79 I 99 'Politie vaak nonchalant bij aangifte vermissing' Binnenland Miljoenenschade bij 'grootste brand ooit' in regio Eindhoven peuter verhangt zich met portemonnee aan glijbaan 'Doorbraak' naar paars moet nu gestalte krijgen Op zoek naar hét boek 'Gaswinning oorzaak aardschok Alkmaar' Emigreren lukt wel, maar terugkeren is een hele klus MANDAG 8 AUGUSTUS 1994 Liquidatie bij de Chinees rotterdam In een Chinees restaurant in Rotterdam is zaterdag avond een nog onbekende man doodgeschoten. Om omstreeks tien voor acht kwamen drie mannen het restaurant binnen en liepen rechtstreeks af op de man die daar zat te eten. Tijdens een korte woordenwisseling schoot één van hen de man dood. P- is Hierop verlieten ze ijlings de zaak. Tien gasten in het restaurant chtse bawaren getuige van de schietpartij, anatiekj lih wee Dronken schipper botst op politieboot encLaf SPIJKENIS5E* Een dronken plezietschipper is zaterdagmiddag op e iaeen een P°''tieboot gebotst en vervolgens met zijn scheepje op de Die de ^eien beland. De politie heeft de man uit Hoogvliet met een pro- leggen ces"ver^aa'en een vaarverbod naar huis gestuurd. De inwoner land van Hoogvliet kwam met zijn acht meter lange sloep bij het uit- 0(ju varen van de Voornse Sluis in Spijkenisse in aanvaring met de speedboot van de waterpolitie die op zijn ligplaats lag afge- che meerd. Vervolgens strandde het bootje op de stenen aan de dat het zu'dkant van de Voorhaven. De politie stelde vast dat de plezier- r verder maar liefst 1,7 promille alcohol in zijn bloed had. De hult Eeide vaartuigen liepen geen schade van betekenis op. ood- dat ik Watersporter vindt lijk begrijp 1 'J ïem alblasserdam Een watersporter heeft zaterdag in De Noord ter Peters hoogte van de brug bij Alblasserdam een lijk gevonden. Volgens :t over de politie heeft het lichaam enkele weken in het water gelegen, sburg Het gaat om de stoffelijke resten van een 35 tot 45 jaar oude 'de Ro- man met een oost-Aziatisch uiterlijk. Het lichaam vertoont di- Drden verse verminkingen. De benen ontbreken. lepre Oppas overvallen en gekneveld Groningen Een 28-jarige vrouw uit Groningen die op het huis P,aa8" paste van een kennis in Loppersum, is zaterdagavond overval 1 n so- jen jwee gemaskerde mannen drongen het huis binnen en be- ou' dreigden de oppas met een vuurwapen. De overvallers verklaar- is, aa (jen Qp te zjjn naar ggj^ joen oppas hen duidelijk had in ook dat ze niet de vrouw des huizes was, bonden de over- on vallers haar vast en sloten haar op in een kast. Na een aantal uren wist ze zich te bevrijden en de politie te waarschuwen. I' Achteraf bleek dat de overvallers geld en foto-apparatuur had- pJ den gestolen. Politie pakt oplichter den haag De politie heeft een 24-jarige Hagenaar aangehouden die met een valse creditcard op verschillende plaatsen benzine tankte. Op 30 juli wilde een Haagse pompbediende de man aan houden. Dit lukte niet, omdat de man zijn gaspedaal indrukte. Hij sleurde daarbij de pompbediende over een afstand van veer tig meter met zich mee. De man wordt poging tot doodslag ten laste gelegd. Tachtig procent aangevers ontevreden Burgers die bij de politie aangifte komen doen van ver miste personen of goederen, worden vaak niet correct behandeld. Ook de opsporing van vermiste personen is in veel gevallen gebrekkig. Dat zegt voorzitter Ackermann van de Landelijke vereniging van Achterblijvers deze week in de Justitiekrant, een uitgave van het ministerie van justitie. Tachtig procent van de aangevers van ver missing, is volgens Ackermann ontevreden. den haag gpdVolgens Ackermann maken' politiefunctionarissen vaak ver- Elk jaar worden ongeveer 3.500 keerde opmerkingen wanneer meldingen gedaan van vermiste mensen als vermist worden personen. De meesten zijn bin- aangegeven, zoals 'die is vast nen tien dagen weer boven wa- aan het stappen' of 'een volwas ter, maar tussen cle 150 en 200 sene mag gaan en staan waar a blijven spoorloos. hij wil'. „Dat kan wel zo zijn, maar daarom hoeft het nog niet zo gezegd te worden. Ik denk dat een politieman heel goed moet nadenken bij wat hij zegt", aldus Ackermann. Uit ei gen ervaring en uit de verhalen die bij de stichting terechtko men, weet hij dat de politie vaak nonchalant omspringt met aangiften van vermissingen. Die visie wordt bevestigd door CRI-rechercheur Prins, die bij de Centrale Recherche Infor matiedienst (CRI) geldt als dé deskundige op het gebied van vermissingen. Naast een gebrek aan menskracht is volgens hem vooral een probleem dat bij een vermissing geen strafbaar feit wordt geconstateerd, terwijl dat in het Nederlandse strafrecht systeem een vereiste is voor ac tie van de politie. Hij pleit voor een technisch en tactisch politie-onderzoek bij een vermoeden van vermissing, omdat onderzoek moeilijker wordt naarmate er later mee wordt begonnen. Ook zouden volgens Prins één of twee vaste politiemensen het contact met familie, vrienden en bekenden van de vermisten moeten on derhouden. jnieuwe pekela gpd ,e |Een driejarig meisje is zaterdag- jSisC" javond na een tragisch ongeluk een speeltuintje in Nieuwe in]Pekela om Ret [even gekomen. De peuter was rond half zeven en aan het spelen op een glijbaan, P^se\vaarvan een aantal planken ontbrak. Op een gegeven mo- iment is ze met het koord van een portemonnee dat om haar nek hing, achter een uitsteeksel e blijven hangen. Ze werd bewus- jteloos door haar moeder aange- De vrouw heeft in eerste in stantie nog geprobeerd de le vensgeesten weer op te wekken. Ook werd de hulp ingeroepen van een EHBO er ait de buurt. Politiemensen en ambulance personeel probeerden eveneens tevergeefs de peuter te reani meren. Bij aankomst in het zie kenhuis bleek ze te zijn overle den. Om in de toekomst nog meer ongelukken te voorkomen heb ben omwonenden de restanten van de nog aanwezige speelat- tributen met de grond gelijk ge maakt. De speelplek lag er al ja ren lang verwaarloosd bij en werd haast niet meer door kin deren gebruikt. Ooit was er een speeltuinvereniging die ter plekke toezicht hield. Een felle brand heeft gistermor gen één van de twee hallen van de coöperatieve NCB-veiling Veldhoven volledig vernield. De directie schat de schade op mi nimaal tien miljoen gulden. De volgens de brandweer grootste brand uit de geschiedenis van de regio Eindhoven werd be streden door 120 brandweerlie den. De brand brak uit rond vijf uur 's morgens. Al snel ontwik kelde zich een enorme rookko lom die ver in de omtrek was te zien. Ook het verkeer op de snelweg Eindhoven-Antwerpen werd enigszins gehinderd door de rook. De rookkolom trok ook over het Josephziekenhuis in Veldhoven. De directie besloot daarop de luchtverversingsin stallatie uit te zetten en alle ra men en deuren te sluiten. Vol gens woordvoerder Corbijn is een aantal patiënten overge bracht naar andere ziekenhui zen omdat het niet verantwoord was om zonder luchtverversing te opereren. Bij de brand in de veiling is een geringe hoeveelheid asbest vrijgekomen. De GGD heeft constant metingen verricht om te kunnen vaststellen of de con centraties gevaarlijk waren voor de volksgezondheid. Dat bleek niet het geval. In de hal die door de brand werd vernield, stond verpakkingsmateriaal en appa ratuur om kratten en palets schoon te maken. De volledige is verloren gegaan Kok komt vandaag met begroting '95 den haag «gpdD66 nog nooit zo groot geweest als nu. Op basis van de gesprek ken die hij met onderhandelaar Van Mierlo heeft gehad heeft hij 'goede hoop dat er iets uitkomt dat aanvaardbaar is voor alle drie de partijen en waarin ieder zijn eigen inbreng terugziet'. De onderhandelaars bespre ken vandaag ook het principe- akkoord over de begroting 1995 dat Kok dit weekeinde op pa pier heeft laten uitwerken. De onderhandelaars hebben daar over vrijdagavond op hoofdlij nen overeenstemming bereikt, maar Kok moest de afgelopen dagen nog buigen nog wat puntjes op de i zetten. De paarse onderhandelaars en formateur Kok willen nu bin nen enkele dagen een regeerak koord op hoofdlijnen aan de fracties presenteren. Over on derwerpen die niet in het ak koord voorkomen, wordt dan verder onderhandeld. Tegelij kertijd wordt begonnen met de verdeling van ministersposten en het zoeken van geschikte kandidaten. De verwachting is dat de formatie van het nieuwe kabinet binnen twee weken rond kan zijn. Formateur Kok en de onder handelaars Bolkestein (WD), Wallage (PvdA) en Van Mierlo (D66) proberen vandaag tot overeenstemming te komen over onder meer de lastenver lichting voor burgers en bedrij ven en de toekomst van de stu diefinanciering en de gezond heidszorg. De politieke stand punten zijn inmiddels genoeg zaam bekend, er moeten nu keuzes worden gemaakt. „De vraag is wat Kok vandaag op ta fel legt. Het. gaat om het totale pakket. Als er nog bruggen ge slagen moeten worden, dan moet hij daarvoor zorgen", al dus een WD-kamerlid. Volgens D66-kamerlid Wolffensperger is de kans op een regering van WD, PvdA en Brandweerlieden bekijken tijdens het nablussen de totaal verwoeste opslaghal van de veiling in Veldhoven. waardoor de veiling nu vrijwel maakt met de veiling! zonder kratten, dozen en palets Grubbevorst (Limburg) ei zit. da voor de levering va De directie van de veiling spullen. Dat betekent wel dat heeft daarom afspraken ge- klanten via die plaatsen naar in Veldhoven moeten komen. Ire- Maar volgens adjunct-directeur die Heutinck wordt er gezocht naar een vervangende lokatie in Veldhoven. De veiling wordt t gesloten na de brand vandaag gewoon open KNMI: Meer schokken 'nu het gebied eenmaal wakker is geschud' Deventer Bijna honderdduizend mensen kwamen gisteren naar Deventer voor de zesde editie van de groot ste boekenmarkt van Nederland. Vele honderdduizenden boeken lagen daar uitgesteld in ongeveer zeven honderd kramen over een afstand van bijna vijf kilometer op de kade langs de Ussel en in de historische bin- alkmaar anp De regio Alkmaar is zaterdag avond opgeschrikt door een for se aardschok. In diverse delen viel bijna een uur de stroom uit en raakten kabeltelevisie en te lefoonverbindingen gestoord. Ook activeerden de trillingen talrijke inbraakalarms. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Er werd geen schade aan gericht. Het KNMI acht het 'zeer waarschijnlijk' dat de schok voortkomt uit de gaswin ning bij Alkmaar, Bergen en Schoorl. De beving werd gevoeld als twee heftige bodemtrillingen en ging gepaard met enkele zware dreunen. Gebouwen en wonin gen in met name Alkmaar en Bergen trilden enkele seconden op hun grondvesten. De dreu nen werden ook gehoord in Heiloo, Egmond en Schoorl en omgeving. Volgens de afdeling seismolo gie van het KNMI had de aard schok een sterkte van omstreeks kracht drie op de Schaal van Richter. „Dat is één van de sterkste, die in Nederland bo ven de grote rivieren is geregi streerd", aldus KNMI-deskundi ge Van Gend. Bovendien is het de eerste aardschok die sinds het gebruik van betrouwbare seismometers in de omgeving van Alkmaar is waargenomen. De tot nu toe meest noordelijke aardschokken in West-Neder land vonden in 1833 en 1883 plaats rond Haarlem en Amster dam. De Alkmaarse beving werd geregistreerd door seismo- grafen in Finsterwolde, Epen (Limburg) en Winterswijk. In het gebied rond Alkmaar bevinden zich in de diepe on dergrond de uitlopers van een breukzone, bekend als de Ne- derrijnse Slenk. Deze komt bij Roermond het land binnen. De breukzones onder de regio Alk maar zijn in geologisch opzicht al eeuwenlang uiterst rustig en de KNMI-seismologen sluiten spontane verschuivingen langs deze breukvlakken vrijwel uit. Gezien enkele opvallende overeenkomsten met andere bevingen, gaat het instituut er voorshands van uit dat de schok wordt veroorzaakt door aard gaswinning. Op 1 december 1989 deed zich in de regio Pur- merend een aardschok met een sterkte van 2,7 op de Richter- schaal voor. Deze kwam vrijwel zeker voort uit gaswinning nabij het dorp Middelie. De beving bij Alkmaar vertoont in meerde re opzichten overeenkomsten met de beving van Middelie, al dus het KNMI. De oliemaatschappij Amoco Netherlands Petroleum Compa ny exploiteert vanaf winninglo- katies bij Alkmaar, Bergen aan Zee en Camperduin al ruim vijf tien jaar drie kleine gasvelden op gemiddeld drie kilometer diepte. Er was niemand bij het bedrijf bereikbaar voor com mentaar. Volgens woordvoerder Van Gend tonen registraties van het KNMI aan, dat de winning van aardgas uit kleinere velden inci dentele schokken van om streeks sterkte drie op de Rich- terschaal teweegbrengt. Bij gro te gasvelden, zoals dat van Slochteren, zijn er juist talrijke schokken van nauwelijks waar neembare sterkte. De seismoloog sluit niet uit, dat het gebied rond Alkmaar met méér bevingen te maken zal krijgen 'nu het gebied een maal wakker is geschud'. De er varing bij andere gasvelden leert, dat dergelijke schokken zelden een sterkte van 3,3 op de Richterschaal te boven gaan. Dat blijkt een kritische grens, waaronder bijna nooit materiële schade c Wiegel staat nog alleen met 'verontrusting' over paars den haag gpd WD-orakel Hans Wiegel heeft vooralsnog bot gevan gen met zijn waarschuwin gen tegen de op handen zijnde paarse coalitie. Zo wel partijvoorzitter Hoekze- ma als verschillende voor zitters van WD-kamercen- trales noemden de be zorgdheid van hun voor aanstaande partijgenoot voorbarig. „Het is beter om het resultaat af te wach ten", aldus Hoekzema dit weekeinde voor de radio. Voorzitter Van Hulst van de WD-kamercentrale in Den Bosch: „Pas als het re geerakkoord op tafel ligt, kun je inhoudelijk com mentaar geven." „Ik heb er geen bezwaar tegen dat Wiegel lucht geeft aan zijn kritiek, maar hij is een beetje te vroeg", zegt ook de Nijmeegse afdelings voorzitter Zomerdijk. Wiegel waarschuwde par tijleider Bolkestein vrijdag in enkele interviews de libe rale identiteit niet te ver kwanselen en de belangen van de middeninkomens goed in het oog te houden. De vroegere WD-politicus, kandidaat voor de Eerste Kamer, zei de onderhande lingen met 'een zekere ver ontrusting' te volgen. Hoekzema heeft 'het vol ste vertrouwen' in Bolke stein. Van onrust in de ach terban is volgens diverse re gionale WD-partijbaron- nen nog niets te merken. De Drentse regiovoorzitter Van Heukelum wijst er wel op dat bij een deel van de achterban argwaan bestaat over de samenwerking met de PvdA. „En ze zijn be ducht voor D66. Want dat vinden ze een onbetrouw bare partij die als het er op aankomt toch kiest voor de PvdA." Bouwbond FNV wil overwerk aanpakken naarden karin swiers den haag gpd 'De Bouw- en Houtbond FNV wil een drastische inperking van het overwerk in de bouw. Alleen al een beperking van het wer ken op zaterdag kan volgens schattingen van het Econo misch Instituut voor de Bouw nijverheid (EIB) duizend nieu- *we arbeidsplaatsen opleveren. Volgens vice-voorzitter Visser Van de bond is overwerk voor de werkgevers aantrekkelijk, ivant voor werk op zaterdag hoeven ze geen bedrijfstakpre- riiies af te dragen. Hij benadrukt overigens dat de Bouw- en Houtbond op zich .niet tegen overwerk is. „In een bedrijfstak als de bouw is over werk vaak noodzakelijk, omdat niet alles vooraf te plannen is. Alleen het structurele karakter -moet verdwijnen", aldus Visser. Els Davids (48) is alweer vijf jaar de steun en toeverlaat van naar Nederland hunkerende landgenoten in den vreem de. Halsoverkop Nederland verlaten was vroeger geen probleem, maar terugkeren is een stuk lastiger. Daar zorgen de enor me papierstapels, de ingewikkelde regels en het doolhof van ambtelijke instanties wel voor. Remigratiebureau Davids in Naarden biedt de helpende hand. Zelfs bij het inklaren van de hond of het uit zoeken van nieuwe vloerbedekking. Jaarlijks helpt Els Davids honderden Nederlanders. Ze heeft drie mensen in dienst. Nederlandse ambassades en consulaten, van Nepal tot Nieuw-Zee- land, vragen eerder aan Davids uideg over de nieuwe Vreemdelingenwet dan aan het ministerie van justitie. Ze heeft net een proefproces uitgelokt voor de Zwolse rechtbank. Acht 'Neder landse' gezinnen dreigen door de jong ste wijzigingen in de Vreemdelingenwet uit elkaar te worden gerukt. Sinds 1 april schrijft de wet voor dat partners zonder de Nederlandse nationaliteit alleen naar Nederland mogen komen als de andere partner minimaal het sociaal minimum, ongeveer 1.800 gulden netto per maand, verdient. De gezinnen waar het om gaat, zijn weliswaar vóór 1 april uit Zuid-Afri- ka, Australië en Nieuw-Zeeland naar Ne derland gekomen, maar de Tteoogde kostwinners hebben nog geen werk. „Nu worden de verblijfsvergunningen van de vrouwen niet verlengd en moeten ze het land uit. De kinderen mogen blijven. Dat is toch van de gekke?", ldinkt het boos. „Laat de rechter hier maar eens over oordelen." De meeste geëmigreerde Nederlan ders wonen in Amerika, Canada, Zuid- Afrika, Australië en Nieuw-Zeeland. Jaar lijks keren er ruim 2.000 terug uit Ameri ka, ruim 1.000 uit Zuid-Afrika en tussen de 500 en 700 uit de andere landen. Bij politieke onrust of economische malaise vliegt het aantal aanvragen tot terugkeer omhoog. De criminaliteit en de schrik barend hoge kosten bij ziekte jagen veel ouderen Amerika en bijvoorbeeld Brazi lië uit. De laatste tijd krijgt Davids ook veel verzoeken uit Maleisië. „Hoog tijd om eens uit te zoeken wat daar aan de hand is." Heimwee is de voornaamste reden waarom de Nederlanders terugkeren. Dat geld vooral voor de vrouwen. „Ik heb laatst een vrouw gehad van tachtig jaar uit Canada. Haar man was nog maar net overleden, maar ze wilde on middellijk terug nahr Nederland. Ze was destijds met haar man meegegaan naar Canada, maar ze had het eigenlijk nooit naar haar zin gehad. Ze laat daar nu al les achter, kinderen en kleinkinderen, om haar laatste jaren hier door te bren gen." Een dame uit Australië was zo ziek van heimwee dat ze haar man en kinderen achterliet en haar zus in Amsterdam ging opzoeken. Ze ging niet meer terug. Inmiddels woont ze in Drenthe, want dichter bij de hoofdstad was geen woon ruimte te vinden. De meeste moeite heeft Davids met het vinden van woonruimte voor haar cliënten. De gemeenten zijn onverbid- dellijk: remigranten zijn geen asielzoe kers en moeten dus gewoon onderaan de wachtlijst. Heeft ze eenmaal een huis, dan zet ze in overleg met de remigrant behangers, schilders en tapijtleggers aan het werk. Ze vraagt gas, water en licht aan, regelt de kinderbijslag, de kente kenbewijzen, de verzekeringen en het onderwijs. Ze richt het huis in, hangt de kleren in de kast en zet de boeken op de plank. Binnen een jaar hebben de meeste re migranten werk. Toch duurt het voor de meesten minimaal twee jaar voordat ze zich weer een beetje thuis voelen in Ne derland. Contactgroepen helpen elkaar door de moeilijke, vooral eenzame pe riode heen. Als ze 'haar' mensen ophaalt op Schiphol, geeft Els Davids altijd een lijstje met nuttige telefoonnummers mee. „Ze hebben vaak een verkeerd beeld van Nederland. Ze roemen het openbaar vervoer, maar verbazen zich over de hoeveelheid papier die ze moe ten invullen. Verder vinden ze de Neder landse samenleving nogal gesloten en moeten ze nogal eens opboksen tegen vooroordelen. Ja, het is erg moeilijk om te komen." MAANDAG - DINSDAG - WOENSDAG AFWAS CITROEN GECONCENTREERD flacon 500 ml. vanJUST VL0KKIE VLOKKEN I KARNEMELK pak 200 gram literpak van.W van AtT ill Voor de dicht stbqzijnde u Geldig van maandag 8 t/m c. Hermans bel: 02154-83333 (JacnetmaittJ woensdag 10 augustus 1994

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3