W\TERKRANT Een goocheltruc met bruggen 'Dit is de leukste vorm van binnenvaart' Katwijk Ontdekking van 'nieuwe' kwal positief nieuws Het Hoogheemraadschap van Rijnland noemt het 'positief nieuws' dat de zeld zame tropische zoetwater- kwal 'craspedacasta soverbyi' is aangetroffen in de Reeuw- ijkse Plassen. Het diertje was in geen tientallen jaren in de Nederlandse wateren gezien. „Na alle verhalen over blau we algen is dit een prima be richt", aldus Bas van der Veer van Rijnland. De in Europa zeer weinig voorkomende kwal werd de ze week door medewerkers van het hoogheemraadschap ontdekt bij het nemen van watermonsters. Inmiddels is ook een tweede waarneming gedaan in de Haarlemmer meer. Daardoor wordt aan genomen dat de kwal nu vrij algemeen voorkomt in de Hollandse wateren. Vermoedelijk zijn de kiemen van de kwal op tropische planten ons land binnenge komen. Pas bij extreem warm weer komen ze tot ontwikkeling. De verwach ting is dat als het water af koelt de kwallen weer ver dwijnen. Het hoogheemraadschap houdt er rekening mee dat de aanwezigheid van de kwal de komende dagen leidt tot verontruste telefoontjes. „Het is mogelijk dat er con centraties van kwallen ont staan in het water. Die zien er gelei-achtig uit. Maar er is geen reden voor onrust. De diertjes, die ongeveer twee centimeter groot zijn, zijn onschadelijk. Ze prikken bo vendien niet", aldus Van der Veer. pe boot van het Leidsch Dag- jblad vaart vandaag in Katwijk !en omgeving. Morgen wordt (koers gezet naar de Kagerplas- tips heeft voor de beman ning kan bellen naar het specia le telefoonnummer op de re dactie van het Leidsch Dagblad: 071-356401 of rechtstreeks met de schipper aan boord: 06- 52801476. AGENDA Kerk. 22.30 [Leiden Corso-wandeltocht over 10, 15 of 20 J km, start vanaf WV, Stationspli i 9.00 en 14.00 uur. "y^Noordwijk tus- |Funboxing op het Vuurtorenplein, van 14.00 tot 18.00 uur. •snelschaaktoernooi, 19.00 Breestraat/Koorn brugsteeg, om 14.00 Rondleiding in dePieterskerk, 15.00 Noordwijk Gehele dag bezichtiging praalwagens Rijnsburgs Bloemencorso, Kon. Wilhel- Toeristenmarktop het Vuurtorenplein, van 10.00 tot 18.00 uur. Winkels in Hoofdstraat Koopcentrum geopend van 13.00 tot, 17.00 uur. Leidschendam Recreatiedag met rondvaarten, kanoles- sen, ponyrijden, handboog- en wind- buksschieten en een wandelpuzzel- tocht, recreatiegebied Vlietland, van 11.00 tot 17.00 uur. LOGBOEK Vrijdag 5 augustus, Oude Rijn. De Leidsch Dagblad-boot na dert een overduidelijk veel te la ge brug. Eén van de opvarenden op het voordek kijkt schichtig om zich heen, wenkt vervolgens op samenzweerderstoon de schipper en zegt: 'Vaar maar door, geen brugwachter te zien'. Behalve een variant op een Bel genmop is dit ook de inleiding tot een kritisch stukje over brugwachters. Niet over alle brugwachters, begrijp me goed. Met de vertegenwoordigers van deze eerbiedwaardige beroeps groep die bruggen van twee meter of hoger bedienen, heb ben wij geen problemen. En ook met de hele kleintjes staan wij op goede voet. De eerste ca tegorie ziet ons zonder vaart te minderen onder zich doorgaan. En de tweede categorie is zó ge wend om voor alles wat maar even boven de waterspiegel uit steekt in actie te komen, dat een bescheiden toetertje volstaat om achtereenvolgens eerst de dienstdoende ambtenaar en vervolgens zijn brug overeind te krijgen. Nee, het gaat ons hier om de zogenaamde 'twijfelaars', de brugwachters met een beweeg baar gedeelte van tussen de 1.7Ö en 1.90 meter. Het lijkt wel of we daar voortdurend mee in discussie moeten. Vorige week nog, in Alphen aan den Rijn. „Ik heb zelf ook zo'n bootje, jullie kunnen er makkelijk onder door!", meende deze ongetwij feld beste man ons vanuit zijij raampje te moeten toeroepen. Direct achter ons lagen comple te zeeschepen te wachten totdat het dek omhoog ging, maar wat hebben we moeten praten om gewoon mee te mogen varen met de grote stroom. Als brug- Of neem die brugwachter van de brug in Koudekerk. Twee keer zag hij ons met lede ogen gelijk met een ander schip on der het opstaande brugdek pas seren, voordat hij de tijd rijp achtte voor een vermaning. „Kan dat mastje er niet af? Dan moet het volgens mij wel luk ken." Nee meneer de brug wachter, ook na veel gedoe met een baco en een platliggend mastje konden we er nog niet door. Waarom zou een brugwachter het liefst zien dat je je schip aan de ene kant van de brug af breekt en 'm vervolgens aan de andere kant weer opbouwt? De rage is geloof ik alweer een beetje over, maar enige tijd ge leden zag je allerlei beroeps- en belangengroepen nog rondrij den met van die dubieuze, iet wat seksistische stickers op hun auto. In de categorie 'Windsur fers doen het staande', 'Bos wachters doen het in het groen' en 'Van Gend Loos doet het met spoed', weet ik er nog wel eentje: 'Brugwachters doen 'm liever niet omhoog!' DICK VAN DER PLAS Voordeelcheques van de Waterkrant Speciaal voor lezers van de Waterkrant heeft het Leidsch Dagblad een boekje met voordeelcheques samengesteld. De totale korting in het boekje loopt op tot ruim 150 gulden. De cheques worden uitgedeeld door de bemanning van de boot, maar kunnen ook worden afgehaald bij het kantoor van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat. Tevens is het mogelijk eer aan zichzelf geadresseerde (ongefrankeerde) envelop te sturen naar: Leidsch Dagblad, t.a.v. Manon van Schaik, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Het boekje wordt dan toegestuurd. 24 graden Oost/noordoost 3 Het fonds dat er nooit kwam Leiden is een eigen fonds voor sportieve, culturele en medische activiteiten misge lopen. De gebroeders Groe newegen wilden ooit een stichting in het leven roepen om evenementen op allerlei gebied te financieren. Omdat de gemeente weigerde de broers een ton schadever goeding toe te kennen van wege inkomstenderving, kwam het er nooit van. „Want die ton was het basis bedrag waarmee we wilden beginnen. Dat hadden we via vrijgezelle relaties destijds moeiteloos kunnen uitbou wen tot een miljoen", aldus de broers die met hun boten goederen vervoerden voor tal van bedrijven. De twee vroegen de schade vergoeding van de gemeente toen de Trekvliet langs de Rijn en Schiekade in 1986 weer werd opengegraven. Die was in 1971 gedempt, waardoor de broers met hun schip niet meer bij het 'oude' gebouw van het Leidsch Dagblad konden komen waar ze rollen papier bezorg den. In eerste instantie wil den de beide Groenewegens genoegen nemen met 5000 gulden, maar toen die niet werden betaald en de Trek vliet weer 'opengelegd' werd, dienden ze alsnog een scha declaim in van 100.000 gul den. „Het dichtgooien had vijf miljoen gekost, het openen tien miljoen, dus kon ook die ton er nog wel bij, vonden wij. Dat was ook niet zomaar bedacht, dat bedrag was ge baseerd op het feit dat we daarna nog minstens vijfjaar papier naar het LD hadden kunnen varen. Vijfjaar tegen 20.000 gulden per jaar, bete kent dat we dus 100.000 gul den misliepen." Dat bedrag wilden de vrijge zellen storten in een stichting om evenementen mee te fi nancieren. „Eri wij hadden heel wat kennissen die wil den meedoen. Die zaten goed bij kas, hadden geen kinderen en waren best be reid geld te storten. Zelf had den we het ook verder uit willen bouwen. We hebben zes zusters, die het allemaal goed hebben. En maar e^n paar neefjes en nichtjes die het ook niet nodig hebben. Dus als er wat met ons was gebeurd, hadden ook de waarde van onze bezittingen erbij gekomen. Dan was het toch een aardig potje gewor den. Nu is er niets." PAUL DE TOMBE Met een gelukzalige glimlach van oor tot oor varen Ab Koers en zijn vrouw in hun vracht schip over de Nederlandse wa teren. Nou ja, dat is misschien lichtelijk overdreven, er moet wel keihard worden gewerkt. Maar de lading die ze vervoeren met de Anna Maria IV verschaft het_echtpaar uit Maarssen veel genoegen. „Dit is nog de enige binnen vaart die leuk is en gezellig", vertelt Ab. „Met de tankervaart valt geen droog brood te verdie nen. En wat er in het wereldje van de beurtschippers gebeurt, heb je zelf op televisie kunnen zien. Ik wil niet zeggen dat er in ónze branche geen moordende concurrentie is, maar de sfeer is anders. Toch veel meer ont spannen." De komende tijd doen zij elke week Leiden aan, waar zij aan meren in de buurt van de meel fabriek, bij het Ankerpark. Waarom toch, wat vervoeren zij dan op dat schip van achten dertig meter lang? „Toeristen", zegt Koers. „Met name buiten landse toeristen. Gezelschap pen meestal. Leiden is een stad vol cultuur. Hier leggen we al tijd aan omdat de ervaring heeft geleerd dat de buitenlandse passagiers dat op prijs stellen. Normaal gesproken mag je hier niet aanleggen, maar ik heb speciale toestemming van de gemeente." „We hebben een contract met een reisbureau. Dat bureau zorgt voor de passagiers. Wij zorgen voor de rest. Wij varen met ze en zorgen voor het eten en dergelijke. We varen onder meer naar Den Haag, Delft, Haarlem, Uithoorn op de Vecht. Gezelschappen tot dertig man hebben we hier aan boord. Meer kan de boot niet herber gen." En kan het echtpaar niet aan. „Het is 24 uur werken per dag", zegt Ab. „Je bent de hele Een tochtje met de gebroeders Groenewegen langs 'historische blunders' Ab Koers op zijn 'vrachtschip' Anna tijd in touw." Zo kookt zijn vrouw voor de gasten in een knus kombuisje. Scholieren hebben korvee en moeten heipep afwassen en dergelijke. Dat vertaalt zich dan ook in de kosten die voor jonge ren een stukje lager liggen. Ab geeft nog even een rondlei ding over de boot. Die blijkt op merkelijk ruim te zijn van bin nen. En schoon. Het ruikt er naar boenwas. Vandaar dat het donkerbruine hout op de wan Maria IV. den en vloeren zo glanst. Inclu sief het hout van het barretje, in het hart van de boot. „Voor de jeugd toveren we de boel hier in een wip om tot een dansvloer met allerlei lichten." Een vermoeiend leven kortom. „We werken zes maanden per jaar", zegt Ab. „De rest van de tijd wordt gebruikt om het schip weer op te knappen en om uit te rusten. Maar het gaat al snel kriebelen, dan willen we het wa ter weer op. Wat wil je ook. Wa ter heeft mijn leven altijd be paald. Mijn vader was binnen schipper. En nu doen onze zoon en dochter weer precies hetzelf de als wij. Zo kom je elkaar nog eens tegen ergens in Neder land." „Een schitterend land. Neder land is een waterland. Hoe kun je Nederland dan beter bekijken dan vanaf het water? Dat is ook het mooiste van het varen met buitenlanders. Dan wijs je naar Konijnen en duiven, akkoord. Een beetje goochelaar kan daar mee overweg, daar is niets bij zonders aan. Maar wie heeft er ooit een goocheltruc met twee bruggen uitgehaald? Da's pas knap. De gemeente Leiden flik te het ooit, volgens Burt Groe newegen. De Leidenaar voer jarenlang sa men met zijn broer Piet over de wateren van hun stad. Ze had den éen vervoersbedrijf en hun vervoermiddel was een schip. Tientallen bruggen passeerden ze per dag. Dus hadden ze het meteen in de gaten als er iets niet klopte. Piet (70) en Burt (78) vertellen er met graagte ovep Een rondvaartje door Lei den in hun vlet is wat de Engel sen een trip down Memory Lane zouden noemen, een tocht door de Laan der Herinneringen. Verhalen over gebouwen die er ooit stonden, maar vooral ver halen over historische blunders. Zoals die van de twee bruggen dus. Burt kan een glimlach niet onderdrukken als hij tekst en uitleg geeft tijdens de tocht. De Barentszbrug, die verbindt het fietspad van de Tasmanstraat met het Utrechts Jaagpad. De brug oogt reusachtig, want de Oude Rijn die er onderdoor stroomt is daar vrij smal. De Rembrandtbrug loopt over het Galgewater. Een kleine brug als je de breedte van het water daar in ogenschouw neemt. „De ge meente had tekeningen van beide bruggen, maar die zijn op een gegeven moment verwis seld. De brug die nu over het Galgewater loopt, had juist over de Oude Rijn moeten liggen. En de brug die daar nu ligt over het Galgewater. Want de Barentsz brug heeft een meter meer doorvaarbreedte. Zou Leiden soms iets met brug gen hebben? Je zou het haast denken. Want een paar hon derd meter voorbij de Barentsz brug begint Burt alweer te la- Jhen, als de Singelbrug bij de Zijlsingel dichtbij komt. „Kijk, die brug hebben ze overgeno men van Haarlem. Het is dus een tweedehands ding. Wat bleek? De bovenkant van deze brug was wel gelijk aan de vori ge, maar de onderkant lag twin tig centimeter lager dan die er voor. Onze oplossing: gooi het ding iets omhoog en de weg ook. Moet je een weekje het ver keer omleiden en dan is het klaar. Maar er gebeurt niets en dat gaat ten koste van de door vaarroute. Hadden ze de schip Eva blijft liggen Ze ligt er als een monument van het verleden. Voor het huis van Burt en Piet Groenewegen aan het Utrechtse Veer ligt Eva, die vroeger als kantoorboot diende voor hun expeditiebedrijf. „En Eva blijft daar liggen ook, wat er ook gebeurt", melden de twee vrijgezellen over hun grote lief de. Vandaar dat ze weigerden de schuit weg te halen toen de Ha vendienst daartoe opdracht gaf omdat de gemeente ter plekke werkzaamheden aan.de walkant moest verrichten. Die worden inmiddels uitgevoerd, terwijl Eva er nog gewoon in de zon ligt. „Spuit 'r dan maar vol met zand, hebben we geroepen. Dan zal de mast straks als een hand boven het graf groeien, zoals vroeger werd gezegd van een kind dat zijn moeder sloeg. Maar weghalen, dat nooit." een dam. Burt weet wel waar om. „Het koelwater werd vroe ger in de Langegracht geloosd. Toen die gracht werd gedempt, besloot men het water aan de achterkant te lozen." Ook de volgende poging de Haarlemmertrekvaart te berei ken, via de Oude Vest en de Korte Mare levert geen succes op. Onder zo'n piepklein brug getje kan ook geen lage vlet door. Poging drie, het laat zich raden, strandt eveneens. De Rijnsburgerbrug bij de Rijns- burgse Singel is te laag. Conclu sie: vanuit het centrum van Lei den is de Haarlemmertrekvaart per boot niet te bereiken. Burt: „De Rijnsburgerbrug open gooi en, zou de beste oplossing zijn." En dan is er nog de Churchill- brug over de Rijn, vlak bij de molen van Noordman aan de Haagweg. „Valt je niks op aan die brug?", vraagt Burt. Nou nee, niet direct. „Het brugdeel dat omhoog kan, zit aan de rechtkant", meldt Burt.Als het in het midden zou zitten zou het wind van de molen wegne men. Zegt men. Nou, hier komt maar eens in de zes weken een boot door. Die brug zit bijna al tijd dicht." „En de molen draait ook bijna niet", giechelt Piet. Ja, ja, er wordt wat afgechoo- cheld met bruggen in Leiden HERMAN JOUSTRA» de kant en zegt: dat is ooit zee geweest maar nu ligt het onder de zeespiegel. Daar begrijpen ze helemaal niks van. Is toch prachtig. Alleen de Nederlandse jeugd vaart niet met ons mee. Op de een of andere manier lukt dat niet. Ze vinden het waarschijnlijk niet leuk ge noeg." pers maar geraadpleegd." De doorvaarroutes. In een van de eerste artikelen in de Water krant liet wethouder Walen kamp er zijn licht al over schij nen. En de broers Groenewegen hebben er ook zo hun ideeën over. „Laten we maar eens gaan kijken hoe we bij de Haarlem mertrekvaart kunnen komen zegt Piet, als er even is aange legd bij de Beestenmarkt. En de vlet zet even later koers naar de Maresingel. „Zie je", zegt Burt. „Je kunt.niet verder." Het scheepje ligt op dat moment aan de achterkant van de Licht fabrieken. En daar bevindt zich De broers Burt (links) en Piet Groenewegen in hun vlet. „Hadden ze de schippers maar geraadpleegd toen z die bruggen gingen bouwen." foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9