'Europa belooft wat' motto Vredesweek '94 Nieuwe Syrisch-Orthodoxe Kerk in Glane Kerk Samenleving DINSDAG 9 AUGUSTUS 1994 BUITENLAND KORT Rwanda Paus Johannes Paulus II heeft aangekondigd 250.000 dollar (ongeveer 475.000 gul den) te schenken aan Ruan- dese vluchtelingen. Dat heeft het Vaticaan gisteren be kendgemaakt. Het geld zal ten goede komen aan de vluchtelingen in het centraal- Affikaanse land en aan die genen die gevlucht zijn naar Tanzania. Burundi. Kenya en Uganda. ..Het gebaar van de paus is bedoeld om de vele en edelmoedige initiatieven die reeds zijn genomen te steunen en te stimuleren", aldus een verklaring van het V Schampere toonzetting verwijst naar voormalig Joegoslavië Radicale moslims roepen op tot vernietiging staat Israël LONDEN RTR-DPA Sekteleider 1 De leider van de in Maleisië verboden islamitische sekte Al-Arquam heeft verklaard zo snel mogelijk terug te keren naar Maleisië. Dat blijkt uit een interview dat is gepubli ceerd in het Maleisische dag blad Star: Officieel kan hij pas terugkeren naar Maleisië als hij zijn 'afwijkende' geloof opgeeft. ,,lk zal terugkeren naar huis om een confronta tie met de minister-president aan te gaan aldus Ashaari Muhammad, die werd geïn terviewd in de Jordaanse hoofdstad Amman. De sekte leider heeft vanaf 1988 in zelfgekozen ballingschap in Thailand geleefd. Sinds 25 juli verblijft hij in Jordanië, omdat de Thaise autoriteiten zijn visum niet wilden ver lengen. Volgens de voorlich ter van de sekte in Maleisië, Rody Mohamed, gaat het le ven voorlopig nog gewoon door in de grootste gemeen schap van de groep in een buitenwijk van Kuala Lum pur. Kinderen gaan naar school en de winkels van de sekte zijn open. De beweging zal niet toegeven aan het ver bod, maar zal ook geen fysie ke weerstand bieden aan de autoriteiten, aldus Moha med. Volgens hoofdinspec teur Rahim Noor zal de poli tie pas gaan toezien op nale ving van het verbod als het officieel is gepubliceerd. Dat kan nog ongeveer twee we ken duren. Sekteleider (2) De naar schatting 100.000 aanhangers van de sekte worden vervolgd als zij vol harden in hun geloof in de volgens de autoriteiten afwij kende islamitische doctrine. Alle 257 scholen van de sekte moeten hun deuren sluiten en de 48 'islamitische dor pen'. waar de sekteleden in gemeenschappen leven, wor den gesloten. Ook de com merciële, sociale en culturele activiteiten dienen gestaakt te worden. De beweging, die vertakkingen heeft in onge veer vijftien landen, gelooft dat er binnenkort een islami tische messias zal opstaan. De Nationale Fatwa Raad, die het verbod 'in naam van de islam' heeft afgekondigd, meent dat de sekte de een heid van de samenleving kan verstoren. Servische patriarch Het hoofd van de Servisch- Orthodoxe Kerk, patriarch Pavle van Belgrado, heeft gis teren een bezoek gebracht aan de Bosnische stad Pale, onder de rook van Sarajevo, waar het hoofdkwartier van de Bosnische Serviërs is ge vestigd. Volgens het plaatse lijke persbureau SRNA heeft hij daar een ontmoeting ge had met de leider van de Bosnische Serviërs. Radovan Karadzic. „Er zijn geen woor den voor om uit te drukken wat dit bezoek voor ons bete kent", zou Karadzic de patri arch ter begroeting hebben 'Europa belooft wat' is het motto van de jaarlijkse vredes week, die dit jaar van 18 tot en met 24 september wordt gehouden. De 'wat schampere toonzetting' van dit motto is volgens voorzitter Frans-Bauke van der Meer van het organiserende Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) ingege ven door vredesactivisten in het voormalig Joegoslavië. komen. Hij doelt onder meer op de bescherming van vluchtelin gen en het tegengaan van gren zen die gebaseerd zijn op etni sche 'zuiveringen'. „Het IJzeren Gordijn is ver vangen door nieuwe scheidslij nen en frontlijnen", constateert Van der Meer. „Deze lijken meer en meer samen te vallen met aloude godsdienstige te genstellingen: de christelijke versus de islamitische wereld. „Europa beloofde hen heel wat, sinds het uitbreken van de oor log in de Balkan", aldus Van der Meer in de 'Vredeskrant 1994', die het IKV naar aanleiding van de vredesweek heeft gepubli ceerd. Veel van de politieke ac ties die het IKV voert, samen met vredesgroepen ter plekke, zijn er volgens de gericht om die beloften het westerse katholicisme en protestantisme versus de oos terse orthodoxie." Hier ligt vol gens hem een eigen verant woordelijkheid voor de kerkelij ke vredesbeweging. Zij tracht een bijdrage te leve ren door niet alleen anderen aan te spreken op hun verant woordelijkheden, maar ook zelf deel te nemen aan projecten die gericht zijn op dialoog, opbouw van civiele samenlevingen en ondersteuning van vredesgroe pen in conflictgebieden. Zo roept het IKV stedenbanden in het leven en organiseert zomer scholen met deelnemers uit ver schillende etnisch-religieuze groeperingen. Op 17 september wordt de vredesweek geopend met een landelijke manifestatie in Utrecht. Sprekers zijn ds. Karei Blei. secretaris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk, en mr. Jos van Gennip, direc teur van het wetenschappelijk bureau van het CDA. Zij spre ken over de noodzaak om in tensief in Midden- en Oost-Eu ropa te investeren. Amnesty International pre senteert op deze dag een cam pagne. gericht op schendingen van de mensenrechten in Koso vo. Het politiegeweld in deze provincie in het zuiden van Ser vië is dit jaar sterk toegenomen. Dat geweld richt zich tegen de Albanese bevolkingsgroep, die in deze provincie de grote meerderheid vormt. Radicale moslims hebben ter afsluiting van een islamitische conferentie in Londen opgeroe pen tot omverwerping van de staat Israël en de instelling van een wereldwijde islamitische supermacht. Op de eendaagse conferentie in het Wembley- stadion waren ndar schatting 7000. overwegend jonge, mos lims aanwezig. „Alle onderhan delingen tussen (Arabische) re gimes en Israël zijn illegaal", al dus Farid Kassim, woordvoer der van de organiserende orga nisatie Hizb ut-Tahrir. „Er zal geen vrede zijn met de staat Is raël... totdat de staat Israël is omvergeworpen." Met geheven vuist wees hij de aanwezigen er op dat geen van de bestaande wereldorganisaties acceptabel is voor de islam. Hij doelde onder meer op de Verenigde Naties en het Internationale Monetaire Fonds, die volgens hem in han den zijn van 'imperialistische supermachten'. Aartsbisschop Cicek teleurgesteld in steun Nederlandse mecle-christenen GLANE THEO KRABBE Het klooster van de Heilige Efrem van de Syrisch-Ortho doxe Kerk aan de weg van het Twentse Glanerbrug naar Los ser ligt er dezer dagen wat stille tjes bij. Maar volgende week zondag wordt dat wel even an ders. Dan zal het rond het klooster zwart van de mensen zien. Aartsbisschop Julius Yeshu (^i^ek verwacht dat zo'n twintig duizend syrisch-orthodoxe christenen uit heel Europa Gla ne bezoeken om de inwijding van de nieuw gebouwde kerk bij het klooster mee te maken. En Glane, waar het centrum van de Syrisch-Orthodoxe kerk in West-Europa en de Benelux- landen is gevestigd, krijgt vol gend weekend ook hoog geeste lijk bezoek. Niemand minder dan de patriarch van Antiochië, zijne heiligheid Mar Ignatius Zakka I Ivvas, komt de fonkel nieuwe kerk van het aartsbis dom van Midden-Europa en de Beneluxlanden inwijden. Gewoonlijk is aartsbisschop Julius Yeshu C^icjek op reis in zijn uitgestrekte bisdom dat Ne derland. België, Luxemburg, Duitsland, Frankrijk, Oostenrijk en Zwitserland omvat en 55.000 zielen telt. Iedere zondag be zoekt hij een Syrisch-Orthodoxe gemeenschap, gaat er voor in de eucharistie, bespreekt met zijn gelovigen - veelal Turkse gastarbeiders en vluchtelingen - hun problemen. Die problemen hebben veel te maken met asielaanvragen en het verkrijgen van verblijfsvergunningen, waarvoor de aartsbisschop con tacten met geestelijke en we reldlijke autoriteiten in zijn bis dom moet onderhouden. Maar de laatste weken was Qi^ek veel thuis, op het klooster in Glane. Trots als een pauw laat £i<;ek zijn nieuwe kerk zien. Glazen kroonluchters aan het plafond, gebrandschilderde glas-in-lood ramen aan de zijkanten, mar mer op de vloer. De aartsbis schop is zichtbaar tevreden over het resultaat. De eikehouten kerkbanken komen uit Turkije. Een familie uit Istanboel heeft die geschonken. En het marmer komt uit Griekenland. Donateurs De kerk, genoemd naar Maria, de moeder Gods, heeft maar liefst 3,7 miljoen gulden gekost. Het geld is afkomstig van Sy- Aartsbisschop Julius Yeshu <^ek: „Onze gelovigen voelen zich nauw met de kerk verbonden." risch-Orthodoxe gemeenschap pen in zijn bisdom. Althans zo'n twee miljoen gulden, want er is nog een tekort van 1,7 miljoen. Maar over dat tekort maakt Ci- <;ek zich absoluut geen zorgen. „De rest zullen ze schenken bij de inwijding", lacht hij. Voor is dat de gewoon ste zaak van de wereld. Als de Syrisch-Orthodoxe Kerk ergens een nieuwe kerk bouwt, draagt elke familie in alle gemeen schappen volgens oeroude tra ditie daaraan vrijwillig bij. „On ze gelovigen zijn zeer vlijtige mensen. Ze werken hard, zitten in de zakenwereld, en voelen zich nauw met de kerk verbon den", vertelt hij, wijzend op de marmeren plaat met inscripties rechts bij de ingang van de kerk. Daarop staan de gulle gevers uit zijn bisdom vermeld. Zo bracht de gemeenschap in Enschede 144.650 gulden bijeen en die in Hengelo 116.750 gulden, Olden- zaal 18.250 gulden, Denekamp 4.000 gulden, Rijssen 18.750 gulden. Zelfs Amsterdam, Gro ningen en Schijndel droegen een steentje bij. Het leeuwen deel van de twee miljoen blijkt uit Duitsland te komen, maar ook de Syrisch-Orthodoxe Kerk uit de Verenigde Staten en uit Zweden schonk een bedrag van respectievelijk vijfenhalve en vierenhalve ton. Staand voor die lange lijst do nateurs voegt Qi^ek er fijntjes aan toe teleurgesteld te zijn in de christelijke kerken in Neder land. Zijn Nederlandse mede christenen hebben niets gege ven. De tegenwerping dat de Nederlandse christelijke kerken in geldnood zitten en zelfs kerk gebouwen moeten sluiten, maakt op hem geen indruk. „Ze hadden ons toch een symbo lisch bedrag kunnen geven. Een .morele ondersteuning. Mausoleum De nieuwe kerk bij het klooster in Glane bestaat uit twee ver diepingen. Op de begane grond bevindt zich het kerkgedeelte met een hoofdaltaar en twee zij altaren, en daaronder het mausoleum om er de geestelij ken te begraven en een grote ontmoetingsruimte. „Daar richtten we later de bibliotheek in", vertelt bisschop Qigek. Wij hebben vele oude manuscrip ten uit het Midden-Oosten, die we hier willen bewaren. In de laatste tweehonderd jaar heeft onze kerk duizenden ma nuscripten verloren. Die zijn verbrand door de islam of ver kocht. Door de islam en alle oorlogen in het Midden-Oosten zijn ze daar niet veilig." Deze nieuwe kerk in Glane was volgens de syrisch-ortho doxe aartsbisschop hard nodig. Op het klooster ligt ook een be graafplaats, waar syrisch-ortho doxe christenen van heinde en ver begraven liggen. Uit heel Europa komen zijn geloofsge noten om in Glane hun dierba ren te laten begraven, omdat er in hun omgeving geen geschikte plaats te vinden is. De syrisch- orthodoxe christenen houden hun gestorvenen in ere, vertelt Qigek. Het stuit hen tegen de borst dat vele westerse begraaf plaatsen vaak na 25 of 30 jaar opgedoekt worden. En hier in Glane is de grond eigendom van de kerk, waar de gestorve nen in lengte van dagen in vre de kunnen rusten. HET WEER Afkoeling zet door Na een periode van zes weken waarin Nederland de weelde van een subtropisch klimaat mocht er varen, is de zomer zelf aan vakan tie toe. In elk geval wijzen de kaar ten op een inzinking, die ingrijpen der wordt dan we de laatste tijd ge wend waren. De laatste dagen heeft de hogedrukblokkade boven Europa al aan kracht moeten in boeten. Het weer bleef nog wel zo- merachtig, maar in de hogere luchtlagen sijpelde koudere lucht binnen. Het wazige, melkachtige hemelblauw van de laatste weken dat zo kenmerkend is voor het Ne derlandse zomerweer, maakte plaats voor scherpe, polaire luch ten met uitstekend zicht met soms felle, opbollende stapelwolken. Dankzij de aanvoer van over het ex treem warme Noordzeewater bleef de temperatuur nog moeiteloos op een niveau van rond 23 graden. Vandaag lijkt de zomer de touwtjes weer strakker in handen te nemen met vrij veel zon en iets oplopende temperatuur. Vanuit het zuiden komt de zeer warme lucht zelfs weer erg dichtbij, maar een actieve depressie die uit de Golf van Bisca- je onze kant op komt, gooit roet in ge onweersbuien trekt woensdag van zuid naar noord. Misschien wordt het hier eri daar nog meer I dan 25 graden, maar uiteindelijk zet de afkoeling door. De depressiekern trekt donderdag) langzaam langs de kust naar het i noordoosten. Het kan weer wat op klaren, maar elke opwarming wordj snel afgestraft door de vorming vai) nieuwe regen-en onweersbuien. De maxima worden niet veel hoger' meer dan 20 tot 22 graden. Vrijdai en zaterdag komt een noordweste-j lijke stroming op gang. De combi- natie van een koude bovenlucht er warm zeewater voor de deur kan gemakkelijk tot forse buien leiden De hogedruk heeft zich ver op de Atlantische Oceaan teruggetrok ken, zodat de warmte met een- twee-drie terugkeert. Is-ie dan nu voorbij, die mooie zomer? Het ver loop van andere topzomers laat zien, dat deze ook vroeg of laat eer terugslag te verwerken kregen. Na enige van tijd volgde in de meeste gevallen toch weer een aardig her stel... HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Iets wisselvalliger i wolkenvelden, i en toe zon. Op de n plaatsen droog, van 13 graden m h den tot 18 in het zuiden Tussen Lillehammer er Kristiansand maxima iets boven de 20 graden. Middagtemperatuur van 18 graden in het noorden tot ongeveer 24 in het ui- Denemarken: Flinke perioden met zon en droog. In de loop van meer bewolking en toene mende buienkans. Mid dagtemperatuur ongeveer Ierland: toenemend wisselval lig met bewolking en buien. In Schot land meer zon en bijna overal droog Middagtemperatuur ongeveer 20 gra- Belgie en Luxemburg: Eerst zonnig en warr daag kans op een regen- of i Morgen bewolkt, bung en maxima van ongeveer. 23 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Veranderlijke bewolking en vooral op morgen enkele stevige regen- of on weersbuien. Middagtemperatuur dalend Ongeveer 25 graden, langs randaag nog Ie 30 graden. n plaatselijk re- uiden droog en Spanje: Half tol gen of vrij veel zon en aan de Costal,.cl tu.- den en oosten aanhoudend zonnig. Mid dagtemperatuur langs de Golf van Bis kaje rond 22 graden, aan de overige stranden maxima van iets boven de 30 graden. - Canarische Eilanden: In het noorden wolkenvelden en kans op een buitje. Aan de zuidstranden meest zonnig en maxima van ongeveer 30 gra- Marokko: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur op .het strand ongeveer 27 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag veel zon maar in het westen toenemende bewolking en af en toe re gen of onweer. Morgen nogal bewolkt en op veel plaatsen een enkele fikse regen- of onweersbui. Eerst nog warm maar ge leidelijk koeler met maxima meest iets onder de 30 graden. Aan de Atlantische kust ongeveer 24 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnig en warm met maxima van onge veer 33 graden. Zonnig. In het noorden, vooral in de ber gen, meer bewolking en enkele lokale onweersbuien. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen tussen 30 en 36 graden. Corsica en Sardinië: Vandaag zonnig. .Morgen meer bewol king en vooral op Corsica kans opeen lo kale regen- of onweersbui. Warm met middagtemperatuur van 32 tot 37 gra- Griekenland en Kreta: kenland vandaag nog een kleine kans op een lokale bui. Middagtemperatuur op lopend tot ongeveer 30 graden op de stranden; landinwaarts plaatselijk tot boven 35 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig en dfoog. Middagtemperatuur aan zee rond 30 graden, landinwaarts Gemiddeld over Nederland KNM| Dl WO DO V, o% 40 30 20 A Neerslagkans 10 50 bO Minimumtemp, 15 15 J Middagtemp. 24 24 22 A Wind no4 03 var3 var, WEERRAPPORTEN WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1 Zonop 06.14 Zononder 21.IJ Maan op 10.13 Maan onder22.01 Waterstanden Katwijk Hoog water 05.49 18.19 Laag water 01.57 16.06 Weerrapporten 08 augustus 20 u> io 7 31 20 0. io 12 33 25 0 io3/ 24 15 0. w3 33 24 0.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10