WlTERKRANT 'Helden' op strand van Katwijk ^stemming: Bollenstreek (Jtöini Costa Katwijk 'Je moet gewoon een grote mond hebben' Search and Rescue staat altijd paraat Mini-survival op strand Vlietland NDAC 8 AUGUSTUS 1994 7 )tSt de I! erlandi grool svensv ;lfs op een mi t prein ten oot van het Leidsch Dagblad vaart vandaag in de omgeving )egstgeest. Morgen wordt koers gezet richting Noordwijk en 77Zinstreek. Wie tips heeft voor de bemanning kan bellen naar het iLLjale telefoonnummer op de redactie van het Leidsch Dagblad: 556401 of rechtstreeks met de schipper aan boord: 06- 36.^87. 70,1 73.1 agenda 112,!DAG 8 AUGUSTUS n 14.00 tot 16.00 Katwijk Toeristenmarkt in het centrum, van 14.00 tot 21.00 uur. Noordwijk Kinderkermis op trottoir Vuurtorenplein. Poppenkast in Strandpaviljoen De 34.fcAG 9 AUGUSTUS Stram i. 14.30 u logboek j rdag 6 augustus, Trekvliet fle Bermuda Driehoek, 114,) Hoorn en de Golf van Bis- 3,aanmerkt als potentiële ?n^'Jians^raven" 'ieeft ziJ'n boot 95'hooit afgemeerd langs het 93'ich Dagblad-parkeerterrein 117,me Trekvliet. Dit op het oog 87,|ischuldig lijkende stukje vormt een dagelijks terug- 10'aide beproeving voor de op- 145 jolgende kapiteins en he iningen van ons dappere, r inmiddels niet meer zo jdevaste kruisertje, e vaste aanlegplaats heeft fling mee: zij ligt direct I5,è het bedrijf. Verder heeft 56,|es tegen. Het is er veel te 7^'^P en de oever is steiler dan 61'|i-schans in Garmisch-Par- 32 Jrchen. Manoeuvreerruimte 1 limiet. Aan de voorkant 29.Bt ons plekje begrensd door 324ardhouten meerpaal en q ie achterkant door een uit 30,Juiten gewassen struik, die 114, ïngeveer een meter van de 26,astaan. 54ankelijk probeerden we j ^nekkig om de aanlegplaats 2677i(}deren door met de punt 65,0e boot om de brede struik 54, i te sturen en vlak voor de •?5.| het roer om te gooien. Bij 64' ïinig snelheid bleef de neus 59'A'lakbij de oever in de blub- 3,ilteken. Met teveel snelheid 108, ikn zowel oeverbeschoeiing 576,Qleerpaal niet die flexibiliteit 45'4nnen opbrengen om even 4i*tapje opzij te doen. De 13,ipaal voorbij varen en in 50. Achteruit naar de aanleg- 4%? Dat werkt ook niet. Het schroefje boort zich dan in de bagger met een verbetenheid die bij de bouw van de Kanaal tunnel nimmer aan de dag is Uiteindelijk kiezen we nu in de meeste gevallen voor een voor zichtige nadering, waarbij we in het diepere gedeelte de boot evenwijdig aan de kant sturen. Twee bemanningsleden wagen vervolgens de sprong naar de vaste wal, om het bootje met de meertouwen klemvast op zijn plek te trekken. De animo voor dat baantje is niet groot. Om de oever te halen moet tegelijkertijd zowel het Nederlands record verspringen (gelet op de afstand) als hoog springen (gelet op het hellings percentage van de kade) scher per worden gesteld. Het laatste slachtoffer viel afge lopen zaterdag, in de persoon van de chef van de Groot Lei- den-redactie. Over zijn sprong naar de kant kan ik u zeggen dat hij sierlijk was als de vlucht van een zwaan. Zijn ontvelde dijen en bovenbenen vertellen het verhaal van zijn landing. Voor de velen die hem de afge lopen weken voorgingen, zou het goed zijn als na afloop van dit project voor deze dappere mannen en vrouwen een kleine plaquette of gedenksteen aan de kade wordt opgericht. Een eenvoudig opschrift volstaat: 'Voor hen die sprongen en vie- het motorschip Leidsch DICK VAN DER PLAS waterstaat rivre'. Leidenaar Ger Scholtens en partner wisten meteen spitsgatsloep die naam moest krijgen. Letterlijk vertaald t het 'weten te leven' ofwel: genieten. Voor Ger is varen met oep niks anders dan genieten. Of hij nu de Leidse binnenstad •kruist of een dagje dobbert op de Kaag. Scholtens woont aan acht en heeft de boot pal voor de deur liggen. Hij pakt hem voor van alles en nog wat. „We gaan ermee naar de kroeg, de markt, je kunt het zo gek niet "bedenken." Scholtens en ld in slapen er zelfs in. De schuit is een getrouwe kopie van een reddingssloep. De bouwer, de firma Weco in Rijnsaterwoude, t ze met behulp van een mal van een ongeveer tachtig jaar exemplaar. Goedkoop was de sloep volgens Scholtens niet. Hij en tijdje voor moeten sparen. Maar iets anders wilde hij Don niet. „Een sloep is handig om mee door de Leidse grachten En het nostalgische, dat spreekt me ook erg aan." Regionale verwachting voor dinsdag 9 augustus Noordoost 3 a 4 Het zijn eigenlijk een soort hel den, de mensen van de Katwijk- se reddingsbrigade (KRB). Net als de redders van al die andere organisaties die afgelopen za terdag tijdens de jaarlijkse red dingsdemonstratie in Katwijk acte de presence gaven. Welis waar gaat het op zo'n dag niet om echte reddingen, maar de deelnemers doen wel een hoop dingen waar de meeste mensen hard voor terugdeinzen. Alleen al het meevaren op een red dingsboot naar de plek des on- heils vergt de nodige moed. Een groepje KRB'ers duwt een rubberen motorboot het water in. Slechts twee van hen gaan uiteindelijk mee. Steeds sneller gaat het. Ijskoud water klotst over de bemanning heen. De boot beukt op de golven. Het mag een wonder heten dat nie mand een of meer ledematen breekt. Rustig blijven, en goed vasthouden aan de touwen, dat is het advies. Een flink eind uit de kust, na driehonderd klap pen en schokken, ligt een kot ter: de KW 35 'Leendert Haas noot Junior'. De instructie van de KRB'ers is om op dit schip over te stappen, omdat daar straks iets spannends gebeurt. Alles moet snel, snel. Alleen gaat dat voor geen meter omdat de reddingsboot als een idioot heen en weer zwiept, en ook de touwladder aan de Leendert Ju nior op hol is geslagen. Dankzij vier sterke armen en veel gesjor lukt het uiteindelijk om aan boord te komen. Met blauwe plekken en bibberende knieën. Het volgende onderdeel is een in scene gezette brand op de kotter. Het lijkt wel een ram penfilm. De boot is in een mum van tijd gehuld in zwarte rook. De mensen aan boord proesten en kuchen. De redding is echter nabij. Een helikopter van de Ko ninklijke Marine komt een 'slachtoffer' van het schip afha len. Dan is de nepbrand uitgewoed en is het tijd om weer terug te gaan naar de kust. Omdat de kotter doorvaart naar IJmuiden, zit er niets anders op dan weer Reddingboten e i helikopter op weg n e gezette rampen voor de Katwijkse kust. in zo'n klappend motorbootje te stappen. Dit keer echter geen boot met mensen van de KRB, maar drie besnorde kerels van de KNRM in grote plastic pak ken en laarzen. Van die types die heus wel weten hoe ze ie mand veilig naar de kant moe ten brengen. Over helden ge sproken. Op het strand staat de 33-jarige Judith de Wilde, omringd door familieleden en reddend zwem mers. De Katwijkse mocht voor het eerst in haar reddend be staan drenkeling spelen, wat binnen de club een hele eer schijnt te zijn. Nep-drenkeling zijn is elk geval niet weggelegd voor bangerikken. Opgehaald worden met een helikopter lijkt kinderspel. Maar Judith moest nog wel die helikopter in wor den gehesen. En aangezien zo'n apparaat hoog in de lucht moet blijven hangen, kan dat alleen maar via een meters lang touw. Goed, de kikvorsman die aan het touw naar beneden kwam om Judith uit het water te vis sen, ontfermde zich over haar en sloeg haar in de riemen. Maar wie ook maar een beetje last heeft van hoogtevrees, zou panisch worden bij zo'n bungy- jump in omgekeerde richting. Judith niet. Het leuke was dat de echtgenoot van Judith tege lijkertijd, een paar meter ver derop, ook door een helikopter omhoog werd getakeld. Als ze niet zo vast zaten, hadden ze naar elkaar kunnen zwaaien. Judith had wel enigszins raar gevoel door de bromfietshelm op haar hoofd. Het witte hoof- deksel moest ze op om her- kendbaar te zijn voor de piloot. FOTO DICK HOGEWONINC Die moet in een oogopslag kun nen zien wie uit zee gehaald moet worden. Altijd handig tij dens een demonstratie. „Anders val je bijna niet op tussen de andere zwemmers." Het gebun- gel aan de draad deed Judith niets. Ze genoot onderweg op haar gemak van het uitzicht. Geen momentje was ze bang. Nee, de Katwijkse vond het 'gi gantisch mooi'. „Dit zijn de krenten in de pap,"aldus Judith. Costa Brava-taferelen aan het Katwijkse strand. Zo typeert strandwachter Cees de Vreugd de gigantische aantallen men sen, die de laatste weken het strand overspoelen. „Elke meter is bezet, het is ongelooflijk." Hoeveel het er precies zijn durft De Vreugd niet te zeggen, maar tienduizenden lijkt hem een re delijke schatting. De strand- wacht heeft de handen dan ook vol. Vooral op zaterdag, zo'n dag waarop extremen worden bereikt. Waar kleine kinderen opeens hun ouders in de steek laten, waar de kwal menig voet te pakken heeft, en waar de zon „Op een gemiddelde zaterdag krijgen we op de Zuid -en Noordpost zo'n dertig kinderen binnen die hun moeder of va der kwijt zijn. Gelukkig vinden we ze ook altijd weer terug." En de kleine EHBO-gevallen berei ken op een gemiddelde zater dag het aantal van twintig. Splinters, kwallebeten, zonne steken, zweepslag, en de laatste tijd ook beten van de pieterman - een giftig visje dat zich ver bergt in het zand. Dat de Katwijkse strandwacht op volle sterkte draait, lijkt dan ook geen overbodige luxe. Want bovengenoemde incidenten ge beuren op het overvolle strand, en in zee is het al net zo druk. „We varen op dit soort drukke dagen met vier boten op een bepaalde hoogte van de water lijn. Zwemmers die verder de zee in gaan verzoeken we terug te keren, want vanaf dat punt wordt het gevaarlijk." Maar natuurlijk gebeurt het wel eens dat een waterrecreant richting zee afdrijft en in de ge vaarlijke stroming terechtkomt. En dan moet de strandwacht in actie komen, om het dobberen de rubberbootje of de sparte lende zwemmer weer veilig het strand op te krijgen. Op een ge middelde zaterdag komt dit zo'n tien keer voor. „Van half juni tot begin septem ber zitten we per post met vier man. We beginnen om half tien en blijven hier tot een uur of ze ven. Ja, dat is wel wat anders dan vorig jaar." Helikopterpilote trekt aandacht Ze is jong, ze is vrouw en ze is helikopterpilote bij de marine. De 22-jarige Denise Eikelen boom snapt de consternatie niet zo, maar consternatie is er. Tijdens de Katwijkse reddings demonstratie kijken bezoekers verbaasd naar de in pilotepak gehulde dame. En Denise kan zich ook nog levendig herinne ren hoe zij werd aangestaard toen zij voor de eerste keer de militaire basis in Den Helder binnestapte. „Het was natuurlijk wennen voor ze. Ik ben dan ook de enige vrouw tussen zo'n honderd mannen. Gelukkig was er net een nieuw squadrongebouw neergezet, met een damestoilet, maar geen dameskleedkamer. Dus konden twee collega's meteen een kast naar de toilet slepen. Of ze ook blij met me waren, vraag ik me af." Een bijkomend nadeel is dat Denise zich extra moet bewij zen tegenover de mannen. Want elk foutje dat ze maakt, wordt haar extra zwaar aangere kend. „Ze letten bij mij op alles. Niet op wat ik goed doe, maar wat ik verkeerd doe. En dat krijg ook dan ook meteen te horen. Maar ach, net als de verbaasde blikken, went ook dat. Je moet gewoon een grote mond heb ben", aldus Denise. Van een bewuste beroepskeuze is nooit sprake geweest. Na het VWO wist ze niet direct wat ze wilde en vliegen leek haar wel boeiend. De weg naar de mari ne was dan ook snel gevonden, en na een (loodzware) opleiding van twee jaar belandde ze bij het helikoptersquadron. Nu nog vliegt ze voor Search and Res cue (SAR), waar zij drenkelingen redt en afgedreven surfers op vist, maar binnenkort gaat zij de oorlogsgebieden in. „Dan vaar je met je helikopter mee op een schip, en voer je boven bijvoorbeeld ex-Joegosla- vie verkenningsvluchten uit. Eng? Dat weet ik niet. Ik denk dat je het mee moet maken, voordat je kan zeggen of dat eng is. En ik ben bovenal natuurlijk militair, dus zoiets hoort er ook bij." DAPHNE LAMMERS Geen badgast weet het, maar de marine staat altijd paraat. De SAR (Search and Rescue) is 24 uur staande bij in het geval een van de zwemmers in de proble men komt in zee. In eerste in stantie zal de lokale reddings brigade uitrukken, maar wordt de drenkeling niet gevonden dan verschijnen de luchttroe- pen. Vanaf vliegkamp Valken burg stijgt een marinepatrouil- levlietuig -een Orion- op, vanaf vliegkamp De Kooy nabij Den Helder een Lynx-helikopter. Sinds het uit de vaart halen van het hospitaalschip De Hoop heeft de Marineluchtvaartdienst het drukker gekregen. De dienst haalt gewonden op van boorei landen, helpt schepen in nood en moet ook wel eens in actie komen om slachtoffers van cruiseschepen over te brengen naar ziekenhuizen. „Onlangs moesten we nog de lucht in omdat een passagier van Scandinavian Seaways die uit IJmuiden was vertrokken met zijn dronken kop in het zwembad was gedoken. Helaas voor hem zat er geen water in en moest hij met een dwarslae sie van boord worden gehaald. En ook de twee Duitse toeristen die op het strand bij Den Helder door de bliksem werden getrof fen moesten we in actie komen om hen te vervoeren", vertelt een lid van de helikopterbe manning, die zaterdag actief was bij de reddingsdemonstra tie op het Katwijkse strand. De reddingsoperaties vormen in vredestijd de belangrijkste taken voor de helikopters. Maar de toestellen worden daarnaast nog voor andere zaken ingezet. In het Caraibische gebied speu ren ze de zee af naar drugs smokkelaars en voor de kust van het voormalige Joegoslavië worden ze ingezet om het em bargo te handhaven. In oorlogs tijd sporen ze met behulp van een sensor die onder water hangt onderzeeboten op. In dit soort gevallen worden de Lynx- helicopter uitgerust met doel zoekende torpedo's. Het leek nu op een survival- -tocht in het klein, daar op het strand van recreatiecentrum Vlietland. Zo was er een zeep- helling waar zowel kinderen als volwassenen met heel veel moeite tegenop kwamen. Via een acht meter hoge steiger konden waaghalzen zich via een schuin gespannen touw naar beneden laten zakken. Op het strandje bouwden tientallen kinderen zandkastelen. Vanaf april of mei volgend jaar zijn er echte survival-tochten te maken in Vlietland, zo kondigde Job de Visser van de Katwijkse organisatie Green Adventures aan. Hij stond er nu met de acht meter hoge steiger. „We krijgen een vaste locatie op het schier eiland", vertelt hij enthousiast. „We willen in april of mei be ginnen." Deelnemers aan zo'n overlevingstocht in het ander halve hectare grote gebied kun nen bijvoorbeeld abseilen (langs een steile rotswand naar beneden klauteren), kanovaren en tokkelen (via een schuin ge spannen touw van een circa 20 meter hoge klimtoren naar be neden glijden). Bovendien komt er een barbe cuegelegenheid en een blokhut, waar de deelnemers 's avonds kunnen bijkomen van hun tocht. Overnachtingen worden er niet geregeld. MARIETA KROFT 18 drenkelingen uit zee gehaald De strandbrigade van de politie Haaglanden heeft samen met de reddingsbrigade zondag tus sen Kijkduin en Scheveningen achttien drenkelingen uit zee gered. Door de noord-oosten wind (kracht vijf) was de zee erg ruw. Er stond een sterke stro ming. Voor de kust van Katwijk en Noordwijk bleef het verhou dingsgewijs rustig. De sterke stroming was reden om extra te patrouilleren. Veel mensen zijn zodoende bijtijds terugge stuurd. In Noordwijk liep een 27-jarige vrouw neldetsel op toen ze in de branding door een hoge golf werd getroffen. Zij was herstellende van een whi plash ('zweepslag') in haar nek die door de klap weer werd ver ergerd. Politie en reddingsbriga de verleenden eerste hulp waar na ze naar het Academisch Zie kenhuis Leiden is gebracht.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7