Leidsch Dagblad Cool Coke 40% Studieduur en recht op beurs drie jaar AUTO LEITHON 2.79 :EL y^utokraken Wachten op de dokter Brisantgranaat opgevist uit Noordwijkerhoutse sloot Autopolis in 1995 duurder Vrees voor nieuwe exodus uit Rwanda 9Cokesnuivers moet je niet irriteren9 BEL: 071-128030 GOED NIEUWS Ruim 40 jaar Peugeot ervaring Keuze uit ruim 60 Bovag-occasions EXTRA KASSAKORTING OP ALLE REEDS AFGEPRIJSDE ARTIKELEN DINSDAG 9 AUGUSTUS 1994 Het aantal autokraken ,2 i J is in tien jaar drie keer go groot geworden: een pp de twintig autobezitters s jaarlijks de klos. OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40537 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Strijd Bosnië 5 De Bosnische Serviërs zijn vastbesloten de strijd voort te zetten en kondigden daarom een oorlogseconomie af. jj Jam Spoon o Hetdansduo Jam I J Spoon brengt twee albums tegelijk uit: één voor op de dansvloer en I één voor in de leunstoel. Formateur Kok ziet geen obstakels meer voor paarse coalitie De studieduur aan universiteiten en hogescholen èn het recht op een studiebeurs moeten worden beperkt tot drie jaar. Als studenten daarna verder willen studeren om een zogeheten mastera-titel te halen, dan moeten ze daarvoor geld lenen. Daarover zijn de onderhandelaars van PvdA, WD en D66 het in principe eens geworden. den haag gpd-l Gisteravond deelde formateur Kok mee dat er geen belangrijke politieke problemen meer zijn die de vorming van een paarse coalitie nog in de weg staan. Ui terlijk donderdag, de honderd je dag van de formatie, ligt het regeerakkoord op hoofdlijnen bij de fracties, zo is zijn ver achting. De fracties van PvdA, WD en D66 hebben het recht it te amenderen (veranderen). Vandaag en mogelijk ook morgen wordt gesproken over de gezondheidszorg, wat nog wel als een 'netelig' probleem wordt gezien. Volgens WD-lei- der Bolkestein is er ook nog dis cussie over het al dan niet be vriezen van de AOW. ,,Als je alle AOW'ers er wat bij wil geven is dat erg duur. En als je maar een bepaalde groep wilt helpen, is dat technisch moeilijk realiseer baar." Garanties zijn er volgens Bolkestein niet te geven, ook niet aan de AOW'ers. „Voor nie mand ziet 't er zonnig uit." Hoewel de begroting voor volgend jaar in principe rond is, hebben de onderhandelaars Wallage (PvdA), Bolkestein (WD) en Van Mierlo (D66) gis teravond vooral gesproken over de verdeling van de vijfhonderd miljoen die het komend jaar aan 'extraatjes' mag worden be steed. Volgens Bolkestein is het bedrag onvoldoende om aan al le wensen te kunnen voldoen: het wegwerken van oude bezui nigingen zoals die op de bejaar denoorden, verbetering van werkgelegenheid, koopkracht en lastenverlichting. Op de studiefinanciering zal de één miljard die Kok had voorgesteld, 'ruwweg' worden bezuinigd. Er wordt wel hon derd miljoen uitgetrokken om de scherpste kantjes van de be zuiniging weg te slijpen. Per sal do komt de korting daarmee uit op negenhonderd miljoen. bihumba* Rwandese weesjes liggen op een strechbed te wachten op medisch onderzoek. In het vluchtelingenkamp Bihumba in Zaïre is een professorisch weeshuis ingericht. Zonder medische hulp bestaat het gevaar dat de kleintjes de snel om zich heen grijpende ziekte dysenterie oplopen. foto reuter jean-paul pelissier Jongetje (4) verdronken in vaart Hillegom EOD niet met 'gillende spoed' erop af Een 4-jarig jongetje uit Hille gom is gistermiddag verdron ken in de Elsbroekersvaart. Het ventje werd vanaf vier uur 's middags vermist door zijn ou ders. Buurtbewoners zetten ver volgens een grote zoekactie op touw. Na enige tijd nam ook de gewaarschuwde politie met ze ven agenten en een speurhond hieraan deel. Even voor negen uur 's avonds vond een van de buurt bewoners het jongetje in de vaart die langs de rand van de woonwijk Elsbroek loopt. Am bulancepersoneel bracht het Hillegommertje naar het zie kenhuis, terwijl werd gepro beerd hem te reanimeren. In het ziekenhuis kon slechts wor den geconstateerd dat hij was overleden. De politie neemt aan dat het jongetje al spelende in het water is terechtgekomen. Voor de zekerhéid wordt nog een onderzoek naar de doodsoorzaak ingesteld. amsterdam gpd De premie voor autoverzekerin gen moet volgend jaar omhoog. De Delta Lloyd Verzekerings groep kondigde dat vanochtend aan in het halfjaarbericht. Het argument is dat de verzekeraar zeer grote bedragen moet uitke ringen wegens autoschades. Delta Lloyd als geheel maakte in de eerste helft van 1994 ruim 30 procent meer winst dan in de eerste helft van 1993: 107,3 mil joen gulden tegen 82,5 miljoen. noordwukerhout. Eenzaam ligt een vijftig centi meter lange, op het oog puntga ve brisantgranaat langs de rand van een sloot, op een hoekje van een bollenakker aan de Noordwijkerhoutse Oosterdui nen. Er is geen mens te beken nen bij het oorlogstuig, dat bo ven water kwam bij bagger- werkzaamheden. De politie heeft er een provisorische af scheiding van wit-rood plastic omheen gezet en is toen weer vertrokken. De Explosieven Op ruimingsdienst (EOD) zou op dat moment nog een dagje op zich laten wachten. Als het goed is, hebben ze het projectiel in de loop van vandaag opgepikt. Politie-woordvoerder Frans Mesker zegt dat er nog zo veel granaten in Nederland worden gevonden, dat de EOD ze on mogelijk meteen kan verwijde ren. „Ze proberen het zo effi ciënt mogelijk te doen en in één rit verschillende granaten tege lijk op te halen. Ze komen al leen onmiddellijk in actie als er direct gevaar dreigt." Een woordvoerder van de EOD zegt dat er diverse meldin gen per jaar binnenkomen. „We kijken dan of er direct gevaar is. Als. het projectiel niet in een dichtbevolkt gebied ligt en eco nomische belangen niet in het geding zijn, hoeven wij er niet met gillende spoed naartoe." Dat een illegale verzamelaar of een onbesuisde avonturier met de bom aan de haal gaat, acht Mesker niet zo waarschijn lijk. „Het publiek kent de pre cieze plek niet. Het gebied de Oosterduinen is nogal lang. En als je niet weet waar ze ligt, vind je haar niet zo makkelijk." Normaal gesproken zou ook Loonwerker Henk de Groot bij zijn gevonden granaat. De EOD haalt het projectiel pas op als ze tijd heeft. pas vlak voor de verwijdering bekend zijn gemaakt dat er een granaat boven water is geko men. „Dat gebeurde nu eerder omdat de NOS, kennelijk via de scanner, lucht had gekregen van de vondst. Dan doen wij verder ook niet moeilijk." Be waking van de granaat heeft de politie in de noordelijke Bollen streek niet overwogen. „Als de FOTO DICK HOGEWONING EOD haar laat liggen omdat ze het gevaar niet zo groot acht, waarom zouden wij er dan een permanente bewaking bijzet ten? Zo veel mensen heeft de politie in de zomer nu ook weer niet beschikbaar." Pagina 12: 'Ach, er is er nooit een ontploft'. Stormloop op koffie; morgen 60 cent duurder In supermarkten is vanmorgen een ware stormloop op koffie ontstaan. Brander Douwe Eg berts verhoogt met ingang van morgen de prijzen met zestig cent per pak van 250 gram. Dat geldt voor van al zijn merken (DE, Van Nelle en Kanis Gun- nink). Albert Heijn volgt maan dag met zijn eigen merk (Perla) Ook in de Leidse regio vloog de koffie met tientallen pakken tegelijk uit de schappen. Ver schillende winkels hebben al een limiet gesteld aan het aan tal pakken per klant. De prijsverhoging vloeit voort uit de sterke stijging van de kof fieprijzen op de wereldmarkt. Die is weer het gevolg van twee strenge vorstperiodes begin juli in Brazilië, waardoor grote schade is toegebracht aan het gewas in het grootste koffieland ter wereld. Douwe Egberts, met 70 pro cent de overheersende markt partij in Nederland, heeft de prijzen dit jaar al driemaal ver hoogd. Op 19 januari werd kof fie negentien cent per pak duur der, op 29 juni ging de prijs twintig cent omhoog en op 6 ju li moest 35 cent meer worden betaald. Met de nieuwe prijs verhoging komt de stijging dit jaar al op 1,35 gulden per pak. Historisch gezien zijn de con sumentenprijzen van koffie echter niet al te hoog. Zeventien jaar geleden moest de gebruiker bijvoorbeeld 6,50 gulden voor een pak koffie betalen. Hoe groot de schade is die de koudegolven aan de Braziliaan se koffie hebben toegebracht, is nog niet te overzien, maar de koffieboeren achten de situatie ernstig. Het effect van de vorst zal twee tot drie jaar merkbaar zijn. Nieuwe prijsverhogingen zijn derhalve niet ondenkbaar. Geweld in Burundi laait op kigali/bujumbura. De VN-organisatie voor vluch telingen Unhcr vreest een nieu we vluchtelingenstroom uit Rwanda. Functionarissen zijn bang dat anderhalf miljoen Rwandezen, die in de Franse humanitaire veiligheidszone hun toevlucht hebben gezocht, bij vertrek van de Fransen de grens met Zaïre zullen overste ken. De Unhcr heeft de Franse regering gisteren gevraagd de militaire hulpactie Operatie Turquoise in het zuidwesten van Rwanda te verlengen tot na 22 augustus. Op die datum loopt het mandaat van de Fran sen af. De hulporganisaties in de Zaïrese grensstad Bukavu zijn berekend op de 300.000 al aan wezige vluchtelingen, maar kunnen een nieuwe toestroom niet aan. Die zou tot 'een cata strofe' leiden. De Franse strijd krachten moeten eerst helemaal door VN-blauwhelmen worden vervangen, vindt de Unhcr. De vluchtelingen voorna melijk Hutu's vrezen wraak acties en vervolging door de huidige regering, beheerst door het Rwandees Patriottisch Front (RPF). Het RPF bestaat overwe gend uit Tutsi's. De nieuwe Ontvoerde discoganger hoopt dat daders niet worden gepakt naartoe reden. Mijn grootste angst was dat ik zou worden meegenomen naar voor mij onbekend gebied. Toen we Sassenheim binnenreden, vond ik dat ik m'n kans moest grijpen." De gebeurtenissen tussen 03.00 uur en 05.30 uur zullen hem zijn hele leven bijblijven. In de paar uur slaap die hij direct na het avontuur heeft gekregen, droomde hij er al over. „Ze kwamen me halen omdat ze dat meisje kwijt waren." Johan heet eigenlijk anders. Maar hij wil niet met zijn naam en foto in de krant. Hoewel hij heel nuchter overkomt en de zaken alweer aardig op een rijtje heeft, is hij duidelijk bang. Als hij au to's de straat hoort inrijden, bespiedt hij door een spleet tussen de gordijnen de inzittenden. Straks heeft hij autorijles. Stel dat hij de mannen zou te genkomen. „Dan rijd ik die leswagen zo bij ze naar binnen", zegt hij stoer, maar met trillende stem. Het liefst zet de Leidenaar reeds nu een grote punt achter de hele zaak. „Ik heb aangifte ge daan, maar diep in m'n hart hoop ik dat die gas ten niet worden gepakt. Voor wat ze mij hebben aangedaan, krijgen ze hooguit nen paar maan- den. Misschien komen ze me daarna wel opzoe ken." De ontvoerders kennen Johans naam. Die staat immers op zijn giromaatpas. Behalve zijn giromaatpas is Johan ook zijn fiets kwijt. Toen hij zondag terugkeerde op de plek waar zijn avontuur is begonnen, was het rijwiel weg. leiden wim koevoet Gespeelde onnozelheid en vooral niet irriteren. De 19-jarige Leidenaar Johan denkt dat hij aan die opstelling zijn leven heeft te danken. Hij werd in de nacht van zaterdag op zondag ontvoerd door twee cocaïne snuivende mannen die met zijn giromaatpas wilden tanken omdat ze zelf geen geld meer hadden. „Mensen die van dat snuifspul op hebben, bedacht ik, moet je naar hun mond praten. En je moet ze de indruk geven dat zij slimmer zijn dan jij." Pas nu beseft de Leidenaar hoe zonderling de aanwezigheid in de auto van een ongeveer vier jaar oud meisje was. Het is haar vader geweest die Johan nabij het viaduct aan de Plesmanlaan van zijn fiets heeft geslagen en hem vervolgens dwong in de auto te stappen. „Hij zat ook ge woon te snuiven waar zijn dochter bij zat." Na een angstige autorit wist de jonge Leidenaar in Sassenheim te ontkomen. Hem werd een sani taire noodstop gegund. „Ik had eerder al geplast. Ik wist dat als ik zou vragen om nog een plaspau ze ze me niet zouden geloven. Daarom zei ik maar dat ik van achteren ook nog wat kwijt moest." Johan liep richting struikgewas, deed net alsof hij ging hurken en maakte vervolgens 'met turbosnelheid' dat hij wegkwam. Hij heeft zich enige tijd schuilgehouden en toen hij zeker wist dat de kust veilig was, is hij naar zijn vriendin ge lopen, die toevallig in Sassenheim woont. „Ik heb onderweg goed in de gaten gehouden waar we Nog geen abonnee? ABONNEI SERVICE nëèV/ ICE M- HET WOORD IS AAN Jiddische levenswijsheid Is men veel te doen heeft, gaat men slapen. VANDAAG Binnenland Buitenland Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Info VANDAAG OOK WATERKRANT PAGINA 9 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Buien Van het zuiden uit toenemende bewolking, gevolgd door buien, mogelijk met onweer. Minimum temperatuur omstreeks 15, mid- dagtemperatuur ongeveer 24 gra den. Matige noordoosten wind, kracht 4, aan de kust krachtig, 6. Rwandese premier, Faustin Twagiramungu, een gematigde Hutu, zei gisteren dat de nieu we regering gemelde aanvallen door leden van het RPF op te rugkerende Hutu's zal onder zoeken. „Deze incidenten zijn niet systematisch en voorzover ze zich hebben voorgedaan is de regering er niet bij betrok ken. We vechten tegen deze in cidenten en zullen de schuldi- Belangstelling voor zoekactie pastor groot overveen kees v In buurland Burundi hebben nieuwe geweldplegingen de vrees voor slachtpartijen doen toennemen. Een studentende monstratie in de hoofdstad Bu jumbura leidde zondag tot bot singen met de politie. Mathias Hitimana, een oppositieleider en lid van de Tutsi-minderheid, werd gearresteerd omdat hij tot de studentendemonstratie had opgeroepen. Massale slachtin gen zoals die in Rwanda zijn in Burundi vooralsnog uitgeble ven. Incidenten eisen echter met grote regelmaat slachtof fers. Volgens de mensenrechtenor ganisatie Amnesty International is Burundi opgesplitst door ge wapende groeperingen en elke maand komen honderden men sen om het leven. De rechterlij ke macht is ineengestort. Tweeëntwintig kandidaten heb ben zich gistermiddag gemeld voor deelname aan een zoekac tie naaf de verdwenen pastor Jan Hopman uit Overveen. De speurtocht in de omge ving van Foligno, waar de pas tor op 4 juli voor het laatst is ge zien, begint dan op woensdag 17 augustus. Met het oog op het groeiend aantal deelnemers overweegt de familieniet met een gewone bus, maar met een dubbeldekker naar Italië te rei zen. De groep zal voornamelijk bestaan uit familieleden en vrienden, aangevuld met paro chianen uit de drie parochies waaraan Jan Hopman is ver bonden. Vooraankoop, onderhoud, reparatie, APK-keuring, schade-herstel van uw Peugeot voor Leiden, Rijn- en Bollenstreek Maredijk 175, Leiden, tel, 071-212911 T.o, het Hoofdpostkantoor (a.d. Schipholweg) Leidsch Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. i~ Ja, dat is goed nieuws i J Dus neem ik i nu een abonnement, i J Tel: I (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste 2 weken I betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch j 29,30) Per kwartaal J via acceptgiro 85,55) Nu-alleen bij Albert Heijn- zo'n superhandige en fraaie Coca-Cola koeltas cadeau! Coca-Cola regular, fles 2 liter Nu bij aankoop van twee 2 literflessen een koeltas gratis.* Aanbieding Is geldig tot en met zaterdag 13 augustus a s. g Zolang de voorraad strekt sj 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Dames-, Heren- en Kindermode: op de laagste prijs van alle reeds afgeprijsde artikelen nog eens 40% extra kassakorting. Met uitzondering van de Damesmodemerken In Wear, Mexx, Esprit, Part Two, Benneton. de Bijenkorf T

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 1