Verbod kartel niet betreurd Trekkertrek: pk-geweld in Koudekerk Bloemencorso trotseert warme weer Honderden nemen kijkje in keuken agrarisch bedrijf Leiden Regio Strijd tegen porno-cultuur begint in Alphen RPF/GPV verlangt opheldering over house-party Archeon MAANDAG 8 AUGUSTUS 1994 Kaarsenmaker Papöt BV, gevestigd in Warmond, treurt er niet om dat het ministerie van economische zaken kar telvorming heeft verboden. Volgens hem luidt dit zeker niet de ondergang van het bedrijf in, dat in 1856 werd opgericht. warmond wim koevoetgevestigd. „Niet zo gek met zo'n groot seminarium in je dorp." De ondernemer doelt op Ma- riënhaven, -weide en -gaerde, inmiddels bejaardenoorden. De fabrikanten hebben het doorbreken van het systeem met vaste prijzen jarenlang kunnen tegenhouden. Eerder deze week maakte het ministe rie een definitief einde aan het kartel, al bestaat nog de moge lijkheid dat het College van Be roep een nieuwe ontheffing ver leent. Papöt zegt dat hij de neder laag al ver tevoren zag aanko men. Hem is het nooit gegaan om de financiële gevolgen. „Het is meer een gevoelskwestie. We leveren een heel specifiek pro- dukt. Dat schept een band, die extra sterk is doordat we zelf Directeur Papöt: „Van ons, kaarsenfabrikanten, zijn er niet zoveel. We kennen elkaar alle maal en we weten gewoon van elkaar dat we met onze prijzen geen gekke dingen gaan doen. Met of zonder kartel, wij snoe pen van elkaar geen klanten af." Het kelderende kerkbezoek is nooit van invloed geweest op de omzet van de Warmordse kerk- kaarsenfabriek Papöt BV. „De mensen blijven wel in de kerk komen om een lichtje te ontste ken", zegt de gelijknamige di recteur. „Kijk maar in de Leidse Hartebrugkerk. Daar branden meer kaarsen dan dat er men sen zitten." In Nederland zijn twaalf kerkkaarsenfabrikanten. Twee daarvan zijn in Warmond ook gelovig zijn. We willen niet worden gedwongen met elkaar te concurreren. Ik bedoel: wij maken geen grote hoeveelhe den chocoladerepen voor een anonieme doelgroep. We leve ren de kaarsen zelf af omdat ze door vervoer door derden dikwijls stuk gaan. Soms gaat het om een doosje voor een pa rochie in de een of andere uit hoek van het land. Dan kom je daar en is de koster niet aanwe zig om de kaarsen in ontvangst te nemen. We kennen dan altijd wel een parochielid waar we te recht kunnen. Ons logistieke systeem staat of valt met de persoonlijke benadering. De kerkkaarsenfabrikanten moeten het vooral hebben van de in alle opzichten slinkende katholieke kerk. Hoewel ook do minees steeds meer gebruik maken van de wassen staven, ziet Papöt daar geen nieuwe markt in. „Bij de protestanten en bij de oecumene staan er hooguit twee kaarsjes op het al taar. Dat stelt niet veel voor." Drie gewonden bij ongeluk A4 nieuwe wetering Bij een verkeersongeval in de buurt van het aquaduct op de rijksweg A4 zijn zondagochtend tegen half vier twee mensen gewond. Een 22-jarige inwoner van Amsterdam reed met zijn auto achterop de wagen van een 23-jarige Rotter dammer. Beide auto's sloegen over de kop. De wagen van de Amsterdammer kwam op zijn dak tot stilstand. De bestuurder en een inzittende liepen verwondingen op aan het gezicht. De auto van de Rotterdammer ramde de de vangrail. De brandweer bevrijdde een 20-jarige vrouw uit deze wagen. Met een gebroken arm en een wond aan haar knie is zij, samen met de twee ande re gewonden, naar een ziekenhuis vervoerd. Inbrekers slaan slag alphen aan den run» Uit een woning aan de Stellingmolen in Al phen is dit weekeinde een portemonnee met inhoud gestolen. De inbreker drong het huis binnen via een bovenraampje dat openstond. Gisteravond werd ontdekt dat er in de woning van hun buren eveneens was ingebroken. Er is niet bekend of er iets is gestolen. De bewoners zijn met vakantie. Spoor van inbraken in Nieuwkoop nieuwkoop Drie woningen in Nieuwkoop zijn in de nacht van zaterdag op zondag bezocht door inbrekers. Ze kwamen steeds binnen door een raam te ontgrendelen via het openstaande bo venraam. Uit alle woningen is geld gestolen. Uit een huis aan de Hagendoomstraat namen de dieven een video-opname-appa raat mee. DUIVENBERICHTEN De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Chantilly. PV De Blauwkras H. Koome 1, 2, 4, 5, 7; P. Gijs man Zn. 3, 8; Comb, v/d Blom 6, 9,10. PV Het Oosten Mooten v/d Hoogt 1; A. Geyte- man 2, 3, 6, 7; J. Verbaan 4, 10; W. Kop 5, 8; P. van Duyl 9. LPV De Vriendenclub L. Engel 1, 2, 4; Comb, v/d Nieuwendijk 3, 7, 9; Comb. Bo- dijn en Zn. 5, 10: C.P. Gijsman 6,8. PVLPC Witteveen v. Gorkum 1, 5, 7; Groenendijk Korte 2, 4; J. v/d Hoogt 3; J. v/d Steen 6; H. Pen 8, 9; K. Lefebre 10. PV Leiderdorp D. v. Seggelen 1, 2, 4, 8, 9, 10; E.H. Broug 3, 6, 7; A. Petit 5. PV De Zwaluw P. v. Leeuwen 1, 2, 6, 9; N. Meeuwenoord 3, 7, 10; G. Hoogervorst 4; K. Jansen 5, 8. PV De Reisduif N. de Groot Zn. 1, 2, 6, 7, 9, 10; W. Ouwersloot 3; Comb. Hartevelt 4,5, 8. voorschoten/wassenaar marieta kroft Tussen de 150 en 400 belang stellenden bezochten zaterdag een of meer van de zes agrari sche bedrijven in Voorschoten en Wassenaar die open huis hielden. „Dat is een behoorlijk goede opkomst", zegt een te vreden organisatrice Thea den Hollander. Het is de vierde keer dat de open dag in het kader van de Nationale Bollendag werd gehouden. Zowel deelne mers aan de open dag als het publiek waren volgens Den Hol lander erg enthousiast. Een van de deelnemende be drijven was die van C. van Vliet van Kwekerij De Krim in Voor schoten. Hij kon de bezoeker zijn chrysantenteelt laten zien. Hij schat het aantal belangstel lenden dat zijn bedrijf bezocht op 200 tot 250. „Een hoge op komst, ondanks het mooie weer. In zo'n kas is het toch best wel benauwd." Het is voor de eerste keer dat hij een open dag houdt en het is hem goed bevallen. ,,Er wordt zoveel ne gatiefs over de tuinbouw ge schreven. Nu konden wij laten zien welke maatregelen we alle maal nemen om het milieu te sparen." Ook C. Overdevest uit Wasse naar is tevreden over de op komst. „Ondanks dat er zoveel Festijn trekt duizenden bezoekers marieta kroft Het lijkt allemaal zo voorspel baar: als je toevallig in het bezit bent van een dure, zware trac tor met veel pk's, moet je toch met gemak de Trekkertrekwed- strijd kunnen winnen? Een kwestie van centen dus. Wie dat denkt komt echter bedrogen uit. Er komt wel dege lijk talent van de chauffeur om de hoek kijken. „Om te kunnen winnen", legt deelnemer Mar den van der Broek uit Nieuw koop uit, „moet je precies de juiste versnelling zien te vinden, moet je de banden een beetje leeg laten lopen, maar dat is een kwestie van gokken. Verder rij den de trekkers in hun eigen ge wichtsklasse en komt er veel ge luk bij kijken." Dat geluk is deze zaterdag voor hem niet wegge legd, maar hij blijft er vrolijk on der. Enkele duizenden mensen, veel meer dan vorig jaar, zijn op de derde Trekkertrek afgeko men. Ingespannen staan ze achter de dranghekken om te kijken welke afstand de in totaal honderd tractoren om de beurt kunnen afleggen. Het gewicht van de sleepwagen die de trac tor moet trekken, loopt tijdens de rit op tot maximaal vijf a zes ton voor de lichtere klasse en tot 20 ton voor de zwaardere. De spanning stijgt al§ een trac tor begint te steigeren. Staat 'ie stil op het 100 meter-parcours, dan is het afgelopen en wordt de afstand genoteerd. Uit het publiek zijn bewonde rende geluiden te horen. „Het is een spektakel?!", zegt een en thousiaste toeschouwer. „En dat voor het kleine Koudekerk- je." Wie even uitgekeken is, loopt rond. Er zijn altijd wel beken den om een praatje mee te ma ken. Immers, de halve regio loopt hier rond op het weiland aan de Hoogewaard in Koude kerk. Kinderen leven zich uit op het springkussen of maken ple zier met het bekende clowns duo Appie en Flappie en wie zin heeft in een drankje of een hap- Uitslagen Trekkertrek Uitslagen: Old timer, lichte klasse: 1. O. Morbis (Benthuizen), 2. M. Reyneveld, (Koudekerk). Old timer, zware klasse: 1. F. Heemskerk (Koudekerk), 2. J. de Groot (Hazerswoude). Klasse van 0 tot 2500 kilogram: W. Kaptein (Zoeterwoude), 2. F. Boer (Nieuwerbrug), 3. E. van der Maat (Bodegraven). Klasse 2500 tot 3400 kilogram: 1. G. Moons (Boskoop), 2. M. Niekerk (Zwammerdam). 3. M. Hoogeveen (Hazerswoude). Klasse 3400 tot 4400 kilogram: 1. R. van Vliet (Ter Aar), 2. A. van der Marei (Voorschoten), 3. N. van Leeuwen (Koudekerk). Klasse 4400 tot 5700 kilogram: 1. A. Steenwijk (Alphen aan den Rijn), 2. P. den Braven (Ter Aar), 3. M. Verkerk (Ter Aar). Klasse 57Ó0 tot 8000 ki logram: 1. G. van der Winden (Schipluiden), 2, B. van der Vis (Al phen aan den Rijn), 3. W. Muildijk (Bleiswijk). Frees-race: 1. Chiel de Boer, 2. Peter van Leeuwen (Hazerswoude-Dorp). je kan bij een van de kraampjes of in de feesttent terecht. Het weer kan niet beter: een heerlijk zonnetje en een windje. Niet te warm en niet te koud. Als de superspecials moeten rijden, wordt het flink druk ach ter de dranghekken. Het is de eerste keer dat de Trekkertrek een demonstratie van deze su persnelle tractoren, bijgenaamd 'vliegtuigen op wielen', in haar programma heeft opgenomen. Een wereldprimeur heeft het Zuidhollandse dorpje Koude kerk dank zij de Trekkertrek sinds zaterdag 6 augustus 1994 op haar naam staan. Voor het eerst in de wereld wordt er een frees-race (een race met twee wielige trekkértjes) gehouden. „Zelfs de Aalsnieerse en Bos- andere evenementen waren, schat ik dat er toch nog zo'n 50 tot 70 bezoekers zijn geweest. Dat is nog meer als vorig jaar. En ze waren echt geïnteres seerd." Overdevest en zijn zoon lieten de bezoekers overal rond kijken in hun bollenbedrijf. „Laat ze maar komen in de keu ken. Dat is wel goed", meent de Wassenaarse bollenteler. „Dan ziet het publiek dat we hele maal niet zoveel bestrijdings middelen gebruiken als wordt gedacht." Behalve bij de chry santenkwekerij en het bollenbe drijf, namen bezoekers ook een kijkje bij een groentenkwekerij, een kwekerij met vaste planten en een melkveehouderij. Burgemeester Paats moet als eerste '06-nummersinleveren De Stichting Schreeuw om Leven/Rainbow Bijbelkrant uit Hilversum wil een eind ma ken aan de '06-porno-cultuur' in Nederland met de actie 'Pornografisch besmet gebied zwelt aan'. In Alphen aan den Rijn heeft ze een landelijk actiecentrum geopend van waaruit zoveel mogelijk Nederlanders wor den benaderd om de 06-pomonummers uit hun telefoongids te scheuren en via het actiecentrum aan de PTT op te sturen. Schreeuw om Leven begint dinsdagavond in Alphen met de inzamelingsactie van de 06-porno-nummers uit de telefoongids. Bij ieder huis zal de vraag worden gesteld: „Weet u dat u porno in huis hebt?" Dinsdag om zes uur zal burgemeester M. Paats, die woont aan de Vijverstraat in Alphen, de eer ste zijn die die vraag krijgt voorgelegd. Voorts worden duizend actie-adressen in Nederland door de organisatie opgeroepen om mee te doen met de actie. De stichting vreest dat de pomo-cultuur een vernietigende invloed op de ontwikke ling van kinderen heeft. Daarnaast heeft ze plannen om 'porno-verslavingsslachtoffers' uit de put te helpen. Daartoe wordt een netwerk van hulpverlening opgezet en zijn de Lesbrief seksualiteit en de algemene fol der Too Bad beschikbaar. Ten slotte is de koningin gevraagd om aandacht te schenken aan het groeiende probleem in haar troonrede en is Rain bow/Schreeuw om Leven de initiatiefnemer voor het op 16 en 17 december te houden 'Pro life voor het leven gezinscongres'. koopse tuinders hebben er nog nooit van gehoord", meent be stuurslid Jacques van der Salm. „Het is de gein", zegt de Bos- koopse kweker Leo Moerings, een van de negen frees-racers. Achter zijn frees heeft hij een karretje versierd met takken ge koppeld. „Ik voel wel aan dat de frees-race volgend jaar profes sioneler wordt. Ik hoor nu al van anderen 'als ik dit volgend jaar zus of zo doe, dan maak ik een grotere kans om te win- Tegen half zes, nadat de laatste trekker een sleepwagen heeft getrokken, leggen de ne gen frees-racers (ze hebben wel wat weg van waterskiërs) het voor de tweede keer deze dag tegen elkaar af. „Meer dan tevreden", toont Van der Salm zich na afloop van het evenement. „De negentig medewerkers hebben zich alle maal voortreffelijk uitgesloofd. Het publiek beeft zich netjes ge dragen, het weer zat mee. Het was fantastisch!" Rijnstreek moet meer samenwerken runsburg/katwuk/noordwuk» irene nieuwenhuuse Het Rijnsburgs Bloemencorso had dit jaar alle geluk van de wereld. Donderdag wees de thermometer boven de dertig graden aan, vrijdag, zaterdag en zondag was de temperatuur een stuk lager. Ook de vrijdag nog voorspelde stortbuien bleven uit. Het bloemencorso stond er zondag op de Noordwijkse Wil- helminaboulevard dan ook nog fleurig bij. N. Hemmes, secretaris van de Stichting Rijnsburgs Bloemen corso, kan zijn enthousiasme over het 48ste corso ook nauwe lijks verhullen. „Toen op vrij dagavond de wagens vanuit Scheveningen terugkwamen, zagen ze er zelfs mooier uit dan toen ze wegreden van de veiling in Rijnsburg. Het zachte sproei- regentje, dat ze onderweg kre gen, was een regen van geluk. Zo'n positie is natuurlijk een prachtig uitgangspunt voor het weekeinde, dat nog zou vol gen." Dit jaar was, gezien het war me weer, vooral gekozen voor 'harde' bloemsoorten, zoals gla diolen, zonnebloemen, chry santen, en rozen. Zachte bloemsoorten als hortensiakop pen en spirea's waren zoveel mogelijk gemeden. Nieuw wa ren de groene anthuriums die het op verschillende wagens bij zonder goed deden. Vooral de winnaar "Vissen' oogstte veel bewondering. Het bloemencorso verliep dit jaar ook op andere fronten op rolletjes. Er waren geen lekke banden, geen mensen die flauwvielen en geen noemens waardig oponthoud. Wel was er wat teleurstelling bij Oegstgees- tenaren die het corso dit jaar voor het eerst 'geneutraliseerd', dus zonder muziek en in hoog tempo, voorbij zagen komen. De bloemenstoet die om pre cies elf uur in de wijk Stevens hof in Leiden startte, stopte zoals gepland, om kwart voor twaalf voor het Leidse gemeen tehuis. Raadsleden, prominen ten en andere genodigden kon den daar vanaf de tribunes het bloemendefilé goed bekijken. Even daarna, bij molen de Valk, werd de stoet ontbonden. On der politiebegeleiding werden de bloemenwagens daarna via r de Rijnsburgse veiling Flora gereden. 's Middags vanaf een uur trok de bloemenkaravaan vanaf de Flora 'door eigen terrein'. Bij het Rijnsburgse stadhuis werd wederom stilgehouden. Burge meester F. Jonkman maakte daar de prijswinnaars van de bloemententoonstelling van kwekers, die de afgelopen week in het gemeentehuis werd ge houden, bekend. In Katwijk was de belangstel ling zo groot dat het op ver schillende plaatsen, zoals op de boulevard, dringen was. Na een stop bij de Willem van de Berg- hleefgemeenschap, reden de wagens naar het centrum van Noordwijk, waar om precies ne gen uur 's avonds de allerlaatste wagen op de Wilhelminaboule- vard stilhield. Vooral voor de fi guranten, die de hele dag vanaf de wagens naar de toeschou wers hadden gezwaaid, was dit een ontspannen moment. Zij begonnen - tot grote hilariteit van de omstanders - aan een polonaise. „Dit corso is meer dan voortreffelijk verlopen", blikt Hemmes tot slot terug. De gemeenten in de Rijnstreek moeten op milieugebied nau wer met elkaar Samenwerken. Dat stelt de inspecteur van mil ieuhygiëne in een reactie op het milieujaarverslag van de ge meente Alphen a&n den Rijn. Op dit moment houdt de sa menwerking vooral in dat Rijn- woude, Jacobswoude, Ter Aar, Nieuwkoop en Nieuwveen en kele taken overdragen aan Al phen aan den Rijn. Het interge meentelijk overlegorgaan Rijn streek (IGOR) studeert al op een alphen aan den run Hoewel het Rijnsburgs Bloemencorso dit jaar Oegstgeest 'geneutrali seerd' zou passeren - dus zonder muziek en in hoog tempo - wachtten deze mensen zaterdagmiddag geduldig op de bloemenstoet. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Voor de RPF/GPV-fractie in Al phen aan den Rijn is de kwestie rond het verlenen van een ver gunning voor het dansfeest dat vorige week zaterdag in Ar cheon was gepland, nog niet af gedaan. De fractie is weliswaar blij dat het feest niet is doorge gaan, maar toch blijft zij met een aantal vragen zitten, die ze inmiddels heeft voorgelegd aan BenW. De RPF/GPV met twee zetels in de raad, wil weten of de ver gunningaanvraag voor het dansfeest in het entreegebouw van Archeon volgens de norma le procedure is ingediend en be handeld. Ook vraagt de fractie zich af of B en W op de hoogte waren van het feit dat het niet zomaar om een dansfeest ging maar 'om een house-party'. Verder wil de partij weten of het is toegestaan om een house party te organiseren in Alphen en welke eisen er worden ge steld indien er in de toekomst een dergelijke aanvragen wor den ingediend. De RPF/GPV is ook benieuwd welke normen en eisen er gesteld zijn en welke af spraken er zijn gemaakt met Ar cheon Beheer BV voor het hou-^ den van evenementen na slui tingstijd in het entreegebouw. Vorige week vrijdag bepaalde president Van Delden dat het dansfeest in Archeon niet mocht doorgaan. De reden voor dat besluit was dat Alphen al leen maar een vergunning wilde afgeven voor het feest met zulke lage geluidsnormen dat het on mogelijk was om het evene ment er te houden. Enkele da gen eerder verbrak Archeon al het contract met het organisa tiebureau Phantasia en Ventura, onder meer omdat het park er plotseling achter was gekomen dat het niet zomaar een dans feest betrof, maar een house party. king. Sinds 1990 zijn alle Neder landse gemeenten bezig met een grote inhaalslag in het ver lenen van milieuvergunningen. Het Rijk geeft daarbij een pre mie aan gemeenten die deze klus gezamenlijk aanpakken. Binnen de Rijnstreek is er des tijds voor gekozen om de con trole en de coördinatie in han den te geven van het IGOR, ter wijl de uitvoering werd onder gebracht bij de gemeente Al phen aan den Rijn. „We dach ten dat dat de meest efficiënte methode zou zijn. Maar in de praktijk blijkt het niet zo'n ge lukkige constructie te zijn. Al is het alleen maar omdat Alphen aan twee kanten van het con tract zit: die gemeente is zowel afnemer als aanbieder", vertelt IGOR-secretaris A. van Diggele. Of het IGOR in de toekomst de touwtjes op milieugebied he lemaal zelf in handen gaat ne men, kan Van Diggele niet zeg gen. „Dat is één van de moge lijkheden. De bestuurders van de deelnemende gemeenten zullen zich binnenkort over de nieuwe samenwerking moeten uitspreken." Prachtig weer en vele nieuwe attracties zorgder dat de derde Trekkertrek in Koudekerk weer volop in de belangstelling stond. FOTO LOEK ZUYDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10