'Teken van verzoening blijft uit' Kerk Samenleving Demonstratie tegen bijeenkomst moslims Splinters van Jezus' kruis duiken op in Fiji Afkoeling MAANDAG 8 AUGUSTUS 1994 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -356443 BUITENLAND KORT Machtige sekte (1) Maleisië heeft de islamitische sekte AJ-Arquam verboden. De naar schatting 100.000 aanhangers zullen worden vervolgd als zij volharden in hun geloof in de volgens de autoriteiten afwijkende isla mitische doctrine. Alle 200 scholen van de sekte moeten hun deuren sluiten. Ook de commerciële, sociale en cul turele activiteiten dienen met onmiddellijke ingang ge staakt te worden. De regering beroept zich voor haar ver bod op een groot aantal wet ten. onder meer de onder wijswet en de wet op de vei ligheid. Al-Arqam is in 1968 begonnen als een studie groep van islamitische stu denten. In de loop der jaren is zij uitgegroeid tot een machtige en rijke organisa tie. De beweging, die gelooft dat er binnenkort een islami tische messias zal opstaan, heeft inmiddels vertakkingen in ongeveer vijftien landen. Machtige sekte (2) De sekte kan de eenheid van de samenleving verstoren, al dus een woordvoerder van de Nationale Fatwa Raad die het verbod 'in naam van de islam' heeft afgekondigd. De raad is een instituut van de islamitische autoriteiten van Maleisië. In het land is de is lam de officiële godsdienst. ..Ze kunnen ons niet verbie den om het onderwijs thuis te geven of onder een boom. Ze kunnen ons niet verbie den uit de Koran te recite ren", zei eeri woordvoerder van Al-Arqam. De beweging is van plan het verbod, dat in haar ogen onwettig is, aan te vechten. Maleisië begon de campagne tegen Al-Arqam ongeveer twee maanden ge leden. Eén van de beschul- dingen luidde onder meer dat de sekte in Thailand zelf moordcommando's opleidt. stilte Aartsbisschop Desmond Tutu heeft moeite met het besluit van de nieuwe Zuid- afrikaanse regering om de parlementszittingen in de toekomst niet meer met een gebed te beginnen. De rege ring onder leiding van Nelson Mandela heeft beslo ten, het gebruikelijke gebed te vervangen door een mi nuut stilte, omdat de parle mentariërs verschillende reli gieuze achtergronden heb ben. Volgens de anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad kunnen de afgevaardigden ook eerbiedig zwijgen, als de gebeden afwisselend door geestelijken van verschillen de geloofsgemeenschappen worden uitgesproken. Om de religieuze werkelijkheid van Zuid-Afrika te weerspiegelen, moeten in zijn ogen geeste lijken van de grote christelij ke kerken het meest frequent aan de beurt komen. Onder het apartheidsregime sprak meestal een geestelijke van de fblanke) Nederduitse-Ge- reformeerde Kerk het gebed uit bij de opening van parle mentszittingen. Tolerantie Tutu sprak zich afgelopen zaterdag uit voor tolerantie van de verschillende etnische groepen en religies ten op zichte van elkaar. Gezien de ervaringen met apartheid in Zuid-Afrika en 'een wereld, die het gevaar loopt uiteen te vallen' moet de diversiteit als verrijking en niet als gevaar gezien worden, aldus de aartsbisschop in Lenasia bij Johannesburg. Hij sprak zich in scherpe bewoordingen uit tegen de 'etnische zuiverin gen' in Bosnië en Ruanda en tegen de vreemdelingenhaat en het antisemitisme in Eu ropa. Gerefonneerden hadden graag herdenking Vrijmaking bijgewoond De Gereformeerde Kerken in Neder land betreuren dat ze niet officieel zijn uit genodigd voor de herden king van 50 jaar Vrijma king, die op zaterdag 27 augustus in Apeldoorn wordt gehouden. „Dit is een gemiste kans. Een uit nodiging van de vrijge- maakt-gereformeerden was een teken van verzoe ning geweest", zegt vice- voorzitter drs. A. Hekman van het synodebestuur. DEN HAAG BERT VAN DER KRUK De verhouding tussen de twee kerkgenootschappen is vijftig jaar na de kerkscheuring nog steeds ronduit slecht. Er be staan geen officiële contacten. Volgens Hekman kan het Ein ders. „Van onze kant staat de deur open'. Wij hebben onze hand uitgestoken", zegt hij met een verwijzing naar een schuld belijdenis uit 1988. waarin de gereformeerden erkennen me de verantwoordelijk te zijn voor de pijnlijke breuk van 1944. Hoewel de twee kerken sinds dien een totaal verschillende richting zijn ingeslagen, zou het volgens Hekman 'een goed ding' zijn als gereformeerden en vrijgemaakt-gereformeerden 'om de tafel gaan zitten om over het verleden, maar ook over het heden te praten. Als zij vinden dat wij op theologisch gebied fout zitten, dan moeten ze ook bereid zijn daarover te praten'. De synode van de vrijge maakt-gereformeerden wees de schuldbelijdenis van de voor malige geloofsgenoten in 1990 af. De uitspraak was geen we zenlijke bijdrage aan het helen van de breuk, zo werd gezegd. Alleen terugkeer naar bijbel en belijdenis kunnen daartoe lei den. ..Tot deze wederkeer blij ven wij U oproepen terwille van Christus en terwille van de schapen van Zijn kudde." De vrijgemaakten vinden de gereformeerden veel te tolerant en beschuldigen hen ervan 'ernstige dwalingen' ongemoeid te laten. Daarmee wordt onder meer gedoeld op de liberale vi sie op de bijbel en de aanvaar ding van homoseksualiteit. Hekman: „Als je ziet hoeveel moeite vrijgemaakten hebben met de vrouw in het ambt, kun je je voorstellen hoe ze tegen onze acceptatie van homo's in het ambt aankijken." Volgens Hekman weten 'onze mensen' nog nauwelijks dat de kerkscheuring veroorzaakt is door dogmatische verschillen over doop en verbond. Na een jarenlange strijd over leerge- schillen besloot de gereformeer- De Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt in Oegstgeest. de synode in 1944 dr. K. Schil der te schorsen en vervolgens af te zetten. Er kwam een uittocht van ongeveer 60.000 kerkleden (10 procent) op gang. Oud-synodevoorzitter dr. W.G. de Vries vindt dat er in die afgelopen halve eeuw veel tot stand gekomen is in zijn kerk. Hij wijst - 'zonder hoogmoedig te willen zijn' - vooral op de ver sterking van het kerkelijk leven. „We wisten destijds niet waar we aan begonnen, maar we tel len inmiddels ongeveer 120.000 leden." Er is sprake van' een ge stage groei, overigens vooral veroorzaakt door geboorten. Ook de oprichting van (onder meer) een eigen krant (Neder lands Dagblad), gereformeerde scholen en een politieke partij (GPV) hoort tot de positieve ontwikkelingen. „Niet omdat we zo graag een eigen zuiltje wilden hebben, maar omdat het gewoon nodig was." Dat er con tacten zijn met enkele gelijkge zinde gereformeerde kerkge nootschappen stemt eveneens tot tevredenheid. Het innigst zijn de banden metde Christelijke Gerefor meerde Kerken, waarmee de vrijgemaakten graag één zou den worden. De andere partij heeft vooralsnog echter moeite met het 'kerkbegrip' van de vrij gemaakten en hun visie op 'de toeëigening des heils'. Contact bestaat ook met de Nederlands Gereformeerde Kerken, die eind jaren '60 uit een breuk met de vrijgemaakten ontstonden. Dit kerkelijk conflict werpt een duidelijke schaduw over de 50-jarige geschiedenis van de kerk. Inmiddels is De Vries er echter van overtuigd dat drie kwart van de kerkleden in dit af gesplitste kerkgenootschap 'net zo gereformeerd is als wij'. Evenals bij de Vrijmaking gin gen vele kerkleden vrij klakke loos met hun predikant mee, zegt hij. Verdeeldheid De toenemende verdeeldheid in eigen kring baart De Vries zor gen, al spreekt hij van 'een nog niet zo grote polarisatie'. In vrij korte tijd ontstonden naast het vertrouwde weekblad De Refor matie bladen voor verontruste en voor meer vooruitstrevende vrijgemaakten, respectievelijk Reformanda en Bij de Tijd. Daarnaast neemt binnen eigen kring de kritiek op Schilder (1890 - 1952) tóe. Zo noemt de Amsterdamse predikant H. Smit de voormalige voorman 'een normatieve idealist'. Buiten eigen kring deden de hervormde predikant dr. J. Dee en recent de gereformeerde drs. J. Ridderbos een poging het beeld van de oprichter van de Gereformeerde Kerken Vrijge maakt te nuanceren. Zo betoogt Ridderbos in zijn proefschrift dat Schilder zich eigenlijk nooit goed thuis gevoeld heeft in de Gereformeerde Kerken. De late re vrijgemaakten hoorden er ei genlijk sinds het ontstaan van het kerkgenootschap in 1892 al niet bij. Hoofdredacteur J.P. de Vries van het Nederlands Dagblad kan met die beschuldiging niet leven. „Niet de spijt over de Vereniging van 1892, maar de weerstand bij de kerkelijke elite tegen theologische vernieuwin gen van Schilder en zijn leerlin gen zijn de oorzaak geweest van de breuk van 1944", schrijft hij in zijn vrijgemaakte krant. Ook bij Ridderbos' bewering dat Schilder zich 'verre hield van ondergronds verzet' wrijft de hoofdredacteur zich de ogen uit. „Waren zijn artikelen direct na de Duitse inval tot het ver bod van de Reformatie niet een sterk staal van verzet, zelfs in het vroegste stadium?" Schil ders inzet voor de kerkstrijd was geen 'vlucht uit het verzet', maar moest gezien het belang van de zaak 'voorrang boven al les' hebben. Terwijl Ridderbosde kerk scheuring midden in de oorlog krankzinnig noemt, spreekt de FOTO WIM DIJKMAN 'vrolijk-vrijgemaakte' hoogle raar dr. j. Douma van een bijna belachelijke geschiedenis. In het Centraal Weekblad wijst hij erop dat veel kerkleden tijdens de Vrijmaking de ogen is ge opend 'voor het verval in de Ge reformeerde Kerken. Maar dat verval is ook wel overtrokken'. De vrijgemaakten hebben zich volgens Douma te lang op gesteld als de enig ware kerk. Door hun kerkopvatting die de ware kerk te veel laat samenval len met de vrijgemaakte kerk zijn zij in een isolement terecht gekomen. „De ware-kerkge- dachte heeft veel schade toege bracht en samenwerking met andere gereformeerden ten on rechte bemoeilijkt", aldus de Kamper hoogleraar. Hij juicht de groeiende contacten met de Christelijke Gereformeerde Ker ken daarom van harte toe. De theologische universiteit van dit kerkgenootschap is de enige niet-vrijgemaakte instan tie die officieel is uitgenodigd voor de herdenking op 27 au gustus in Apeldoorn. Tijdens de bijeenkomst spreken prof. dr J. Kamphuis en ds. M. Blok over 50 jaar Vrijmaking en worden dezelfde psalmen gezongen als tijdens de geboorte van de kerk, op 11 augustus 1944 in Den Haag. LONDEN AFP/RTR Brittannië hebben het ministerie vui binnen landse zaken en de politie uitgebreide veilig heidsmaatregelen getroffen rond de conferentie. Volgens de Britse woordvoerder van Hizb ut- Tahrir, Farid Kassim, bevinden zich onder de congresgangers geen leden van islamitische groe pen die geweld propageren. „Wij zijn geen extre misten", aldus Kassim, die benadrukte dat zijn organisatie een politiek karakter heeft en geen banden onderhoudt met gewapende groepen. „Verschillende organisaties die met de confe rentie verbonden zijn, hebben in het openbaar de moord op homoseksuelen en lesbiënnes verde digd", aldus de woordvoerder. Outrage deelt dan ook de bezorgdheid van de joodse gemeenschap over de 'aanzetting tot haat en het geweld' van de organisaties die deelnemen aan de conferentie. De Britse politie heeft gisterochtend vijf homo seksuelen gearresteerd die demonstreerden tegen een bijeenkomst van circa 6000 moslims in Wem bley, in het noordwesten van Londen. Onder het motto 'Homo's tegen Fundamentalisten' protes teerden de leden van de Britse homo-organisatie Outrage tegen vervolging van homoseksuelen in de islamitische wereld. Het initiatief tot de islamitische conferentie, die zondagmiddag is begonnen, is genomen door de militante studentenbeweging Hizb ut-Tahrir. Be langenorganisaties van joden en homoseksuelen hebben deze beweging ervan beschuldigd aan te zetten tot aanvallen op zowel joden als homo's. Op verzoek van de joodse gemeenschap in Groot- Tijdens de renovatie van een kerk op de Fiji-eilanden zijn vol gens rooms-katholieke geestelijken ter plaatse vier stukjes van het kruis van Jezus ontdekt. De twee centimeter lange splinters zijn aangetroffen in een kistje in de sacristie van de kerk van het Heilig Hart in Suva, de hoofdstad van de archipel. Pater McNicholas is er heilig van overtuigd dat de stukjes hout ooit deel uitmaakten van het kruis op Golgotha. Hij beroept zich op een manuscript in het Latijn dat zich eveneens in het kistje bevond. In het document uit 1828 schrijft de aartsbisschop van Lyon dat de relieken afkomstig zijn van 'authentieke bronnen'. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeveni Damiate bv DIRECTIE B.M Essenberg, G P Arnold (adj). J Kiel (adj); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R.D. Paauw, tel dag 9 30- 11.30 uur 071 -356215, of per post. HOOFDKANTOOR. Rooseveltstraat 822 3 21 BM Leiden Telefoon 071-356356. POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX. Advertentics071-323508 Fam. benchten 071-323508 Redactie071-321921 ADVERTENTIES ma.-vn|. van 08 30-17 00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vnj van 8.30-17 00 uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bi| vooruitbet. (ind. BTW) per acc giro autom.bet per maand 29,30 per kwartaal 85,55 ƒ84,55 per jaar ƒ329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 125,50 overige lanaen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/m vnj. 18 00-19 30 uur, zat 10 00-12 00 uur Tel 071-143241 HET WEER Tijdens het afgelopen weekeinde kreeg de fraaie zomer een vervolg. De nieuwe moolweer-periode liet zich wel van een meer gematigde kant zien. De hegemonie van hoge- drukgebieden hield onverstoorbaar stand, maar dankzij een verander de positie van de kern - bij Schot land - kwam er een aanvoer vanaf de Noordzee op gang, diè minder hoge temperaturen toeliet. Bij een verfrissende noord- tot noordoos tenwind bleef het kwik vooral in het noorden van het land wat ach ter met circa 22 graden, overigens werd nog altijd een zomerse waar de van 24 tot 27 graden geno teerd. De tropische luchtmassa lag net ten zuiden van de Benelux-, op de scheidingslijn met de koelere lucht zaten wel enkele onweersbuien, maar alleen de hoge wolkenslierten van de storing wisten tot onze regio door te dringen. De zon kreeg zo volop kansen, ook al verschenen door de aanwarming overdag wat stapelwolken. De nachttemperatu- ren, die de afgelopen weken op merkelijk hoogwaren, zijn inmid dels getemperd tot aangenamere waarden van 11 tot 16 graden. Ook vandaag is het relatief koel door een aanhoudende noorden wind, die nog wat Noordzee-be king kan meevoeren. Ten west van Portugal koerst een kleine pressie al uitdiepend in de rich van de Britse Eilanden, waardi de stromi.ng boven West-Europ zuidoostelijk wordt en de grent de tropisch warme lucht weer i kant op schuift. Morgen is er nog weinig aan dt hand. Het beeld blijft zonnig, I kan iets warmer worden met 2t 28 graden. Woensdag komt er meer bewolking, als de zeer w( lucht probeert binnen te kome Misschien kan in het zuiden al 30 graden worden gehaald; ev| tueel ook in de rest van het lan de zon het wat langer volhoudt Toch lijkt het er op dat de nieu warmtegolf geen lang leven be schoren is. In de vochtige en b nauwde luchtmassa vormen zn weldra onweersbuien, die afka brengen. In de tweede helft van de week gen we opnieuw een gematigd warm weertype, maar wel meti stabiele trekjes. Zonnige perioi worden afgewisseld door bewoj perioden met regen- of onweer buien. De temperatuur komt bl een zuidwestelijke wind rond 2 graden te liggen. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met dinsdag. Noorwegen: Perioden met zon en droog. In het noorden meer bewolking en af en toe regen of een bui. Maxi ma van 13 graden in het noorden tot 18 in het zui den. Tussen Lillehammer en Kristiansand maxima van 22 tot 26 graden. Zweden: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur van 18 graden in het noorden tot ongeveer 24 in het zui- Denemarken: Perioden met zon en vrij wel overal droog. Middag- temperatuur ongeveer 23 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden afgewisseld door zonnige perioden en droog. Morgen in het zuiden van Ierland en zuidwesten van Engeland toenemende bewolking, gevolgd door regen Middagtemperatuur ongeveer 21 graden, in het noordwesten van Schotland enkele graden lager. België en Luxemburg: Perioden met zon en vandaag nog kans op een regen- of onweersbui. Middag temperatuur van 22 graden aan zee tot 26 in het oosten. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag in het oosten nog enkele regen- of onweersbuien, in het westen droog en nu en dan zon. Morgen perioden met zon, in het westen toenemende bewol king, gevolgd door regen, mogelijk ook onweer Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden, in de omgeving van Anne- cy enkele graden hoger, vlak langs het Kanaal enkele graden lager. Spanje: Zonnig, vandaag later op de dag in Gali- cië toenemende bewolking. Morgen in het noordwesten half tot zwaar bewolkt en plaatselijk regen of onweer, aan de Costa's in het zuiden en oosten aanhou dend zonnig. Middagtemperatuur langs de Golf van Biskaje rond 22 graden, aan de overige stranden maxima van 30 tot 35 graden. In het Spaanse binnenland vandaag nog middagtemperatoren tus sen 35 en 40 graden Canarische Eilanden: Droog en tamelijk veel zon. maxima tus sen 30 en 35 graden. Morgen minder warm en aan de noordzijde van de eilan den enkele wolkenvelden. Marokko: Aan de westkust veel zon, morgen ook enkele wolkenvelden. Droog. Middag temperatuur op het strand vandaag rond 30 graden, morgen minder warm. Tunesië: Zonnig. Maximumtemperatuur vlak aan zee tussen 30 en 35. landinwaarts plaatselijk 40 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag naar het oosten wegtrekkende buien en van het westen uit meer zon. Morgen veel zon, in het westen later toe nemende bewolking en kans op regen of onweer. Aan de Franse zuidkust beide dagen droog en veel zon. Middagtempe ratuur meest tussen 30 en 35 graden, aan de Atlantische kust vooral morgen enkele graden lager Mallorca en Ibiza: Zonnig en warm met maxima van onge veer 35 graden. Italië: Zonnig. In het noorden vooral in de ber gen wat meer bewolking en enkele loka le onweersbuien, morgen weer afnemen de buienkans. Middagtemperatuur meest van 30 tot 36 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig en warm. Middagtemperatuur van 32 tot 37 graden. Griekenland en Kreta: Droog en veel zon. Op de Egeïsche Zee geleidelijk minder wind. Middagtempe ratuur op de stranden rond 28. landin waarts 30 tot 35 graden. Morgen iets Duitsland: Vandaag nu en dan zon en enkele, mo gelijk stevige regen- of onweersbuien. In het noorden droog en meer zon. Morgen overal droog en flinke zonnige perioden. Maxima van 23 graden in het noordwes ten tot 28inhet zuiden. Zwitserland: Vandaag af en toe zon en enkele, soms zware regen- en onweersbuien. Morgen meer zon en vrijwel overal droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 30 graden, vandaag tijdens buien koeler. Neerslagkans Mmimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN DINSDAG 9 AUGUSTUS 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.12 Zon onder 2 Maan op 08 55 Maanonder2 Waterstanden Katwijk Hoog water 05.13 17.38 Laag water 01.05 15.27 Weerrapporten 07 augustus 20 uur: Den Helder licht bew. Rotterdam onbew. Twente onbew Vlissingen licht bew. Maastricht licht bew. Aberdeen onbew Athene onbew. Barcelona zwaar bew Berlijn halt bew Boedapest licht bew Bordeaux licht bew. Brussel licht bew Cyprus onbew. Dublin licht bew. Frankfurt half bew Genève half bew Helsinki regenbui Innsbruck zwaar bew Istanbul licht bew. Klagenfurthal'bew Kopenhagen licht bew Las Palmas onbew Lissabon onbew Locarno zwaar bew. Londen halt bew Luxemburg zwaar bew Madrid onbew. (5 25 15 IO 13 31 28 iw3 28 17 licht bew. half bew Rome licht bew Split onbew. Stockholm licht bew Warschau licht bew Wenen zwaar bew. Zurich half bew Bangkok regen Buenos Aires zwaar bew./ Casablanca onbew Johannesburg onbew. Los Angeles licht bew. New Orleans licht bew New fork licht bew./ TelAviv half bew Tokyo licht bew nw2/ 20 11 HEINZ EN WE HAALDEN ZILVERPAPIER OP EN MEUCDOPPEM VOOR DE BUM DE - GELEIDE HONDEN EN DAM GINGEN WE Hoela -hoepen en we waren klaar- EN DAN R'EPEN wE SOEP EO EP SOEP. BAUE BALLE BALLE Hoi P/Of P/O/ EN WE SPEELDEN DfEFF/E - MET- VERLOS EN WE- GAAN- VOOR - N/EMAND- LAT- DE- WEG

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8