigen. Nachtje in cel van Havel praag Veel toeristen die de Tsjechische hoofdstad Praag aan doen, willen een nacht doorbrengen in de cel waarin president Vaclav Havel heeft gezeten toen hij een van de bekendste dissi denten was in het voormalige Tsjechoslowakije. Het is allemaal mogelijk, want in de voormalige politiekazerne waar Havel vast zat, is nu een pension gevestigd. Bundeswehr verkoopt 209 terreinen bonn De Duitse defensieminister Rühe heeft gisteren besloten dat de komende jaren 209 terreinen en gebouwen van de Bun deswehr in de westelijke deelstaten aan burgers en gemeenten zullen worden overgedragen. In totaal zijn daarmee in het wes ten 599 militaire gebouwen en terreinen bestemd voor civiele doelen. In de oostelijke deelstaten zijn sinds '90-'91 reeds 1.380 van de in totaal 2.250 gebouwen en landerijen van het voormali ge Oostduitse leger aan gemeenten en deelstaten overgedragen. Wapen mag zichtbaar worden gedragen londen Leden van het Londense politiekorps dat is belast met de bewaking van buitenlandse ambassades, diplomatiek perso neel en Britse politici, gaan openlijk wapens dragen. Daarmee komt een einde aan een twintigjarige traditie dat deze agenten hun pistool onzichtbaar bij zich dragen. De 430 man sterke elite eenheid mogen hun revolvers en automatische pistolen nu mak kelijk bereikbaar in de holster te dragen. Rust weergekeerd in Cuba WASHINGTON DPA-Rtr-AI De Verenigde Staten willen 'al het noodzakelijke doen' om te voorkomen dat opnieuw tien duizenden Cubanen naar Flori da vluchten, net als veertien jaar geleden. Amerikaanse di plomaten hebben het afgelopen weekeinde overleg gevoerd met Cubaanse functionarissen om exodus te verhinde- De Cubaanse president Fidel Castro herhaalde gisteren ech ter zijn dreigement om de VS te overspoelen met Cubaanse emigranten. Tijdens een bezoek aan Colombia eiste Castro dat Washington het asielbeleid wij zigt. De Cubaanse leider verwijt de VS Cubanen aan te moedi gen het land te verlaten. Vol gens Castro krijgen Cubaanse vluchtelingen automatisch asiel in de VS. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken wees de De Amerikaanse Christopher (buitenlandse za ken), gaat niet voor de tweede keer naar Syrië tijdens zijn hui dige rondreis door het Midden- Oosten. Christopher is vandaag teruggereisd naar de Verenigde Staten. Washington geeft er voora^nog de voorkeur aan de zondag gevoerde onderhande lingen met Syrië 'te laten bezin ken', aldus een hoge Ameri kaanse functionaris. De Ameri kaanse minister doet Syrië nu volgende maand aan. De reis van Christopher heeft weinig concrete vooruitgang opgeleverd in de vastgelopen vredesbesprekingen tussen Js- raël en Syrië. De Syrische rege- CURSUS CAFÉBEDRIJF f295,- it uit 10 wekelijkse lesavonden en kost in totaal f 295.- Men kan zich nog aanmelden. Lagere school als vooropleiding is voldoende. Het examen is op 4 januari. De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommige hebben in hun achterhoofd de gedachte om ooit nog eens 'n eigen bedrijf(je) te beginnen. Breda. 076-710078 CURSUS HANDELSKENNIS HORECA of RESTAURANTBEDRIJF Oorlogseconomie in Bosnië aangekondigd De VN-commandant voor Bosnië, luitenant-generaal Ro se, heeft gisteren gepleit voor een algehele demilitarise ring van Sarajevo en omgeving. De commandant legt zijn voorstel morgen tijdens een ontmoeting met de Servi sche generaal Mladic op tafel. In een poging de oorlog zonder steun van het Servische moederland voort te zet ten, kondigden de Servische leiders in Bosnië gisteren een oorlogseconomie aan. Vakanties en verloven zijn in getrokken en er is een werkweek van zestig uur ingesteld. gisteren telefonisch overlegden over de situatie rond Sarajevo. Zij concentreerden zich op drie eisen van de VN: de Servische sluipschutters moeten hun jacht op burgers staken, de hoofdwegen naar de stad moe ten weer worden opengesteld en gevangenen moeten worden uitgewisseld. Het probleem van de sluipschutters die na maan den afwezigheid vorige week twee mensen doodschoten en vijftien verwondden, is gisteren al door de VN ter hand geno men. Franse VN-militairen leg den de schutters het vuur zo na aan de schenen dat ze hun acti viteiten niet langer durfden voort te zetten. De humanitaire luchtbrug op Sarajevo is van morgen weer geopend. Toch lijkt de kloof tussen Bel grado en Pale zich voorlopig al leen maar te verdiepen. De goe derenstroom richting Bosnisch- Servisch gebied is vrijwel hele- Onder het plan van Rose zou den de moslim-verdedigers en de Servische belagers van de stad hun soldaten moeten te rugtrekken. Voordeel voor beide partijen is dat zij hun man schappen en wapens dan elders kunnen inzetten. Eerder zagen de Serviërs zich al gedwongen hun zware wapens uit een straal van twintig kilometer rond Sa rajevo weg te halen, op straffe van NAVO-luchtaanvallen. Deze wapens duiken echter regelma tig weer op in de verboden zo ne. Vliegtuigen van de NAVO vernietigden afgelopen week einde een Servische tank die uit een VN-depot was gestolen. Een VN-medewerker zei gis teren dat het plan van Rose nogal ambitieus is en dat reali satie ervan nog ver weg ligt. Wel werd bekend dat 'experts' van de Verenigde Naties en Serviërs maal tot stilstand gekomen. Om de gevolgen te minimaliseren heeft Karadzic alle arbeiders in door de Serviërs bezet gebied verplicht tien uur per dag en zes dagen per week te werken. Voedsel en andere goederen zijn op de bon. De Amerikaanse Democrati sche senator Nunn heeft giste ren gepleit voor eenzijdige Amerikaanse opheffing van het wapenembargo tegen de Bosni sche moslims. Zowel de Senaat als het Huis van Afgevaardigden heeft president Clinton ge vraagd de Bosnische moslims in staat te stellen zichzelf te verde digen. Clinton zou daaraan in principe gehoor willen geven, maar heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat Amerika niet eenzijdig het VN-embargo kan opheffen. Ook vanuit de is lamitische wereld klinkt de roep om opheffing van het wape nembargo. Het Montenegrijnse parle ment heeft vanmorgen inge stemd met het vredesplan voor Bosnië van de internationale contactgroep (VS, Rusland, EU). Gevolg van het besluit is dat Montenegro alle betrekkingen met de leider van de Bosnische Serviërs, Karadzic, verbreekt. Servië, dat samen met Monte negro Klein-Joegoslavië vormt, had dat vorige week al gedaan. Berlusconi lijdt nieuwe nederlaag correspondent De Italiaanse staatsomroep RAI is gisteren ge stopt met het uitzenden van de 'reclamespots' die premier Berlusconi had laten mdken om be kendheid te geven aan beslissingen van zijn re gering. De RAI nam dit besluit nadat de rege ringscommissaris die toezicht houdt op de me dia, Santaniello, had geoordeeld dat de spots in strijd zijn met de Mediawet. Berlusconi heeft zo opnieuw een nederlaag geleden. De premier hechtte zeer aan de spots, omdat ze volgens hem laten zien dat de regering wel degelijk in staat is tot positieve daden. Ze moesten de leemtes opvullen die, volgens Ber lusconi, zijn ontstaan doordat de officiële pers alleen bericht over negatieve zaken. De algemeen secretaris van het kabinet en rechterhand van Berlusconi, Letta, had gister morgen nog aangekondigd dat de regering in de toekomst veel vaker een beroep op de RAI zal doen om bekendheid te geven aan haar plan- Het besluit van de RAI werd gisteren met in stemming begroet door het leger critici dat zich de afgelopen twee dagen had gevormd. De op positie had er schande van gesproken dat de re gering de staatsomroep gebruikt om politieke propaganda te maken. Velen onderstreepten dat het artikel van de Mediawet waarop Berlusconi zich beroept, alleen ruimte laat voor 'bood schappen van algemeen nut'. China en Taiwan hebben na acht dagen onderhandelen be sloten de onderlinge betrekkin gen te verbeteren. In een giste ren in Taipei uitgegeven verkla ring maakten functionarissen van beide landen bekend dat een doorbraak is bereikt over de visserijconflicten, het vraagstuk van de illegale immigratie en de repatriëring van vliegtuigkapers. Verder zijn overeenkomsten gesloten om de wederzijdse economische betrekkingen te verbeteren en smokkel en dief stal in de omringende zeeën te gen te gaan. De ondertekening van de overeenkomsten vindt in een later stadium plaats. „Beide zijden geloven dat meer com municatie misverstanden uit de weg ruimt, het onderling ver trouwen bevordert, verschillen wegneemt en het wederzijds begrip doet toenemen", aldus de verklaring. De gesprekken tussen China en Taiwan, rivalen sinds het einde van de Chinese burger oorlog in 1949, zijn onderdeel van een proces van ontspan ning dat vorig jaar intrad. In maart kwamen de betrekkingen opnieuw in een impasse toen op een Taiwanese plezierboot in het Zuidchinese Qiandao- meer brand werd gesticht. Vierentwintig Taiwanese toeris ten werden daarbij beroofd en vervolgens vermoord. Nieuw proces in Duitsland wegens besmet bloed De rechtbank in het Duitse Göt- tingen heeft gisteren een mede werker van een bloedanalyse- laboratorium in Wülfrath in staat van beschuldiging gesteld wegens oplichting en het ver oorzaken van de dood van drie verwijten van Castro van de hand. Cubanen ontvluchten hun land wegens de communis tische terreur en moeten bij af wijzing van hun asielaanvraag rekenen op gevangenisstraffen, aldus de woordvoerder. Na het dreigement van Castro is Was hington wel bevreesd voor een herhaling van de zogenoemde Mariel-exodus van 1980, toen in enkele maanden tijd meer dan 120.000 Cubanen (onder wie veel criminelen en psychisch gestroorden) de wijk namen naar de Verenigde Staten. In Cuba zelf is de rust weerge keerd. De rellen van afgelopen vrijdag waren de ernstigste sinds het begin van de revolutie in 1959. De politie en revolutio naire burgercomités bemanden ook gisteren nog de boulevard van de hoofdstad Havana waar demonstranten drie dagen eer der slag leverden met veilig heidstroepen. Christopher stopt reis Midden-Oosten Jeruzalem »afpringskrant Teclirine schreef dat 'niets aan de horizon' de hoop rechtvaardigt op een rechtvaar dige vrede met Israël. De Israëli sche minister Peres (buitenlandse zaken) zei dat Sy rië nu voldoende tijd krijgt om een aantal Israëlische 'sugges ties' te overdenken. Peres wei gerde in te gaan op de inhoud van de Israëlische voorstellen. In navolging van Griekenland en Duitsland zal ook Nederland komend najaar een kantoor openenin Jericho of de Gaza- strook. Het wordt geen diplo matieke post maar een 'tech nisch kantoor', dat zich vooral bezig houdt met financieel-eco- nomische hulp. De contacten met de PLO lopen momenteel via onze ambassade in Cairo. port-au-prince Een Haïtiaanse legerinstructeur legt een aanstaande militair uit hoe hij een geweer moet bedienen. De Haïtiaanse coupleiders hebben gisteren met een oefe ning van burgermilities opnieuw duidelijk gemaakt zich niet te willen neerleggen bij de Amerikaanse eis het veld te ruimen ten gunste van de in 1991 afgezette president Jean- Betrand Aristide. „Wij bereiden de bevolking voor" zo zon gen 2.000 in vodden gehulde recruten die in voor het leger hoofdkwartier en het presidentiële paleis in de hoofdstad Port-au-Prince deelnamen aan een oefening. Volgens men senrechtengroepen bestaan de milities, waar ook jongeren en bejaarden deel van uitmaakten, uit allerhande uitschot en voormalige Tonton Macoute, de beruchte moordenaars van de voormalige dictator Duvalier. FOTO REUTER LEE CELANO JERUZALEM Rtr/AFP gehele wereld gaan en staan waar ze willen, met uitzonde ring van Israël", aldus een Je- menitische functionaris. Jemen is een van de Arabische landen die zich strikt houden aan de boycot van Israël. Begin jaren vijftig vertrok bij na de gehele joodse gemeen schap in Jemen naar Israël via een beroemde luchtbrugactie, operatie 'magisch tapijt' gehe ten. Er zouden nu nog zo'n zes honderd tot duizend joden in Jemen wonen. Vorig jaar wisten, volgens Israëlische ambtenaren, in het geheim 246 joodse Jeme- nieten naar Israël te emigreren. De Israëlische minister Peres (buitenlandse zaken) heeft gis teren bevestigd dat er ónder handelingen gaande zijn met de autoriteiten in Jemen om de laatste joden in dat land naar Is raël over te brengen. Peres sprak van een erg belangrijke ontwikkeling. In Sanaa werd echter ontkend dat Jemen be reid zou zijn joodse burgers te laten gaan. „Jemen staat zijn jo den niet toe naar Israël te ver trekken. Zij hebben dezelfde rechten en plichten als alle an dere burgers en mogen in de Het Angolese leger heeft de af gelopen week zeventig opstan delingen van Unita gedood en er acht gevangen genomen bij gevechten in het hele land. Dat heeft de regering in Luanda gisteren meegedeeld. Er waren gevechten rond de stad N'Dalatando in het midden van het land, bij de zuidelijke stad Quilenges en in het diam- antwinningsgebied Luanda Norte ip het noordoosten van het land. De regering zou een grote hoeveelheid wapens heb ben buitgemaak. De oorlog tussen de Unita (Nationale Unie voor de Volle dige Onafhankelijkheid van Angola) en de regerende MPLA (Volksbeweging voor de Bevrij ding van Angola) brak uit in 1975, toen Angola onafhanke lijk werd van Portugal. De strijd laaide weer op na een korte pauze nadat de Unita in 1992 als verliezer uit de bus was gekomen bij verkiezingen onder auspiciën van de Vere nigde Naties. De afgelopen twee jaar zijn tienduizenden burgers bezwe ken aan honger, schotwonden en ziekten, zo hebben hulpver leners gemeld. Een derde van de tien miljoen Angolezen is van huis en haard verdreven. Het Internationale Comité van het Rode Kruis toonde gis teren grote bezorgdheid om duizenden burgers die vastzit ten in omstreden gebieden zoals het centrale hoogland. „Er zijn moeilijkheden bij het brengen van noodhulp naar de burgerslachtoffers van de oor log", aldus een nota van het Rode Kruis. krachten in een zogenaamd mi- ni-Manhattanproject. Het Man- hattanproject was de codenaam die de Amerikanen in de jaren veertig gebruikten voor onder zoek naar de atoombom. Enkele studies naar het HIV- virus zijn volgens Gallo zo veel belovend dat daar sterk ver sneld en doelgericht aan moet worden verder gewerkt. istanbul «jessica lutz Daags nadat Japan de ging van Hiroshima door de eerste atoombom produkt van het Amerikaanse Manhat- tanproject herdacht, bepleit te dr. Robert Gallo (mede-ont dekker van het AIDS-virus HIV) tijdens de internationale AIDS- conferentie in het Japanse Yo kohama een bundeling van CORRESPONDENT De Turkse luchtmacht heeft gistermorgen een aanval uitgevoerd op een basis van de Koerdische Arbeiderspartij PKK in het noorden van Irak. Vol gens een legerwoordvoerder zijn veel guerrilla strijders 'onschadelijk' gemaakt. De PKK vecht in het zuidoosten van Turkije voor een onafhankelij ke staat. Het bombardement vond plaats in de buurt van de plaats Sinath, vijftien kilometer van de Turkse grens. Het is de vijfde keer in twee weken dat Turkse vliegtuigen uitrukken om PKK-kam- pen in noord-Irak aan te vallen. Volgens officiële cijfers zijn bij de vorige vier aanvallen 280 PKK-le- den gedood en 204 gewond geraakt. Bij de actie van gisteren zou het dodental boven de honderd liggen. Opnieuw oplaaiende gevechten tussen Koerdi sche groepen onderling eisten gisteren bovendien nog eens dertig doden. Sinds de Golfoorlog heb ben de Koerden dankzij de bescherming van een in Turkije gestationeerde multinationale lucht macht in het noorden van Irak een semi-onaf- hankelijke staat. Die wordt echter geteisterd door onderlinge rivaliteit. In de stad Istanbul heeft de Turkse politie 24 PKK-leden gearresteerd die worden verdacht van het afpersen van zakenlieden. Bij de arrestatie werden handgranaten, propagandamateriaal en een groot aantal valse rijbewijzen en paspoorten in beslag genomen. De 54-jarige man liet in 1986 en 1987 na bloed te analyseren van een aan AIDS lijdende bloeddonor. Het bloed werd als veilig vrijgegeven. Vijf mensen zijn het slachtoffer geworden van deze nalatigheid, drie van hen zijn reeds overleden. Volgens het openbaar minis terie controleerde het laborato rium slechts een zeer klein deel van het bloed, alvorens het voor transfusies vrij te geven. Om de ze reden wordt de man ook op lichting ten laste gelegd. Er is ook een onderzoek ge start naar de onderneming Haemoplas, waaraan het labo ratorium in Wülfrath leverde. Haemoplas verklaarde vertou wen te hebben gehad in het la boratorium, omdat het werd ge leid door een voormalige direc teur van de bloedbank van de universiteit van Hannover. Spanje komt met keurmerk voor tonijn madrid-bilbao «afp De Spaanse regering heeft een nieuw actiemiddel bedacht in de strijd om tonijn. Vanaf vol gende maand komt er een keur merk voor consumenten. Dit keurmerk, dat het ministerie van landbouw en visserij in Ma drid en de regionale besturen van de kustprovincies hebben uitgebroed, is voorbehouden aan tonijn die op de traditionele manier is gevangen. Dan begint ook een publieks campagne om de consument te informeren over de herkomst van de vis en de manier waarop die wordt gevangen. De Span jaarden verwijten de andere Eu ropese vissers dat die de vis gronden uitputten. De vloot van Spaanse tonijnvissers, de groot ste van Europa, gebruikt tradi tionele vangstmethoden. In de vissershavens Bermeo (in de Baskische provincie Bis- kaye) en Burela (in Galicië, in het noordwesten van Spanje) zijn gisteren grote demonstra ties gehouden. De duizenden deelnemers protesteerden tegen de invoer van vis die gevangen is met illegale sleepnetten. Vooruitgang in overleg VS Noord-Korea genève bob kroon correspondent Noord-Korea heeft zich gisteren bereid verklaard zijn plutoni- um-producerende kernreactor in Yongbyon te 'bevriezen' en plannen voor nog twee grafiet- gekoelde reactoren te herzien. Het land verlangt hiervoor in ruil Amerikaanse hulp bij de bouw van modernere, licht-wa- ter gekoelde reactoren, die min der geschikt zijn voor plutoni- um-vvinning. Het voorstel werd op de twee de dag van het overleg met de Amerikaanse onderhandelaar Robert Gallucci in Genève op tafel gelegd door de Noordko- reaanse vice-minister van bui tenlandse zaken Kang Sok-Ju. Her Noordkoreaanse reactor centrum in Yongby.on is volgens Pyongyang bedoeld voor ener gieopwekking. Volgens het In ternationaal Atoomagentschap te Wenen kan evenwel uit de af gewerkte brandstofstaven plu tonium worden gewonnen voor een eventueel kernwapenpro gramma. Amerikaanse atoomdeskun digen zullen naar alle waar schijnlijkheid nog deze maand naar Noord-Korea reizen om daar 8.000 brandstofstaven uit een kernreactor tegen roestvor- ming te beschermen. Dat zijn Noord-Korea en de VS vandaag overeengekomen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5