Wie wordt wat in het kabinet-Kok De vegetariër is een gewoon mens geworden Feiten &Meningen Dikke Amerikanen hebben het zwaar Hasj verder legaliseren kan overlast stoppen DINSDAG 9 AUGUSTUS 1994 152 Nu het er steeds meer op gaat lijken dat binnen afzienbare termijn het kabinet-Kok wordt geïnstalleerd, rijst de vraag wie er zitting in zullen nemen. Het noemen van namen en het wikken en wegen van hun kansen is een aardig gezelschapsspel, dat op en rond het Binnenhof menig loos uurtje verdrijft. De onder handelaars zijn nog niet toe aan het invullen van de poppetjes. In zo'n ongerept stadium kan dus nog vrij wel iedereen zonder schroom worden genoemd. En dus een kijkje in de glazen bol. De paarse onderhandelaars staan de pers te woord: het moet al raar lopen wil paars nu nog mislukken, luidde gisteren de boodschap. Op Eerst de PvdA. Minister-president wordt natuurlijk Wim Kok. Van de PvdA'ers in het huidige kabinet vallen de meesten af. D'Ancona, Alders en Simons zijn reeds geroepen tot andere functies. Relus ter Beek op Defensie, zal vriendelijk doch beslist worden bedankt voor de bewezen diensten en mogen uitrusten in de Ka mer. Ook onderwijsminister Ritzen keert vrijwel zeker niet terug. Hij ligt slecht bij zowel Kok als bij beoogd fractieleider Wallage. Blijven over Jan Pronk en Aad Kosto. Pronk kan nauwelijks gepasseerd wor den, omdat hij zeer goed ligt bij het PvdA-deel dat hecht aan ideologische vergezichten. Pronk verkiest vrijwel ze ker Defensie en onder officieren wordt zijn naam al gefluisterd. Het is echter onwaarschijnlijk dat zo'n bevlogen link se rakker op deze belangrijke post aan vaardbaar is voor de WD. Ontwikke lingssamenwerking dus maar weer. Om Aad Kosto kan ook niemand heen. Hij wordt weliswaar verguisd door de linkerflank van zijn partij, maar heeft zich de afgelopen vier jaar een kundig bestuurder getoond, die bovendien goed ligt bij de WD. Kosto wil niets liever dan minister van justitie worden, dus daar zal het niet aan liggen. Als de PvdA Justi tie echter niet krijgt, zal Kosto tot zijn ei gen leedwezen waarschijnlijk weer vier jaar als staatssecretaris door het leven Verder circuleren in PvdA-kring de na men van Dick Wolfson (econoom, Kroonlid van de SER en schrijver van ad viezen over ingewikkelde onderwerpen) en Klaas de Vries (oud-kamerlid, oud-in formateur, huidig VNG-directeur). Hij is een mogelijke kandidaat voor Binnen landse Zaken, maar kan ook moeiteloos op andere posten worden ingezet. Ook Willem Vermeend en Ad Melkert mogen niet onvermeld blijven. Ver meend (kamerlid en belastingprofessor) kan de beste staatssecretaris voor belas tingzaken worden die Nederland in lan ge tijd heeft gehad. Ook op Onderwijs zou hij uit de voeten kunnen. Melkert is financieel specialist en trouwe schild knaap van Kok. Mocht het onaantrekke lijke ministerie van landbouw onver hoeds in PvdA-handen vallen, dan wordt daarvoor genoemd de Groninger gede puteerde Gerard Beukema. En dan de vrouwen. Geen partij kan het I maken alleen maar mannen aan het ka binet te leveren. Helaas heeft de Pvda niet zoveel ministeriabele vrouwen. Ge noemd worden in ieder geval Dineke Mulock Houwer (directeur-generaal op het ministerie van sociale zaken), Mar- greet de Boer (commissaris van de ko1 ningin in Drenthe) en Saskia Stuiveling (oud-staatssecretaris en lid van de Re kenkamer) al was het alleen maar om dat zij altijd wordt genoemd als er bij de PvdA baantjes te vergeven zijn. Om de zelfde reden valt de burgemeester van Leek, Sippie Langedijk af: zij is tè vaak genoemd. Onder PvdA-kamerleden zouden Jeltje van Nieuwenhoven en Margot Vliegent- hart in aanmerking voor een eenvoudig staatssecretariaat kunnen komen. De eerste zit al zolang in de Kamer, dat ze er hoognodig even tussenuit moet, de tweede heeft zeer puntige ellebogen. KNAPSTE JONGETJE Over naar de WD. Omdat de PvdA de premier levert, claimt de WD vrijwel ze ker Financiën. Hoog aangeslagen voor die post wordt Frank de Grave. Hij was altijd al het knapste jongetje van de klas en bewijst dat na zijn kamerlidmaat schap alweer een paar jaar als wethou der van financiën in Amsterdam. Frank is bovendien pro-paars, al kan dat ook tegen hem werken. Omdat Bolkestein te kennen heeft gege ven dat hij geen minister wil worden (maar misschien wel EU-commissaris als Van den Broek het in Brussel voor gezien houdt) dient de WD ook nog de vice- premier te leveren. Die prachtbaan lijkt op het lijf geschreven van een ouwe rechtse rot in het vak, ter geruststelling van Hans Wiegel en zijn conservatieve companen. Daarbij vallen de namen van Frits Korthals Altes (oud-minister van justitie, tegenwoordig senator en advo caat) en Gijs van Aardenne, die tevens het belangrijke en gevoelige volksge zondheidsdossier zou kunnen behap pen. Van Aardenne zou ook moeiteloos op Financiën kunnen worden gezet. Een van deze bijna-65-plussers kan bo vendien mooi tegenwicht bieden aan die andere jonge paarse hond naast Frank de Grave: Robin Linschoten, die capabel genoeg is voor bijvoorbeeld Sociale Za ken. Al zou ook de PvdA die post kunnen opeisen. Onvermijdelijk duikt ook de naam op van de Groningse commissaris HenkVonhoff, die, omdat het toch nooit wat wordt met de ontwikkeling van de Eemshaven, aan een nieuw verzetje toe lijkt. Genoemd voor een staatssecretariaat worden topambtenaar Aartsen (die ook in de race is geweest voor het burge meesterschap van Utrecht, en misschien zelfs ministeriabel is) en Europarlemen tariër Gijs de Vries (EU-zaken). Voor Ed Nijpels is er geen hoop. Hij kan nauwe lijks met Bolkestein door één deur. Mocht de WD onverhoopt Landbouw in de maag gesplitst krijgen, dan zal vast en zeker David Luteijn, fractieleider in de Senaat en akkerbouwer in Zeeland, wor den benaderd. In landbouwkring wordt ook wel gerept over het nieuwbakken ka merlid Johan Remkes (oud-gedeputeer de in Groningen). WD-vrouw nummer één is Annemarie Jorritsma-Lebbink. De WD zal dan wel Verkeer en Waterstaat moeten krijgen, want voor een andere post lijkt zij niet geschikt. Annemarie wil wel, al was het alleen maar om te bewijzen hoe slecht Maij-Weggen het de afgelopen jaren heeft gedaan. Verder mag ook oud-voor zitter Dian van Leeuwen niet worden uitgevlakt. Het is een kordate tante die bovendien wèl goed.met Bolkestein kan opschieten. VAN MIERLO Tot slot D66. Natuurlijk komt Hans van Mierlo in het kabinet. Hij wil het liefst op Buitenlandse Zaken, want dan mag hij breeduit spreken over de grote proble men in de wereld. Bovendien hoeft hij op die post geen honderden nota's vol griezelige details in zich op te nemen. In de D66-ff actie echter gaan geluiden op dat Van Mierlo Binnenlandse Zaken zou moeten doen. Want een politiek lei der die altijd in het buitenland zit - dat kan niet goed gaan. Bovendien is Bin nenlandse Zaken vertegenwoordigd in de belangrijke vijfhoek van ministeries die net iets meer te vertellen hebben dan de andere. Veelvuldig genoemd wordt ook VNO- voorzitter Alexander Rinnooij Kan. Eco nomische Zaken zou een mooie post voor hem zijn, maar daar voelt hij weinig voor. Ook Onderwijs lijkt hem op het lijf geschreven. In weddenschappen tussen ambtenaren op het ministerie van on derwijs gooit hij als jongste rector magnificus in de geschiedenis van de universiteiten hoge ogen. Vice-fractie-voorzitterGerrit-Jan Wolffensperger moet worden klaarge stoomd om Van Mierlo te zijner tijd op te volgen, dus die blijft waarschijnlijk in de Kamer. Dat lijkt de weg vrij te maken voor Jacob Kohnstamm op Justitie of Binnenlandse Zaken, al zal hij het mis schien met een staatssecretariaat moe ten doen. Een goede D66-kandidaat voor Binnen landse Zaken zou ook Max Rood zijn, die het in 1981 al eens eerder was. Rood weet als lid van de arbitragecommissie voor het arbeidsvoorwaardenoverleg bo vendien alles van de CAO's voor ambte naren. Dat is een pré omdat de beoogd minister van binnenlandse zaken een zware slag met de vakbonden zal moe ten leveren om vut en wachtgelden aan te pakken. Dan is er ook nog BVD-baas Doctors van Leeuwen die voor D66 in het vijvertje van Justitie of Binnenlandse Zaken zou kunnen gaan vissen. Milieu lijkt een mooie post voor Euro parlementariër Laurens-Jan Brinkhorst. Het lijkt bovendien een post waar WD en PvdA nauwelijks aan zullen hechten. Kennis van zaken heeft Brinkhorst wel, als oud-Europees milieutopambtenaar. En ook aan ambitie heeft hij geen ge brek. Maar wellicht wordt hij te ijdel be vonden. In dat geval mag Dick Tommei hopen op een plekje. Misschien kan in het kabinet nog een plaatsje worden vrijgemaakt voor Maar ten Engwirda, een van de weinige De mocraten die met geld kan omgaan, en dus lid van de Rekenkamer. Een staats secretariaat is mogelijk weggelegd voor Aad Nuis (cultuur) of Louise Groenman. Dat geldt ook voor het Eerste-Kamerlid Tiesinga-Autsema die op Defensie zou kunnen. Mogelijk ministeriabel zijn de voor de buitenwacht onbekende Helen de Maat (secretaris-generaal op Sociale Zaken) en Els Borst (vice-voorzitter van de Gezondheidsraad). DEN HAAG HARM HARKEMA Tot voor kort kon ieder een in New York agent worden, zelfs echte dik kerds. Totdat de nieuwe hoofdcommissaris, Willi am Bratton, ontdekte dat er agenten in zijn corps waren die zoveel overge wicht hadden, dat hun vette vingers niet rond de trekker van hun dienstpi stool pasten. Ook slaag den ze er niet in hun met moeite in een uniform ge perste vet-pensen over een anderhalve meter ho ge muur te hijsen tijdens de achtervolging van een fictieve crimineel. Hoofdcommissaris Brat ton verordonneerde on middellijk een onderzoek en ontdekte dat de New Yorkse politie al vijftien jaar recruten accepteert die zelfs niet aan de meest minimale gezondheids eisen voldoen. Agenten die hun gigantische om vang tevergeefs tegen de oefenmuur wierpen, wer den naar het ziekenhuis gestuurd voor een vettest. De resultaten waren be droevend en Bratton scherpte de toelatings- Nu moeten aspirant agenten 38 sit-ups in een minuut doen (32 voor vrouwen) en 2.400 meter in 13 minuten lopen (2.000 meter in 15 minu ten voor vrouwen) voor dat ze hun aanmeldings formulier mogen invullen. Dat zijn pittige eisen. Zijn de 38 sit-ups nog net aan te doen, 2.400 meter in 13 minuten benadert zeer dicht de toelatingseis voor bijvoorbeeld de CIOS-op- leiding in Nederland. Maar met de herinvoering van lichamelijke tests loopt de politie het risico te worden aangeklaagd door recruten die zaldcen. Dikke Amerikanen grijpen steeds vaker naar het rechtsmiddel wanneer hun een baan of andere zaken geweigerd worden op grond van hun overge wicht. Zo krijgen autoverhuurbe drijven in de Verenigde Staten steeds vaker een proces aan hun broek wanneer ze zwaarlijvige mensen als klant weige ren, omdat de vering van de auto onder de extra ki lo's te lijden zou hebben. In Tennessee heeft een bioscoop een schikking getroffen met een ruim 163 kilo de film Jurassic Park will zien. Toen ze in het rol stoelgedeelte een klap- stoel installeerde, werd 2\ door de bioscoopeigenaj uitgescholden en verne derd. Vroeger hadden dikke Amerikanen het nog moeilijker. In de jaren j zestig konden mensen ontslagen worden op grond van hun gewicht in de jaren zeventig en tachtig werd algemeen oj dikke mensen neergeke ken. Maar in de jaren nej gentig haakten de dertig! miljoen zwaarlijvige Am« rikanen 10 procent val de bevolking gretig in! op nieuwe wetgeving, dit discriminatie in openbaij ruimten op grond van li chamelijke of geestelijke eigenschappen en handil caps verbiedt. In California richtten dik ke mensen hun eigen vei eniging op, de Nationale! Associatie voor de Bevon' dering van de Acceptatie| van Zwaarlijvigen, die in middels 4.000 leden telt. Deze mensen weigeren i hun schulp te kruipen, maar komen openlijk voor hun overgewicht ui Bovendien doen ze on derzoek naar de positie van dikke mensen in de samenleving. De helft va de zwaarlijvigen heeft moeite met het vinden van werk en dikke men sen krijgen minder vaak promotie dan mensen met een normaal postuu Dikke vrouwen worden beduidend vaker gediscri mineerd dan dikke mai nen. Ze hebben 20 pro cent minder kans een man te vinden en hun i komens zijn lager. Jaarlijks worden zo'n 30.000 aanklachten inge diend door mensen die zich op grond van hun handicap gediscrimineerl voelen. Slechts 2 procent hiervan betreft zwaarlijviJ gen, maar het aantal groeit gestaag. Toch ligt het probleem van zwaarlijvigen gevoels matig anders dan dat van; gehandicapten. Alleen dd staat Michigan erkent overgewicht als een han-' dicap. Het aantal mensen dat door een ongeneeslijk medische probleem te dill is, is gering. Het overgrote deel eet domweg te veel. NEW YORK PETER PRINGLE VERTALING: MARGREET HESLING) Dikkerds moeten bij de politie in New York tegenwoordig eerst laten zien dat ze over een goede conditie beschikken voor ze tot het corps worden toegelaten. foto archiei NIEUWSANALYSE Buitenlanders mogen in Nederland vrijelijk benzine, sperziebonen en bier kopen. Als in 1500 Nederlandse koffieshops hasj en mari huana vrij worden verkocht, is er geen re den juist deze produkten aan toeristen te onthouden. De koffieshops hoeven van de rechter geen onderscheid te maken tussen Nederlandse en buitenlandse klandizie. Sterker, ze mógen dat onderscheid niet eens maken omdat dit in strijd is met het discriminatieverbod. Gemeenten in de grensstreek die willen optreden tegen het drugsverkeer, zullen de koffieshops dus moeten sluiten op andere gronden dan de verkoop aan buitenlanders, bijvoorbeeld op grond van de openbare or de. Maar dat zou hoogstens een verplaat sing van het probleem in westelijke richting betekenen. Het Nederlandse gedoogbeleid dreigt hiermee aan zijn eigen succes ten onder te gaan. Het succes bestaat in de scheiding van de markten van soft- en harddrugs en de regulering van het verschijnsel hasj-kof- fieshop. Aan het gebruik van hasj en mari huana worden geen onaanvaardbare ge zondheidsrisico's toegekend. Door het mo gelijk te maken deze maatschappelijk geac cepteerde middelen op een normale ma nier te verkrijgen, voorkomt men overstap naar harddrugs en criminaliteit. In het buitenland is de scheiding tussen soft- en harddrugs echter nog niet gereali seerd, al bestaat er wel een tendens het Ne derlandse voorbeeld na te volgen. Intussen oefenen de Nederlandse verkooppunten grote aanzuigende werking uit. Ook funge ren koffieshophouders soms als een soort tussenhandel voor handelaren uit het bui tenland. Dit is een van de redenen waarom zij maximaal slechts dertig gram softdrugs in voorraad mogen hebben. Maar ook in deze regel schuilt een oorzaak van de huidige crisis in het gedoogbeleid. De norm van dertig gram is in de praktijk van de detail handel in hennepprodukten onhanteerbaar volgens de bonafide koffieshophouders. Het zou op hetzelfde neerkomen wanneer een caféhouder maar anderhalve fles jenever in voorraad mag hebben. In Amsterdam is vo rige week zes maanden gevangenisstraf ge- eist tegen een eigenaar van enkele koffie shops die grotere hoeveelheden dan dertig gram in voorraad had. Hij had hiermee be wust een proces willen uitlokken om de on houdbaarheid van het huidige beleid aan te Dat beleid hinkt op twee gedachten. Aan de ene kant wordt de handel in kleine hoe veelheden hasj en wiet oogluikend toege staan, maar aan de andere kant zijn de teelt en de handel volgens de Opiumwet straf baar. De koffieshops zijn half-legaal, maar de exploitanten moéten noodgedwongen zaken doen met georganiseerde criminelen, waardoor een vermenging van legale of half-legale activiteiten met de criminele we reld optreedt. De nagestreefde scheiding van de werel den van hard- en softdrugs wordt daardoor weer moeilijker. Het knelpunt is in dit ver band de vraag hoe een geregel'de toevoer van hasj en marihuna te verwerkelijken valt zonder dat de koffieshophouder verstrikt raakt in de belangen van de onderwereld. Dat kan door behalve de koffieshops zelf ook de teelt van nederwiet en de tussen handel in hasj onder toezicht van de over heid te stellen en aan een vergunningen stelsel te binden. Hierdoor zou tevens een betere controle op de verkoop, de kwaliteit en de handhaving van de openbare orde mogelijk worden. Tegen een verdere versoepeling van het drugsbeleid zijn echter protesten uit het buitenland te verwachten. Een formele le galisering van softdrugs staat volgens het ministerie van justitie bovendien op ge spannen voet met internationale verdrags verplichtingen. Nederland zou dan het En kelvoudig Verdrag van New York van 1961 moeten opzeggen voor zover het cannabis (hasj en marihuana) betreft. Volgens som mige juristen zou het verdrag onder bepaal de voorwaarden echter de legalisering van softdrugs wel degelijk toelaten. Het zou onzinnig zijn als Nederland on der buitenlandse druk - of deze nu van re geringen of van drugstoeristen komt - de circa 600.000 gebruikers van softdrugs als nog in de criminele hoek terug zou zetten. Verstandiger zou het zijn op te houden met de dubbelzinnigheid en de koffieshops, die overigens moeilijk meer weg te denken zijn, volledig uit de criminele sfeer te halen. Dit vereist een aanpassing van de Opiumwet en een vergunningstelsel naar het voorbeeld van de Drank- en Horecawet. De aanzuigende werking op buitenlandse klandizie zal door legalisering niet groter of kleiner worden. Maar in een legale situatie zouden de drugstoeristen niet méér overlast hoeven te bezorgen dan de biertoeristen. GUS SCHKEUDERS .JURIDISCH MEDEWERKER Ronduit vreemd waren ze. De vegetariërs in de jaren dertig, zestig en zelfs tachtig. Het waren geen mensen die eenvoudig weg geen vlees aten, ze waren anders. Ze rookten niet, dronken geen alcohol, droe gen geen leer, hadden vaak een bijzonde re levensfilosofie en oogden óf artistiek óf alternatief. Nu vragen vrienden bij een etentje plotseling om een vegetarische kaart en de buurvrouw vertelt dat ze al leen nog vis eet, nu ze met eigen ogen heeft gezien hoe varkens, kippen en kal veren leven voordat ze naar de slachtbank worden gevoerd. Deze week viert de Bond voor Vegetariërs het eeuwfeest met het 31 ste wereldcongres over vegetarisme. Het menu van vandaag: Gado gado of ge stoofde lof, een Felixburger met roomsaus- je, rauwkost, gekookte aardappelen of gierst, boekweit of rijst en als toetje vla met vruchtjes. Die vruchtjes hoeven niet voor mevrouw Rentmeester (74), want ze komen uit blik. Mevrouw Rentmeester woont sinds twee jaar in Vegetarisch Centrum Felixoord in groen Oosterbeek, het enige vegetari sche verzorgingstehuis voor ouderen in Nederland.Dierlijke produkten blokkeren je ontwikkeling, kunnen je dierlijke eigen schappen bezorgen", weet Rentmeester. In gewone bejaardencentra zijn ook wel vege tarische maaltijden verkrijgbaar, maar die zijn uiterst verdacht. Ze halen er de ballen uit de soep en over de aardappelen krijg je een kwak jus. In Felixoord kun je met een gerust han je bordje leeg eten. Veel groen- - ten en fruit komen uit de moestuin in het zes hectare grote park rondom Felixoord. Bovendien woon je er samen met gelijkge stemden. Want de verbondenheid beperkt zich niet tot drie maaltijden per dag. Nie mand in Felixoord die rookt of alcohol dr inkt. Ik vind hier een zekere diepgang die ik elders niet aantref', zegt mevrouw Rent meester. Geen bingo dus. „Alsjeblieft...", schatert ze, „die rivaliteit o\rer prijsjes..." Maar Felixoord heeft kamers leeg staan en directeur Mesman vindt dat het tijd wordt om daarom ook niet-vegetariërs binnen te halen. „Katholieke huizen zijn toch ook geen bunkers meer?". Het ligt moeilijk in Felixoord. De Bond voor Vegetariërs heeft die discus sie al achter de rug. „Vroeger waren er al lerlei idealistische dingen gekoppeld aan vegetarisme. Niet roken, niet drinken. Nu doen we daar geen uitspraken meer over. Anders bouw je een heel hecht clubje. Dat kan voor het clubje heel leuk zijn, maar wat bereik je ermee? Uiteindelijk willen we dat we met zijn allen minder vlees eten. Dus zijn we ook al blij als mensen besluiten we kelijks twee keer minder naar de slager te gaan", zegt Hans van Boven, de meest libe rale directeur die de 100-jarige vegetariërs- bond ooit heeft gekend. Uit een recente enquête van de vierdui zend leden tellende bond blijkt dat het wel zijn van dieren veruit de belangrijkste re den is om geen vlees te eten. Nederland telt bijna evenveel varkens als mensen, maar je ziet ze nooit. De beesten verblijven in een hokje van een meter bij veertig centimeter en komen voor het eerst buiten op weg naar het slachthuis. Omdat de hokken zo klein zijn, worden de biggetjes onmiddellijk bij de zeug weggehaald uit angst dat moe der bij het omdraaien haar kroost verplet tert. De zeugen zijn apathisch, de biggen neurotisch. Al met al geven wetenschap pers niet meer dan een 1,5 (op een schaal van tien) voor het welzijn van varkens in dergelijke stallen. Naar schatting 700.000 mensen in Neder land zijn vegetariër, daarnaast is er een grote groep mensen die minder vlees (van scharreldieren) eet. Van Boven: „Wij vin den minderen zeker zo belangrijk. Wij wil len mensen daarbij helpen door het hun met recepten en produktinformatie zo ge makkelijk mogelijk te maken lekker en ge zond te eten". Andere redenen voor Nederlanders om geen vlees meer te eten zijn het milieu (het vetmesten van beesten kost bergen plant aardig voedsel en geeft een mestoverschot) en de gezondheid: veel beesten zitten vol hormonen. Bovendien zou een louter plantaardige voeding de kans op kanker verminderen. Bloedarmoede, bleek om de neus: hel zijn de vermeende kwalen waaraan de vegetari ër zou lijden. In werkelijkheid krijgt een ve getariër alle voedingsstoffen binnen, mits hij gevarieerd eet. Maar dat geldt ook voor vleeseters. Van Boven: „Het dringt maar heel langzaam tot diëtisten door dat je zon der vlees heel gezond kunt leven. Het Voor lichtingsbureau voor de Voeding heeft ook efg lang vastgehouden aan de schijf van vijf". In 1991 kwam er pas het voorlichting boekje 'Eten zonder vlees, dat kan'. Geholpen door wetenschappers, bio-indu- strie en voedingsdeskundigen winnen ve getariërs alom terrein. En wie eenmaal vlees heeft afgezworen kan moeilijk meer terug. De aversie tegen vlees heeft zich tus sen de oren vastgezet. Van Boven: „Ik heb rondgelopen in kippen- en varkensstallen. Ik zou zo geen hond of kat behandelen. Waarom dan wel een varken of kip?" DEN HAAG MONIQUE DE KNEGT

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2