■JU V ergunningstelsel voor coffeeshops Onze Top 5 van deze week. chi Congres over spoken en schuivende stoelen Binnenland FNV wil 'taakgroep' voor meer banen Dorp jaagt op wasberen O 0 Kunst aan de muur Diefstallen uit auto's verdrievoudigd 99 1.35 2.99 m 4.99 Aantal diefstallen uit auto's verdrievoudigd Klokketoren bijna klaar 'Ik ben al genoeg gestraft' Wegens succes verlengd. 14.99 DINSDAG 9 AUGUSTUS 1994 Vrijspraak voor ex-autocoureur Een 38-jarige ex-autocoureur is gisteren in hoger beroep vrijgesproken van deelname aan een organisatie die tus sen 1988 en 1989 hasj invoerde uit Spanje. De eis was vier jaar. Het gerechtshof achtte wel bewezen dat hij banden had met de criminele organisatie, maar vond dat niet was aangetoond dat hij zich met de hasjhandel had beziggehouden. In maart werd de ex-autocoureur wel veroordeeld wegens soortgelijke feiten uit de periode na 1989. Hij kreeg toen vier jaar. Unicef besteedt geld aan zwerfkinderen den haag Unicef, de kinderhulporganisatie van de Verenigde Naties, gaat de opbrengst van de Nationale Actie voor Rwanda voor tweederde deel besteden aan opvang van zwerfkinderen en vluchtelingen in dat land. De rest steekt de organisatie in hulp aan de mensen die naar Zaïre zijn gevlucht. Hoewel de actie nog loopt en de totaalopbrengst dus nog onbekend is, is zeker dat Unicef ruim 5 miljoen gulden krijgt. Aantal heenzendingen toch gestegen den haag Bijna 2.500 verdachten zijn in de eerste helft van dit jaar vrijgelaten wegens gebrek aan celruimte in het huis van be waring. Dat zijn er ruim honderd meer dan in het eerste zes maanden vorig jaar. Dat heeft het ministerie van justitie gisteren bekendgemaakt. De cijfers zijn opmerkelijk omdat het aantal cellen in gesloten en (halflopen strafinrichtingen aanzienlijk is toegenomen. RDM-personeel stemt in met redding Rotterdam Een meerderheid van het personeel van de noodlij dende Rotterdamse Droogdok Maatschappij (RDM) stemt in met het reorganisatieplan van het Begemann-moederconcern. Dat is gisteren duidelijk geworden tijdens een vergadering van de Industriebond FNV en CNV. De bonden bereikten vorige week met RDM-eigenaar Van den Nieuwenhuyzen overeen stemming over een reddingsplan, dat onder meer voorziet in het schrappen van 260 van de 760 banen. ak den haag gpd-a ?er| De FNV wil dat het binet een 'task force werkgele genheid' opricht die met veel meer maatregelen moet komen om banen te schappen dan for mateur Kok tot nog toe heeft voorgesteld. De FNV wil ook een plaats in die taakgroep, zei FNV-voorzitter Stekelenburg gisteren. Gaat het kabinet niet op de voorstellen in, dan wil de vakcentrale dat afstraffen met onder meer hoge looneisen. Oud-FNV-voorzitter en PvdA- leider Kok komt in zijn 'proeve van een regeerprogram' tot 350.000 nieuwe arbeidsplaatsen tot 1998, waarvan 230.000 'van zelf ontstaan door de verwach- te economische groei. De overi ge 120.000 zouden rechtstreeks uit het kabinetsbeleid voort vloeien. De FNV vindt dat veel te weinig, omdat zich de ko mende vier jaar alleen al 300.000 nieuwkomers meden. Per saldo zal de werkloosheid dus nauwelijks dalen. De FNV wil meer banen - in vooral on geschoold werk - en een kortere werkweek, desgewenst verschil lend per bedrijfstak. Dat mag oud-alblas. De politie probeerde ze toen met schepnetten te vangen, maar ving bot. De beren zijn volgens de eigenaar niet gevaar lijk, als je ze maar niet in het nauw jaagt. Volgens wasberen- kenners kunnen de dieren goed overleven 'in het wild' omdat er voldoende voedsel voor ze is. In Oud-Alblas, in de West-Al- blasserwaard, wordt al dagen gejaagd op twee uitgebroken wasberen. De diertjes zijn vori ge week ontsnapt bij de plaatse lijke dierenhandelaar. Het stel is ir het laatst gezien. 0 het bedrijfsleven echter niet meer geld kosten. Stekelenburg ging ook in op de interne FNV-discussie over de geprivatiseerde uitvoering van de Ziektewet en de WAO. Sommige bonden, zoals de Ab vaKabo en de Industriebond, hebben daar weinig bezwaar te gen. Andere, de Bouw- en Houtbond voorop, zien niks in verzelfstandiging. Zij vrezen dat hiermee de solidariteit onder de sociale zekerheid wegvalt. Voor hoge risico's, zoals in de bouw nijverheid, -moeten in dat geval veel hogere premies worden be taald. Volgens Stekelenburg zit de FNV na intern beraad weer op één lijn. Die houdt in dat de vakcentrale op zichzelf niet te gen privatisering is, maar dat een dergelijke ingrijpende wijzi ging niet in een keer moet wor den doorgevoerd. De FNV wil liever stap voor stap bekijken of zoiets wel nodig is. Een houding die in juni in de Sociaal Econo mische Raad werd bestempeld als 'nee, tenzij'. De SER toonde zich toen al in meerderheid voorstander van verzelfstandi ging van de uitvoering. Opvatting Kamer staat haaks op beleid van justitie Gemeenten moeten een vergunningstelsel invoeren voor coffeeshops waar softdrugs worden verkocht. Voldoet een coffeeshop aan een aantal voorwaarden, dan krijgt hij een vergunning. Dat vindt een meerderheid van de Tweede Kamer. Deze opvatting staat haaks op het beleid van justitieminister Kosto en het Openbaar Ministerie die volhouden dat verkoop van softdrugs in strijd is met de Opiumwet en dus nooit kan worden den haag/almelo anp De tweespalt tussen de Kamer en Kosto kwam gisteren aan het licht na politieke reacties op een uitspraak van de Almelose rech ter. Die oordeelde dat cof feeshops ook softdrugs mogen verkopen aan niet in Nederland wonende buitenlanders. Vol gens de rechtbank heeft de ge meente Almelo zich schuldig gemaakt aan discriminatie door de plaatselijke coffeeshop Hap py Days drie maanden te sluiten wegens verkoop van softdrugs aan Duitsers. De eigenaar van de coffee shop stapte naar de rechter en kreeg gelijk omdat niet verko pen aan buitenlanders in strijd is met artikel 1 van de Grond wet, die discriminatie verbiedt. De gemeente Almelo baseerde zich op een richtlijn in de eigen Algemeen Plaatselijke Verorde ning (APV) waarin staat dat een coffeeshop mag worden geslo ten als er softdrugs aan buiten landers worden verkocht. Sluiting van een coffeeshop mag van de rechter alleen als de zaak zulke overlast veroorzaakt dat de openbare orde in gevaar is. Leden van de Tweede-Ka merfracties van PvdA, WD en D66 zijn het daarmee eens. Er is ondertussen veel ondui delijkheid over de coffeeshops die als paddestoelen uit de grond zijn geschoten. Softdrugs in bezit hebben of verkopen is in strijd met de Opiumwet. De officier van justitie die toeziet op naleving van de wet vervolgt de coffeeshops echter niet. De shops die eigenlijk verboden zijn, worden dus gedoogd. Ge meenten die met de overlast zitten omdat de shops veel bui tenlandse drugtoeristen trek ken, nemen dus maar zelf maatregelen en sluiten cof feeshops terwijl ze die bevoegd heid eigenlijk niet hebben. zutphen Moderne kunst en tegelijkertijd een blikvanger. Op de gevel van het museum Henriëtte Polak in Zutphen is onlangs een halve bestelwagen gemonteerd. In het museum wordt moderne kunst tentoonge steld. foto anp marcel antonisse cn Beschuit, per rol, volkoren ,1251.09, naturel H5" Rundertartaar, 100 gram ASFb Braziliaanse perssinaasappelen, net 2VS kilo Ch Huiswijn, rood, wit /I "7C wit-demi sec of rosé, fles 1 liter jjrTtT 4-./D ChTissue toiletpapier, pak 12 stuks Ongeveer een op de twintig au tomobilisten wordt jaarlijks het slachtoffer van een inbraak in zijn wagen. Sinds 1980 is het aantal inbraken in auto's ver drievoudigd tot 300.000, waarbij vooral radio's, cassetterecorders en CD-spelers worden ont vreemd. Die inbraken leveren een schadepost op van circa 300 miljoen gulden. Het aantal dief stallen van antennes, autospie- Export met negen procent gegroeid De Nederlandse uitvoer blijft fors groeien. Over de eerste vier maanden exporteerde het be drijfsleven voor 90,6 miljard gulden, negen procent meer dan over de eerste vier maan den van 1993. Ook de invoer nam sterk toe, met zeven pro cent tot 83,4 miljard gulden. Het handelsoverschot bedroeg hierdoor ruim zeven miljard gulden, tegen bijna vijf over de periode januari-april 1993. Dat heeft het CBS vandaag bekend gemaakt. Naar landen buiten de EU voerde Nederland acht pro cent meer uit (22 miljard). De invoer uit die landen steeg met tien procent. gels, wieldoppen en merktekens wordt geraamd op circa één miljoen per jaar. De schade daarvan wordt geschat op onge veer 500 miljoen gulden. Een en ander blijkt uit het rapport Autokraak van het mi nisterie van justitie. Er staat ook in dat een verdergaande stijging valt te verwachten. De meeste autokraken vinden plaats 'op bestelling'. Er is sprake van een omvangrijk helingcircuit. De kans op diefstal uit of van auto's is het grootst in Amsterdam en Utrecht. In vergelijking met andere Europese landen zijn autokra kers in Nederland niet buiten sporig actief. Volgens een inter nationale slachtofferenquête scoren Spanje, Italië en Enge land hoger dan Nederland. In België en Duitsland wordt min der ingebroken dan in ons land, in Frankrijk is het risico vrijwel even groot. Asielzoekster loog over af- en herkomst De vrouw uit het asielzoekers centrum in Rosmalen die op een parkeerplaats in Keulen met een afgesneden neus is aangetroffen en zei dat zij en haar dochtertje uit het asielzoe kerscentrum waren ontvoerd, heeft gedeeltelijk gelogen. Met haar verhaal wilde ze voorko men dat zij Nederland wordt uitgezet. De vrouw komt niet uit het voormalige Joegoslavië, maar uit Bulgarije en is niet 30, maar 35 jaar oud. De vrouw blijft bij haar ver klaring dat drie gemaskerde mannen haar en haar dochter tje op 29 juli hebben ontvoerd. De officier van justitie in Den Bosch is nu op zoek naar een 43-jarige Bulgaarse man met wie de vrouw zegt getrouwd te zijn. Het meisje is nog steeds zoek. De dag voor de ontvoering blijkt de Bulgaarse man bij het centrum in Rosmalen te zijn ge weest. Hij vroeg de vrouw het dochtertje aan hem mee te ge ven. Hij heeft ook de andere drie kinderen. Toen zij dat wei gerde, verdween hij. De vrouw blijkt sinds 1991 in Duitsland te hebben gewoond. Daar wordt zij door Justitie gezocht omdat zij nog een celstraf moet uitzit ten wegens strafbare feiten. 'Auto-alann helpt' den haag anpEuropese landen zijn autokra kers in Nederland niet buiten sporig actief. Volgens een inter nationale slachtofferenquête scoren Spanje, Italië en Enge land hoger dan Nederland. In België en Duitsland wordt min der ingebroken dan in ons land. In Frankrijk is het risico vrijwel even groot. Uit het rapport blijkt dat een voudige preventieve maatrege len nauwelijks effect hebben. De inbraken zijn veelal te wijten aan slordigheid van de autobe zitters zelf. In twee van de drie gevallen waarbij een autoradio met een afneembaar front werd gestolen, kon de dader dit front elders in de auto terugvinden. Volgens de onderzoekers moet ook niet al te veel waarde worden gehecht aan elektro nisch tegen diefstal beveiligde radio's en cassetterecorders. Het is nog allerminst aange toond dat zulke beveiligde attri buten ook minder worden ge stolen. Alarminstallaties hebben wèl nut. De meeste autokrakers laten auto's met zo'n installatie ongemoeid. Jaarlijks wordt minimaal 300.000 maal in een auto inge broken. Sinds 1980 is het aantal inbraken in auto's verdrievou digd. Radio, cassetterecorder en CD-speler zijn populair bij au tokrakers. Die inbraken leveren een schadepost op van circa 300 miljoen gulden. Het aantal diefstallen vanaf auto's, waarbij antennes, autos piegels, wieldoppen en merkte kens veelal het doelwit zijn, wordt geraamd op circa één miljoen keer per jaar. De schade daarvan wordt geschat op onge veer 500 miljoen gulden. Dat blijkt uit het rapport Au tokraak van de Directie crimi naliteitspreventie van het mi nisterie van justitie. Er staat ook in dat een verdergaande stijging valt te verwachten. De meeste autokraken vinden plaats 'op bestelling'. Er is sprake van een omvangrijk helingcircuit. De kans op diefstal uit of vanaf au to's is het grootst in Amsterdam en Utrecht. In vergelijking met andere den bosch «gpd arnhem In Arnhem kwam gisteren de grootste klok voor de Eusebiustoren aan. Vandaag en morgen worden de vier nieuwe klokken in de toren geplaatst. Ze hebben een gezamenlijk gewicht van 23 ton. Ze zijn gegoten door de Koninklijke Klokkengieterij Petit en Fritsen uit Aarle-Rixtel. Als de klokken zijn geplaatst, is de restau ratie van de Eusebiustoren bijna klaar. foto anp frik 'thullenaar Eis van een jaar tegen ex-burgemeester gen dat hij de toenmalige bur gemeester voor de bestrating rond zijn woning gewoon een scherpe prijs had berekend. De opdracht kostte zeven mille. Procureur-generaal Franken ontzenuwde dat door erop de wijzen dat de opdracht alleen al aan materiaal zo'n 10.000 gul den had moeten kosten. De raadsman van de BLM-di- recteur legde een lijst over van 'vele gelijksoortige klusjes die dan weer met een beetje winst dan weer met een verliesje wer den uitgevoerd'. Hij kon geen bevredigend antwoord geven op vragen over het 'toeval' dat twee stratenmakers op hun vrije dagen en in het weekeinde bij Vossen hadden gewerkt. Vossen ontkent dat BLM de gemeente lijke opdracht kreeg vanwege de medewerking bij de bouw van de burgemeesterswoning. Vol gens hem was al lang beslist dat BLM goedkoper was. Barbou zelf moet nog wegens omko ping en valsheid in geschrifte voor het hekje komen. ,,Ik ben al genoeg gestraft." De sterk vermagerde en emotionele ex-burgemeester Vossen (57) van het Limburgse Gulpen schoot gisteren een paar keer uit zijn slof tijdens zijn hoger beroepszaak bij het gerechtshof van Den Bosch. De procureur- generaal eiste een jaar onvoor waardelijk en vijf jaar uitzetting uit het ambt wegens het aanne men van steekpenningen, vals heid in geschrifte en machts misbruik. De rechtbank veroor deelde hem daarvoor vorig jaar tot zes maanden cel en vijf jaar uitzetting uit het ambt. Bij de bouw van zijn huis en kele jaren geleden heeft de ex- burgemeester van verschillende bedrijven fikse kortingen gekre gen. Later werden zij beloond met gemeentelijke opdrachten. De zitting werd gisteren voor een groot deel gespendeerd aan het horen van de directeur van wegenbouwbedrijf BLM, Bar bou van Roosteren. Deze pro beerde het hof ervan te overtui- 'Aardbeving Alkmaar geen schuld boring' amsterdam Onze kristalactie is verlengd t/m 8 oktober a.s„ Volle spaarkaarten kunt u inleveren t/m 5 november a.s.. Deze week krijgt u een extra kristalzegel bij... Alle Ch Snacksalades, per bakje 250 gram 50 cent korting o.a., ChSelleriesalade, 0 bakje 250 gram ,259" Z.Ui? Persil Megaperls of Megaperls Color, pak 116.85) of navulzak 1Ï599), 1.6 kilo Met 2 kristalzegels. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 13 augustus a s. 's Landsgrootste kruidenier blijft op ae kleintjes letten. Klopgeesten of Poltergeist. In een verval len kasteel in Schotland of een nieuw- bouw-doorzonwoning in Maassluis: ze duiken plotseling op om de bewoners te terroriseren. Het fenomeen klopgeest werd gisteren op het 37e congres van de ParapsychologicalAssociation (PA), ge organiseerd door de faculteit Psycholo gie van de Universiteit van Amsterdam, onder de loep genomen. De echte liefhebber van horror zal van de film Poltergeistvan Steven Spielberg ongetwijfeld hebben gesmuld. Een ge lukkig Amerikaans gezinnetje koopt een huis dat op een voormalig indianenkerk- hof is gebouwd. In de woning blijkt ech ter ook een klopgeest te wonen die het gezin terroriseert door met tafels en stoelen te schuiven, het zesjarige doch tertje te ontvoeren en haar vast te hou den in de televisie. Spielberg overdreef natuurlijk in zijn film, maar helemaal onzinnig was het al lemaal niet. William Roll en Dean Radin zijn Amerikaanse parapsychologen uit Atlanta en Nirvana. Regelmatig wordt het duo ingeschakeld om geesten of ver schijningen te verjagen. „Schuivende stoelen en tafels, komen we in ons werk regelmatig tegen. Maar die worden niet bewogen door geesten. Meestal is het de bewoner zelf die het meubilair ver schuift door onbewust zijn negatieve, opgekropte energie op de huiskamer los te laten. Ook verschijnselen als deuren die zonder aanleiding gaan klapperen, rinkelende bellen en vazen die omvallen hebben meestal te maken met plaatse lijk sterk magnetisme, straling of elektri sche activiteit." Bewapend met energie- en magnetisme- meters heeft het duo naar eigen zeggen menig 'spookverhaal' ontrafeld. Sommi ge collega's hadden het er gisteren in Amsterdam duidelijk moeilijk mee. Dat zoveel spokèrij zonder pardon werd toe geschreven aan een paar op hol geslagen elektriciteitsdraden, vond men te gortig. „Sterk elektrische of magnetische velden kunnen niet alles verklaren. Hoe zit het dan met mensen die duidelijk stemmen horen en verschijningen zien", vroeg Ook daar is een rationele verklaring voor, zo illustreerde het parapsycholo- genduo met een recent praktijkgeval: het spook van het muziekpaleis. Radin: „Vlak naast een spoorbaan in Kentucky staat een meer dan honderd jaar oud ge bouw, dat gebruikt wordt als muziek- /danstheater. De eigenaar belde ons omdat hij last had van spoken. Het per soneel werd door mysterieuze krachten bijna van de trap geduwd en de conciër ge, die op de tweede etage woonde, ont waakte elke nacht badend in het zweet. Een onthoofde vrouw in bebloede jurk maakte hem onvriendelijk duidelijk dat op zijn aanwezigheid in 'de poort van de hel' eigenlijk niet zo veel prijs werd ge steld." Nu had het huis inderdaad een wat on stuimig verleden. Moord en doodslag en duivelse rituelen zouden er aan de orde van de dag zijn geweest. Radin en Roll lichtten het gebouw van top tot teen door en constateerden dat het bol stond van energiestromen. „De hoogspan ningskabels boven de treinrails, knotsen van elektriciteitskabels door het trap penhuis en onder de kelder, en sterk magnetisme maakten het huis zeer ge schikt voor onverklaarbare dingen." En de arme conciërge dan die bezocht werd door de onthoofde vrouw? „Die heeft met zijn bed precies onder het sterkste stralingspunt gelegen waardoor hij neurologisch ietwat beschadigd werd. Daarbij had hij het verhaal van de ronddolende vrouw zo vaak gehoord dat het in zijn verbeelding werkelijkheid werd." Óndanks de verklaringen van Roll en Radin verkocht de eigenaar het 'spookhuis' en bouwde een paar kilome ter verderop een nieuwe danshal. Op de snedige vraag uit de zaal waarom we niet overspoeld worden met spook verhalen uit elektriciteits- en kerncen trales, als spookverschijnselen alleen toe te schrijven zijn aan overmatige elektri sche krachten, reageerde Radin laco niek: „Dat soort bedrijven zijn al zo on derhevig aan kritiek, die treden echt niet met hun spookverhalen naar buiten." Bestaan geesten dan écht niet? „Ik wil best geloven dat ze bestaan, maar in mijn werk als paragnost heb ik tot nu toe alleen maar logische verklaringen voor vermeende spokerijen kunnen vinden."? Amoco Netherlands Petroleum Company legt niet op voorhand een verband tussen de gaswin ning rond Bergen en de aardbe ving afgelopen weekeinde in Alkmaar. Bij Bergen liggen vijf kleine gasvelden en vijftien gasputten. Amoco is in 1972 gaan boren. Afgelopen zaterdag was de eerste beving bij Alk maar en omgeving met een kracht van 3.0 op de schaal van Richter. Volgens het KNMI is de beving waarschijnlijk veroor zaakt door de gaswinning. Amoco geeft wel toe dat de grond de afgelopen jaren wat is ingeklonken maar dat zouden slechts een paar centimeters zijn. Er wordt dagelijks 2,5 mil joen kubieke meter gas per dag gewonnen. Het gas komt uit een aardlaag op twee kiloemter meter diepte, die bestaat uit po reus zandsteen waarin zich gas bevindt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3