Buren vliegveld boos op Alders 'Ach, er is er nog nooit een ontploft' Leiderdorp biedt onderdak aan een 'vergeten groep' Leiden Regio Huttenbouwers hameren erop los Snuffelen tussen de curiosa DINSDAG 9 AUGUSTUS 1994 Motorfietsen gestolen oude wetering/leiderdorp Hen inwoonster van Oude Wetering ondekte gisteren dat haar motorfiets was gestolen, die voor haar huis aan het lohan Sepershof was geparkeerd. Gisternacht werd een motorfiets gestolen van het Bolderikkamp in Leiderdorp. Jongens gooien ruit in oude wetering De politie heeft gisteren drie jongens van 13,15 en 16 jaar aangehouden die ervan worden verdacht een ruit van een woning in Oude Wetering te hebben ingegooid. Twee jon gens komen uit Leimuiden, de derde uit Scheveningen. Volgens de politie hebben de jongens uit pure aldadigheid de ruit inge- Naakte etalagepop na snelkraak alphen aan den run Een naakte etalagepop en een kapotte etala geruit waren vannacht de stille getuigen van een snelkraak in het winkelcentrum de Ridderhof in Alphen aan den Rijn. De da der had een bakfiets, die voor de winkel stond, door de ruit gere den om vervolgens de pop naar buiten te trekken en te ontkle den. De waarde van de gestolen kleding bedraagt 600 gulden. Autokraker gesnapt m den run Een 28-jarige Alphenaar is gisteren op heter daad betrapt toen hij op de Van Bóetzelaerstraat woonplaats i autoradio-cassetterecorder en een aantal cd's uit een wagen stal. De man zit nog vast. De politie voelt hem tevens aan de tand over een aantal andere kleine vergrijpen zoals fietsendiefstal en winkeldiefstal. Fietsensloper aangehouden alphen aan den run Op het plein voor het station in Alphen is gisteren een 19-jarige man aangehouden die bezig was een fiets te slopen. De Alphenaar had het voorzien op het achterwiel van het rijtuig dat hij nodig had voor zijn eigen fiets. Met de bus naar Archeon alphen aan den run Wie een bezoek wil brengen aan het archeo logisch themapark Archeon in Alphen aan den Rijn, kan vanaf vandaag voordelig de bus nemen. Met de Archeon-combikaart kan de bezoeker een Westnederland-bus nemen naar Alphen, overstappen op de Archeon Express en vervolgens het park bin nenstappen. De kaart is verkrijgbaar op bijna alle lijnen van Westnederland en bij de verkooppunten van de HTM en de RET. Combikaarten kosten 29,50 gulden voor volwassenen en 22,50 voor 65-plussers en kinderen tot 11 jaar. noordwukerhout vervolg voorpagina Kalm kuiert loonwerker Henk de Groot na zijn schaftuurtje met zijn thermosfles de bollen- akker op. Of hij iets weet van de bom, wil de verslaggever weten. „Jazeker, ik heb hem gevon den", antwoordt hij droog. Hij kijkt er bij alsof hij zich werke lijk niet kan voorstellen wat hij vertellen. Na enig aandringen wil hij wel kwijt dat hij de brisantgra- naat tegen twaalven vond ter wijl hij de sloot uitbaggerde langs het bollenakkertje aan de Noordwijkerhoutse Oosterdui nen. „En toen?" Hij grijnst. „Toen heb ik effe gebeld. Daar na kwam de politie. Die hebben dat ding bekeken, ze hebben ook effe gebeld en toen zijn ze weer vertrokken Geschrokken is hij niet na zijn vondst. „Dan moet er wel effe wat meer gebeuren." Of hij al vaker bommen uit de sloot Negen vrachtwagens hout worden deze week vertimmerd in het Alphense huttendorp. foto ben de bruyn Negen vrachtwagens hout, 530 kinderen, vele meters pleister, liters limonade en kilo's frites. Dat waren de ingrediënten van de eerste dag van de 21e Al phense Huttenbouwweek, het jaarlijkse bouwfestijn voor de vakantievierende schooljeugd in Nieuwe Sloot. De eerste vrachtwagen was 's morgens om half tien nog niet gelost of massaal werd de houtstapel bestormd. Binnen enkele minuten was al het hout verdwenen. De ervaren en ge haaide deelnemers wisten de beste stukken te bemachtigen. De rest moest zich tevreden stellen met de restanten. „Niet erg", zegt Cock, een van de 45 man leiding. „We zorgen ervoor dat ze allemaal een goede hut kunnen bouwen. Verspreid over deze eerste dag worden er ne gen vrachtwagens hout gelost. Morgenochtend komt er nog een lading, die we dan zo'n beetje verdelen. Voor iedereen is er genoeg." Vol enthousiasme is er de he le dag gebouwd in 'Dinodorp'. Het gehamer was al van verre te horen. De EHBO-tent had het druk. Niet met ernstige verwon dingen, maar met splinters, bla ren, en schrammen van spij kers. Het dorp krijgt de eerste werkdag al duidelijk vorm. Di verse hutten, soms bijna echte huizen, zijn vrijwel klaar. Een paar jeugdige bouwvaktalenten hebben zich zelfs aan een ver dieping gewaagd. „Het is echt heel stevig", zeiden ze, al sprin gend op het dak. Het bouwsel kraakte flink, maar bleef inder daad staan. De kleinste hut in Dinodorp is een creatie van vier jongens, jan VRUETIJD heeft opgediept? „Nee, dat niet. Maar je hoort wel eens dat an dere jongens zo'n ding hebben gevonden. En er is nog nooit een ontploft. Het zal dus wel meevallen." Bang voor het helse tuig is hij inderdaad niet. Als de fotograaf hem vraagt even bij de granaat te poseren, maakt hij aanstalten het helse tuig op te tillen. „Nee nee, laat maar liggen", zegt de fotograaf haastig, 'hoewel zelf ook niet erg bang is uitgevallen. Even daarvoor heeft hij het pro jectiel met wat slootwater nog opgepoetst, zodat de koperen punt 'lekker dreigend' op de fo to kwam. „Je kan vandaag zeker niet veel meer doen, hè?" vraagt de verslaggever, die er nog van uit gaat dat grote graafmachines waarschijnlijk niet erg gewenst zijn op akkers waar een bom rondslingert. „Hoezo?" ant woordt Henk de Groot. „We gaan gewoon verder hoor, bij een andere sloot." SJJO De Stichting Jeugd en Jongeren werk Oegstgeest zoekt voor haar activiteiten diverse medewer kers, om een keer in de week met kinderen of tieners in de soos te werken. Info bij W. Voorn. 071 - 154773. Het Kasteel Jongerencentrum 'Het Kasteel' aan de Concertweg 1 in Alphen aan den Rijn houdt op 9 augus tus het Mron Bros Cafe' (20 uur, toegang gratis), op 10 augustus het Midweek cafe' (20 uur, toe gang gratis), op 11 augustus het Noise cafe' (20 uur, toegang gratis). Op zaterdag 13 augustus organiseert het Kasteel een 'Zon - Zee - Zand Zuipfeest' met muziek. Start 22 uur. Entree 10 gulden. In korte broek of rok 5 gulden. Expositie Tien verstandelijk gehandcapte kunstenaars van kunstgroep 5x2 uit het Oegstgeester dagcen trum Jottem exposeren van 1 augustus tot 18 september in het Rijnland Ziekenhuis in Lei derdorp. Ze maken onder meer kaarsen, keramieken kopjes, be kers, vazen, schalen, thee- en koffiekannen. Daarnaast tonen leiderdorp dorp. De kraampjes staan die dag van 10.00 tot 17.00 uur op Verzamelaars en liefhebbers het plein bij het winkelcentrum, van antiek kunnen zaterdag 15 aan de kant van het gemeente- augustus snuffelen tussen de huis. De toegang van de markt oude spulletjes op de curiosa- is gratis. Voor de kinderen zijn markt bij Winkelhof in Leider- er diverse attracties. Overleden: A.A.H. Maurice (52 jaar) Tijdens zijn vakantie in Zwit serland is A. Maurice, rector van het Ashram College in Al phen aan den Rijn afgelopen donderdag plotseling overle den. Hij werd 52 jaar. De van huis uit gereformeerde Mauri ce had sinds 1982 de leiding over de katholieke scholenge meenschap. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Maurice begon zijn loopbaan in het onderwijs in 1966 toen hij werd benoemd als leraar wiskunde aan de christelijke scholengemeenschap Buiten- veldert. Al spoedig werd hij op diezelfde school conrector. Vervolgens was hij daar van 1977 tot 1982 rector. In 1982 werd hij gevraagd om rector te worden van het Ashram College in Alphen aan den Rijn. Deze scholenge meenschap bevond zich op dat moment in een moeilijke pe riode. Als gevolg van de proble men met de identiteit en de vormgeving van de toenmalige middenschool was de vorige rector teruggetreden. Onder leiding van de nieuwe rector maakte de school een grote bloei door. De proble men behoorden al snel tot het verleden en het aantal leerlin gen nam voortdurend toe. Het Ashram College ontwikkelde zich tot een grote scholenge meenschap voor VBO, MAVO, HAVO en VWO. Maurice zag het als zijn voor naamste taak om de christelij ke identiteit van het onderwijs in de huidige tijd vorm te ge ven. Daarbij probeerde hij een brug te slaan tussen verschil lende levensbeschouwelijke stromingen. Van huis uit gere formeerd, voelde hij zich pri ma thuis op het rooms-katho- lieke Ashram College. Als een van de weinige recto ren is Maurice altijd les blijven geven. Hij voelde zich steeds nauw betrokken bij zijn leerlin gen en zijn medewerkers die hij met zijn enthousiaste per soonlijkheid wist te inspireren NAGERECHT Egeltjes aaien Het was een wilde zomernacht voor hem geweest, die negende juli van 1992. Onder invloed van alcohol en LSD had hij tijden lang naar het wasgoed van de buurvrouw getuurd, een paar onderbroeken van die waslijn gehaald en onder zijn trui ge stopt, door de tuinen van buurt bewoners gestruind en zelfs egeltjes geaaid. Dat was wat de 20-jarige Alphenaar zich nog kon herinneren van zijn 'trip', maar de rest van de nacht was voor hem één grote zwarte vlek. Officier van justitie Knoester wilde gisteren bij de Haagse rechtbank zijn geheugen nog wel even opfrissen. „Je hebt in die nacht flink huis gehouden. Je hebt namelijk uit twee schu ren ook nog een kinderfiets, een race-fiets en een krat bier gesto len." De officier eiste dan ook een gevangenisstraf van vier weken, waarvan twee weken voorwaardelijk. Maar ze had er geen bezwaar tegen als deze straf omgezet zou worden in dienstverlening. .Van de diefstallen wist de jonge Alphenaar niks meer. „Wat zou ik met een kinderfiets moeten? Daar heb ik toch helemaal niks aan." Maar na lang nadenken voegde hij daar nog aan toe: „Dat kratje bier komt me wel bekend voor. Die had ik geloof ik bij me staan toen de politie eraan kwam, maar zeker weten doe ik het niet hoor." Spijt heeft de jongen wel. ,,Als de politie zegt dat ik die spullen gestolen heb, dan zal dat wel. Ik weet het niet meer, want ik was helemaal van de wereld. Maar als ik het gedaan heb, dan heb ik er ook wel spijt van. Zulk soort dingen had ik niet mogen doen." De advocaat van de jongen heeft echter een ander verhaal. „Er is geen enkel bewijs dat de ze jongen deze fietsen heeft ge stolen", zo zei zijn raadsman. „Deze fietsen zijn ergens op straat gevonden. De jongen liep er niet mee rond. Het is wel aannemelijk dat hij ze gestolen heeft, maar het is niet te bewij zen." Ook over de diefstal van het kratje pils had de advocaat zijn twijfels. „Dit was geen vol tooid delict. Ook het kratje pils heeft de jongen laten staan. Hij heeft het niet mee genomen." De advocaat vroeg dan ook om vrijspraak. Politierechter Bouritius was het gedeeltelijk met hem eens. „Dat hij dat kratje bier heeft gestolen, dat vind ik wel duidelijk. Maar dat hij ook de fietsen heeft ont vreemd kan niet bewezen wor den", zei hij. „Er zijn natuurlijk wel getuigen die u in die tuinen hebben gezien, maar toen was u zeker egeltjes aan het aaien." Het vonnis van de politierechter was dus aanzienlijk lager dan de eis van de officier. De Alphense dierenvriend werd veroordeeld tot een boete van 500 gulden waarvan 250 gulden voorwaar delijk. Bloemetjeshemd Iedereen had het gezien. Een man met een rood bloemetjes- hemd had samen met nog drie anderen in de Noordwijkse Hoofdstraat een andere man helemaal in elkaar geslagen. Maar de 27-jarige Katwijker, die die bewuste avond in augustus vorig jaar inderdaad een rood bloemetjeshemd droeg, ontkent alles. ;,Ik heb helemaal niks ge daan. Een vriend van mij botste tegen iemand op en toen on stond er een vechtpartij. Ik heb alleen maar toegekeken. Ik heb niemand geslagen." Volgens de officier van justitie had de Katwijker wel degelijk aandeel in de vechtpartij. „Ik geloof echt helemaal niks van uw verklaring. Er zijn meer ge tuigen die verklaard hebben dat (9): „Hij is zo laag voor de ste vigheid. We kunnen er echt met z'n vieren in, alleen moet ik met mijn voeten buiten liggen." Even verderop gaat een jon gen fanatiek een tien centime ter dikke balk met een oude ijzerzaag te lijf, terwijl een klein meisje de grootst mogelijke spijker had gezocht om het dunste latje mee vast te timme- Toch, met hulp van elkaar en van de leiding, staat er in twee dagen voor iedereen een bouw werk. Dat kan dan de derde dag geschilderd worden. De hutten- bouwweek gaat door tot vrij dagochtend. Donderdagavond heeft de officiële opening plaats en is er een vrijmarkt. Ook mag die avond iedereen in zijn eigen hut blijven slapen. De volgende dag, na een ontbijt, wordt het dorp afgebroken. Minister H. Alders van volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer heeft zich de woede van Wasse naar, Valkenburg en Katwijk op de hals gehaald. Zijn toe zegging aan de Leiden om een studie te verrichten naar de mogelijke bebouwing van het vliegkamp Valkenburg na het jaar 2005 is de drie gemeenten in het verkeerde keelgat geschoten. wel een studie toe naar de be bouwing van het vliegkamp. Tot woede van de Leidse wethouder T. van Rij. Hij betichtte de mi nister ervan zich niet aan eerder gedane toezeggingen te hou den. Leiden ontvouwde onlangs een plan voor de bebouwing van het vliegkamp. Het wil daar een wijk - die gemakshalve al de naam Valkerhout meekreeg- creëren met 9.000 huizen. Vindt Leiden de handreiking van Alders veel te mager, Was senaar, Valkenburg en Katwijk zijn er juist zeer boos om. „De inkt van de definitieve vaststel ling van de bufferzone is nau welijks droog of u zegt reeds een planologische studie toe", luidt de kritiek. Met het positie ve gebaar naar Leiden en Lei derdorp miskent Alders volgens Met de toezegging gaat de mi nister dwars in tegen het beleid, dat erop is gericht de groene bufferzone tussen Den Haag, Leiden en Zoetermeer open te houden. De grenzen van dat ge bied, waarbinnen ook het vlieg kamp valt, werden eerder defi nitief vastgesteld door het mi nisterie. „Onder definitief ver staan wij iets anders dan een periode tot.2005", schrijven de gemeenten in een brief aan Al ders. De toezegging van de minis ter kwam, nadat Leiderdorp en Leiden bezwaren indienden te gen de grenzen van de groene zone. Alders verklaarde de be zwaren ongegrond maar zegde de drie gemeenten zijn eerder genomen besluit. „De ruimtelij ke, ecologische en landschap pelijke argumenten van nu, vol doende om het vliegkamp bin nen de definitieve begrenzing van de bufferzone te brengen, zijn immers ook na 2005 onver kort aanwezig." De drie gemeenten de studie naar bebouwing van het vliegkamp niet alleen in strijd met het vastgestelde be leid, maar vinden die ook voor barig. De beslissing over sluiting van het marinevliegkamp moet door het ministerie van defensie worden genomen en die lijkt dat geenszins van plan. „Mocht de bestemming van het vlieg kamp Valkenburg in de toe komst wijzigen, dan zal een na dere afweging moeten plaats hebben tussen potentiële wo ningbouwlocaties ten oosten van Leiden in het Groene hart, binnen het stadsgewest Den Haag of in de bufferzone Lei- den-Den Haag-Zoetermeer", al dus burgemeester en wethou ders van Wassenaar, Valken burgen Katwijk. ze hun schilderijen. Expositie in restaurant De Komeet. Ope ningstijden: maandag tot en met vrijdag van 8-20.15 uur; za terdag en zondag van 9-20.15 IVN Het IVN Alphen aan den Rijn organiseert woensdag 10 augus tus een natuurwandeling in het gebied van de Kromme Aar. Aanvang 19 uur bij kinderboer derij Zegersloot aan de Burge meester Bruins Slotsingel. Deel name gratis. Informatie Kees l'Ami, tel. 01720-36932. ze u hebben zien vechten. U heeft de man geslagen, getrapt en in het gezicht geschopt. Veel mensen hebben die man in dat rode bloemetjeshemd flink te keer zien gaan." De officier had dan ook geen goed woord over voor de Kat- wijkse vechtersbaas. „Het is ver schrikkelijk laag om met een hele groep één persoon af te ranselen. Dat is echt heel fout. In mijn ogen is gevangenisstraf de enige passende straf voor zo iets." De officier eiste een ge vangenisstraf van vier weken, waarvan twee weken voorwaar delijk. De politierechter vond óók dat de daad van de Katwijker be straft moest worden, maar hij plaatste nog wel wat kantteke ningen. „Ik denk dat het hier gaat om een incident. In het uit- gaanswereldje, zo 's avonds laat, lopen de dingen wel eens uit de hand." Het vonnis was dan ook iets milder. De Katwij ker werd veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken en een geld boete van 750 gulden. valerie leenheer mmMP W Bewoners en begeleiding voelen zich al prima thuis in hun r Woonvorm voor mensen met niet-aangeboren handicap Rob geeft maar wat graag een rondleiding door zijn splinter nieuwe huis. „Tof hè", zegt hij, als hij zijn kamer, de gemeen schappelijke ruimte en de tuin laat zien. Rob is de eerste bewo ner van de 'woonvorm voor mensen met een niet-aangebo ren handicap' aan het Jan de Hartogplein in Leiderdorp. Rob arriveerde ruim twee we ken geleden. Inmiddels is zijn kamer helemaal op orde. Zijn vrouw heeft de ruimte ingericht, een smaakvolle combinatie van moderne spulletjes en nostalgi sche meubels van grenen. Rob kan niet meer zelfstandig wo nen, sinds hij hersenletsel op liep bij een ernstig verkeerson geluk. „Ik ben bijna dood ge weest," vertelt hij. Het beheer van de kersverse woonvorm is in handen van de Leidse Stichting SVG, die dag centra en gezinsvervangende tehuizen beheert. Volgens di recteur G. Gerding is het initia tief een primeur voor het weste lijke deel van het land. In de provincie Gelderland zijn al wel soortgelijke projecten. Mensen met een niet-aange boren handicap vormen een heel specifieke groep. „Ze heb ben op latere leeftijd hersenlet sel gekregen. Bijvoorbeeld door een ongeluk in het verkeer of op het werk, of een beroerte," al dus Gerding. Het is ook een groep mensen wier problema tiek lange tijd onvoldoende is onderkend..-„Hun situatie is ook wel eens 'het stille leiden' ge noemd. Ze kwamen vaak op de vreemdste plekken terecht, bij voorbeeld bij zwakzinnigen of in verpleeghuizen. Plekken waar ze helemaal niet thuishoren." De problemen van deze men sen zijn zodanig dat ze begelei ding nodig hebben bij een groot aantal dagelijkse handelingen. Vaak leiden ze in meer of min dere mate aan geheugenverlies. In de nieuwe woonvorm wordt hun zelfstandigheid zoveel mo gelijk gestimuleerd. Zo kunnen mensen die willen koken dat onder begeleiding doen. Ande ren kunnen een maaltijd krij gen. Waar het nieuwe gebouwtje staat, was ooit een parkeerter- reintje dat amper werd ge bruikt. Het onderkomen trekt bepaald de aandacht op het pleintje in de Leiderdorpse wijk Buitenhof. De hoekige, niet-al- ledaagse vorm van het gebouw is al even verrassend als de vro lijke kleurtjes op de buitenmu ren. Op het zonovergoten terras staan houten tafels en stoelen met fleurige kussens. Via de openslaande tuindeuren kom je in de gemeenschappelijke huis kamer. Hier geven de kleuren li la en groen de toon aan. Zes van de acht kamers voor de bewoners, die als taartpun ten om de huiskamer liggen, zijn nog onbewoond. Eind sep tember moeten alle kamers in gebruik zijn genomen. Omwo nenden krijgen binnenkort de kans om kennis te maken met hun nieuwe buren en binnen een kijkje te nemen. Het plan is om hiervoor een open huis te organiseren.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12