Geweld Zuid-Afrika neemt toe ondanks politieke vrijheid Hij wil alleen weten: 'Waarom heb je m'n vrouw vermoord?' Feiten &Meningen Colditz is te koop ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1994 2M NIEUWS ANALYSE Benzineprijs is hoog en wordt waarschijnlijk nog hoger De prijs van benzine aan de pomp heeft weer het zelfde hoge punt bereikt als tijdens operatie Desert Storm tegen Irak. De ach terliggende redenen zijn heel anders, maar net als op dit moment kostte ook op 4 sep tember 1991 een liter Euro-loodvrij 1,93 gulden. Bij de grote oliemaatschappijen wordt niet uitgesloten dat er de komende weken nog wat bovenop die prijs zal ko- De belangrijkste oorzaak van de huidige hoogte van de benzineprijzen is de grote Amerikaanse vraag naar geraffineerde olie- produkten. Om uiteenlopende redenen ligt een deel van de raffinage-capaciteit in de Verenigde Staten momenteel stil, terwijl het Amerikaanse vakantieseizoen traditioneel juist voor een grote vraag naar benzine zorgt. Aangekondigde belastingmaatregelen door de Amerikaanse regering doen de vraag dit jaar nog eens extra stijgen. Die grote Amerikaanse vraag drijft ook de produktenprijzen in Europa op. Ook hier is een deel van de raffinagecapaciteit wegge vallen. onder meer omdat periodiek onder houd aan de installaties moet worden ge pleegd. Een brand op de grote raffinaderij van het Amerikaanse Texaco in Engeland komt daar nog eens bovenop. De schaarste zit 'm op dit moment in de a geraffineerde eindprodukten en minder in de ruwe olie. De prijzen voor ruwe olie zijn de afgelopen weken weliswaar ook behoor lijk gestegen, maar lijken zich voorlopig min of meer te stabiliseren rond de 20 dol lar voor het Amerikaanse type West Texas Intermediate, zon 18,5 dollar voor Brent uit de Noordzee en rond de 17 dollar voor Ara bian Light uit Dubai. Het wegvallen van een deel van de pro- duktie van ruwe olie door stakende oliewer kers in Nigeria lijkt redelijk te worden opge vangen door de andere leden van het oliekartel OPEC en door grotere produktie op de Noordzee, aldus het Internationale Energie Agentschap (IEA) in Parijs. Toch heeft het politieke conflict tussen de vak bonden van oliewerkers en de militaire re gering in Nigeria wel een psychologisch ef fect op de internationale markten. Zeker op de prijs van ruwe olie. maar in mindere ma te op die van eindprodukten. Toen donder dag de overkoepelende vakcentrale in Nige ria bekend maakte de stakingen tijdelijk te willen opschorten, was dat ook meteen merkbaar aan de prijs voor diesel. Die ging namelijk iets omlaag. Of het record van 1,93 gulden voor een li tertje Euro-loodvrij de komende dagen gaat sneuvelen, hangt af van een aantal factoren. Als de huidige schaarste aan benzine lang gaat duren, zit het er dik in dat de benzine prijs nog verder oploopt. Wanneer boven dien de koers van de Amerikaanse dollar de komende tijd zou gaan stijgen wat door veel economen eigenlijk al veel eerder was verwacht lijkt een verdere stijging zelfs onafwendbaar. De dollar is immers de munt waarmee in de oliehandel wordt ge werkt. amsterdam marien van den bos foto archief THE INDEPENDENT Die zaterdagavond deelden rechercheur Moni que Marais en haar verloofde, agent Bradley Ni cholson, op hun werk uitnodigingen uit voor hun aanstaande huwelijk. Op maandagochtend hoorde Nicholson op de politieradio dat zijn toekomstige vrouw samen met zijn collega Theunis van der Vyfer was doodgeschoten tij dens een ondervraging van vermeende autodie ven. In datzelfde weekeinde waren in Johannes burg nog eens vijf agenten vermoord. Een agent van de Zuidafrikaanse politie zit op de uitkijk bij een van de vroegere townships bij Johannesburg. Het geweld tégen politiefunctionarissen neemt toe in Zuid- Afrika. In juni alleen al werden tien politieagenten in functie werden gedood. foto archief Minister Sydney Mufamadi (veilig heid) omschreef deze nieuwste serie politiemoorden als een 'nationale tra gedie'. Mufadi, die in de jaren tachtig herhaaldelijk door de politie is vastge zet wegens zijn politieke activiteiten voor het Afrikaans Nationaal Congres (ANC), maakt zich zorgen over de schade die het imago van Zuid-Afrika in het buitenland oploopt op een mo ment dat de regering haar uiterste best doet buitenlandse investeerders aan te trekken. ,,Dit geeft de indruk van een compleet wetteloze maat schappij", zo zei hij. De misdaad, inclusief de politiemoor den, daalde vrij plotseling in april en mei, de periode onmiddellijk voor en na de eerste democratische verkiezin gen van Zuid-Afrika. Maar in juni bleek al weer dat de politieke bevrij ding de criminelen in het land niet had aangezet meer onschuldige doe len na te streven. De statistieken laten zien dat in die maand iedere acht mi nuten een overval werd gepleegd, 1044 auto's onder bedreiging van èen wapen of een mes werden gestolen, vijftig mensen in hun huis werden vermoord en tien politieagenten in functie werden gedood. Jessie Duarte, een voormalig per soonlijk assistent van Nelson Mande- la en nu minister van politie van het provinciale bestuur, zei deze week dat er maatregelen moeten worden geno men om te voorkomen dat criminele elementen een 'onzichtbare dicta tuur' zullen scheppen. Een van die nieuwe maatregelen is volgens haar het regelmatig opwerpen van weg blokkades door de politie. De angst binnen de politiemacht is echter zo groot dat sommigen toege ven dat ze geen zin meer hebben zich in de strijd te mengen. ,,Het is daar buiten zo gevaarlijk dat ik bang zou zijn om me als politieman op straat te begeven", aldus politiewoordvoerder kolonel Ruben Bloomberg. Volgens Bloomberg is de I van het geweld tegen de politie mede te wijten aan het feit dat in Zuid-Afri ka makkelijk aan wapens is te komen. „We dachten dat het in het nieuwe Zuid-Afrika beter zou gaan maar het gaat slechter. In het verleden bestond het idee dat veel aanslagen op de po litie een politieke achtergrond had den, maar dat is nu niet langer het ge val." Onlangs diende voor een rechtbank in Pretoria de zaak tegen Eugene de Koek, een voormalige politiefunctio naris. Hij wordt beschuldigd van tal rijke moorden, maar verscheen in Pretoria voor de rechter in een poging op borgtocht te worden vrijgelaten. De rechtbank vernam dat de staat hem vervolgt in verband met de moord op drie politiemannen allen mogelijke getuigen tegen hem en wapenleveranties aan leden van de Inkatha Vrijheidspartij. De aanklacht tegen De Koek, een sleutelfiguur in de zogeheten 'Derde Macht', die de afgelopen jaren de strijd in de zwarte woonsteden diri geerde, omvat ook de poging tot moord op voormalig korpscomman dant Dirk Coetzee, die in de jaren tachtig met De Koek samenwerkte in een moordcommando van de politie. In 1989 bekende hij alles tegen de pers, ontvluchtte het land en sloot zich aan bij het ANC in Londen. Dat het beleid van de Zuidafrikaanse politie in de drie maanden dat Man dela president is drastisch is veran derd, komt misschien nog het beste tot uiting in een bericht dat de kran ten in Johannesburg onlangs publi ceerden. Coetzee, ooit lid van een moordcommando, bekleedt opnieuw een vooraanstaande positie binnen het Zuidafrikaanse politiekorps. johannesburg john carlin vertaling luutje niemantsverdriet Discriminatie Vijftien minu ten staat er op het bordje bij de balie. Als je als klant in het I Nairobi kantoor van de ABN-AMRO in Nairobi langer dan 15 minuten moet wachten kun je naar de manager snellen om te klagen. Voor de meeste Nederlanders in Kenya is ook dat kwartiertje echter veel te lang. Terwijl Kenyanen geduldig in de rij blijven staan wachten en geamuseerd met elkaar een praatje aanknopen, beginnen Hollanders al na vijf minuten te stampvoeten, zenuwachtig van het ene op het andere been te springen en gespannen op hun horloge te kijken. Na tien minuten wordt de on vrede verbaal kracht bijgezet. De een verkettert de service van het Kenyaanse bankpersoneel in het Nederlands (de gekwalifi ceerde deskundige die Den Haag telkens weer uitstuurt naar verre landen om twee jaar lang met een vet contract niet veel meer te doen dan een keer per week naar de bank te rijden om herrie te schoppen, staat vaak geen andere taal ter be schikking), de ander gebruikt wat nettere bewoordingen in het Engels. Bij de Kenyanen in de rij neemt het geduld en de amusements waarde van het wachten onder tussen alleen maar toe. De bankbedienden daarentegen worden zichtbaar zenuwachti ger en sloven zich vervolgens uit om het de witheet geworden rood verbrande buitenlanders alsnog naar de zin te maken. Balies die voor heel andere doeleinden waren bestemd worden geopend, de blanke klanten worden uit de rij gepikt en wordt vriendelijk aangera den om zich bij het speciale lo ket te vervoegen. Maar met zo'n doekje kan het bloeden van die ongeduldige Hollanders in den vreemde na tuurlijk niet voorgoed gestopt worden. Dus blijft men klagen bij de (Nederlandse) directie. Dat het toch geen stijl is dat ie mand die miljoenen in de bank laat rouleren minutenlang in hetzelfde rijtje moet staan met «o het gewone Kenyaanse volk dat F maar een paar honderdjes te F verhapstukken heeft. En dus neemt de directie krasse maat- regelen. F Een circulaire gaat uit waarin F staat dat lopende rekeningen voortaan een minimale balans 'a! van honderdduizend Kenyaan- n' se shilling (dat is, let wel, ruim 3000 gulden) moeten vertonen, n En spaarrekeningen 50.000 shil- ling. Wanneer je saldo beneden £ei die grens daalt, wordt iedere po maand 30 gulden boete in reke- j-e ning gebracht. |e Tja, van dat briefje stond ook ik L toch wel even paf. Is het voor ta mij al een hele toer om aan die jij 100.000 shilling te komen, voor h< de gemiddelde Kenyaan is dat U met een salaris van 5000 shilling U per maand natuurlijk Godson mogelijk. Conclusie: die grote statige Nederlandse bank die in H een groot gloednieuw gebouw aan het randje van het centrum van de hoofdstad van een Der- rj de Wereldland huist, wil van 111 een groot deel van haar Keny- er aanse klanten af. „Dat heeft u juist gezien", fluis- tert de juffrouw achter een van de balies. „De grote klanten kla- gen dat ze, vooral aan het eind van de maand, zolang moeten ge wachten. De directie wil daar- in om van alle lokale 'kleintjes' af in waardoor de wachttijden aan- in merkelijk korter zullen wor- tr den". til Geld is macht, dus doe je als oi bank wat de klanten met geld fr willen. En die - ook Nederlan- di ders - willen niet in dezelfde rij et staan met Kenyanen met maar lei een beetje geld. Dat dat pure jsj discriminatie is (laten we het woord racistisch voorzichtig- t heidshalve nog maar niet in de mond nemen) schijnt niemand q te deren. (i Het is kennelijk heel normaal dat een Nederlandse bank zich vv zo elitair gedraagt in een ont- wikkelingsland. Wordt zij in Ke nya ten slotte al niet heel lang r vereenzelvigd met het sponso ren van paardenraces, golffestij- p nen en crickettoernooien? Daar i 1 mogen gewone Kenyanen toch L ook niet aan meedoen. L frans van den houdt correspondent 'Schlosz Colditz in Saksen te koop aangeboden'. Met deze advertentie in de Britse krant Financial Times ging het minis terie van financiën van de Duit se deelstaat Saksen in februari op zoek naar Britse belangstel lenden voor het ietwat vervallen geraakte kasteel ten zuiden van Leipzig dat tijdens de Tweede Wereldoorlog bekendheid ver wierf als onderkomen voor vluchtgevaarlijke krijgsgevange- Saksen, de staat van de duizend kastelen, kan de op 80 miljoen mark begrote kosten voor res tauratie van het elfde-eeuwse bouwwerk niet opbrengen en hoopt dat de Britten, die de meeste gevangenen in Colditz hadden, de herinnering levend willen houden. „Goede investerings- en ont wikkelingsmogelijkheden. Langdurige leasing behoort tot de mogelijkheden", lokte de ad vertentie en met succes. Veertien gegadigdentwaalf Britten en twee Duitsers - heb ben zich inmiddels bij het mi nisterie gemeld. Een besluit is nog niet genomen, maar de deelstaat voelt zelf het meest voor een hotel-bestemming. Britse oorlogsveteranen die tus sen 1940 en 1945 enkele jaren tussen de oude muren van het kasteel gevangen hebben geze ten, willen daar niets van weten. Zij willen Colditz bewaren als monument ter herinnering aan de onvermoeibare ontsnap pingspogingen van de Britse krijgsgevangenen. „Maar wij fi- geen Brits gedenkte ken op Duitse bodem", zegt het Saksische ministerie. En om zelf hun plannen te verwezenlijken ontbreekt het de Britten aan geld. De gids van het kasteel, Anne- katrin Gordos, vindt een hotel ook een slecht idee. „Daar ver dien je wel geld mee, maar de oude sfeer wordt verstoord." De vrolijkheid van een hotel zal snel doen vergeten dat het kas teel ooit een krijgsgevangen kamp herbergde, vreest zij. Tijd voor een compromis. Mo menteel wordt gesproken over een gemengde bestemming deels hotel, deels monument. Het ministerie bestudeert tien plannen die in deze richting ko men. Uiterlijk eind 1996 ver huist de huidige gebruiker, een verzorgingshuis voor bejaarden. Voor die tijd moet een finacier worden gevonden om het bouwvallige slot voor de toe komst te bewaren. Het machtige kasteel, hoog op de rotsen boven de rivier de Mulde gebouwd, is door de film 'Colditz' wijd en zijd bekend ge worden als het kamp waar ver stokte uitbrekers onder de Geal lieerde krijgsgevangenen wer den ondergebracht. De filmver- telt hèt verhaal van de enige ge slaagde uitbraak. Meer dan 200 krijgsgevangen officieren uit Groot-Brittannië, Frankrijk, Nederland, Polen, België en andere landen waag den de-meest uiteenlopende ontsnappingspogingen vanuit het kasteel. Het is tropisch warm in de nacht van 2 op 3 juli 1986. Ie dereen slaapt met de ramen wijd open. Het echtpaar Teile kamp heeft voor het slapen gaan nog even wat verfrissing gezocht onder de douche en het badkamerraam opengezet voor de ventilatie. Ze zijn een paar dagen tevoren uit hun woonplaats Veenendaal naar Rotterdam gekomen om op het huis van hun dochter te pas sen, die met vakantie is. Het huis staat in de wijk het Sport - dorp. Een rustige groene buurt met keurige eengezinswonin gen vlakbij het Feyenoord-sta- dion. Om twee uur die nacht wordt mevrouw Tellekamp (54) wak ker. Er is iemand in huis. Vanuit de badkamer verschijnt een man die, zo blijkt later, via een afdakje door het raam op de eerste verdieping is geklom men. Als een bezetene begint de man haar met een mes te steken. Meneer Teilekamp (60) wordt ook wakker, doet het licht aan en ziet dat zijn vrouw beestachtig is toegetakeld. Hij wil haar helpen, maar loopt zelf ook messteken op. „Mond houden, mond houden", bijt de onbekende man hem toe. In paniek rent de man naar bene den, waar hij in de kamer een raam kapot gooit en door de achtertuin in de duisternis ver dwijnt. Nog voor er hulp is gearriveerd zakt mevrouw Tellekamp in el kaar. Een van de meer dan tien messteken heeft een halsslag ader geraakt. Zij bloedt dood. Haar man wordt met opper vlakkige verwondingen en een messteek in de buik naar het ziekenhuis gebracht. Hij is er vrij snel weer bovenop. „Ik kwam om vier uur 's nachts in de Sportlaan en ben toen twaalf uur in dat huis aan het werk geweest. Op zoek naar sporen", vertelt Frank den Rooijen, indertijd een van de twintig rechercheurs die vijf maanden continu aan de zaak hebben gewerkt. „Dat blijft je altijd bij. Dat maakt een onuit wisbare indruk, vooral omdat het onderzoek, waar zo veel werk in is gaan zitten, op dood spoor kwam." Kosten noch moeite werden door de Rotterdamse politie gespaard om de dader te vin den. Er waren momenten dat er met honderdman aan werd gewerkt. Pelotons ME hebben de hele buurt uitgekamd. Twee weken later is er een her nieuwd buurtonderzoek ge daan. „Toen zijn 2500 wonin gen, ook in omliggende wijken bezocht. Er zijn luchtfoto's van de wijk gemaakt. Er werd een Aan het einde van misdaadseries op televisie of in een boek wordt in ieder geval ten minste één vraag beantwoord: Wie heeft het gedaan? Maar in de werkelijkheid blijft die vraag vaak onbeantwoord. Vandaag deel 2 van een serie over on opgeloste moorden. beloning van tienduizend gul den uitgeloofd. Maar niets le verde het op", verzucht Den Rooijen. Hij herinnert zich nog dat de zaak veel onrust teweeg brach't in het altijd zo rustige Sportdorp. De eerste zoekactie begon on middellijk na de moord en nam twintig uur in beslag. De hele wijk werd afgegrendeld, 's Avonds om tien uur, de dag na de moord, werden in een plantsoen een met bloed van deislachtoffers besmeurde trui, een mes en een paar leren da meshandschoenen van de da der gevonden. Dit bleven de enige tastbare aanwijzingen. De attributen werden in een leegstaande winkel in de wijk tentoongesteld en later nog eens getoond in een door de Hema beschikbaar gestelde etalage in het winkelcentrum Keizerswaard. Maar de trui en het mes, van Italiaanse makelij, waren doodgewone spullen en overal te koop. Op aanwijzing van Tellekamp, die de dader als enige heeft ge zien, werd een signalement verspreid en een compositiete kening van de dader gemaakt. Een man van tussen de 28 en 32 jaar met kort, sluik, rossig haar, met mogelijk sproeten in het gezicht. Ongeveer 1.75 me ter lang. „Op iedere inbreker, die in ons bestand voorkwam, hebben we dit signalement los gelaten. We zijn alle TBS-klan- ten nagegaan, want we gingen er vanuit dat de dader, die zo als een wilde stier tekeer was gegaan, gestoord moest zijn. We hebben zelfs niet uitgeslo ten, dat het om een zedenmis drijfkon gaan." Er kwamen veel tips binnen. Bij voorbeeld van een buurtbe woonster, die wakker was ge worden omdat ze iemand 'Marco' had horen roepen. Marco werd nooit gevonden en nu zegt Den Rooijen dat het ook best een politieman kan zijn geweest die zijn dienst- hond Marco riep. Vier keer hoopte tfe politie beet te hebben. Een inbreker, die op heterdaad werd betrapt en vol deed aan het signalement en ook door ramen naar binnen klom. Naar agnleiding van een tip kwam de politie bij een junk, die had verteld dat hij bij een inbraak was overlopen. Een man, die zich op de dag van de moord verdacht ophield in de wijk. En de verslaafde die voordat de politie hem kon verhoren overleed aan een overdosis drugs. „Tegen geen van vieren hadden we voldoen de bewijzen. Ik heb bovendien nooit het gevoel gehad dat we de dader hadden." Hoewel het nu al acht jaar gele den is, hoopt Den Rooijen nog steeds dat de moord in Sport dorp wordt opgelost. Er hoeft maar iemand te zijp die het verhaal kent 'van horen zeg gen' en nu na al die tijd wel be reid is om naar de politie te stappen. „Dan wordt het on derzoek direct weer opgestart. Dit is zo onbevredigend. Je blijft met zo veel vragen zitten. Bij voorbeeld het motief. En waarom uitgerekend dat huis, terwijl overal de ramen open stonden. Was het willekeur? Maar dan wel met een heel dramatische afloop", aldus Den Rooijen, die toegeeft dat hij een paar maanden geleden nog weer eens in de Sportlaan is gaan kijken. „Die vragen hebben ook Tellekamp steeds bezig gehouden. Die man is zeer nuchter en niet belust op wraak. Hij wil de dader alleen vragen: waarom heb je m'n vrouw vermoord. rotterdam carel wiemers

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2