Een kwestie van de wijze en de idioot Plan voor Stripmuseum Rob Houwer bedankt voor bestuursfuncties De Lakenhal krijgt vroeg werk van Bram van Velde Hollandse tuin Kunst- en antiekbeurs PAN wijzigt bestuursstructuur Cultuur&Kunst DINSDAG 9 AUGUSTUS 1994 Hen ruzie tussen de producen- Laurens Geels en Rob Hou- heeft ertoe geleid dat laatst genoemde met onmiddellijke ingang uit het dagelijks bestuur gestapt van het Nederlands Film Festival en tevens zijn functie heeft neergelegd van :-voorzitter van de Neder landse Vereniging van Speel filmproducenten, een afdeling in de Nederlandse Federatie )or de Cinematografie. Aanleiding tot het conflict is ilgens Rob Houwer een ge slaagde poging van collega Geels om te verhinderen dat Houwer benoemd zou worden ice-voorzitter van het dage lijks bestuur van het Utrechtse De Onder de titel 'De Hollandse Tuin' wordt tot en met 25 sep tember een beeldende kunst manifestatie gehouden in tien verschillende tuinen in Leiden of Oegstgeest. Aan elf Neder landse kunstenaars is gevraagd speciaal voor deze tentoonstel ling een werk of installatie te maken. In deze krant volgen de komende weken de stadsroute die de bezoeker voert langs dikwijls ongekende en en verrassende kunst werken. Een bezoeker die door de tuin* van het Centrum Beelden Kunst (CBK) wandelt, zie je zich afvra gen: Wat is dit? Is dit kunst? Een pluche ezeltje in een boom, opengereten knuffels tussen de struiken, kleine speelmaatjes vertrapt in de grond. Achterge laten in weer en wind. Het zijn de 'dierenasielzoekers' van Eve- lyne Janssen. „Mensen die be reid zijn naar kunst te zoeken, zullen het altijd vinden", zegt de kunstenares simpelweg over haar'zoekplaatje'. 'Speelgoedkunst', wordt er wel gezegd van haar werk. „Daar moet ik altijd zo van kot sen", reageert Janssen. „Of ze zeggen: jij werkt toch altijd met spulletjes. Ik werk niet met spulletjes. Ik werk met metafo ren. Geen metaforen voor kunst of dierenleed. Ik wil dat mensen gaan zoeken. Dat is de metafoor - het CBK grenst „c». het dierendepot van het Nationaal Natuurhistorisch Mu seum (NNM) waar dode, opge Een knuffel tussen de struiken. was. Een ezeltje hangt 'angstig' in de boom. „Strange fruit. Het doet mij denken aan dat num mervan Billie Holiday." Evelyne Janssen vindt het merkwaardig dat mensen zich druk kunnen maken om de soms wrede manier waarop de pluisbeesten worden getoond. Ze verwijst van vergeten in het depot staan. „Mensen houden niet soort dingen. Gelukkig i de wreedheid negentiende 3 slachtoffers het NNM FOTO PR/MARC DE HAAN stop ik er mee. Ik geef al een tijdje een blad uit: Expose or Ex pire, a magazine of portables. Daar ga ik mij nu geheel aan wijden. Dit is m'n laatste prul- lententoonstelling. Ik doe niet meer mee. Wordt abonnee!". „Eigenlijk was ik er al mee ge kapt", roept Janssen terwijl ze tussen haar pluchebeesten ban jert. „Ik heb deze opdracht nog aangenomen omdat ik ook wel- eens in een mooie, romantische tuin wilde exposeren." Een stripmuseum is er nog niet, maar als het aan de Stichting Nederlands Centrum voor het Beeldverhaal ligt, verrijst het binnen een paar jaar in Groningen. Op 11 februari presenteert de Stichting het zogeheten masterplan voor Het Nederlandse Stripmuseum. Aansluitend vindt een tweedaag se manifestatie plaats in het Centrum voor Beel dende Kunst in Groningen. Het stripmuseum moet meer worden dan een uitstalraam van de grote Nederlandse stripteke naars als Marten Toonder, Jan Kruis en Joost Swarte. Het moet een plaats zijn waai' ruimte is voor experimenten en waar striptekenaars ken nis en ideeën kunnen uitwisselen, zo meldt de eerste nieuwsbrief van het stripmuseum. Ook zou het stripgebouw ruimte moeten bieden aan de conservering van de Nederlandse strip-, car toon- eh illustratiecultuur. In het comité van aanbeveling zitten stripte kenaars als Marten Toonder; Joost Swarte en Jan Kruis, maar ook mensen als Wisse Dekker (ex- Philips), demissionair minister van econo: sche zaken Andriessen, en namens dé Neder landse Dagbladpers J. Gast. Het initiatief voor het stripmuseum komt vol gens de nieuwsbrief uit Groningen, omdat daar de belangstelling voor het stripverhaal groot is. Een plek in het noorden maakt het voor het mu seum ook relatief gemakkelijk een eigen en her kenbaar gezicht te krijgen. In de randstad s het meer moeite hebben zich te profileren ten opzichte van andere cultuuruitingen. Ook het moeten concurreren met het stripmuseum in Brussel. Werkbezoeken zijn al afgelegd aan het strip museum in Brussel en Le Musée de Bande Des- sinée in Angoulême. Ook zijn contacten gelegd met de Comic Salon in Hamburg en met Zweedse tekenaars. PAN Amsterdam, de grootste kunst- en antiekbeurs van Ne derland, heeft een nieuwe stich ting opgericht voor de kwali teitsbewaking en de selectie van de deelnemers. Tot dusver wa- die taken in handen van de Raad van Commissarissen. PAN Amsterdam wordt van 8 tot en met 16 oktober voor de zesde keer gehouden in de RAI in Am sterdam. Met de wijziging van de be- Rondleiding 'De Hollandse Tuin' leiden Aanstaande zondag is het mogelijk per fiets een rondlei ding te volgen langs de tien tuinlocaties van het beeldende kunstproject De Hollandse Tuin. Beginpunt is het Centrum Beeldende Kunst (CBK), aan de Hooglandse Kerkgracht 19, aan vang 14.00 uur. De deelname kost f 7,50 (inclusief de toegang tot de Hortus). Reserveren bij het CBK: woensdag tot en met zater dag van 12.00-17.00 uur, donderdag ook van 19.00-21.00 uur, te lefoon: 071-165369. Op zondag 11 september is er nog een twee de rondleiding. Britse architect Moya overleden londen De Britse architect Hidalgo Moya is op 74-jarige leeftijd in Hastings bij Londen overleden. Moya werd geboren in Cali- fornie, maar kwam op eenjarige leeftijd met zijn moeder naar Groot-Brittannie. Hij studeerde in 1943 af als architect en kreeg drie jaar later met zijn compagnon Philip Powell de opdracht het appartementencomplex Churchill Gardens in het Londense Pimlico te ontwerpen. Moya tekende verder het Londens Muse um en het conferentiecentrum Koningin Queen Elizabeth II. Tot een van zijn bekendste werken behoort de obeliskachtige Sky- lon, een bouwwerk van 91 meter hoog aan de oever van de Tha mes dat hij in 1951 ontwierp voor het Groot-Brittannie Festival. Uit het werk van Moya blijkt duidelijk zijn belangstelling voor de beeldhouwkunst. Zijn vroege ontwerpen worden in Groot-Brit tannie over het algemeen gezien als een breuk met de oorlogsja- Russische schrijver Leonov overleden moskou De Russische roman- en toneelschrijver Leonid Leon ov is gisteren op 95-jarige leeftijd overleden, heeft het Russische persbureau ITAR-Tass bericht. ITAR-Tass noemde Leonov een van de intelligentste en meest getalenteerde schrijvers van de 20ste eeuw. Leonov werd beroemd door zijn in 1924 verschenen roman 'Baroeski', waarin de boerenstand tijdens de Bolsjewisti sche revolutie van 1917 wordt beschreven. In 1927 verscheen 'De dief, over criminelen. Zijn bekendste werk was 'Russky Les' (1953), dat in 1957 met de Lenin Prijs werd onderscheiden. Jam Spoon, één ccl voor de dansvloer en één voor de leunstoel 'Right in the night' boorde zich een weg naar hitlijsten en dansvloeren alom. 'Find me' volgt dezer dagen. Aanste kelijk en hitgevoelig, neo-Euro-disco, Baccara voor de ja ren negentig. Maar het Frankfurter duo Jam Spoon kan nog meër kunstjes, zo blijkt uit de tegelijkertijd versche nen cd's 'Tryptomatic Fairytales 2001' en 'Tryptomatic Fairytales 2002'. Tijd voor een toelichting van Jam El Mar, ook de man achter Dance 2 Trance en de hit 'The power of American natives'. kan worden voorkomen dat eventuele groot aandeelhouders een extreem grote invloed krijgen. De 110 kunst- en antiekhandelaren die aan PAN Amsterdam meedoen zijn verplicht aandeelhouder. Volgens Tnr. Chris van der Ven, directeur van PAN BV, was het gevaar dat één of twee kunst en antiekhandelaren teveel macht zouden krijgen, niet aan de orde. „Maar besturen is vooruit zien, dus kan je zo'n mogelijkheid beter uitsluiten. Mark Spoon is de deejay zonder enige formele muzikale vor ming, de 'idiot savant' van Jam Spoon. Jam El Mar is het mu zikale brein: hij begon zijn gang door de muziek als klassiek ge schoold gitarist, die wereldbe roemde werken als 'Concerto de Aranjuez' speelde. Maar Jam was ontevreden met het be perkte repertoire voor zijn in strument, stortte zich liever op de elektronica en realiseerde zich trouwens dat hij zich ach ter de schermen meer op zijn gemak voelde dan ervoor. „Ik ben niet geboren voor het podi um, ik voel me meer thuis in de studio." Een restje van Jams muzikale verleden schemert door in 'Right in the night', voortgedre ven door een klassiek gitaarmo tiefje dat hij leende van de klas sieke componist Isaac Albeniz. 'Right in the night' is een zeer aansprekend nummer, het meest commerciële op de twee platen, kennelijk gemaakt met alle 'presets' op de stand 'hit single'. „Ja en nee", antwoordt Jam op de vraag of deze zet zo ge pland was. „Laat ik het zo zeg gen: als je een raket wil lance ren, heb je een sterke motor no dig om dat ding van de grond te helpen. En wij hebben twee al bums aan de man te brengen, dus.. De oorspronkelijke 'Right in the night' klonk stuk ken minder commercieel, ver telt Jam. Die kwaliteiten kwa men pas aan het licht toen tekstschrijver en componist Nosie Katzmann, ook bekend van Culture Beat en Captain Hollywood, zich ermee ging be moeien. „We zouden altijd al eens samenwerken, dus zo doende kwam dit eruit." Leunstoel Twee jaar geleden braken Jam Spoon op de dansvloer door met 'Stella', een elegant en stu wend nummer, maar niet ge speend van 'ambient'-kwalitei- s ten. Het nummer is vernoemd naar Spoons ex-vriendin. Haar antwoordapparaat doet een gastrol op '2002' en de akkoor den van 'Stella' duiken, ver spreid over beide platen, tel kens weer op. „Als een hint, zo van: we zijn weer terug. Het is een techniek die verwijst naar dub en de remix-cultuur, maar ook naar Richard Wagner. Die liet in zijn 'Ring der Nibelun- gen' ook telkens thema's en motieven terugkomen Het heejt een paar jaar ge duurd voordat 'Stella' werd op gevolgd: drukke werkzaamhe den aan het remix-front, werk aan opvolgers voor B.G. the Prince of Rap (nog zo'n succes volle Jam-'spinoff) en Dance 2 Trance alsmede strubbelingen met het R&S-label werkten niet Jam Spoon. Aanstekelijk en hitgevoelig, neo-Euro-disco, Baccara voor de jaren negentig. bepaald als stimulerende om standigheden. Maar nu heeft ons nijvere dansduo meteen maar twee overvolle albums op de markt geslingerd: 'Tryptomatic fairytales 2001' en 'Tryptomatic fairytales 2002', een cd voor de dansvloer en een voor de leunstoel. „De 2001- plaat was min of meer wat men van Jam Spoon kon verwach ten, en op de 2002-plaat wilden we dingen doen die buiten de verwachtingen zouden vallen, dingen die we zelf graag wilden doen." Duitsland heeft een lange tra ditie in de elektronische mu ziek. Kraftwerk, Tangerine Dream, Klaus Schulze, die hele Duitse synthesizerschool, en nog verder terug naar 'modern- klassiek'-componist Karl-Heinz Stockhausen, die in het begin van de jaren vijftig al met elek tronica aan het experimenteren sloeg. „Zijn 'Kontakte' is een ge weldig stuk elektronische mu ziek. Ja, misschien heeft het iets te maken met de Duitse volks aard. Ieder land heeft zijn eigen culturele identiteit. Als je naar Afrika gaat hoor je drums, ga je naar Bali dan hoor je gamelan. Jam El Mar de klassiek ge trainde muzikant, Mark Spoon de deejay en autodidact. En kwestie van de wijze en de idioot, geeft Jam toe. „Er zijn geen regels, geen vooropgezette plannen in hoe we de muziek benaderen. We beginnen ge woon en zien wel waar we uit komen. Ik weet meer van mu ziek en produktie en hij staat dichter bij de dansvloer, hij is per slot een van de beste dee jays van Europa. Maar de zaken lopen in elkaar over. Hij gaat ook los op het keyboard, al kent hij de namen van de toetsen niet. Maar dat maakt niet uit, hij heeft verbeeldingskracht en daar gaat het om. Hij laat me dingen doen die ik normaal wel uit mijn hoofd zou laten. Het is erg goed om met zo iemand te werken, omdat het de grenzen in je muzikale denken open breekt. Anders loop je toch de kans om beperkt te worden door je eigen muzikale kennis en regeltjes." Producentenruzie om vice-voorzitterschap Nederlands Film Festival festival dat volgende maand zijn veertiende editie moet beleven. De filmproducenten Laurens Geels, Rob Houwer en Hans Pos behoorden binnen het bestuur tot de initiatiefnemers van de nieuwe festivalformule die o.m. een competitie voor Europese films behelst, een nauwere sa menwerking met de publieke omroep en het veranderen van de naam Nederlandse Filmda gen in het Nederlands Film Fes tival. De ideeën daarvoor wor den nu nadrukkelijk geclaimd door de vertrekkende produ cent die vorig jaar nog met 'De Kleine Blonde Dood' winnaar was van het Gouden Kalf voor de beste speelfilm Rinus Haks, stichtingsvoorzit ter van het filmfestival, vroeg twee maanden geleden Rob Houwer of die zich beschikbaar wilde stellen voor de functie van vice-voorziter. Tijdens een be stuursvergadering op 7 juli waarbij Houwer zelf niet aan wezig was, werd evenwel Hans Pos in de vacante functie be noemd. Jacques van Heijningen, di recteur van het Nederlands Fes tival ontkent dat er van boze opzet sprake is. Toen de naam van Houwer viel, is geopperd dat Rob misschien al wat veel bestuursfuncties bekleedt links en rechts en dat het daarom verstandiger Bkon zijn iemand anders te benoemen." Van Heijningen betreurt de ongelukkige gang van zaken: „Te meer daar inderdaad Rob Houwer de initiator was van een aantal vernieuwingsideeën die ook door mij worden be schouwd als van wezenlijk be lang voor de toekomst van het festival. Ook Laurens Geels heeft zich een vurig voorstander betoond van de door Rob Hou wer gewenste vernieuwingen. De producent zelf acht de stemming evenwel onherstel baar bedorven en zegt nu ook geen zin meer te hebben om vice-voorzitter te blijven in de Nederlandse Vereniging van Speelfilmproducenten waarvan Geels voorzitter is. In een be dankbriefje aan de NVS verwijst Houwer naar de ontwikkelingen binnen het festival-bestuur en stelt hij Geejs verantwoordelijk. „De praktijken van Geels kun nen niet los worden gezien van hetgeen hij eerder dit jaar deed. Met precies dezelfde argumen tatie heeft hij toen geprobeerd te verhinderen dat ik vice-voor zitter van onze producenten-or ganisatie werd." Vanuit Los Angeles reageert Laurens Geels verbaasd op de aantijgingen van collega Hou wer: „Ik moet zeggen dat ik het eigenlijk nogal komisch vind en dat het me verder een rotzorg zal zijn. Ik heb noch in die be stuursvergadering noch op eni ge andere plek ook maar iets slechts over Rob Houwer ge zegd, al krijg ik nu de behoefte om dat wel te gaan doen. Wat hij over mij beweert, ik heb er geen commentaar op." v Evelyne Janssen: „Ik werk niet met spulletjes. Ik werk met metaforen." FOTO LOEKZUYDERDUIN zette dieren worden bewaard voor het nageslacht. Via kleine gaten in de blindering van de ramen kunnen bezoekers een blik werpen op levensechte leeuwen en tijgers die als bevro ren trofeeën zij aan zij staan. Het depot is overvol, net als de speelgoedwinkels die uitpuilen van de pluche beesten. „Onze kinderen worden zowat platge drukt onder de berg knuffeldie ren in hun bedjes", zegt Jans- De afgedankte pluisdieren ko men uiteindelijk terecht op de vuilnishoop. Of, in het beste ge val, op de rommelmarkt. Daar bestaat nog een kans dat ze door iemand worden meegeno men. Evelyne Janssen heeft haar speelgoedbeesten allemaal „gescoord op de rommel markt." Er is maar één van de pluche dieren van haar zelf. „Die zeehond daar, heb ik van mijn moeder gekregen." „Ik maak geen mooie kunst", verklaart Janssen. In de tuin van het CBK liggen de dieren op hun buikje, half in de modder of opengereten onder het struikge Het Stedelijk Museum De La kenhal toont vanaf heden vier zeldzame, vroege werken van de schilder Bram van Velde (1895-1981). De schilderijen, waarvan de Lakenhal er drie in bruikleen heeft gekregen, zullen voortaan deel uitmaken van de vaste Collectie van het museum. Vorig jaar kocht het stedelijk museum, op een veiling van Christies in Amsterdam, al een schilderij van Van Velde getiteld 'Karussel'. Van Velde schilderde dit werk, dat nu voor het eerst in De Lakenhal valt te bewon deren, in 1927. Het aangekochte schilderij is het afgelopen jaar eerst grondig gerestaureerd. Het Stedelijk Museum in Am sterdam heeft drie andere wer ken van Van Velde aan het Leid- se stedelijk museum in bruikleen gegeven. De vier vroege werken tesamen zullen permanent te bewonderen zijn in De Lakenhal. Het Leidse ste delijk museum noemt de sa menwerking tussen de beide musea een goed voorbeeld van het aanbrengen van accenten in de vaak versnipperde museale collecties in Nederland. Het vroege, figuratieve werk van Bram van Velde is tamelijk onbekend omdat veel schilderij en uit de periode van voor de Tweede Wereldoorlog zich in particuliere collecties bevon den. Het is voor het eerst dat de vier werken. 'Karussel', 'Portret', 'De zaaier' en 'Stilleven met pastenaken' tegelijkertijd wor den tentoongesteld. Van Velde maakte deze schilderijen in de periode 1922-1930 tijdens zijn verblijf in Parijs. De invloed van Franse kunst stromingen is duidelijk zicht baar in de werken, evenals zijn bewondering voor het werk van Henri Matisse. Tesamen geven de vier schilderijen een beeld van de ontwikkeling die de kun stenaar doormaakte, onder in vloed van het Duitse expressio nisme en het Franse fauvisme en kubisme.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13