schakel tussen hemel en aarde Rtv show MAANDAG 8 AUGUSTUS 1994 De techniek van de radio staat vandaag de dag voor niets, naar elke uithoek van de wereld kan zonder mankeren een lijntje worden gelegd. Het wonder van communicatie vermag door de macht der gewoonte al lang geen verbazing meer te wekken. Maar het wordt natuurlijk anders als het even omstreden als onvolprezen medium Jomanda via het medium radio zowel in contact treedt met haar luisteraars als met haar helpers in het bovenaardse. Hoe al wat zich sinds 1 april wetenschappelijk laat beredeneren op een en dezelfde golflengte samenkomt met het onverklaarbare. Een uurtje gezwets vanuit de ruimte? Ten minste honderdduizend Nederlanders denken beter te weten en stemmen daarom elke zondagavond om negen uur trouw af op de frequentie van Radio Noordzee Nationaal. Afgaande op de vele schriftelijke en telefonische reacties schijnen zich in tal van Nederlandse huiskamers raadselachtige dingen voor te doen. Bovenaardse helpers doen dan hun werk via haar, zegt Jomanda. „Dit is de goedkoopste vorm van genezing. Gewoon de radio aan. Het enige datje moet betalen is luistergeld en niets anders." Hoe dan ook een fenomeen, Jo manda. Niet zelden wordt ze aangeroepen als ultieme pro bleemoplosser wanneer de nood zo hoog gestegen is dat zelfs het centrale alarmnum mer 06-11 geen uitweg meer garandeert. Laatst nog klommen in het Emmer Noor derdierenpark door angst opgejaagde man telbavianen de bomen in om daar vervol gens dagen te blijven zitten. Geen mens die zelfs maar het vermoeden had wat die apen ertoe dreef het hogerop te zoeken; noch minder hoe ze weer veilig op de grond te krijgen. Maar godlof meldde uiteindelijk Jo manda zich op verzoek van de redactie van het Radio 3-programma Breakfast Club. Via telefoon en radio straalde ze vijf flessen wa ter in. En ja hoor. na verloop van tijd kwa men de apen een voor een naar beneden. Misschien dat de mantelbavianen het uit zicht op het Drentse landschap moe waren, wie weet nad het ingestraalde water z'n werk had gedaan, in elk geval waren de apen weer daar waar ze hoorden. Joke Damman leek voorbestemd klassiek danseres te worden, maar het lot beschikte anders. Haar levensverhaal duidt op een jeugd tijdens welke ze de last van een on verklaarbare huidziekte moest dragen. „Toen ik in de vijfde klas van de lagere school zat, begon het. Heeft tot mijn negen tiende, twintigste geduurd. Ik werd kaal, ik stonk, had gaten in mijn hoofd. Naast mijn bed stonden vuilniszakken vol met korsten. Ik liep tal van dokters af, niets hielp. Uitein delijk kwam ik bij Gerard Croiset terecht, de paragnost. En die zei meteen wat de oor zaak van de huidziekte was: het gemis van mijn overleden vader. Moeder had haar verdriet verstopt, dat was tijdens de zwan gerschap op de vrucht geslagen. Ik bleek een zwarte lever te hebben en hij zei daar wel iets aan te kunnen doen. Ik voelde meteen dat die man gelijk had. Al het ande re dat gebeurd was, bestralingen en insme ren met zalf, het was allemaal verkeerd." Croiset raakte haar kern, zoals ze het zelf uitdrukt. Zoals, beweert Jomanda, via haar nu ook de kern geraakt wordt van mensen. De paragnost was het ook, die zei dat ze in hoge mate mediamiek begaafd was. Be gaafd? Joke Damman beluisterde het woord met weerzin. Geplaagd door de huidziekte dacht ze slechts: wat moet ik met zo'n hoofd? Maar naderhand stemde een uit spraak van een helderziende haar, intussen genezen en wel, tot nadenken: „Jij hebt ge nezende krachten en zult daarmee veel mensen mogen helpen en blij maken." En nu, jaren later, geniet ze wijd en zijd faam als helend medium. Als schakel tussen hemel en aarde. Als gebedsgenezeres. Als Lady of the Light voor mens en dier. Vroeger mocht het gemeentebestuur van Tiel graag pochen met Flipje van de Betuwe. Maar thans is de Betuwse plaats een bedevaarts oord geworden. Vijf keer per week veroor: zaakt Jomanda overigens niet altijd tot onverdeeld genoegen van omwonenden een ware volksoploop in de plaatselijke Eve nementenhal. En nu is het: komt allen teza men voor de radio. Mensen die enig hou vast zoeken, een woord van vertroosting, genezing of wat dan ook. „Noem het een al ternatieve kerk, maar is dat erg? Ik denk dat het op zich wel goed is. Er moet toch een plaats zijn waar eenheid is. De kerken lopen niet meer vol. Mensen worden in hokjes ge plaatst. Vind ik fout. Christenen, moslims, boeddhisten, joden moeten elkaar de hand kunnen geven. Alleen als je één bent, kun je vrede creëren. Je bent uniek als mens en toch allemaal gelijk. Dat zie ik ook als op dracht: vrede creëren op aarde. Te begin nen in Tiel. Nederland is een speldeknopje op de kaart, maar via de radio en via de TV kom je een heel eind. En ik heb maar een paar minuten nodig." Biograaf Voor het uurtje zendtijd voor Jomanda heeft met name Willem-Jan van de Wete ring zich sterk gemaakt bij Radio Noordzee Nationaal. De vroegere manager van het commerciële station had zich in februari bij Jomanda eigenlijk aangediend als haar bio graaf. Wat hij links en rechts zoal vernam over de wondere voorvallen rond de per- soon-Jomanda placht Van de Wetering af te doen met de stereotype reactie: 'het zal alle maal wel'. Maar als fenomeen achtte hij Jo manda interessant genoeg voor het schrij ven van een biografie. „Jomanda zei: kom naar een healing, dan is die goddelijke we reld er nog en kunnen we ema praten. Op een gegeven moment zei ze: ik heb een ra dioprogramma bij Radio Tiel. Ik dacht meteen: dat moet grootser worden opgezet, Jomanda verdient een groter bereik. Na enkele visites aan Tiel heeft Willem- Jan van de Wetering veel van zijn reserve ten opzichte van Jomanda afgelegd. Niet al leen werpt Van de Wetering zich op als de schrijver van Jomanda's boek dat op 1 okto ber uitkomt, als presentator van het pro gramma is hij ook haar pleitbezorger ge worden. Luister maar mee: „Het bijzondere van dit programma is dat de mensen niet direct naar Tiel hoeven te komen en toch iets mee maken. Aanvankelijk ging het mij erom een goed radioprogramma te maken, waar mensen naar luisteren. Maar op grond van de reacties kan ik zeggen dat er op zon dagavond van alles gebeurt in huiskamers." Van de Wetering vertelt over'een me vrouw die helemaal niet naar Jomanda wil de luisteren, laat staan dat ze enige spiritue le behandeling wenste te ondergaan. Haar dochter had nog zo gezegd: nu komt het programma van die Jomanda. Maar ma ver borg zich achter de krant, wilde van die poespas niets weten. Maar wat gebeurde die gedenkwaardige zondagavond, zo viel te Jomanda Jomanda en presentator Willem Jan van de Wetering tijdens het radio-spreekuur. foto gpl 'De goedkoopste vorm van genezing. Gewoon de radio aan lezen in de lange brief van de dochter des huizes? Dochter had de handen gevouwen en kreeg haar vingers niet meer los. Stel je niet zo aan, riep moeder nog. Maar vervol gens begon ma van au, au, au te roepen. En een beetje klagerig te zingen. „Die vrouw kwam vast te zitten, kon zich helemaal niet meer bewegen. Ze kon alleen nog maar zeg gen tégen haar dochter: maak je geen zor gen, ik word geholpen. Aan haar hoofd, haar nek en aan haar nieren. Afijn, tot tien over vier 's nachts heeft ze vastgezeten. On derging vijf spirituele operaties. Ze stond vervolgens op, is naar bed gegaan en daar na voor haar gevoel doorlopend gemas seerd. Dat zijn toch hele bijzondere din gen." Jomanda: „Schitterend toch dat mensen die hier zo sceptisch tegenover staan met de waarheid geconfronteerd worden." Filevorming De telefoon bij Radio Noordzee Nationaal hield al tijdens de eerste uitzending niet op te rinkelen. Op de daaropvolgende zondag avonden was het meer regel dan uitzonde ring dat de centrale overbelast raakte. Ten einde filevorming in het telefoonverkeer te voorkomen is er nu een speciale Jomanda- lijn (06-300405). Door de bank genomen spreken per week 7.000 Nederlanders dat bandje in, in een poging het medium op zondagavond te spreken te krijgen. De re dactie is de hele week doende de binnenge komen gesprekken uit te luisteren. Eigenlijk geen beginnen aan om daaruit twaalf men sen te selecteren, maar meer kan niet. Ge tuige ook de post die in Naarden wordt be zorgd, zit menigeen in Nederland met vra gen, vragen en nog eens vragen. Jomanda: „Ik denk dat nog heel veel mensen geholpen moeten worden. En bij een heleboel ontbreekt de durf om hulp te vragen. Daarom is het goed dat er een ra dioprogramma is. Dat ze dus in de huiska mer kunnen zitten en hulp krijgen, zonder dat ze hun mond open hoeven te doen. Ik heb gehoord dat sommige mensen zich met hun radiootje op het toilet terugtrekken. Of in een kamertje. Die willen voor hun huis genoten niet weten dat ze luisteren. Nader hand schrijven ze- mij daar dan over. Zo'n uitzending kan heel positief zijn voor mens en dier. Ik hoor altijd van anderen wat er gebeurd is. Zelf word ik er nooit op voorbe reid. Ben net zo verbaasd als het publiek zelf." Vooropgesteld: Jomanda is de eerste om te zeggen dat ze zelf niets doet. Ze is medi um, niet meer en niet minder. Denk vooral niet dat ze, wachtend bij de bakker, meteen al aanvoelt wat haar omstanders zoal man keert. Wil ze ook niet weten eigenlijk. Pas als de mensen met Jomanda aan de praat raken over wat hen dwars zit, komt het con tact met 'boven' zo wil althans haar ver haal automatisch tot stand. De helpers in de goddelijke wereld met wie Jomanda naar eigen zeggen in verbinding staat, verrichten de onzichtbare medische handelingen. „Ik Medium Jomanda aan het werk tijdens een healing. heb veel helpers. Overleden chirurgen en hoger afgestemden. Dokter Semmelweis, de ontdekker van de kraamvrouwenkoorts, is er ook bij. Een zuster als Florence Nigh tingale balsemt altijd in, is prachtig. Af en toe mag ik het dan zien, gaat heel snel, dan zie ik iets in de mist. Zie ik operaties die uit gevoerd worden." Zondagavond, half acht. Met presentator Willem-Jan van de Wetering neemt Joman da in hofstede Oud-Bussum in Naarden, hoofdkwartier van Radio Noordzee Natio naal, de post door. Ze heeft er die dag twee healings op zitten in Tiel, in totaal doet ze er vijf in een week. Jomanda moe? Welnee! Op Hemelvaartsdag stond ze nog van tien uur 's ochtends tot tien uur 's avonds op haar benen. Non-stop, zonder sanitaire stop. Zonder eten, alleen nam ze af en toe wat ingestraald water tot zich. „Als ik aan het werk ben, hoef ik niet naar de WC. Dat wordt gewoon weggenomen, net als bij de mensen die tijdens een healing op tafel vastliggen. Daar zorgen ze 'boven' allemaal voor. Ik heb door gekregen dat ik nog eens 24 uur op de benen moet staan. Als mens denk je: poeh, dat is een ruk. Maar zo gauw je daar staat is er niks meer aan de hand. Zo om! Mooi, prachtig, daar geniet ik van. En zij boven genieten omdat ik ervan geniet." Healings, stervensbegeleiding, radiowerk, het kan niet op. Jomanda zegt op de energie van boven te teren en daar is ze heel dank baar voor. „Een echt medium wordt niet moe. Dat treedt eigenlijk uit, zonder dat het zichtbaar wordt. Er zijn mensen, trance mediums, die treden bewust uit en die zie je ook in trance gaan. Die gaan als het ware ook naast hun lichaam staan en die kunnen daarna dan ook weer gewoon functioneren. Maar ik heb het geluk dat ik niet in trance hoef." Ze zal onder geen beding hemel en aarde bewegen om mensen naar Tiel te halen. Wie echt hulp behoeft komt vanzelf wel. „Hulp komt altijd op het juiste moment, op de juiste tijd. Ik kan niemand dwingen om hulp te vragen, ik kan hooguit iemand iets aanreiken. En dan kun je het soms drie keer zeggen. Wil men dan niet, dan denk ik: het is jouw probleem, niet het mijne. Dan ko men ze misschien een jaar later, dan is de tijd wie weet wel rijp. Ze moeten eerst iets meemaken vooraleer ze de stap maken. archieffoto loek zuyderduin Zondagavond, even na negenen. De Sottg of Light wordt de ether ingestuurd als her kenningsmelodie. Gecomponeerd en ge zongen door Jomanda. We are all together now to get the power of the light and to feel the energy' to go inside let us all hold hands and we get into the mood open up your mind, is really good De eenvoud van het woord op rijm. Wat heet! Simpeler kan eigenlijk niet, maar bij het horen van het lied schijnt de ontroering zich van menige luisteraar meester te ma ken. Kippevel! Telefoon voor Jomanda. Een luisteraar vertelt dat hem de afgelopen week iets bij zonders is overkomen. Meneer was op een healing in Tiel, deed thuisgekomen 's avonds zijn trouwring af en zag tot z'n grote verwondering dat de ingegraveerde trouw datum was verdwenen. Jomanda stelt de beller in zoverre gerust dat hij niet onmid dellijk voor een scheiding moet vrezen. Re actie van meneer: 1960 is veranderd in 1974. Jomanda krijgt door dat er in dat jaar toch iets bijzonders moet zijn gebeurd. Klopt het dat toen uw vader is overleden?, vraagt ze. De man zegt ja, bedankt en hangt op. Zondagavond half tien. De vaste luiste raars weten het al, voor Jomanda is het de hoogste tijd om water in te stralen, in de huiskamers staan de flessen klaar, 's Mor gens twee slokjes ingestraald water tot je nemen en 's avonds nog eens twee slokjes voor het slapen gaan, op lijf en geest schijnt het een weldadige werking te hebben. Afgaande op tal van meldingen uit het land, zagen al heel wat luisteraars het water in de opgestelde flessen verkleuren. Opeens zwart water in plaats van kleurloze gemeen tepils, hetgeen er volgens Jomanda op duidt dat de vertrekken zijn ontdaan van een spanningsveld, van negatieve energie. En groen water pept planten op, zo luidde de boodschap die Jomanda zegt te hebben doorgekregen van bóven. Telefoon voor Jomanda. Een jongeman haalde vroeger op school allemaal achten en negens. En nu ziet hij op zijn rapport al leen nog maar tweeën en drieën staan. Jo manda zegt er wel iets bij te voelen. Een ne gatieve kracht is met de student aan de haal gegaan. Een onverzorgd, ouder persoon. De jongeman bedenkt dat het zijn oma wel eens kan zijn. Jomanda: „Dat makkelijke le- j ren komt terug, de persoon is uitgeschakeld en heeft nu spijt. Stuur die persoon maar veel liefde toe." Geen afgod Ze wordt aanbeden, zeg maar geadoreerd. Jomanda zit daar overigens niet op te wach ten. „Wat ik heel belangrijk vind is dat je je zelf niet op de voorgrond moet plaatsen. In die zin dat je je niet bewust toe laat zingen of een mensenschare om je heen verzamelt, die zich afhankelijk van je maakt. Dat je een soort afgod wordt. Dat is precies wat ik niet wil. Als er iets gebeurt, ligt het niet aan mij, al kun je het niet voor zijn, natuurlijk. Niet voor niets zing ik ook mee met het dank lied, ik moet ook dankbaar zijn. Ik sta altijd met het hoofd naar beneden. Ik vind dat ik naar boven toe dankbaar moet blijven voor wat ik heb mogen ontvangen. Ik dank 's morgens voor hetgeen ik mèg doen en 's avonds voor hetgeen ik heb mógen doen. Zelf heb ik niks te willen." Telefoon voor Jomanda. Een meneer wil iets weten over zijn zoon. Die is namelijk homo. Jomanda antwoordt dat meneer daar geen probleem van moet maken en dat ze bovendien niets door krijgt. „Ik zie dit als een levenslange missie, ik heb er nooit een cent voor gevraagd. De mensen die naar Tiel komen, betalen tien gulden entree. Na aftrek van allerlei kosten wordt het geld weggegeven aan goede doe len. Ik leef van giften en dat blijf ik totaan mijn dood doen. Ik hoef niet zo nodig veel geld te hebben. Ik zeg altijd maar zo: er wordt altijd goed voor je gezorgd als je goed werk doet."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12