NAVO bestookt doelen van Bosnische Serviërs Buitenland Abortusdebat in VS krijgt grimmig karakter Futuristisch decor Besprekingen VS en Noord-Korea hervat Verkiezingen Guinee-Bissau beloven nek-aan-nek-race Russisch legerkorps op de bres voor commandant 'Het in de steek gelaten Rwandese volk had beter verdiend' ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1994 Labour in peiling ver voor londen Met haar nieuwe leider Tony Blair staat de Britse La- bour-partij in de kiezersgunst ver voor op de Conservatieven van premier John Major. Dat blijkt uit een peiling van het onder zoeksbureau Gallup. Van de 1.161 ondervraagde volwassenen krijgt Labour de steun van 56,5 procent. De Conservatieven kre gen 23 procent. Het verschil tussen beide partijen is het grootste sinds 57 jaar. Bosbranden bedreigen westen VS reno» Bijna 20.000 mensen bestrijden in het westen van de Ver enigde Staten tientallen grote bosbranden die al bijna 95.000 hectare grond hebben verwoest. Als gevolg van hevige wind en blikseminslagen ontstonden in de staat Washington zo'n 150 brandjes. Sinds donderdag bedreigt het vuur de streek rond het Tahoe-meer, in het grensgebied van California en Nevada. Roemeense kompels beëindigen staking Boekarest De ongeveer 70.000 werkers in de Roemeense koper en bruinkoolmijnen in de Jiu-vallei hebben gisteren hun negen dagen oude staking beëindigd. De kompels eisten een loonsver hoging van 25 procent en elk jaar op de 'Dag van de mijnwerker' een bedrag ineens. Volgens de Roemeense radio zijn hun eisen ingewilligd. Jongetje redt antieke heg Oxford londen De negenjarige James Silk heeft zijn strijd om behoud van een antieke heg gewonnen. De universiteit van Oxford moet afzien van haar plannen om een formatie bulldozers op de his torische rij struiken af te sturen, ten behoeve van de aanleg van een sportveld. Gewapend met een notitieblok en vergrootglas bracht Silk lange dagen door bij de haag om het planten- en die renleven in kaart te brengen. Daarmee wist hij de gemeente te Overtuigen. washington hans c correspondent De discussie over de toelaat baarheid van abortus krijgt in de Verenigde Staten een steeds grimmiger karakter. De afgelo pen tien jaar zijn 146 abortus klinieken het doelwit van aan slagen geweest. In diezelfde pe riode werden ruim 1500 men sen die in de klinieken werkten of abortus lieten uitvoeren, mis handeld. Maar nu heeft het ge weld tegen voorstanders van vrije abortus een nieuwe di mensie gekregen: moord. In Pensacola, in het noorden van Florida, schoot de 40-jarige anti-abortusactivist Paul Hill de 69-jarige arts Bayard Britton en diens 74-jarige begeleider Ja mes Barrett door het hoofd. Barretts vrouw raakte gewond. Het gebeurde anderhalfjaar na dat voor de deur van dezelfde kliniek Michael Griffin, een an dere tegenstander van abortus, dr. David Gunn had vermoord. Griffin zit nu een levenslange celstraf uit. Hill wacht minstens hetzelfde. Vrouwenorganisaties en abor tusklinieken verkeren in paniek. President Clinton veroordeelde de moorden als 'binnenlands terrorisme' en zegde de lokale politiekorpsen extra manschap pen toe om de klinieken te be schermen. Bij vrijwel elke abor tuskliniek in de VS staat nu een politieman of een gewapende particuliere bewaker. Een spe ciale werkgroep wordt opgericht om 'abortusgeweld' te onder zoeken en de daders ervan te vervolgen. De vrees bestaat dat de actie van Hill niet de laatste zal zijn. Hill, die al jaren actie voert te gen abortus, blijkt veel aanhan gers te hebben, die vinden dat moord op artsen die abortus plegen gerechtvaardigd is. Priester David Trosch prees Hills actie en riep na de moord partij in Pensacola, vorige week vrijdag, op tot 'massale moor den op aborteurs en hun mede werkers'. Petities met die in houd zijn door tientallen men sen getekend. Niemand kan zeggen niet te zijn gewaarschuwd door Hill. Vorig jaar, na de moord op dr- Gunn, verscheen hij al in TV- praatshows om zijn ideeën te verkondigen. „Als we geweld mogen gebruiken om geboren kinderen te verdedigen, dan Fundamentalisten eisen aanslag in Algiers op londen afp De Groupe Islamique Armé (GIA), een extremistische splin tergroepering in Algerije, heeft de verantwoordelijkheid opge ëist voor de aanslag in Algiers op woningen van Fransen. Bij de aanslag woensdag kwamen vijf Fransen, drie politie-agen- ten en twee medewerkers van het Franse consulaat, om het le- De fundamentalistische groe pering zond donderdagavond een verklaring naar de Arabi sche krant Al-Hayat in Londen, waarin het bevestigde de aanval op 'vijf Franse christenen' te hebben uitgevoerd. De aanslag had overigens veel meer levens kunnen eisen. Een zware autobom kon echter net op tijd onschadelijk worden ge maakt. mogen we dat ook voor onze ongeboren kinderen", zei hij. Maar nooit gaf hij een indicatie dat hij zijn dreigement daad werkelijk zou uitvoeren. „Ik ben een leider, geen doener", zei hij Op de fatale ochtend demon streerde hij zoals gewoonlijk voor de Ladies Clinic. Toen dr- Britton om half acht kwam aanrijden, haalde Hill echter onverwacht een geweer tevoor schijn en schoot. Daarna gooide hij het geweer weg en liep de straat uit. Toep hij kort daarna werd aangehouden, zei Hill slechts laconiek: „Er zullen van ger worden Actie vergelding voor diefstal zware wapens Tien NAVO-straaljagers, waaronder twee Neder landse F-16's, hebben gis teravond een luchtaanval uitgevoerd op stellingen van de Bosnische Serviërs bij Sarajevo. VN-comman- dant Michael Rose had om de NAVO-luchtactie ver zocht nadat de Bosnische Serviërs bij een overval op een VN-depot zware wa pens hadden buitgemaakt. brussel peter de vries correspondent Bij het bombardement is waar schijnlijk één stuk anti-tankge- schut vernietigd dat zich binnen de twintig kilometer brede ge demilitariseerde zone rond de Bosnische hoofdstad bevond. De Bosnische Serviërs beloof den prompt de gestolen wapens weer in te leveren. Volgens een VN-woordvoerder hadden zij inmiddels twee pantservoertui gen teruggegeven. Rusland, dat bij vorige onaangekondigde NAVO-acties telkens boos rea geerde, was nu wel gewaar schuwd en is bovendien van mening dat de Bosnische Ser viërs de actie hebben uitgelokt. Volgens de Amerikaanse mi nister Christopher (buitenland se zaken) was de aanval ook be doeld om extra druk uit te oefe nen op de Bosnische Serviërs alsnog een internationaal vre desplan te accepteren. Het Wit te Huis liet weten dat opheffing van het VN-wapenembargo voor de moslims 'onvermijde lijk' wordt wanneer de Serviërs een vredesakkoord blijven af wijzen. De NAVO en de VN noemden de militaire actie een vergelding voor de diefstal door Bosnische Serviërs van één tank, twee pantservoertuigen en luchtaf weergeschut uit een door Oek- raïnse blauwhelmen bewaakt VN-depot, gistermorgen vroeg. De NAVO schoot gisteravond rond half zeven de VN te hulp nadat een Franse Puma-heli- kopter die de overvallers achter volgde, vanaf de grond met lich te wapens was beschoten. De NAVO-aanval werd uitgevoerd door twee Nederlandse F-16's, twee Franse Mirages, twee Brit se Jaguars en vier Amerikaanse A-10's van bases in Italië en een Amerikaans vliegdekschip, zo meldde het NAVO-hoofdkwar- tier in Napels. Volgens een woordvoerster van de Neder landse luchtmacht hebben de Nederlandse toestellen geen bommen afgeworpen. De actie werd afgebroken toen de Bosnische Serviërs be loofden alle gestolen wapens te rug te brengen. Direct na het bombardement openden sluip schutters in Sarajevo het vuur en werden de VN-blauwhelmen in Bosnië in verhoogde staat van paraatheid gebracht. spanningen zijn Andere tegenstanders van abor tus hebben zijn daad veroor deeld maar voorstanders van vrije abortus vrezen dat het hier niet bij zal blijven. Leden van het Amerikaanse Congres hebben de federale re cherche FBI gevraagd de anti abortusbewegingen net zo nauwgezet te volgen als terro ristische groeperingen. De De mocratische afgevaardigde Charles Schumer vroeg de be lastingdienst deze week om de belastingvoordelen in te trekken van een anti-abortusorganisatie in Alabama, die moord op abor tusdokters heeft gepropageerd. „Het is ondenkbaar dat wij be lastingvoordelen geven aan or ganisaties die zich bezighouden met moord", zei Schumer. De abortusdiscussie is in de VS nog lang niet beslecht, ook al heeft het Hooggerechtshof al twintig jaar geleden bepaald dat abortus legaal en louter een zaak voor de vrouw is. Abortus klinieken bestaan in het hele land maar in veel conservatieve gebieden, zoals het noorden van Florida waar Britton en Gunn actief waren, is het nog steeds zeer omstreden. Per jaar vinden in de VS zo'n anderhalf miljoen abortussen plaats. Daarmee staan de VS aan de top in de geïndustriali seerde wereld. Maar lang niet alle Amerikanen vinden dat abortus onder alle omstandig heden legaal moet zijn. Volgens een enquête uit 1992 is slechts één op de drie Amerikanen voor geheel vrije abortus. De helft wil het aan voorwaarden binden en één op de zeven is tegen elke vorm van abortus. Er is bovendien een felle discus sie ontstaan over de vraag of abortus betaald moet worden uit de ziektekostenverzekering. Tegenstanders wijzen elke over heidssubsidie als immoreel van de hand. Alton priors De koeien grazen vredig op een weiland bij Alton Priors in het zuidwesten van Groot-Brittan- nië. Op de achtergrond doemen glooiende tarwevelden op, waarin onlangs geheimzinnige cirkels zijn ver schenen. De enorme 'afdrukken' trekken veel bekijks. foto »ap» davecaulkin dent blad dat in Noord-Korea goed is ingevoerd, is optimis tisch over het verloop van de besprekingen. Een 'hoogge plaatst lid van de Noordko- reaanse delegatie' voorspelde volgens de krant dat de Ameri kaanse onderhandelaar Robert Gallucci 'niet met lege handen' naar zijn land zal terugkeren. De jonge Kim zou pragmatisch met het Westen willen omgaan om de Noordkoreaanse econo mie te verbeteren. De vertraging in de bespre kingen vergroot de tijdsdruk op de partijen om tot een vergelijk te komen. Voor het einde van de maand moet Noord-Korea beginnen met de opwerking van 8.000 verbruikte brandstof staven, die in een koelbad lig gen te roesten en hun omgeving dreigen te besmetten. Washing ton vreest dat Noord-Korea bij de opwerking genoeg plutoni um zal kunnen winnen voor vijf atoombommen. Amerikaanse technische hulp om het roest- proces te vertragen, zou Noord- Korea zeer welkom zijn, aldus de HankyorehShinmun. De Verenigde Staten en Noord- Korea hebben gisteren in het Zwitserse Genève hun bespre kingen over het Noordkoreaan se nucleaire programma hervat. De VS hopen Noord-Korea te kunnen overhalen zijn nucleaire faciliteiten aan volledige inter nationale inspectie te onder werpen. In ruil krijgt Noord-Ko rea diplomatieke erkenning en technische hulp. Het overleg is na acht uur verdaagd tot maan dag. De besprekingen werden op 8 juli geopend, maar een dag later abrupt onderbroken toen de Noordkoreaanse leider Kim II Sung overleed. Noord-Korea heeft gezegd dat het beleid on der Kims zoon en opvolger Kim Jong II geen koerswijziging zal ondergaan. De oude Kim had beloofd het nucleaire program ma hangende de besprekingen te bevriezen, waarmee hij mo gelijke economische sancties van de Verenigde Naties voor kwam. De Zuidkoreaanse krant Hankyoreh Shinmun, een dissi- Servische vrachtwagenchauffeurs strekken even de benen, nadat bij het grensplaatsje Raca een file van ruim vijf kilometer was ontstaan. De Serviërs hebben hun steun aan de Bosnische Serviërs ingetrokken en de gren zen gesloten. foto epa milós vukadinovic een direct gevolg van het ver werpen van het internationale vredesplan voor de verscheurde voormalige Joegoslavische re publiek door de Bosnische Ser viërs. Hun leider Karadzic heeft zijn milities voorgehouden dat ze zich moeten voorbereiden op een nieuwe eenzame strijd, nu ook de Servische president Milosovic zijn steun heeft inge trokken. Milosovic sloot gister morgen de grenzen met het door de Bosnische Serviërs ver overde gebied en sneed de tele foonverbindingen af. Hezbollah vuurt raketten af op noorden Israël JERUZALEM Rtr-AFP In het noorden van Israël is een tiental Katyusha-raketten inge slagen, vanuit Libanon afge vuurd door de Hezbollah-bewe- ging. Er zijn nog geen meldin gen van persoonlijke ongeluk ken of materiële schade. De aanval is waarschijnlijk een vergelding voor een Israëli sche aanval donderdag, waarbij acht burgerslachtoffers vielen. Israël heeft die actie inmiddels een 'vergissing' genoemd en ex cuses aangeboden. Een verslag gever van de Israëlische radio meldde vanuit de bestookte streek: „De raketten hebben voor grote paniek gezorgd in deze regio die volzit met toeris ten. Alle vakantiegangers zijn geëvacueerd." Hij zei dat de au toriteiten de toeristen weg stuurden wegens gebrek aan schuilkelders. Nadere informa tie is door de Israëlische militai re censuur uit de kopij van het Britse persbureau Reuter ge schrapt. Toen de raketten in Israël in sloegen, waren er in Zuid-Liba- non gevechten aan de gang tus sen Israëlische bezettingstroe pen en Zuidlibanese milities aan de ene kant en Hezbollah aan de andere kant. In het ge bied van Bayadah, in de door Israël bezette veiligheidszone, sloegen eveneens raketten in. Hezbollah-leiders hebben in het verleden herhaaldelijk aan gekondigd het noorden van Is raël met raketten te bestoken als Libanese burgers zouden worden gedood. Afgelopen jaar was er een akkoord gesloten waarbij Israël beloofde geen Li banese dorpen meer aan te val len als Hezbollah geen raketten meer op de joodse staat zou af- President Vieira heeft geduchte concurrent lissabon ips Bij de tweede ronde van de pre sidentsverkiezingen in Guinee- Bissau, die morgen wordt ge houden, neemt de huidige pre sident Joao Bernardo Vieira het op tegen Kumba lala. De twee zijn overgebleven uit de eerste ronde op 3 juli, waar acht kan didaten aan meededen. lala doet het in de opiniepeilingen erg goed en vormt een reële be dreiging voor het machtsblok van Vieira, de eenheidspartij Paigc. De Paige is al twintig jaar aan de macht. lala, leider van de Partij voor Sociale Vernieuwing (PRS) wordt gesteund door de hele oppositie. Nu heeft hij de moei lijke taak om de charismatische generaal 'Nino' te verslaan. Ni- i de schuilnaam die Vieira de strijd tegen de Portugezen, die van 1961 tot 1974 duurde. In dat jaar werd Guinee-Bissau onafhankelijk. Waarnemers in Lissabon schrijven de toenemende popu lariteit van lala toe aan het grote gemak waarmee hij steunmani- festaties omtovert in enorme feesten, waarin de enige serieu ze momenten bestaan uit het uitmaken van de regering voor 'dictatoriaal en corrupt'. Vieira zette de tegenaanval in met de bewering dat een onbekende 'tribalist' als lala nooit de inter nationale financiële steun zou kunnen krijgen die zo nodig is voor een land dat een van de 24 minst ontwikkelde en een van de 10 armste landen ter wereld MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Officieren van het Russische 14de leger, dat is gestationeerd in de Dnjestr-provincie van de GOS-republiek Moldova, heb ben gisteren opdracht gekregen in de kazernes te blijven. Vol gens de tijdelijke commandant van het leger was de order noodzakelijk omdat officieren zich verzetten tegen plannen het 14de leger uit Moldova te rug te trekken en de omstreden commandant ervan, generaal- majoor Aleksandr Lebed, over te plaatsen. Lebed is tegen de door defen sieminister Gratsjov verordon neerde terugtrekking. Volgens hem zal die leiden tot gevechten tussen Moldova en Russische nationa listen, die Dnjestr in 1992 tot een zelfstandige republiek uit riepen. Het 14de leger wist des tijds de bloedige gevechten te beëindigen. Van Moldavische zijde was geëist dat terugtrekking voor 1 juli dit jaar moest plaatsvinden. Rusland probeert de terugtrek king over een periode van drie jaar uit te smeren en wil één militaire basis in Moldova hou den. Lebed is ook daar tegen. „Ik voel er niets voor om van korpscommandant basischef te worden", heeft Lebed al uitge roepen. Er is nu klaarblijkelijk een machtsstrijd gaande tussen Le bed en de Moskouse defen- De grootste vluchtelingenstromen die de afgelo pen maanden vanuit Rwanda op gang zijn geko men bestonden uit Hutu's, die uit angst voor wraak op de vlucht sloegen voor het door Tutsi's gedomineerde RPF. De eerste omvangrijke groep, een kwart miljoen mensen, trok begin mei de grens met Tanzania over en streek neer in Benaco, waar binnen 24 uur het op dat mo ment grootste opvangkamp in de wereld ont stond. Het kamp telt inmiddels ruim 300.000 Rwandezen. Internationale hulpinstanties dachten op dat moment met de meest omvangrijke crisis uit hun geschiedenis te kampen te hebben, maar hoeveel meer menselijk leed stond hun,nog te wachten! Naarmate het RPF verder oprukte in het noordwesten, verlieten steeds meer Hutu's huis en haard en trokken naar Zaïre. Het Oost- zaïrese stadje Goma werd in een paar dagen overspoeld door een vloedgolf van meer dan een miljoen mensen. Als gevolg van de slachtpartijen en massale volksverhuizingen is Rwanda's oorspronkelijke bevolkingsaantal van 7,5 miljoen in vier maan den tijd tot bijna de helft geslonken. Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de VN (Unhcr) schat dat zich thans een kleine 2,5 mil joen Rwandese vluchtelingen in Zaïre (1,7 mil joen), Burundi (360.000), Tanzania (306.000) en Uganda (11.000) bevinden. Bovendien telt Rwanda zelf ook nog zeker 1,5 miljoen ontheem den. Organisaties die zich speciaal op kinderen rich ten, zoals het Save the Children's Fund en Uni cef, wijzen verder op het enorme aantal wezen dat als gevolg van de turbulente ontwikkelingen in Rwanda is ontstaan. Kinderen wier ouders zijn vermoord of die ze op de vlucht zijn kwijtge raakt. Een voorzichtige schatting wijst op zeker 100.000 wezen, die zijn ondergebracht in overal in Rwanda en daarbuiten uit de grond geschoten tehuizen. Om alle slachtoffers van de Rwandese crisis van voedsel, water en medische zorg te voorzien zijn grote sommen geld, enorme hoeveelheden hulpgoederen en heel erg veel hulpverleners no dig. In eerste instantie ontbrak het de organisa ties die zich naar de 'hotspots' in Zaïre en Rwanda hadden gespoed (Rode Kruis, Artsen Zonder Grenzen, CARE, Oxfam, Unhcr) aan al les. Gevolg was dat onder de vluchtelingen in Goma vrijwel direct een cholera-epidemie uit brak. In het begin bezweken dagelijks tussen de twee- en drieduizend mensen aan de ziekte en aan hongersnood en uitputting verwante kwa len. Hoewel de voedselsituatie intussen aanmerkelijk is verbeterd en het aantal doden behoorlijk is ge daald, is de situatie in de kampen in Rwanda en Zaïre nog steeds zeer precair. Vooral het voort durende tekort aan water is zorgwekkend en de kans is groot dat een op handen zijnde dysente- rie-epidemie opnieuw tienduizenden dodelijke slachtoffers zal eisen. Een dergelijke epidemie is zelfs moeilijker aan te pakken dan die van chole ra, daar de ziekte alleen met dure antibiotica kan worden bestreden. Maar het ontbreekt veel organisaties nog immer aan het benodigde geld. De VN hadden begin deze week gehoopt 430 miljoen dollar (ongeveer 740 miljoen gulden) los te krijgen van westerse regeringen, maar keken op hun neus toen de toezeggingen bleven steken op een kleine 200 miljoen. „Schandalig", meent een hulpverlener. „Het Rwandese volk had na maandenlang in de steek te zijn gelaten door de internationale ge meenschap beter verdiend. Moeten er dan eerst nog meer Rwandezen dood voordat de wereld bereid is ongebreidelde hulp te geven?" sietop. Het persbureau Interfax meldde gisteren dat Moskou heeft verordonneerd het com mando van het 14de leger dras tisch af te slanken. Het conflict kan minister Gratsjov in ernstige problemen brengen. Lebed is onder militai ren zeer populair. Het dagblad Izvestia meldde onlangs dat bij een opiniepeiling onder Mos kouse militairen 70 procent van mening was dat Lebed defen sieminister moet worden. Gratsjov is zeer impopulair van wege de vergaande bezuinigin gen op defensie en de grote problemen met huisvesting en materieel bij de strijdkrachten. Bovendien worden Lebed po litieke ambities toegeschreven. Recentelijk zei hij in een dag bladinterview dat in Rusland een generaal van het type Pino chet (de Chileense dictator) aan de macht zou moeten komen om orde op zaken te stellen. Abiola verwerpt voorwaarden voor vrijlating LAGOS Rtr-AFP De Nigeriaanse oppositieleider Moshood Abiola heeft gisteren geweigerd te voldoen aan de voorwaarden waarop hij op borgtocht kan vrijkomen uit de gevangenis. Het federaal hoog gerechtshof besloot eerder op de dag tot vrijlating, maar eiste wel dat Abiola in Nigeria blijft, niet meedoet aan (politieke) bij eenkomsten en niets doet om de 'rust, eenheid en stabiliteit' in het land te ondermijnen. Abiola en zijn familie noemen de condities onacceptabel. Het is onduidelijk of de aanklacht tegen Abiola wegens verraad wordt ingetrokken. De autoriteiten in Nigeria zet ten Abiola op 23 juni achter de tralies, nadat de oppositieleider zichzelf had uitgeroepen tot president. Hij beriep zich daar bij op de presidentsverkiezin gen van vorig jaar, die de toen malige militaire machthebbers ongeldig verklaarden, omdat Abiola na de eerste uitslagen duidelijk op kop lag. De arrestatie van Abiola leid de tot felle protesten en tot een massale staking in de olie-indu strie, die voor Nigeria van le vensbelang is. Door de stakin gen raakte het openbare leven steeds meer ontregeld. Bij het neerslaan van protestmarsen schoten veiligheidstroepen en kele demonstranten dood.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5