Sport Nelli Cooman kan nog beter Baaidag van Ferdi kost IJsbrand Chardon goud 'Feyenoord-lied' gaat te ver voor Ajax-fans MAANDAG 8 AUGUSTUS 1994 rob onderwater. c Gert van Beelen terug naar Ter Leede sassenheim Gert van Beelen speelt dit niet voor Katwijk maar voor Ter Leede. De Rijnsburger trok afgelopen weekeinde zijn overschrijving naar Katwijk in. Van Beelen had het volgens Ter Leede-trainer Freek Rienks niet naar zijn zin bij de lands kampioen. In de oefenwedstrijden kwam Van Beelen nog niet aan bod in het eerste van Katwijk. Van Beelen wordt bij Ter Leede weer opgenomen in de A-selectie. Marion Borst voltooit Tour Féminin l'alpe d'huez Met pijn en moeite heeft Marion Borst de Tour Fé- mtnin tot een goed einde gebracht. De Leiderdorpse wielrenster, die vorige week bij een val letsel aan haar gezicht opliep, voltooi de de zware etappewedstrijd als 58ste. Zaterdag in dé slotrit naar 'Alpe d'Huez verloor zij bijna 27 minuten op ritwinnares Rasa Polikjavitsjoete uit Litouwen. De Russin Polhanova schreef de vrouwen-Tour op haar naam. Elsbeth Vink was met haar acht tiende plaats in het eindklassement de beste Nederlandse. Ook Bebeto blijft weg madrid Na Romario heeft ook Bebeto laten weten nog een paar weken extra vakantie nodig te hebben. De 'tweede' spits van Brazilië zal niet op 10 augustus in Spanje aanwezig zijn, als zijn club Deportivo de la Coruna de training hervat. Bebeto, die op het WK drie keer scoorde, vindt evenals Romario dat hij nog niet voldoende is uitgerust. ,,Ik heb al vier jaar geen vakantie gehad. Nu vind ik dat ik er recht op heb." Bij Deportivo is met woede en teleurstelling gereageerd op de mededeling. Cantona uit veld gestuurd Glasgow Eric Cantona, de steraanvaller van Manchester Uni ted, is bij een vriendschappelijk wedstrijd tegen Glasgow Ran gers uit het veld gestuurd. De Fransman kreeg rood na het fors onderuit schoppen van een tegenstander. Het incident speelde zich af in de 82ste minuut. Kort daarvoor al was Cantona met een gele kaart bestraft wegens kritiek op de leiding. In april van dit jaar nog werd de speler voor vijf wedstrijden geschorst, na in twee opeenvolgende wedstrijden uit het veld te zijn gestuurd. Het duel tussen de kampioenen van Engeland en Schotland werd door Rangers gewonnen. Het enige doelpunt werd ge maakt door David May, die in eigen doel schoot. Afstraffing voor Feyenoord Feyenoord heeft in de eerste serieuze, krachtmeting van het seizoen met 6-2 klop gekregen van Real Madrid. De Rot terdammers maakten in het bloedhete Cartagena een krachtelo ze indruk en hadden geluk dat doelman Ed de Goey op dreef was. Binnen een half uur stond Real gisteravond voor 15.000 toeschouwers met 4-0 voor. De Chileen Zamorano (2), de van aartsrivaal Barcelona overgenomen Laudrup en Michel teken den voor de doelpunten. Dean Gorré deed vlak voor de pauze iets terug. Ook na de hervatting werd de defensie van Feye noord, dat tot dusver slechts tegen heel zwakke tegenstanders oefende en toen nauwelijks echt getest werd, hardhandig wak- kergeschud. In de eerste tien minuten schoten Zamorano en Dani hun ploeg naar 6-1. Vervolgens kwam de ploeg van Wim van Hanegem goed weg toen Vasquez en Dani het houtwerk testten. De voor Gorré ingevallen Trustfull bepaalde de eind stand op 6-2. Feyenoord reisde vanochtend naar Nederland te rug, vanavond wacht de wedtstrijd tegen DHC in Delft. 'Hel begint weer te borrelen Intimideren, imponeren en kracht etaleren. Waar Regilio vap der Vloot (100 meter), Ester Goossens (800 meter) en Corrie de Bruin (kogel) nog versaagden door internatio nale onervarenheid, kweten de overige Oranje-vertegen woordigers zich op de eerste dag van het EK atletiek met veel elan van hun taak. helsinki frans dreissen gpd-verslaggever Vooral de sprintkanonnen Nelli Cooman en lacqueline Poelman manifesteerden zich krachtig. Beiden overleefden de eerste schiftingen, al was het bij Poel man, ingedeeld in een sterke kwartfinale, kantje boord. De nationaal kampioene uit Leek werd vierde in een toch vrij sterke 11.37 seconden. „Ik schoot uit de startblokken en dat gaf een heerlijk gevoel. Ik heb ook heel ontspannen gelo pen. Even dacht ik zelfs dat ik tweede was. Dat ik het ruim had gehaald. Het scheelde echter bitter weinig. Ik zit in de halve finale. Een kick is dat. En nu zorgen dat ik de finale haal", sprak de 21-jarige Poelman op? gelucht. De gelouterde Nelli Cooman heeft zich voorgenomen om ook eens op de 100 meter haar talenten te tonen. Acht dagen noeste arbeid op de sportac commodatie in Oslo heeft ze in de benen. Twee trainingen per dag. En dan blijkt dat ze onder sprintmagiër Henk Kraaijenhof toch weer progressie heeft ge maakt. De show in Helsinki was perfect. Cooman die Kraaijen hof zo dicht mogelijk naar de start weet te loodsen en haar te genstandsters op allerlei moge lijke manieren angst inboezemt. En Kraaijenhof die met ge schreeuw de atletes uit hun concentratie haalt. Het gevolg was 11.35 in de eerste serie en 11.41 in de twee de doorgang. Vol gas weliswaar en zonder pardon. „Het kan nog veel beter", sprak de 30-ja- rige Cooman met een fijn ge voel voor theater. „Er ging nog iets mis bij de start. Het begint weer te borrelen en ik begin me steeds beter te voelen. Nu een massage en een zoutbad en dan lekker slapen tot morgen. Ik ben er klaar voor." De tweede reeks werd met de nummers een tot en met vier aan de start overi gens een reprise van de EK-in- door finale. De Duitse Paschke was ditmaal de snelste (11.31), met Cooman als goede tweede. Fel was het optreden van Stel la Jongmans. De Haagse 800- meterloopster had zich ondanks dramatische ontwikkelingen rond Ellen van Langen goed we ten op te peppen. „Ik heb op zettelijk zo lang mogelijk op kop gelopen. Laten zien dat je macht hebt, de tegenstanders intimideren en het overzicht behouden." Jongmans is een positief brutaaltje en had succes met haar tactiek. Het leverde haar wel zware benen op. Jong mans was bovendien een beetje misselijk na de ontlading. „Ik ben echter blij, want ik heb een mentaal rotseizoen gehad door ziekte en tegenslag." Jongmans treedt vanavond in de halve eindstrijd aan. Moe maar voldaan was Mar jan Freriks. In Helsinki voltooi de de documentaliste uit Hel- lendoorn haar derde marathon in 2.40.21. Ze finishte daarmee als negentiende. „En daar ben ik content mee. Het was name lijk een pittig parcours. Veel heuvels en bovendien een tem peratuur van 28 graden." De 32- jarige loopster met de merk waardige geblokte loopstijl heeft economisch en bereke nend gelopen. Dat ze daardoor vrijwel continü solo moest lo pen, nam ze op de koop toe. „Ik heb de race rustig opgebouwd op een vlak schema. Alleen in de laatste drie kilometer had ik even last van een inzinking en stijve spieren", aldus Freriks die Stella Jongmans (rechts) feliciteert de Franaise Date met de eerste plaats in de kwalificatieronde op de 800 meter. Jongmans werd derde en kwalificeerde zich voor de halve finale op het EK in Helsinki. foto ai aan de finish werd opgevangen door haar vriend en strompe lend in de bus stapte. Grete Koens voldeed geheel aan de verwachting door zich voor de finale 3000 meter te plaatsen. De Arnhemse atlete kwalificeerde zich weliswaar niet rechtstreeks met een plek bij de eerste vijf, maar behoorde met 8.56.21 wel tot de snelsten. Met haar chrono kwam ze zelfs dicht in de buurt van haar per soonlijk record dat op 8.53.01 staat. „Ik heb vrij zuinig gelo pen en wist dat het op de laatste ronde zou aankomen. Daarin heb ik alles gegeven", zei de fy siotherapeute, die woensdag avond de finale loopt. Ronduit tegenvallend was de 800 meter van Ester Goossens. Het 23-jarige talent uit Linscho- ten blunderde door in de laatste 100 meter een blik opzij te wer pen. Ze werd bevangen door angst en werd als vijfde uitge schakeld met 2.04.96. De grote onervarenheid op de afstand speelde haar parten. „Een fikse tegenvaller. Ik liep op kop, maar wist niet wat er achter me zat. Daarom keek ik even achterom. De fout van mijn leven", con cludeerde Goossens, die zich voor de race lam en loom had gevoeld. Minder tragisch was de elimi natie van Regilio van der Vloot. De voormalige pugilist kwam makkelijk door de eerste ronde heen (10.52) om vervolgens te stranden in de kwartfinale. Door zijn valse start kwam hij bij de tweede poging te traag uit de blokken en verspeelde daar mee kostbare tijd. Terwijl Lin- ford Christie met grof geschut schoot (10.07), bleef Van der Vloot steken op 10.56 (zesde in de serie). Meer gevallen van doping dan gouden medailles helsinkianp/sip Bij de Europese kampioen schappen atletiek in Helsinki zijn al meer gevallen van dó- ping bekend geworden dan er gouden medailles zijn uitge deeld. Kogelslingeraar Sergej Kirmassov was de vierde atleet die een schorsing, en waar schijnlijk een fikse, boven het hoofd hangt. De 24-jarige Rus werd op 24 mei bij internationale wedstrij den in het Duitse Rehlingen be trapt op het gebruik van spier- versterkende hormonen. Giste ren werd bekend dat Manfred Donike hem ook bij de contra expertise positief heeft bevon den. Kirmassov, die vorig jaar 82,54 meter haalde, is op de we reldranglijst van dit seizoen ne gende met een afstand van 79,20. In Helsinki werden voor het begin van de EK al drie gevallen van doping gemeld. Het betrof 800-meterloopster Ella Kovacs (Roemenië) en de sprinters Aham Okeke (Noorwegen) en Solomon Wariso (Groot-Brit- tannië). Bij dit drietal ging het om het verboden stimulerende midded efedrine, dat bij het we- reldkmpioenschap voetbal Maradona noodlottig werd. Het spul dat in veel hoestdrankjes voorkomt, zou kunnen helpen andere, betere prestatiebevor- derende middelen te maskeren. De straf voor (pseudo)efedrine is doorgaans maar drie maan den uitsluiting. Gefluisterd wordt dat de nieu we reeks dopingzondaars nog maar het topje is van de ijsberg. Helmut Bigel van de Duitse at- letiekbond beweerde informatie te hebben gekregen dat bij de Goodwill Games in St. Peters burg de plas van een behoorlijk aantal atleten, onder wie vooral Russen en Roemenen, vertroe beld was door verboden midde len, althans het eerste monster. Heiner Henze, secretaris van de Europese atletiekbond EAA, zei: „We hebben bij de vergadering meer gevallen besproken dan ons lief was." LAAF-secretaris Istvan Gyulai zei er op te zullen aandringen dat de B-stalen zo snel mogelijk worden geanaly seerd om te voorkomen dat de betreffende atleten nog in Hel sinki aan de start komen. Inhaalrace levert Hollands vierspan brons op 2jr..: 21.3 den haag tom van den berg gpd-verslaggever IJsbrand Chardon was enkel en alleen voor de gouden medaille naar de Wereldruiterspelen in Den Haag gekomen. De titel kon hij na de eerste dag echter al op zijn buik schrijven. En, gaf de doorgaans goedlachse koet sier eerlijk toe, dat was even flink slikken. De aanmoedigingen uit vele duizenden kelen tijdens de ma rathon gaven de burger Char don moed en extra energie. Hij wist zijn reputatie weer op te vijzelen. Chardon was uiteinde lijk toch blij met brons. Die marathon op de Utrecht se heuvelrug werd zaterdag be zocht door ruim 60.000 men sen. Zij krioelden rondom de fantasierijke bouwwerken in het afsluitende traject E. Elke aan spanning uit eigen land werd zo nodig dwars door de stormbaan geschreeuwd. Tal van paarden konden zo'n mentale opkikker dan ook wel gebruiken. Want het wegparkoers van de mara thon had voor de brave trekdie ren een onaangename verras sing in petto. Het middenge deelte van de uithoudingsproef, het zogeheten traject C, deed de benen van menig ros spontaan verzuren. Over een afstand van 4.200 meter dienden de deelne mers hun paarden in een vlot tempo door mul zand te laten draven. Daarbij was de route na enkele passanten extra zwaar: het gros van de vierspannen ploeterde door diepe sporen. „Het was abnormaal, echt veel te zwaar", meende de Belg Felix Brasseur, die met zijn Portugese Lusitano-paarden eerder de dressuurproef had gewonnen. Ook de Duitser Michael Freund (39), de latere wereldkampioen, veroordeelde de C-etappe: „2,5 kilometer door dit diepe zand was te ver." Ad Aarts uit Liesel meende mè - - wmmmmm IJsbrand Chardon jaagt zijn vierspan door de waterhindernis. Chardon werd derde in het eindklassement. dat het beruchte traject voor oneerlijke concurrentie had De t het klassement: „Ik was duidelijk het nadeel vergeleken bij de combinaties die als eerste door het zand konden rijden. Dit deel ging te ver. De hele marathon was overigens een slijtageslag, 't Was allemaal net op de grens. Het moest niet gekker worden." Zijn relatief jonge paarden vielen er, aldus Aarts, door de mand. Alleen IJsbrand Chardon, de glorieuze winnaar van de marathon, kon zich niet echt druk maken over de 1 van zijn concurrenten. Een WK- parkoers mag, nee moet zelfs loodzwaar zijn, orakelde hij in opperbeste stemming. Het was alleen zaak de dieren fris en monter naar traject E te bren gen. Om de paarden vervolgens vol gas door de obstakels te la veren. Chardon had eerder zijn gelijk al gehaald door zijn span aardig ongeschonden de finish te laten passeren. De ambitieuze Chardon (33) kreeg zijn revanche. Hij was de Wereldruiterspelen immers in begonnen. Doorgaans overrompelt de professional uit Den Hoorn zijn belagers met een piekfijne dressuurproef. In het Zuiderpark gaf een van zijn paarden, Ferdi, niet thuis. Het opstellen van Ferdi was dan ook een bewust risico geweest. „Fer di wordt een topper. Alleen is dat nog niet bevestigd. Dat bleek wel in de dressuur. Een score van 35, 36 punten is voor mij heel gebruikelijk. Het wer den er nu 45. Dat is mij de afge lopen tien jaar niet meer over komen", zei Chardon. De stalhouder was het afgelo pen jaar drie van zijn vaste paarden kwijtgeraakt. Een paard stierf aan koliek (darmstoornis), terwijl de twee andere dieren geblesseerd raak ten. Daarop kwam Ferdi in beeld. Een paard dat in vier maanden moest leren, waar Chardon anders twee jaar voor zou uittrekken. Na de mislukte dressuur proef, behield Chardon het ver trouwen in Ferdi. In de mara thon voldeed hij ruimschoots aan de verwachtingen. „In het Haarlem-Ajax levert ton op voor Rwanda E-traject heb ik de eerste twee hindernissen vrij rustig gereden om te zien wat de paarden nog aankonden. Daarna gingen alle registers open. Tsja, aanvallend rijden zit nu eenmaal in mijn karakter." Op de bok vergat Chardon zijn droevig stemmende ope- ningsrit. Het zelfvertrouwen groeide op De Vlasakkers met de minuut. Daarbij groette hij de toeschouwers uitbundig na elke geslaagde hindernisproef. Ook vorstin Beatrix moedigde de tweevoudig wereldkampioen vurig aan. „Ik kreeg een kick van dat publiek. Daar word je sterk van." Chardon had vooraf aange kondigd, dat in de marathon het klassement zou worden ge maakt. Hij kreeg gelijk. De sterkste rijders behielden hun plaats gisteren vast. Tijdens de vrij korte marathon (20,5 km) maakte Chardon de grootste sprong voorwaarts. Alleen de routiniers Michael Freund en de bijna 60-jarige Brit George Bow man bleven hem nog voor. Zo wel Freund als Bowman waren nooit eerder wereldkampioen. Beiden wonnen al wel met het landenteam goud. Bij het kegeltjesrijden bete kende een omgeworpen kegel het verschil tussen goud en zil ver. Voor Chardon was het een kwestie van zelf foutloos blijven en vervolgens duimen voor ra- vageritten van Freund en Bow man. Dat was hopen tegen be ter weten in. De Duitser en de Brit lieten alle twintig kegel- poortjes onaangeroerd. Voor de uit Neu-Isenburg afkomstige Freund, veelvuldig Duits men- kampioen, werd derhalve het volkslied gespeeld. Chardon kon er vrede mee hebben. Hij mokte niet lang over de baaidag van Ferdi, waardoor hij zijn wereldtitel verspeelde. Over twee jaar wacht in het Belgische Ware- gem een nieuwe titelstrijd. Daar hoopt hij zijn fans weer een titel te schenken. haarlem edwin struis gpd-verslaggever Het gras was te hoog. Het score bord raakte defect. Ruth Jacott zegde af. Dries Roelvink (zanger te Amsterdam) - helaas - niet. Ron Brandsteder was verhin derd. Zijn stand-in, de plaatse lijke dorpsomroeper, zag Haar lem op een gegeven moment 'een 0-5 voorsprong nemen' en schreef een doelpunt van Edgar Davids toe aan Clarence See- dorf. En het plan om het club lied van Feyenoord te laten ver tolken door een paar Ajacieden, goed voor 6200 gulden, ging de mist in omdat een handjevol verhitte supporters over de om heining dreigde te klimmen. Maar niemand die er om maalde, want de opzet, zo veel mogelijk geld ophalen voor de Rwandese vluchtelingen, was al lang geslaagd. Haarlem-Ajax (0- 7) leverde ruim een ton op en daar ging het de organisatoren uiteindelijk om. Namens de organisatie over handigden Danny Blind en Haarlem-speler Romeo Pocomi een reuze-cheque aan Evert de Groot van de Novib. Voor Blind was dat de enige inspanning van de avond. De international kampte met de naweeën van een licht griepje. De 33-jarige verdediger vond de benefiet een prima initiatief. „Je bent na tuurlijk grotendeels machteloos, maar als je iets kan doen, moet je het natuurlijk niet nalaten. Het geld dat door deze wed strijd bij elkaar wordt geraapt, is waarschijnlijk een druppel op een gloeiende plaat, maar het geeft me voldoening dat we toch ons steenq'e hebben kun nen bijdragen." Blind was de enige WK-gan- ger die zaterdagavond niet in actie kwam in het, sinds tijden weer eens goed gevulde (8000 toeschouwers), Haarlem-sta dion. Frank Rijkaard en Mare Overmars speelden een helft, Edwin van der Sar, Peter van Vossen en Frank de Boer zaten de hele rit uit. Ronald de Boer werd vijf minuten voor tijd ge wisseld. Ook de UEFA-interna- tionals Clarence Seedorf en Pa trick Kluivert waren weer van de partij. Laatstgenoemde smaakte het genoegen om vlak nadat hij was ingevallen voor Ronald de Boer de zevende en laatste tref fer aan te tekenen. De overige goals kwamen op naam van Jari Litmanen (3x), Mare Overmars, Edgar Davids en Ronald de Boer. De thuisclub, met een achttal oud-Ajacieden in de gelederen, kwam niet verder dan een kop bal van Martin Koorn op de paal en een schot van Romeo Pocomi dat op de doellijn on schadelijk werd gemaakt door Frank Rijkaard. Daarmee liep de Rwanda-actie duizend gulden mis die hoofdsponsor Zanussi beschikbaar had gesteld voor elk Haarlems doelpunt. Uit andere bronnen bleef het geld echter binnenstromen. Een collecte onder de businessleden van Haarlem leverde 6000 gul den op. De handschoenen van Edwin van der Sar gingen voor 100 gulden van de hand. Haar lem-elftalleider Han de Haan, die het initiatief nam voor deze wedstrijd, haalde gistermorgen in De Meer de gesigneerde shirts op van Rijkaard; Litma nen, Frank en Ronald de Boer, Blind en Van Vossen. Ze moe ten per stuk minimaal vijfhon derd gulden opbrengen. Het shirt van Mare Overmars is al voor dat geld door een meisje aangeschaft. Als al die extra be dragen worden meegerekend komt er rond 110.000 gulden in de Rwanda-pot. Han de Haan: „Dat is toch een fantastisch be drag. Dat had ik niet durven dromen. Daarom: ondanks het nare incident met die Ajax-fans is het een geslaagde avond ge worden. Niet alleen voor de Rwanda-actie, maar ook voor het voetbal hier."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15