Nelli Cooman maakt een lange neus Marion Borst: WK-ticket als pijnstiller Christie: goud op '101 meter' Sport Ook de amateurvoetballers krijgen dit seizoen nieuwe regels DINSDAG 9 AUGUSTUS 1994 Opnieuw winst honkballers managua Nederland heeft tijdens de wereldtitelstrijd honkbal in Nicaragua zijn tweede achtereenvolgende overwinning be haald. De nationale ploeg won met 7-2 van het zwakke Zweden. Ondanks vier veldfouten kwam het Nederlandse team geen mo ment in gevaar. Oranje was aanvallend veel sterker; het lukte de Zweedse werpers niet om een Nederlandse speler uit te schake len met drie slag. Regis haakt geblesseerd af Helsinki» De Brit John Regis, favoriet voor het goud op de 200 meter tijdens de Europese titelstrijd in Helsinki, heeft zich ge blesseerd teruggetrokken. Regis bracht op 31 juli in de Italiaanse plaats Sestrière het nationale record en de beste wereldseizoen- prestatie op 19,87 seconden. Gisterochtend liep hij tijdens de training in Monte Carlo een blessure aan zijn linker achillespees op. Ruiterspelen claimen miljoen den haag De organisatie van de Wereldruiterspelen gaat een claim van één miljoen gulden indienen bij de gemeente Zoeter- meer. Dit omdat Zoetermeer terugkwam van een eerder ge- daane toezegging, dat de onderdelen millitary en vierspannen daar konden worden gehouden. De organisatie moest daarom uitwijken naar Amersfoort. Daardoor zijn veel extra kosten ge maakt. Romario houdt nog even rust Rio de Janeiro» Romario heeft laten weten van plan te zijn op 20 augustus zijn werkzaamheden bij Barcelona te zullen hervatten. De Braziliaanse wereldkampioen had zich reeds vorige week bij zijn club moeten melden. De speler verklaarde echter daarvoor te moe te zijn. Romario nam zondag voor 20.000 toeschouwers deel aan een voet-volleybaltoernooitje in het plaatsje Manaus, gelegen in de jungle. Den Bosch in geldnood den bosch FC Den Bosch moet, voordat de competitie is begon nen, snijden in de selectie. Volgens penningmeester Wim Doe- ser is het budget van de salarissen overschreden. Er moeten mi nimaal twee spelers weg bij de eerste divisionist, waar ook ex- Lisse-speler Radjin de Haan onder contract staat. Stefan Jansen, Marcel van Helmond en René Nijhuis zijn door de Bossche lei ding in de aanbieding gedaan. Overschrijving Key bijna rond alphen aan den run De overschrijving van Jacques Key naar Al- phense Boys is bijna rond. Diederik van de Veen Meerstad, voor zitter van de Afdeling Leiden, verkaarde gisteravond dat de Afde ling Leiden vrijwel zeker een handtekening zal zetten onder het overschrijvingsformulier van de ARC'er. ARC zelfheeft er overi gens nog alles aan gedaan om de topscorer voor de club te be houden. De pogingen mislukten, waardoor alle beletsels voor een overstap naar Alphense Boys, waren weggenomen. UVS - Quick Boys morgenavond leiden Quick Boys-supporters moeten nog een dag geduld heb ben. Het oefenduel tussen de Katwijkse zaferdageersteklasser en UVS wordt morgenavond gespeeld. Quick Boys verkeerde ten onrechte in de veronderstelling dat het duel vanavond zou wor den gespeeld. Aanvang morgen in De Kikkerpolder 19.00 uur. Vijfde plaats op 100 meter tijdens EK in Helsinki Daar was ze dan. Vijfde van Europa. Op de 100 meter nog wel. Een maximaal resultaat uit een minimale voorberei ding. Nelli Cooman lachte, glunderde, jubelde en maakte een lange neus naar iedereen die het ooit had gewaagd om hardop te zeggen dat 'Nel' geen 100 meter aankon. ,,Ik ben nu een volwaardige 100 meter-loopster. Ik kan meegaan op het laatste stuk," zei ze na de finale, waarin de Russische Irina Privalova (11.02) met een gouden plak haar eerste grote succes boekte. helsinki frans dreissen gpd-verslaggever De dertigjarige Nelli Cooman bundelde de energie. Pepte zich op voor de eindstrijd en maakte er weer een show van. Vervol gens het startschot, de uitbar sting en de ontlading na de fi nish. „Wat kan een 100 meter toch mooi zijn." 11.40 seconden kreeg ze achter haar naam. Net als de Bulgaarse Nuneva, die haar schouders echter net wat millimeters eerder over de fi nish gooide. „Vijfde van Europa, na twee maanden arbeid. Dat is toch uniek." De prestatie van Cooman is en blijft opmerkelijk. Acht jaar geleden veroverde ze brons bij de EK in Stuttgart in 11.08. Haar eerste en tot gisteren laatste fi nale tijdens een outdoor- toer nooi. „Stuttgart was beter, ster ker bezet met Göhr en Koch. Maar Helsinki is mooier." Trainer Henk Kraaijenhof heeft Nelli Cooman de afgelo pen twee maanden weer aan de praat gekregen. Ze was de voor bije jaren te lui geweest, gebles seerd vaak ook. „Nu heeft ze voor het eerst in haar leven seri eus twee keer per dag getraind," ontrafelde de sprintgoeroe het geheim. „Het was alles of niks. Tegen de maximale belastbaar heid aan. De voorbereidingstijd was gewoon te kort. De finale had daarom geen week eerder moeten komen." Cooman en Kraaijenhof trok ken alle registers open. „Ik heb afgezien. Pure kwaliteit ge traind. Maar ook die dertien jaar ervaring zijn me nu van pas gekomen. Wie had dit ver wacht? Nu wil ik ook meer. Een WK en olympische finale," blik te Cooman wellicht wat al te stoutmoedig vooruit. Improviseren Zestig meter hardlopen, afrem men, omdraaien en weer zestig meter hardlopen. Tijdens de training was het improviseren. Vanwege die onwillige knie, waaraan ze vorig jaar was ge opereerd en waardoor ze geen bocht meer kan lopen. „Het was alles of niets", zei Kraaijenhof. Frivoliteiten, theater en intimi datie lagen ook aan de basis van het succes. Zo liep Cooman voor de halve finale van Poel man plotseling de baan op en riskeerde daarmee diskwalifica tie. „Soms wordt de show zelfs mij te gortig. Een deel is spon taan, een ander deel pure bluf. Maar het is ook vaak functio neel," bekende Kraaijenhof. Vandaag reeds keert Nelli Cooman naar huis. Volgende week hoopt ze nog toegang te krijgen tot de Grand Prix van Zürich. „Anders gaan we ge woon eerder met vakantie," sprak Cooman voldaan na haar perfecte revanche. De halve finale werd voor Jac queline Poelman een korte treurmars. De jeugdige atlete versperde min of meer zichzelf de weg naar de finale. „Niks was goed. Alleen het allerlaatste stuk," foeterde Poelman. De sprintster uit Leek schoot opval lend traag uit de startblokken en bleef met een tijd van 11.65 seconden (zesde) ver uit de buurt van haar persoonlijk re cord (11.27). „Alle concentratie was weg door die chaotische start." Eerst ging er iets mis met een zoemertje in haar startblok, Nelli Cooman grijpt naar haar hoofd na de 100 meter. Ze werd vijfde. daarna haperde het startpistool. Het oponthoud duurde bijna tien minuten. „Door mijn oner varenheid ging de spanning verloren. Daar baal ik toch wel van. Het is des te bitter omdat ik met een tijd van 11.56 secon den grandioos in de finale had gezeten." Privalova Irina Privalova is de opvolgster van Katrin Krabbe; de als dope gebruikster ontmaskerde Duitse sprintdiva. De koele blondine zit als uitbaatster van twee sportzaken midden in de zo mer- uitverkoop, terwijl de Rus sin gisteren haar eerste grote toernooi-succes vierde. De schlemiel van de Spelen en de WK (geen enkele vette prijs) ontfermde zich met een win nende 11.02 over de Europese titel. Privalova en Krabbe. Ze heb ben meer gemeen dan een blanke huidskleur. Ze zijn op dezelfde dag jarig (22 novem ber), hebben dezelfde manager (Jos Hermens), zijn opgegroeid in een vermaard Sportsysteem, werden op het hoogste weten schappelijke niveau begeleid en voeren in de mondiale sprinteli te dezelfde strijd: blank tegen zwart. Bovendien lijdt Privalova net als Krabbe destijds aan stress, die wordt veroorzaakt door de heksenjacht van do- pingjagers. „In tegenstelling tot Krabbe heb ik echter een zuiver geweten," haast Privalova zich te zeggen. De weg naar Europees goud werd vrij nauwgezet uitgestip peld door Jos Hermens en co. „Na de mislukking tijdens het FOTO ANP WK vorig jaar is besloten,tot een andere aanpak. Daardoor heb ik het indoorseizoen grotendeels aan mij voorbij laten gaan", al dus de Moskouse sprintster. Stella Jongmans werd op de 800 meter geëlimineerd in de halve finale. De Haagse atlete sleurde in de eerste ronde op kop, verspeelde onnodige ener gie en werd op de ultieme 100 meter voorbij gestreefd door vier deelneemster. Met 2.01.55 wrerd ze vijfde. De 23-jarige Jongmans kan nochtans op een geslaagd toernooi terugblikken. helsinki «gpd De ogen wijd opengesperd, de armen wijd gespreid. Linford Christie tijdens de 100 meter fi nale gevangen in een prachtig beeld. Europees kampioen in een magere 10.14 seconden. „Het enige dat telde was echter de titel," sprak de inmiddels 34- jarige Brit klare taal. Even later stond hij in zijn blote bast. Klaar om een spe ciaal t-shirt aan te trekken. 'Drie keer goud. Stuttgart, Split, Hel sinki. Drie keer op deze schoe nen.' De gehaaide Linford Christie maakte reclame voor zijn schoeisel, maar bovenal ook voor zichzelf. „Driemaal in successie Europees kampioen. Dat kunnen er maar weinig zeg gen," sprak Christie, die het kunststukje van de sprintende Rus Borzov (1969-1974) even aarde. Linford Christie loopt altijd 101 meter. Om zeker te zijn dat hij ook op de laatste meters al les geeft. En dat is maar goed ook. Want in de finale van giste ren, ontsierd door drie valse starts, moet Christie het nog even Spaans benauwd hebben gekregen toen de Noor Geir Moen akelig dichtbij kwam. „Moen who?", zou Christie met enig ontzag zeggen. De jonge Noor, getraind door Henk Kraaijenhof, is dit seizoen aan een grote opmars in de interna tionale scene bezig. „Tweede worden achter Christie is een droom en heeft net zo veel waarde als goud," sprak Moen euforisch. Eenzaam Christie staat niettemin een zaam aan de top in Europa. De enige Europese finales van de WK in Stuttgart liep ondanks het verweer van Moen onbe dreigd naar de overwinning. „De enigen die mij echte tegen stand hadden kunnen bieden waren Colin Jackson en Mark McKoy, maar die concentreren zich op de horden." Christie is in Engeland mate loos populair. Dat dankt de sprintkoning vooral aan zijn uit bundigheid en eeuwige strijd, die inmiddels symbolisch is ge worden. De loopbaan van Christie wordt namelijk geken merkt door weerstanden. Racis me, vooroordelen, aantijgingen van arrogante Amerikaanse sprinters en een zeer kritische pers. „Maar ik heb alles over leefd. Ik geef nooit op." De multi-miljonair, die ooit nog een ijdele poging onder nam met het lied 'Keep on Run ning' de nationale hitparade te bestormen, heeft een lange aan loop gehad voor het kortste nummer van de atletiek. Pas sinds de F.K van 1986 is Christie serieus bezig en dobberde hij niet langer comfortabel voort op louter zijn talent. Christie wijdde zich met hart en ziel aan de perfectionering van de sprint. Harde maatregelen cricketbond den haag anp Het bestuur van de Nederlandse Cricket Bond heeft gisteravond harde maatregelen genomen tegen de vermeende competitiever valsing van de clubs HCC, Ghandi en Succes. Het college heeft be sloten het al gedegradeerde Koninklijke UD uit Deventer, de oudste cricketclub van Nederland, in de hoogste klasse te handhaven. Er heeft dit jaar noch een degradatie noch een promotie plaats. Deze uitspraak is uniek in de cricketsport. Het bestuur was in een spoed vergadering bijeen om zich te buigen over de gebeurtenissen van het afgelopen weekeinde. Bij wedstrijden in de eerste klasse tussen HCC 1 - HCC 2 en Ghandi - Succes was sprake van abnormale re sultaten. De titelkandidaten HCC 1 en Ghandi wonnen hun partij- een immers op wel zeer gemakkelijke wijze. „De duels worden ge acht niet gespeeld te zijn", luidde het officiële commentaar van het bestuur. De vier ploegen kregen verder twee punten in mindering en vijf honderd gulden boete. Ook werden de aanvoerders geschorst tot aan het einde van de competitie, eind augustus. In opdracht van de FIFA, de wereld voetbalbond, mogen spelers die tijdens een wedstrijd geblesseerd raken niet meer op het veld behandeld worden. Pas na een seintje van de scheidsrech ter mag een verzorger het veld betre den om de blessure te verifiëren. De behandeling moet buiten de lijnen ge beuren. De nieuwe gedragsregel is* een uit vloeisel van het WK in de Verenigde Staten. Daar werden spelers op een rij dende brancard gelegd en meteen naar de zijlijn gereden. Mede daardoor, zo denkt de FIFA, was de effectieve speel tijd gemiddeld negen minuten meer dan bij het WK vier jaar eerder in Italië. Vorige week hebben alle bij de FIFA aangesloten bonden instructies gekre gen, die al het komende seizoen van kracht zijn. Daaronder valt ook de aan gepaste buitenspelregel, waarbij de aanvaller het voordeel van de twijfel krijgt, het tijdrekken en de tackle. In het bulletin betaald voetbal van deze week worden de clubs van de nieuwe instructies op de hoogte gebracht. De nieuwe regel geldt ook voor het ama teurvoetbal. De afdeling voorlichting van de KNVB kon gisteren nog niet zeggen hoe deze sectie zal worden ge- informeerd. De sliding-tackle met een of twee be nen blijft toegestaan als die naar de jmening van de scheidsrechter niet ge vaarlijk is. Als de speler de bal echter niet raakt maar wel zijn tegenstander, moet hij de tackle bestraffen met een directe vrije trap en de speler met een waarschuwing. Dat komt in de praktijk neer op een gele kaart. De tackle van achteren zonder de intentie de bal te spelen, moet met rood bestraft wor den. Tijdrekken wordt beschouwd als onbehoorlijk gedrag. Daarop staat een gele kaart. De scheidsrechters betaald voetbal komen donderdag 18 augustus in Zeist bijeen voor de aftrap van seizoen. Daar zullen zij door FIFA-in- structeur George Cunnings uit Schot land worden geïnformeerd over de nieuwe gedragsregels. Tegelijk zal de aangepaste buitenspelregel worden doorgenomen. „We hebben", zegt voorzitter Cees de Bruin van de scheidsrechterscommissie, „alle geval len van buitenspel bij het WK op een band verzameld. Aan de hand daarvan zullen we de aanpassing van die regel mef de scheidsrechters doornemen. 'Als ik in Tour was afgestapt, had ik spijt gekregen de fiets klom, deed ik dat met knikkende knieën van de angst. Omdat ik mijn tanden niet kon gebruiken, ging eten mij ook moeilijk af. Aanvankelijk kon ik alleen maar yoghurt en appel moes tot me nemen. In het hooggebergte heb ik zelfs één keer overwogen om af te stap pen." Andere dagen ging het daar entegen veel beter en kon Borst hand- en spandiensten verrich ten voor kopvrouw Elsbeth Vink. Pas aan het einde van de Tour, op l'Alpe d'Huez, was de accu van Borst leeg. „Die laatste etappe met drie cols was een ramp. Ik ben de laatste berg op mijn gemak naar boven gere den en heb niet eens meer aan de tijdslimiet gedacht. Tot mijn verrassing stonden daar opeens mijn moeder en zus, die spe ciaal voor mij naar de Tour-fi nish waren gekomen. Zonder steun van het thuisfront had ik de Tour nooit uitgereden." Van Diepen Toen vervolgens Frans van Die pen haar als klap op de vuurpijl nog een WK-ticket overhandig de, kon het seizoen voor de stu dente bewegingstechnologie helemaal niet meer kapot. „Ik behoor nu bij de zes beste Ne derlandse wielrensters. Het komt allemaal prachtig uit. Het WK wordt gehouden op dinsdag 23 augustus. Daarna zit mijn wielerseizoen erop, want ik ga begin september voor mijn stu die naar Calgary. Samen met Irene Hilgersom uit Zoeterwou- de verricht ik op de olympische ijshal onderzoek naar de relatie tussen de hardheid van het ijzer van de schaats en de straal van het ijzer en de verplaatsing van het zwaartepunt van het li chaam inde bocht." De kans op rukwinden is daarbij uitgesloten. Marion Borst is hard op weg om een wereldreiziger te worden. Op l'Alpe d'Huez kreeg de Lei- derdorpse wielrenster na afloop van de Tour Féminin te horen dat zij is geselecteerd voor het wereldkampioenschap op de weg in Italië. En als ze van die inspanningen is bekomen, wacht het vliegtuig naar het Ca nadese Calgary, waar zij in ver band met haar studie voor vier maanden naar toe gaat. Het lijkt wel of alles wat de 20-jarige Borst zich voorneemt meteen lukt. Als jongste bedien de in de nationale wielerselectie van coach Frans van Diepen hoopte zij voor dit seizoen op deelname aan de Tour Féminin en het WK op Sicilië. Beide doe len verwezenlijkte zij, maar vraag niet hoe. De afgelopen Tour kostten haar bloed, zweet bijna haar tanden. Een bit rond haar ondertan den en twee lichtbeschadigde boventanden herinneren haar de val, die alle kranten haalde. „Op zich vond ik die plotselinge publiciteit vreemd", zegt Borst, die er geen moeite heeft haar mondje te roe- „In Nederland werd een week lang nauwelijks aandacht besteed aan de vrouwen-Tour, totdat ik van mijn fiets werd ge blazen. Ik reed in de kop van het peloton. Bij plotseling nood- er kreeg een rukwind met snelheid van honderd kilo meter per uur vat op mijn wie- len. Ik smakte tegen de grond andere meiden tuimelden er mij heen. Daarna ben ik: even weggeweest. Toen zij enkele tellen later weer bijkwam, greep de onfor tuinlijke Leiderdorpse naar haar tanden. „Ik Marion Borst: „Toen ik weer op de fiets klom, deed ik dat met knikkende knieën van de angst." een paar kwijt en probeerde de rest die loszat weer recht te zet ten. Vervolgens vroeg ik mij af of ik moest doorrijden danwel naar mijn tanden moest gaan zoeken. Ik was een beetje van de kaart. Gelukkig hoefde ik zelf niet te beslissen, want een dok ter vond dat ik naar het zieken huis moest. Bovendien bloedde mijn hoofd als een gek." In een onooglijk hospitaal in Toulouse werd Borst vakkundig opgelapt. Haar tanden, waarvan er sommige naar boven waren geklapt, bleken nog in haar mond te zitten. „Ik heb goede hoop, dat die tanden, die nog drie weken in een bit moeten zitten, blijven leven. En als ze zwart worden, ach, dan doe ik er een kleurtje op." Het typeert dq nuchterheid van Marion Borst, die na de pijnlijke operatie nog dezelfde avond het ziekenhuis verliet. „Alleen de dokter sprak er En gels, de rest alleen maar Frans. Ik voelde me meer op mijn ge mak in het hotel bij de Neder landse ploeg. Hoewel ik al naar mijn ouders in Leiderdorp had gebeld dat ik naar huis zou ko- FOTO BEN DE BRUYN men, kreeg ik alweer zin om op de fiets te stappen." Gesterkt door hqt positieve advies van de Tour-arts besloot de doorbijter om na de rustdag door te gaan met de loodzware rondrit door Frankrijk. „Ik denk dat vele anderen zoudën zijn af gestapt. Als ik dat had gedaan, had ik thuis ongetwijfeld spijt gekregen. Maar toen ik weer op

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15