Leiden Nachtelijk vlieglawaai boven Leiden ingedamd Eerstejaars krijgen milieuvriendelijke mok 'Kunstwerk geen gezicht' UR Leiden in beroep tegen besluit Cohen Tilburg roept Leiden op voor 'Geef Rwanda de zes' Leiden koopt grond in polder Oegstgeest 'Er kan meer op de fiets dan je denkt' DINSDAG 9 AUGUSTUS 1994 Boze buren /t Minister Alders I Z heeft zich de woede op zijn hals gehaald van Katwijk, Wassenaar en Valkenburg over bouwen op het marinevliegkamp. Lastpost op Havenpiein aangehouden leiden De komst van de politie werkte vannacht als een rode lap op het gemoed van een 19-jarige Leidenaar die samen met drie vrienden aan het vernielen was geslagen op het Havenplein. Vlak voor twee uur kwam er een melding dat de jongens bezig waren vuilniszakken kapot te trappen. Toen de politie vervol gens poolshoogte ging nemen wond de 19-jarige zich daar zo over op, dat hij luidruchtig zijn ongenoegen kenbaar maakte, de agenten begon te duwen en zelfs een poging waagde een dienst pistool af te pakken. De jongen, die een slokte veel op had, is vervolgens aangehouden en meegenomen naar het bureau. Auto ontbrandt spontaan leiden Een 55-jarige automobilist uit Leiden kreeg gistermiddag laat de schrik van zijn leven toen zijn wagen op de Haagweg spontaan in brand vloog. De man had een klap gehoord en zag even daarna vlammen onder de motorkap van zijn wagen van daan komen. Omstanders waagden een poging de brand te blussen maar de politie moest er met blusapparatuur aan te pas komen om de vlammen te doven. De brandweer verrichtte ver volgens nabluswerkzaamheden. Autokraker aangehouden leiden De politie heeft gistermiddag op de Steenschuur een 38- jarige Leidenaar aangehouden die even daarvoor een auto had opengebroken. De man, een bekende van de politie, werd door surveillerende agenten opgemerkt doordat hij hardnekkige po gingen ondernam iets onder zijn jas te verstoppen. Het voor werp bleek een autoradio te zijn, afkomstig uit een vlakbij gepar keerde auto. De eigenaar had de autokraak reeds ontdekt en kon mee naar het bureau om aangifte te doen. ,,Als kind kwam ik met mijn moeder vaak in de Hortus, gin gen we plantjes kijken. Heerlijk vond ik dat. Had ik toen moeten bedenken dat ik er later zou gaan werken!" Wim Bouwman was jaren kok van de universiteitsmensa, maar na een maagoperatie kon hij dat werk niet meer doen. Toen werd hij de portier van de Hortus Botanicus en dat doet hij inmiddels ook al weer ruim veertien jaar. Hij zit in het kleine portiers huisje bij de ingang van de Hor tus en verkoopt op een dag ge middeld zo'n tweehonderd toe gangkaartjes. „Maar op een mooie zondag hebben we al gauw duizend bezoekers. En als een speciale bloem in bloei staat, staan de mensen tot op de brug van het Rapenburg in de rij." Dat vindt Wim de gezel lige momenten. „Zoveel men sen die een uniek stukje natuur schoon komen bekijken, dat geeft een speciale sfeer in de Hortus. Het is echt bijzonder als de Victoria Regina in bloei staat. Zij laat namelijk alleen in de nachtelijke uurtjes haar schoon heid zien. Dan wordt er extra aandacht besteed aan de tuin, overal brandende kaarsjes. Dat vind ik écht leuk." Wim geniet elke dag weer van de Hortus. Hij vindt het vooral aangenaam vertoeven bij de vij ver met de grote goudkapers en in de kassen. Tijdens zijn dage lijkse ronde om de boel af te sluiten loopt hij er altijd eventjes langs. „Even kijken of er weer nieuwe ontwikkelingen hebben plaatsgehad. Dat is het boeiende: elk dag verandert er L wel iets en elk jaargetijde heeft weer zijn eigen charme." fj Van alles wat er aan moois in de ft Hortus staat, was Wim toch wel 11 het meest gehecht aan de oude bruine beuk die aan het begin van de Hortus stond. De boom is weggehaald omdat de wortels waren aangetast door zwam men. „Het was een hele grote boom, met drie mensen kon je Schiphol neemt proef met geleidelijk dalen op Kaagbaan Een nieuwe landingsprocedure moet de lawaaihinder door vliegverkeer in de regio Leiden gaan beperken. In het najaar zullen vliegtuigen 's nachts bij wijze van proef op een andere manier de Kaagbaan naderen, waardoor de geluidoverlast naar verwachting zal verminderen. De Kaagbaan is 's nachts de meest gebruikte landingsbaan van Schiphol. gen nodig dan bij het gebruike lijke getrapt dalen. Het nieuwe systeem heeft waarschijnlijk al leen gunstige gevolgen op een afstand van 17 kilometer en ver der van de luchthaven, zoals Leiden en omgeving. Volgens een woordvoerster van de Commissie Geluidhinder Schiphol is de Kaagbaan het leiden/schiphol» hem nog niet omvatten. In het voorjaar, als de boom zelf al zo mooi was, bloeide er onder ook nog eens een zee van verschil lende kleuren krokusjes. Dat was elk jaar weer een grandioos gezicht." Op die plek is nu een kunstwerk gekomen: twee ronde muren met gaten erin. Wim vindt het vreselijk: „Dat is toch geen ge zicht!" Eigenlijk maken alleen de bruidsfotografen er goed ge bruik vanVolgens Wim wordt ieder bruidspaar wel voor die gaten gezet, zodat er een idyl lisch plaatje geschoten kan wor den met op de achtergrond een stukje van de vijver. Een kunste naar heeft van de onderkant van die oude beuk een tafel ge maakt, die - nadat 'ie al was uit gehold - nog vierhonderd kilo woog. „Die hadden ze op de plek van die beuk moeten zet ten, dat had echt iets gehad." Door zijn werk in de Hortus is Wim ook extra aandacht gaan besteden aan zijn eigen tuintje. „Die ziet er altijd piekfijn uit. Dat moet natuurlijk ook wel hè? Ik heb in de Hortus geleerd wat je allemaal kunt doen met je tuin. Als ik tijdens een ronde een nieuwe mooie plant zie staan, ga ik bij de kweker kijken of ze 'm daar hebben. Ik heb nu thuis bijvoorbeeld ook een Aga- vis staan, dat is een hele grote vetplant. Loop je echt mee te sjouwen hoor! Dan vraag ik aan de tuinmensen waar ik die plant het beste kan poten en hoe ik 'm moet verzorgen." Het valt Wim op dat veel Leide- naren niet weten dat de Hortus midden in de stad is. „Dan lo pen ze een keertje toevallig langs en dan zijn ze helemaal verbaasd dat ze nooit geweten hebben dat dit mooie paradijsje zo dicht bij hen in de buurt is. Nou, en dan ben ik wel een trot se portier hoor. Maar zeg nu zelf, er straalt toch ook echt iets uit van deze omgeving?" tekst: carolien buddingh foto: hielco kuipers richard mooyman De procedure staat in vakkrin gen bekend als continuous des cent approach. Vliegtuigen da len vanaf grote hoogte in een constante lijn, zonder tussen door horizontaal te vliegen. Daarbij is minder motorvermo- leiden rudolf kleun De Leidse universiteitsraad heeft bij staatssecretaris Cohen (onderwijs en wetenschappen) beroep aangetekend tegen diens besluit, dat hij - tijdelijk - alleen maar mag adviseren en niet beslissen. Tegelijk dringt de raad aan op overleg met de staatssecretaris om het bestuur op de universiteit weer zo snel mogelijk te normaliseren. De staatssecretaris zette de universiteitsraad in juni buiten spel. Aanleiding was het Annex- bouwschandaal, de uitbreiding van het Sylviuslaboratorium die op een grote bouwfraude uit liep. Hierbij verdwenen miljoe nen. Staatssecretaris Cohen ontnam toen niet alleen de raad zijn bevoegdheden, maar drong ook aan op het vertrek van voorzitter C. Oomen van het college van bestuur. Bovendien stelde hij een raad van toezicht in die het bestuur tijdelijk moet controleren. Cohen gaat er vanuit dat de situatie zich bin nen drie tot zes maanden nor maliseert. Het besluit om nu in beroep te gaan wordt gedragen door al le fracties in de universiteits raad, zegt voorzitter P. Mostert van de buiten-universitaire le den ('bullen'). „Het algemene gevoel is dat de situatie, die is ontstaan, niet te wijten valt aan de universiteitsraad. Het ontne men van bevoegdheden kun nen wij in dat licht niet anders zien dan als een soort straf. De voorzitter moet weg en dan doen we ook wat tegen jullie. Met het beroep willen we ken baar maken wat we daarvan vinden." Mostert benadrukt dat de raad tegelijk wel wil meewer ken aan het oplossen van de problemen. De raad overlegt gewoon met het college van be stuur en met de tijdelijk voorzit ter L. Vredevoogd. „Je kunt in een situatie als deze ook het on aanvaardbaar uitspreken, boos weglopen en niet meewerken. Maar wij hebben ervoor geko zen het beste ervan te maken en tegelijk de formele weg te be wandelen en bezwaar te ma ken." Het ministerie van onderwijs wil niet reageren op het beroep van de universiteitsraad. Vol gens een woordvoerder wacht het ministerie de behandeling ervan af. meest geschikt voor de test om dat deze baan het meeste wordt gebruikt voor nachtelijke lan dingen. Een andere reden is het grote aantal klachten over ge luidhinder uit Leiden. In het tweede kwartaal van dit jaar dienden 139 inwoners van Lei den in totaal 1160 klachten in over vlieglawaai. Veel klachten hadden betrekking op de nach telijke aanvliegroute van de Voor het gebruik van de gelei delijke landingsprocedure zijn extra inspanningen nodig van de luchtverkeersleiding. Elk vliegtuig zal apart en continu moeten worden begeleid. De proef zal alleen in de nachtelijke uren plaatshebben, omdat over dag het verkeersaanbod te hoog is om alle toestellen zo intensief te begeleiden. Het is niet zeker dat de nieu we landingsprocedure definitief zal worden ingevoerd. Eerst moet het verloop van de proef worden afgewacht. Daarnaast moet worden bezien of de pro cedure meer milieuwinst ople vert dan andere manieren om de geluidhinder te beperken, zoals het verplaatsen van de baandrempels bij landingen. Beide maatregelen kunnen moeilijk tegelijkertijd worden uitgevoerd. landelijk coördinatiepunt hier in Tilburg, dan kan de NS 3 mil joen gulden overmaken voor Rwanda." De actie loopt tot 19 septem ber. Want, zo zeggen de initia tiefnemers, de nood in Rwanda is nu hoog, maar is na de actie van het afgelopen weekeinde zeker niet verdwenen. In Til burg is gisteren een kopieerma chine op het station neergezet, waarop studenten een kopie van hun OV-jaarkaart kunnen maken. De kopie opsturen (naar antwoordnummer 555, 5000 VB, Tilburg) is voldoende om de stakingsvergoeding te la ten storten. Volgens Mariëlle Sirag moet zoiets in Leiden ook haalbaar zijn. „Het liep hier gisteroch tend storm. Honderden studen ten kwamen een kopie maken. Maar het is vanuit Tilburg moeilijk om dat soort zaken in Leiden te organiseren." Tilburgse studenten doen ver woede pogingen om ook Leiden te strikken voor de actie 'Geef Rwanda de zes'. Bij deze actie laten studenten, die in het bezit zijn van een OV-jaarkaart, zes gulden door de Nederlandse Spoorwegen overmaken op het speciale gironummer 555. Die zes gulden is precies het bedrag dat studenten kunnen claimen van de NS als vergoeding voor de meest recente treinstakin gen. „Tot nog toe is het niet gelukt om de actie in Leiden op touw te zetten, maar dat zal de ko mende dagen ongetwijfeld ge beuren", zegt de Leiderdorpse Mariëlle Sirag, die op de Katho lieke Universiteit Brabant het initiatief heeft genomen tot de inzamelingsactie. „Zouden alle studenten een kopie van hun OV-jaarkaart opsturen naar het leiden Vergane glorie ligt te kijk aan de Willem de Zwijgerlaan. Het zijn de puinresten van basisschool de Noorderkring, die de afgelopen w ken is gesloopt. Op deze plek wordt een nieuwe verpleeghuis gebouwd: Overrijn. De Noorderkring heeft bijna veertig jaar bestaan, maar moest wegens de verscherpte leerlingennormen fuseren met de Marnixschool. Het afgelopen schooljaar telde de Noorderkring 94 leerlingen, honderd te weinig om zelfstandig te kunnen voortbestaan. foto ben de bruyn leiden/oegstgeest De gemeente Leiden heeft on langs ruim 80.000 vierkante me ter grond gekocht in de Broek en Simontjespolder in Oegst- geest. Met de aankoop is een bedrag gemoeid van ruim twee miljoen gulden. De gemeente is niet van plan zich op deze ma nier een betere uitgangspositie te verwerven bij de bebouwing van de polder, stelt woordvoer der P. Prudhomme van Reine vast. „Voor zover bekend, weet Oegstgeest van deze aankoop. We willen er alleen maar specu latie mee voorkomen. Als een particulier ons voor is, moet er straks een veel hogere prijs voor de bouwgrond betaald worden. En verder loop je de kans dat projectontwikkelaars grond op- 'Om speculatie te voorkomen' kopen en huizen bouwen die wij liever daar liever niet zien." Leiden en Oegstgeest twisten al geruime tijd om de Broek- en Simontjespolder, die bij de Leidse Merenwijk ligt. De ge meente Leiden wil van dit Oegstgeester grondgebied een Leidse wijk maken om de wo ningnood weg te werken. Lei den wil 1200 woningen in de polder bouwen. Oegstgeest wil de Broek- en Simontjespolder zo groen mogelijk houden en heeft een eigen plan ingediend, dat niet meer dan 1000 wonin gen omvat. De provincie Zuid- Holland zal uiteindelijk beslis- A. Gotzsch van de gemeente Oegstgeest bevestigt dat Oegst geest op de hoogte is van de Leidse grondaankoop. „De grond in de Broek- en Si montjespolder is merendeels in handen van particuliere eigena ren en de gemeente Leiden. Ten tijde van de ontwikkeling van de Merenwijk heeft met name Lei den actief grond verworven. De gemeente Oegstgeest heeft een klein deel van de grond van de polder in bezit." De gemeente Oegstgeest heeft, ondanks het verschil van inzicht over de uiteindelijke be bouwing, geen problemen met deze verdeling. „Leiden, Oegst geest en Warmond werken ge zamenlijk aan de ontwikkeling van een woonwijk in de Broek en Simontjespolder. Het is in het voordeel van de plantont- wikkeling als zoveel mogelijk grond in het bezit is van deze drie gemeenten. Particulier grondbezit kan tot speculatie leiden", aldus Gotzsch. Commissie klaar voor 25ste El Cid-week leiden emiel fangmann De ruim 1600 nieuwe studenten die Leiden gaan verkennen in de 25ste El Cid-week doen dat met in hun tas een milieuvrien delijke hardplastic drinkmok. „Anders krijgen de studenten alle drank in stapels plastic be kertjes. Dit is een idee dat al langer leefde op de universiteit. Misschien wordt het idee van deze mok nu sneller op de hele universiteit ingevoerd", zegt Natasja Bovee van de El Cid- commissie. In principe worden er in de El Cid-week geen plas tic bekertjes meer verstrekt. Leiden staat vanaf maandag klaar voor de ontvangst van zijn nieuwe studenten. De commis sie heeft haar hoofdkwartier, het crisiscentrum, aan het Bal lonpad, in basisschool 'De Twee Sleutels'. Daar wordt ook een dagblad gemaakt en komt een slaapzaal voor studenten die el ders geen onderdak hebben kunnen krijgen. De commissie heeft een half jaar aan een bomvol programma gewerkt, waarin onder de titel 'Het Para dijs in Leiden' kennismaking met de stad, haar universiteit en het studentenleven centraal staan. Een culturele ayond, een kroegenavond, een watersport festival, fora, kennismaking met de faculteiten, het zijn slechts enkele van de activiteiten die op het programma staan. In groep jes van tien worden de studen ten door een ouderejaars, een mentor, rondgeleid. „Het is de eerste keer dat er een week te voren vrijwel genoeg mentoren zijn", zegt Bovee. „Voor wie écht graag wil is er nog wel een plaatsje, maai' we hoeven niet echt meer te zoeken." Wat wel moeilijk is geweest, zegt El Cid-voorzitter Christina Kwestro, is het verkrijgen van advertenties voor het program maboekje. „En de tijdsdruk om dat met behulp van de compu ter samengestelde boekje klaar te krijgen. En dit was natuurlijk ook ons probleem: waar laat je telkens zoveel mensen? Con stant zoek je naar locaties waar je zoveel mensen kwijt kan. Het zijn zo'n 1600 studenten, maar we verwachten er nog zo'n 200 tot 300 bij." Luchtkussen Natasja Bovee wijst op de nieu we dingen van dit jaar. „Nieuw is de stadsplattegrond in kleur voor de eerstejaars, waarbij uni versiteitsgebouwen en studen tenverenigingen apart staan aangegeven.' Binnen het pro gramma zijn er bovendien wij zigingen. Zo heeft het blok over de universiteit niet meer in het Gorlaeus, maar in het Acade miegebouw plaats. Daar wor den ook rondleidingen gegeven door studenten, die door El Cid zijn opgeleid. Ook nieuw is de culturele middag, donderdag op het Pieterskerkhof. „Daar pre senteren zich culturele instellin gen op een markt en staat een podiumwagen met Leidse ar tiesten. Er zijn twee eetcafe's. Gezamenlijk kan er een groot schilderij gemaakt worden", vertellen Kwestro en Bovee. Omwonenden van het Pieters- leiden dorith kerkhof, maar ook van het wa- tersportfestvial hebben een be richt gekregen. Ten slotte is nieuw dat het ge deelte tussen picknick in het Van der Werfpark en slotfeest op vrijdag ludiek wordt opge vuld met een luchtkussen - „daar heb ik een halfjaar voor gevochten", verzucht Christina - en een karaoke-show. Op dat slotfeest in de Stadsgehoorzaal is dit jaar de bekende Amster damse band Tröckener Kecks met zijn vlekkeloze live-reputa tie te gast. Natasja Bovee: „Vol gens mij heeft de El Cid-week aan populariteit de laatste jaren gewonnen". „En iedereen mag langs komen om te kijken, niet alleen de student", sluit Christi na Kwestro af. Verzekeringen, wegenbelasting en dure reparaties behoren tot het verleden. Je hebt niet langer zorgen om je auto en je spaart het milieu. Daarom huren Lei- denaars een auto via het project Huur op Maat. Dat je niet lan ger elke dag een auto voor de deur hebt, is wel eens lastig. „Maar je wordt ontzettend in ventief. Je kan veel meer mee nemen op de fiets dan je denkt", vindt L.M. Brouwer- Woudenberg. Goedkoper dan een eigen au to is het zeker, vindt ze. Voor het halen van een pakje sigaret ten of een broodje, pak je niet langer de auto maar de fiets. Maar drie weken op vakantie gaan is duur, zo blijkt. Een be hoorlijke gezinsauto, een Opel Vectra bijvoorbeeld, kost mini maal 51 gulden per dag. Daar komen nog BTW en brandstof kosten bij. En wie meer dan honderd kilometer per dag rijdt, moet voor zo'n grote auto 30 cent per kilometer bijbetalen. „Maar jaarrond ben ik zeker goedkoper uit", is de conclusie van Brouwer. „Kijk maar wat de wegenbelasting tegenwoordig kost en reparaties aan een au to." Wie elke dag zijn auto no dig heeft, is met Huur op Maat duurder uit. Maar voor wie zijn wagen minder dan 120 dagen per jaar gebruikt is het systeem best aantrekkelijk. Veel deelne mers blijken de auto vooral voor 'leuke' dingen te huren. Een weekendje weg of een vakantie bijvoorbeeld. „Vroeger gingen we met de kinderen met de trein, maar dat is de laatste ja ren wel erg duur geworden. Op een gegeven moment moesten we zelfs voor de hond gaan be talen. Verder was het een enor me regelpartij en sjouwden we ons een ongeluk. We twijfelden of we weer een auto zouden ne men, want om dit soort toestan den te voorkomen huurden we toch vrij geregeld een auto", zegt L. van den Oord. Haar woorden worden onderstreept door B. Burger. „Wij hebben nogal wat familie buiten de stad in afgelegen plaatsen. Vroeger gingen we met het openbaar vervoer, maar met twee kinde ren is dat een heel gedoe. Bo vendien kan je niet overal bin nen een redelijke tijd komen. Met een auto gaat dat een stuk gemakkelijker." Dat de huurder niet altijd meer de beschikking heeft over een auto is af en toe een nadeel. „Mijn kind werd ernstig ziek, maar het bleek niet zo makke lijk om op dat tijdstip direct een taxi te krijgen", zegt Brouwer. Gelukkig bood de auto van de buren uitkomst. „En verder word je ontzettend inventief. Laatst heb ik zelfs een zwaar metalen traphek op de fiets meegenomen. Er worden on derweg naar huis wel grapjes gemaakt, maar daar heb ik ma ling aan." Als je de wagen voor een langere periode huurt wordt hij gehaald en gebracht. Voor een losse dag moet de huurder de auto komen halen. Daarom hebben de verhuurders een contract met een taxibedrijf afgesloten dat slechts vijf gul den per rit rekent. Dat de huur der de auto moet ophalen, vindt eigenlijk niemand een pro bleem. „Ik heb een vouwfiets gekocht", meldt C. Lindeman. „Die kan gewoon achterin de auto, dat gaat prima." „Wij zet ten de fiets gewoon een dag in de garage", meldt Brouw;er.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11