Bij vis vangen hoort ook goed onthaken Leven en wonen 'Schuifsafe' Veranderingen in WP 6.0b nuttig Kleine laserprinter In hand-omdraai formulieren Kamervijver 1( DINSDAG 9 AUGUSTUS 1994 REDACTIE: HENRIETTE VAN DER HOEVEN VISSPORT Bram vari Leeuwen Zomerse geur DINGEN Henriëtte van der I- ELEKTRONICA WordPerfect heeft een nieuwe versie van WP 6.0 voor DOS op de markt gebracht. Het en zog'enaamde interim versie, die de im 6.0b kreeg. Zoals meestal bij de aan passingen van bestaande programma's gaat het om kleine, maar nuttige veranderingen. De 6.0b-versie voor DOS heeft bijvoorbeeld i lineaal, waardoor tabs en marges met muis kunnen worden aangepast. Ook het invullen van spreadsheats gaat een stuk gemakkelijker. Tekst- of getallenpatronen worden herkend en wie januari intikt ziet 'vanzelf de overige elf maanden verschij- Ook de spellingcontrole en de snelheid zijn verbeterd. Bovendien beschikt WP 6.0b over liefst 25 nieuwe macro commando's en ondersteunt het meer lettertypen. Bezitters van 6.0 voor DOS kunnen de software van de 6.0b-versie kopen voor 75,00. Een laserprinter geeft verreweg de beste af- druk-kwaliteit. Nadeel is echter dat de doorsnee laserprinter nogal fors van om vang en vooral voor de klein behuisde PC- gebruiker vaak een sta-in-de-weg is. Dat kan niet worden gezegd van de Panasoriic KX-P4401, een uitbreiding van de eerder verschenen KX-P4400 en KX-P5400. Deze printers zijn even hoog als een ordner (nog geen 30 centimeter) en staan rechtop op een bureau. Groot voordeel is de afwezig heid van een ventilator voor de koeling, zo dat het apparaat in de wachtstand absoluut geluidsloos is. Zuinig is-ie ook, want één to- nercartridge van vijf tientjes is goed voor zo'n 1.600 afdrukken. De KX-P4401 heeft een adviesprijs van 1399,-- (ex-BTW). Computers zijn uitgevonden om het de mens gemakkelijker te maken, maar wie in een tekstverwerkend programma met lijn tjes, balletjes, toeters en bellen aan de slag wil, komt vaak van een koude kermis thuis. Een mooi standaard-ontwerp maken voor een fax-schutvel, een lijst of een invulfor- mulier is vaak een heel gereken. Domus heeft nu de kant-en-klare oplossing: For mulier! voor Windows. Zoals bijna alle pro gramma's uit de Huiscollectie van het soft warebedrijf uit Amsterdam, kan een kind de was doen met Formulier! Het laden van het programma is een was sen neus en de PC-gebruiker beschikt ver volgens over 50 verschillende formulieren, die geheel naar de eigen wensen kunnen worden aangepast. Brieven, fax-berichten, visitekaartjes, labels voor casettes en video banden, etiketten en ook nog eens een flink aantal toepassingen voor zakelijk gebruik zijn op uiterst simpele wijze te gebruiken. Een ander nieuw programma van Domus is de Wenskaartendrukkerij. De naam laat aan duidelijkheid weinig te wensen over. Ver jaardagskaarten, andere felicitaties, uitnodi gingen, enz. zitten met dit programma standaard in de PC. De teksten zijn op alle mogelijke manieren aan te passen, letterty pes kunnen naar eigen goeddunken worden veranderd. In het programma worden na melijk clip arts en vier nieuwe true-type let- terfonts meegeleverd. De wat meer bedre ven PC-gebruiker kan ook eigen afbeeldin gen gebruiken. Een afdruk komt natuurlijk het best tot zijn recht met een laser- of inkt- jet printer, waarbij kleur vanzelfsprekend een en ander nog fraaier maakt. Formulier! voor Windows en Wenskaar tendrukkerij liggen in de betere boekhan del en computer-speciaalzaak en kosten beide 49,95. Vis vangen is één, een vis goed onthaken en weer onbeschadigd terugzetten is twee. Omdat het laatste zeker zo belangrijk is als het eerste, vandaag aandacht voor een aan tal handige attributen dat daarbij goede diensten kan verlenen. Een vis snel van de haak ontdoen gaat het simpelst als we haakjes hebben gebruikt die weerhaakloos zijn of waarvan de weerhaak met een tangetje is platgeknepen. Dergelij ke haken worden vooral toegepast in de wedstrijdvisserij en dan nog in het bijzon der bij die concoursen waar elke vis, hoe klein ook, meeteelt voor het eindresultaat. We noemen een dergelijk visserij ook wel 'torrenpikkerij'. Omdat het hierbij vooral gaat om de snelheid waarmee een vis wordt gehaakt en onthaakt, is elke seconde die het verwijderen meer kost dan nodig is, verlo ren tijd. Bepalend voor de vraag of we weer- haakloze haken toepassen is hoe het met de kansen staat dat we vis verspelen na de aanslag omdat hij losschiet. Bij Ideine visjes, die vaak snel naar de kant kunnen worden gehaald, is dat risico te verwaarlozen. Heel anders ligt het bij voorbeeld bij grote voorns, brasems en blei en. Voordat ze in het landingsnet belanden hebben ze vaak de gelegenheid om tijdens de dril wat vreemde capriolen uit te halen. En bij die buitelingen hoeft de lijn maar een fractie van een seconde slap te vallen of de kans is groot dat de haak eruit ligt. Grofweg kun je dus zeggen dat hoe groter het formaat vis, deste kleiner de kans is om met haken zonder weerhaak te kunnen vis sen. Tenzij je veel losschieters als een vast gegeven wilt accepteren. Onthaken kan ge beuren met een hakensteker of met diverse soorten tangetjes. Alleen al bij de hakenste- kers heb je minstens tien verschillende mo dellen. De allerkleinste zijn vooral bedoeld voor het onthaken van winds zoals voorn, blei en kleine brasem. Ze zijn doorgaans van koper of roestvrij metaal. De staafjes zijn 15 tot 20 centimter lang en zijn aan de voorzijde voorzien van een gleufje. Wanneer we de vis hebben beetgepakt tussen duim en wijs vinger en achter de kop, zorgen we dat de vislijn in het gleufje terechtkomt. Vervol gens schuiven we hakensteker in de rich ting van het haakje. Is die bereikt dan is een kleine opwaartse beweging vaak al voldoen de om de haak te lossen. Die schiet in het gleufje en zonder de bek verder te bescha digen halen we de steker met een haakje te rug. Soms is het mogelijk de haak gewoon met de duim en wijsvinger te verwijderen. Dat kan als de haak goed zichtbaar voorin de bek zit en we de wat grotere haakmaten hebben gebruikt. Bijvoorbeeld bij het vissen met de vlok op de brasem. Zit de haak wat verder in de bek dan ko- Het onthaken van een vis na de vangst behoort zorgvuldig en met de juiste attributen te gebeuren. archieffoto. men de arterietangen in beeld. Het zijn een soort scharen met afgeplatte uiteinden die in operatiekamers wel worden gebruikt om aders dicht te knijpen. Elke goed gesorte- eerde hengelsportwinkelier heeft ze altijd in voorraad. Ze zijn er in verschillende maten en hebben een rechte of een kromme bek. Persoonlijk geef ik de voorkeur aan tangen met een kromme bek omdat ik daarmee ge makkelijker bij de haak kom die zich in de onder- of bovenkaak van de vis bevindt. Nooit sjorren aan een haak. Gewoon op wippen en de tang voorzichtig terughalen. Om te voorkomen dat de vis de haak 'slikt' is het zaak niet te lang te wachten met aanslaan. Bij grote roofvissen als snoek en snoekbaars hebben we voor het onthaken nog een ander attribuut nodig, namelijk een bekspanner. Ze zijn verkrijgbaar met ronde knopjes aan de uiteinden. Voordeel is dat ze weinig of geen beschadigingen kunnen aanrichten, maar in de praktijk kunnen ze gemakkelijk kantelen waardoor de bek als nog plotseling dichtklapt tijdens het ontha ken. En dat is geen pretje kan ik u uit eigen ervaring verzekeren. Ik geef daarom de voorkeur aan de spanner met wat grotere cilindervormige uiteinden. Gelukkig zijn de spanners met scherpe punten aan de uit einden inmiddels verdwenen. Ze stammen nog uit de tijd dat elke snoek toch in de pan verdween. Voor de roofvis gebruiken we bij het ver wijderen van de haak de eerder genoemde arterietang, een draadtang met lange pun ten (ook handig voor het aanzetten van loodhagels op de lijn) of de grotere forma ten hakenstekers. Die zijn meestal van plas tic gemaakt en aan twee kanten te gebrui ken. Het kleine bolletje voor de-baars en de grotere bol voor snoek en snoekbaars. De laatste heeft als voordeel dat de haak er na het onthaken meestal geheel in verdwijnt, zodat een nieuwe inhakingskans uitgeslo- Zorg er altijd voor dat een onthaker bin nen handbereik ligt tijdens het vissen. Het is heel vervelend een ris langdurig op het droge te moeten houden omdat er eerst een hakensteker uit een riskist moet worden opgediept. Nog handiger is om zo'n tange tje of steker met een touwtje om de nek te hangen. Je kunt ze dan ook niet zo gemak kelijk kwijtraken. Heb je een vliegrisvest of risjack aan dan kun je zo'n attribuut ook in een van de vele zakjes kwijt. Vis je vanuit een boot leg hem dan óp een vaste plek neer. In zo'n geval is het vaak niet eens nodig de ris helemaal uit het water te tillen. Alleen de kop tussen duim en wijsvinger boven water houden en dë haak verwijderen. Mocht ondanks alle goede voorzorgen een haak toch te diep in de bek zitten om die te kunnen verwijderen, een euvel dat zich met gulzige baars nog wel eens wil voordoen, knip de lijn dan zo,dicht mogelijk bij de haak af. Een schaartje met lange dun ne punten is in zo'n geval onontbeerlijk. Vis nooit met een fleurhaak of een dreg, want dat zijn ondingen die de rissebek onnodig beschadigen en eigenlijk verboden zouden moeten worden. TUIN Fris en zoetig, is de nieuwe geur van Karl Lageifeld: Sun, Moon, Stars. Een vrij lichte geur, die bij uitstek geschikt is voor de zo mer. Wie van plan is een eau de toilette van deze geur aan te schaffen (50 ml 85) moet wel eerst een test-flaconnetje wa gen want prettige geur ruik je, eenmaal aangebracht op de huid, soms maar heel kort. Na derhand ruik je een zoete geur, zwaarder dan de geur waarmee je bent begonnen. Zelfs in een flatwoning kun je een minivijvertje maken, waarin waterplanten uitstekend gedij en. Een aquariumbak of een de coratieve schaal is genoeg om van waterplanten als dwerglelie, waterhyacint, vlotvarentje of waternoot te kunnen genieten. De inrichting is eenvoudig. Vul de schaal tot een kwart van de hoogte met aquariumgrond of rij'veraarde en dek deze af met een 4 cm dikke laag rivierzand. Daarin kunnen de planten wor den 'gepoot', of als het drijf- planten zijn op het wateropper vlak gelegd. De binnenhuisrij ver moet liever niet in directe zonneschijn staan, maar wel op een lichte plaats. Mocht er al- genvormingbptreden, dan moet het water worden ver verst. Heen en weer schuivende lading in de autokofferbak is hinderlijk. Met deze set 'stuwblokjes' is het met dat schuiven afgelopen. De blokjes hebben een anti-schuifvlak van klittenband. Ze vangen sa men een zijwaartse druk van ruim 40 kg op. Voor rond de 15 gul den is het in Halfordswinkels te koop. Schoolbeker Deze afsluitbare school beker Melken zelfs kleu ters gemakkelijk open (en weer dicht). De lichtgewicht kunststof beker is vrijwel on breekbaar, aldus Ardel Europ bv in Lochem en is gesloten volko men lekvrij. Hij is er in diverse kleuren combinaties 7,95), maar ook bedrukt met afbeeldingen vanThunderbirds en Pink Panther. Meer informatie: tel. 057 30 - 57 233. Wie de schoen past Het is weer de tijd van de hoogglans an sichtkaarten en prentbriefkaarten. Wat doet al dat volk in andere streken, andere lan den, op andere continenten? Het antwoord is simpel: genieten van een onbekende om- gering, een klimaat dat niet lijkt op het on ze en culturen die verrassen. Voor planten- freaks komt daar nog de vreugde bij van het kijken naar onbekende planten. Meestal blijft het bij kijken, een enkele keer wordt de verleiding van het oog te groot. Dan komen de handen eraan te pas. Niet verder vertellen, maar plantenliefhebbers hebben altijd wat moeite met het zevende gebod: gij zult niet stelen. Blijft de vraag of het afsnijden van het takje van een oleander die bijna zo groot is als een huis, diefstal is, of het plukken van wat zaad van uitgebloeid Sint Janskruid? Het afknijpen van een stekje van een heel bijzondere geranium of fuch sia wordt al discutabel. Maar ach, wie wordt er boos als de plant groot en fors is. Kortom, plantenliefhebbers blijven zaden, stekjes en piepkleine zaaiplanten verzame len, ook al is het officieel niet toelaatbaar en mag ik er eigenlijk niet over schrijven. Waarbij ik dan wel aanteken, dat mijn tuin een verzameling is van planten die ik 'afge bedeld' of ook wel mij zelf toegeëigend heb. En nu het probleem om al dat fraais, dat we ons niet helemaal terecht toeëigenen ook goed en veilig thuis te brengen. Doen we dat niet, dan is alles zinloos en dus hele maal fout. Wat zaden aangaat: een kurk droog zakje en een heel klein plaatsje in tas of koffer vormt geen enkel probleem. Wèl een probleem is of we het zaad eenmaal thuis meteen aan de grond moeten toever trouwen of pas in het voorjaar moeten zaai en. Ik neig ernaar om bij onbekende groei wijze, bij thuiskomst meteen te zaaien op een koele plaats. In de natuur overwintert toch ook alle zaad in de grond en er zijn veel zaden die weigeren te kiemen als ze eenmaal ver ingedroogd zijn. Denk maar eens aan Nieuw-Zeelandse spinazie die bij na niet kiemt als men zaad koopt, maar vrolijk opkomt op de plaats waar hij vorig jaar stond te pronken. Dezelfde ervaring heb ik dit voorjaar gehad met een Nicotiana (welke precies weet ik niet). Volop als kiem- plant aanwezig ter plekke, niets opgekomen van het in maart gezaaide zaad. En nu de stekken en jonge zaailingen. Die moeten vooral vochtig blijven. Dat kan met behulp van watten of papier, royaal in wa ter gedrenkt en om de wortels of de snij- wond gewikkeld. Een plastic zakje houdt al les vochtig, maar daarmee zijn we er nog niet. In een zakje blijft blad en knop kwets baar. Daarom de raad van een goede vrien din: stop al dat kwetsbare goed met plastic zakje en al in een roydle schoen. Die schoen kan dan in tas, rugzak of koffer verpakt wor den en de planten komen er onbeschadigd uit. Tot slot nog een raad: zorg voor onge veer dezelfde grondsoort en leefomgeving van de nieuwelingen en bescherm ze het eerste jaar altijd tegen vorst. LEZERSVRAAG Het verhaal van MEVROUW VAN DER STERRE-KAT UIT BLOEMENDAAL gaat over een struikje dat uitgegroeid is tot een boom van twee meter hoog en dat heerlijk geurend blad heeft. Er zijn er die zeggen dat blad, twijg en vooral ook bloem ruiken naar kaneel: anderen houden het op specerijen in het algemeen; velen zeggen meloen en de briefschijfster houdt het op balsempo pulier. In elk geval heet die struik zowel specerijstruik als meloenstruik. In het Latijn heet de struik calicanthus floribundis en volgens de beschrijving die ik bij mijn struik (hij is nog jong) kreeg, wordt het een boom die wel 2'A meter hoog kan worden, op den duur heerlijk geurende bloemen krijgt en van top tot teen lekker ruikt. De calicanthus is winterhard en kan door zaad en afleggers, zelfs door scheuren, worden vermenigvul digd. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vin den. De vraag kunt u opsturen naar Dami- ate Dagbladen, Postbus 507,2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WO NEN. Aladdin De tekenfilms van Walt Disney zijn wereldberoemd. Dat geldt uiteraard vooral voor de klassie kers als Bambi en Sneeuwwitje, maar ook voor nieuwe films. Aladdin is zo'n nieuwe film. Ra zend populair bij de jeugd en dus gretig opgepikt door allerlei bedrijven. Speelgoedzaken en warenhuizen puilen uit van de Aladdins, Jasmina's, Jaffars, enz. Maar het gaat uiteraard in de fri" eerste plaats om de film. Die ligt nu in de winkel (rond de 40 gul den) en, zoals gebruikelijk bij alle Disney-produkties, slechts een paar maanden. Nog voor het einde van het jaar wordt de verkoop gestaakt en zal pas een volgende generatie kinde ren weer kunnen genieten van het sublieme werk van de Godfather van de tekenfilm.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17