Weer drie miljoen mensen in greep van AIDS-virus Buitenland Filipijnse moslims laten gegijzelde priester vrij Strijd aan fronten in Bosnië luwt Protest in Warschau Duitse politie arresteert 41 neo-nazi's Hannover op zijn kop tijdens 'chaoten-dagen' Top Christopher-Assad brengt niets nieuws Regering-Berlusconi op TV met 'boodschappen van algemeen nut' AANDAG 8 AUGUSTUS 1994 Mount Everest zou krimpen ?<ong kong De hoogste berg van de wereld, de Mount Everest het Himalaya-gebergte, lijkt te krimpen. In 1992 kwamen me ingen van de berg op de grens van China en Nepal bijna beter lager uit dan zeventien jaar daarvoor. Dat blijkt uit afgelo pen weekeinde gepresenteerd onderzoek van Chinese weten- jchappers in samenwerking met Italiaanse bergbeklimmers. Homo's uit Brits leger ontslagen [Onden Het Britse ministerie van defensie heeft sinds 1990 al [60 mensen ontslagen vanwege hun homoseksualiteit. Het gaat pm zowel mannen als vrouwen in alle rangen. Het ministerie paakte het cijfer openbaar na vragen van de Labour-afgevaar- -liigde Barbara Roce. Het ministerie zei te zullen doorgaan met |riet ontslaan van homo's omdat homoseksualiteit niet met de rnilitaire discipline te verenigen zou zijn. 2a Robot Dante valt in vulkaan Alaska anchorage De NASA-robot Dante II is op de terugweg uit de krater van de vulkaan Mount Spurr in Alaska omgevallen. Dat tieeft een medewerker van het Amerikaanse ruimtevaartbureau KASA zaterdag gezegd. Het al eerder beschadigde apparaat kan liu niet meer worden gebruikt. De achtpotige robot gaf vanaf de kraterbodem via videocamera's gegevens door aan onderzoe- kers in de stad Anchorage in Alaska en aan wetenschappers in de zuidelijker staat California. [^Inbreker verjaagd door 112-jarige 'etroitEen inbreker die in de Amerikaanse stad Detroit het de 112-jarige Rosia Lee Ellis binnen sloop, is door zijn ilachtoffer verjaagd. Ellis greep de inbreker in het kruis en liet de nan pas los toen buren arriveerden. De inbreker wist toch te intkomen. De vrouw woont al 35 jaar in Detroit. Ze reed tot iep in de tachtig op een motor, maar beperkt zich nu tot lopen. 84-jarige blinde vrouw aan parachute Stockholm De 84-jarige Ninni Hagsten werd gisteren de oudste debuterende parachutist ter wereld. De blinde vrouw maakte haar eerste sprong, vastgehaakt aan een ervaren springer, uit ~^en helikopter en kwam neer op een veld in de Zweedse hoofd- op stad Stockholm. „Het was geweldig. Ik zou het best nog eens rt 08r^en d°en'maar niet nu zei de vrouw na de landing. utobiografïe Kim Il-sung ingenomen >ul« De Zuidkoreaanse politie heeft gisteren een inval gedaan een uitgeverij en 15.000 exemplaren van de autobiografie van overleden Noordkoreaanse dictator Kim Il-sung in beslag ge ien. De actie is onderdeel van een campagne tegen pro- irdkoreaanse groepen. Het is verboden materiaal uit het oorden zonder toestemming in Zuid-Korea in omloop te bren- ein kind van dorst gestorven Ibitterfeld Een 2,5 jaar oud kind dat door de ouders gedurende Itwee dagen alleen was gelaten, is door watergebrek overleden. |Dat heeft de sociale dienst van de Oostduitse plaats Bitterfeld izaterdag bekend gemaakt. Toen de vader vrijdagavond thuis kwam, vond hij zijn zoontje dood in zijn bedje. Zwangere Noordierse vermoord Belfast» Een zwangere katholieke vrouw is gisterochtend door de verboden protestantse terreurorganisatie Ulster Volunteer \Force in haar huis in de Noordierse hoofdstad Belfast doodge schoten. Haar vijf kinderen lagen in een andere kamer te slapen. De echtgenoot van de 38-jarige Kathleen O'Hagan is veroor deeld wegens terroristische acties voor het verboden Ierse Repu blikeinse Leger (IRA). Tien scholieren dood bij busongeluk Johannesburg» Bij een busongeluk bij de Zuidafrikaanse plaats Umzimkulu, op ongeveer 400 kilometer ten zuiden van Johan nesburg, zijn zaterdag tien middelbare scholieren om het leven gekomen. Achtenzeventig kinderen raakten gewond. De oorzaak het ongeluk is niet bekend. Japanners verdronken tijdens hittegolf Tokyo» Meer dan dertig mensen zijn gisteren in Japan verdron ken toen miljoenen Japanners aan de kust verkoeling zochten tijdens de hittegolf die het land al twee maanden teistert. De po litie meldde vanmorgen de verdrinkingsdood van 34 mensen. Gisteren werd het in Tokyo 39,1 graden Celsius. Salvadoraan kaapt Panamees vliegtuig managua Een speciale legereenheid heeft gisteren in de Nicara guaanse hoofdstad Managua een einde gemaakt aan een kaping van een Panamees verkeersvliegtuig door een 24-jarige man uit El Salvador. De kaper werd overmeesterd, waarna hij politiek asiel in Nicaragua vroeg. Eerder dreigde hij een bom tot ontplof fing te zullen brengen die hij bij zich zei te hebben. Doden bij vliegtuigongeluk in VS san luis Obispo Een vliegtuigongeluk in de Amerikaanse staat California heeft aan vier mensen het leven gekost. Het vliegtuig je zette gisteren vanèf het vliegveld van San Luis Obispo koers naar de staat Utah maar raakte inmoeilijkheden. Volgens oogge tuigen trachtte de piloot nog té landen op een snelweg, maar raakte hij daarbij elektriciteitskabels. Het vliegtuig werd daar door onbestuurbaar en sloeg te pletter op de snelweg. Geen cent losgeld betaald ZAMBOANGA Filipijnse moslim-extremisten van de Abu Sayyaf groep heb ben vanmorgen een rooms- katholieke priester vrijgelaten. Cirilo Nacorda werd twee taanden geleden ontvoerd en rastgehouden op het eiland "iasilan. Hij kwam vrij na on derhandelingen tussen de ex tremisten en de provinciale autoriteiten. Nacorda, een voormalige politieman die ge traind is in oerwoud-survival, was ongedeerd. De ontvoer ders hadden losgeld gevraagd, maar volgens de autoriteiten is er geen cent betaald. De extremisten ontvoerden op 8 juni nog vijftig andere christenen, van wie er vijftien werden vermoord. Op Nacor da na werden alle resterende gijzelaars weer vrijgelaten. De priester had na zijn vrijlating een korte ontmoeting met pre- Ware explosie ligt op de loer in Azië Drie miljoen mensen zijn vorig jaar besmet geraakt met het AIDS-virus. Veel van de nieuwe gevallen deden zich in Azië voor. In totaal zijn nu meer dan 17 miljoen men sen geïnfecteerd en het einde van de epidemie is nog lang niet in zicht. Dat hebben deskundigen vanochtend gezegd op de tiende internationale AlDS-conferentie, die gisteren werd geopend in de Japanse stad Yokohama. de meest verwoestende uitwer king heeft. Meer dan tien mil joen Afrikanen zijn besmet met HIV en AIDS is er een van de belangrijkste doodsoorzaken geworden. De deskundigen haalden het voorbeeld aan van het district Masaka in Uganda, waar AIDS in bijna de helft van de gevallen de doodsoorzaak is. Vooral de leeftijdsgroep onder de 35 jaar wordt zwaar getrof- Eenderde van de nieuwe infec ties werd geregistreerd in Azië, het nieuwe brandpunt van de AIDS-epidemie. HIV, het virus dat de immuunziekte veroor zaakt, verspreidt zich nu sneller in Azië dan elders in de wereld. Maar voorlopig blijft Afrika ten zuiden van de Sahara nog steeds de regio waar de ziekte fen. In de Xerenigde Staten en andere geïndustrialiseerde lan den trad vorig jaar stabilisatie op. Michael Merson, directeur van het AIDS-programma van de Wereld Gezondheidsorgani satie (WHO), zei dat er snel ge handeld moet worden om te voorkomen dat AIDS op een ramp uitdraait voor Azië. In Ja pan en China zijn nog weinig besmettingsgevallen bekend, maar in landen als India, Myan mar en Thailand woekert de ziekte voort. Vooral in Thailand is AIDS niet langer beperkt tot prostituees en drugsverslaaf den, maar is de ziekte op grote schaal tot de rest van de bevol king doorgedrongen. Volgens de WHO is 4 procent van de jonge militairen in Thailand en sident Fidel Ramos. Nacorda vertelde dat zijn ontvoerders vorige week door het leger in een hinderlaag werden gelokt, waarbij enkele extremisten omgekomen zouden zijn. Na corda wilde het legerbericht niet bevestigen dat de leider van de ontvoerders, Barahama Sali, bij de hinderlaag was om gekomen. De Abu Sayyaf groep wordt geleid door de in Libië getrain de Aburajak Abubakar Janjala- ni (34). Vorige week hielden de extremisten op een ander ei land korte tijd een Amerikaan se priester vast. Die priester kwam vrij nadat de ontvoer ders waren aangevallen door het Moro Nationaal Bevrij dingsfront, een extremistische moslim-groepering die onder handelingen met de regering voert. Hel front zou ook in de bevrijding van Nacorda een rol hebben gespeeld. Ondanks het prachti ge weer bleven de terrasjes in het centrum van de Poolse hoofdstad Warschau het afgelopen weekein de leeg. Ongeveer 150 restaura teurs en winkeliers sloten zater dag voor drie dagen de deuren uit protest tegen de groeiende in vloed van de maffia in Warschau. De eigenaren van de eetlokalen en winkels in de binnenstad kriti seren vooral het in hun ogen lakse Franse marine bestookt schip van Greenpeace londen Rtr-AFP Een schip van de milieubewe ging Greenpeace is zaterdag in de Golf van Biskaje aangevallen door een Franse patrouilleboot. De Rainbow Warrior, die zich bezighoudt met de visserijtwist ter plekke, werd beschoten met waterkanonnen. Dat is gemeld vanuit het Greenpeace-hoofd- kwartier in Londen. Greenpeace-leden probeer den de lengte te meten van een net van een Frans vissersschip, toen een Franse patrouilleboot de Rainbow Warrior met water beschoot. In een rubberbootje met leden van Greenpeace kwam een granaat met bedwel mend gas terecht. Daarbij is echter niemand gewond ge raakt. De Franse marine legt de schuld voor het incident bij Greenpeace. De Milieu-activis ten zouden vier vissersboten hebben gehinderd en boven dien netten hebben doorgesne den. Spaanse vissers zeggen dat hun Franse en Britse collega's in de Golf van Biskaje bij het vissen op tonijn langere netten gebruiken dan volgens de regels van de Europese Unie is toege- staan. De Duitse politie heeft in het weekeinde in verschillende plaatsen in totaal 41 neo-nazi's gearresteerd. De actie was on der andere gericht tegen een ge plande demonstratie van neo nazi's volgende week ter her denking van de sterfdag van de nazi Rudolf Hess. In Koenigs Wusterhausen, ten zuidoosten van Berlijn, en in Gotha, in de deelstaat Thürin- gen, overviel de politie nachte lijke samenkomsten waarop rechts-extremisten nazi-liede ren zongen en de Hitler-groet brachten. Bij wegblokkades bij Stuttgart werden zaterdagnacht 19 arrestaties verricht. De mees te arrestanten werden na enige tijd weer vrijgelaten. Vorig jaar zorgde een mani festatie in Fulda ter herdenking van de dood van Hess tot een nationaal schandaal. De her denking, die door 500 neo-na zi's werd" bijgewoond, kostte verschillende hoge politiefunc tionarissen hun baan. Hess overleed overleed op 17 augustus 1987 in de Spandau- gevangenis in Berlijn. Volgens de Britse autoriteiten had hij zelfmoord gepleegd, maar vol gens Hess' familie was hij ver moord. optreden van de politie tegen de plotseling opkomende straatben des. Die eisen van de midden standers duizenden guldens in ruil voor bescherming tegen acties van andere bendes. In ëen restau rant sloegen de misdadigers een Franse toerist in elkaar, in andere eetgelegenheden vernielden zij meubilair en jaagden zij de gasten naar buiten. FOTO EPA JANEK SKARZYNSKI De activiteiten van sluipschutters in Sarajevo en de strijd aan de fronten in Bosnië-Hercegovina zijn gisteren afgenomen. Woordvoerder Kessler van de Verenigde Naties maakte echter wel mel ding van nieuwe 'etnische zuiveringen' door Ser viërs, ditmaal in Bijeljina in Noordoost-Bosnië. Volgens Kessler zijn de afgelopen drie weken meer dan 300 moslims uit Bijeljina verdreven. De vluchtelingen zeggen dat ze zijn bedreigd, gesla gen en beroofd voordat ze naar de frontlinie wer den gedreven. Een aantal mannen zou naar een Servisch werkkamp zijn gestuurd. In Sarajevo leken de spanningen af te nemen. VN-medewerkers maakten melding van een afna me van het sluipschuttervuur. Omdat de sluip schutters eind vorige week juist veel ren geworden, hebben de autoriteiten de tram diensten in Sarajevo zaterdag stilgelegd. Tot dan toe werd veelvuldig op rijdende trams geschoten. De spanningen rond de Bosnische hoofdstad namen zaterdag af, nadat Bosnische Serviërs de zware wapens hadden teruggebracht die ze eer der uit een bewaarplaats van de VN hadden weg gehaald. Na het weghalen van de zware wapens, die volgens een overeenkomst onder toezicht van de VN moesten blijven, voerde de NAVO als ver gelding een luchtaanval uit waarbij een oud Ser visch anti-tankkanon werd vernietigd. De Serviërs mogen in een straal van 20 kilometer rondom Sa rajevo niet beschikken over zware wapens, op straffe van luchtaanvallen door de NAVO. Politie-agentes fouilleren punk-meiden die het afgelopen weekeinde deelnamen a inderdaad een grote chaos in de stad. n de 'chaoten-d. bonn peter van nuusenburg correspondent Honderden punkers hebben het afgelopen weekeinde de Duitse stad Hannover op stelten gezet. Bij gevechten met de politie raakten zeventien agenten gewond. Ruim 250 jongeren werden opgepakt. De punkers waren uit heel Duitsland naar de hoofdstad van de deelstaat Nedersaksen gekomen voor de viering van de zogenaam de 'chaoten-dagen', een anarchistisch fes tijn. Ze hadden pamfletten verspreid waarin de politie de oorlog werd verklaard en werd opgeroepen Hannover in de as te leggen. De veelal dronken punkers trokken plun derend door de straten. Voorbijgangers werden mishandeld, auto's vernield en de ruiten van talloze huizen ingegooid. 's Avonds en 's nachts werd verbeten slag geleverd met de politie, die versterking uit andere steden had laten aanrukken. Gis terochtend moest de politie in actie komen het bijwonen van een kerk dienst mogelijk te maken. Ruim zestig jon geren hadden de toegang tot een kerk ge blokkeerd en vielen de kerkgangers aan. De politie raamde de schade gisteren op meer dan 700.000 mark (een kleine 800.000 gulden). De punkers vonden de chaoten-dagen een groot succes. Ze hebben aangekondigd het evenement volgend jaar opnieuw in Hannover te zullen houden. 1,5 procent van de zwangere vrouwen seropositief. In som mige delen van Noord-Thailand is zelfs 20 procent van de jonge mannen besmet. Merson waarschuwde dat AIDS ook voor Japan, China en andere Aziatische landen een gevaar kan worden als er geen maatregelen worden genomen om de epidemie tot staan te brengen. Volgens de WHO-specialist is in Azië, net als trouwens in an dere delen van de wereld, ont kenning een groot probleem. De autoriteiten willen aanvan kelijk niet toegeven dat AIDS in hun land voorkomt, waarbij kostbare tijd verloren gaat om de ziekte te bestrijden. MMM-directeur in hongerstaking moskou Rtr-AFP Directeur Mavrodi van het vrij wel failliete Russische beleg gingsfonds MMM, is in honger staking gegaan. Hij protesteert daarmee tegen zijn arrestatie, zo liet MMM-woordvoerder Ta- ranov gisteren weten. Enkele aandeelhouders van het fonds hebben zich bij de actie aange sloten. Mavrodi werd donderdag door de belastingpolitie gear resteerd. Volgens Taranov zal een klacht tegen de politie wor den ingediend. De politie heeft volgens hem geld in beslag ge nomen zonder daarvoor ont vangstbewijzen af te geven. Ook zouden de advocaten van MMM in hun werk zijn gehin derd. MMM beloofde beleggers gouden bergen. In korte tijd schoot de koers van het aandeel omhoog. Toen er echter ge ruchten opdoken dat het fonds niet in staat zou zijn om zijn be leggers de koers van het aandeel te betalen, kelderde die koers. Enkele miljoenen Russen zagen daardoor hun spaargeld vrijwel in het niet verdwijnen. Ex-minister Italië opnieuw gearresteerd napels dpa De Italiaanse ex-minister van volksgezondheid Francesco De Lorenzo is opnieuw opgepakt op verdenking van corruptie. Zaterdagavond brachten justi tiële onderzoekers van de ope ratie Schone Handen een nieu- l tegen de ex-mi- De Lorenzo werd al eerder ge arresteerd, maar hij werd vrijge laten op grond van het inmid dels beruchte decreet waarmee premier Silvio Berlusconi vorige maand voorarrest voor corrupte lieden vrijwel onmogelijk maak te. Meer dan 2.000 politici, za kenmensen, ambtenaren en an dere van corruptie verdachte ar restanten werden op vrije voe ten gesteld. Gedwongen door de protes ten van publiek en justitie moest Berlusconi zijn verkapte gratie echter weer intrekken. Zijn kabinet wankelde en veel van de uit voorarrest ontslagen verdachten zijn inmiddels weer opgepakt. De Lorenzo heeft toe gegeven dat hij miljoenen gul dens aan steekpenningen heeft aangenomen van de farmaceu tische industrie. DAMASCUS-JERUZALEM AFP-Rtr-AP De Amerikaanse minister Christopher (buitenlandse za ken) heeft gisteravond in Da mascus, tijdens een gesprek met de Syrische president As sad, geprobeerd een nieuwe im puls te geven aan de vastgelo pen vredesbesprekingen tussen Israël en Syrië. Tevens zou Christopher een beroep hebben gedaan op Assad om zijn in vloed aan te wenden bij de pro- Iraanse HezbollaH. Doel daar van is het opgelaaide geweld in Zuid-Libanon te beteugelen. Na afloop van het gesprek, dat vier uur duurde, werd geen enkele mededeling gedaan. Po litieke waarnemers hadden van tevoren de kansen op succes van Christophers bezoek niet hoog aangeslagen. Zaterdag werden twee Israëli sche militairen bij een Hezbol- lah-aanval gedood en werden Katjoesja-raketten afgevuurd op Noord-Israël, waardoor drie kinderen gewond raakten. De aanvallen leken een vergelding voor een Israëlisch bombarde ment van een dag eerder, waar door in één huis zeven burgers omkwamen. Israël maakte hier voor zijn excuses. Een raket zou zijn afgedwaald en per ongeluk het burgerdoel hebben geraakt. Als eerste zichtbare stap op weg naar normale betrekkingen hebben Israël en Jordanië van ochtend een grensovergang ge opend tussen de plaatsen Eilat en Aqaba aan de Rode Zee. De Israe:lische premier Rabin en de Jordaanse kroonprins Hassan knipten ieder met een gouden schaar een wit lint door. rome eelco v correspondent De Italiaanse regering is met va kantie, maar premier Berlusconi heeft de natie niet onverzorgd achtergelaten. De staatsomroep RAI is zaterdag begonnen met de uitzending van heuse recla mespots die in opdracht van de premier zijn vervaardigd en moeten aantonen dat zijn kabi net de afgelopen drie maanden wel degelijk positieve daden heeft verricht. Berlusconi heeft in de media wet het wapen gevonden om de pers, die naar zijn zeggen tegen hem complotteert en alleen ne gatieve zaken meldt, te bestrij den. Een wetsartikel stelt dat 'de staatsomroep de verplichting heeft boodschappen uit te zen den die in de ogen van de rege ring van sociaal nut zijn en dus het bestuur van de staat ten goede komen'. Op basis van dit artikel werden tot nu toe alleen Postbus 51-achtige boodschap pen van AIDS-preventie tot het zuinig omspringen met drirdcwateruitgezonden. De spots van de regering-Ber- lusconi hebben echter betrek king op decreten die in de afge lopen weken zijn uitgevaardigd op het gebied van de gezond heidszorg, justitie, economische ontwikkeling en werkgelegen heid, belastingen, milieu en hulpverlening aan drugsver slaafden. De spots duren 40 se conden en worden voor en na de TV-journaals uitgezonden. Reacties op de spots konden vanzelfsprekend niet uitblijven. Zaterdagavond zei nieuwsleze res Sciarelli van RAI-3 dat Ber lusconi blijkbaar ontevreden is over de berichtgeving van de pers en daarom een beroep ge daan heeft op de RAI. Het parle mentslid Giulietti, lid van de progressieve oppositie, sprak van 'regressieve reclame', paro diërend op de naam 'progressieve reclame' die in Italië wordt gegeven aan bood schappen van algemeen nut. „Het is pure propaganda. Ik zal de minister van posterijen ter verantwoording roepen en eventueel vragen of de opposi tie ook zendtijd krijgt om haar plannen te illustreren", aldus Giulietti. De kranten hekelen zonder uitzondering het initia tief van de regering.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5