Geen plaats voor nostalgie Hete Stress ZATERDAG 6 AUGUSTUS 19jg*— ,,De mannen waren prikkelbaarder, minder bereid zii in te spannen en minder gezeglijk dan anders. Ze dedi hun werk langzamer, ze slenterden in plaats van gewo( te lopen, ze verwaarloosden hun kleding, in hun verb!) ven was het een ontzettende bende, ze hadden lak aj de gebruikelijke omgangsvormen, en er was een alg meen gebrek aan enthousiasme en energie te bespeure Als ze maar enigszins de kans kregen, gingen ze liggen i plaats van zitten. Van vroeg opstaan hadden ze al lai niet meer gehoord. Het was niet ongewoon officieren oi 8 uur nog op hun nest aan te treffen. Velen van hen g bruikten zelfs hun ontbijt op bed. Ook na het mij dageten ging de hele handel meestal meteen weer plat zo'n siësta duurde niet zelden een hele middag lang." Aldus beschrijft Richard MacP- herson in zijn boek Tropical Fatigue (Tropische Vermoeid heid) de gevolgen van het lang durig gestationeerd zijn in een tropisch klimaat bij Amerikaanse mariniers tijdens de Tweede We reldoorlog. Hij voegt er aan toe, dat nogal wat slachtoffers zicht baar vermagerden en aan slape loosheid en depressie leden. Bij de echt ernstig gevallen kwamen ook geheugenstoornissen en angstaanvallen voor. En sommi ge mariniers begonnen op den duur zelfs aan hun eigen toere keningsvatbaarheid te twijfelen. Psychologen spreken bij zulke symptomen wel van hitte-stress heat stress). Die stress is overi gens niet alleen het gevolg van hoge temperaturen, maar ook van een hele reeks andere facto ren, zoals de relatieve luchtvoch- tigheidsgraad, lichamelijke fit heid en gezondheid, leeftijd, ge slacht, voedingspatroon, de mate waarin iemand 'geacclimati seerd' is, en van mentale instel- ling. Mensen zijn zogenaamde ho- meothermisch, zeg maar 'gelijk- warmige', dieren. De tempera tuur in ons lichaam wordt onaf hankelijk van de omgeving zo veel mogelijk constant op onge veer 37 graden Celsius (+/- 0.5) gehouden. Om dat te bereiken moet er een goed evenwicht zijn tussen warmteproduktie en warmteafgifte door ons lichaam. Warmteproduktie gebeurt door onze stofwisseling. Bij het verte ren van voedsel in onze inge wanden komt warmte vrij (van daar de term calorie, van het la- tijnse woord voor warmte: calof). Ook onze spieren produceren bij inspanning warmte en vaak zelfs veelmeer dan onze spijsverte ring. Dat merken we ook duide lijk als we bijvoorbeeld een tijdje stevig gefietst of gerend hebben. Wanneer ons lichaam zoveel warmte produceert of op neemt (door bijvoorbeeld zonne straling) dat de temperatuur dui delijk boven de 37.5 graden dreigt te komen, neemt de ther mostaat in onze hersenen (een hersencentrum dat hypothala- m us wordt genoemd) maatrege len om de warmteafgifte te ver hogen. De voornaamste van die maatregelen is het aanzetten van de bijna 3.000.000 zweetkliëren tot het produceren van een wate rig vocht dat door verdamping de overtollige warmte naar de buitenwereld afvoert. Verdam ping van water kost veel energie (denk maar aan de energie die nodig is om een waterketel te la ten fluiten). Dus, wanneer zweet- water op onze lichaamshuid ver dampt, wordt daardoor aan die huid energie in de vorm van warmte onttrokken en koelen we af. De hoeveelheid zweetvocht die we op een hete dag produce ren, kan wel oplopen tot 10 a 12 liter! Om zoveel te kunnen zwe ten moet ons lichaam een enor me hoeveelheid werk verzetten, want het vocht moet letterlijk door de zweetklieren naar de huidoppervlakte worden geperst. Daarvoor moeten hart en bloed vaten op hoge toeren werken en niet zelden 60 tot 70 procent meer inspanning leveren. Dat is helemaal het geval als de buiten lucht zelf al heel vochtig is, want dan kan het zweetvocht op onze huid niet of nauwelijks verdam pen, koelen we dus ook niet of nauwelijks af en neemt de hitte- belasting juist sterk toe. Bij een buitentemperatuur van 30 gra den en een luchtvochtigheid van 40 procent - dat wil zeggen dat de lucht maar 40 procent van de hoeveelheid vocht bevat die het bij 30 graden zou kunnen bevat ten - is de ervaren temperatuur (of hitte belasting) 'slechts' 29 graden, maai'bij een luchtvoch- tigheidsgraad van 70 is diezelfde 30 graden in feite 34 graden, bij 90 is die 39 graden en bij 100 (de lucht neemt dan helemaal geen vocht meer op) maar liefst 44 graden! De combinatie van hoge tem peratuur en hoge luchtvoch tigheid stelt enorme eisen aan hart en bloedvaten omdat het li chaam, om toch zoveel mogelijk af te koelen, de produktie van de zweetklieren almaar verder op voert. Vandaar dat voor mensen met een zwak hart of een slechte conditie een hittegolf niet zelden een akelige en soms zelfs helaas een dodelijke toestand wordt. conditie een hittegolf vaak een vermoeiende tijd. Want al kun nen hun hart en bloedvaten er prima tegen, de 'overuren' die i moeten maken eisen toch hun tol. En omdat het lichaam die overuren zowel overdag, alsook s'nachts - als het vochtig-warm blijft - moet maken, raakt ook d slaap vaak gestoord. Dat komt het functioneren overdag, even' als lief zijn tegen kinderen en collega's, meestal weer niet ten goede. In het boek De invloed van Stress en Vermoeidheid op j het menselijk Functioneren legt I Jerry Ramsey uit dat ook allerlei mentale activiteiten te lijden kunnen hebben van hitte-stress mede als gevolg van vermoeid heid en gestoorde slaap. Zo be-| spreekt hij een aantal studies waaruit blijkt dat mensen ondej hete omstandigheden dingen minder goed opmerken dan bij normale temperaturen. We let-1 ten bijvoorbeeld minder goed oj in het verkeer, en hebben mindl snel in de gaten als er gevaar i dreigt. Het blijkt overigens zo te zijn dat we, als we het gevaar eenmaal gezien hebben, wel even snel reageren als anders. Dat laatste hangt samen met eel opmerkelijke conclusie uit veel I studies over hitte en gedrag, na melijk: mensen die hoog gemot) veerd zijn voor een bepaalde j taak blijken veel minder hinder van hitte-stress te hebben, en in veel gevallen zelfs nauwelijks eëj teruggang in prestaties te verto nen, dan mensen die weinig ge motiveerd zijn. Ook blijkt het zc, te zijn (eigenlijk weinig verras- i send), dat mensen die sowieso onder hoge stress staan of over-j belast zijn, bij hitte een relatief grotere teruggang in prestaties en welbevinden te zien geven dan mensen met een min of meer normale belasting in per soonlijk leven en werk. Dat laatste is vermoedelijk de verkla ring voor de opmerkelijke terug gang in moraal en discipline bij de Amerikaanse mariniers waar ik het eerder over had. Ramsey wijst ook op het belang van accl matisering, van de tijd nemen om te wennen aan het langdurig omgaan met hoge temperaturer Om goed te acclimatiseren blijkt het niet handig te zijn van air conditioning gebruik te maken, want dat levert steeds te grote temperatuursverschillen op. Het blijkt beter te zijn om apparaten te gebruiken die de vochtigheid uit de lucht halen. Verder is het onverstandig om te sporten bij hoge vochtigheid (80 procent of meer). Aan te raden is ook, hoe gek het ook klinkt, om zweet zo weinig mogelijk af te vegen, wai dan kan het niet verdampen en de huid afkoelen. Omdat bij zwe ten twee belangrijke mineralen - kalium én natriumchloride (zout) - worden uitgescheiden, is het eveneens verstandig om voe ding te gebruiken (geen zoutta- bletten!), die daar rijk aan zijn zoals: selderij, vis, rozijnen, spin azie, pruimen,, bananen, brocoll en bloemkool. En tenslotte, koop een strop das! Een man strompelt, ster vend van de dorst, door de woes tijn. Plotseling ziet hij een Ara biervoor zich. „Water!", rochelt de man. „Stropdassen!", roept d( Arabier terug. „Ik moet water hebben!", kreunt de man. „Ik verkoop alleen maar stropdas sen!", herhaalt de Arabier. Ver twijfeld strompelt de man verder Eindelijk ziet hij in de verte een hotel. Met zijn laatste krachten bereikt hij de ingang en fluistert: „Water, water...". Waarop de portier antwoordt: „Het spijt me meneer, maar zonder stropdas mag u hier niet naar binnen!" (Wegens vakantie van René Diekstra, zal de rubriek 'Denk- wijzer' de komende twee weken niet verschijnen) RENE DIEKSTRA hoogleraar klinische en gezondheidspsychologie Nog dagelijks komen 'bedevaartgangers' naar het weiland bij Bethel, in de Catskill-heuvels van New York, om er met leeftijds- en lotgenoten herinneringen op te halen en te mijmeren over wat geweest is: het onvergetelijke Woodstock Kunst- en Muziekfestival van augustus 1969. Vijfentivintig jaar geleden dus. Tijd voor een herdenkingsfeest. Maar Woodstock is Woodstock niet meer. De herinnering aan Woodstock '69: een soort grafsteen in de weilanden bij Bethel, foto cpd hans de bruijn Voor het festival van 1969 was gerekend op een toelooop van 60.000 mensen. Het werden er 500.000. Ze lieten in Bethel een complete chaos achter. foto archief en kwart eeuw geleden stond hij hier ook. Mike ('Mijn achternaam is niet belangrijk'): ..Daar was het podium, en daar", zegt hij met een wijds handgebaar, „zaten wij". Voor ons strekt zich een glooiend weiland uit. Honderden meters breed en lang. Nu is het door hekken omge ven land, op twee auto's met bewakers na, leeg. Maar toen, in augustus 1969, maakten hier een half miljoen mensen „drie dagen van wede, liefde en muziek" mee. Mike was er bij. Hij is terug om het nog eens te zien. Vóór ons, waar twee landwegge tjes samen komen, ligt een soort grafsteen. 'Dit is de oorspronkelijke plaats van het Woodstock Kunst- en Muziekfestival, 15, 16 en 17 augustus 1969', staat erop. En dan de namen van de dertig artiesten en groepen, die van het Woodstock-festival een legenda risch gebeuren maakten. Zijn gelijk krijgt hij een week later, als po gingen om op diezelfde grond en met een aantal van dezelfde artiesten '1969' nog eens over te doen, hopeloos stranden. In plaats van vijftigduizend tickets voor een Wood- stock-herdenkingsconcert waren er afgelo pen maandag welgeteld 1657 verkocht. De Woodstock-generatie, de veertigers en vijfti gers van nu, beseft net als de wijze boer dat wat geweest is nooit meer terugkomt. Het concert is dan ook afgeblazen door de orga- Het hek rond het weiland van wijlen Max Yasgur kan weg, de bewakers kunnen ver treden. De 'grafsteen' zal voorgoed de enige herinnering blijven aan die gedenkwaardige augustus 1969. Wie alsnog een massale Woodstock-herdenking wil meemaken, moet 80 kilometer verderop zijn, in Saugerties. Daar verwacht men 250.000 mensen, maar met Woodstock heeft het niet meer te maken dan de naam van het nabije kunstenaars dorp. Overigens valt voor dit concert ook de voorverkoop tegen. Tot nu toe zijn er zo'n 150.000 kaarten verkocht. Onherkenbaar Vanuit een bouwkeet in Saugerties, 150 kilo meter boven New York, wordt het 'Wood stock 94 Kunst- en Muziekfestival' georgani seerd. Net als in 1969 op een stuk weiland, de Winston Farm. Ook de organisatoren zijn de zelfde als toen: Michael Lang, Joel Rosenman en John Roberts. Een kwart eeuw ouder, en met een hoop geld meer dan destijds, willen zij de jeugd van 1994 hetzelfde bieden als hun ouders in '69. „Maar Woodstock '94 wordt geen herha ling van Woodstock '69", zegt Rosenman. Slechts vier artiesten van toen (Crosby, Stills en Nash zonder Young, Santana, The Band en Joe Cocker) komen op 12, 13 en 14 augus tus naar Saugerties. Verder andere 'ouwetjes' zoals Bob Dylan, Johnny Cash en Traffic, die er in 1969 niet bij waren. En voor de rest groepen en zangers van nu, de idolen van 'Generation X'. De mislukte herdenking in Bethel bewijst dat de oude Woodstockers niet zwelgen in nostalgie. De tijden en de mensen zijn veran derd. Toen was Nixon president, was de Viet- nam-oorlog in volle gang, was Sharon Tate net vermoord. Een krant herinnerde er deze week aan dat op de dag dat Woodstock be gon O.J. Simpson zijn debuut als prof-foot- baller maakte. Dat Amerika is in vele opzich ten onherkenbaar geworden. De Woodstock-generatie verdient nu dik geld op Wall Street of maakt in het Witte Huis de dienst uit. Hun kinderen hebben geen begrip voor of verlangen naar 'toen'. Daarom was het herdenkingsconcert in Bet hel op voorhand gedoemd te mislukken. Zelfs "Woodstock '94' kampt, ondanks de concessies aan de tijdgeest, met problemen. Van de 250.000 kaartjes waren er begin deze week nog honderdduizend onverkocht. Het is dat de organisatoren de rechten op de naam Woodstock bezaten, en iets wilden doen om het zilveren jubileum te gedenken. Als je de naam Woodstock bezit, dan kun je desnoods Woodstock II op Paaszondag in de Astrodome houden, maar het wordt toch nooit hetzelfde", zegt Robert Gersch van de Multiple Sclerose Stichting uit Bethel, die van het nu afgelaste concert een centje zou mee pikken. Lang en Rosenman verzetten zich tegen die kritiek. „De generatie van 1969 denkt dat die goeie ouwe tijd van hun is. Alsof de herin nering aan Woodstock heilig is". Woodstock '94 is niet voor de generatie van toen, zeggen zij. „Is het dan soms niet goed dat wij iets or ganiseren voor de kinderen van nu?", vraagt Lang zich af. Hij wil dan ook niet praten over de verschillen tussen 1969 en Woodstock '94. Maar toch vroegen ook zij vorig jaar eerst aan de gemeenteraad van Bethel toestem ming voor een concert op het oude Wood- stock-terrein. Maar Bethel wilde geen herha ling van 1969, toen het verstilde dorpje drie dagen door een half miljoen 'wilden' in een complete chaos werd herschapen. Sommi gen grappen wel eens dat nog steeds bejaar de hippies op de wegen rond Bethel op zoek zijn naar hun auto. Er was gerekend op 60.000 mensen. Er wa ren geen hekken, driekwart kwam gratis bin nen. Na een halve dag werd besloten niet meer naar kaartjes te vragen. De wegen zaten dagenlang verstopt. Artiesten die moesten optreden konden het terrein niet bereiken. Crosby, Stills, Nash Young huurden ten einde raad maar een helikopter. Het concert begon uren te laat en diverse optredens vie len zo in het water. Letterlijk. Twee van de drie dagen regende het pijpestelen, de akkers van Max Yasgur in een modderpoel herschapend. Er was te wei nig eten en drinken. Alleen drugs waren er genoeg. Volgens de lokale krant van Bethel zou 85 procent van de festivalgangers mari huana gebruikt hebben en de helft 'chemi sche' drugs als LSD. En op het podium maak ten Janis Joplin en Jimmy Hendrickx geschie denis. Die herinnering bracht de raad van Bethel ertoe om toestemming voor een Woodstock- herdenking te binden aan maximaal 40.000 toeschouwers. Net als in 1969, toen het oor spronkelijk uitverkoren plaatsje Walkill de eer aan zich voorbij liet gaan, moest men op zoek naar wat anders. En net als in 1969 bood een particuliere grondeigenaar - dit maal de Newyorkse vleesmiljonair Frank Schallers - zijn land aan. Kritiek Saugerties vindt het, na enige aarzelingen, prima. Het stadje aan de Hudson zal er niet slechter van worden. Van elk kaartje van maar liefst 135 dollar, komt een paar dollar in de gemeentekas. De kwart miljoen bezoekers zullen de gemeente geen windeieren leggen. De hotels in de wijde omgeving zijn uitver kocht. Een hotel verhoogde zijn prijzen van 100 dollar per nacht tot ruim 300 dollar! Het is een veelgehoorde kritiek. In 1969 was het een feest van 'love and music', nu is het een keiharde business geworden. Een ac tiegroep uit Woodstock, de Woodstock Vultu res (gieren), voert campagne tegen her con cert vanwege het commerciële karakter. Alsof de organisatoren in 1969 het alleen uit liefde voor de muziek deden. Joel Rosenman en John Roberts waren ook toen al gehaaide za kenlieden. In de winkels van Saugerties worden t- shirts verkocht met daarop een kat die de (vredes)duif uit het Woodstock-logo ver slindt. Eronder: 'Woodstock '94, drie dagen van vrede en winst'. Woodstock '94 is een za kelijke onderneming. Het budget is 30 mil joen dollar, in 1969 net een miljoen. „Wij zijn nu alleen al meer kwijt aan verzekeringen dan het hele concert in 1969 heeft gekost", zegt Rosenman. De 30 miljoen van Woodstock '94 komen van grote sponsors, zoals Pepsi Cola en Poly gram (Philips), dat de rechten heeft overge nomen. Er zijn t-shirts, petjes en andere Woodstock-prullaria te koop. Er komt een vi deo van het concert. De beroemde Wood- stock-film van 1969 bracht Warner Brothers 35 miljoen op. Richie Havens, wiens song Freedom een van de hoogtepunten uit 1969 was, hekelt de organisatoren. „Zij willen niet het festival van toen doen herleven, maar slechts het commerciële succes van de film". In 1969 kregen de optredende groepen maximaal tienduizend dollar. Carlos Santana ving slechts 750 dollar. Nu incasseren de ar tiesten elk minimaal 250.000 dollar. Er is zes miljoen dollar uitgetrokken om de Winston Farm gereed te maken, wegen en sanitaire voorzieningen aan te leggen. Er zijn 3000 mobiele wc's en twee watertanks van elk vier miljoen liter. Voor noodgevallen worden twee mobiele hospitaals opgezet. Geen wonder dat de tickets 135 dollar kosten. Woodstock II: keiharde toegangsprijzen, ook de vele bepi die de bezoekers worden opgelegd hebben kwaad bloed gezet. Het meenemen van eten en drinken is verboden. Je moet alles ter plekke kopen. Kassa! De eigen auto moet je min stens twintig kilometer verderop laten staan. Met bussen worden de bezoekers naar Sau gerties vervoerd. Aanvankelijk werden kaartjes alleen per vier verkocht. Dat heeft men moeten laten varen. Wie eenmaal binnen is mag het ter rein drie dagen niet meer verlaten, of hij mag niet meer terugkeren. Er moet dus gekam peerd worden, maar het meenemen van tentstokken is verboden. De organisatie zorgt voor tenten. Alcohol en drugs zijn taboe. Ie dereen wordt bij het betreden van het terrein gefouilleerd. Het meenemen van kinderen wordt afgeraden. Tweeduizend politieagen ten zullen een oogje in het zeil houden. „Het is een overgeorganiseerd evene ment", gaf Roberts onlangs toe. „Dat moet ook wel, want we worden geconfronteerd met de legende van Woodstock '69". Toen al les leek te mogen en heerste een sfeer van vrijheid, blijheid. Maar de chaos waren de bewoners van Bethel pas maanden later te boven. In 1969 waren popfestivals geen ge meengoed. Er is sinds die tijd veel bijgeleerd. En: ervaren dat niet iedereen op dit soort afkomt voor 'vrede en liefde'.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 26