Leiden EWR in ban van het weer Stationsplein afgesloten vanwege werk aan tunnel Nibud waarschuwt voor forse studieschulden Bouw nadert voltooiing J MAANDAG 8 AUGUSTUS 1994 9 Vier mannen op dak hotel leiden Vier mannen trokken vrijdagavond rond twaalf uur de aandacht van passanten omdat ze op het dak van een hotel aan de Schipholweg waren geklommen. De politie heeft ze naar be neden gehaald. Hen 20-jarige man zonder vast woon- of verblijf plaats bleek traangas en een mes bij zich te hebben. Hij is dienstplichtig militair. De politie heeft hem aan de marechaus see overgedragen. De andere drie mannen zijn na verhoor weer vrijgelaten. Man steelt geld uit kinderdagverblijf leiden Een onbekende man heeft uit een kantoor van een kin derdagverblijf aan de Trix Terwindtstraat een portemonnee met 60 gulden gestolen. Hij zei tegen de leiding dat hij wachtte op zijn vriendin die haar kind op zou komen halen. Toen hij binnen was, stal hij de portemonnee. Schietpartij op hoek Volmolengracht leiden De politie heeft een 43-jarige Leidenaar aangehouden die ervan wordt verdacht zaterdagochtend te hebben geschoten. De schietpartij voltrok zich op de hoek van de Volmolengracht en de Oude Singel. Dc man, die kort daarvoor een bezoek had gebracht aan een café aan de Oude Vest, zei zich bedreigd te hebben gevoeld door andere cafe'-bezoekers. Hij zou daarom met een namaak-pistool een keer in de lucht hebben geschoten. De politie trof bij hem thuis een luchtdrukpistool aan. Limburger slachtoffer brutale roof leiden Een 56-^.rige man uit het Limburgse plaatsje Galder is zaterdagmiddag bij het benzinestation aap de Plesmanlaan be roofd van een tas met 500 gulden, een rijbewijs, een paspoort, cheques, een pasje en 15 pijpen. Hij was bezig met het verwisse len van een band. Een man leidde hem af, terwijl twee anderen de tas uit de auto stalen. Inbreker met tapijt betrapt leiden Een 25-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden na een in braak in een tapijtwinkel aan de Korevaarstraat. De politie kreeg half vier een melding dat er een ruit was ingegooid. Op de Bree- straat werd de man met het tapijt onder de arm aangehouden. Een tweede verdachte is nog voortvluchtig. Steeds meer studenten bouwen volgens het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Ni bud) een forse studieschuld op. Ze zouden zich daar bij het be gin van hun studie meer bewust van moeten zijn, zegt het insti tuut, omdat ze daardoor vervol gens tot ongeveer hun veertig ste te maken krijgen met een omvangrijke vaste last. Het Ni bud waarschuwt (aankomende) studenten dit jaar voor het eerst voor het fenomeen 'studie schuld' in de herziene brochure 'Geld Studeren'. Bij de huidige regeling bouwt een student met een volledige studiefinanciering in vijf jaar tijd een rentedragende schold op van ongeveer 25.000 gulden. Twee jaar na zijn afstuderen be gint de aflosfase; ongeveer vijf tien jaar lang moet elke maand een bedrag van 265 gulden wor den overgemaakt naar de Infor matie Beheer Groep in Gronin gen. Door een beetje tegenslag tijdens de studie kan de schuld nog eens aanzienlijk worden verhoogd. Volgens het Nibud gebeurt het steeds vaker dat de vaste lasten ten gevolge van de studie zo hoog zijn, dat afgestu deerden moeite hebben met bijvoorbeeld het opbrengen van de noodzakelijke huur voor hun woningen. ,,Je kunt zo hele rare situaties krijgen", zegt een woordvoerd- ster van het Nibud. „Mensen met een relatief goed inkomen die daar minder mee kunnen doen dan je eigenlijk zou ver wachten. Heel veel mensen hebben - als ze met hun studie bezig zijn en in de twee jaar na hun studie wanneer ze nog niet hoeven af te lossen - zoiets van 'dat is van later zorg'. Maar wij adviseren ze om, als het even kan, minder te lenen en vooral in die twee jaar na het afstude ren, wanneer er nog niet hoeft worden afgelost, toch maar be dragen over te maken. Dat scheelt een hoop rentebijtel- ling." De brochure 'Geld Stude ren' is voor 4,25 gulden'verkrijg- baar bij het Nibud in Den Haag. 'We volgen voorspellling met angst en beven Even zag het er eind vorige week naar uit dat delen van de Leidse regio de komende dagen tijdelijk zonder stroom zouden komen te zitten. Elekriciteitscentrales konden al enige tijd niet op volle kracht draaien doordat het oppervlaktewater dat de centrales gebuiken voor de koeling, te warm was. Een oproep om vrijwillig het stroomgebruik te beperken had weinig effect, zodat bij de stroomproducenten de rampenplannen uit de kast kwamen. Verlaging van het voltage en tijdelijk afsluiten van het net bleken ineens serieuze mogelijkheden te zijn. gen we met angst en beven de weersverwachtingen. „Het omdraaien van de knop heeft enorme gevolgen omdat de samenleving sterk afhanke lijk is van elektriciteit", beseft de EWR-woordvoerder. „Maar als de mensen er niet van te doordringen zijn dat in een noodsituatie het gebruik om laag moet, dan kom je toch op maatregelen uit als het verlagen van het voltage of het op be paalde tijden niet leveren van elektriciteit. Maar dat is een heel moeilijke zaak." Door het warme weer lag het energiegebruik de afgelopen tijd zo'n twintig procent hoger dan normaal in deze tijd van het jaar. Dat kwam doordat met na me de koelkast en de aircondi tioning overuren moesten ma ken. Vanaf vandaag gaat het stroomverbruik nog weer verder omhoog. Na een paar weken vakantie wordt bij een groot aantal bedrijven het werk weer hervat. Voor verschillende ener giebedrijven was dat aanleiding om eind vorige week de nood klok te luiden. De weergoden beschikten voor lopig anders. Na een lange pe riode van tropische warmte gaan de temperaturen nu terug naar wat meer Hollandse waar den. De opwarming van het op pervlaktewater is voorlopig even voorbij en van een noodsituatie is geen sprake meer. „We kun nen voorlopig nog niet op volle kracht draaien. Maar door de koppeling van ons elektriciteits net met andere Europese lan den kunnen we het allemaal wel opvangen. Met name in Duits land en Frankrijk zijn ze wel in gesteld op hoge temperaturen", weet woordvoerder B. Sietsma van de Energie- en Watervoor ziening Rijnland (EWR). De problemen bij de elektrici teitsvoorziening mogen dan voor het moment voorbij zijn, het blijft voorlopig spannend. Sietsma: „Als er een hogedruk- gebied ontstaat en het warme weer uit Midden-Europa komt onze kant weer op, dan zijn de rapen gaar. Wat dat betreft vol- VRIJE TIJD Het Stationsplein is het weekeinde van 20 augus tus even verkeersvrij. Slechts fietsers en voetgan gers zullen, zij het moeizaam, de doorgaans druk ke verkeersader kunnen passeren. De weg voor het station wordt van vrijdagavond zeven uur tot en met maandagochtend zes uur afgesloten in verband met werkzaamheden aan de verkeers- tunnel, die ooit het Stationsplein definitief auto vrij moet maken. Vandaag zijn borden geplaatst waarop automobilisten alvast worden gewaar schuwd voor de afsluiting. De werkzaamheden - het verleggen van hoog spanningskabels - worden verricht ter hoogte van de VW over de totale breedte van het Stations plein. Volgens de gemeentelijke dienst Bouwen en Wonen kan het werk, dat dag en nacht door gaat, op sommige momenten geluidsoverlast ver oorzaken, maar de meest luidruchtige klusjes zul len overdag worden opgeknapt. Al het auto- en busverkeer moet omrijden via omliggende wegen. Alleen politie, brandweer en ziekenwagens mogen zich in noodgevallen nog op het Stationsplein vertonen in het weekeinde van de werkzaamheden. De dienst Bouwen en Wonen verwacht dat de complete afsluiting nu en dan verkeersopstoppingen tot gevolg zal hebben. Bushaltes komen overigens niet te vervallen, al wordt een enkele halte mogelijk iets verschoven. De busonderneming zal veranderingen bij de oor spronkelijke halte duidelijk aangeven. De Ples- manrotonde en de kruising met de Rijnsburger- weg/Schuttersveld blijven tijdens het weekeinde van de werkzaamheden toegankelijk. De Dienst Bouwen en Wonen verwacht dat de werkzaamheden in februari 1997 kunnen worden afgerond. De vernieuwde stationsomgeving kent dan een een tunnel voor bussen, fietsers en voet gangers, een tunnel voor het autoverkeer, een vei lig verkeersvrij voetgangersgebied en een com pact busstation. Tot die tijd kan het nog een paar keer voorkomen dat het Stationsplein voor een paar dagen verkeersvrij zal zijn. Vietnamees De Leidse Volksuniversiteit K &0 begint eind september voor het eerst met een cursus Vietnamees voor beginners. De cursus bestaat uit 12 les sen. Zowel spreek- als lees vaardigheid komen aan de orde. Ook zullen aspecten van de Vietnamese cultuur aan bod komen. In januari wordt een vervolgcursus ge geven. Inschrijving en infor matie zijn te verkrijgen bij de Volksuniversiteit K&O, Oude Vest 45, 2312 XS in Leiden. Telefoon: 071 -141141. Triangel Freewave Radio blikt woens dag in het programma Trian gel terug op de huishoud beurs voor homoseksuelen, die in november werd ge houden. Er is onder meer House-party De RPF/GPV in de I v Alphense gemeen teraad hebben B en W vragen gesteld over de vermeende house-party in themapark Archeon. aandacht voor het optreden van Mathilde Santing en voor de artikelen die tijdens de beurs werden aangebo den. Het programma is woensdagavond te beluiste ren tussen 19 en 20 uur, via 88.1 FM (kabel) en 105.7 FM (ether). Cursussen De Stichting Vrij Kunstzinnig Centrum De Zonneboom be-, gint in september met een groot aantal cursussen zoals poppenkastpoppen maken, smeden, meubelmaken, koorzang, en portretboetse- ren. Ook worden lezingen gehouden over magie, mys tiek, moderne media en my thologie. De stichting zetelt aan de Laat de Kanterstraat 5 in Leiden, telefoon: 071 - 123137. VVN promoot carpoolen in regio Leiden leiden/regio Speciale promotieteams van Veilig Verkeer Nederland (WN) zijn vanaf vandaag vijf maanden lang op pad om de Nederlandse automobilist warm te laten lopen voor het carpoolen. Daarbij komen de zogeheten 'carpoolteurs' ook langs in de Leidse regio. Ze willen het publiek met name wijzen op de financiële voor delen van het samen rijden. Volgens WN kunnen auto mobilisten er gemiddeld 150 gulden per persoon per maand mee besparen. Als er meer mensen gaan carpoolen, zijn er minder au to's op de weg. En dat bete kent minder ongelukken. Daar is het Veilig Verkeer Ne derland allemaal om te doen. Carpoolcoördinator Hans Hermus: „Met minder auto's op de weg heb je meer over zicht, er zijn minder files en dus minder kop-staart bot singen. Wie alleen in de auto zit, rijdt bovendien net even iets ruiger dan wanneer er mensen meerij den. Tijdens de actie doen de carpoolteurs plaatsen aan waar veel mensen komen, zoals supermarkten, waren huizen, doe-het-zelf-winkels, marktpleinen en wegrestau rants. Ze werken vanuit een stand. De carpoolteurs wach ten niet af tot er iemand aan de stand komt. „We willen de mensen niet storen als ze bij voorbeeld aan het winkelen zijn. Maar mensen die rond kijken, zullen we wel aan spreken," aldus Hermus. Om het allemaal nog aantrekke lijker te maken voor het pu bliek, geeft WN ook prijzen weg. WN schakelt sinds vorig jaar carpoolteurs in om het samenrijden te bevorderen. De eerste activiteiten waren vooral bedoeld om het car poolen bekender te maken bij een groot publiek. Dat is inmiddels het geval. Bijna ie dereen weet wel wat car poolen inhoudt. Nu gaat het WN erom de automobilisten ook daadwerkelijk over te ha len. De carpoolacties hebben tot doel om met name in het woon-werkverkeer een bete re bezetting te krijgen van de auto. Acht op de tien auto mobilisten rijdt alleen in de auto naar het werk. Dat bete kent zes miljoen lege auto stoelen per dag. In Neder land carpoolen al 500.000 mensen. Volgens onderzoe ken is er echter een groep van 400.000 alleenrijders die bereid is om samen te rijden. Zeker 50.000 van hen denkt WN de komende tijd over de streep te trekken. Wanneer de carpool-promotieteams de Leidse regio aandoen, is nog niet bekend. Kaatseballen met woorden. „Waar is die-en-die", vraagt een man die om twaalf uur zijn eerste pils te pakken heeft. „Die is dood", antwoordt een ander. „Dan komt-ie niet meer terug", mompelt de eerste. Vraagstukken zijn er in een vloek en een zucht uit de wereld geholpen. Hoor maar eens hoe het ras van een hond wordt bepaald. „Het is een pitbull", zegt de een. „Het is een bullterrier", zegt de ander. „Het is gewoon een klotehond", zegt een derde. Maar soms komen ze er niet uit. De jonge vrouw is een fervent voorstander van de doodstraf. Recidiverende verkeersovertreders moetje doodschoppen, schieten, slaan, de wereld afhelpen; al naar gelang. En ze somt zo uit haar blote hoofd nog een aantal categorieën van mensen op, die maar beter van dit ondernaamse verwijderd kunnen worden. Haar buurman is tegen de doodstraf. „Dan ben jij een weegschaal", concludeert ze snel. „Dat zijn goeie rechters." En wonder boven wonder is het raak. Ze heeft het zwaar tussen die mannen. Drankjes slaat ze vasthoudend af, maar even later moet ze ook een paar onschuldige handtastelijkheden pareren. Maar De Valk zorgt voor zijn klanten. „Donder nou es op joh", zegt El tegen de lastige hangsnor. En de gasten zorgen ook voor elkaar. Een terrasklant komt in de deuropening staan en verklaart met de vinger omhoog: „Het is éen lief meissie en je laat 'r met rust." En dan gebeurt dat ook. leiden De woningbouw rond station De Vink in Stevenshof zal in oktober volledig gereed zijn. De Woningbouwvereni ging Leiden bouwt hier 127 huurwoningen. Het gaat om twee woontorens, met apparte menten voor kleine huishou dens, ouderenwoningen en eengezinswoningen. Hoewel de huren relatief hoog liggen ver wacht de WBL dat alle wonin gen zonder problemen verhuurd kunnen worden. De aanbieding van de woningen in de woning krant is inmiddels al begonnen. Er komen ook enkele winkels en mogelijk een restaurant onder de hoogste flat. Deze ruimte is al gedeeltelijk verhuurd. De be zwaren van omwonenden tegen de hoogbouw zijn in een eerder stadium afgewezen. FOTO LOEK ZUIJDERDUIN De onderwerpen trekken er in een razend tempo GROETEN UITLEIDEN Het is werkelijk ongelooflijk wat een jonge vrouw en een paar middelbare mannen op moderne zwarte krukken - steeds kundig op gang gehouden door barvrouw El - in minder dan geen tijd allemaal kunnen behandelen. De gevaren van speciaal gefokte vechthonden, het rechtssysteem in de Verenigde Staten, de voors en tegens van de doodstraf, het verkeer, verslavingen, het Vaticaan, dé wandaden van Nederlanders in het algemeen en Gongalves in het bijzonder in Nieuw-Guinea, aids, aardbevingen, verende grondlagen, overlopende rioolputjes en de vermeende arrogantie van Minervanen passeren de revue. Het zijn erudiete en belezen klanten. Twee Telegrafen en twee AD's bieden elke dag weer nieuwe stof. Met alle respect: het is maar een onooglijk stenen gebouwtje aan de 2e Binnenvestgracht, ergens in het midden tussen de stramme Molen De Valk en het statige Grand Café In Den Leidschen Salon. Een schuurtje in verhouding, maar geen schuur is zo gezellig. Het interieur is modern en koel. Zwarte tafels en stoeltjes, grijze gemarmerde tegels op de vloer en wit gemarmerde wandbekleding op muren en plafond. De bloemen zijn van plastic, maar de bankbiljetten uit verre vreemde landen die boven de bar wapperen zijn echt. Je glas gaat er niet in een schuimende spoelbak, maar wordt nog gewoon even onder de heldere koude kraan gehouden. En de prijzen zijn ouderwets. Voor een gulden en een kwartje heb je in De Valk een ouderwets bakkie leut. Het publiek is warmbloedig en de gesprekken gaan snel. 't Is er kaatseballen aan de bar. voorbij. Waar hoofdpersoon Phileas Fogg uit het beroemde boek van Jules Verne er tachtig dagen voor nodig had, en een actualiteitenprogramma van die zenuwtergende omroep Veronica de wereld in een half uur voorbij liet trekken, daar doen de stamgasten van koffiehuis De Valk het in een stief kwartiertje. De wereld vliegt voorbij in De Valk de elektriciteitscentrale levert, met op de achtergrond de centrale zelf. FOTO LOEKZUYDERDUIN De Maresingel, die het koelwater

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9