Computer kan WW bepalen 'Ideologische' hasjdealer voelt zich gepakt Energiebedrijf Rijswijk jaagt klanten stuipen op het lijf Greenpeace wil gesprek met Noorse premier Binnenland Ex-klanten Vie d'Or laten een forse veer Ter Beek wil toch praten met bevelhebber Couzy Eindelijk rust voor dansende beren Politie schiet per ongeluk op bejaarde 2kTERDAG 6 AUGUSTUS 1994 Oude vete eist leven in Gouda jouDAEen 30-jarige man uit Gouda is gisteravond in het zie- [enhuis overleden nadat hij bij een schietpartij in zijn woon- dat Paats gewond was geraakt. De schoten vielen aan het eind van e ^e middag tijdens een confrontatie tussen twee al jaren ru- s jiënde families. Nadat leden van beide families al herrie in een [offieshop hadden geschopt, reed de ene partij (drie man sterk) het de auto op de wagen van de twee tegenstanders in. Uit de lanvallende auto werd geschoten, waarbij het slachtoffer is ge- jaakt. De drie inzittenden gingen achter de vluchtende bijrijder lns fan het slachtoffer aan en sloegen hem in elkaar. Alle vier ruzie- an_ jnakers zijn aangehouden. shu- Overvaller meldt zich 'spontaan' pen haag Een 27-jarige Hagenaar heeft zich deze week bij de 2 jjolitie gemeld nadat op dinsdag 'Opsporing Verzocht' was uit- eke- Gezonden. In dit televisieprogramma werden drie in Den Haag gepleegde overvallen in behandeling genomen. Bij een van de k ik hvervallen was de man te zien op een video-opname. De over- ,r maller heeft inmiddels een volledige bekentenis afgelegd voor die fijn aandeel in de overvallen op de postkantoren aan het Prins aor Hendrikplein en het Almeloplein en op het grenswisselkantoor a_t pij het Hollands Spoor. Vermoedelijk is de man geholpen door [wee anderen. (fin NS delen ijsjes uit p/voLLEDe Nederlandse Spoorwegen hebben gisteren in het station van Zwolle ijsjes uitgedeeld. De tractatie was een goed- inakertje voor de passagiers die de afgelopen periode in 'gloei- pndhete dieseltreinen' hebben gezeten op het traject Zwolle-Al- rnelo, aldus de spoorwegen. De hitte in de treinen leidde de af- gelopen tijd tot diverse ldachten van reizigers. Cipiers delen ook ijsjes uit m Rotterdam Moesten gedetineerden in gevangenis De Geerhorst r- in Sittard het deze week nog doen met waterijsjes, donderdag- af avond kwamen de gevangenen in Huis van Bewaring De Schie ï- in Rotterdam er nog wat beter af. Nadat het personeel was ge trakteerd op Magnums, ging er een lading Cornetto's in de rich ting van de bewoners van de cellen. De verfrissing was bedoeld pm - naast het extra luchten en buiten sporten - het leven in de nete gevangenis wat dragelijker te maken. Ook in sommige an- dere gevangenissen zijn dergelijke maatregelen genomen, zegt rij een woordvoerder van het ministerie van Justitie. Veelal wordt ar er 's avonds extra gelucht en mag er twee uur buiten worden ge- jsport. Irene niet de oudste |Gisteren stond op deze plaats niet alleen vermeld dat prinses Irene 55 jaar is geworden, hetgeen juist is, maar ook dat zij de oudste dochter zou zijn van prinses Juliana en prins Bernhard, Wat uiteraard onjuist is. De oudste dochter van Juliana en Bern hard is Beatrix, de huidige koningin der Nederlanden. ?olissen kelderen 40 procent in waarde mersfoort j)e ongeveer 11.000 mensen die de failliete levensverzekeraar d'Or voor hun pensioen ebben gespaard, hebben twee de vijf jaar voor niets geld estort. Volgens een herbereke- van de waarde van hun iolissen door Levob, de maat- chappij die de polissen van Vie Or heeft overgenomen, zijn de lolissen maar 60 procent waard het bedrag dat Vie d'Or de paarders had beloofd. Bijna alle polishouders ont- angen binnen zes weken een irief over de herberekening, foor enkele honderden moeilij- gevallen duurt de operatie langer. Een tiental polis- ïouders heeft pech gehad: hun lolis wordt beëindigd. De her- erzekeraar heeft ze niet geac- epteerd door het ontbreken m een medisch keuringsrap- Voorzitter Kuipers van de be- angenvereniging Vie d'Or lenkt dat de gevolgen voor de Minister: Nog geen antwoord kamer\>ragen Vlinister Ter Beek van defensie ivil toch met bevelhebber van le landmacht Couzy praten, die :ich medio juli de nodige kritiek op de hals haalde met zijn waarschuwing dat een volgend kabinet niet op de loyaliteit van het leger kan rekenen als het te weinig begrip toont voor de problemen die de reorganisatie de krijgsmacht met zich meebrengt. een brief aan de Kamér schrijft Ter Beek dat hij met de beantwoording van kamervra- over de uitlatingen van Couzy wil wachten tot hij een gesprek met de bevelhebber heeft gehad. Dat zal pas na 23 augustus plaatsvinden, als Cou- van vakantie terug is. Vlak na zijn gewraakte toe spraak verduidelijkte de luite- -generaal dat hij slechts lucht had willen geven aan zijn zorgen en om begrip voor het personeel had gewaagd. Ter Beek nam daar toen genoegen Het ministerie van defen sie kon niet zeggen waarom de minister nu alsnog met Couzy wil praten. WD-Kamerlid Jorritsma heeft Ter Beek gevraagd of hij het is met de opmerkingen Couzy, terwijl SP-afgevaar- dige Marijnissen meer duide lijkheid wil over de opvattingen van de bevelhebber over het militaire optreden in het voor malig Nederlands-Indië. Couzy 'Wijken worden afgesloten als mensen niet zuiniger aan doen Omdat vriendelijke verzoeken onvoldoende helpen, nam het Energiebedrijf Rijswijk-Leids- chendam (ERL) gisteren zijn toevlucht tot hardere actie. Bij de klanten viel gisteren een brief in de bus waarin het ERL dreigde vanaf maandag hele wijken van de elektriciteitsvoor ziening af te sluiten als iedereen niet wat zuiniger met energie omgaat. Medewerkers van het bedrijf zaten gisteren de hele dag aan de telefoon om boze en veront ruste bellers uit te leggen dat af sluiting pas een allerlaatste maatregel is die waarschijnlijk nooit genomen zal worden. Bij het Gemeenschappelijk Ener giebedrijf Zuid-Holland-west (GEB) in Den Haag is met ver bazing op de dreigende taal uit Rijswijk gereageerd. ,,Pas bij een opeenvolging van calami teiten hoeven we tot afsluitin gen over te gaan", zegt een woordvoerder, „dat geldt voor Rijswijk ook". Volgens ERL-woordvoerder Jeffrey wilde het bedrijf 'een schrikeffect teweeg brengen'. De mededeling dat iedereen zuiniger met energie moet om gaan omdat anders de stekker eruit gaat, is volgens Jeffrey vooral een signaal. „Met een normale oproep, zoals vorige week, lukt het niet. Mensen ne men het niet serieus, als je vriendelijk vraagt wat zuiniger aan te doen". Door de aanhoudend hoge temperaturen is het oppervlak tewater warm en kan bij de pro- duktie van elektriciteit minder koelwater worden gebruikt dan anders. De centrales kunnen nu niet hun volle capaciteit gebrui ken. Als één van de centrales in dit gebied uitvalt, is er geen re serve. Dan wordt overgescha keld op noodaggregaten. Grote bedrijven wordt dan gevraagd hun eigen energievoorziening aan te spreken. Pas als hierna nog iets misgaat, moeten delen van het net worden afgesloten. ,Dan bepalen we de prioriteiten. Een politiebureau of ziekenhuis mag bijvoorbeeld nooit worden afgesloten". Bedrijfsvereniging BVG enthousiast Uitkeringsinstanties tonen grote belangstelling voor het nieuwste snufje op het gebied van de kunstmatige intelli gentie: de verwijtbare-werkloosheidcomputer. Het gaat om een computer die beslist in hoeverre een uitkerings gerechtigde zelf schuld heeft aan werkloosheid en vervol gens de strafmaat vaststelt. polisbezitters op termijn best mee kunnen vallen. De polis voorwaarden bij Levob-dochter Twenteleven, waarbij de polis sen zijn ondergebracht, zijn vol gens hem dermate goed dat de polishouders toch nog een ge middeld rendement kunnen verdienen. „Ze krijgen welis waar geen hoog rendement meer, maar we zijn gelukkig dat we weer verzekerd zijn", zegt hij. Het vooronderzoek naar Vie d'Or-oprichter Maes en consor ten ligt momenteel stil in ver band met de vakantie van de of ficier van justitie. Naast de offi cier is de stichting Vie d'Or ac tief, die voornamelijk is geïnte resseerd in aansprakelijkheids claims. Of die claims ingediend kunnen worden, is afhankelijk van de KPMG-rapportage en het onderzoek van de Algemene Rekenkamer naar het beleid van de Verzekeringskamer. Beide onderzoeken hebben'vertraging opgelopen. rhenen Het dier lijkt dooreen klein gat van zijn kist naar buiten te kijken, maar in werkelijkheid is deze beer blind. Een half jaar geleden waren Fiona, Bora en Koroglu nog in de straten van Istanbul te zien als 'dansende beren', waar ze toeristen moesten vermaken. Als jonge dieren werden ze bij hun moeder weggehaald, waarna ze leerden 'dansen' door stokslagen en het gedwongen lopen op gloeiende kolen. De oganisatie 'Libearty' trekt zich het lot van deze dieren aan, die zonder pardon worden gedumpt wanneer ze oud worden en niet genoeg geld meer opbrengen. In het die renpark Ouwehand in Rhenen is een speciaal berenbos ingericht, waar de dieren een rustige oude dag kunnen doorbrengen. Gisteren kwamen de drie beren aan. foto anp Het systeem, dat de naam OpEx draagt, is één van de pronkstuk ken tijdens de Elfde Europese Conferentie over Kunstmatige Intelligentie komende week in de RAI te Amsterdam. Het is ontwikkeld door Nederlands grootste kennistechnologiebe- drijf Bolesian. De Bedrijfsvere niging voor de Gezondheids zorg (BVG) heeft er het afgelo pen jaar al ervaring mee opge daan en is bijzonder te spreken over de resultatqp. De computer vraagt zeer ge detailleerd naar de redenen en achtergronden van werkloos heid, beoordeelt vervolgens per scheveningen* anp nam in Delft ook stelling tegen beschuldigingen dat het Neder landse leger bij de politionele acties in Nederlands-Indië vaak over de schreef zou zijn gegaan. De bevelhebber is de afgelo pen twee jaar al een aantal ke ren in aanvaring gekomen met de minister doordat hij kritiek uitte op diens beleid. Eenmaal dwong Ter Beek de generaal zijn woorden openlijk terug te nemen. Een andere keer volgde een 'openhartig gesprek'. De milieuorganissatie Green peace heeft de Noorse premier Brundtland uitgenodigd voor een gesprek over de omstreden walvisvangst. In een brief stelt de organisatie voor de Noorse walvissector om te bouwen tot een toeristische bedrijfstak. De huidige walvisvaarders kunnen in de visie van de milieugroepe ring beter dienen om naar wal vissen te gaan kijken dan om ze te bejagen. Aldus de Nederlandse Green- peace-directeur Drieman giste ren na aankomst van het actie schip Solo in de haven van Scheveningen. De Solo en de Si- rius werden eerder deze week vrijgegeven door de Noorse po litie. Beide vaartuigen lagen ge ruime tijd aan de ketting in de haven van Egersund na acties tegen de walvisjacht. De vangst van dwergvinvissen is volgens de Noorse autoritei ten van groot economisch be lang voor zeker tweehonderd tot driehonderd families aan de kust van het Scandinavische land. Bovendien zouden er vol doende dwergvinvissen zijn om een beperkte jacht op driehon derd exemplaren toe te staan. Greenpeace bestrijdt beide ar gumenten. Volgens Drieman is de jacht op het walvissenvlees geen noodzaak. Hij stelt dat de families toekomstig ook prima kunnen verdienen door mensen de walvissen in hun natuurlijke omgeving te tonen. De Noorse premier Èrundt- land geniet over het algemeen hoog aanzien in de internatio nale milieudiplomatie. Naar haar is het in 1987 verschenen De Solo loopt de haven van Scheveningen binnen, verwelkomd door enkele waterkant-toeristen. De Noorse autoriteiten lieten de Solo e re actieschip Sirius woensdag zonder opgaaf van redenen gaan. VN-rapport Our Common Futu re genoemd. Het befaamde do cument was en is een belangrij ke stimulans in de internationa le discussie over het streven naar een duurzame, milieu vriendelijke samenleving. „Het is tijd dat Noorwegen zich eens aan die gedachte houdt", aldus Greenpeace. Of de Noren op de uitnodi ging ingaan is nog niet bekend. In het land zijn zeer veel voor- van de Solo vertelde gisteren standers van de jacht op dwerg- dat de befaamde middelvinger vinvissen. Dat bleek ook in omhoog 'de enige groet was die Egersund tijdens protesten te- we kregen.' gen de aanwezigheid van de So lo en de Sirius. Kapitein Kuiken amsterdam Een grote roodgeverfde mond waarin een roken de, dikke joint hangt, een kolossale joint als lichtreclame, een hond of een beer met alweer die joint - het mag kennelijk allemaal op en aan de gevels van de Amsterdamse coffeeshops. Ze mogen Spaceland heten, High Times, Joystick en Homegrown Fantas}'. De namen verwijzen on dubbelzinnig naar de verkochte waar. Geen haan die naar deze verboden reclame kraait. De hanen kraaien alleen naar de Amsterdam se coffeeshophouder Simon Witteman, die giste ren voor de politierechter moest verschijnen omdat hij op verschillende tijdstippen meer dan de gedoogde hoeveelheid softdrugs in voorraad had. Bovendien heeft Witteman tegen de regels in geprobeerd reclame te maken voor softdrugs door zijn coffeeshop aan de Utrechtsestraat op te tuigen met het zelfbedachte keurmerk Soft- shop. Officier van justitie De Graaf eiste zes maanden tegen Witteman, waarvan twee voor waardelijk, plus 20.000 gulden boete. Witteman voelt zich bedonderd, want hij lijkt de enige die bij herhaling door justitie wordt ge dwarsboomd terwijl hij naar eigen zeggen slechts goede bedoelingen heeft. Hij wil de hasj- verkoop zuiveren van alle elementen die de han del nu nog dikwijls troebel maken. Dus geen harddrugs, geen reclame, geen'belastingontdui king, geen verkoop aan jongeren onder de zes tien. En voorlichting aan kopers omtrent het produkt. Om collega-uitbaters aan te sporen in dezelfde lijn te gaan denken, ontwierp Witteman het Soft- shop-logo, waarmee aan het publiek kenbaar gemaakt kan worden dat men slechts 'zuivere koffie' krijgt voorgezet. Gelijkgestemde soft drugsverkopers zouden het logo via een franchi- se-overeenkomst kunnen bemachtigen en vol gens Witteman was de belangstelling groot. Daags na de introductie van het logo, met een lichtbak aan de gevel en stickers op de ruiten, droeg de Amsterdamse politie Witteman op alles weer weg te halen. Ook de posters waarop in summiere termen voorlichting werd gegeven over het gebruik van softdrugs ('Softdrugs ge bruik jij, harddrugs gebruiken jou') moesten van de muur. Allemaal reclame, aldus de visie van justitie. De strafvervolging gold ook het publiekelijk voorhanden hebben van een prijslijst en het uit stallen van de achttien verschillende soorten hasj en wiet. Officier De Graaf vindt dat Witte man met zijn ideologieën vooruit loopt op wet telijke regelingen en evenmin stroken met ge- In de rechtszaal werd uitvoerig gediscussieerd over de hoeveelheid softdrugs die een cof feeshophouder in voorraad mag hebben. Dertig gram, zegt de officier. Volgens Witteman's advo caat ligt dit beduidend hoger: er mag dertig gram per klant verkocht worden. Zo heeft Witte man het ook altijd begrepen. Hij werd in dit ge loof gesterkt door een strafzaak uit 1990, waarin hij werd beschuldigd van het bezit van ruim 1600 gram. Omdat tijdens die zaak werd over eengekomen dat Witteman vijf kilo handelsvoor raad mocht bezitten, werd hij ontslagen van rechtsvervolging. Het Openbaar Ministerie is ge woon vergeten in beroep te gaan tegen die be slissing, zo verdedigde officier De Graaf zich. Uitspraak op 19 augustys. aspect in hoeverre de betrokke ne daaraan zelf schuldig is en stelt daarna de hoogte van eventuele strafkortingen vast. Als het sollicitatiegedrag daar aanleiding toe geeft, verzacht de computer de sanctie. Bijvoor beeld wanneer wordt gesollici teerd naar betrekkingen bene den het oude werkniveau. Volgens professor Van den Herik, expert op het gebied van de kunstmatige intelligentie, staat het programma borg voor een diepgaand beoordelings proces. De bedrijfsverenigingen overwegen massaal over te stappen op het systeem. Andere uitvoerders van het sociale ze- kerheidsstel volgen de ontwik keling met grote belangstelling. Want het is nu mogelijk soort gelijke computers te ontwerpen voor de beoordeling van een begrip als 'passende arbeid' of voor het vaststellen van de mate van arbeidsongeschiktheid. Volgens Van den Herik zijn de wetten en regels op het gebied van de sociale zekerheid zo in gewikkeld en zijn de daarin ge hanteerde begrippen zo vaag, dat het menselijk beoordelings vermogen te kort schiet. „De ene uitvoerder komt in hetzelf de geval tot een andere beslis sing dan de ander. Dat maakt je als uitkeringsgerechtigde afhan kelijk van de willekeur van de persoon met wie je te maken hebt. Het computersysteem daarentegen waarborgt rechts zekerheid en rechtsgelijkheid. Gelijke gevallen worden gelijk behandeld". Enkele gemeentelijke sociale diensten werken met soortgelij ke, maar minder intelligente computersystemen. De Gro ningse sociale dienst heeft daar inmiddels minder prettige erva ringen mee. Daar heeft men de computer het zwijgen opgelegd. De medewerkers van de dienst vonden de beslissingen van het systeem onverantwoord streng. „Dat moet men niet de compu ter kwalijk nemen", reageert Van den Herik, „Het systeem werkte exact volgens de wetten en regels. Als men de conse quenties daarvan te zwaar vindt, dan ligt dat niet aan de computer, dan zijn de wetten en regels te streng." amsterdam anp In Amstelveen is gisteravond per ongeluk een 84-jarige vrouw in haar arm geraakt door een politiekogel. De politie had het voorzien op een motorrijder, die het verkeer in Amstelveen op een gestolen motor onveilig maakte. De man, ongeveer 25 jaar, is na een achtervolging te voet ingerekend. De vrouw is naar een ziekenhuis vervoerd, volgens de politie vallen haar verwondingen mee. De motorrijder werd door de politie voor het eerst gesigna leerd op de A2 tussen Utrecht en Amsterdam. Bij Amstelveen raakte de politie hem aanvanke lijk kwijt, kwam hem weer op het spoor en verloor hem op nieuw uit het oog. Een koppel agenten besloot daarop het ver keer aan de Beneluxbaan stil te leggen en de motorrijder op te wachten. Die reed vervolgens op de agenten in, waarop ze schoten. De motorrijder werd niet geraakt, de bejaarde vrouw wel.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3